Rummer 68. Zondag 28 Augustus 1910. 33e Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvefgadeiing. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. LANDBOUW. Uitgever: ■LAAT ÜW ZEEF SUNLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw bare Zeep. FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. GAPELLE. Een nuttig Groenvoeder—mengsel. De Echo van het Zuiden, IVaalwpsclie en Langslraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n e m e n t s p r ij 8 per 3 maanden fO. 5. f?ran< o per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden '2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutractm gesloten. Reclames 15 cent per regel. Ht" Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 24 Augustus 1910 des middags ten half drie uur. Voorzitter de Edelachtbare he?r Ver meulen. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Wachter, Oerlemans, v. d. Hoeven. Sneep, A. v. d. Hoeven en Middelkoop afwezig het lid Rijken. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken van Ged. Staten, worden na te zijn voorgelezen, voor kennisgeving aangenomen. 2. VoQrstel vast te stellen bestek en voorwaarden vernieuwing havenbe schoeiing. Door den Voorzitter worden bestek en voorwaarden waarnaar Burgemeester en Wethouders der gemeente Capelle zullen aanbesteden het vernieuwen van een gedeelte der beschoeiing langs de Oostzijde der haven, met bijlevering van alle daartoe noodige materialen, trans porten, arbeidsloonen enz. voorgelezen. Na voorlezing vraagt de heer Sneep of de landvesten niet te ver van een komen te staan. De tegenwoordige zijn door de drukking allemaal gebroken. Oerlemans Dat komt niet door drukking of wat ook, doch de palen zijn versleten. Voorzitter. We zullen ze nu wat dieper laten zetten. Dat is ook wat beter. De tegenwoordige zijn te hoog aangebracht. Sneep, 't Maakt 't wel wat duurder, maar nu zal 't ook zooveel te spoediger zijn versleten. Voorzitter. Dat geloof ik niet- Deze palen zijn ook wat langer als de vorige. Oerlemans. Dat de landvesten zoo aangebracht worden geeft niets, dat is goed maar in 't bestek staat dat de palen spiotvrij moeten zijn, dat zal voor eiken en Amerik. greenen nogal kostbaar worden en dat mag de aannemers van te voren wel goed gezegd worden dat daar streng de hand aan zal worden gehouden Wat in den grond moet be hoeft zeker niet spintvrij te zijn, althans dat zou wat overdreven zijn. Middelkoop Zou dat nog veel schelen. Oerlemans. Ja, op 't oogenblik groeit 't eikenhout toch zoo recht niet. Voorzitter. Wij zullen zeggen dat 't gedeelte wat de grond in moet niet spint- vrij behoeft te zijn doch het overige gedeelte wel. De besteding zal spoedig plaats hebben en wel Zaterdag 3 September. Wij zullen een advertentie in »De Echo van het Zuiden» en >De Aannemers-Courant» zetten. De heeren kunnen zich zeker wel vereenigen om de besteding aan B. en W. op te dragen. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1909. Middelkoop, De commissie heelt de rekening in orde bevonden en adviseert Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF (Jêtfftjewttouw aan Deti cHouwt fijlwtëaiiD. 112.) Die man droeg op het hoofd een breedgeranden hoed die hem tot over de oogen viel, terwijl het onderste van zijn gelaat, omlijst roet eenen rossen bakkebaard gansch gedoken was in zijnen opgeslagen kraag en zijn breeden zwarten das. Zou mijnheer willen nader treden vroeg Paljas. Maar die heer vond zeker dat de rol welke men hem liet spelen beneden zijne waardig heid was, want in plaats de uitnoodiging van Paljas te beantwoorden keerde hij eensklaps den rug en verwijderde zich spoedig. Dank u wel, edele heer riep Belphégor met spottende stem. Een goedkeurend gemompel beantwoordde dezen schimp; het was hetn niet moeielijk een anderen man te vinden die gewillig zijne medehulp verleende. Eindelijk deed „de Witte» ieders bewondering ten top stijgen door op bevel van zijnen meester, neer te knielen en de omstanders te groeten. Dezen betuigden hunne tevredenheid piet alleen door luidruchtig handgeklap maar ook door stuivers en duiten in den hoed van Belphégojr te werpen die dan ook genoeg ont vangen had om tot 's anderendaags kost en slaping te betalen. Hij vervolgde zijnen weg en kwam weldra aan eene afspanning boven wier deur er een uit hangbord bengelde waarop een haan geschilderd stond met het opschrift IN DEN GESPOORDEN HAAN Vrienden laat ons binnen gaan. Bovendien was er aan de deur een opschrift genageld „Hier logeert men te voet en te paard.» Dat was juist zijne zaak. Hij vond daar voor hem en Jacques eene armzalige vliering welke men kamer noemde en voor „den Witte» een soort van Btal waar eenige magere hennen en eenen baan, die op verre na niet zoo schoon was als die van bet uithangbord, op het mest een graankorreltje oppikten. Na een karig ontbijt dat onze uitgehongerde reizigers smakelijk verslonden, hield Paljas zich bezig met de uitvoering van het plan dat hij reeds lang had opgevat. Hij zou zich wel wachten aan den burge meester de toelating te gaan vrageD om zijn ambacht uit te oefenen want de ondervinding had hem geleerd dat hij voorzeker zou worden afgescheept. Hij dacht dat het misschien beter zon geweest zijn de aandacht der overheid niet op zich to vestigenen, de wolf niet in den muil te loopen. Hij zou trachten onopgemerkt in de groote stad te verblijven, bij voorkeur in de wijken spelen en al den vrijen tijd aan zijne opsporin gen besteden. Zijn besluit was genomen, hij zon reeds denzelfden dag op zoek gaan, zonder uitstel en gansch alleen om des te minder te worden op gemerkt. Kleine, zegde hy tot Jacqnes ik heb bezigheid in de stad. Ik vrees u te vermoeien, gij zult dua hier blyven... Maar ik heb goede beenen, vader, onderbrak de knaap, ongerust en op het punt te weenen bij de gedachte dat hij, al ware het slechts één oogenblik, van zijnen vader zou gescheiden zyn. Neen, kind, blijf hier, gij zijt vermoeid en moet uitrusten om morgen te kunnen werken. Ik zal overigens niet lang wegblijven. Wees gerust en redelijkgedurende mijne afwezigheid, kunt gij in uw fabelboek lezen maar pas wel op dat gij niet buiten gaat, want ge zondt kwijt loopen. Tot straks I... Paljas verliet Bpoedig de afspanning na zijnen zoon omhelsd en aan de waakzaamheid van den den baas te hebben toevertrouwd. Hy borg zijn goochelaarspak zoo goed om ze aldus voorloopig vast te stellen. Aldus wordt besloten. 4. Goedkeuring rekening van het al gemeen armbestuur over 1909 en be grooting van dat College voor 1911. Middelkoop. De Commissie heeft deze rekening eveneens in orde bevonden en adviseert derhalve om ook die goed te keuren. Aldus wordt besloten. 5 Voorstel op te zeggen subsidie jeurtschipper. Voorzitter. Indertijd is besloten om aan de 2 beurtschippers tot wederop- zegging toe subsidie te verleenen en wel omdat wel met vrachten naar hier werd gekomen doch van hier nooit met geen vrachten werd weggevaren als wat ledig goed. Nu is het ons gebleken dat iet met een der beurtschippers zoo niet meer het geval is en daarom komt het ons voor dat er geen aanleiding meer jestaat om de subsidie nog te verleenen. Sneep. Djs het gaat alleen in hoofd zaak over ons. Voorzitter. Er is opgemerkt dat er door u nogal eens geladen wordt. Sneep. Daar is het te beter om. De Voorzitter zegt dat vroeger in de verordening een bepaling stond die tot misverstand aanleiding gaf. Daarop is een wijziging gebracht, Na die wijziging zijn de beurtschippers met een adres gekomen en omdat de raad hun verzoek billijk vond is hun een subsidie gegeven. Nu is 't gebleken dat De Bas nog met alleen wat ledig pakwerk uitvaart maar dat Sneep altijd pakken mee terug neemt. Daarom komt het 't Deg. Best. voor dat het geven van subsidie geen grond meer heeft. De heer Sneep zegt dat in den laatsten tijd helaas niet druk is maar dat zij toch altijd voor anderen goed mede brengen. Hebben zij niets dan gebeurt iet nog wel eens dat om de f 1.40 ha vengeld niet te betalen, het kleine beetje wat we voor ons hadden, per roeiboot hier brengen of met de Thor medegeven. Wat betreft het goederen medenemen, zegt de heer Sneep dat de Bas voor hem ook wel eens goed mee naar Go- riuchem neemt. Spreker acht het daarom onbillijk hem de subsidie te ontnemen en De Bas niet. De heer Wachter zegt van meening te zijn dat de firma Sneep voor zich alleen en daarom ook op geen geregelde tijden afvaart en voor derden slechts sporadisch goed meebrengt. Sneep. Dat wij in 't begin wat onge regeld hebben gevaren kwam doordat wij nogal eens met de machine hebben gesukkeld. Bij een geregelde vaart hebben wij zelfs veel te veel belang. Wij rekenen altijd op Zaterdag lossen en Zondags 's nachts of 's Maandags mor gens afvaren. Het komt voor dat wij goed meebrengen voor Waspik, Kaats heuvel. Waalwijk, wel niet veel, maar het gebeurt toch wel eens. Wachter. Dan stel ik voor om dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering en de firma Sneep te verzoeken ons zijn desbetreffend boek over te leggen om te zien of wat hij voor derden vervoert van eenige im portantie is om alzoo te zien of de subsidie al of niet gewettigd is. Sneep. Ik stel voor om het nu af te handelen. Het boek kan wel even wor den gehaald. Na eenige discussie wordt besloten dit niet le doen doch deze kwestie tot eene volgende vergadering aan te houden. 6 Aanbieding gemeente begrooting voor 1911. Wordt in handen gesteld van een commissie bestande uit de heeren Mid delkoop, Sneep en v. d. Hoeven. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. Het is wel wat laat er voor, maar wij willen toch nog wijzen op een groenvoeder- mengsel, dat alle aanbeveling verdient en nog veel te weinig wordt toegepast, in veie streken nog gansch onbekend is. Wij be doelen en mengsel van rogge en zand- w ikk ken. Dit mengsel ie het eerste groenvoeder gewas, waarvan ook iü den herfst reeds kan worden geprofiteerd, wanDeer de zaaiiug vroegtijdig geschiedt. Wie dus een proef wil nemen, moet dadelijk ne lezing van dit artikel beBlu ten en handelen Niet alleen op de lichte zandgronden, maar ook op zwaarderen bodem worden de zand- wikken uitgezaaid en zelfs op de klei als groenbemesting gebezigd, bijv. na een halm vrucht wanneer deze vroeg van 't land is. In dat geval neemt men van rogge en zand- wikken evenveel zaad. De zandwikken worden hier weleen» door de gewone wikken ver vangen. Overigens maken wij er belang hebbenden, die zich het zaad moeten aan schaffen, attent op, dat men de zandwikken van de gewone voederwikken wel dient te onderscheiden. De zandwikken zijn zoowel, als de rogge, wiutervast en in 't voorjaar is men dus zeker van zijn gewas, 't Slaat echter niet altoos goed aan en om den goeden aanslag te bevorderen, zorge men voor een voldoend kalkgehalte van den bodem. Waar dus door vorige bemestingen geen kalk in voldoende mate in den grond aanwezig wordt geacht, geve men een extra kalkbemesting, liefst op niet natte, zure akkers in den vorm van kalkmergel1000 K.G. per H. A. Kalk is dus no. 1 bij de bemesting. Voorts wende men aan 0 baal slakkenmeel en 6 baal kaïniet, zoo mogelijk een paar weken «dór 't zaaien. Kan dat niet, omdat ke zaaiing niet te lang mag worden uitge steld, dan strooie men in plaats van G zak kainiet 3 zak patentkali uit. Daar de wikken behooren tot de vlinderbloemigen, welke den bodem met luchtstikstof verrijken, komt de stikstofmest achteraan, wat wel niemand jammer zal vinden. Heellemaal weglaten is niet geraden, dsar het jonge gewas dan te lang gebrek lijdt en in den herfst te weinig oogst geeft50100 K.O. per H. A. is echter voldoende. Snijrogge alleen is beter# bekend, maar vermengd met zandwikken geeft het een beter veevoeder, terwijl ook de grond door dit gewas wordt verbeterd. De vrij hooge prijs van het zaad schrikke dus nie mand af. Men neme van een laat groeiende roggesoort, b.v, Schlaustedter, per H.A. 80 rilo en daarbij half zooveel dus 40 K.G. zandwikkeu. Men maaie de wikken, wanneer deze nog niet zso lang zijn ze loopen dan nog eens uit en kuonen dan nog eens ge maaid worden, wanneer men ze niet voor voor zaadteelt wil gebruiken. Laat men. zooals ook wel gedaan wordt, rogge en zandwikken rijpen en dorscht men ze, dan verkrijgt men een voortreffelijk veevoeder. Na de teelt van 't beschreven voeder- mengsel, is de akker uitstekend voorbereid echter niet zonder verdere bemesting mogelijk onder zijn breeden mantel, trok zijnen hoed over zijne oogen en begon op goed geluk door de Btad te wandelen. Ily dwaalde door straten en stegen gelijk een zinnelooze bij naderde tot al de welge- kleede dames die zich naar de vespers of op wandeling begaven en beloerde aandachtig elk buis, elk venster. Het was vooral in de rijke kwartieren daor waar de adel woonde in de Cours de Tournay, de Pavé des Cartrons, dat hij zijne opsporingen ijverig voortzette. Soms scheen hij van verre een gelaat, eenen stap te herkennen, en dan scheen het hem telkenmale dat hij oen steek in 't hart kreeg. Die nuttelooze wandeling duurde dengeheelen Damiddag De uren verstreken spoedig en de nacht die in November reeds vroeg begint te vallen, be trapte Paljas nog verre van de wijk St- Michel. Dan dacht hij aan den kleine dien hy alleen gelaten had en die wel ongerust moeBt zijn. Hy besloot zoo haastig mogelijk in de afspan ning te komen, om 's anderendaags te herber- ginnen. WaDt zijn plan opgeven, dat zou hij niet Hij was innig overtuigd dat hij Madeleine zou weervinden, hetzij in Bordeaux, hetzij in de omstreken. Terwijl hij zich zeiven aanmoedigde om te volharden, stapte hij haastig voort zonder er acht op te slaan dat hij sedert eenigentijd door twee mannen werd gevolgd. Toen hij een smal en eenzaam straatje insloeg, waar een enkele lantaarn Btond, die op dit uur nog niet brandde, stapte een dezer mannen opeens voor hem nit, keerde zich dan om en versperde hem den weg terwijl de andere langs achter de wacht hield om hem niet te laten ontsnappen. Goeden avond, Belphégor 1 zei de eerste. Goeden avond, mijnheer 1 antwoordde hij, gij zijt wel beleefd, maar ik heb de eer niet u te kennen... Herkent ge my niet?... 't Is waar in den donker zijn alle katten grijs... Mijnheer de Rollac I riep Paljas. Het was inderdaad de ridder die eerst zyne stem wat veranderd had en wiens gelaatstrekken men in den donker onmogelijk kon onderschei -1 lk zelf! sprak hij heel vroolijk; het doet mij waarlijk genoegen u te ontmoeteD. Waarlijk? herhaalde de goochelaar met slecht beklemde woede. Welnn het doet mij ook genoegen. Zijt gij geneigd de samenspraak voort te zetten welke wij te Angoulême hebben begonnen Ik wansch niet beters. Goed Maar de pluats is slecht gekozen. Wilt ge mij tot in mijn hotel vergezellen? Dat is niet noodig. Laat ons dat hier maar afhaspelen. Hier Ja. Ik heb n slechts vier woorden te zeggen. Spreek. Waar is mij re vrouw? Bij haren grootvader. Maar die grootvader, die hertog, waar verblijft hij Hoe heet hij Het is mij niet toegelaten op deze vraag te antwoorden. Ik beu slechts belast met u te onderhandelen. Onderhandelen?... Wat?... Altyd dat zelfde geklets?... Spreek daar niet verder over; 't is onnoodig LuiBter Belphégor, drong de ridder aan, ik moet n ook slechts eenige woorden zeggen. Ik heb n voorspeld welke gevolgen uwe wei gering zou hebbengij hebt die gevolgen reeds ondervonden. Parbleu, zoo is het gemakkelijk de toekomBt te voorspellen. Gij zijt belast mij het leven onverdragelijk te maken; gij zijt het waarschijnlijk die mijn gereedschap hebt doen stelen gij hebt mij overal als eenen booswicht doen verjagen om mij uit te hon geren en te kunnen bedwingenmaar. God dank 1 ik ben nog niet gevallen en zal den strijd voortzetten. Die strijd is onzinnig, ik herhaal het u. Uw leed is nog niet ten einde en binnen kort znlt gij ellende lijden. Er is slechts één middel om hieraan te ontkomen: zie van Madeleine af. Nooit Wilt ge honderd lonis? Neen Twee honderd? Neen l Vier honderd, vijf honderd? Neen neen neen ik wil mijne vrouw en mijn kind en vraag niets anders Drommels, kerel, gij hebt er een handje van om den prijs te doen stijgen... Zeg zelf hoeveel ge wilt. Hoeveel ik will... Niets 1... Gij weigert dus eeD fortuin? Ja, en ik zal niet toegeven, al moest ik van honger Bterven. Ik wil Madeleine on mijne kleine Jeanne. l)e ridder haalde de schouders op. lk vraag u nogmaals, waar zijn zij In welk deel dezer stad In welk kasteel der om streken? Zeg het mij, of ik zal u... De goochelaar uitzinnig van gramschap, sprong op zijnen tegenstrever toe en ging hem by de keel pakken, toen hij langs achter werd aangevallen. Terwijl de medeplichtige yan Rollac wiens aanwezigheid hij niet eens had vermoed, hem alle beweging onmogelijk maakte, hief deze den arm omhoog om hem hem een driekantigen ponjaard in de borst te stooten, dieD hij onder zyn mantel verborgen had gehouden. Lafaards brnlde Paljas. Door eene uitersto krachtinspanning rukte hy zich los en stiet zijnen aavaller achteruit zoodat de dolk slechts zijne kleederen had aangeraakt Op dit oogenblik hoorde men het naderend gerucht van stemmen en stappen het waren eenige werklieden die het Btraatje inkwamen. Rollac, die jnist op het punt stond nog eens op den goochelaar toe te springen, liet eenen vloek van razernij hooren bd schoot er voorzichtig met zijn medeplichtige van tns schen uit. Zy waren reeds ln de duisternis verdwenen, wanneer de voorbijgangers, eenige werklieden van de kaaien, den gooche.aar, die nog heel onthutst was over dezen onver wachten aanval aanspraken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1