Nummer 73 Zondag L8 September 1910 33e Jaargang Tweede Blad PioV: Landbouwtentoonstelling, PALJAS FEUILLETON i 117'> 1 Waalwijk 411 Sept. 1910. WOENSDAG. I: Woensdag wa9 de groote dag, nl. het bezoek ran Z.Ex. Minister Talma, vergezeld van den directeur-generaal van den land bouw P. Tan Hoek. Aan 't station door den E.Achtb. heer Burgemeester en den presi dent ontvangen, werd daarna direct naar de tentoonstelling gereden, waar in de ontvang kamer heeren Wethouders, de president der 14e Atd., de leden van het Comité aan Z.Ex. en den directeur-generaal werden voorgesteld. De president riep den minister, een hartelijk welkom toe, dankte voor de eer de tentoonstelling en Waalwijk door dit ministerieel bezoek aangedaan, en tevens voor den steun van Z.Ex. van den beginne af geschonken speciaal door het aanvaarden van het eere-voorzitterschap. Ook de direc teur-generaal werd dank gebracht. Hij stelde daarna een dronk in op den minister. Z.Ex. de minister dankte voor de hartelijke woor den van den president, en zegde gaarne aan de uitcoodiging van 't Comité te hebben gevolg gegeven om deze belangrijke tentoon, stelling te komen zien, specaal omdat bij gehoord had dat verschillende ledeu van 't zelfde Comité van de interessante industrie tentoonstelling in 1908, deze tentoonstelling hadden- georganiseerd en zoodoende de ten toonstelling onder leidiog van den eminen- ten voorzitter den heer Ph. Timmermans, met zulk een Comité veel goeds te zieu moest geven en een bewijs was, dat hier landbouw en industrie samengingen. Daarna werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, die door Z.Ex. zeer werd geroemd. Na de tentoonstelling nauwkeurig te heb ben nagegaan, werd naar het huis van den president gereden, waar de beide autoriteiten met het Dag. Bestuur der gemeente en het bestuur van bet comilé den lunch gebruikten, om na afloop daarvan de N. V. E. W. Klijberg-Pernots Stoomschoenenfabriek „Hol- landia" en de Stoomlederfabriek der firma Van Iersel, Witlox en Co. met een bezoek te vereeren Met zeer groote belangstelling werd door Z.Ex. den minister het bedrijf dezer twee prachtfabrieken nagegaan zeer veel Dauwkeurigheid liet Z.Ex. zich door de eigenaren alles uitleggen, nadat zij den minister een woord van welkom, maar tevens van dank voor de hooge eer hadden toegesproken. Onderwijl was de di recteur-generaal met den vice—president de tentoonstelling nog eens ministrieus gaan opnemen. Intnsschen had het concours van aange spannen hengsten en merriën een aanvang genomen. Jammer dat niet meer publiek aanwezig was want er werd prachtig gereden- De uitslag was als volgt Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF ^êefoewttouw aau Deit t^iuvefijlwCauD, Concours van aangespannen merriën en hengsten. Merriën-warmbloedras. Ie prijs Nelly*, 5 jaar, vos, eig. A. J. De Roon te Capelle. 2e pr. „Snuit*, 6 j., zwart, eig. J. H. Darie te Willemstad. 3e pr. Olga", 3 j., bruin, eig. A. v. d. Heijden te Klandert. 4e pr. „Merrie*, 3 jzwart, eig. A. L. Korteweg te Zevenbergen. 5e pr. Walla", 4 j., vos, eig. J. Ak- kerraans te Zevenbergschen Hoek. Merriën-koudbloedras. Ie pr. „Jeanette", 5 jvos, eig. G. O. Sneep Wzn. te Ossendrecht. 2e pr. „Mina*, 6 j., bruin, eig. A. Mat- theeusseüs te Ossendrecht. 3e pr. „Corra*, 9 j., bruin, eig. A. Mat- theevssens te Ossendrecht. 4e pr. „Anna*, 8 j., bruin, eig. Wed. J. B. Timmermans te Moergestel. 5e pr. „Cora', 4 j., vos, eig. D. Raaij- makers te Steenbergen. Hengsten-warmbloedras. Ie pr. „Cicero*, 6 jaar, zwart, eig. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 2e pr. „Zwingli*, 4 j., donkerbruin, eig. E. Bens te Escharen. 3e pr. „Joost", 5 j., doukerbruin, eig. Vereeniging de Zevenb. Hoek. 4e pr. „Wilhelm", 5 j., bruin, eig. J» Maria Azn. te Fijnaart. 5e pr. „Rinaldo*, 6 j., zwart, eig. M. Timmermans te Helvoirt. Hengsten-koudbloedras. Ie pr. „Prince d'Ossendrecht*, 3 jbruin, eig. A. Mattheeussens te Ossendrecht. 2e pr. „Pacha", 4*/i j., bruin, eig. D. Raaijmakers te Steenbergen. 3e pr. „Chan^rd*, 7 j donkervos, eig. Vertenigiug te Kruisland. 4e pr. „Jumbo*, 7 j., donkerbruin, eig. 3 Wouters te Gilze. 5e pr. „Boer", 10 j., roodscbimmel, eig. B. J. de Deugd te Zevenbergen. Na het bezoek aan de fabrieken reed Z Ex. wederom naar de tentoonstelling om daar, na in de ontvangkamer de thee ge bruikt te hebben bij het concours van aan gespannen hengsten en merriën tegenwoordig i.e z/n, en de medailles vaD 't Koninklijk huis uit te reiken. Tegen 5 uur verliet de minister het ter rein naar 't station, uitgeleide gedaau door burgemeester en presidentnogmaals dan kende voor het in alle, opzichten aangenaam en leerrijk verblijf in Waalwijk. DONDERDAG. Heerlijk ontwaken 1 Wel geen zonneschijn maar toch mooi zacht weer. Reeds vroeg in den morgen was het een drukte van belang. Geen middel van vervoer of het bracht honderden bezoekers. Toen tegen half twee uur het concours- hippique een aanvang zou nemen was het een drukte, zooals wij zelden hebben gezien. De hansworst stopte zorgvuldig de goud- vinken in den zak en voegde er diep buigend by Ik zie met genoegen dat ik nog altijd het vertrouwen van den heer ridder geniet. Wat moet ik nog doen? Wacht een oogenblik. Mijn brief aan den hertog de Montbazon zal niet lang zijn. Gij zult hem naar den post drageo en daarna weerkomen om mijne bevolen te ontvangen. De ridder ging aan zyne schrijftafel zitten, maar opeens legde hy zijne pen terug neer. Hé 1 ja, riep hy, dat is het 1 Hoe heb ik er ook niet vroeger aan gedacht? Dat vroeg ik mij ook af, zei Grain- d 'Amour die den stiel van hansworst nog niet ontleerd had. Hebt gij mijne gedachte geraden? vroeg Rollac die verwonderd was over zooveel doorzicht. Ik Geenszins, mijnheermaar op het gezicht van mijnheer had ik gezien dat bij iets buitengewoons van zin was. Iets buitengewoons, ja, dat is het ook en als ik mijn plan zal ten uitvoer hebben gebracht, dan zal ik in alle verzekering den heere de Montbazon mogen melden dat hij voor goed van Belphégor zal ontslagen zijn. Maar ik dacht dat het gerecht zich daarmee ging gelasten. Peuhhet gerecht Wie weet?... En daarbij, dat duurt dikwijls zoo lang. Er zijn veel betere middelen om iemand nit den weg te raimen. Maar men slaagt niet altijd, wedervoer Grain-d'Amour. Zoo gebeurde het gisteren Avond... Ja, wij werden juist op het gunstig oogenblik gestoordmaar het is niet van dergelijk middel dat ik wil spreken. Ik wil dat Belphégor vóór morgen begraven zij. Maar hij zal eerst moeten sterven. Dat is niet noodig. Ah dat is waarliik zonderling en ik zou nieuwsgierig zijn te weten... Mynheer Grain—d'Amour, ik heb u verboden nog onbescheiden te zijn, 't Is goed, mijnheer, ik zwijg. Goed. Houd den mond toe maar de ooren goed open. Keer weer naar de stad, zie goed ua wat er omgaat, bezoek zonder te veel te drinken de meest bezochte herbergen en luister wat er verteld wordt, want ik ben zeker, dat het nieuws van de poging tot kinderroof bij den hertog de Sintrac gepleegd, reeds door iedereen gekend en besproken wordt. Dezen avond, om. acht nur zult gij mij verslag komen geven. Goed, mijnheer. Eene laatste aanbevelingals het pas geeft zult gij zelf ook al iets over Puljas zeggen. Maar ik heb niets te zeggenmynheer heeft mij verboden... Zonder de toelating te spreken, ja Welnuik laat u toe te zeggen dat het volk onrechtvaardig jegens hem gehandeld heeft, dat hij misschien wel Diet zoo plichtig iB... Dat had ik ook daareven gezegd en mijnheer heeft mij berispt. En ik begrijp niet... Gij moet dat niet begrijpenvolg maar stipt mijne bevelen na en strooi onder bet volk de meening uit dat Paljas eerder een zinnelooze, dan een misdadiger is. Ah nu begin ik te begrijpen. Chutgebood Rollac. Gaen zie toe dat gij geen woord meer zegt dan u toege laten is, niet waar... Pierre Frochard? Die naam, half lnid uitgesproken, bracht meer indruk te weeg dan ellenlange rede voeringen. De hansworst vertrok. Toen hij weg was, begon de ridder heen Van alle plaatsen uit de Langstraat en om geving was men opgekomen. Het concours zelf was in een woord prachtig te noemen. CONCOURS HIPPIQUE. Concours eenspannen (warmbloed paarden) toebehoorende aan landbouwers. Ie prijs N. N., eigeuaai J.. v. d. Berg, Benthuizen. 2e pr. „Nelly" eig. A. J. De Roon, Capelle. 3e prijs „Snuit*, eig. J. H. Dane, Oude molen. 3e prijs „Rolandn, eig. A. J. Sweere. Willemstad. 2e pr. „Nelly" eig. C. A. Wijtvliet, Slikgat. Bestuurspr. „Witvoet", eig. C. Van Rooij, Tilburg. Concours voor tweespannen, toebehoorende aan particulieren of handelaren. Ie prijs N. N. en N. N. eigetiaar stal Doorwerth, Heelsum. 2e pr. „Faun" en „Noblesse", eig. John S. Wurfbain, Voorborg. 3e pr. „Golden chain" en „Vulcauo", eig. J. L. Van Eijk, Gouda. 4e pr. „Rorthon psido* en „Duke", eig. Joseph Houbeu, Tilburg. Bestunrspr. „Darling" en „Poppie", eig. Eugèae Van Roessel, Tilburg. Conconr8 voor springpaarden die m 1909 of 1910 geen ln of 2n prijs is concours voor springpaarden of jachtpaarden gewonnen hebben. Gereden door officieren of heerrijders.) Ie pr., „Jeanne d'Arc", eig. Lt. Jhr. K. F. Quarles v. Ufford, Arnhem. 2e pr. „Buttonhole", eig. Lt, Wilson, Bloemendaal. 3e pr, „Sunny Jim", eig. P. Wurfaiu, Oisterwijk. 4e pr. „Marengo", eig. Lt. Jhr. K. F. Quarle v. Ufford, Arnhem. 5e pr. „Bleriot", eig. Th. Timmermans, Waalwijk. Concours voor eenspannen, toebehoorende aan particulieren of handelaren. Ie prijs N. N., eig. stal Doorwerth, Heelsum. 2e pr. „May Queen", Jos Van Hasselt, Bergeu-op-Zooin. 3e pr. N. N. eig. stal Doorwerth, Heelsum. 4e pr. „Nimbly", eig. Ws. Boudet van Dam, Oud Alblas. 5e pr. „Vulcano", eig. J. L. Van Eijk, Gouda. 6e pr. „Prince of Holland", aig. J. Van Meerwijk 's-Bosch. Couconrs voor springpaarden. (Gereden door officieren of heerrijders. Ie pr. „Perhaps", eig Lt. C. H. Labou- chere, Amersfoort. 2e pr, „Fox", eig. Lt. Trapman Leiden. 8e pr. „Honeysuckle", eig. Lt. J. H. Feikema, Bergen-op-Zoom. 4e pr. „Meg", eig. Lt. J. M. De Kruijff, Amerfoort. 5e pr. „Dreadnougt", eig Lt. C. H. Laboachere. Amersfoort. 6e pr. „La Craquette", eig. Lt. J. M. De Kruijff, Amersfoort. Sauts coaplés, gereden door offiieren of heerrijders le prijs „Buttonhole", eig. Lt. WilsoD Bloemendaal. le pr. „Porthos". eig. dezelfde. 2e pr. „Meg"' eig. Lt. J. M. De Kruijff, Amersfoort. 2e pr. „Florida", eig. Lt. Dekker, 'p-Bosch. 'a Avonds bleef het gezellig op het terreiD. De carousel en poffertjeskraam maakten goede zaken terwijl de bioscoop een buiten gewone belangstelling trok. Tegen hel middernachtelijk uur verlieten de meeste bezoekers het terrein, de aange naamste herinneringen mede nemend. VRIJDAG. De Vrijdag had, zooals was te verwach ten, een kalm verloop# alleen 's avonds be wogen zich eenlge honderden bezoekers over bet terrein. ZATERDAG. De Zaterdag was drukker vooral in den namiddag, toen de schoolkinderen van Waal wijk, Sprang, Vrijhoeven en Capelle, onder geleide der heeren onderwijzers, een bezoek aan het terrein brachten. Ook vele ouders waren opgekomen om naar de spelen te kijken, die door de leerlingen der openbare en bijzondere school te Waalwijk zouden worden uitgevoerd op het terrein tegenover de tribune. Die spelen bestonden in wedloopeu met en zonder hindernissen, jachtballen, houtjesrapen eieren dragen enz. enz. Aardig was te zien, hoe allen hunne uiterste krachten inspanden om de uitgeloofde prijzen te verovereu en hoe zij zich na afloop van de wedstrijden te goed deden aan de heerlijke poffertjes, die hun, dank zij de mildheid van het tentoon- stellings-comité, werden verstrekt. Nadat allen de maag goed hadden gevuld, werden de prijzen, bestaande in horloges, atlassen, boeken, schriften passers, enz. enz. aan de winners overhandigd en togen de bezitters niet weinig trotsch op hun succes, van lieverlede met hun schat huiswaarts. Ook de avond van dien dag was niet ongezellig. De» Waalwijksche Harmonie gaf een zeer goede uitvoering die bijzonder in den smaak van het publiek viel. Binnen in de tent der restauratie werd menig daDsje gedaan. ZONDAG. En zoo kwam eindelijk d^ laatste dag, die ihet „finis coronat opus" moest zijn en het ook werkelijk was. Een zeer groote massa bezoekers kwam in den namiddag opdagen en tegen vijf unr waren naar schatting, drie tot vier duizend persoren op het terrein aanwezg om nogmaals de inzendingen te bezichtigen, te genieten van het fraaie con cert van Euphonia uit Kaatsheuvel, of van de welbespraaktheid van Meester Cocadorus. Het vuurwetk, dat om tien uur werd af gestoken, was schitterend, terwijl de uitvoe ring. gegeven door de Pophia's-Vereeniging en weer te wandelen Wat is het spijtig, mompelde hij, dat de graaf de Blangy, nu algemeen kommissaris der Gironde benoemd, nog niet aangekomen is! Dat zou de zaken merkelijk vergemakke lijken... Zal ik alleen mijne meening kunnen opdringen Bah Laat ons stoutmoedig bandelen En geen oogenblik verliezen Hy liep recht naar de prefectuur en werd aanstonds binnengeleid. Welnu, heer ridder, vroeg de prefekt gij kent reeds het nieuws? Onze man zit achter de grendels. Ja, heer prefekt, antwoordde Rollac, ik ken het avontuur en ik kwam er u juist over sprekeD. Men heeft Belphégor misschien wat al te haastig aan het gerecht overgeleverd... Waarom? Wij zullen aldus opeens van den man ontlast z'jn. Ja, dat dacht ik ook. maar mij dunkt dat het niet raadzaam zou wezeD den goo chelaar voor bet assisenhof te dagen omdat de naam van den hertog de Siutrac er zou in gemengd worden en dat Belphégor van den anderen kant niet zon nalaten zich te ver dedigen gelijk 'een dtiivel in een wijwatervat en zou trachten zich als een slachtoffer te doen doorgaan en de personen noemen welke hij zijne vervolgers beet. Zoo zal het verle den van Madeleine de Montbazon, dat hare familie zoo zorgvuldig verbergt, door iedereen gekend worden. Men kan den beschuldigde wel straffen, maar ham niet beletten te sprekeD, en mijnheer de Montbazon zou diep bedroefd wezen over dat schandaal de koning zelf zou het betreuren. Daarom moeten wij dat, 't koste wat het koBt, vermijden. Ik vraag niet beter, verklaarde de prefekt, getroffen door de jnistheid der op merking welke Rollac maakte maar ik zie niet goed door welk middel. Daarbij, indien men Belphégor in vrijheid stelde, zou hij waarschijnlijk zijne vervolgingen tegen de familie de Montbazon herbeginnen. Er is hier ook geene spraak hem in vryheid te stellen. Wij moeten de zaak stil houden en terzelfertijd hem onschadelijk maken... De prefekt fronste de wenkbrauwen. Oh 1 wees gerust, hernam de ridder, ik kom u niet voorstellen den goochelaar te doen vermoorden. Ah goed zoo 1 want hoe vurig ik ook verlang den heer hertog aangenaam te wezen, toch zou ik geweigerd hebban mij aan iets dergelijks medeplichtig te maken. Mijn ge weten.... Heeft geen Hitataans met hetgeen ik u ga voorstellen. Gelief n te verklaren, heer ridder. Wel, het ware doodeenvoudig. Ik luister. Zoo wij den goochelaar deden doorgaan als zinneloos en vervolgens in een krankzin nigengesticht deden opsluiten dan waren wy ook zeker en voor goed van hem ontlast en daarenboven zou hij dan de gelegenheid niet hebben om in het openbaar het geheim van de jeugd der gravin de Montbazon voor ieder een te onthullen. Dunkt u niet dat dit middel heel practisch is. De prefekt moest bekennen dat die man veel slimmer was dan hij. Nogmaals bracht hij nochtans het woord „geweten" voer den dag. Geweten en verantwoordelijkheid, daarmede schermde hy zoo graag. Ja, antwoordde hij, dat is waarlijk een heerlijk middel en het zou de zaken opeens vereffenen. Maar gij weet ook wel dat er daartoe eerst en vooral een getuigschrift ved den dokter noodig is. Dat weet ik en dat zal niet moeilijk te bekomen zijn, des te meer daar de man het werkelijk wel wat in de hersens heeft zitten. Gelooft gij dat? Hoe zoudt gij kunnen aannemen dat hij blijft beweren dat de hertog de Montbazon zijne vrouw gestolen heeft, wanneer Madeleine mij vrijwillig gevolgd heeft om haren groot vader en de gezondheid van haar kind weer te vinden.... Waarlijk... Kunt gij begrijpen dat die man een fortuin blijft weigeren, dat de hertog hem als vergoading wil schenken en liever zijn ellendig leven voortleeft, altijd zijn droombeeld vervolgende dat zijn hnwelijk met de dochter van den markies de Montbazon niet kan verbroken worden, alhoewel het zeker is dat het tribunaal van Loonopzand gehoord mocht worden. Eindelijk klonken nogmaals de tonen der Waalwijksche harmonie en werd de taptoe gehouden, waaraan houderden, jubelend dan send en bossend deelnamen. Het middernachtelijk nur was reeds lang verstreken, eer de menigte aan heengaan dacht. Van lieverlede echter werd het stiller de een na den ander toog naar dan uitgang en tegen een uur was de nachtelijke stilte ingetreden. En hiermede was de tentoonstel ling, die uitmuntend geslaagd mag heeten, ten einde, üe hetinneriug er aan zal blijven voortleven bij allen, die haar bezochten, ter wijl men er verzekerd van kan wezen, dat talrijke personen, zoo landbouwers als indo- strieelen er te gelegene,rtijd de beste vruch ten vah zullen plakken. Wij zijn hiermee gekomen aan het einde van ons verslag van de Prov. Landbouw tentoonstelling, die een prachtige bladzijde zal vullen in de geschiedboekeu van Waal wijk. Üe tentoonstelling is wat bouw, aanleg, exposities enz. betreft een succes geweest, niemand zag weUicht tevoten eene land bouwtentoonstelling zoo aangepakt. „Schit terend" was het woord dat men uit ieders mond kon opvangen jammer, dubbel jam mer voor het comité, dat zich meer dan een half jaar lang alle moeite en kosten belange loos voor 't belang van den landbouw, voor het belang van Waalwijk heeft gegeven dat de financieele resultaten juist 't tegendeel van „schitterend* zijn. Wij hebben in den gang van ons verslag verschillende personen reeds genoemd, we mogen nu nog even memoreeren, wie met het comité de geniale ontwerper vau het prachtig geheel was, nl. de bekende Bossche kunstschilder, Dorus Hermsen, de joviale Bosschenaar, die het comité zfcer groote diensten heeft bewezen, die naast een helper, een warme vriend van 't comité ge worden is. Wat hij presteert weet heel Nederland, wie het nog niet weet, kou hier eenige proeven van zijn scheppings. gaven komen bewonderen. Naast hem mogen we onzen architect deu heer H. Meulkens niet vergeten, en met hem de bouwers, de firma Aarts te Waalwijk, Van Huiten te Baardwijk en v. d. Meijs te Besoijen, terwijl onze tuiniers van Dongen en van Bladel alle eer hadden van den waren lusthof, die het terrein te aanschouwen gaf. En last not least Willem Hen»wat bij in navolging van z'n grooten voorganger Dorus Hermsen heeft tot stand gebracht met zijn verfkwast, wat linnen en gips, grenst aan het ongeloofelijkewie de ge- imiteerde steenen, muren, deuren, stijlen enz. 't geheel van gebouwen, poorten etc. op deze tentoonstelling bewonderde die zal overtuigd zijn van de bekwame hand, die dit alles daarstelde. Hij is de man, die kleur en fleur aan de tentoonstelling gaf, die het geheele aanzien der tentoonstelling op zoo'n schitterende wijze heeft doen te voorschijn komen. Hem een sprciale hulde, die door deskundige hand nog wel eens zal worden herhaald. Een woord van warme hulde moge aan 't slot gebracht worden aan bet comité met zijn wakkeren voorzitter, den heer Ph. Tim mermans. Hij heeft getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats, werkende met een stalen ijver en wilskracht voor 't eens opgezette plan en in de meest aangename, prettigste samenwerking met het comité. Met zoo'n voorzitter moesten de durfkrach- tige Waalwijksche mannen iets goeds tol stand brengen. Zij hebben getoond wat wilskracht, energie, belangstelling in den vooruitgang van den landbouw en der ge meente Waalwijk vermogen. Zij hebben ge toond wat hard werken, gepaard aan goeden smaak welen te wrochten, hun naam zal met eere verbonden blijven aan dien van „grooter" Waalwijkzij hebben weer een machtig werk verricht waarop Waalwijken de geheele Langstraat trotsch kan gaan zij hebben bijgedragen om den naam onzer provincie ook op landbouwgebied hooger op te voeren, om den naam onzer gemeente steeds „crescendo* te doen gaan. Daarvoor verdienen zij den dank en de hulde van allen. 1 PB! r.jjl b de echtscheiding uitspreken zou, ware het niet dat men dit middel liever niet gebruikt, altijd om de opspraak en de openbaring van bet geheim te vermijden 1 Inderdaad... Daarenboven is de gebeurtenis van dezen morgen geene bevestiging van zijne zinne loosheid Is het de daad van een wijzen menscb zoo maar, zonder omzien, een huis binnen tedringen enkel omdat de bewoner een hertog is en hem zijn kind te willen ontrooven, zonder eens te peinzen dat die hertog ook een kind kan hebben en dat er meer dan één hertog in Frankrijk woont, Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5