Mummer 65. Donderdag 18 Augustus 19lO. 33° Jaavg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJ AS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteiaadsyefgadering. Uitgever: FEU1LLBTON De Echo van het Zuiden, IVaalwpsclic fn Laagstraatsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentibn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 'Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Waspik. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 12 Augustus 1910, des morgens ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Dek- :ers- Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle le ien behalve de heer Langewerf. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd joedgekeurd en vastgesteld Aan de orde 1. Ingekomen stukken- a proces verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek bleek dat alles in ;oede orde was en dat het overcen- itemmend bedrag f 5.08Vs in kas aan wezig was. b. Eenige goedkeuringen van Ged- Staten van in de vorige vergadering genomen besluiten. 2. Aanbieding gemeenterekening over 909 en armenrekening over 1909. Voorzitter. Vroeger zijn die rekenin gen altijd onderzocht door de heeren Ruitenberg, Kamp en Langewerf. Ik stel voor nu eens andere heeren te be noemen Teunen. Waren die niet goed? Voorzitter. Pardon. Van Sou. Die heeren zitten er beter in dan wij. Voorzitter. Ik zou het alleen maar eens doen, om ook andere heeren eens 't een en ander te laten zien. Van Son De heeren zijn anders met de loop der gemeente administratie be ter op de hoogte dan wij. 3. Afschrijving Kohier hondenbelas- ting. Eenige honden worden afgeschreven en eenige hondeu van de le klasse naar de 2e klasse overgebracht. 4. Benoeming voordracht van zetters Voorgedragen worden voor de vaca ture Van Son, als le candidaat Van Son, als 2e candidaat Kamp, voor de vacature Teunen, als le candidaat Teu nen, als 2e candidaat Gijsman- Van Son. Zou het niet wensche- lijk zijn, dat hier getracht wordt om tot oprichting te komen van een polderbe stuur. Er liggen hier ongeveer 200 bun ders land die profiteeren van de voor deden van goede wateratlossing enz. Tot heden zijn die lasten altijd ten na- deele van de gemeente gekomen, wat m i. niet billijk is aangezien de meeste eigenaars vreemden zijn. Ik zou willen voorstellen om een verzoekschrift aan Ged. Staten te richten, waarin wordt gevraagd om oprichting van een polder bestuur. Nu toch genieten die menschen van de voordeden en betalen voor die lusten die zij hebben niets. Wij die geen lusten hebben betalen de lasten. De Bont. Wij zijn er al eens voor naar den Bosch geweest. Wij kunnen wel eeu polderbestuur krijgen, maar van de lasten worden wij nooit ontheven. Van Son. Op andere plaatseD dan, in Capelle en overal. Maar 't zal des- tijds nog onder het oude reglement zijn gevraagd. Na nog eenige discussie, waaraan alle heeren tegelijk deelnamen, wordt beslo ten dat B en W. een onderzoek zullen instellen. Hierna gaat de raad over in een vei- gaderirg met gesloten deuren ter be handeling van reclames H. O KAATSHEUVEL Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 10 Augustus 1910, des morgens ten 9VS uur Voorzitter de Ed Achtb heer Van Besouw. Ongeveer kwart voor 10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Teulings, Van Dortmond de Bresser, Elias, van den Heuvel, Lom- barts, van Kuijk, Roestenberg, Hessel- mans, Rijken, Daleu en Versterafwe zig het lid van Beurden De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter. Van den heer van Beur- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jivfamlunuv aatt Deti iHhrwI'mIiaUukV 109 't Is waar, ik had het bijna vergeten. Mijn kop is op hol, ziet ge Ga het ras halen Vader en zoon sproDgen even vlag als eikhoorntjes de trap op die naar de zolder kamers leidt. Zy waren heel verwonderd de deur welke zy straks gesloten hadden, wagenwijd open te vindenmaar hunne verwondering steeg ten top, wanneer zij bemerkten dat een ge deelte van hun reisgoed was verdwenen. De kas, de gewichten, de degens, de hoepels de goochelpintjes, al zijn gereedschap was verdwenen Er bleef niets meer over dan het keukengerief en eenige kleederen... Ziehier wat er gebeurd was. Zooals wij gezien hebben was Grain-d'Amour besloten, nadat hij Belpbégor verlaten had, naar de herberg te gaan om een slokje te pakken en zijn verdriet af te drinken. Hij begaf zich dus naar de naast gelegen herberg, toen de ridder die juist het hnis van vrouw Béjiu verliet, na haar zijne laatste onderrichtingen te hebben gegeven, hem staande hield. En het volgende gesprek werd tueschen beiden aangeknoopt Holaman, zijt ge niet in dienst bij meester Belphégor? Eilaas, mijnheer, ik ben er niet meer 1 Hij heeft mij daareven weggezonden. Des te beter 1 Weihoe. des te beter? Dank u wel voor dien troost, ik ben nu zonder werk... Opperbest 1 den is een schrijven ingekomen, meldende dat hij tot zijn spijt de vergadering niet kan bijwonen. Hij schrijft er bij, dat hij hoopt dat in zoo'n gewichtige zaak vooralsnog geen beslissing wordt genomen 1. Benoeming voordracht van zetters. Voorgedragen worden voor de vaca ture Hesselmans, als le candidaat Hes- selmans, als 2e candidaat van Dortmond. Voor de vacature de Bresser, als le candidaat de Bresser, als 2e candidaat Roestenberg. Roestenberg. Ik zou liever niet in aanmerking komen, wijl ik het toch reeds te druk heb. Voorzitter, 't Is maar een formaliteit. De eerste candidaat wordt toch in den regel door den Commissaris van de Koningin benoemd 2 Schrijven van het Huis ter Heide. Voorzitter. Van den rentmeester van het Huis ter Helde is een schrijven in gekomen, houdende mededecling dat hij het gedeelte straatweg ten noorden naar Tilburg voor f50.wil koopen en aan gerechtigden gratis uitweg zal ver- leenen. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van het Dag. Bestuur inzake lichtkwestie. Voorzitter Door het Dag- Bestuur is in de vergadering van Zaterdag over deze kwestie lang gesproken, 't Lag toen in onze bedoeling om met een volledig plan voo" den dag te komen. Van morgen hebben wij echter weer een ver- g deiing gehad en naar aanleiding van onze besprekingen hebben wij onze plannen, zoo niet geheel dan toch ge deeltelijk gewijzigd. Veel is er gesproken over gas en electriciteit. Een commissie heeft enkele gasfabrieken bezocht, mijnheer van Mierlo een bekend deskundige is hier geweest om ons in te lichten, doch een besluit wat men nu eigenlijk wil is niet geno men- Wel is er veel gesproken en heeft de een dit de ander dat voorgestaan Uit de loop der debatten kan men wel afleiden dat men over 't algemeen ge nomen voor het bouwen van een gas fabriek is, doch een besluit daartoe is nog niet genomen Het Dag. Bestuur vreest, dat als wij nu in omvraag brengen er velen voor op nis Weihoe Is het mogelijk dnt een heer gelijk gij er behageu in schept een armen drommel voor den aap te houden. Ik houd u geenszins voor den aap, vriend, maar ik ben verheugd te zien dnt gij vrij zijt. Ja, vrij, heden zooveel te drinken als ik wil en morgen van honger te sterveD. Of er zou u een paar gouden lonis moeten uit de lucht vallen. Dat zou bovennatuurlijk zijn... In 't geheel niet. Zie, daar is er al een voorschotik zal u den tweeden geven s gij mijne bevelen zult volbracht hebben. De verbaasde hansworst keek het goudstuk heel nauwkeurig na om zich te verzekeren dat het geene begoocheling was. Beveel, hoogedele prins, zei hij, diep buigend, uw ootmoedige dienaar luistert. Ziehier wat ik van u verwacht, ver klaarde de riddergij zult den handel en wandel van uwen gewezen meester nasporen en zoohaast gij het gunstig oogenblik znlt gevonden hebben moet gij hem al zijn goo chelaarsgerief ontnemen... Grain d'Amonr scheen na te denken, en, zich achter het oor krabbend Verschooning, mijnheer, sprak hy. maar dat is eene schurkenstreek die gij van mij eischt... Enkel eene kunstgreep. Ohneen 1 Ik ken de wereld en ben niet zoo dom als mijne muts staat. Als men een armen drommel met eene eerlyke bood schap gelast, dan geeft men hem tien stuivers de gouden louis, dat is voor slechte daden.. Gij weigert dus Drommelsmijnheer Belphegor be stelen Dat het Dog eenen anderen was Maar hem... de beste der meesters, die altijd zoo goed voor mij is geweest Eu hij heeft u op Btraat gezet Wat wilt ge daaraan doen? Hij hee.ft de middelen niet meer om mij te voeden. Dat is gepne reden om hem zijne broodwinning te ontnemen... zou mijnheer mij niets anders kun nen vragen voor denzelfden prijs Gij zijt wel scrupulous, vriend. Oh mijnheer 'n mersch heeft een ge weten I Kijk ik geef u liever uwen louiB de stichting van een gasfabriek zullen zijn, doch als men later dan met plannen voor den dag komt waar de fabriek gebouwd moet worden, zij zullen zeggen zoo heb ik het niet bedoeld, zoo ben ik er tegen. Men dient dus eerst te weten waar de fabriek voor zal dienen. Voor Kaats heuvel alleen of voor Kaatsheuvel, Loon- opzand, Sprang en Vrijh.-Cappel. Wij hebben drie begrootingen gehad van mijnheer van Mierlo en een ervan zou eerst door het Dag Bestuur, den raad worden aangeboden, maar ik zeg nog eens wij vreezen dat bij een latere stem ming wij in een scheve verhouding zou den komen te staan Ik wil wel zeggen dat wij eerlijk ge* looven dat bij verandering van licht htt beste zou zijn dat een steenkolengasfa- briek wordt gebouwd Doch wij zitten niet vast, 't is niet urgent. Wij hebben nog licht. Wij stellen derhalve voor vooralsnog van de acyteleen-gasfabriek gebruik te blijven maken Wil de raad echter anders, wil iemand een voorstel doen en willen drie heeren het onder steunen, wij zijn met alle liefde bereid hen in alles van dienst te zijn. Van Dortmond. Nu er reeds zooveel voor is gedaan en wij gekomen zijn aan het punt dat wij moeten desideeren en dan terugtrekken acht ik heelemaal ver keerd. Wij zijn er overal voor naar toe ge weest, naar Dongen, Goirle enz. Alles hebben wij gedaan om ons op de hoogte te stellen en nu alles voor gas pleit, nu zou men weer gaan uitstellen- En er is gezegd het bestaande accyteleengas is te duur, daar moet verandering in komen. Er is gezegd de financiën zijn slecht, er moet iets wot den gevonden, wat dé tiend dekt Er is nu een middel en men zou het niet aannemen. Voorzitter. Het Dag Bestuur is zelf wel overtuigd van het grooie nut van een gasfabriek, doch wij vreezen voor heden, dat wij later voor een vreemde stemming zullen komen te staan. Van Dortmond. Dat kan altijd het geval zijn. Ik zou nu de raad afvragen wat men wil, een gasfabriek of een eleclrlsche centrale. Later kan men onderzoeken waar men de fabriek wenscht te bouwen. weer. Hij stak de hand in zijnen zak. maar Kollac vatte hem bij den arm en fluisterde Uw geweten was niet zoo nauw. wanneer gij den naam droegt van Pierre Frochard, bijgenaamd Caisse-Musean... De hansworst rilde van kop tot teen, alsof bij door een wesp ware gestoken geweest zijne beenen beefden onder ?ijn lijf en zijnen tegenspreker heel verschrikt aanschouwend, stamelde hij Weihoe 1 bij weet?,. Ik weet dat gij het een en ander op uwe rekening b« bt en dat gij niet in de gi atie staat van het gerecht. Wie heeft u dat gezegd?... Dat is gelijk Mijn hooge stand stelt mij in de gelegenheid vele zaken te kennen en ik ben zeer wel ingelicht. Ah mijnheer, verraad mij niet Gehoorzaam, of ik lever n aanstonds aan de politie over. Maar, wedervoer de arme drommel al bevend, zoo ik u gehoorzaam, dan zal ik mij zeiven verraden en de politie zal mij weldra voor diefstal aanhouden. Neen, gij hoeft niets te vreezen, ik belast mij met alles... Welnu, aarzelt gij nog Ah mynheer, ik had nochthans wel be sloten een eerlijk man te worden maar ziet ge, niets wil mij meê, de duivel is er meê gemoeid. Telkenmale dat ik het beproef, komt er hindernis... Genoeg gepraatonderbrak llollac, de tijd vliedt heen, wij moeten krachtdadig te werk gaan. Ziet gij dat huis, ginds op den hoek der straat, rechts Ja, mynheer. Welnu, daar zijn twee uitgangen, waar van de eene op een verlaten straatje nitloopt. 't Is daar dat ik u zal afwachten en daar zal ik n het overige van uw loon geven. Is het begrepen De hansworst knikte bevestigend. Ga en handel spoedig besloot de ridder, die zich snel uit de voeten maakte en zijnen medeplichtige alleen het. Meer door de vrees voor de gevangenis dan door het verlangen naar het goud aangezet had Grain-'dAmonr de hem oplegde schurkenstreek Voorzitter. Dat is juist wat ons voor moeilijkheden doet vreezen. Men zal nu voor eene gasfabriek stemmen en later, als 't gaat over de plaats waar ze moet worden gebouwd, zou men er tegen zijn en zeggen dat is mijn be doeling zoo niet geweest. Van Dortmond. Dat zou treurig zijn. Voorzitter. Maar je zou toch een tegenstrijdig besluit krijgen. Van Dortmond. De gemeente-finan- ciën zijn slecht, er moet een middel komen wat de kas wat doet stijven. Men heeft dat middel gevonden in een gas fabriek en men zou het niet aanvaarden. Rijken. Daar mag men het toch niet voor stichten. Ik zou het doen om de menschen te voorzien van goed en goedkoop licht. Van Dortmond Dat gaat samen, ziet maar eens in alle omliggende plaatsen waar men een gasfabriek heeft. Bang dat het hier niet zal rendeeren behoeft men niet te zijn, want van de 135 die nu bij de accytelcengasfabriek zijn aan gesloten, zal er geen enkele tot de petroleumlamp terugkeeren, vooral om dat gas zeker zoo goedkoop als petro leum is. Roestenberg. Wie waarborgt dat? Van Dortmond. Waarborgen Wie moet dat doen dat gaat niet. Roestenberg. Als ik iets sterk wil doordrijven, dan zou ik het durven waarborgen ook. Van Dortmond. Dan behoeft men ook nooit iets te ondernemen. Hesselmans. Ik zou maar eerst eens afwachten hoe het met de tiend afloopt. De heer v. d. Heuvel zegt dat het bij hem zonneklaar is dat de fabrieken in Dongen, Goiile en Oisterwijk rendeeren en dat daarom ook hier eeu dergelijke fabriek alle reden van bestaan heeft. Trouwens, wat mijnheer Van Mierlo heeft gezegd, zoowel hier als in zijn rapporten is buiten kijf der waarheid getrouw, want hij heeft een naam te verliezen. Hij zegt dan ook te willen verklaren dat hij het volste vertrouwen in den heer Van Mierlo stelt. Waar de fabriek moet komen Bij Van Berkel acht hij de plaats als geknipt, beter dan b.v. in de Kattensteeg en wel om deze redeti dat de aaiivoer van steenkool in geslo'en tijd dan vanuit Tilburg kan uitgevoerd. Hy had de kortstondige afwezigheid van den goochelaar en zijnen zoon te baat genomen terwijl zij vaarwel gingen zeggen aan vroaw Béjin om langs de achterplaats ds trap te bereiken, naar boven te springen en weer te verdwijnen, geladen met den bnit dien hij gestolen had. Toen Paljas den diefstal vaststelde wankelde hij onder dezen nieuwen slag der vervolging. Oh riep hij, de roovers de ellendige lafaards! zij hebben mij alles ontstolen?... Hoe zal ik uu kunnen werken Hoe zal ik mijn brood verdienen ?.-• Bon ik dan gevloekt De kleine Jacques trad tot zijnen vader en zei met zachte stem Woes niet verdrietig, vader, ik zal u wel helpen X. 't Is nacht. Een koude, vochtige October- nacht. Een ondoordringbare mist hangt over de velden die zich naast de baan van CoutreB naar Lebonrne uitstrekken. Op die baan waar in den dag eena drukke beweging van koetsen en karren heerscht, is het nn doodstil en een man sleept zich, dood vermoeid, langs daar heen. Hij stapt met gebogen hoofd en trekt achter zich een wit paard voort, dat schynt zoo bedroefd te wezen als zijn meeBter. Waarom stijgt de man ook niet te paard Omdat de arme „Witte" even vermoeid is als hy zelf en reeds dan last draagt van eeuen knaap die op zijnen mg links en rechts dommelt tusschen een paar pakken, die heel kundig op den rug van het dier z;in gebonden en den kleine beletten te vallen. Deze voorzorg was niet overbodig want de arme knaap was door de koude verkleumd, half ingesluimerd. Het is het armzalig gespan van Belphégor. De goochelaar spoedt zich zooveel mogelijk om bet naaetbijgelegen dorp te bereiken, maar by moest zijn paard ontzienhet zou eene nnttelooze wreedheid wezen met eenen stok over zijn magere knoken en zijnen ledigen bnik te slaan. Hij bepaalt or zich mee het beest aan te moedigen Hoe 1 „Witte" Toe manneke 1 De „Witte" heeft moed genoeg, maar te weinig haver. Hij deelt het lot zijner meesters en iegelijk zy op rantsoen gesteld zoodat hij dikwijls meer hoDger, dan eten had. Eindelyk raadt men in de verte een dorp aan de menigte lichtjes die in de duisternis pinkelen. Belphégor stapt wat vlugger. De eerste woning waar hij aankomt is eene hoeve. De pachters en de werklieden zitten aan het avondmaal in de groote kenken, waar er, onder de haardkap, een helder vnnr knappert. Het woedend geblaf van den hond heeft aangekondigd dat er een vreemdeling op het erf is. Wie is daar? riep de pachteres aan de dear. De reiziger antwoordt heel ootmoedig Dat God u hoede, brave lieden zoudt gij de goedheid hebben mij een onderkomen te bezorgen om den nacht te kunnen door brengen. Gij zijt verkeerd geloopen, brave man. het is hier geene afspanning. 01 dat weet ik welik vraag n een onderkomen, omdat ik niet in staat ben in eene afspanning te batalen. Wij ontvangen geene bedelaars op dit uur, riep nu de meester. Ik ben geen bedelaar. Welk is nw ambacht? Ik ben een barakspelor. Zoozoo En is dat üw paard? Voorzeker, antwoordde Paljas, die eenigs- zins gekrenkt was door deze vraag. Ik heb het niet gestolen Welnuhernam de boer, als men de middelen bezit om een paard te houden, dan kan men ook in de afspanning betalen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1