L. Nummer 6' Donderdag 25 Augustus 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad, PALJAS en ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgever: BUITENLAND. België. FEUILLETON Engeland. Japan. Duitsehland. balkan-Staten. iO ipa X. De Echo van het Zuiden, Waalwpscke en langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden fü."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groole letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiiig opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. Na den brand. Het »Handelsblad van Antwerpen» schrijftAcht dagen zijn verloopen sedert den brand in de tentoonstelling. Men zou nu aan den stroom van het volk zeggen, dat de ramp toch geen onherstelbare gevolgen zal hebben. Zondag heeft men 46,000 betalende bezoekers vastgesteld. Op al de kiosken speelden de fanfaren en overal was er feeststemming en leute. De Fransche sectie was weer open en in Oud-Brussel was het weer een woeling van belang, 's Avonds verlichting der hovingen en groot vuurwerk. Wij leven snel in onze eeuw van electriciteit binnen 8 dagen is de brand vergeten De >Etoile> ontvangt een brief van een zijner lezers, die er de aandacht op inroept, dat hij verleden week Maandag personen ontmoette in de machinehallen, met een sigaar ot sigaret in den mond, en Woensdag, in de afdeeling onderwijs, een persoon met een brandende sigaar in de hand. Een betreurlijke dwaling is begaan geweest ten opzichte van een bewaker, die betrapt was geworden in de Fransche sectie, tijdens den brand, op het oogen- blik dat hij juweelen in den zak stak en die onmiddellijk in de gevangenis was gestoken. Die man is Zaterdag los gelaten, nadat exposanten waren komen verklaren dat hij, voor men hem aanhield, reeds voor 32,000 fr. juweelen had ge red en aan de eigenaars overhandigd. Een piiester heeft, aan M. Storms een pak juweelen teruggebracht, hem door een biechteling overhandigd- Een soldaat heeft laten vragen aan wien hij een voorwerp dat hij gevonden had moest terugzenden. M. Oscams, van de Turksche sectie, heeft de politie verwittigd dat men hem Va» „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF cfêfföcutttJww aan Den t/^mvefijlwBanD. 111.) Maar op eeus rilt hyeen woord dat hij sedert hun vertrek uit Angoulëme niet meer had uitgesproken kwam nu tweemaal op zijne lippen Moeder moeder 't Is alleszijne oogleden bleven gesloten en hij bleef voort ru^ig slapen. De afwezige waB hem in eenen droom ver schenen. Het scheen hem misschien dat zij hem in de armen drukte? Hadde Paljas de eigenschap van het dubbel- zicht bezeten, dan zou by op honderden uren afstand gezien hebben wat er op het kasteel van Montbazon omging. Het was juist dien avond dat zijne vrouw, vergezeld door den graaf de Gastel* Blangy, bij haren grootvader was aangekomen. üp het unr dat de goochelaar onineedoogend in de hoeve aan de deur werd gezet, werd Madeleine met pracht en open armen ontvangen. Terwijl zij, met ledige maag, eene schuilplaats zochten waar zij zouden beschut zijn tegen de koude eu de vochtigheid vau den nacht, zat Madeleine aan eene welgedekte tafel, bij een goed vnur te avondmalen. Op het oogenblik zelf dat de kleine Jacques van baar droomde, strekte zij zich op bet zacht donzen bed uit waar hare moeder zaliger, de markiezin in geslapen had. Maar ook op dit oogenblik, alsof een geheim zinnige band zich tusschen deze wezens had aangeknoopt die, door het noodlot en ondanks henzelven, van elkander waren gescheiden, was Madoleine ongerust en dacht meer dan ooit na, voor 2500 fr. juweelen heeft ontvreemd. Ziehier de juweelen die vermist worden in den stand van MM. Laventure, van Parijsdevant de corsage in platina, bezet met briljanten, 7000 fr.gouden ring met 4 briljanten, in vorm van kruis, 4000 fr- ring met een brillant en een smaragd, 2000 fr. en 6 ringen ter ge zamenlijke waarde van 7000 fr. Een ander tentoonsteller, vermist hemds- knoopen in briljant, waarde 3000 fr. Verscheidene bewakers eener vreemde afdeeling zijn spoorloos verdwenen, daags na den brand zij zijn met zware valiezen vertrokken en hun signalement is in alle richtingen verzonden. 't Schijnt dat er onder hen mannen zijn, die herhaaldelijk kennis maakten met het gerecht. Ons dunkt dat men niet erg omzichtig is geweest in het aanwerveu van het personeel. Dc dieren van Costock. De »Nieuwe Gazet» meldt: Zaterdagavond had het Komiteit van Brussel-Kermis een onderhoud met den heer Bostock, op de kiosk der Groote Markt, te midden van het puin. De heer Bostock legde uit, hoe het er is toegegaan. »Mijn inrichting brandde af, nu eenige jaren geleden, in het Colyseum van Chicago, vervolgens verbrandde ze te Baltimore, waar ik bij de aardbeving van San Francisco was. Nooit heb ik een vollediger, sneller en schrikwekkender ramp bijgewoond dan het branden van dit gedeelte der Tentoonstelling. Zonder de uitgangsdeur, door Brussel-Kermis langs de zijde van het Solbosch gemaakt zou er herrie geweest zijn, die snel en onvermijdelijk tot moorderijen zou geleid hebben. »In de menagerie wachtten mijn temmers en ik de komst van het vuur afwij wisten dat alles verloren was, dat er geen enkel middel bestond om de wilde dieren er uit te halenwij wisten ook dat zij niet lang zouden lijden dat onmiddellijk de verstikking zou in getreden zijn. Maar wat harteleed, te denken dat op eenige minuten tijds, die makkers van ons leven aan wie wij door de gewoonte gehecht waren, door de vlammen zouden geioosterd worden Op aandringen van den cornac, besloot dat zij moeder en echtgenoote washare denkbeelden, wij hebben het reeds gezegd, keerden terng op de afwezigen zij dacht aan hunne ellende, aan hunne ontberingen, zij betreurde met hen het welzijn dat zij genoot niet te kunnen deelen, en terwijl zij hare hoofdkussens met hare tranen bevochtigde ont snapte deze kreet aan hare borst Arme Belphégor Arme kleine Jacques 's Auderendaags 's morgens waren onze reizigerB bij het krieken van den dag reeds te teen en vervolgden hunnen weg na een mager ontbijt te hebben gewonnen door eenige kunsten op het marktplein te verrichten. De spaarzame boeren gingen niet gemakkelijk in den zak maar eenige huismoeders vonden dat de goochelaars ei zoo eerlijk en zoo on gelukkig uitzagen dat zij hun hart voelden vermarven en den kleine eenige stuivertjes in de hand duwden. Er was zelfs eene die goedhartig het overschot uit hare eetkas had gegeven eene andere had hem een dikken boterham gesneden eene derde had eene hand vol vijgen in den hoed van Jacquinet gelegd. nDe Witte» zelfs was niet vergeten geweest de vrouw van den baas der afspanning had hem eene halve pint haver gegeven. Dit was voor het ongelukkige drietal een onverwacht en gelukkig buitenkansje waaraan zij niet meer gewoon warende beroemde Belphégor was nu min hoogmoedig geworden en weigerde" geen eten meer als belooning voor zyn werk. Hij zou zelfs gelukkig geweest zy'D had men hem altijd, bij gebrek aan geld, eetwaren willen geven. Wij znllen het niet ondernemen Paljas en zijnen zoon op geheel hun reis tot in Bordeaux te volgen. Die reis, bij kleine stappen gedaan en met menigvuldige moeilijkheden gepaard dnnrde nog lang niets bijzonders deed zich echter voor. Zij was moeilijk, ellendigde reizigers waren aan dezelfde ontgoocheling en harde mishandelingen als vroeger blootgesteld. ik er toe de redding van den olifant, van den lama en de apen toe te laten; maar ik was onverbiddelijk voor de anderen. De temmer die op wonderbare wijze een kleine zwarten beer had afge richt, smeekte mij al weenend de kooi te openen maar ik kende het gevaar, en wist wel Jdat, zoodra het dier vrij was, het opnieuw verwilderd zou zijn en in de dichte gelederen van het volk zou zijn gesprongen. In de menagerie trappelden wij voor de kooien, waar de wilde dieren ongerust brulden en ons bezagen als om hulp smeekend. Een vlammetje viel van het dak af, ruiten braken, andere genstertjes regende en plotseling verlichtte een groot licht, triomfeerend en akelig, heel de loge Leeuwen gingen op de achter- pooten staan andere dieren kropen ineen, door schrik vernietigd. Ik deed mijn snikkende temmers buitengaan, ik zei mijn dieren vaarwel en ik sloot de deur die niet meer zou geopend worden. >Ik heb heel wat gebeurtenissen beleefd maar die laatste sleuteldraai is de treurigste van mijn leven. Van mijn dierengaarde blijft er mij nog slechts die sleutel over. De kruiser Bedford wordt als verloren beschouwd. Het ongeluk gebeurde, ter wijl het schip bezig was snelheidsproe ven te doen. Het stoomde dus met vol le kracht, en aangezien ze 23 knoop loopt, d.i. een 43 KM., begrijpt men wat het geven moest, toen het schip op de Semarang-klippen, bij het eiland Qu- elpart, liep. Het water moet met groote snelheid het kolenruim en de machine kamer binnengestroomd zijn, want van de 18 man, die bij de ramp het leven hebben verloren, zijn slechts 2 matrozen de overige zijn een machinist en 15 stokers. Het overige deel der bemanning is van bet schip afgebracht. Er is weinig kans den kruiser af te brengen, zegt de admiraliteit, want het water staat in de machinekamer tot aan het verdek. Twee andere Engelsche oorlogsschepen blijven in de buurt en aan de Japansche regee ring is om hulp gevraagd. De Engelsche vloot lijdt in de Bred- ford een groot verlies. Het is een ge pantserde kruiser le klas, die eerst in liet was op eenen Novembermorgen dat Paljas de stad Bordeaux binnentrok. Deze inkomst was voorzeker niet triomfan telijk. De jtijd was voorbij, dat de zaken van den goochelaar heel schitterend stonden en bij met zijne vergulde koets, met trommel en fluit, het volk der steden en gemeenten deed samen8troomen. Met moeite zou men in hem den volksge liefden goochelaar herkend hebben die vroeger heël Frankrijk door gevierd werd. Met aroevigen blik en neergebogen hoofd, beschaamd over zijne armoede en altijd den moedigen Witte» achter zich voorttrekkend die by gebrek aan zorgen van dag tot dag magerder en vuiler werd, dwaalde hij nu langs stad en veld. Het was in dien ellendigen staat dat hy in de wyk St-Michel aankwam, eene dier wijken waar al het werkvolk eener nijverige stad byeenwoont. Het was Zondag, toen hij aankwam. De zon deed den nevel opdoemen en zond vroolyk hare bleeke winterstralen over de met rijm bedekte daken. Ook namen de inwoners de Zondagrnst te baat, om een wandeling naar buiten te doen en een luchtje te gaan scheppen. Paljas wiBt hieruit ook zijn voordeel te trekken. Zijne verschijning, alhoewel hy er zoo el lendig uitzag, was heel iets buitengewoons voor die lieden die van alle vermaak gedu rende de week beroofd waren en niets 1 eter vroegen dan door de toetsen van eenen goo chelaar vervroolijkt te worden. Belphégor was weldra door eene dichte meüigte van nieuwsgierigen omringd, die allen waren toegestroomd, uitgelokt door zijne aanwezigheid alleen, zonder dat hij iets beproefd had om bet te doen. De gelegenheid was dns waarlijk te schoon. Hij legde dns eene eerste vertooning aan op den boek eener straat. Aangemoedigd door de talrijke toeschou wers en hun welwillend handgeklap hadden vader en zoon waarlijk wonderen verricht. 1903 in dienst is gesteld. Hij heeft 87s millioen gulden gekost, voert 14 kanon nen van 15 cM. en 8 twaalfponders. De bemanning telde 537 koppen. Zijn ton- nenmaat bedraagt 9800. De inlijving van Korea. De inlijving van Korea bij Japan is een feit geworden. Blijkbaar is er onverhoopt spoedig een schikking ten deze tusschen Enge land en Japan gevonden. Rusland moet reeds eerder de inlijving onvoorwaardelijk hebben goedgekeurd. Van de zijde der Vereenigde Staten is, naar uit Washington gemeld wordt, geen of weinig verzet te wachten- De Vereenigde Staten hebben uit een oog punt van handel weinig te verliezen doch kunnen veel winnen bij de inlijving van Korea door Japan- De volledige Japan sche heerschappij in Korea zal, naar de opvatting in ambtelijke kringen te Was hington, vele van de bestaande hinder palen wegnemen, waarmede de handen in Korea thans te kampen heeft. Korea wordt nu een Japansche kroonkolonie. De president-generaal Terautsji wordt gouverneur-generaal. De Koreaansche Keizerlijke familie wordt met de Japan sche gelijk gesteld, terwijl de Keizer van Korea in het volgende jaar naar Tokio verhuist. De civiele lijst blijft bestaan. Het Koreaansche tarief blijft vijf jaren van kracht, zooals het nu is.' I.ater wordt het veranderd. Aanzienlijke Ko- reanen zullen tot Japansche pairs be noemd worden. De Duitsekc begrooting;. Thans is definitief uitgemaakt, dat de ontvangsten van het rijk in het dienstjaar 1909 727s millioen Mk. meer, de uit gaven 407a millioen minder hebben be dragen dan geraamd was. Diensvolgens wordt ook het bedrag der leening tot dekking van het tekort teruggebracht van 239 op 126 millioen. Naar de Frankfurter Zeitung uit Solingen verneemt, voelt men aan den heelen Beneden-Rijn en vooral in de Solinger nijverheidsstreek de duurte van het vleesch sterk. In de laatste veertien De bijval was buitengewoon groot, maar bet dient gezegd te worden dat ze dezen ook ietwat aan den derden artist te danken hadden. Die derde artist was »de Witte.» Om zoo goed mogelyk de leemten aan te vullen die nu in zyn programma voorkwamen sedert men hem zijn gereedschap gestolen had, had Paljas de gedachte opgevat zijn paard te leeren springen, en het goede dier had gewillig de lessen van den meester gevolgd, alsof het overtuigd ware geweest dat zijne medewerking nn den meeBter noodzakelijk geworden wbb. Ziehier hoe Belphégor het goede dier aan de menigte voorstelde en zijne goede hoeda nigheden deed uitschijnen. Dames en Heeren, bier vóór n staat »de Witte» de onovertrefbare Witte» aldus genoemd omdat zijn haar zoo wit is als de sneeuw der bemelhooge bergen... Het is een echt arabiBch paard geboren in Frankrijk, afstammeling van eenen normandiscben vader en eene bonrgondiscbe moeder... Hij heeft in bet groote leger gediend... Hij beeft heel Europa doorloopen van Italë tot in Rusland, van in Dnitschland tot in SpaDje, van in Polen tot in Gascogne, altijd aan het hoofd van zijn regiment... Op zijne reistochten heeft het beest veel geleerd dat zyne stam— genooten niet weten, zooals tellen, de waarheid zeggen, groeten gelijk groote menBchen kortom niets ontbreekt er hem dan de spraak... En het scheelde heel weinig, of de goo chelaar, gansch vervoerd, zou zooals vroeger geroepen hebben Vooruit met de muziek. Maar de muziek was niet daar om de prachtige beloften vnn zyne lokrede to be vestigen. Niettemin werden de kennissen van het oude trompetterspaard hoog geschat door de nieuwsgierigen. »De Witte» bewees dat hij zeer goed kon tellen. Zijn meester beval hem bij voor beeld tot twaalf te tellen en twaalf maal, zonder eens te miBsen, stampte bij met den voorsten poot. Daarna moest hij de waarheid zeggen. Belphégor ondervroeg den oenen of anderen dagen is de prijs van het varkensvleesch gestegen van 1 mark tot 1,40 m., het kalfsvleesch van 1 m. en 1.10 m. tot 1.30 m. en 140 m., het rundvleesch van 0.90 tot 1 m. De slagers zeggen, dat de schaarste aan vleesch de oorzaak is. En die 6chaarschte is niet het gevolg van de duurte van het voer zeggen zij verder, maar van de onmacht van Duitschland om genoeg vee te telen teneinde aan de toegenomen behoefte te kunnen voldoen. Alleen door de grenzen voor den invoer van buiten- landsch vee open te stellen zal er aan de schaarschte een eind komen- Uit arbeiderskringen komen er vele klachten in de krant. Gezinnen, waar de man 18 tot 20 m. in de week verdient, kunnen nauwelijks meer eenig vleesch eten. Men wil, dat de steden zich tot de staats- regeering znllen richten om openstelling der grenzen of althans verlichting van den invoer te verkrijgen. Te Weenen is men van oordeel, seint Reuter vandaar, dat de maatregelen, die de regeering denkt te nemen, om het gebrek aan vleesch in Oostenrijk te ver helpen, onvoldoende zijn. Roemenië heeft zelf een tekort. Den invoer daarvandaan open te stellen geeft dus niet. Verder kan Frankrijk, noch Nederland, noch Italië vleesch naar de Oostenrijksche markt zenden. Uit Servië, dat alleen kan helpen, wil de regeering alleen een be perkte hoeveelheid toelaten. Twee din gen alleen kunnen baten verbod van uitvoer van vleesch en toelating van een onbeperkte hoeveelheid uit Servië. Ken nieuw Koninkrijk. Het Montenegrijnsche Parlement is tot een buitengewone zitting bijeengekomen en zal vorst Nicolaas kennis geven van het verlangen des volks, dat hij zich tot Koning verheffe Alsdan zal de vorst den 28en dezer zich zelf tot Koning uitroepen. Het Parlement of Skoepsjtina speelt in deze zaak louter decoratieve rol. Sedert 1905 bezit Montengro een zoogeheeteu volksvertegenwoordiging, maar vorst Nikolaas heeft haar streng in den band gehouden en is dezelfde autokraat ge bleven, die hij steeds in zijn lange Re geering placht te zijn. aanwezige. Wat rondt ge willen weten? Of ik zal ryk worden, luidde het ant woord. En de .Witte» knikte ja. Is mijne vrouw mij ontrouw, vroeg een aDdere. En de Witte» schudde het hoofd 't was ueeD. Maar ik keu niet getrouwd, autwoorde de grappenmaker die had willen bewijzen dat het verstandige dier er niets van wist. Natuurlijk, verklaarde Belphégor heel koelbloedig, het is imnjers klaarblijkend dat uwe vrouw u niet kan bedriegen vermitB gij er geen hebt Iedereen schoot in een luiden schaterlach by dezen spitsvondige verklaring en de grap penmaker moeBt er van onder schuiven. Mijnheer nde Witte» gelief ons onder de omstanders de dames aan te wyzen die dit jaar nog zullen trouwen. En het paard, gehoorramend aan een teeken dat Paljas deed zonder dat het volk er iets van bemerkte, keerde zich om en plaatste zich voor drie jonge meisjes wier wangen bloosden, gelijk granaatappels, niet alleen omdat zij beschaamd waren, daar iedereen haar aankeek, maar vooral omdat het haar waar genoegeD deed znlke goede voorspelling te hooren. Dit was nog niet alles. Paljas verklaarde dat hij door eene laatste proefoemiDg de bovennatourlyke kennissen van zijn paard zou bewijzen. Ziet, dames en hoeren, ik zal hem blind doeken... Hij weet niets, bij ziet niets Zietbier du een voorwerp, eenen halsdoek. Een der omstanders zal wel gelieven hem in den zak te steken en in ongeveer drie minuten, weet ,de Witte» wie hem in den zak heeft... Wie neemt den halsdoek aan ?.-. Daar mynheer gindermen zal hem voorzeker niet verdenken met my te zyn overeengekomen. En de goochelaar dnidde op den achtersten rang eenen heer aan, met bnrgelijk voorkomen, die eenigzins door zijne kleeding afstak^by het volk bij hetwelk hij zich had vermengd. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1