Summer 15. Zondag 25 September 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. [illUGÜT PALJ AS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LANDBOUW. SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON BINNENLAND/ WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Een mooie onderscheiding 1 De Millioenen-Nota. Winterrogge. Dêlchovanhe en Laiigstraatsclie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. aszaatxzxszje Hoewel wij geen bewonderaars zijn onzer woningwet, zoo zijn we toch aller minst blind voor'de lichtzijden dezer wet. En dat ook door anderen, meer be voegde personen deze opgemerkt worden blijkt wel uit het feit, dat op de Brus- selsche tentoonstelling de inzending van het college van Bijstand, bedoeld bij art. 35 der Woningwet, bekroond is met den Grand PriX«. Zooals bekend magheeten, is genoemd college belast met het geveD van advies aan de regeering voor het verleenen van voorschot uit s Rijks kas voor arbeiderswoningbouw. Welnu, be doelde inzending bestaat uit een verza meling van plannen van arbeiderswonin gen met Rijkshulp gebouwd, met daarbij behoorende financieele toelichtingen. Deze mooie bekroning is het beste be- wijs, dat ons land op dit gebied toch niet in de achterste linie staat. Ook Is het voor den wetgever een spoorslag, om de woningwet nog meer te volmaken, door de gebreken, welke nu in een bijna tienjarige praktijk gebleken zijn, te ver beteren. Nu wij eenmaal een woningwet hebben moet deze zoo goed mogelijk gemaakt worden en als 't ware er van zelf toeleiden, dat ons land, evenals Engeland tot voorbeeld genomen wordt voor andere landen, ten opzichte onzer arbeiderswoningbouw. Ook wij moeten de arbeiderswoning der toekomst, naar onze behoeften ingericht, algemeen kun nen toonen. Aan de Nota van den Minister van Financiën, begeleidende de Staatsbe- grooting voor 1911 ontleenen wij het volgende Geraamd wordt voor den geheelen dienst in uitgaaf f 213 756.101.51, in ontvangst f 194.237.010; voor den ge wonen dienst in uitgaaf f206.204.101.51, in ontvangst f 192-376.010latende een tekort van f 19.519 091 51 op den ge heelen dienst en van f 13.828.091.51 op den gewonen dienst. Het becijferd te kort op den gewonen dienst dient nog verminderd met het jedrag, dat de werkelijke gewone uit gaven vermoedelijk beneden de oor spronkelijk geraamde zullen blijven- De Minister meent het bedrag dier zoogenaamde besparing op f 1.200.000 te mogen stellen. Door het genoemd tekort op den ge wonen dienst daarmede te verminderen wordt het teruggebracht tot f 12 628000. Voor dekking van dit tekort komt in de eerste plaats in aanmerking de op- jrengst van de verhooging van het successierecht waaromtrent de Memorie van Antwoord binnen weinige dagen door den Minis ter zal worden ingezonden. Van dit middel, waarvan de meerdere baten eerst tegen Juli zullen gaan vloeien, kan voor 1911 slechts f 550.000 worden ver wacht. Voorts zal moeten voorgesteld de opcentenhefjing op vermogens en bedrijfs belasting ook voor 191112 voort te zetten, Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF cH^fDeultomv aan. Den JêmvefijlidtëanD. 119.) Het speet mij grootelijks dat ik u te Angoulême niet heb kunnen opzoeken, maar ik moet bekennen dat gij de zaken heel wel alleen hebt afgehandeld... De hertog, mijn neef, zei mij vóór eenige dagen nog, dat hij ongeduldig was den edelman te kennen die hem zijne kleindochter had weergeschonken. Het zou mijn vurigste wensch wezen hem zelf het volkomen gelukken mijner zen ding te kunnen aankondigen. Het schijnt dat Belphégor nog altijd koppig is en ons wil den duivel aandoen maar wij zullen die hardnekkigheid wel breken. Een gemeene boef zal ons niet lang voor den aap houden. Hij zal buigen of berstenWeihoe, eene der edelste familiën van Frankrijk zou moeten buigen voor dien barakspeler, het zou er waarlijk lief uitzien en wij zijn veel te goed met dien kinkel te willen onderhandelen. Die man is gevaarlijk en gij weet dat M. de MontLazon er aan houdt alle schandaal te vermijden, daarom heb ik het voorzichtig gedacht tot hiertoe listig te werk te gaan. In mijnen tyd zouden al de redenen van Paljas geen ons in de weegschaal waard zijn geweest. Bij den minsten tegenstand, zou men hein by den kraag gepakt en in de Bastille gestopt hebben waar hij tot het einde zijns levens zou hebben kunnen nadenken over het gevaar dat er bestaat een sterkeren dan zich zeiven aan te randen... Dat was de goede tijd, mijnheer Heden is alles het onderste boven gekeeld; waaruit een bate van ongeveer f 1300.000 zal voortvloeien. Hoe het dan overblijvend tekort zal worden gedekt, zal van de omstandig heden afhangen. Mochten de binnenkort in te dienen maatregelen tot blijvende versterking der middelen niet tijdig genoeg tot stand komen, dan zal, zoodra het werkelijk tekort eenigs- zins nauwkeurig bekend is, een voorstel noodig zijn om hetgeen ingevolge de Wet tot verhooging van den gedistil- leerd-acccijns in 1911 moet worden te goed geschreven aan het fonds voor de suppletoire opbrengsten van dien accijns, te doen dienen tot dekking van de uit gaven van het dienstjaar 1911. De Minister mag zich intusschen niet verhelen, dat herstel van evenwicht tus- schen gewone ontvangsten de uitgaven niet geheel te bereiken zal zijn door een ïerziening van de gesplitste inkomsten- jelasting en door hetgeen het nieuwe tarief meer zal opbrengen dan voor de maatregelen van socialen aard noodig zal zijn. Daarom heeft hij overwogen nog op andere wijze te trachten tot versterking der ontvangsten te geraken. Een nieuw middel daartoe is in onder zoek en voorbereiding en de Minister verwacht dat daaromtrent zeer spoedig een beslissing kan worden genomen. Hoe oDgaarne de Minister een nieuwe belasting toevoegt aan de reeds toege stane en in uitzicht gestelde, is aanwijzing van nieuwe middelen tot dekking der uitgaven onvermijdelijk, wil men niet, waartoe hij nimmer zal medewerken, komen tot een lange rij van deficitten. bet gerecht is niet streng genoeg... Als men nagaat dat men tot hiertoe er nog niet in geslaagd is dien schurk van Lavarennes in handen te krijgen die waarschijnlijk in Frank rijk verblijft en zijn ambacht voorts uitoefent, zonder zich aan de gendarmen te storen Ha't wordt boog tijd dat het gezag des konings zich doet gevoelen en all68 weer in orde brenge. Wat my betreft, ik verzeker u dat ik er krachtdadig zal aan medehelpen voor zooveel het in mijne macht is... Rollac rilde, toen hij den naam van Lava rennes hoorde uitspreken. De gewezen galeiboef voelde meer dan ooit dat het meer dan tijd werd zijne onderneming tot een goed einde te leiden. Tot hiertoe was alles wel geluktMadeleine was weergevonden. Maar het tweede deel zijner onderneming, juist hetgeen in den be ginne het gemakkelijkste scheen de toestem ming van Belphégor bekomen, dat liep zoo imakkelijk niet af. Men begrijpt dus al licht hoe verheugd hij was, toen hij zag dat graaf de Blangy zich bereid toonde een handje toe te steken voor aleer hij zelfs wist hoeverre de zaak gevor derd was. Waar zit onze man voor ditoogenblik? vroeg de graaf. Hier in Bordeaux zelf, antwoordde Rollac. En hoe staan de zaken Wij hebben hem vast. Hoe zoo? Hij zit achter de grendels. Achter de grendels 1 Waarom hebt ge mij dat niet vroeger gezegd? Dit is eene uitmuntende tijding... Maar dan zijn wij voor goed van hem ontlastdes te beter. Alles zou inderdaad goed zijn, indien het gerecht met onB eens was. Maar het is te vreezen dat zulks bet geval niet is en daarom juist was ik den heer prefekt komen spreken Gelief mij uit te leggen. Op de hoogte van den toestand gebracht, was Blangy van oordeel dat man gebruik moest maken van Paljas waanzinnigheid om hem on- middelijk inhet krankzinnigengesticht te doen opsluiten. Weihoe riep hij luidkeels uit, wij bezitten De lijd van zaaiing hiervoor is aanstaan de, want van half Sept tot half Oct. ia de beste zaaitijd. Men kan zoowel te vroeg als te laat zaaien geschiedt het eerste, dan ontwikkelt het gewas zich te veel, wordt al te bladrijk en het gevolg is rotting of uit- winteriug, inzonderheid als in den winter sneeuw valt op bevroren grondhet tijdstip voor de zaaiiög kan echter te laat worden gekozen, zoodat het gewas vóór den winter niet voldoende uitstoelt. In onze zandstreken geschiedt de bewer king der roggeakkers vaak niet naar behooren, getuige ook de vele vooral door kweek ver vuilde akkers. Het doel der bewerking moet zijn de bouwvoor tot een behoorlijke diepte los te maken, maar ze aan de oppervlakte kruimelig te doen blijven. Men moet dus niet zooveel ploegen en eggen, doch een diepere grondbewerking toepassen, wat het best kan gebeuren met den ondergronds- ploeg, waarbij de onvruchtbare ondergrond slechts wordt losgemaakt en dus niet naar boven wordt gebracht. Men zaait zoowel op bezakte als versche voor, de rogge houdt meer vau de eerste, toch zaait men dikwijls in de »ersche voor, wan Deer men, np drogen grond, vreest, dat het zaad geen voldoende vocht zou vinden om te ontkiemen. Vóór de zaaiing wordt in den regel (voor) geëgd. Het zaad wordt natuurlijk door eggen ondergebracht, maar men wacht zich hierbij meer te eggen dan noodig ie, waaraan velen meenen goed te doen teneinde den grond terdege te ver kruimelen. Dichtslibbing bij regen en een tragere ontkieming kunnen hiervan evenwel het gevolg zijn. Men zaaie vooral niet te dichteen te dichte stand, legering, een geringe zaad- oogst enz. zijn de nadeelen er van. Op goeden, vruchtbaren grond, welke behoorlijk bemest wordt, mag men dus geen 84 mud zaad per Hectare uitzaaienmet de ïelft kan hier worden volstaan. Natuurlijk reken ik hierbij op goed schoongemaakt, liefst getrieurd zaad. Tegenwoordig heeft men verschillende veredelde roggesoorten, die bij een goede bemesting heel wat meer opbrengen dan de eigen soort. Wie echter schraal land heeft, houde zich vooreerst maar aan de oude soort, bijv. de Geldersche Kruiprogge. Rogge wordt verbouwd zoowel in stal- als iu kunst mest, beide kannen een goed gewas geven, ofschoon de laatste jaren is gebleken, dat kunstmest alleen ot half om half beter vol doen dan enkel stalmest, bij welken laatste het gewas eerder gaat legeren. Niet zelden kan men naast een halve stalbemesting alleen slakkenmeel zien aanwenden, ook wel enkel slak aan zg. aardappelrogge. Dit kan ook voor één of twee jaar heel goed gaan, wanneer namelijk door jarenlangen rogge- bouw in stalmest het land phosphorzuurarm is geworden althans meer behoefte aan die dit middel om een betreurenswaardig proces te vermijden en dezen man tot de stilzwijgendheid te brengen en wij zouden er geen gebruik van maken Maar het iv niet mogelijk te aarzelen... Men zou gansch de justitie in beweging moeten brengen voor dien ellendigen barakspeler Zijn advokaat en hij zelf zouden de vrijheid ge nieten in volle zitting, de eer eener edele- vrouw geknakt aan de openbare nieuwsgierig heid over te leveren, minachting te werpen op eene doorluchtige familie Neen, neen ik zal het niet gedoogeD Men ga oogenblikkelijk den procureur des Konings halen Ik wil dat deze zaak nog heden avond geregeld zij, en ik zal eerder geen minnnt rusten... Behalve dat hij zijn aandeel nam in de be langen van den hertog, zijnen neef was't voor Blangy wiens ongeneesbare ijdelheid geene gelegenheid verloor om zich te openbaren, niet kwaad zijn nieuw ambt met eene daad van gezag in te leideD. De prefekt haastte zich zyne bevelen te doen uitvoeren, verrukt omdat hij ontslagen was van eene tusBchenkomst waarin hij slechts tegen wil en dank had toegestemd M. de Malènes, per expres ontboden begaf zich naar de prefectuur om te voldoen aan de uitnoodiging van den buitengewonen- kommis- saris. Wanneer hij wist waarvan er spraak was beproefde hij te wijkenmaar men weer hield hem uitdrukkelijk. Mijnheer de prokureur, zegde de graaf ik ben de gevolmachtigde en ik vertegenwoordig hier zijne Majesteit. De koning, geloof mij, zou met een slecht oog een proces zien gelijk datgene welk gij wilt inspannenhet is niet goed, op het oogenblik dat de adel van de landverhuizing terugkeert en zoo zeer te wor stelen heeft voor de wedergaaf zijner goederen en voorrechten, inbreuk te laten maken op zijne waardigheid. Het zou betreurenswaardig zijn wanneer men anders doen kan, een familiege heim te ontsluieren en boosaardige nitleggin- fen uit te lokken over een kieschen toestand. k maan u dus aan at te zien vanjde vervol gingen tegen de genaamden Belphégor waarvan geloofwaardige getuigenissen de ongepastheid doen zien. Zijne onmiddelijke opsluiting in een •tof heeft dan aan stikstof en kali. Overigens vereischt ook de rogge, zal zij een behoor lijken oogst leveren een volledige bemesting van slakkenmeel, kaïniet en chili (of zw. ammoniak) en, bij kalkgebrek, ook van kalkmergel of gewone kalk. Men geve per bunder gemiddeld 8 baal slak, 8 baal kaï niet, 2 baal chili en, zoo noodig, 8 baal mergel. Op schraal land wordt bij de zaaiing reeds 50 it 75 KG. chili uitgestrooid, de rest in 't voorjaar. Wie van de kaïniet bij droogte na de zaaiing geen ichade wil on dervinden, moet deze meststof minstens 14 dagen te voren uitstrooien. Eeu rijkere be mesting is noodig op arme akkers en daar, waar men de rogge als dekvrucht (voor ser- radella bijv.) uitstrooit. C. B. Prins Hendrik naar Brussel. JJaar het Hbld. van Antw. meldt, zal Prins Hendrik der Nederlanden den 18den October te Brussel aankomen. Ofschoon incognito reizend, zal hij, vol gens het Antwerpsche blad, de gast zijn van den Koning der Belgen, en in het koninklijk slot te Laeken afstappen. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer heeft graaf van Bylandt het voorzitterschap weder aanvaard na een korte rede van den waarnemenden voorzitter, den heer Lieftinck. De lijst van aanbeveling voor den Hoogen Raad vervalt door het K. B„ dat de vaca ture onvervuld laat. Mededeeliug wordt gedaan van de indie ning van een wetsvoorstel van mr». »an Hamel en Limburg met betrekking tot de procedure in strafzaken. Na de regeling van werkzaamheden en het samenstellen der begrotingscommissie wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s. te 11 uur. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Donderdag hare werkzaamheden hervat. Na rapport over de geloofsbrieven der gekozen of herkozen leden werd tot hun toelating besloten. De voorzitter aanvaardt zijn ambt voor dit jaar met een korte rede. Daarna wordt mededeeling gedaan van de benoeming van den voorzitter der Tweede krankzinnigengesticht is de maatregel die ge nomen dient te worden ik beveel het krachtens mijne macht en ik draag er ganEcb de verantwoordelijkheid vaD. Het bevel was uitdrukkelijk, de magistraat begreep dat er niet meer kon over geredetwist worden, zonder dat bij zyne loopbaan in gevaar bracht... Hij boog ten teeken van goedkeuring. Rollac bad moeite om ernstig te blyven en om niet te roepen Bravo Oek hernam Blangy, houd ik er aan den toestand van dezen barakspeler persoonlijk vast te stellen. Mijnheer de prefekt, gelief te doen inspannen wij zullen ons naar de ge vangenis begeven met M. den procureur en M. den ridder... Ik vraag er mij niet aan over een driDgende zaak, de straten van Bordeaux te doorkruisen dit uur, in plaats van uit te rusten maar ik wil u toonen hoe men bestiert, wanneer men krachtdadig heid en vasten wil bezit Terwijl het rytuig rolde, de vier personen meevoerend, jubelde Rollsc in zij binnenste. Bereikte hij bijna het doel niet? Eenige minuten nog, en Paljas, veroordeeld zonder rechtsgeding, zou om zoo te zeggen, van de lijst der levenden geschrapt worden, geworpen in een gebouw waar zijne protestaties zouden verloren gaan tusschen het onsamen hangend geroep der ziDneloozen, waar zijne klachten zonden worden uitgeput in een vruchteloozen strijd, waar eene wezenlijke zinneloosheid niet laDg zou wachten zich van hem meester te maken en hem te verpletteren. 't Was de bepaalde triomf. En de bandiet zijne vreugd lucht gevende, gevoelde een verachtend medelijden voor de medeplichtigen van aanzien die hij met zijne almacht beheerschte en die hij had weten te doen dansen, gelyk poppen, waarvan hy de draden in de hand had. üe naam alleen der hooge ambtenaars was voldoende opdat men hem tot bij den bestuurder der gevangenis liet doorgaan. Deze was niet weinig verwonderd over dit laat bezoek. Wanneer by er het onderwerp van kende rekende hij het zich tot eene eer de bezoekers zelf te geleiden naar de cel door den barak- speler betrokkeD. Esn cipier, met een lantaarn, ging hen door de lange duistere gaDgen vooraf en bleef voor eene zware deur staan. Driemaal draaide hy den Bleutel in het slot, schoof verscheidene krassende grendels weg en opende de dear. De gevangeniscel was ledig 1 De cipier was als van don bliksem geslageD, Het gelaat van Rollac trok krampachtig te zamen. De arme cipier stamelde, op de vragen van iedereen 't Is onmogelijk I Over een halve uur heb ik nog door het lnikje gekeken en hij was er nog... Hij zat daór met het hoofd op de handen geleund... en die heeren hebben zelf wel gezien dat de dear stevig gesloten was. Men keek naar het venster. De dikke ijzereu staven waren onaange roerd. De cipier zocht overal rond zonder te kunnen ontdekken langswaar Paljas zou ont snapt zijn. Ik begrijp er niets van, mompelde hij. Dat is niet natuurlyk. De duivel bamoeit er zich mede. De duivelgij zelf zijt de duivel, schurk riep Blangy gij hebt aan de vlucht van den gevangene meegewerkt... Maar, mijnheer, ik zweer u... Terwijl de Bleuteldrager protesteerde, bad Rollac de lantaarn genomen en begon zelf de cel te doorzoeken. Hy geloofde aan geene bovennatuurlijke dingen en hij wist wel dat de goochelaar de middelen niet had om zijne bewakers om te koopen. j Hij wist overigens dat de muren, hoe dik zij ook Bchijnen, soms wel eene spleet hebben gelijk het beste kuiras. Hij zocht die spleet. Er was niets te vinden. De geheimzinnige ontsnapping verwonderde iedereen, uitgenomen Rollac. Hij waB slechts over ééne raak verwonderd hij had zijns gelijken gevonden in de sluwheid. Hij zou bijna uitgeroepen hebben Die vlucht is Lavarennes waardig (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1