m Zondag 7 Augustus I9XO. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. rK. iNunicflier 62. 36c Jaaig ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: BUITENLAND. België. Zwitserland. Spanje. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Landbouwtentoonstelling Waalwijk. Be Echo van het Zuiden, Waalwijksclie en Langstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fU."6. franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtkntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Det konlnginne bloempje. De verkoop van de »roses de la Reine,4 bij gelegenheid van den verjaardag der koningin heeft in Antwerpen en omlig gende gemeenten 71.518.21 francs op gebracht. In Antwerpen alleen werden 51.634 95 francs voor de tuberculosen ontvangen. Het lijk eener koningin geroofd. Uit Genève wordt gemeld, dat het lijk van koningin Hortense, de moeder van Napoleon III, uit de tombe in de kapel bij het kasteel Arenberg, in het kanton Aargau verdwenen is. De koningin was daar 73 jaar geleden begraven en boven de tombe was een opschrift in letters van goud aange bracht. Dit opschrift is tien jaar gele den gestolen. Men vermoedt, dat toen ook het lijk geroofd is. Het godsdienst-conflict ia Spanje. De toestand in Spanje is op het oogen- blik zoodanig, dat hij terecht ernstige be zorgdheid wekt, vooral met het oog op a.s. Zondag. Zooals wij meldden, heeft Canalejas de betooging der Katholieken waaraan 70,000 personen zouden deelnemen te San Sebastiaan ver boden. Waarom Omdat de winkeliers in die stad geprotesteerd hadden, omdat zij er schade voor hun zaken van ducht ten 1 Men voelt het maar al te goed, dat dit een zeer welkome uitvlucht voor Canalejas en zelfs bladen, die niet op de hand zijn der Katholieken, noemen het van den Spaanschen minister- president eenvoudig een smoesje- Zeer terecht merkte de „Msb" op, dat zulke redenen niet gelden om andere betoogingen te verbieden. Toestemming werd voor en kele weken wel gegeven aan liberalen, republikeinen en socialisten. Men begrijpt dus, dat de opwinding onder de Spaan- sche Katholieken groot is en dat zij, hoe ordelievend zij wellief anders ook mo gen wezen, niet kunnen toelaten, dat zij die het voornaamste deel der bevolking welke juist voor deo staat gevaarlijk zijn op onbillijke en onrechtvaardige J wijze worden achtergesteld Het Carlistisch hoofd Felin heeft dan ook aan Canalejas geseind, dat vrije vol ken niet met de zweep geregeerd worden en dat de regeering niet met vuur moet spelen. In Navarra wordt de opwinding groot. In een manifest worden alle menschen aangespoord naar San Sebastiaan te gaan, terwijl ook een betooging te Pampeluna wordt aangekondigd. De Katholieken van Navarra, Biscoye en Guipuzeoa hebben besloten nog krachtiger te protesteeren tegen het optreden der re geering en de pressie, door het ministerie uitgeoefend op de spoorwegmaatschappijen, die weigeren extra-treinen ter beschikking van de. betoogers te stellen. Daarom heb ben de bewoners besloten 's middags bijeen te komeu en den weg te voet af te leggen eu een telegram te richten van troaw aan Z. U. den Paus en een van protest tegen de hou ling der regeering aau Koning Al fonso. Dit hitste zal uit Bayonne worden verzonden uil vrees, dat men bet anders in Spanje zou ophouden. De leiders der betooging verklaren, dat zij voor da orde instaan, indien van de zijde der radioalen niet worut geprovoceerd. Maar meteen komt ook het bericht, dat de Rupublikeinen Zondag te San Sebastian eene belooging zullen houden. Is dit nu wel geoorloofd Waalwijk 6 Aug. 1910. Tentoonstelling Brussel. Donderdagavond bereikte ons uit Brus sel 't volgende telegram, 't welk wij direct per bulletin verspreidden »De collectieve inzending der Neder- »landsche schoenfabrikanten behaalde de >grand- prix met een speciaal compli- »ment der jury voor de superbe inzending »der firma Van Schijndel.4 Met groote voldoening, met rechtma- tigen trots, plaatsen wij dit bericht, nu de Nederlandsche, speciaal de Lang- straatsche industrie deze hoogste onder scheiding in zulk een kolossalen concur- rentie-strijd heeft mogen verwerven Wij feliciteeren allen die aan deze collectieve inzending deelnamen en naar de mate hunner krachten hebben medegewerkt om zulk een schitterenden eerepalm naar Holland weg te voeren. De Nederlandsche industrie, welker naam op dit gebied reeds een goeden klank begon te krijgen, zal hiervan in de toekomst, vooral wat de export betreft, de blijvende resultaten wel ondervinden. Een bijzonder woord van gelukwensch aan de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, voor het speciale compliment der jury voor de superbe inzending. Wie de inzending, waarover wij reeds vroeger breedvoerig schreven, hier of in Brussel zag, wie weet welk een schitterend succes deze fabriek on langs nog in Weenen behaalde, zal niet verwonderd zijn over deze belangrijke uiting der jury. Het is in den lande en verre daarbuiten overbekend welk pracht-werk op deze koninklijke fabriek wordt ver vaardigd. De roem van haar product doet haar afzetgebied in en buiten Europa schier met den dag uitbreiden en npopt haar haar productie-vermogen voortdurend te verhoogen en met welke resultaten Daarvan zijn de enorme ver grootingen in weinige jaren tijds het beste bewijs, daarvan legt het fabrieksgebouw, dat thans zijne voltooiing nadert en wat bouw en inrichting betreft in deze in dustrie een unicum mag genoemd wor den, eene voortdurende, treffende ge tuigenis af, ee ne getuigenis, die een roem is voor de firma, maar niet minder voor de geheele industrie en de gemeente Waalwijk. De Waalwijksche Harmonie bracht Donderdagavond den firma A. H. van Schijndel eene serenade naar aanleiding uitmaken zoo bij de andere elementenr schitterende bekroning te Brussel uiaI Ira mlct OAAr nan rfntl- T"J LXx x It* III 1 t Met het naderen van d n dat am der groote landbouwtentoonstelling te Waalwijk, neemt jnare belangrijkheid iu alle afdeelingen toe, |De moderne landbouwmachines vullen duizen den M2, de afdeelingen pluimvee, ooft- en tuinbouw, zaden, bnlpmeststoffen, hoefbeslag, tellen tal van zeer belangrijke inzendingen. Overtuigd van het groote volksbelang heeft het comité gemeend den veehouder aan schouwelyk te moeten voorstellen, hoe met het oog op de volksgezondheid, het vee moet worden behandeld en daarom zal het naast een oudorwetschen potstal een modernen groepstal bouwen, 't welk een groote attractie voor de expositie zal vormen. In dezen stal zullen ver blijven de koeien, aangekocht voor den lsten prijs der loterij. De inschrijvingen voor paarden en vee, zoe bekend uit deze streken zijn legio, zoodat op elk gebied zeer veel zal zijn te profiteeren. De terreinnen, dio buiten het vee-terrein 25000 M-' beslaan, worden smaakvol aangelegd en de gebouwen die langzamerhand verrijzen zijn alle in stijl opgetrokken en zullen een zeer mooi geheel vormen en getuigenis afleggen van zeer veel smaak en sierlijkheid Alles wordt electrisch verlicht en eene schitterende feestverlichting aangebracht. Voor voldoende afwisseling wordt gezorgd o.m. politie hondenwedstrijd, concours-hypique van aangespannen merriën en hengsten wa&rvoor 't Rijk f800 bijdraagt, concours-hypique met springconcours waarvoor f1300 aan prijzen wordt uitgeloofd, dagelijks drie concerten van de tentoonstellingskapel enz. enz. Gezien de groote belangstelling van autori teiten, exposanten en 't publiek en tevens de groote kosten aan de daarstelling verbonden, besloot het comité den duur der tentoonstelling te verlengen en te bepalen op acht dagen nl. van 4—11 September 1910. Het comité besloot nog op aan drang velerzijds aan de vee tentoonstel ling eene afdeeling bij te voegen, nl. vette kalveren De prijzen zijn bepaald op een zilveren en een bronzen medaille. Idem voor de afd tuigen Voor de afdeeling «Pluimvee en konijnen" zijn nog de volgende extra- prijzen toegekend 10 Zilveren en 10 Bronzen medailles door de afdeeling Noord-Brabant der V. P. N. 1 Zilveren medaille door den heer D. Swagemakers, voorzitter der afd Noord- Brabant der V. P. N. te Tilburg, Advi seur der afd. Pluimvee-tentoonstelling, Waalwijk- 1 Kunstvoorwerp door den heer Aloys Verbunt, lid van het sub-comité der afd. Pluimvee, tentoonstelling, Waalwijk. 1 Zilveren medaille door den heer Petrus van Schijndel, lid van het sub comité der afd. Pluimvee, tentoonstelling, Waalwijk. 1 Kunstvoorwerp door den heer Corn. Witlox, lid van het sub comité der afd. Pluimvee, tentoonstelling, Waalwijk Bezoek aau Brussel. De chefs der afdeelingen snijderij, stikkerij en machinezaal der Stoom- schoenfabriek Timmermans-Van Turen- hout te Waalwijk hebben verleden week, gedurende drie dagen, op kosten der firma, de tentoonstelling te Brussel be zocht. De prachtige inzendingen schoenwerk uit België, Engeland en Frankrijk, be nevens de belangrijke expositie schoen machines en de in volle werking zijnde schoentabriek der United Shoe Machi nery de France gaf de firma aanleiding, de meesterknechts in de gelegenheid te stellen een en ander te gaan bezichtigen en hunne vakkennis daardoor te verrijken. V. v. d. S Pleiziertrein uuur Brussel. Voor het gemak onzer lezers deelen wij hieronder een verkorte dienstregeling mede van een pleiziertrein die Zondag 14 Aug. naar Brussel zal loopen en den zelfden dag zal terugkeeren. Heenreis vertrek Nijmegen 5 00 uur v.m. (Amst. tijd), Wychen 5 13, Raven- stein 5 25, Oss 5 37, Utrecht 5 00, Zalt- Bommel 5 45, Den Posch 6.06, Tilburg 6.36, Breda 7.05, Roosendaal 7.36. Aan komst Brussel (Groene laan) 9.07 W Eur. tijd. Terugreis Vertrek: Brussel (Groene laan) 8.12 n m. W.Eur. tijd aankomst Roosendaal 10.13, (Amst. tijd), Breda 11.06, Tilburg 11.33, Den Bosch 's nachts 12.09, Zalt-Bommel 12.31, Utrecht 1.15, Oss 12 38, Ravenstein 12.49, Wijcheu 1.01, Nijmegen 1.14 Invoer van schoenwerk in Egypte. Uit een bericht van Consul Stienon te Alexandrië blijkt, dat de invoer van schoenwerk eene groote toeneming heeft ondergaan. Volgens de statistiek bedroeg de invoer in 1901 781.770 paar, in 1905 986.451 paar en in 1909 1 025 449 paar, ter waarde van resp. E. 98.402, E. 135.441 en E 183.416, terwijl van 1 Januari tot 31 Mei 1910 voor een waarde van E. 74.931 werd geimporieerd, of E. 1466 meer dan in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Wel is waar is hierin opgenomen het artikel «babouches", uit sluitend gëbiuikt door de Arabische bevolking, herkomstig uit Marokko en waarvan de invoer van niet geringe be- teekenis is, doch de statistiek wijst tevens op eene vermeerdering van den invoer uit Groot Britannië, Oostenrijk-Hongarije en Zwitserland. Ook Duitschland, Frank rijk en de Vereenigde Staten van Ame rika hebben een belangrijk aandeel in dezen handel. Volgens mededeeling van den heer Stienon levert Groot-Britannië het goed- koope en betere schoenwerk voor man nen, namelijk het goedkoope van rund en paardenleder tot 5/- a 8/- per paar en het betere van «boxcalf" en verlakt kalfsleder tot 8/- a 15/-. Uit Oostenrijk wordt de courante soort lage schoenen in chevreauleder van 5 Kr. af en het elegante artikel in «che- vrette fine1' van 18 Kr af betrokken. Bottines vinden minder aftrek. Groot- Biittannië vervaardigt wel dezelfde soor ten, doch kan, wat de afwerking betrett, niet met Oostenrijk concurreeren Het kinderschoenwerk wordt geëxpor teerd door Groot-Brittannië en Zwitser land, en wel in alle soorten en qualiteiten, met en zonder hakken, tot prijzen van 2/6 tot 5/-. Alle prijzen zijn loco fabriek, terwijl aan goede koopers gewoonlijk een vrij lang crediet wordt toegestaan. De statistiek over 1909 maakt ook melding van een invoer van 60 paar, ter waarde van E 14, uit Nederland, het geen waarschijnlijk een proefzending is geweest, doch daar nadere bijzonderhe den ontbreken, kan niet beoordeeld worden of deze zending voldoening heeft gegeven en tot verdere zaken zal leiden. De transacties in dit artikel geschieden steeds door tusschenkomst van agenten, dikwijls gesteund door het bezoek van handelsreizigers. V. v. d. S.. Vakvereeniglng. Algemeeue vergadering op Zondag 7 Ang. 's namiddags ten 6 uur op de Pauluszael te W aalwijk. AGENDA: 1. Opening eu lezing der notulen. 2 Installatie nieuwe leden. 3. Verslag Bondsvergadering. 4. Lezing door den Eerw. adviseur Ondei wepr Arbeidsloon 5. Bondslied. 6 Rondvraag en sluiting. Wegen i de belangrijkheid der agenda zal precies ten 6 urb de vergadering beginnen. TROUWE OPKOMST WORDT VERZOCHT Broodoooperatie Broederhulp". Vergadering van de broodoooperatie «Broe derhulp" op Zondag 7 Augustus bij A. van der Werfl' des nam. 4 uur. Verslag door de Secretarie. Steram»n voor 5 Bestuursleden Voorzitter Eerste Secretaris-Penningmeester, 2en Secre taris Penningmeester, Twee Commissarisren van toezicht. Attcniie. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de in ons eerste blad ge annonceerde ExtraTram, die morgen vanuit Tilburg loopt, na afloop van de voorstelling van 't bekende circus Corty Althoff- DRUNEN. De op Donderdag gehouden verpachting van 65 perceelen te veld staande haver van de gemeente heeft opgebracht de kapitale som van f 1460,75. Deze week slaagde bij de gehouden txamens voor acte Fr anach L. O. te's Gra- venluge de zoon van onzen gemeente-opzichter. Aan geslaagde W. A. Mimpen Frater in het klooster te Oss en aan zijne ouders oDze hartelijke felicitatie. Donderdagnacht werd hier zwervende aangetroffen een meisje van 18 jaren volgens hare opgave komende van 's Bosch. Zij gaf voor uit de ouderlijke woning te zijn weg- gejaag 1. Door medelijden bewogen werd haar door C. van Giersbergen nachtverblijf en eten verachaft. Vrijdagmorgen werd zij ouder ge leide van politie naar hare woonplaats terug gebracht. N1EUWKUIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 30 Juli 1910 des morgens ten 10 uur. Voorzitter de E Achtb. Heer P. J. v. d. Broek. Afwezig de leden J. v. d. Besselaar eu H. Fitters. Ongeveer tien uur opent de Vooraitter de vergadering eu verzoekt den ambtenaar ter secretarie de notulen der vorige verg. voor te lezen, na voorlezing werden deze onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Inge komen stukken: 1. Schrijven van Ged. Stalen der provincie houdende goedkeuring van het Kohier van den Iloofdelijken Om slag. 2. Idem, houdende goedkeuriug van het Kohier de Hondenbelasting. Aangeno men voor kennisgeving. 3. Proces-verbaal van kasopneming. De Vooizitter deelt mede, dat op 30 Juni 11. door Burg. en Weth. bij den gemeente ontvanger proces-verbaal van kasopneming is gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boekeu in de b ste orde waren bij gehouden en dat het dieDovereenkomend bedrag ad t 2628,59' iu kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangekomen. Aau de orde Aanbieding der gemeente-rekenieg en de rekening van het Burg. Armbestuur over 1909. Voorzitter. B. en W. hebben de eer den raad de rekening aan te bieden over 1909 sluitende in uitgaaf op f 10283,74 en in ontvangst op t 13015,73 zoodat dus de re kening sluit met een batig saldo van f2781,99 hetwelk het vorige jaar f 2446,37 bedroeg. Uit de voorlezing door den Voorz. der rekening van het Burg. Armb. blijkt, dat deze sluit met een uitgaaf van f990,16 en een ontvangst van f 2171,20 zoodat dus deze rekening sluit met een batig saldo van f1161,04, hetwelk het vorige dienstjaar f1228,18 bedroeg. Nadat de agenda afgehandeld is vraagt het lid van Wijk of het Dag. Bestuur reeds uitvoering heeft gegeven aan het verzoel der vergadering, om in verband met het voornemen de perceelen hooiland iu de *Hoef* voortaan voor beweiding te bestem men, een onderzoek in te stellen naar de gemiddelde opbrengst dier perceelen in de laatste 10 jaren en of hit ook mogelijk is de juiste grootte van dat blok op te geven De Voorzitter antwoordt hierop bevesti gend en deelt mede dat na ingesteld onder zoek is gebleken, dat de gemiddelde op brengst der perceelen in de laatste 10 jaren slechts f145 heeft bedragen en dat de perceelen eene gezamenlijke grootte hebben van 14 H.A. Hij zegt volkomen de door den Raad reeds vroeger uitgesproken verwachting te deeleu dat de ^Hoef' door deze verandering van bestemming meer productiet zal worden. De wijze echter waarop dit zal worden uitgevoerd mag z.i. nog wel eens grondig worden overwogen. Komen bv. de kosten van omheining voor rekening van den huur der dan vreest hij, dat dit werkelijk op den haurprijs van invloed zaf zijn, zoodat het wel de overweging waard is dit voor reke ning der gemeente uit te doen voeren het geen naar zijne meening op minder kosten zal uitloopen dan dat dit door een parti culier kan gedaan worden, daar door he'. opgraven der sloten langs de Oost- en West zijde verdere omheining zou kunnen achter wege blijven en met een enkelen draad aan de Zuidzijde langs de mast, zou kunnen worden volstaan. Dit is echter eene kwes tie van latere zorg. Na aanvraag wordt dan ook besloten de nHoef' io net vervolg uitsluitend te be stemmen voor beweiding. Het komt der vergadering wenschelijk voor hieraan reeds nu zooveel mogelijk publiciteit te geven. Niets verder met-r te behandelen zijnde eu niemand meer bet woord verlangende slnit de Voorzitter circa 12 unr de vergadering. VLIJMEN 5 Aug, De heer F. de Smit, zoon van wijlen onzen vioegeren directeur van het post- en telegraafkantoor, legde dezer dagen met gunstig gevolg bet eindexamen H. B. S. af. De geslaagde en familie onze hartelijke gelukweuscben. HEDIKHUIZEN. Namens de Kerk voogdij der Herv. Gemeente werd alhie aanbesteed het verrichten van verfwerk aan het gerestaureerd kerkgebouw. Er werd in geschreven als volgt A. Kooien te Haarsteeg f 249. Jansen-De Vaan te Vlijmen f203. Gebrs. Jansen te Vlijmen f 195. A. Peters te Heusden f 174. A. Jansen te Hedel f 188. F. Luijt te Heusden f135. Gebr. van Diggelen te Well f133. M. van Diggelen te Heusden f 122. A. Kramer te Gendereu 1 98.97 Het werk is nog niet gegund. BESOIJEN. A. s. Zondag 7 Aug. gaa de B. V. C. alhier naar 's Bosch, om deel te nemen aan de medaille-wedstrijd uitgr schreven door de Sprinkhanen. Alle andere deelnemers waar tegen zij te strijden zullen hel ben zijn Wilhelmina Zaltbommel. Moer gestel en Nooit Gedacht Waspik. Alhoewe. er 4 prijzen verspeeld worden, zoodat zij altijd prijs hebben, hopen wij dat zij toch schitterend uit den strijd zullen te voorschijn komeu. i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1