Nu mm tr 65 Donderdag 18 Augustas IDlO H3e Jaargang Tweede Blad Oe brand op de Tentoonstelling Provinciaal Nieuws. te Brussel. 't Was of we van den bliksem getrof fen waren, toea we Maandagmorgen omstreeks 10 uur kennis namen van een ons van bevriende zijde gezonden tele gram, meldende, dat een ontzettende hevige brand de brusfelsche wereldten toonstelling voor een belangrijk deel in asch had gelegd. En het duurde niet lang, of nadere berichten kwamen het treurige nieuws bevestigen en brachten ons nadere bizonderheden over de ramp, die niet alleen Brussel en België maar ook verschillende van Europa's staten getroffen heeft. 't Was Zondag bizonder mooi weer en wijl de daaropvolgende Maandag 'n feestdag was, was 'n ontzaglijke massa Belgen buiten Brussel woonachtig, en niet minder vreemdelingen uit andere landen, naar Brussel getrokken om een bezoek te brengen aan de tentoonstel ling. Er is nog geen dag geweest gedu rende den geheelen duur der tentoon stelling, dat er zoo'n druk bezoek was. Alleen aan entree's werd een kleine 100,000 frs. ontvangen. Tengevolge dier eliorme drukte heerschte er 'n extra feest-drukte op de tentoonstelling, en waren vele hoofdgebouwen en paviljoens feestelijk verlicht. Tegen negen uur begon de menschen massa, welke zich op dezen heerlijken Augustusdag op en nabij het tentoon stellingsterrein bewogen had, zich naar de stad te verplaatsen. Lange rijen auto's, rijtuigen en trams stremden bijna het verkeer op de Avenue Louise, waar langs duizenden wandelaars stadwaarts togen. Om kwart over negen verhief zich boven de expositiegebouwen een lichte gloed, de weinige feestgangers, die elkanders aandacht er op vestigden, dachten aan den weerschijn van een illuminatie, een enkele waagde de onder stelling, dat er brand kon zijn er kwam opstopping in de menigte, men bleef kijken naar den heller wordenden gloed, tot plotseling de kreet weerklonk •>de tentoonstelling staat in lichte laaie," en toen' drong alles in wilden drang terug naar het Solbosch, om zelf te zien en zich te overtuigen, dat het werkelijk waar was en het fiere gebouwencomplex 'n prooi der vlammen ging worden Maar al te spoedig bleek de waarheid. Een verzengende hitte en een regen van vonken, voortgedreven door den steeds aanwakkerenden wind, sloeg den angsti- gen menschen tegenhet loeien der vlammen en het gekraak der instortende paleizen en paviljoens overstemde alles. Inmiddels was het bericht ook in de stad doorgedrongen zoodathonderden nieuws gierigen het geweldige gedrang kwamen vermeerderen. Te middernacht leek het of heel het uitgestrekte terrein een vlammenzee was en steeds weer werden nieuwe gebouwen verlicht en door de voortsnellende vlam men aangetast- Dit was in ruwe trekken de eerste algemeene indruk van de ramp, welke de menschenmenigte, die buiten het tentoonstellingsterrein was, ontving. Hoe de brand is aangekomen valt nog niet met zekerheid op te maken. Maar vast staat, dat het eerst door een kelner verraderlijke vlammetjes zijn gezien ge worden aan den monumentalen voorgevel der tentoonstelling. In het hoofdgebouw is het voornaamste deel der belgische afdeeling ondergebracht. Bovendien zijn er nog gevestigd het post- en telegraaf kantoor, het persbureau en het kantoor der algemeene regelingskommissie. Naar het schijnt moet de brand ontstaan zijn in het postkantoor, waar in de electrische geleiding kortsluiting ontstond Tegen den hoofdgevel aan was eene zeer uit gebreide collectie kunstmatige zijde ten toongesteld, en hier vond het vuur zijn eerste voedsel, en oogenblikkeltjk laaiden de vlammen torenhoog. Gelukkig was als regel aangenomen, dat na zes uur 's avonds al de tentoon- stellings gebouwen moesten ontruimd zijn. Zoodoende bevond er zich niemand dan de oppassers, en hier is 't dan ook aan toe te schrijven, dat geen menschen- levens te betreuren vallen. Het Belgische hoofdgebouw werd ge heel verwoest. Weldra werd de Brus- selsche kermis door het vuur aangetast. Om half 12 draaide de wind, waardoor het eene gebouw na het andere werd aangetast. Om 2 uur gisternacht was de Engelsche afdeeling geheel vernield, en brandde de Fransche afdeeling. Ver brand zijn ook de Fransche restauratie, het paviljoen van de stad Parijs en de geheele linkerzijde van de Straat der Naties. Meer dan 40 huizen aan de Solboschlaan, grenzende aan de tentoon stelling, zijn een prooi der vlammen ge worden. De Fransche afdeeling is ver nield. Men heeft nog veel gered uit de afdeeling modes. De Italiaansche afdee ling is slechts gedeeltelijk aangetast, maar de schade is er groot. De afdec- lingen van Denemarken, Rusland, Noor wegen, Oostenrijk, Japan, Amerika, Tur kije en Zwitserland hebben weinig of niets geleden. Men spreekt van 20 of 50 gewonden, waarvan 2 ernstig. De brand is tegen den morgen ge stuit. Vernield zijn het hoofdgebouw van België, de Engelsche afdeeling, het pa viljoen van de stad Parijs, het Fransche paleis voor de voeding, een deel van de Fransche afdeeling, de Brusselsche ker mis. Alle papieren van de jury zijn ver brand. Het bestuur heeft besloten, dat de tentoonstelling open zal blijven voor zoover niet verwoest. In een particuliere correspondentie lezen we nog Ik zat (Zondagavond) te eten aan het terras .van eene resiauratie, als, in de kalme avondlucht het kon half tien zijn in eens naar 't zuiden toe een groote, duister-roode klaarte zich waaier vormig openbreidde, als een trage fak- kelsvlam wapperen ging, zich geheel in de hoogte in een roetzwarten loggen walm samen ging pakken. Ik loop naar de telefoon de tentoonstelling staat in brand 1 Onmiddellijk spring ik in een taxiop de Louisa Laan, zwart van eene losbewegende en toch voortijlende mas sa, stoppen naast mij de auto's van con fraters. De professioneele koelbloedig heid heeft ons verlaten, want, denkt eenswij naderen. De vlammen slaan ons tegen een zware adem, die ons te- gengloeit, pijnlijk, benauwend aan onze linkerhand eene lichterlaaie vuurkolom, hel in den nacht omspetterd van duizend uitschietende gensters. Het is het Brussel Kermis, dat op brandde. Verder zien we aan een zwart rasterwerk, dat zich wringt in den gloed, de vurige tongen nijdig kronkelen en lekken het is de hoofdgevel, die onder 't geweld der vlammen helsch te leven staat. En daarboven een logge, roet biuine misthemel, doorflitst nu en dan van eene uitspattende kern, doorwalmd van rose en groene weerglanzenEn verderop nog over 't galmende volk heen, dat, moeilijk bedwongen, zien wil, of, zich aan nabij den uitgang schrik kelijk verdringt, de blijde girandolen der roode, blauwe, gele, felwitte elecrische verlichting. Want het is Zondag een echte feestdag geweest voor de exposi tie. Nooit was er zoo'n drukke, jolige, opgewonden, blijde menigte geweest. En aller vreugd moest blinken thans in de schitterende verlichting van tuinen en gebouwen. Tot geniepig en zeker de macht van het vuur de vreugde in schrik, het feest in ramp kwam keeren. Met groote moeite dringen wij binnen. En een der eerste, dien we ontmoeten, is bouwmeester Acker. »Alles verloren, alles verloren®, mompelt hij met tranen In de stem. Verder in een groep, on machtig toeziende, baron JansseD en de twee algemeene bestuurders Wat moet er in hen omgaan Drie jaar arbeid in enkele minuten vernietigd 1 En om hen heen, tusschenhet overweldigend schouw spel en de dichte, gonzende mass?, de vlugge schimmen van redders en jour nalisten. Maar boven het doffe geraas der toeziende massa, boven 't galmen van bevelen en uitroepingen daar gaat ge brul op van wilde dieren. Het vuur is in het Luna-park het beestenspel Bos- tock genaderd. Een paniek breekt plots onder het volk uit Indien de dieren eens gingen ontsnappen 1 Het gerucht loopt, dat een leeuw, woedend, de bran dende straten van Brussel-kermis door kruist.... Men hoort het langgerekt miauwen der tijgers, gegrom, als van een misthoorn op een onweerzee, huilt aan houdend het zijn de witte beren. Men zegt ons dat gendarmen, het geweer ge laden, gereed staan om ze af te maken. Het zal niet noodig zijn enkele oogen- blikken nadien stort, onder een luiden galm, het gebouw in, de dieren verstik kend en roosterend. Intusschen dringt dieper en dieper het vuur de Belgische sectie achter den hoofdgevel binnen. Het heeft de Fran sche sectie bereikt. Wij draaien langs den laaienden vuurklomp om langs de Straat der Natiën naar het paviljoen der stad Parijs toe- Ook hier zien we weldra door de dikke mistlucht de felle tongen breken, uitschieten, triomphan- telijk. Weldra ronkt er de brand. In eens schuiven gratievol de muren van het Fransche restauranteen doffe plof alles is volbracht. Alleen een reuzige, zwarte, Impassibele gipsen leeuw blijft recht staan, rustig als de heerscher over deze vernieling. Maar daar ploft ineens met doffen plons, een massa naar be neden- Wij trachten te naderenhet is de brug, die over de Solboschlaan, de Fransche aan de Engelsche sectie ver bindt. Hoog slaan nieuwe vlammen uit, die de waterstralen bijna niet bereiken kunnen. Het zijn de huizen, de heusche steenen huizen der laan, die geïsoleerd, haast onbereikbaar in de kroon van vuur die ze omsluit, traag aan 't branden gaan, ter ontkomelijke vernieling ge doemd. En die huizen zijn bewoond. Mis schien hebben de bewoners nu kunnen vluchten. Misschien eischt de vuurpoel hier honderd menschenlevens. En aldoor heviger ronkt de brand, als een reuzige stoommoter Nu en dan stort gekraak over dat aangehouden, aanzwellende, verminderende en weer naderende ge ronk. Nu en dan een knalhet zijn flesschen koolzuur, misschien ook wel de dynamiet patronen van de Fransche afdeeling en telkens hooren wij uit de menigte, die op afstand wordt gehou den en raast als een ver onweer, een verbaasden galm opgaan als bij een overschoon vuurwerk. De indruk is waarlijk onbeschrijflijk. Men is verbijsterd, al ziet, al hoort, al gevoelt men wonderscherp. De gespan nen zenuwen nemen ongehoord nauw keurig waar. Maar de hersenen hebben den tijd niet de impressies te ordenen men ondergaat als beduusd, niets dan een verwarrenden totaalindruk Men kan nauwelijks gelooven aai' de werkelijk heid van het gebeurende De schrik, die intens is, gaat gepaard met ongeloovig heid. Half bewust loopt men m;t con fraters mee, soms wel het gevaar tegen Nauwelijks begrijpt men ook, waarom pompiers en soldaten van den orde dienst zoo kalm-bedrijvig, zoo stipt, zoo geheel koelbloedig hun werk volbrengen. Soldaten komen mooi geoefend in draaf- pas aanloopen, genie-soldaten staan aan de brandende muren te hakken als brave, naarstise timmerlui. Men ziet zon der emotie de pompiers midden door vlammen de donkere holte der hallen binnendringen en men denkt niet aan gevaar. Men denkt trouwens aan niets. Men ondergaat alleen dat geweldige eene gansche stad die opbrandt, een stad in bordpapier. Het is nu al heel laat geworden. De tentoonstelling is pikdonker zonder dat ik bemerkt heb, wanneer de verlichting is uitgegaan. De brand is als vermoeid, het ronken heeft opgehouden men krijgt nu het werkelijke besef van de ramp, want men wandelt tusschen stin kende, walmende puinen. Maandagmorgen vroeg ben ik naar de tentoonstelling teruggekeerd. Al mocht niemand, zelfs niet de pers, de plaats der ramp naderen, toch niet te minder grootsch-desolaat is me het schouwspel voorgekomen. Om negen uur was het overgebleven gedeelte van den hoofd gevel ingestort en nu ziet men niets meer dan het armzalig verwrongen ijze ren geraamte. Van Brussel-Kermis blijft alleen een zwarte gruishof over, waar uit stikkend een bittere geur opstijgt. De aarde is een zwart moeras, waar greppels dik vocht uit vloeien. Men kan de puinen niet overzien dan met een diep-pijnlijk gevoel. Wij vernemen, dat het Nederlandsche paviljoen alleen is behouden geworden, doordat de gevel van het Parijsche ge bouw recht is gebleven en van Holland had de brand zich gemakkelijk tot Duitschland uitgebreid. Zondag was een der beste dagen van de tentoonstelling geweestmen had 95.000 frank ont vangen. Men seint uit Brussel De diamanten van de collectieve in zenders der juweliers in België zijn gered. De waarde ervan bedraagt vele millioenen Zij zijn 's nachts geborgen in 12 000 kilo's zware ondergrondsche brandkasten, die men echter nog niet heeft kunnen openen. De troepen bewaken de schat en hebben order om allen die naderen neer te schie ten. In de Fransche afdeeling zijn de diamanten ook bijna alle gered en zijn nu in den Franschen tuin onder bewaking. Men heeft een dief gearresteerd, die een aantal kostbare horloges had gestolen. Omtrent dc paniék lezen wij nog Maar wat gebeurde er verder op het terrein, er waren er nog zoovele tien duizenden, bij welken de nu ontkomenen maar betrekkelijk een handjevol waren. Daar was de paniek grooter dan aan deze zijde. Ieder stormde naar de uit gangen, de menschen werden op elkan der gepakt en hadden geen gelegenheid om iets méér te verroeren dan hunne beenen, om zich vooruit te schuiven. Het geschreeuw en geg'l moet hier ont zettend geweest zijn. Voor een der ge bouwtjes lag een plas bloed waardoor men heen moest Vlak naast u zag men dames met door de glasscher ven opengesneden handen, mannen met bebloede hoofden. Een ontzettend, af grijselijk gezicht was, toen een heer het oog werd uitgestoken door een hoeden- speld van een der dames. Daar men de handen niet kon verroeren, bleef het oog aan de speld vast zitten. Het was afschuwelijk om te zien en ontzettend het gejammer te hooren. Vrouwen en kin deren kwamen onder de voeten. De menschen zagen er uit als verwilderd en wezenloos de kleederen waren soms aan flarden getrokken, de dames en meisjes liepen met loshangende haren, mannen hadden reeds het hoofd verbon den zoo zag men naderhand de menschen door de omliggende avenues vluchten. De tentoonstelling zal niet meer op gebouwd worden, alleen een nieuwe voorgevel wordt opgericht om het terrein van onheil te verbergen. liet publiek bekommert zich vooral om twee zakenwas het tentoongestelde ver- zekerd en zal het opgebrande deel weer worden opgetrokken Ik heb daarover een klein o.iderzoek ingesteld en kan op beide vragen het volgende antwoorden. De Bel gische verzekeringsmaatschappijen hebben in de tentoonstelling geene zeer bijzondere zaken gedaan. De vreemde, vooral Engelsche maat schappijen, hebben zich daarentegen voor zeer groote sommen verbonden. Brussel- Kermis werd aldus door eene Engelsche vennootschap verzekerd. Goede zaken zullen die maatschappijen aan de Brusselsche expo sitie niet maken, hetgeen niet belet, dat er de meeste tentoonstellers toch wel het slechtst aan toe zijn. Heel veel exposanten, zij vooral, die geene 2eer belangrijke stands hebben en deze, di hunne producten aan de bezoekers verkoopen, hadden verwaarloosd eene assu- rantie aan te gaan. Anderen hadden hunne waren slechts voor de helft der waarde laten verzekeren, zoodat de brand duizenden en duizenden inslikken zal, vooral van de min dere tentoonstellers, die hoopten in de expo sitie wat geld te verdienen en daarvoor eene duurbetaalde standplaats hadden gehuurd. De groote tentoonstellers komen er beter af. Geld zullen zij niet verliezen, alleen vaak zefdzame of unieke stukken, die moeilijk te vervangen zijn. Voor wat bet heropbouwen aangaat, daar kan natuurlijk geen spraak van zijn, maar ik weet uit goede bron, dat van uu af aan een ontwerp van boawmeester Acker goed gekeurd werd en zal uitgevoerd worden, waarbij een valsche gevel de plaats van den afgebranden innemen zal en verder eene versierde palisade de puinen omringen en verduiken zal. Voor wie weet hoe vlug zoo'n werk in de tentooistelling kan uitgevoerd worden wij hebben er tallooze voorbeelden van gezien lijdt het geen twijfel of binnen weinige dagen zal niets zichtbaars nog aan de ramp herinneren. Waalwijk 17 Aug. 1910. Een Waalwijksclie uitvinder. In de Centrale Werkplaats der Staats spoor te Tilburg zijn eenige automatische koppelingen voor wagens in bewerking die gemaakt worden volgens een uitvin ding van den heer Bern. Klijberg Jz. te Waalwijk, die op 't gebied van machi- neriën reeds heel wat presteerde. Wagens van deze koppelingen voorzien zullen automatisch los- en aangekoppeld kunnen worden, waardoor het gevaarlijke onder de wagens kruipen van de ran geerders voor het loshaken der wagens overbodig zal worden. Tentoonstelling Aan den bouw der tentoonstelling wordt met kracht voortgewerkt, de ge bouwen beginnen hunne voltooiing te naderen, terwijl thans de electrische ver lichting in gereedheid wordt gebracht. De inschrijvingen zijn in elke rubriek zeer goed, terwijl de afdeellngen paarden- en vee zullen uitmunten De vertegenwoordigers der Ned. Pers worden uitgenoodigd Dinsdag 30 Aug. een kijkje te komen nemen, om hun oordeel te vernemen over bouw, aanleg enz. enz. Het feestprogramma hopen we in het volgend nummer te kunnen publiceeren. Nog zijn ingekomen de volgende medailles Jos. Zijlmans Waalwijk Zilveren med. S de Leeuw Amsterdam gr. zilv. med. Bern. Klostermann 1 De dertiende afdeeling (varkens) in het vraagprogramma paarden en vee vervalt. Door het Rijk wordt voor de nieuwe dertiende afdeeling (varkens) f 100 aan prijzen uitgeloofd, die zijn verdeeld als volgt No. 1 Beeren, zuiver Yorkshire ras, le prijs f 1 5, 2e prijs 5. No. 2. Zeugen, zuiver Yorkshire ras, le prijs f 15, 2e prijs 5. No. 3. Beeren, zuiver inlandsch ras, le prijs f 15, 2e prijs f5. No. 4 Zeugen, zuiver inlandsch ras, le prijs f 15, 2 prijs f5. No. 5. Zeugen met biggen, Yorkshire ras, f 10. No. 6. Zeugen met biggen, inlandsch ras, f 10. Inschrijvingen zoo spoedig mogelijk te zenden aan den heer II. G. van Everdin- gen te Waalwijk. W. V. V. „Waalwijk Vooruit." Zondag a s. speelt het le elftal dei voetbalvereeniging W. V. een oefen wedstrijd tegen B V. C ('s Bosch) op het terrein alhier. Aanvang 3 uur. Soliadepost Toen Zondagmorgen de landbouwei Adr. V- d. B. naar zijne beesten ging zien, welke in den buitenpolder loopen kwam hij tot de treurige ontdekking dat een van zijn beste koelen dood ir de weide lag. hetwelk later bleek aai het miltvuur gestorven te zijn. Alhoewe het beest verzekerd was, is dit voor hen toch een heele schadepost. Coöperatie „Ons Belang*. BAARDWIJK. Verleden Zondag hai wederom de percenten—oitkeering plaals de Coöperatie ,On« Belang,, op de zaal vai den Heer C. Pulles alhier. Uit het rapport door de commissie vai onderzoek uitgebracht, bleek dat de boekei in orde waren bevonden, en de sdministrati goed, ja zelfs accuraat was bijgehouden. Har volle tevredenheid aan het Bestnur hiervuo betuigende, stelden zij de vergadering vooi hetzelve hiervoor een gratificatie toe te kenne van f 15, hetwelk de goedkeuring der ver gadering wegdroeg. Uit het verslag van den Penningmecsle bleek dat er dit jaar een batig saldo t noteeren was van f 193,17 tegen verlede jaar f 160.13. Verder weid besloten, de uitkeeriug b ziekte en bevalling evenals het vorig jaa te bepalen. Het totale verbruik bedroeg dit jaa t 5012.28 tegen verleden jaar f 4661.44 Daar volgens reglement in deze verg# dcring de verkiezing moest plaats hebbe van een bsstnur werd, daar geen der lede eene stemming noodig achlte het bestuur b acclamatie herkozen, en daarna deze gezellig vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der geineei te op Zaterdag 13 Aug. 1910 n.m. >3 uri Afwezig de heer van Beijnen wegens oi gesteldheid en de heer Donkers met kennisj De notulen worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: Vaststelling der rekening over 1910. De rekening wordt vastgesteld c f 10.269.54s in ontvangst en f 9.442.51s i uitgaaf, alzoo met efen batig slot van f 827.0! De armenrekening over 1909, in ontvang op f 1717.966 en in uitgaaf op f 1391.5( alzoo met een batig slot van f326.46. Op de voordracht voor de benoeming v« twee zetters, tengevolge van periodieke al treding worden geplaatst de beeren B. Schrijner le candidaat der le vacatur H. Donkers 2e le vacatur^ J. v. Roermund le H. Pulles 2e 2e 2e van Zuiden. "tl «MPI—

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5