Tweede Blad Revolutie in Portugal. BEKENDMAKING. J cll oorspronkelijke Schets G. v. d, WALD. Provinciaal Nieuws. Reclame. Nummer 80. Donderdag 13 October 1910. 33e Jaargang. roed jetasl hou zii - - ?aulo - va 3,50 du? !rooj( lothe eft "g iy- or- 15. de d I tie. huis be- Tegen de kloosters. De nieuwe regeering verstaat de kunst door middel van de censuur naar buiten een indruk te wekken, die met de waar heid niet onbelangrijk in strijd is, schrijft de N. R. Crt. en dat is ieders indruk. Zij heeft eenige berichtgevers b. v. van de Matin en de Kölnische Zeitung het voorrecht verleend haar lof te tele- grapheeren, en zorgt, dat anderen niets anders kunnen, dan berichten overseinen, die nooit ongunstig voor den nieuwen stand van zaken luiden Een korrespondent van de (liberale) Lokal Anzeiger is dezen dwang echter ontkomen door zijn telegram eerst naar Vigo, op Spaansch grondgebied, te laten brengen en het vandaar verder te laten telegrapheeren. Wij geven dit hoogst belangrijke telegram, waaruit blijkj, dat de toestand te Lissabon nog lang niet zoo ideaal is, als men ons wel wil laten gelooven, hier bijna onverkort weer Te Lissabon is een militair bewind ingevoerd, dat uitgeoefend wordt door soldaten met en zonder strepen op den mouw, maar niet door de weinig te voor schijn komende en hoogst zelden door de soldaten gesalueerde officieren, die voor zoover zij ontbreken overigens uit den troep worden aangevuld. Tot dusver heeft het onder zulke omstandigheden machtelooze ministerie met de soldatenka kunnen samenwerken en deze heeft Vrijdagavond rust en orde met scherpe patronen kunnen handhaven. Maar al spoedig heeft zich de, door het rond slenteren ontstane, demoralisatie van den troep doen gevoelen, zoodat hier nog wel rampen te verwachten zijn. Een sol- dateska maakt zich nooit meester van de macht, zonder tenslotte belooning te vragen in den vorm van buit en slacht offers. Hier zijn de priesters tot slacht offers gevallen. Zij kregen Vrijdag bevel hun kloosters op het signaal van drie kanonschoten te verlaten. Toen de kloos terlingen om 8 uur 's avonds, nadat dit signaal gegeven was, in hun kloosters bleven, begon eerst in de straten een jacht op geestelijken. Met hen is ook een Amerikaansch korrespondent, wiens ge brek aan haar voor een tonsuur werd aangezien, in hechtenis genomen. De gegrepen geestelijken zijn onder mishan delingen en scheldwoorden naar het arse naal gesleurd. Tegelijker tijd is het ge peupel bijeengekomen bij een Jesuïeten- school, die op een heuvel voor de stad gelegen is. Niet de Jesuïeten, zooals de republikelnsche pers beweert, maar het gepeupel begon den strijd door een hagel- regen van steenen naar de ramen te smijten. En eerst toen het gepeupel de poorten begon te rameiën, boden de jesuïeten tegenstand. Daarna werd storm geloopen, een pater werd gedood tn twee hutiner vielen den aanvallers gewond in handen Het gepeupel had intusschen de toe geschoten soldaten opgehitst en spoedig knetterde het geweervuurwaarvan de gevolgsn nog duidelijk te zien zijn. De Jesuïeten namen hun andere ge wonden mee, toen zij in den onderaard- schen gang vluchtten, die hun kloosters met twee, buiten de stad gelegen, even eens belegerde kloosters verbindt. De Paters houden zich in dezen onderaard- schen gang verborgen en de soldaten, met het gepeupel samen, trachten ze door den rook te doen stikken. De Paters, die men te pakken kon krijgen, zijn, voor een deel niet dan zeer onvoldoende gekleed, als gevangenen naar het arsenaal gebracht. De weenende zusters zijn op wagens geladen, het plunderend gepeupel en de plunderende soldaten drongen echter de kloosters binnen. Men ziet er vernielde gebeden boeken, waaraan het janhangel zijn woede heeft gekoeld. De muren zijn met revo lu'ionaire opschriften bezoedeld en van alle versiers uen beroofd. De regeering verzekert aan deze moord partij gi en schuld te hebben en bekent daardoor, dat zij de macht over de troe pen daardoor verloren heeft. Sommige ministeis beweren zelfs, dat de Jesuïeten begonnen zij met bommeH te gooien. Maar er zijn ergens bommen gevonden en getuigen van verschillende nationali teiten verklaren, dat het gepeupel den strijd begonnen is. Men tracht op het oogenblik de sol- datèa van verdere moordpartijen af te houden. Het gepeupel verkoopt in de buurt van de kloosters soutanes en met goud geborduurde priestergewaden eeuwen oude boeken van onschatbare waarde, liggen, bevuild op den vloer van de bibliotheek. 400 zusters zijn op goed geluk over de grens gezet. Moord op Katholieke journalisten. Enkele Katholieke journalisten zijn als s'achtoffers van het canaille gevallen Verschillende drukkerijen worden door het gepeupel en de loshandige soldaten vernield en het personeel dat aanwezig was, op de meest afschuwelijke wijze vermoord. Tot de ongelukkige slacht offers behooren ook de bekende redac teur Gomez Santos en de hoofdredac teur van het blad »0 Portugal4, pater de Mattos. Over deze gruweldaad zegt de >Pa- tiiote4 Toen pater Lorenzo de Mattos, onder de kogels de revolutionaire ge vallen was, werd de drukkerij bestormd en in brand gestoken Terwijl de vlam men uit het gebouw sloegen, speelden zich in de straten een zeer tragische scène af De moordenaars van den pa ter, wierpen zich op het lijk van hun slachtoffer. Zij sleuiden het door de straten en staakten hun dierlijk werk niet vooraleer het lichaam in stukken was gereten. Verder schrijft het blad >De Katho lieke journalisten hebben ook te onder zoeken of het niet wenschelijk ware, dat op een interventie der journalisten-ver- eenigingen en van het internationaal pers-verbond, wordt aangedrongen. Door een moorddadige volksmenigte is een journalist op de vreeselijkste wijze om gebracht. Zullen de journalisten-vereeni- gingen der geheele wereld, bij het ver nemen van dergelijke onmens^helijke wreedheden, het zwijgen bewaren De nieuwe regeering van Portugal, die ook de vrijheid van drukpers in haar program had opgenomen, heeft deze vrijheid heel teekenend geïllustreerd door het feit. dat zij de monarchistische organen heeft opgeheven. Zullen de journalisten-vereenigingen zoo'n spot met de logica en zoo'n schande voor de huidige maatschappij zonder protest aanvaarden ?4 De gruweldaden door de republi keinsche soldaten en het gepeupel van Lissabon begaan hebben over de ge- heelen wereld, diepen verontwaardiging gewekt. Van verschillende zijden wordt geprotesteerd en de vraag gesteld zul len de mogendheden dergelijke schand daden van tirannieke willekeur onge straft laten Maar welke mogendheid zal zich in de Portugeesche zaken men gen, voegt de »Koln. Volksz.4 er da delijk aan toe. Het gerucht als zou de koning zijn teruggekeerd, is een loos alarm. Provinciale Noardbrabantsehe en 's Hertegeabosseke Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, 's-Hertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 's-Hert. Crt. verschijnt dagelijksper kwartaal f 1.65, franco per post f 2. directe telegrammen van Reuter en anJere persbureau's en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Waalwijk 12 Oct. 1910. Baldadigheid. Er valt wederom een nieuw heldenfeit te boeken in de geschiedenis der rel letjes alhier. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men vanaf den Dijk in onze drukkerij een groote ruit in het shed-dak vernietigd. Het projectiel, waar mede dit belangrijk feit werd bewerk stelligd, bevindt zich nog ten onzen kantore en kan door dengene, die er eenige aanspraak op meent te kunnen maken, worden teruggehaald, zelfs met eene flinke belooning onzerzijds. Wat heeft men aan zulk een helden daad Al heel weinig zouden we zoo zeggen 1 Laf is het in erge mate natuurlijk. Ons schade daarmee berokkenen, doet men niet, wel eene onschuldige assurantie maatschappij 1 Wat dan Ons dwingen onze onpartijdige hou ding. die wij van den beginne af in ous blad zoo getrouw mogelijk hebben doorgevoerd, prijs te geven, zal ook niet gelukken. Wij geven nogmaals aan allen, die 't hooren willen, te verstaan, dat wij in ons blad die onpartijdige houding zullen blijven handhaven, zonder ons door wie ook of wat ook. door belachelijke, niets zeggende pamfletten als Zaterdag, door bedreiging, naroeperij of ruitengooierij te laten intimldeeren. Al zegt men dan eens een abonne ment op of dwingt men een caféhouder of neringdoende of wie ook er toe zulks te doen, 't zal ons niet van de wijs brengen. Dergelijke kleinzieligheden veroordeelen zichzelf; en al meenen sommigen van de gelegenheid te kunnen gebruik maken, zich met ons blad van ouden schuldenlast te kunnen ontdoen, ook daarin vergissen zij zich ter degel Wii hebben over ons zelf of ons blad tot dusverre nog niets gezegd, maar achten het nu toch tijd 't bovenstaande onder de aandacht te brengen van hen die 't lezen willenen gezond verstand ge noeg bezitten om de houding van ons blad naar waarheid te beoordeelen en te schatten. Wij doen dit niet om ons schoon te wasschen of wat ook, wij we ten dat wij in elk opzicht vrij uitgaan, maar we vonden dat het tijd werd 't bovenstaande eens duidelijk te zeggen De zaak is in handen der politie, die met haar onderzoek bezig is. Staking. Maandag en Dinsdag zijn een 13 tal meisjes en mannen uit Capelle, Sprang en Waalwijk aan arbeid gegaan. Het aantal personen, dat sedert 't uitbreken der staking aan 't werk ging, bedraagt 27. Een arbeider heeft alsnog zijn ontslag genomen. Maandagmiddag was het weer veel drukker in den omtrek der fabriek en werden verschillende processen opge maakt ook een wegens beleediging. In 't naburige Besoijen, waar eenige werkwilligen wonen, waren Zate vond en Zondag nogal relletjes e$j§ ook eenige *ruiten ingesmeten- De nieuwe strnat. fe De Statuten der Naamlooze Venno schap Bouwgrond-Maatschappij Wa wijk4 te Waalwijk zijn thans goedgekeur bij Koninklijk besluit van 10 Augustij 1910, No. 42, Staatsblad No. 906. Tot Directeuren zijn benoemd c Heeren M- A- van Loon, D. A. Kakebee en H. Wiesman. Tot commissarissen J. H. J. van Iers en W. J. S. Sadée. Tot waarnemend commissarissen: J. Quirijns enC.J.J. M Witlox. Voorts zijn aandeelhouders C. A. de Corlie, rt. G. van Everdingen, J. Gragt- mans, C. Ch. de Greeff, E W. Klijberg C. J. van Loon, A- H. van Schijnde P. W. H. Verwiel, A. J. M. Verbun H J. M. Witlox en A. J. Rant- Daartoe in staat gesteld kunnen mededeelen, dat tusschen de Bouwgr Maatschappij en het Technisch Bur. H. Rutgers te 's Gravenhage eene eenkomst is aangegaan tot het bo van verschillende woningen. De Rutgers wenschte alleen in te ga het voorstel indien er nog niets beb was, omdat zij zich geheel verant delijk wenscht te stellen voor he zien der nieuwe straat (van Cooths en uit dien hoofde hebben partic die voor eigen rekening weosc bouwen, vooraf met genoemd overleg te plegen wat betreft de teekening. Vermoedelijk zal nog dit jaar deeltelijke bebouwing een aanvan den gemaakt, aangezien een driet ningen met 1 Mei van het volgen gereed moeten zijn- Wij zijn in de gelegenheid gestel paar teekeningen der te bouwen hu te zién en kunnen niets anders dan veel lof gewagen van de gevelteeke en inrichting dier bewuste huizen Zóó aangepakt belooft de nieuwe st als straat reeds te roemen, met tuinen en tuintjes in de naaste toekoi een waar lustoord onzer gemeente worden. Albert Vogel. Voor een niet al te dicht bezette zaa trad Vogel gisteren in >Musis4 op. Me zijn ongeëvenaard kunstenaarstalent gaf hij ons het mooie drama Jean Marie van Fleuriet. Met veel gevoel, met een uit beeldende zeggingskracht, teekende hij ons 't lijden, het zielsverlangen van The- rese, het geluk in 't weerzien, de latere droefheid en wanhoop van Jean Marie en zijne vermeende bruid. Wij hebben innig meegevoeld dat hopen en verlangen van die twee men- schen, meegeleefd die heerlijkheid van 't weerzien, 't gedroomd geluk en die ellende der droeve ontgoocheling, der naakte, wreede werkelijkheid. Vogel deed ons genieten om 't stukje en om de wijze waarop het tot ons kwam. De Maecenas, een aardige monoloog met veel goeds en waars werd ook op uitnemende manier door den kunstenaar uitgebeeld. De aanspraak van Havelaar tot de hoofden van Lebak, hoe mooi van inhoud en beteekenis, kon ous niet zoo goed bevallen, terwijl wij meenen, dat een blijspelletje als >Jochem Pezel4 niet tot het genre van dezen genialen kunstenaar behoort. Wij hooren hem liever in een drama als hierboven van Fleuriet, maar Vogel in een Romeinsch drama als >Coriolanus> van zijn vorig optreden, dien vonden wij vanavond niet terug. Niettemin hebben zeker allen met ons genoten van deze, zijne kunst en zijn wij deu declamator dankbaar voor dezen avond. 50-Ju rig bestuun. Gisteren was het 50 jaar geleden dat de gasfabriek door wijlen den heer Vos werd opgericht. Dit feit werd, gezien de omstandig heden onzer gemeente zonder uiterlijk vertoon gevierd Alleen was eene kleine versiering en feestve? lichting boven de poort der fabriek aangebracht, hoewel toch de burgemeester om begrijpelijke redenen geen verlof kon geven om deze illuminatie te doen ontsteken, wijl de be langstelling hiervoor al gauw in strijd zou komen met het verbod van samen scholing. Heel aardig was 't gedacht op het doek voor de verlichting een paar schetsen weer te geven, een beeld van de fabriek van toen, later enthans met de portretten van den heer Vos den oprichter en den heer Jan van Dijk, den tegenwoordigen beheerder. Het personeel werd op zeer gulle wijze bij deze gelegenheid bedacht. Moge onze gasfabriek nog steeds in groei en bloei toenemen, zooals we de laatste jaren op zoo flinke wijze kunnen waarnemen. Of de fabriek vooruitgegaan is Slechts één staaltje ter beoordeeling. Gasver bruik in Januari 1861 ruim 2000 Ms> in 1910 ruim 50,000. Commentaar overbodig Moge de fraaie fabriek steeds aan hare bestemming blijven beantwoorden en directeur en personeel nog lang van haar groei en bloei getuigen zijn. Bekroning. 11. Zondag 9 October behaalde te Stratum bij Eindhoven de Heer Henri 1' H. J. A^ All te b< de s< wethoi een mi was en behandel? eenvoudig zame huis\ van den Gel 1905 AVethout De begrootinj gesteld op f9749- in Uitgaaf. De begrooting over' wijzigd door af- en overschi Het sluitingsuur der herb? het geheele jaar bepaald op! avonds, behoudens dispensa zondere gevallen door den Burj Mededeeling wordt gedaan vl komen stukken, wegens goedkeur! raadsbesluiten enz- Adressen om subsidie voor een loozenfonds, drankbestrijding wei voorgelezen en behandeld. Mededeeling gedaan van het proces verbaal van kasopneming bij den Ont vanger, waarna de openbare verg. werd gesloten om in besloten verg. in behan deling te nemen, reclames inzake den H. O. en het vaststellen van een 2e kohier van den H. O. voor 1910. NIEUWKLJJK. Ter voorziening iu de vacatures welke op 31 Dec. a.s. iu het college van zetters in deze gemeente ont staan, zullen zijn benoemd de heeren J. v. Besselaars en J. v. d. Brand Wz. alhier. VLIJMEN. A.s. Maandag 17 October vangen de leasen aan den land- en tuin- bonwwinterenrsus alhier weer aan, welke gegeven wordeD door de heeren H. v. d. Linden en J. van Giersbergeu. Op 18 October a.s. wordt des avonds om 7 uur in het café van Mej. Wed. W. Van Ealier eene jaarlijksche algemeene ver gadering vaD de Veeverzekering gebonden. Bij de aanbesteding van het bouwen eener nieuwe woning met boerderij voor den beer J. v. d. Dungen werd ingeschreven door H. v. Gaal voor f 2200, Wed. J. Luijben voor f 2120, J. van Stokkum voor f 1715, Wed. J. v. d. Avoort voor f 1675, F. van Bokhoven voor f 1655 en W. van Oijen en Zonen voor f 1650. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegnnd. Mede is aan dezen opgedragen het maken der overkapping van de stoombierbrouwerij vau den Weled. heer A. Corman. De Echo van het Zuiden. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders de Gemeente iVaalwijk Gelet op de aanschrijving van den Commissaris Ier Koningin in Noord-Brabant dd. 13 September vatteij 1910 A. No. 11 (Prov. Bijbl. No. 119), Brengen ter openbare kennig, dat het onderzoek jver de verlofgangers der Landweer zal plaats hebben op: Vrijdag den Hen November 1910 des voormiddags ten 1) uur voor de Lichting 1910, ui di rouw zwari benevens voor de verlofgangers der lichtingen i 1905, 1906 1908 en 1909, die dit jaar niet inge- volge art. 11 der Landweerwet onder de wapenen tijn geweest en ten 11 uur voormiddag voor de lichtingen 1904 en 1907 ten Gemeentehuize te Waalwijk. De verlofgangers moeten alsdan in uniform ge- ot dl! kleed zijn en voorzien van kleeding en uitrus- AB. t'Dgstukken, hun bij vertrek met verlof medege ls m* Beven» «d'm®de van hun zakboekje en verlofpas. 18 In* Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking in de vestibule van het Gemeentehuis aangeplakt. Waalwijk, 21 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. van L1EMPT. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter voldoening aan art 138 der Militiewet 1901 ter kennis van belangheb benden, dat de loteÜDgen der lichting van 1911 en de lotelingen bestemd ter aanvulling der lichting van 1910, die verlangeu bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 No vember eerstkomende ter Secretarie aan te mel den, waartoe gelegenheid zal zijn op eiken werk dag des voormiddags van 9 tot 12 uar. Voor indeeliDg bij de Zeemilitie komen uitslui tend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd en een der beroepen uitoefenen, aangegeven bij de bekendmaking, aangeplakt in de vestibule van het Gemeentehuis waarnaar, ook voor nadere bijzonderheden wordt verwezen. Waalwijk, 3 October 1910. ir NATIONALE MILITIE. Indeeling bij Bereden Korpsen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis, dat de in de gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die. ingeval van inlijving ter volledige oefening, voor inlijving bij een bereden korps tn aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd, zich vóór den eerstvnlgenden 30sten November bij hem aan te melden of te doen opgeven. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lote lingen, die zich daartoe hebben aangemeld ol doen opgeven en bij een daartoe vóór de indeeling in te stelleu geneeskundig onderzoek voor inlijving bij die korpsen geschikt zijn bevonden. Het aanmeldeu of het doen opgeven kan ge schieden zoowel door de lotelingen van de lichting van het loopend jaar, die nog moeten worden ingelijfd, alsdoor de loteliagen van de lichting van het volgend jaar. Wordt vereischtvoor de bereden—artillerie een lichaamslengte tenminste van 1.62 M.voor de cavalerie van tenminste 1.65 M. met een lichaams gewicht van ten heogste 75 K. G-; De lotingen, bestemd voor indeelinïfu bij een bereden korps, met uitzondering van oé weinigen hunner, voor wie de eerste—oefening in Maart aanvangt, worden eewit in.het laatst van Sept. voor eersteoefening i !'Wt rkelijken dienst gesteld, en in verband daarmede zullen de loteliugen der lichting van het loopémL-jaar, die ailed in Maart a. s. moeten worden ingelijfd, -als regDl met verlof worden gezonden tot omstreeks einde Sept. d.a.v. In vergelijking n et de niiliciens der onbereden korpsen, genieteed? ingelijlden bij de bereden korpsen verschillende 'voordeelen. In den loop van Februari van het volgend jaar zal aan den loteling, die zich voor den dienst bij een bereden korps heeft opgegeven, door den Minister van Oorlog worden bekend gemaakt of hij al of niet daarbij zal worden ingelijid en, in het bevestigend geval, bij welk korps en tegen wanneer zijne inlijving zal plaats vinden. Waalwijk, 3 October 1910. De Burgemeester voornoemd, Th. de SURMONT de BAS SMEELE. ta

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5