Nummer 74 Donderdag 22 September 1910 33e Jaargang Tweede Blad binnenland" Provinciaal Nieuws. Th. I fabriek van Landbouwwerk'aige.n I Mayfarth Co. Frankfurt a/M. Haar werd in concurrentie, met alle in- dustrieele Staten de grootste onderscheiding Eerbiediging der vrijheid. (Grand prix) voor de uitgestalde collectie TT .J.I toegekend, in'tbijzonder voor de hydraulische Het Huisgezin schrijft naar aanleiding J L„nJr..lr »n s wijn- en vruchtenwijopers met boveudruk en van het in ons vorig nummer, ingezonden i J artikel van den WelEerw. heer L. v. Heeswijk- >Wij schreven dezer dagen een korte beschouwig onder bovenstaande opschrift. Naar men ons meedeelt, zijn er die het lijkt ongelooflijk maar het moet toch zoo zijn het laten voorkomen, alsof die beschouwing van méér gezag hebbende zijde afkomstig ware. Dat is natuurlijk niet zoo. Zij is van onze Redactie en heeft niet meer en niet minder gezag dan men aan hetgeen er staat wil toekennen of niet toekennen. Nog vernemen wij, dat men onze be schouwing geschreven acht met het oog op de staking te Waalwijk. Dat kan reeds niet, omdat hetgeen daar gebeurd is, niet was voorgevallen, althans niet te onzer kennis gekomen toen wij onze opmerkingen schreven. Die opmerkingen waren in de pen gegeven door het bekende geval te Havre en hadden overigens een alge- meene strekking. De eerw. heer Van Heeswijk, adviseur van den Ned. R. K. Lederbewerkers- Arbeidersbond, die in de Echo van het Zuiden tegen ons betoog opkomt, heeft volle vrijheid onze conclusies niet te aanvaarden. Maar hierin zal hij met ons eens zijn, dat alle middelen buiten overre ding om op de vrijheid van arbeids- willigen inbreuk te maken, afkeurens waardig zijn en, zooals het Fraosche voorbeeld bewijst, tot bedenkelijke uiter sten kunnen leiden. Dat nooit een staking a bout portant mag geproclameerd worden, houden wij staande, omdat het opvolgen eener plotselinge opwelling altijd gevaarlijk is, maar vooral gevaarlijk bij een zaak, waarbij de belangen van zooveel en zoovelen op het spel staan. Men vergete ook niet, dat de arbeids- willigen bij de spoorwegstaking in 1903 door de socialisten en anarchisten ver raders en onderkruipers werden ge scholden. De uitnoodiging van den eerw. heer Van Heeswijk aan de Redacties der katholieke bladen om eens 'n tijdje de leiding van een onzer katholieke vak bonden over te nemen, is zeker vriendelijk bedoeld, maar het best zal wel zijn dat alle schoenmakers bij hun leest blijven. De Troonrede. De rede, waarmede H. M. de Koningin dezen middag tiuds vier jaren nu weer voor het eerst de zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal geopend heeft is niet enkel beknopt van redactie maar ook sober van inhoud. Vergelijkt men haar met de voorgaande dan loopt die soberheid nog meer in bet oog. Wij zullen intusschen de laatsten zijn, om zulks iu de regeering te misprijzen. Heett zij ten vorigen jare iu een breedvoerig staatsstuk de groote lijnen van bare politiek uitgestippeld, er is bij den ingang van het tweede jaar der zittingsperiode geen reden, andere punten naar voren te brengen, dan die welke in de naaste toekomst en vddr het einde dezer nieuwe zittiug naar de plan- neu der regeeriug in behandeling zullen ge nomen worden. Te miuder omdat de parlementaire machine ondanks de bemoeiingen van vele en be kwame deskundigen nog altijd niet naar de eischen des tijds' is omgebouwd en baar trage gang vreezen doet, dat zelfs dit sober materiaal, haar ter verwerking voorgezet, nog te veel zal blijken. Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel. Naar Reuter uit Brussel seint, meldt de Gazette, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel eerst iu bet voorjaar van het volgende jaar zal plaats hebben. Kamerverkiezing te Eindhoven. Bij de Zondag in de afdeelingen der R. K. Kiesvereeniging gehouden stemming voor het stellen van een candidaat voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing iu het district Eindhoven, werden uitgebrachtop Mr. Dr J. van Best 2026 stemmeu, op den heer J. W. Wiutermans 1252 stemmen, zoodat candidaat der R. K. Kiesvereeniging is aangewezen Mr. Dr. J. van Best. Wereldtentoonstelling Brussel. Ebd groot succes verkreeg weder de 2 eikenhouten pressbieten. Hecht tot arbeiden. Tegen een mau, die bij gelegenheid der staking bij de firma J. op den Loosduinschen weg te VGravenhage een werkwillig werk man heeft mishandeld, werd gisteren voor de Haagscbe rechtbank f 20 of 40 dagen geëischt. Het O. M. verklaarde slechts in dit speciale geval zulk een lichte straf te eischen. Het recht tot staken is vrij, maar het recht tot arbeiden moet onaangetast blijven. Waar hier de mishandeling onbeduidend was en beklaagde zeer gunstig bekend staat, vond spreker echter aanleiding om af te wijken van de gewoonte om bij mishandeling van werkwilligen een zeer strenge straf te vorderen. Wij hebben, ook in ons land, schrijft de „Nederlander', het orgaan van het chr. hist. Kamerlid Jhi. Mr. A. F. deSavornin-Lohman klachten gehoord over de uitspattingen, die sommige arbeiders-organisaties zich veroor loofden. Tijdens de bouw-vak-staking te Amsterdam werden niet-stakers op de erger lijkste wijze geterroriseerd, mishandeld vaak. Naar veler gevoelen tradeu justitie en politie tegenover zulk schandelijk bedrijf veel te slap op. Wat daar voorgevallen is, haalt echter nog niet bij hetgeen dezer dagen m 't land van democratie en vrijheid, in^ Frankrijk, is geschied. De stakende kolendragers te Ilavre besloten in een hunner vergadering moord op eenige niet-stakers, en dat voor nemen is door twintig daartoe aangewezen stakers uitgevoerd een der arbeiders is met schoppen en slagen eenvoudig afgemaakt. De justitie heeft drie der vermoedelijke daders en den secretaris der vakvereenigiog aangehouden. De vraag is of niet allen die tot het volvoeren van zulk een moord besloten als medeplichtigen moeten worden vervolgd. Indien het voortaan mogelijk is tot zulke georganiseerde moorden ongestraft mede te werken, wordt de veiligheid der maatschappij en der individuen al meer be dreigd. Een vereeuiging, die zulk een daad, zulk een besluit voor aaar rekening neemt, verdient ais gevaarlijk voor de samenleving te worden vernietigd. Zal de Fransche Justitie dit tooneu te begrijpen Stokpaardjes-Lellcumelk-Zeep. Een jeugdig, frisch rein uiterlijk is de schoonste gift, die een vrouw of een jong meisje van de almachtige moderne natuur Ijekomen kan „blozeude gelaatskleur is de uitdrukking van lichamelijke gezondheid Maar deze natuurlijke schoonheid wordt niet door geneesmiddelen en kwakzalverijen ver kregen, maar alleen door eene goede lichaams verzorging, waaronder men allereerst dagelijks baden rekenen moet. Baden met veel warm water en koude afspoelingen en goed was- schen met milde neep, die zoo als de genees kundige Stokpaardjes-Lelienmelk-Zeep door haar Boraxgehalte genezeud tegen alle huid onreinheden werkt deze behandeling zal eenieder op zeer 'eenvoudige wijze zeer snel tot het doel voeren gezond en schoon tegelijker tijd te zijn. Want de menschelijke huidis het fijnste en nuttigste kleed, dat de mensch op zijn lichaam draagt, daar het zich ieder uur van den dag vanzelf vernieuwd. Wij zijn verplicht dit wonderschoone kleed rein en elastisch te houden en vuil, vet, zweet en roos altijd en altijd weer door een zeker en heilzaam middel te verwijderen. En aan dit doel beantwoordt ten volle de door de firma Bergmana Co., Radebeul-Dresden, gefabriceerde Stokpaardjes-Lelienmelk-Zeep, Fabrieksmerk „Stokpaardjes', welke in de meeste apothekers/ diogisterijen en parfu- meritën-winkels a 50 ets. per stuk ver krijgbaar is. Kunnen koffieverbrulkers den prijs, dien zij voor gebrande koffie besteden, eontroleeren De lange periode van rust voor het artikel koffie is gevolgd door een levendigen handel met sterk stijgende prijzen. Eerst stegeu de prijzen langzaam, maar gestadig door, daarna ging de rijzing in sneller tempo zoodat er in groote 2 maanden eene stijging heeft plaats gevonden, zooals in jaren niet is gekend. De vaste houding van de kofficmarkt moet aan verschillende omstandighedeu wor den toegeschreven, waarouder het vooruit zicht op kleine oogsten een groote rol speelt. Als noodzakelijk gevolg hebben du groote kofiiebranders hunne prijzen van gebrande koffie successievelijk verhoogd en hetkoffit- drinkend publiek moet dus wel een hoogeren prijs betalen, wil het dezelde kwaliteit drinken als voorheen. Eigenaardigis, hoe het publiek zich berst tegen eene prijsverhooging verzet door zich met mindere kwaliteit tevreden te stellen. De echte koffie-drinkers zien echter in, dat zij onverstandig doen en betalen liever wat meer. Maar het geval is dikwijls ook heel anders. De winkelier, die zijne klanten vreest te verliezen, tracht ze tot de oude prijzen te leveren en vervalt daardoor in steeds mindere kwaliteit. De huismoeder, welke van stijging der koffieprijzen nog niet hoorde, loopt er onwetend in, maar het duurt niet lang of zij begrijpt, en dan keert zij terug naar de betere kwaliteiten inplaats van zijue klanten te behouden heeft dan zulk eeu winkelier juist door zijn angstvallige houding zijne klanten van zich vervreemd. „Goedkoop duurkoop' is hier eerst recht van pas, want hoe beter de kwaliteit der koffie, hoe voordeeligcr in het gebruik, terwijl juist mindere kwaliteiten slecht afschenken en alleen slappe koffie geven, die het publiek ten slotte laat staan. Koffie wordt echter door van Nelle ver pakt in den handel gebracht. Op de pakjes staat het merk en dat merk juist geeft de kwaliteit aan, die nooit verandert. Bij stijgende markten wordt de prijs verhoogd, bij dalende markten verlaagd en het publiek heeft daardoor de waarborg, dat het voor den besteden prijs de juiste kwaliteit ont vangt. Deze pakjes-koffie is alom bij de winkeliers verkrijgbaar en prijskaarteu, met de verschillen merken en prijzen er op, hangen in hunnen winkel, waardoor elke vergissing uitgesloten is. Waalwijk 21 Sept. 1910. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. In de gecombineerde vergadering van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Limburg en Noord-Brabant, gehouden te 's Bosch op 13 September 1910, sprak de Voorzitter onzer Kamer als volgt Mijnheer de Voorzitter. Naar aanleiding van het praeadvies van Uw bureel volgens hetwelk het voorstel onzer Kamer, waarbij wordt aan gedrongen op eene reorganisatie der Kamers van Koophandel Fabrieken, te dezer vergadering nader zou behoo- ren te worden omschreven en toegelicht, heb ik de eer daarop te antwoorden dat, naar het ons bescheidenlijk voorkomt, op de eerste plaats moet worden ver wezen naar hetgeen wij aan de Regee ring mochten mededeelen in antwoord op de missive van Z.Exc. Minister Vee- gens dd. 28 Februari 1906 Vier punten werden in hoofdzaak in dat antwoord aangeroerd, welke het mij vergund zij, M. de V. te dezer plaatse kortelijk te memoreeren. a. Het Kiesrecht. Wij zijn van mee ning dat hierin geene verandering nood zakelijk is en de bestaande toestand nagenoeg onveranderd kan gehandhaafd blijven. b. Verleening van Bestuursbevoegdhe den. Betreffende dit punt had onze Ka mer geene bijzondere voorstellen te doen. c. Beschilkking over Geldmiddelen. Hieromtrent meenen wij tot steun uit 's Rijks schatkist zeer wenschelijk is en ben ik zoo vrij te verwijzen naar het geen over dit onderwerp gesproken is bij de behandeling van voorstel No. 12 ingediend te dezer vergadering door de Kamer van Sittard. d. Regeling van de samenwerking der KamersOnze Kamer meende dienaan gaande te moeten adviseeren dat samen werking onder de bestaande regeling zeer goed mogelijk is en dat de wijze van samenwerking het best aan het vrije oordeel der Kamers kan worden overgelaten. Zooals van de onze. zijn destijds van de meest belangrijke, zoo niet van alle Kamers, antwoorden op meergenoemde ministerieele circulaire bij de Regeering ingekomen en, M- de V. was het de bedoeling onzer Kamer, bij haar vooi- stel aan Uw bureel, de aandacht der Regeering nogmaals te vestigen op het in die antwoorden bijeengebrachte ma teriaal, opdat zij, zelfstandig daaruit put tende, de voorgenomen reorganisatie zoo mogelijk met eenigen spoed, tot een gewenscht einde zoude brengen. Van de gelegenheid M. de V. dat deze belangrijke kwestie in onze gecom bineerde nogmaals ter tafel is gebracht, neem ik de vrijheid uwe aandacht te vestigen op het feit dat de verkiezing van leden der Kamers van Koophandel nog altijd geschiedt volgens de voor- j schriften der oude kieswet en hierbij te wijzen op de wenschelijkheid dat deze geschiede volgens de bepalingen der thans vigeerende kieswet. Afgezien verder van de speciale be langen onzer Kamer en van de streek, waarvoor zij in hoofdzaak werkzaam is, veroorloof ik mij den wensch uit te drukken dat bij de aanstelling van ma kelaars, welke volgens art. 62 van het Wetboek van Koophandel geschiedt door het plaatselijk bestuur, zal worden inge wonnen het advies der betrokken Kamer. Immers M. de V. zoo ergens, dan geldt het hier eene kwestie voor den koop handel van het grootste belang, waarbij de medewerking van een College als de Kamer van Koophandel niet anders dan zeer gunstige gevolgen voor handel en nijverheid kan hebben. Ook ben ik zoo vrij hier te wijzen op de wenschelijkheid dat bij benoeming van leden voor de Commissie der Han delspolitiek, het advies werd ingwonnen der voornaamste Kamers, b. v uit de hoofdplaatsen der provincieën. Het lijdt geen twijfel of de Regeering zou zoo doende meer zekerheid erlangen dat ook mannen, met de praktijk volkomen ver trouwd, in deze Commissie zitting nemen. Fn ten slotte, M de V. meen ik naar aanleiding van het antwoord van Uw bureel op ons voorstel, te moeten ver klaren dat het niet op den weg onzer Kamer is gelegen eene algeheele reor ganisatie te ontwerpen, doch dat het slechts hare bedoeling is eene beweging in het leven te roepen, die er bij den betrokken Minister op aandringt op her vatting en beëindiging der bestaan hebbende reorganisatieplannen, waartoe, uaar onze bescheiden meening, redenen te over aanwezig zijn en waarvoor, zooals mag verondersteld worden, de Regeering meer dan genoegzaam materiaal ter beschikking heeft. Zij heeft daarom geoordeeld goed te doen te doen de onderhavige kwestie in deze vergadering op het tapijt te brengen en kortelijk te bespreken, op dat het oordeel der hier aanwezige Kamers ertoe leide dat de gewenschte veranderingen binnen niet te lang tijds verloop mogen worden aangebracht. Onderwerp: Waalwijk 17 Sept. 1910. Ontwerp van Wet Aan tot Wijziging der de Tweede Kamer der Arbeidswet Staten-Generaal te No. 1686. 's-Gravenhage- HoogEdel Gestrenge Heeren. Met belangstelling namen wij kennis van de adressen door verschillende Ka mers, o. a. die van Oldenzaal, Deventer Hengelo en Tilburg, gericht aan Uw College, waarbij bezwaren worden ken baar gemaakt tegen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Abeidswet Wij betreuren het, dat in deze werd afgeweken van de gewoonte van den laatsten tijd, om n.l. de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de in te dienen wetsontwerpen, regelende de onderwerpen, waarin handel, industrie en scheepvaart onmiddelijk betrokken zijn Wij kunnen ons in hoofdzaak met de strekking der aangehaalde adressen ver eenigen, waar deze hunne bezwaren te kennen geven tegen uitbreiding van den leeftijdgrens van beschermde personen, beperking van hunnen arbeidsduur en wijziging van de thans geldende bepa lingen omtrent de rusttijden Onze Kamer meent daarom Uw Colle ge in overweging te moeten geven 1. De leeftijdsgrens voor jeugdige onveranderd te laten op 16 personen jaren. 2. De leeftijd waarop het jeugdige personen geoorloofd is arbeid te ver richten, te bepalen op 13 jaren, tevens echter den leerplichtigen leeftijd te bren gen op 13 jaren 3. Geen verandering te brengen in den arbeidsduur van jeugdige personen 4 De geldende bepalingen voor rust tijden onveranderd te laten. N O. <J. Verg. op Zondag 9 Oct. te Tilburg 's nam. 3 uur In het café Marinus voor leden der afd. Tilburg, Waalwijk. Bokste en Ooslerhout van het N- O. G. Agenda 1. Opening en welkomstgroet door den heer M. H v. d. Horst 2. Eenige indrukken van de Alg. Verg te Arnhem, door den heer J. J. Wacker hausen- 3. Eenige grepen uit het genootschaps leven door den heer M. H. v. d. Horst. 4. Hoe kunnen gecombineerde verga deringen het best aan hun doel beant woorden. 5. Rondvraag en sluiting. Teekeasebool. De opening der teekenschool cursus 1910/1911 heeft de vorige week Vrijdag plaats gehad. Aangezien wij daarvan noch van de directie, noch van de commissie eenige mededeeling ontvingen, kunnen wij daaromtrent tot onzen spijt niets naders mededeelen. Tiendcommissle. De voorzitters en leden van het 9e schattingsdistrict der Tiendcommissie ziju door het Lid der Tiendcommissie den Weledelgestrengen heer Arts, opgeroe pen ter vergadering in het Hotel Verwiel te Waalwijk, tegen Donderdag a.s. des n.m. ten 2 ure. Staking. Het is uiterst kalm in onze gemeente. Kalmer dan ooit, zouden we haast zeggen. De .werkwilligen en degenen die aan 't werk zijn gegaan, worden met rust gelaten en de politie vergezelt hen slechts op afstand. Ook de werkman die 1.1. Don derdag werd mishandeld, gaat zijn ge wonen gang. De versterking maréchaussée is in haar geheel nog hier en zal nog, naar men ons mededeelt, een geruimen tijd blijven. Het verbod van samenscholingen wordt nog steeds ernstig gehandhaafd, zoodat tal van proces verbaals zijn opge maakt ook naar den hoofddader van de mishandeling van 1.1. Donderdag wordt een nauwgezet onderzoek ingesteld. Vanmorgen is weer een werkman uit Besoijen aan de Kon. Stoomschoenen- fabriek aan het werk gegaan. De vakbond heeft Maandag een biljet doen verspreiden, de werkwilligen aanmanend hun strijdende broeders en zusters ter zijde te staan en waarin wordt gezegd, dat de strijd tot het bittere einde zal worden gestreden, al is het maanden lang. Nat. Militie. Hedenmorgen had ten raadhuize alhier de indeeling van de winterploeg der lichting 1910 plaats Voor Waalwijk was die als volgt Pulles, Smolders, Verschuren, Van Zeist, Span en Van Delft 6e Regt. In fanterie, Breda. Van Wel, 2e Regt. Huzaren, Venlo. Nijssen, Regt. Grenadiers en Jagers den Haag. Veltman, 2e Regt. Infanterie,'s Bosch. Ouderlinge Prijsvcrselileting. Onder gunstig weer had Zondag de jaarlijksche prijsverschieting plaats do^r het kruisboogschuttersgezelschap »De ïcndracht* alhier, welke aan hare ledeu eenige prettige uren bezorgde en na heftig kampen tot den volgenden uitslag kwam Abr. de Winter. C. v. d. Wiel. C. Smolders. J. v. d. Hoven. A. Nelis. A. de Graaff. G. v- Velthoven- A. Schoondermark. J. de Folter. L. Schapendonk. T. ten Haaf. W. Verhoeven. M- Castelijns J. v Hooflf. P. Castelijns. P. Span. De prijzen werden na afloop door den president den heer A. d- Graait den winnaars ter hand gesteld. Nu aanstaanden Zondag zal de Een dracht met 2 zestallen aan het concours te Loonopzand deelnemen. Mogen ze in hunne verwachting niet beschaamd wor den en met eene flinke overwinning huiswaarts keeren. Cassatieberoep. Door den Hoogen Raad werd behan deld het cassatieberoep van den Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Bosch tegen de veroordeeling van A. J. H. K^, bierhuishouder te Waalwijk, tot f2.) boete of 20 dagen hechtenis, met bevel tot vernietiging van den in beslag geno men sterken drank, wegens bet als hoofd van het bedrijf in eene localiteit, die binnenshuis gemeenschap heeft met de localiteit, waarvoor hem verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, in voorraad hebben. De requirant had in een kelder van zijn woning eenige flesschen met jenever en brandewijn in le 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 1 5e 16e prijs Echo van het

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5