I Tweede Blad Firma IWandos-Vinken collectie Bontwerken Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NÏÏUWS UIT HBUSDBN. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 78. Donderdag 6 October 1910. 33e Jaargang. R. K. Vakorganisatie. Te Nijmegen is Zaterdag en Zondag de eerste Jaarvergadering van het bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de besturen der Nederl. R. K. Vakbonden gehouden onder leiding van den voor zitter van het bureau, den heer J. van Rijzewijk. Bij zijn openingswoord gaf de voorzitter ren kort overzicht van de verschillende verrichtingen een enquête (nog niet ge ëindigd) werd ingesteld tot het wegnemen van misstanden in de onderlinge verhou dingen tusschen vakvereenigingen en hoofdbesturen een fonds werd gesticht 'oor steun van werkloozen en een be- v/ing op touw gezet voor den 10- ^en werkdag. Hij waarschuwde tegen de actie in het neutrale kamp, -waar ge ijverd wordt voor de stichting van confes- sioneele vereenigingen. Blijkens het door den secretaris van het bureau, den heer P. J.J. Haazevoet uitgebracht jaarverslag neemt de R. K. Vakorganistie voortdurend in bloei toe. Het ledental, bij de oprichting 9556, is nu geklommen tot 11,461. Door het uitgeven van brochures wil het bureau de lectuur verbetereu. Bij ver schillende stakingen werd financieele en ook moreele steun verleend (Eindhoven Loon-op-Zand enz.) Het steunfonds had aanvankelijk 7380 leden, nu 9380. De inkomsten van het bureau bedroe gen f 3328, de uitgaven f 3175- De in komsten van vrijwillige steunbeweging van 10 Nov. 1909 tot 10 Sept. 1910) bedroegen i 4677. De door het »fonds (van het bureau) tot uitkeering bij werk staking en uitsluiting« van 3 Maart tot 29 Sept. 1910 ontvangen en (aan 5335 stakers uitgekeerde bedragen beliepen 11,267 Verschillende huishoudelijke maat regelen werden aangenomen, zoo o. a. de bepaling dat een vakbond, om steun te ontvangen uit het fonds, daarbij min stens 13 weken moet zijn aangesloten en dat de steun zal aanvangen 28 dagen nadat een staking is uitgebroken In zake de vrijwillige steunbeweging werd aangenomen het voorstel van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond, dat een vakbond eerst dan recht zal hebben een steunbeweging aan te vragen, indien er minstens 1 pet. der leden in een staking of uitsluiting betrokken zijn en dat na 8 weken voor een kleiner percentage steun kan worden aangevraagd- Mclcliior Treub. Te St. Raphael (Riviéra) is op 59 jari gen leeftijd overleden Melchior Treub, oud directeur van den Landbouw in Ned.-Indië. Waalwijk 5 Oct. 1910. Staking. In den stand der staking is zooverre verandering gekomen, dat deze week een viertal stiksters uit eene naburige plaats aan den arbeid zijn gegaan aan de Koninklijke Stoomschoenenfabriek Binnen enkele dagen zullen meerdere volgen, terwijl dan ook weldra een aan tal mannen, waarvan de aanbieding groot is, zullen worden aan 't werk gezet, nu zijn er een zestal mannen bijgekomen. Buitendien schijnt de firma voldoende stikwerk elders vervaardigd te krijgen. De kalmte en rust in onze gemeente blijven thans voorbeeldig. Albert Vogel. Tot ons groot genoegen vernemen wij dat de bekende declamator Albert Vogel a. s. Maandagavond in Musis Sacrum* zal optreden. Nadere bijzonderheden a. s. Zaterdag. Arbeidstoestand. Het Arbeidsblad over Augustus zegt 't volgende Schoenmakerij. Er was eendeels ge regeld werk, doch in vele andere plaat sen heerschte slapte, meer dan in Juli. De weikloosheid was van weinig betee- kenis. Zadelmakerij. De drukte bleef zeer bevredigend. Weinig werkloosheid. Leerlooierij. Er viel deels een normale gang van zaken waar te nemen, deels slapte, vooral in Noord-Brabant. De werkloosheid was gering. Voetbalvereenlging „Waalwijk Vooruit". Zondag j. 1. had op het sportterrein alhier de aangekondigde voetbalwed strijd, tegen het Oosterhoutsche T. A. V. E. N.' U. plaats. Ten half drie stellen beide elftallen zich op en brengt Oosterhout even daarna den bal aan het rollen. Het leder wordt door W.V. center-half be machtigt, door dezen naar den rechter vleugel geplaatst, die in combinatie enkele tegenstanders passeerteen wel geplaatst schot van den rechts-buiten en de bal ligt in het net. Weer trapt TAVENU af, en herhaalt zich het zelfde spel, doch nu is het de rechts-binnen die no. 2. in het net de- ponneert. TAVENU is overbluft, doch de geel zwarten schijnen nog niet voldaan, want nauwelijks is het spel enkele minuten oud, of de center-voor bemachtigt den bal, passeert in snelle vaart den achter- back en..,, voor de 3e maal kan de keeper visschen. W.V. neemt het nu wat kalmer op, zoodat T A V E.N U. zich herstellen kan. De bal blijft meerendeels in het midden van het veld, terwijl door beide partijen goed spel wordt te zien gegeven. Kort voor de rust, brengt W.V.'s links-binnen den stand op 40. Na hervatting zijn de blaadjes omge keerd en maakt T. A. V. E. N. U. na enkele minuten hun eerste tegenpunt. Hierdoor aangemoedigd spannen de blauw-witten zich terdege in en gelukte het hun den stand op 43 te brengen. W. V. ziet in, dat er met meer vuur gespeeld moet worden om het succes vóór de rust behaald, niet te verliezen. Nogmaals worden daarom alle krachten ingespannen, wat tot resultaat heeft, dat de rechtsb nnen, met een keihard schot den stand op 53 brengt, wat later de eindstand blijkt te zijn. Competitiewedstrijden voor den Brab. Voetbal Bond zullen a. s. Zondag eeq aanvang nemen. W. V. krijgt zijn ouden concurrenten het Bosché B. V. C. op bezoek. In het volgend nummer, melden we omtrent dezen wedstrijd nog nader. ..ij 111 -ü_ .J"» llofleTeraocifr van II. M. de Koningin. WAALWIJK. QROOTE STRAAT B 142. Bi.) deze brengen wij ter kennis der ge achte Dames van "Waalwijk en omstreken, dat wij gedurende eenige weken eene prachtige zullen exposeeren, in alle soorten en nieuwste modellen. Minzaam aanbevelend. NIEUWKUIJK. Het aantal werkzoeken den naar Duitschland wordt steeds grooter. In de afgeloopeo 3 maanden zijn er niet minder dan 29( meest hoofden van gezinnen naar Essen vertrokken. Wat zal dat dezen winter worden als er nu reeds zulke gioote 9lapte zoowel in het mandenmakers- als in het schoenmakersbedrijf bestaat. De kermis alhier is tot ieder9 tevre denheid afgeloopen. Geen enkele wanklank is gehoord. De malinée's zoowel bij Merkx als bij de Bont waren goed bezet Van de gelegenheid tot dansen in bijna alle café's werd een druk gebruik gemaakt. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Vrijdag 7 Oct. 1910, des namiddags te 6 ure, ten raad- huize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding Gemeentebegrooting en be- grootiug Burgerlijk Armbestuur over 1911 1 Oct. Hedenmiddag werd alhier door den bouwkundige J. Van Vlijmen voor re kening van den WelEd. heer A. Corman, in het café ran den heer M. van Ealier aanbesteed het maken van een overkapping op de thans bestaande koninklijke stoom- bierbrouwerij. Inschrijvers waren als volgt G. De Bont, Nieuwkuik, A. Van Gooi, Vlijmen, J. Blaokers, Nieuwkuik, Wed. Luijben, Vlijmen, J. v. Stokkum, Vlijmen, A. v. d. Avoort, Vlijmen, W. Van Oijm, en Zonen, Vlijmen, f 1825 f 2109 f1974 f2100 f1950 f2092 f1972 f 2020 f 1880 f2017 f 1922 f 1850 f1760 t 1725 Besteders behouden 10 dagen het recht het werk te gunuen al ot n et. Op last van den burgemeester zijn Zaterdag j.l. onder politiegeleide naar 's Bosch overgebracht de gebroeders L. en H. B. te Vlijmen, verdacht van diefstal van een horloge niet ketting ten uadeele van W. v. D. en verdacht van diefstal van geld ten nadeele van A. P. In den loop lezer week zal aan de huizen der gegoede ingezetenen der gemeente eene inteekenlijst worden aangeboden ten bate dei Weduwe B. en haie 5 jeugdige kinderen. In eene reeds aan de ingezetenen ter hand gestelde circulaire, door eenige notabelen onderteekend, wordt een dringend beroep gedaan op den w ldadigheidszin van Vlijmens burgers, welke zich wij zijn er van overtuigd ook thans niet zal ver loochenen. led r (Lage met milde hand bij en brengen zoo eenige leniging in het treu rige lot van het smartelijk getroffen gezin. a. s. Zondag 9 October zul door de Tooneelvereeniglng Vondel* in de zaal van den heer G. Van Wordragen worden opgevoerd het tooneelspel //Het lied van Moeder.* Aanvang ten 7 ure. Prijzen der plaatsenle Rang 1 Gld, 2e Rang 50 ent. Plaatsbespreken 25 ent extra. Daar de op brengst dezer uitvoering ten goede komt aan net gezin van onzen, helaas, zoo vroeg gestorven chef-veld wachter achten wij om te meer verplicht er bij het tooneelvninnend publiek er op aan te dringen deze uitvoering te gaan bijwonen. Geeft het spel onzer re derijkers altiji te genieten, de gedachte bij gedragen te hebben tot bereiking van het door ^Vondel* beoogde liefdadige doel zal hen, die de uitvoering bezoeken, zeker nog meer geDot verschaffen. Eene talrijke opkomst moge de belooning zijn voor Voudel's edel streven. VRIJH.-CAPPEL 4 Oct. Gedurende de maand September, werd op het halppost- kantoor iu de Rijkspostspaarbank iugelegd de som van f 1967,75. Heden den 5en October herdenken alhier P. Hoefnagels en diens Echtgenoote den dag waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Het aal den oudjes aan be langstelling wel niet ontbreken en wij bren gen hun ook onze welgemeende felicitaties. Dinsdagmorgen te c a. 9 ure werden de bewoners van onze gemeente opgeschrikt door het geroep van //Brand*! Op de Loon- schendijk n. 1. stond een schuurtje in volle vlam. Eenige met lucifers speleoile kinderen hadden de aardigheid het gebouwtje hetwelk geheel met stroo bedekt was aan te stekeD. Door ijlings toegeschoten hulp kon men het gelukkig tot zoover beperken, zoodat het vlak nabij staande huis gered kon worden. Ware dit het geval niet geweest, had de scha de zeer groot kunnen zijn en waren wellicht meerdere nabij staaude woningen algebrand. Gedurende de maand Sept. 1910 werden 13 telegrammen verzonden eu 14 telegrammen ontvangen. Het. aantal verzonden gesprekken bedroeg 20. Voorts kwamen in 1 gesprek en 1 telefoonoproepbericht. GAPELLE, 1 Oct. Naar men verneemt, gaat de heei W. Wachter deze gemeente verlaten en zich metterwoon te Doetinchem vestigenzijn vertrek wordt in deze ge meente alom betreurd. Sedert enkele jaren lid van 't college van zetters, bekleedde hij ook de functie van wethouder dezer ge meente. Op beide plaatsen was bij de rechte man op de rechte plaats. Steeds was hij in 't belang der gemeente werkzaam. Dat het liPin cok in zijn nieuwe woonplaats ga even als te Capelle, waar hij alom een zeer gezien persoon was, is onze hartgrondige wensch. WASPIK. Zondag 11. speelde een ge combineerd elftal vau >N G.c eene vriendschappelijke match tegen »Leoni- das* van Besoijen. Stand 42 in 't voordeel vau »N G.* alhier. Zaterdag a.s. 8 Oct zal des v.m. ten 9 uie eene kostelooze inenting plaats hebben ten huize van Dr. Freeriks alhier. RAAMSDONK (Dorp). Algemeeuc verga dering der Landbouwvereeniging Raamsdonk op Z»terdag 8 October 1910 des avonds om half zeven, ten huize van Mej. A.M. Floris alhier. Doel 1. Notulen van vorige vergadering. 2. Ingekomeu verzoek van den heer J. Timmers, te Oosteind, om lid der Vereeui- ging te worden. 3 Rekeuing van inkomsten en uitgaven door den Penningmeester, over het boekjaar van 1 October 1909 tot en met 30 Septem ber 1910. (De rekening, met de bijbehoo rende bescheiden zal voor de leden op den dag der Vergadering des namiddag» van 2 tot 6 uur ter iuzage liggen, ten huize van Mej A. M. Eloris. 4. Betaliug contributie voor het jaar 1910—1911. 4. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de heeren J. C. Schoenmaker, voorzitter, A. E. Bink, en B de Bont Az (De aftredenden zijn, inge volge de statuten, herkiesbsar.) 6. Aanbesteding van Legpooter». 7. Rondvraag en sluiten. Aan het postkantoor F aamsdonks- veer en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Sept. 1910 ingelegd f 8382,31 en terugbetaald f 12001,09. Laatste boek nummer 4605. Naar men uit goede bron verneemt, zullen B. en W. in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad, waarin de begrooting voor het dienst jaar 1911 in behandeling zal komen uitgebreide plannen indienen omtrent de alhier in te richten reinigingsdienst D1ISSEN, 4 Oct. Zondagavond omstreeks 10 uur werd begin van brand ontdekt in een schelft met hay er, toebehoorende aan den landbouwer R. Staal te Hank onder deze gemeente welke echter spoedig ontdekt en gebluscht werd. i Spoedig werd aan kwaadwilligheid gedacht en werden als verdacht hiervan hedenmorgen gearresteerd de 19-jarige J. v. d P. Rz. en de 17-jarige C. v. d. P. Jz., waarvan den jongste reeds dadelijk bekende. De andere ontkende eerst en of deze nu reeds bekend heeft, kunnen wij nog niet met zekerheid melden. Hedenmorgen werden zij naar hier over gebracht en in de maréchaussee-kazerne opgesloten. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. van der Pluijm alhier werden uitgebracht 304 stemmen. Hiervan ver kregen de herren Jos. van Steen 171 stem m n en P. van Drunen 123 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Er werden 10 stemmen van onwaarde uitgebracht. legenheid bood om op eenvoudige wij; een derde deel op te strijken van h niet onaardige sommetje van SOO.OG franks. Werkelijk om van te watertandet En toch zal van het vriendelijk aanbc om begrijpelijke redenen geeu gebru worden gemaakt. Misschien ontvangen nog meer pers nen zulk een schrijven (in het Duitse! Aan dezen den welgemeenden raad handelen als boven. KAATSHEUVEL, 5 Oct. 1910. Coueert. Verleden Zondagavond om 7 uur gaf de Koninklijke Harmonie »Euphonia haar z.g. eerste winterconcert. In den beginnen was de zaal zeer slecht bezet doch zachtjes aan werd het beter. Het programma bevatte enkele flinke num mers voor Harmonie waarvan de Louise* Ouverture van »Canive* >La Croix Rouge* vanTurine en »Guillaume Teil* een bijzonder woord van lof verdienen De Liedertafel zong >De Almachtige' van Reiniers. Dit flink nummer met kwartet kwam zeer goed tot zijn recht, en doet de zangers met haren Directeur den heer P. v. Boxtel alle eer aan. Het programma werd gesloten met een flinke marsch van Sousa. Jammer dat wii op de winteruitvoeringen zoo nu en dan geen enkele komische voordracht te hooreu krijgen, het zou een drukker bezoek zeer in de hand werken en de gezelligheid bevorderen- Brand. Wederom klonk 1.1. Zondagavond om trent 8 uur het onheilspellend geroep van brand brand 1 Ditmaal was hij uitgebroken op de Zandschel in een huis van zekeren N en bewoond door C. de G. De bewoners waren afwezig. Daar het huis met riet gedekt is, stond het in zeer koiten tijd in volle vlam zoodat aan blusschen niet te denken viel. Het huis was niet dicht belend, dus leverde geen gevaar op- Huis en inboedel waren verzekerd. Naar wij heden Dinsdag vernomen zijn de bewoner en diens vrouw, benevens eenige buren door de politie aan een streng verhoor onderworpen daar men kwaadwilligheid vermoedde. Allen zijn echter weer in vrijheid gesteld. lieden brak er brand uit in de schuur van D. Ze brandde geheel af. Een deel van den oogst is vernield. Naar men zegt, moet onvoorzichtig heid van kinderen de oorzaak zijn. Kruisverbond. In de Zondag avond gehouden ver gadering van de drankbestrijders-vereeni- ging gaveu zich 2 kruisverbonders als geheelonthouder op, terwijl 15 nieuwe leden als kruisverbonder werden aange nomen. Om de propaganda eens flink aan te pakken werden 3 nieuwe propa gandisten benoemd. De Eerw. Adviseur hield eene pakkeude toespraak over de drankbestrijding iu verband met de vak organisatie. De collecte voor de stakende arbeiders te Waalwijk bracht f 3.26 op. 1910. HEUSDEN, 5 Oct. Overgeplaatst. Deze week werd naar Geertruidenberg overgeplaatst de Eerw Zuster Emerita, Hoofd aan de Ziekenverpleging in het R K. Gasthuis, een tijding, die de velen, die ooit met haar in aanraking moeten komen, niet dan zeer ongaarne zullen vernemen, daar zij aan groote bekwaam heid ook de uitmuntende eigenschappen paarde van welwillendheid en zachtheid. Benoemd. De Heer Jos Wijnands werd deze week aangesteld als ambtenaar bij den Prov. Waterstaat te 's Bosch, dank zij in de eerste plaats de degelijke opleiding, die hij genoot van zijn vader. Apologetische Vere .'nlglng St. Cathnrlau. Op de Zondag avond gehouden ver gadering dezer vereeniging, waar de leden hartelijk werden toegesproken door den Z. E. Heer Pastoor werd o. m het Bestuur samengesteld als volgt: Presi dent A. BrouwersVice-presA- de Mol; Hub. Verhoeven Jz. Secretaris S. Schreuder Penningmeester en J. Miedema Bibliothecaris. Verpluutsing Rijksveldwacht. Van uit een der naburige gemeenten wordt een poging aangewend onze beide Rijksveldwachters daar gestationneerd te krijgen iets waarop, zoo men zegt, nogal kans op is. Een S| unjuard met een goed bart. Een geacht ingezetene alhier ontving van een Spanjaard uit Madrid een schrij ven, waarin deze eerstgenoemde de ge- Negen-en-twintig matrozen verdronke Een ontzettend ongeluk had In deu uac van Zaterdag op Zondag plaats op c Hudsonrivler. 'n Groot aantal jantjes van de Amei kaansche vloot, die met verlof aan w waren geweest, zouden met een stooi barkas terugkeeren naar het slagsch New-Hampshire". Plotseling kantelde de boot en stoi ten allen in de golven. Negen en twint matrozen lieten bij dit ongeluk het leve terwijl men omtrent het lot van 18 ai deren nog in het onzekere verkeert. Wat de oorzaak van de ramp zijn ma is nog niet opgehelderd. Men vermoede eerst, dat de barkas overladen was Ai miraal Vreeland spreekt dit echter beslij tegen Er waren - zoo verklaarde ongeveer negentig man aan boor Hij geeft dan ook als oorzaak van h ongeluk aan, dat het betrekkelijk kleir bootje in het kielzog van een gro stoomschip moet zijn gekanteld. Door de duisternis, de geweldige g< ven en het sterke getij, raakten zelfs beste zwemmers de kluts kwijt. Aa stonds waren van den wal booten ui gezet, die m;nlgen drenkeling oppikte Anderen wisten zich aan de omgeslage boot vast te klampen, maar een aant verdween in de diepte. De stuurman v; de barkas redde zwemmende een tient drenkelingen, maar raakte zoo uitgepi dat hij zelf in halfbewusteloozen toestai aan boord van de i New-Hampshire" wei gebracht. Een der matrozen redde vl zijner kameraden maar toen hij ook dei vijfden op het droge brengen wilde, bil gaven hem de krachten en hij moest zi edelmoedige zelfopoffering met den docj bekoopen De politie, die aanstonds is begonni te dreggen, had gisteren nog geen enk lijk gevonden- De slager geslacht door de varken Iq een trein die te St Petersburg aa kwam, bevond zich een wagen met va kens Niemand kwam de dieren opeischt en de spoorbeambten dreven hen uit de wagen om ze in een stal te beware Toen vonden zij in een hoek van dt wagen, het bloederige hoofd van dt slager Safronoff, wiens lichaam gehe^ door de varkens was verslonden. A; de gendarmes, die een onderzoek i stelden, verklaarden de treinbeambt dat zij op reis wel geschreeuw haddt gehoord, maar zij meenden dat dit vj de varkens kwam. Safronoff had zich deu veewagen verborgen om kostelot te kunnen reizen. Zijn zoon, die, na men meent, bij hem was, is niet teru' gevonden en men vreest dat hij hetzelft lot heeft ondergaan. Doodelijhe ongevallen. Twee jonge van zestien jaar reden Zondag op ét fiets in groote vaart de sterk hellen< Avenue Saquet te Parijs af. Plotselin kwam een zwaar geladen wagen uit ee zijstraat. De oudste jongen, Le Prin trachtte de fiets te doen stoppen dot zijn voet op den voorband te plaatse maar door het dubbele gewicht had fiets te veel vaart en botste hevig tegt den wagen aan. De andere jongen 1' pet, werd onder de wielen geworpen t een der raderen reed over zijn ttoo hetwelk als een ei verpletterd >vprd. I arme jongen was op slag dood, terw Le Prince zwaar gewond werd. Op nagenoeg hetzelfde oogenblik ha een tweede ongeval plaats op een kleii 100 meter afstands. Een rijtuig kwam botsing met een electrische tram doo dat het paard schrok. Het rijtuig wei in stukken gereden, het paard op sla gedood en de koetsier in hoogst bedei kelijken toestand naar het ziekenhuis ve voerd. Gelukkig was het rijtuig lee; anders zouden nog meer menschenleveij ernstig gevaar hebben geloopen. Ernstige verwonding. Te Terheijde (bij Breda) ODtstond Zondagavond a gevolg van vroegere veete tusschen en V-, twist met het gevolg, dat laats genoemde door P. met een mes tussche nek en schouderstreek levensgevaarlij werd verwond ook ontving P. een me snede door de hand en bekwam dier inmiddels toegeschoten vrouw een me snede over een harer armen. De toestand van V. was van dien aarc dat behalve de plaatselijke dokter ooj dr. v. Dissel moest worden geroepen. De vermoedelijke dader van de mi handeling is aangehouden. Staking. Bij de firma de Wit Cj dekenweverij te Helmond is heden mie dag ten 1 uur een staking uitgebrokei welke 95 perronen omvat. De staket vragen 5 cent per deken meer en Vrj dags uitbetaling van het loon. De Echo vin het Zuiden. zonder dakbeschieting;.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5