ummer 84. Donderdag 21 October JL91Ö. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i>ït Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadefing, PALJAS Jaatg ANTOON TIELEN, nummer bestaat uit TWEE bladen Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. chte heid i en toor ïgen het l. 2. Be Echo van het Zuiden IVaalwpsclie angstmtstke Courant I Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü. 5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. plaatsen. Voorzitter. B. en W. hebben reeds voor dit schrijven is ingekomen, naar aanleiding van een schrijven van de K v. K., aan den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid op verbetering in dezen toestand aangedrongen. Voor kennisgeving aangenomen- d. Schrijven van P. D. Blommers, RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge- leenteraad op Zaterdag 22 October des oormiddags ten 10 uur. Voorzitter de edelachtb heer ridder Ie van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de voorzitter .e vergadering; aanwezig de heeren C. Ie Wit, Dorrenboom, Timmermans, van longen, Mr. Heere, Simonis, Zijlmars, )e Bruijn en De Bont; afwezig het lid d. Heuvel terwijl er een vacature is ntstaan door het bedanken van den eer van Laarhoven. De notulen der vorige vergadering korden voorgelezen en onveranderd oedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het Prov. Bestuur, loudende mededeeling dat tot zetters ;ijn benoemd de heeren Simonis en de kVit. b. Proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. Uit het onderzoek is ge bleken dat de boeken en registers orde- ijk en regelmatig zijn bijgehouden en lat het dien overeenkomend bedrag 7142.85 in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van de bewoners van het doleneind. Uit het schrijven van adressanten blijkt dat de boomen van den spoorwegover- veg dikwijls veel te vroeg zijn gesloten ■vat voor het bedrijf der omwoners niet illeen lastig, doch ook schadelijk is. Verder wijzen adressanten er op dat met iet oog op den grooten afstand tusschen wachthuis en boomen het gevaar ook eer groot is. Reeds voor eenige jaren ereleden is bijna een ernstig ongeval te jetreuren geweest. Adressanten dringen er op aan daar ter plaatse een wachtpost te doen zijn aanslag in den verminderen aange- en nu slechts f750 houdende verzoek Hoofd. Omslag te zien hij eerst f 900 salaris heeft Voorzitter. B. en W. Stellen voor af wijzend op dit verzoek te beschikken daar de verordening daarin niet voorziet. Wordt goedgekeurd. 2. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het Herhalingsonderwijs Voorzitter. B en W. stellen voor aan de school in het Dorp te benoemen de heeren Zwets en Van Dongen en aan de school in het Veer de heeren Smeij- ers, Leenaerts, Kolsteren en mej. Joh. van Daalen. 3. Ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1910. Eenige posten worden af- en over geschreven en goedgekeurd zooals B en W. voorstellen. 4. Bezwaarschrift van Chr. Hitters tegen zijn aanslag in de Hondenbelasting Voorzitter. Hitters schrijft dat hij zijn hond eerst pas in Juni heeft gekregen en verzoekt mitsdien vermindering van zijn aanslag. B. en W. hebben een onderzoek doen instellen en daarbij is gebleken dat Hitters pas werkelijk in Juni zijn hond heeft gekregen. Wij stel len derhalve voor zijn aanslag te ver minderen en te brengen op f 1 .25. 5- Adres van J. Th. M. Peters e. a. houdende verzoek om verbetering te brengen in den waterafvoer betreffende de perceelen gelegen aan Keizersdijk en de Prins Hendrikstraat met ontwerp be sluiten. De Voorzitter deelt mede dat het, naar aanleiding van dit adres, in de jedoeling van B. en W. ligt, om te ver krijgen eene wijziging in de West en Nieuwpolder en ook een sloot die vroe ger op de legger heeft gestaan en daar toen weer van is afgevoerd er weer op te brengen. Timmermans. Denkt het Dag. Bestuur Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF jdKstfföetiltomv aan Den 127) Wel I ik toch niet, maar ik moet juist oen pak naar deze streek overzenden. Ik ben te uwer beschikking, mijnheer, AAK op voorwaarde nochtans dat uw pak niet te veel plaats inneme, want wij vertrekken van hier met bijna volle lading en in Le Havre zullen wij er nog wat by steken. Wat is het jdat gij moet verzenden en hoeveel centenaars (1) weegt het? Oh het is zoo zwaar niet en zal voor zeker niet veel plaats innemen, antwoordde Rollac, zonder nadere aanduiding. Ik zal O'-Tigens weerkomen om met u daarover te spreken en den vervoerprijs vast te stellen. Als het u zal believen, mynheermaar ik verzoek u niet te lang te wachten, want wij vertrekken overmorgen. Wees gerust, ik zal het niet vergeten. Tot morgen, Kapitein. Dag, mijnheer, antwoordde de zeeman heel droogjeB. De ridder verwijderde zich spoedig en, zonder langer aan het strand te blijven mijmeren, sloeg hy eene zijstraat in en begaf zich zonder omzien naar »De Zwaan». Hij wilde nog eens goed over zyn plan nadenken en bracht den heelen namiddag in zijne kamer door. Het was overigens daar dat hy zijnen medeplichtige tot tegen den avond moest afwachten om over den handel en wandel (1) De centenaar is een oud gewicht van 100 pond. dat daardoor het doel wordt bereikt. Voorzitter. Ja. in zooverre dat het dan in orde kan komen. Verder deelt de Voorzitter mede dat een en ander voor de gemeente een kosten zal medebrengen van f 27.50 6. Benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Benoemd worden de Voorzitter met de heeren G. Simonis, Timmermans, Van Dongen, Dorrenboom, De Bruijn en Zijlmans. 7. Schrijven van de commissie tot overbrugging van het Keizersveer be treffende het toekennen eener bijdrage in hare kosten Voorzitter. Zooals de heeren weten heeft de K. v- K. en Fabrieken in haar verslag gewezen op den treurigen toe stand die heerscht tusschen de verbin ding met Raamsdonk en het Land van Heusden en Altena. In Juni heeft de K. v. K. aan de handel- en neringdoen den een circulaire gezonden waarin de vraag werd gesteld of men door de slechte verbinding hinder ondervindt en of men voor een vaste brug was. Naar aanleiding van deze circulaire heeft men op 12 Augustus eene verga dering gehouden en de aanwezigen daarop verklaarden zich allen voor eene vaste oveibrugging. Later hebben zich de Burgemeesters vereenigd en een vergadering belegd. Daar is besloten pogingen aan te wen den om te komen tot overbrugging van de Bergsche Maas- Een commissie is benoemd waarin zitting hebben de Bur gemeesters van Dussen, Almkerk, Wou- drichem, Geertruidenberg en Raamsdonk. De voorbereiding kost geld vooral aan reis, schrijf- en drukwerken. En om aan geld te komen heeft de commissie gemeend bij de gemeenten aan te klop pen die bij de totstandkoming belang hebben. Naar aanleiding daarvan stellen B en W. voor f50 bij te dragen. Timmermans. Ingeval alle gemeenten 1 ceDt per inwoner bijdragen, hoe n groot bedrag krijgt de commissie dan bijeen Voorzitter. Dat kan ik slecht zeggen omdat ik nog niet weet of alle gemeen ten die zijn aangeschreven zullen bijdra van dan kunstenmaker ingelicht te worden. De avond was reeds gevallen, het oogenblik naderde dat hij zich naar M. de Courgemont moest begeven en Frochard verscheen nog niet. Rollac was zeer ongeduldig des te meer daar hij alle belang er bij had wel ingelicht te zijn, vooraleer zich naar den substituut te begeven. Eindelijk, juist op bet oogenblik dat hij opstond om zijne kamer te verlaten, trad frochard binnen, gelijk het overeengekomen was, om den uitBlag zijner opsporingen mede te deelen. Welnu? vroeg de ridder ongerust. Niets nieuws, antwoordde de valsche buildrager heel koel. En dat is alleB? Wij moeten ons geen kwaad bloed maken, wij hebben nog tijd genoeg. Hoe weet gij dat? Luisterik heb Paljas op de hielen gevolgd gelijk gy my bevolen hadt. Toen hij de Marktplaats verlaten het ft is hij naar den Ouden-Lagen Toren gaan werken en aan het ClosSt-Marc. Toen de avond aan kwam, is hij eene herberg binnengetreden van de wijk Martainville om er een beetje te eten en eene teng te drinken met zijnen kleine. Daarna is hij langs het Eau-de-Robec huiswaarts gekeerd. Op zeker oogenblik was ik maar éène Btap achter hem en uit hoofde van mijne vermomming heeft hij mij in den donker niet herkend. Dan heb ik gehoord dat hij aan Jacqninet vertelde dat hij voornemens was gedurende eenige avonden vertooningen te gaan geven in de herbergen aan de haven en dat hij morgen zou beginnen »In den Driemaster»... Kortom, hij zal minstens nog twee of drie dagen in de'stad verblijven. Oh I nog twee of drie dagen zei Rollac morgen moet zijne zaak klaar zijn. Hebt gy iets gevonden Misschien wel. Ik ookzoo wij eens op hetzelfde denk beeld gekomen waren? Laat hooren. Toen ik daar straks naar hier kwam, dacht ik zoo bij mij zeiven de zaak van Belphégor zou gemakkelijk kunnen klaar gesponnen worden. Wanneer zij de herberg verlaten, zal het reeds laat zijn en in de wijk woar zij logeeren is er geene levende ziel op straat meer te zien Dan zou men zich achter eenen hoek kunnen verbergen, hen langs achter aanvallen en met eenen stevigen duw in den mg in dat vuil, morBig riviertje doen rollen dat langs de straat vloeit. Dat water, zoo zwart alB inkt, moet zeer ongezond zijD om te drinken Indien men 's anderen daags hunne lijken weervindt, zal men gelooven dat het een ongeluk ïb. Dat is niet slecht uitgevonden, ant woordde Rollacmaar de onderneming kan slechtB op twee voorwaarden gelukkenten eerste, dat Belphégor, wienB macht en vlugheid u bekend zijn er niet uitspartelt (want die ezel is tot alles in staat); ten tweede, dat niemand getuige zij van dit ongevraagde bad en hem ter hulp kome. Men moet zich altijd mistrouwen van eenzame straten, blinde moren en gesloten vensters, niets ïb meer verraderlijk dan die dingen. Ah zoo men den lnmmel eerst drie duim staal in de borst Btak vooraleer hem een bad te geven, dan zon de zaak veel zekerder zijn. Ja, maar spoedig en goed eenen dolksteek toebrengen is ook niet gemakkelijk, bracht Frochard hiertegen in. Indien onze man den tijd had zich te verweren, gelijk te Bor deaux, waar wij reeds de plank misgegrepen hebben, dan zouden wij het niet gemakkelijk hebben en misschien de uilen van 't spel worden. Die opmerking, gevoegd bij meer andere welke de Courgemont hem reeds gedaan had deed hem van dit eerste plan afzien. Gij zegdet dos, hernam hij, dat Paljas morgen avond in eene herberg gaat werken die tegen de haven-gelegen is? Ja, »In den Driemaster», juist op den hoek van de VicomtéBtraat en de Charettesstraat gelegen, niet verre van de afspanning «De Zwaan» Inderdaad, mij dunkt dat ik dat uit hangbord gezien heb. Dat is zeker het een of ander kot? Ahdrommels't is zeker geene kapel gen, Almkerk draagt 1 cent per inwo ner bij, dat weet ik. Timmermans. Ik bedoel het totaal cijfer. Voorzitter. Dat kan men vooruit moei lijk zeggen- Men kan niet zeggen zoo veel moeten wij hebben en zooveel zal het kosten. Timmermans. De commissie weet toch welke gemeenten zij heeft aangeschreven en hoe groot het aantal zielen is. Voorzitter. Dat wel, maar ze is er niet zeker van dat iedere gemeente zal bijdragen. Simonis Ik ben er niet tegen om 1 cent per inwoner bij te dragen, maar toch had ik liever gehad dat de com missie een cijfer had genoemd Nu zal het voorkomen dat een kleine gemeente, die het meeste belang stelt bij eene tot standkoming, het minst bijdraagt. Timmermans. Dat is juist wat ik be doel en waarom ik liever gezien had dat de commissie met cijfers was geko men. Mr. Heere. Enkele kleinere plaatsen zullen van de grootere profiteered. De heer van Dongen wijst op het groote belang dat onze gemeente heeft bij eene tot standkoming en stelt voor de gevraagde bijdrage te verleenen- Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter stelt voor de punten 8. Ontwerp verordening tot regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. 9- Ontwerp besluit tot verhooging der jaarwedde van den gemeente-bode. 10. Verzoekschrift van C- W. de Jong e a. betreffende straatverlichting van den Stadsweg. 11. Ontwerp besluit tot verzekering van de gemeente-politie tegen onge vallen- 12. Verzoekschrift der Directie van de Brandweer te Raamsdonksveer in zake aankoop van een nieuwe handbrand spuit. 13 Ontwerp verordening op de heifing eener bijzondere belasting wegens on derhoud van straten en wegen en de kosten van de straatverlichting. 14 Ontwerp verordening op de invor dering van voormelde belasting; en 15 Ontwerp besluit lot het aangaan eener geldleening in zake vernieuwing beschoeiing van de haven te Raamsdonk- veer eu aankoop van eene nieuwe hand brandspuit tegelijk te behandelen met de bespreking van punt 16 Vaststelling gemeente-begrooting 1911. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Dan verleen ik het woord aan den rapporteur van de commissie tot onderzoek der begrooting. Timmermans. Dan zal ik eerst beginnen bij de uitgaven en alleen die hoofdstuk ken en artikelen bespreken waarop de commissie gemeend heeft aanmerking te moeten maken of te moeten voorstellen deze te wijzigen. De commissie stelt voor de post on derhout! van veldwachterswoningen, ge raamd op f150, te verminderen met f 50 wijl voor den veldwachter in het Veer een nieuw huis is gebouwd en daaraan geen ol weinig kosten zullen komen. Aldus wordt besloten. De commissie stelt voor om wel tot aankoop van een brandspuit over te gaan doch met de wijze van betaling zooals B en W. voorstelt dat te doen kan zij zich niet vereenigen. De commissie is van meening dat het een buitengewone uitgaaf is, welke ook gedekt moet wor den uit buitengewone inkomsten en niet uit de gewone. Mitsdien stelt zij voor, voor deze uitgaaf een geldleening aan te gaan. Timmermans. Is het Dag. Bestuur er zeker van dat ze voor dit bedrag iets goeds krijgt. Simonis. Dus 't verschil zit 'm hierin dat de commissie het geld wil leenen en in eens betalen en het Dag. bestuur dit in 1911 en in 1912 wil doen. Mr. Heere. Ik vindt het beter ineens te betalen, dan kan men bij eerste klas huizen terecht komen. Men begrijpt toch wel dat, als men in twee keer gaat be talen, de firma's er interest boven op gaan zetten. Van Dongen. Staat zoo'n spuit voor f 1000 in een prijscourant genoteerd dan betaalt u bij contante betaling heel wat minder. Wordt besloten het voorstel van de commissie te aanvaarden. De commissie stelt voor de post on waar men de mis leest. Zyi f?ij er reeds geweest. 't Was immers mijn plichtzei Pierre Frochard heel ernstig. Moot ik alles niet bespieden en afloeren En gij zult nooit nalaten alles wel af te leeren vooral daar, waar men drank verkoopt. Oh ik ben zoo sober als de kameel in de woestijn Gij moet rechtuit bekennen, baas, dat ik niet eens de schreef misgeloopen ben, sedert ons vertrek uit Bordeaux Nu en dan een glaapje gewone wijn om de maag wat te spoelen, he Een borreltje ook als 't goed is, dat kan geen kwaad. Zoo hebt ge bij de oude Lemire eenen borrel genever en vooral eene scheut brandewijn Oh ik zeg u maar dat Eu hij deed zijne tong tegen het gehemelte klinken. n li Wie is die oude Lemire? vroeg Rollac. De bazin uit den «Driemaster», eene weduwe, naar men zegt, maar geene weduwe uit Malabar die zich levend zal laten ver branden. Wat is dat zoo voor 'n mensch Eene vrouw von gezetten ouderdom, nog bekoorlijk, welgebekt en van geen klein gerucht benauwd Een echte dragonder Ge moest eens zien hoe ze met dat volkje van matrozen en zakkendragers omspringt Zoo men in den kelder moest gaan, ik ben wel zeker, dat men er wat anders zon vinden dan vaten en tiosschen. Wat zou men er vinden Koopwaren die men bniten wete der douane binnensmokkelt en ik zou niet ver wonderd zijn indien men my zegde dat het bij haar de grootste smokkelwinkel van heel de stad is. Hebt gij dat geroken? Ja, zonder van iets te gewaren Ge weet, baas, dat ik nog al raB iets in 't oog heb Maar kom, dat gaat me niet aan, ik maak geen deel van de politie, Al hetgeen ik bier vertel is maar enkel om u te bewijzen dat ik oogen en ooren open doe als ik ergens ga. Ik wil waardig 2ijn eeneD maD to dienen die den naam draagt van Lav Zwijg, babbelaar, onderbrak hem Rollac, gij hebt dezen avond genoeg gepraat. Mijn kozijn, de substituut, wacht my om te avond malen ik zal reeds te laat komen. Zorg dat ge morgen vroeg tusschen zeven en acht ure aan 't strand zijt, nabij de houten brug dan zal ik u mijne bevelen geven. En zie toe dat ge stevig op uwe beenen Btaat, want er zal een afdoende slag geslagen worden. Goed! dat staat mij aan, zei Pierre Frochard zich de handen wrijvend. Ik ben ten dienBte van den heer ridder. Alhoewel de twee schurken innig verbonden en bevriend waren, sedert dat Grain d'Atsour, de gewezen galeiboef, te Bordeaux in den ge- waanden Rollac eenen medeveroordeelde her kend had, toch bleven zij, vóór 't oog vau de menschen, altijd tusschen hen den afstand van meester tot dienaar behouden. Overigens, Frochard bekende graag dat Laverennes zijnen meester in schelmerij was en dat hij zijne doortraptheid moest bewonde- ren- Hij bracht hulde aan zijnen vriendelijken geest en aan zijne betrekkelijk goede opvoe ding, die hem toeliet naar gelang der omstandigheden zich in een echten edelman te hertooveren. En gelijk hij vroeger gevleid geweest was de hansworst te zijn van den beroemden Belphégor, eenen der voornaamste goochelaars van Frankrijk, zoo roemde hij er nu op de dienaar te wezen van den grootsten deugniet der wereld, den alomgeduchten Lavarennes. En hij bracht des te gemakkelijker hulde aan dezes meesterschap, daar hij het middel had deze overheid te fnuiken, indien Rollac er tegen hem eenig gebruik van wilde maken. Wist de valsche Rollac overigens ook niet dat hij in de macht waB van hem die zijn geheim had ontdekt en hem ook kon ver raden Toen Pierre Frochard vertrokken was, begaf de ridder zich spoedig naar de rue St-Lo en herkauwde onderweg nog zorgvuldig zijn plan. Wanneer hij by den substituut aankwam, waren de groote lijnen zijner onderneming afgeteekend. (Wordt vervolgd.) i I M f\

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1