Rotterdam s.s.Thor. I 1910, Gemengd Nieuws. Advertentiën, Reederij Arie Smit", Ingezonden Stukken. Kunst en Letteren. NAAR E 160 K. M. af te taat hij weer op. Hij besluit Maandag norgeu om 6 uur zijn tocht voort te etten. Hij heeft nog eggen. Daar Legagneux te Brussel blijft ogen wij veronderstellen, dat Wijnmalen aarschijnlijk den prijs van 100 000 frs il winnen. Wijnmalen betreurt het, dat er 's mor- ens te Issy geen tijdopnemer aanwezig as, waardoor hij 2 uur verloor. Zonder at tijdverlies zou hij nog heden te arijs hebben kunnen komen. Voor het hotel had zich een groote enigte verzameld, die geestdriftig om koenen aviateur riep. De machine an Wijnmalen wordt bewaakt door oldaten en brandweermannen. Wijnmalen nam hedenavond deel aan en schitterend diner, aangeboden door e firma Verwey en Lugard, waarbij alle anwezige Fransche, Engelsche Belgische ournalisten en »De Telegraaf» aanzaten, n de stad is het enthousiasme enorm, 'oen Wijnmalen op het balkon van het et hotel verscheen, werd hij langdurig oegejuicht. Het stedelijk muziekkorps peelde de Nederlandsche volksliederen. Ook Legagneux heeft den tocht 'arijsBrussel gedaan, maar hij is van acht te Brussel gebleven. Vanmorgen m 6.20 aldus seint Reuter ons erirok hij van Etterbeek naar Parijs. onaangename Omtrent het eind van de prachtige lucht van onzen landgenoot lezen wij og Wijnmalen en zijn passagier Dufour ertrokken om 6 uur 30 van Saint-Quen- iu en kwamen om 12 uur 13 min 5 sec. e I'arijsIssy les Moulineaux aan. De orzaak van den langen duur van het raject St. Quentin —Parijs waren 't on- unstige weer en de dikke mist, die vaak en aviateurs verhinderde op 40 M. fstand voor zich uit te zien. Dufour verklaarde, dat men achter envolgens te Tracyle-Val et le Meux eland is. Verder hadden ze nog oponthoud te reil, Chantilly, Orry en Longchamps. Eens kwamen ze bijna in botsing met en uit een tunnel komenden sneltrein, oor een en ander verspeelde Wijnmalen enige uren. Hij wint den prijs van frs. 100.000 dien vóór 1 Januari a.s. niemand zijn hebben verbetert. Wijmalen werd bij zijn aankomst geest- riftig gehuldigd door een reusachtig roote menigte vele dames omarmden em in één woord, het was een tooneel an onbeschrijfelijke geestdrift. De totaaltijd van de raid Parijs russel—Parijs heeft 27 uur 50 min. en sec. bedragen. Het tijdlimiet was 36 uur. Doch er is thans een uaestie ontstaan. Legagneux, de mededinger van Wijn alen in den riad ParijsBrussel—Parijs, in den omtrek van Saint-Quentin evallen. Het toestel is beschadigd. De chtreiziger heeft waarschijnlijk geen tsel bekomen, daar hij per trein te 'arijs terugkeert. Legagneux heeft dadelijk te Parijs een rotest ingediend tegen een eventueele eslissing, waarbij aan Wijnmalen de rijs toegekend zou worden, omdat, naar ij betoogt, Wijnmalen niet door een fficieele tijdwaarnemer gecontroleerd is. Wijnmalen erkent, dat hij zonder order an den heer Ventoux Delclos, com missaris van de automobielclub, die op :h had genomen het sein tot vertrek geven, is opgestegen. Hij protesteert chter uitdrukkelijk tegen het in gebreke lijven van den tijdopnemer. De automobielclub de France deelt ede, dat slechts onder voorbehoud de fficieele juistheid der berichten over ijnmalen's tocht naar Brussel en terug oet worden aanvaard, wegens afwezig van officieele tijdopnemers. De sportcommissie zal de zaak onder- oeken en in haar eerstvolgende verga- ering een beslissing nemen. De Auto- obielclub de France herinnert aan art. van het algemeen reglement en dat en in overweging moet nemen, dat dien te Issy les Moulineau geen ver- genwoordigers der club aanwezig waren e schuld aan Wijnmalen is te wijten, ie hem te laat waarschuwde. Er is dus nog eenige mogelijkheid, at Wijnmalen zijn 100,000 francs niet ntvangt. Dat zou een schandelijke nrechtvaardigheid wezen. was wetsche lucifers. Aangezien men de zaak niet vertrouw de, werd de dokter er mee in kennis gesteld. Deze constateerde, dat zich phosphor in de rijst bevond. Hoe die er was ingekomen, moeilijk uit te maken. De rijst was evenwel gekookt in water uit een regenton en in deze ton werden luciferskoppen gevonden. Nu ligt het natuurlijk voor de hand, dat hier de afkomst is te zoeken, doch zekerheid is er niet. Wat evenwel op een groote waar schijnlijkheid wijst is, dat, telkens na het gebruik van spijzen, die gekookt waren in water uit die ton, de huisge- nooten min of meer onpasselijk werden. Maar, zooals gezegd, hierop werd niet gelet, voor de regenton bijna leeg was en de lucifers-overblijfselen te voorschijn kwamen. Rijst en water zijn in beslag genomen en de zaak zal worden onderzocht. Per luchtschip over het Engelsche kanaal. Het bestuurbare luchtschip »Clement 3ayard», dat moet zijn voor het Engel sche leger, heeft gisteren de lang ver wachte reis naar Londen ondernomen. Het vertrok om kwart over zevenengisteren morgen met zeven personen aan boord uit La Motte. Zonder eenig ongemak be reikte het de kust bij Boulogne, waar men voor de noodige benzine gezorgd had, voor het geval het luchtschip daar zou moeten dalen. De automobielen, die het luchtscip had den willen volgen, waren al spoedig door het luchtschip achter zich gelaten. Tegen elven zweefde de «Clement Bayard boven Dover. Het weer was prachtig. Op groote hoogte zag men het over Folkestone gaan in de richting van Londen. Om 12 uur 26 stevende het luchtschip over het Kristallen Paleis heen het nam de richting naar de St. Pauls Kathedraal na de koepel dier kerk omzeild te hebben, ging het om kwart over eenen naar Shepherd's Bush, waar een loods in gereedheid was gebracht om het luch'schip op te nemen. Het was 1 uur29, toen de«Clement Bayard> op keurige wijze voor de loods van die westelijke voorstad van Londen neer streek. De menigte bracht den lucht schippers een hartelijke ovatie. Vet dronken» Maandag is in den vroe gen morgen een hengelaar uit den Haag in den Leidschen Vliet bij Allemansgeest onder Voorschoten verdronken. De poging tot vergiftiging te Sassenheim verband met de reeds ih ons vorig ummer vermelde poging tot vergiftiging ordt thans uit Sassenheim het volgende in het Leidsch Dgbl. ingeschreven Sedert eenigen tijd deden zich in het ezin van B., op >Amerika« alhier, na et gebruik van meelspijzen, vreemde erschijnselen voorbenauwdheid, on- asselijkheid en buikloop. Geen der leden van het gezin koesterde gwaan tot begin der nu afgeloopen eek. oeder had rijst op het vuur. De niet opgestoken. Toen -orden geroerd, was het, opgestegen. Ook r als onze ouder- Bedolven. Het 9 jarig zoontje van den arbeider G., te Prinsenhage, is Maandag in een kuil onder invallende aarde be dolven geraakt. Toen men hulp wilde verleenen, was het ventje reeds gestikt Dood gevallen. Op de re ede van Vlissingen is een man uit den mast van het Engelsche driemastschip Vincent gevallen. Hij was terstond dood. Moordaanslag. Uit Schoonhoven schrijft men aan Het Volk Maandagavond werd de gemeente in rep en roer gebracht door het plegen van een moordaanslag. De los?e arbeider D H. leeft geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw, die door het houden van kostgangers in haar onderhoud voorziet. Herhaaldelijk kwamen kijfpartijen voor, tot nu toe zonder ernstige gevolgen. Een der kostgangers, zekere J. H arbei der op de loodwitfabriek alhier, begaf zich naar de woning, waar H. met zijn broeder samenwoont. Deze werd uitge stuurd om een p-ar fleschjes bier te halen en in dien tijd ging de bezoeker H. te lijf met een groot slagersmes, dat daar van een der broeders aanwezig was. Met een steek- en eenige snijwonden wist deze door een belendend huisje te ontsnappen. Op het potitiebureau werd hij verbonden, maar het gelukte niet het bloeden geheel te stelpen. De steek wond van ongeveer 15 centimeter diepte, op zij van het lichaam, had de ingewanden gekwetst en maakte volgens het oordeel van den geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Dit had per automobiel plaats. De dader is in zijn kosthuis in hechtenis genomen te beschonken om verhoord te worden. Men vreest voor het leven van den gewonde. Een drukkerij ingestortOmtrent het ongeluk te Mechelen schrijft het H. v. A. nog het volgende »Op de Groote Markt is men thans bezig met het 'opbouwen van een nieuw lokaal voor de Liberale Associatie, op de plaats, waar vroeger zich het hotel »De Schaal* bevond, dat werd afgebro ken. Daarnaast bevindt zich het huis met drie verdiepingen, bewoond door de heeren gebr. Godenne, die eene groote drukkerij hebben. M. Fr. Vercammen, telegraafbeambte, woont op de tweede verdieping. Dezen nacht rond 3 ure Het zich een schrikkelijk gedruisch hooren. 't Was het huis van M. Godenne dat gedeeltelijk inviel. Politie en buren snelden spoedig ter hulp, terwijl het pompierskorps werd op gei oepen en de overheden in haast ver wittigd. Het verrichten der reddingswerken was allermoeilijkst en allergevaarlijkst daar de voorgevel was blijven staan en men ladders gebruiken moest om tot de ont ruimingen te kunnen overgaan. De heer en mevr. Godenne werden gered, doch dit was het geval niet voor hunne kin deren, die verschillende wonden hadden bekomen en na de eerste verzorgingen naar het gasthuis werden overgebracht De opzoekingen werden door de pom piers op gevaar van hun leven moedig doorgedreven en om 7 uur kon men M. Vercammen ophalen*'. Een later telegram aan dit blad meldt >Het ongeluk heeft veel grooter om- vang gehad dan eerst gedacht werd. Dezen morgen ten 7 ure heeft men het lijk van mad. Vercammen gevonden. In den voormiddag vond men ook het lijk van mad. Godenne. Beiden waren verstikt onder de puinen. Van de andere bewoners is M. Go- denne's broer nog gevonden met ge broken pols de overigen bleven nage noeg ongedeerd. Het parket, dat ter plaatse gekomen is in den voormiddag, heeft een balk in beslag genomen. Al de dokters van Mechelen waren ter plaatse gesneld, op het eerste alarm, alsook de eerw. heer Jacobs, onderpastoor in Sint. Rambouts, die tot het laatste toe tusschen de puinen zocht om de slachtoffers le ontdekken. Ook de burgemeester en schepen wa ren ter plaatse. Een los gebroken ijsbeer. In den die rentuin te Halle a/d. Saaie is Zaterdag middag een bastaard van een ijsbeer, een beest dat maar drie pooten had, uit zijn kooi gebroken. Het viel op een meisje van tien jaar aan, dat verschrik kelijk gebeten is. Een oppasser, die te hulp kwam, kwam nu aan de beurt. Hij vluchtte naar het olifantenhuis waar het dier hem volgde en te lijf ging. Hij en een andere oppasser werden ook ernstig verwond. Het beest wierp zich nu op twee geiten, die het verscheurde. Een bediende uit het restaurant schoot den beer ten laatste met een buks dood. Hevige brand. De brand in een fabriek van ondergoed te Berlijn, die zeven vrouwen en meisjes het leven gekost heeft, moet ontstaan zijn, doordat uit een vulkachel plotseling een vlam is opgeslagen, die de klep in de hoogte deed vliegen en de brandbare 'stoffen in de nabijheid van de kachel vuur deed vatten. De eigenlijke oorzaak van de ramp is een gesloten deur geweest. De brand is ontstaan op de tweede ver- dieping van het huis, waarin het kan toorpersoneel van de firma werkt, op een tijd dat daar iedereen naar huis was, om te eten. De vlammen sloegen door de zoldering naar de derde ver- dieping over. Toen de vrouwen en meisjes op de derde verdieping merkten, dat zij door vlammen omringd waren, moest haar eerste gedachte zijn, om zich langs de hoofdtrap, die het minste gevaar liep, te redden. De deur naar deze trap was echter op slot. Eenige vrouwen deden daar®p een poging, om door de lange gang langs de achtertrap een heenkomen te zoeken. Twee zijn daarin geslaagd, vier andere meisjes zijn zoover niet gekomen, en reeds voor zij de deur naar die trap bereikt hadden, door neervallende balken enz. getroffen, in den walm gestikt en daarna verbrand. Drie vrouwen beproefden in hare wanhoop te vluchten langs de verbin dingstrap van de derde naar de tweede verdieping. Maar haar trof hetzelfde lot als de vrouwen, die zich langs de achtertrap hadden willen redden. Een op de derde verdipping wonende arbeider heeft zijn eigen leven en dat van zijn vronw door een gewaagde vlucht over de daken gered. Wat het aantal slachtoffers betreft, is de brand in de Neue Friedrich- strasse de eigste geweest, die in de laatste tien, twintig jaren te Berlijn is voorgekomen. Bij den brand is een waarde van meer een millioen mark aan goederen verloren gegaan, De lijken van de zeven verbrande vrouwen en meisjes zullen in een gemeenschappelijk graf begraven worden. MijnrampNader wordt bericht over den ramp in de mijn Siegfried, dat een arbeider en twee mannen van de reddingsbrigade dood en geborgen zijn en dat nog ongeveer 12 lijken gtborgen moeten worden. Men neemt aan, dat de ontploffing is ontstaan door een kist met djuamiet. De schacht en de mijn zijn, behalve de plaats des onheils, niet beschadigd. VerkiezingsotilustenBij de verkiezin gen te Petit Bourg zijn hevige onlusten ontstaan. Het gemeentehuis is bestormd en ingenomen, gendarmes zijn gewond en geslagen. Zij gaven daarop na ver plichte sommaties vuur en dooden 6 personen. Verscheidene betoogers gewond. Doodgeschoten. De persoon, die j.l. Donderdag te Zwolle zich heeft doodgeschoten toen hij als verdacht van rijwiel-diefstal naar het politiebureau werd overgebracht, en had opgegeven genaamd Gerrit van der Vliet, wonenden te Zutphen, is gisteren door zijn vader L. W., wonende te Leeuwarden, voor zijn zoon S.W., herkend. Laatstelijk was hij als mijnwerker te Kerkerade in Limburg, werkzaam. Afgebrand. Zondagmiddag zijn te Lunteren de boerderij van H. van Ee, eu een berg waarin hooi en rogg», geheel afgebrand. Het vee kon gered warden. Alles was laag ver zekerd. Waarschijnlijk is de brand ontstaan doordat kinderen met lucifers hebben ge speeld. Ernstig ongeluk. De 2e luitenant der cavalerie Van Hindeloopen van het 4e Reg. huzaren te Deventer, reed Zater dag te paard over den Diepenveenschen weg, in de richting van de algemeene begraafplaats naar het station H.IJ.S.M. waar de spoorweglijn direct langs den weg loopt. Toen de sneltrein, die 12,10 aan het station H.ll S.M. van Amsterdam- Apeldoorn moet binnenkomen, hem achterop reed nabij de Ambachtsschool, schrikte het paard en sloeg op hol. Een poging van den luitenant om het dier tot staan te brengen en een zij straat in te rijden, mislukte. Ongelukken ziende aankomen, riep de luitenant nog tegen het publiek »Op zijdeEensklaps kwam hij echter in botsing met den 18- jarigen winkelbediende J. A. J van den heer Heering met het gevolg, dat de wielrijder van zijn fiets en de luitenant van zijn paard werden geworpen. De jongen bleef bewusteloos liggen en werd binnengedragen in het café De Lange waar ook de officier werd bin nengebracht die zich niet ernstig aan het hoofd had verwond. De ontboden geneesheer, dr. Rebel constateerde den dood van den jongen J, tengevolge van schedelbreuk. De Luitenant werd per rijtuig naar de woning van dr. Rebel vervoerd om ver bonden te worden terwijl het lijk van het jongmensch per politie-brancard naar de ouderlijke woning werd over gebracht. Pet luchtschip over den Oceaan. Well- mann vertrok Zaterdag met den grooten bestuurbaren ballon America uit Atlan tic City, en hoopt den Atlantischen Oceaan over te steken. Het bestuurbare luchtschip is uitgerust met apparaten voor draadlooze elegrafie. Het laatste bericht luidde, dat de ballon zich in Noordoostelijke richting voort bewoog met een snelheid van 20 knoopen. Het is er dus eindelijk toch werkelijk van gekomen, dat de groote tocht is ondernomen 1 Welmann, die intertijd met een bestuur baar luchtschip de Noordpool wilde verkennen vertrok toen met zijn materiaal naar de Poolstreken, doch tot opstijgen is het nooit gekomen en na een doel- looze reis keerde Welmann terug. Thans heeft hij wederom een plan voor een opzienbarenden tocht ontworpen, n.l. om per luchtschip van de Nieuwe naar de Oude Wereld te stevenen. De ballon is midden op zee gedaald. Een stoomboot kon de reizigers, n.l. 5, juist nog oppikken. De ballon moest aan z'n lot worden overgelaten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) nen, goedkooper werden afgeleverd door den een dan door den ander is verklaar baar, doch hen een bewijs geleverd, dat door een Patroonswinkelier 40 ets. het paar duurder werd verkocht dan door een niet winkelier, de bewijzen zijn nog (ter inzagej aan te voeren. Nu de quaestie duurdere levensmidde len, de Heer Roestenberg zeide, de knecht f 1.25. Schade leed bij een Pa troonswinkel, dit in cijfers brengende, was de conclusie aankoop f 4.—, 4,50 met meerdere winst 30%, dit was mij niet verklaarbaar, en moet zeggen geen jota van kan begrijpen. Wellicht Z.Ed. toen de greep deed, weet de Heer Schellekens de koffie in een Patroonswinkel 60 ets. bij vrije winkel 45 ets. kost. Ik kon toen en geen difi- nitief antwoord op geven, doch afgaande op de loyale houding der Patroons te Dongen en eigen ondervinding raad plegende zou ik moeten zeggen. Roesten- berg het is minst genomen een onwaar heid (zou leugen wél te sterk zijn uit gedrukt). De uitroep, Roestenberg kalm blijven, was noodzakelijk, ik moet U meedeelen, nimmer een onderwerp zoo eenzijdig heb hooren behandelen en de vergelijkingen- gingen zoo mank, dan ik de vraag durfde stellen, is dat hier een katholiek leider aan het woord of is de magogie de juiste weg. De Heer Roestenberg scheen niet te begrijpen, datde Patroons te Dongen, ook het 2e der Tien Geboden kennen Als de verslaggever van de R. K-Le derbewerker de vergelijkingen eens zuiver aangeeft, zal het voor elk buitenstaandens duidelijk zijn, het den Spreker ontbroken heeft aan de noodige kalmte- Daar ik van uwe gastvrijheid reeds voldoende heb gevraagd, sluit ik deze toelichting, onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte.^ Hoogachtend C. A. SCHELLEKENS. V er dronken. Te Sneek is Zondagavond verdronken de 65-jarige J. v. d. M. - Te Veendaal is gisterennamiddag een tweejarig dochtertje van den heer P. van B., aan den Kerkewijk, verdronken. Aangereden. Gisterennamiddag is nabij Wolfheze eene hulparbeider der S. S. door trein 1057 aangereden. Ernstig gekwetst is hij overgebracht uaar h.-it Diaconessenhuis te Arnhem. Dongen, 19 Oct 1910. Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden te Waalwijk. Hooggeachte Redactie. Hoe ongaarne ik in polemiek treed, daar een onzer grootste Staatslieden heeft gezegd, alle polemiek is uit den booze, wil ik echter het verslag der lezing te Dongen, over gedwongen winkelnering nader toelichten, en wel, om reden de R. K. Lederbewerker schrijft»over het eigenlijke, onderwerp heeft de Heer Schellekens niet gesproken. In debat heb ik het navolgende gezegd. Het woord gedwongen klinkt zoo scherp, en daar dit woord in zich zelf dwang inhoudt, heeft de wet op het arbeidscontract dit verboden, en zal naar ik veronderstellen mag, de Heer Roes tenberg de bedoeling zijn toegedaan, de zedelijke dwang der Patroonswin keliers. Vooropstellende elk misbruik is af te keuren, acht ik het toch alleszins billijk, dat middenstanders er een winkel op na houden, om reden, door de kentering die de Schoenindustrie in de laatste jaren heelt ondergaan, wèl omdat het groot kapitaal eenerzijds, de technische voor uitgang anderzijds, een toestand bracht, waar de middenstanders werden gekneld tusschen twee machten. De middenstanders, lieden die hunne vakkennis en werklust alzoo zagen be vechten, meenden hun goed recht van winkelen, als noodmiddel te gebruiken, om staande te blijven in den zoo moeie- lijken levensstrijd De meeste Schoenfabrikanten mogen het zich een £er rekenen, en door vak kennis, en arbeid etc. etc. thans te behoo ren tot de machinaal ingerichte fabrieken. Dat de prijzen der verkochte schoe- De inaugarale rede van dr. Schrijnen, gehouden op 1 October jl., bij de opening zijner lessen als lector vanwege de St. Radboud-stichting is in druk ver schenen bij de firma Van Langenhuysen te Amsterdam. In deze eerste les heeft de nieuwe lector bewezen de waarde der kuituur- historische methode voor de kennis van de christelijke oudheid. Zijn eerste les was tevens een program. Dr. Schrijnen is een katholiek professor, een priester, oud-prof. van Roermond, en daarom moest hij reeds, zooals hij deed, van stonde af aan, de katholieke richting aangeven, waarin zijn lessen zich be wegen zullen. Er zullen er nog wel steeds zijn, die hierin zien een reden, om dergelijk onderwijs, als zijnde katho liek- wetenschappelijk ouderwijs, voor minderwaardig aan te zien, doch dan toonen zij slechts de beteekenis daarvan kwalijk te begrijpen. Dr. Schrijnen spreekt zijn dank uit aan de hooggeleerde heeren professoren die zijne openbare les bijwoonden, en in het bijzonder aan meerderen onder hen, die hun gewaardeerde hulpvaardig heid hem boden, >en meer nog voor de ingenomenheid, die gij met mijne benoeming getoond hebt. Dat deze rede geen ontspanningslectuur is en dat haar wetenschappelijk peil uitgaat boven het bereik van den eerste den beste, spreekt wel van zelf Doch velen die belang stellen in de christelijke oudheid en eenigszins dieper in de kennis daarvan willen doordringen, zullen met veel vrucht en genoegen haar lezen. Daarenboven verdient deze rede van een pasbenoemden katholieken professor aan de rijksuniver siteit van Utrecht, om het feit zelf van haar bestaan, onze algeheele sympathie. Der katholieke wetenschap een plaats veroveren aan onze universiteiten, is de taak die mede aan dr. S werd toever trouwd, en met deze rede of openbare les een aanvang nam. MAART OCTOBER Van Waalwijk op Maandag en Dinsdag 3 uur y. m. overige werkdagen 6 uur. Van Rotterdam (Oosterkafle) alle werkdagen 1 uur n. m. Slikkerveer, o— Telef. no. 1. Agent: M. EEKELS, Besoijen Adres: ROTTERDAM, 162 Nieuwehaven, Telefoon 289. N -B. Elke Zaterdag wordt deze advertentie geplaatst mij er nog «wtfnwmiw Zijn )?i 26

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 6