Nummer 88. Donderdag 10 November 1910. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste J Blac l. Het eedsvraagstuk. PALJAS 33' uit TWEE bladen. j i AITÖON TIELEN, Dit nummer bestaat v O I T o e ter: FEUILLETON BUITENLAND, België. Engeland. WAALi ÏJX. Telefoonnummer 38. 1 iBSslraalsrkr Courant, Dit Bind versol ijnt Woeusdag— eu Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij 8 per 8 maanden f U."5. Trant o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden «tukkengelden enz., franc.) te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden SJvnaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutractrn gesloten. Reclames 15 cent per regel. In een vroeger artikel hebben wij de ooodzakelijkheid betoogd van eeae wij- zigtng der bepalingen in ons Wetboek van strafvordering omtrent het afleggen van den eed. De Minister van Justitie heeft onlangs )ij de Tweede kamer een wetsontwerp ogediend tot voorziening in de behoefte aan nadere vaststelling van een eeds formule en van de gevallen, waarin de zed kan worden vervangen door de >elofte In art. 1 van dit wetsontwerp is als odsforinule opgegeven »Zoo waarlijk lelpe mij God almachtig Art 2 luidt Waar het geldt getuigen in burger lijke en strafgedingen, treedt voor den in artikel 1 voorgeschreven eed in de plaats eene belofte, wanneer de tot de eedsaflegging geroepene a behoort tot een kerk of kerk genootschap, hetwelk het afleggen van den eed verbiedt of b niet behoort tot een kerk of kerkgenootschap en redelijke grouden opgeeft waarom hij tegen het afleggen van den eed bezwaar heeft. De aangeboden regeling is een noodwet. De Minister wijst er met nadruk op, dat dit voorstel niet raakt de vraag, in ïoeverre de eed in ons recht moet worden behouden. Het beoogt slechts e beantwoorden aan den eisch, dat bij de bestaande wetgeving op het punt van den eed moet vaststaan en in welken vorm de eed moet worden afgelegd en welke personen, op grond van hunne iijzondere omstandigheden vrijheid noeten hebben 'ot de keuze tusschen den eed en de belofte, wanneer zij in echten zijn geroepen, om getuigenis der waarheid af te leggen. Toch meenen wij met de Maasbode, dat de Minister eene definitieve regeling Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF HvfDcultoitw aait Dett i '(uuwfij It ,tl>an A 131) Van tijd tot tijd bleef hij staan en stak zijn autaaru in de hoogte opdat zijn blik door de Inisternra zou kunnen dringen. Eindelijk mompelde hij binnens- Donds. De mannen, die hij wachtte, stapten juist ver de kleine brug uit twee planken samen gesteld. die onder hun gewicht boog en plooide iltfof zij ging breken. Zij gingen heel voorzichtig vooruit, want de deinste mistap had hen met bunnen last in den stroom kunnen doen rollen. £ij hadden er wel een oogenblik aan ge dacht den barakspeler in het water te laten rallen, maar zij hielden er geenszins van telven met hem een reisje vijftien voet onder iet water te doen. De twee dragers de lezer heeft ze zonder twijfel reeds herkend waren ïiemand anders dan de gewaande ridder de lollac en zijn gewone medeplichtige Pierre pochard. 1)° ongelukkige Paljas was weerom in hunne handen gevallen en indien zij, voor goede irsden die wij vroeger bekend hebben gemaakt oor eenen moord terug deinsden, die voor- aker niets aanstootelijks had voor hun ge weten, dan waren zij niettemin vast besloten em naar een verafgelegen land in ta schepen van waar zij waarschijnlijk nooit meer zonden omgkomec. Ziedaar het tweede pak, zei de ridder oen bij op het dek trad. En voorzeker het zwaarste, voegde vooruitloopt. In art. 1 zijn de vanouds gebruikelijke woorden gehandhaafd. Wij juichen dit toe, om dat ze voor een Christen aan nemelijk zijn. Zoolang Nederland eene Christelijke natie is, mag zij zich niet richten naar enkele, die tot materialisme en godloochening zijn vervallen, maar dient zij in de wetten des lands dat Christelijk idee vast te leggen. Door art. 2 wordt onder b iets nieuws in de wet gevoerd, dat o i. niet in een noodwet behoort. Door uit te spreken, dat de getuige, die niet behoort tot een kerk of kerkgenootschap van den eed kan worden vrijgesteld, bepaalt de minister reeds zijn standpunt bij eene aanstaande definitieve regeling. Prof. Struijcken vraagt daarom terecht in een artikel voorkomende in >de Tijd» »Waarom de ontwerper niet liever duidelijk in de wet neerlegt het stelsel dat tot 1910 toe door de practrjk steeds daaiin werd gelezen eu dat door de opvolgende liberale en niet-liberale mi nisteries onaangetast werd gelaten dat namelijk ieder op de gewone wijze den eed moet zweien, tenzij hij behoort tot een kerkgenootschap, dat het eedzweren verbiedt.» De Kamers hadden zich waarschijnlijk wel met dezen maatregel verzoend, wetende dat een algemeene regeling iri voorbereiding was- Nu neemt de minister een standpunt iu, dat hij aanstonds zoo niet kan verlaten. Bovendien verwachten wij van dc clau sule in art. sub b »en redelijke gronden opgeeft, waarom hij tegen het afleggen van den eed bezwaar heeft4, dat de the ologie in de rechtza d wordt gebracht Met Prof. Struijcken vragen wij Naar welken maatstaf zal deze (de rechter) de redelijkheid der gronden beoordeelen De een zal zeggen ja, tnaar voor zoo iemand heeft de eed geen waarde de ander zal zeggenneen, want voor zoo iemand is de door de wet geëischte eed niet dan eene formule die hij zonder bezwaar kan uitspreken En nu denke men aan meer ingewikkelde theologische bezwaren stichtende altercaties tusschen een ongeduldigen president en een min der ontwikkelden getuige staan ons te wachten Er zullen over die redelijkheid evenveel oordeelvellingen zijn als rech- Frochard er bij. Good laadt maar op 1 zei de kapitein Eu hij stak een handje to9 om het gevoel- looze lichaam in een hok te hergen waar do kleinen Jacqnes zich reeds bevond daarna klommen zij weer samen op het dek, sloten het hok toe en volgden Norbert Cochet naar zijne kajuit. Deze hing de lantaarn aan eenen balk, opeDde de schapraai en haalde er eone ilesch en drie glazeD uit die hij op tafel zette. Echte rhum uit Jamaica, zegde hij, de geelbruine likeur in de glazen schenkend proeft dat eens, mijnheer, en gij ook, vriend. Na zoo een karwei, doet dat dengd aan 't hart. Hij tikte met zijne gasten en leegde ineens zijn glas, zonder dat eene spier van zijn gezicht vertrok. 't Is toch een zonderlinge koopwaar die ik daar opgeladen heb 1 hernam hij Onder ons gezegd, ik kan bijna niet ge- looveu dat die menschen nog levener is geen gevoel, geeue beweging meer in... Gij hebt hun zoker een vrij biljet voor de andere wereld gegeven en eens dat wij in volle zee zijn, blijft er mij niets meer te doen, dan ze over boord te wippen... Het werk van eenen grafmaker... Rechtuit ge sproken, dat zou mij, als kapitein, weinig aanstaan Wees gerost, antwoordde Rollac, ik verzeker u dat zij slechts ingeslapen zyn zij zullen binnen de twaalf uren wakker worden, gij znlt dan zien... Best zoo Dat heb ik liever'.. Nog een glas rhum?... Hij is lekker, hein?... Op uwe gezondheid Nu hebben wij reeds genoeg gebabbeld en zullen maar slapen gaan, want gij weet dat wij morgen vroeg voor zons- opgang vertrekken Alhoewel de kapitein op geene welgema nierdheid roemde, toch bood hij, uit beleefd heid, zijae slaapstede den ridder aan, maar deze weigerde en verkoos, eveu als Frochard, neel gekleed en in een goede mantel gewikkeld, den nacht door te brengen. 's Anderdaags 's morgens, bij het krieken van den dag, lichtte de „Jeune Henri" het anker op en vertiok met gunstigen wind ters, teiwijl de Hooge Raad, dank zij zijne tot cassatie beperkte rechtspraak, wel niet bij machte zal zijn, éénheid erin te brengen. Omtrent een beoordeeliug door de Rechtbank over de gegrondheid der bezwaren tegen het afleggen van den eed zijn wij niet optimistisch gezind Eene belangrijke vraag bij de eeds kwestie is ook deze wordt, wanneer ongeloovigen den naam van God moeten aanroepen, een naam die voor hen zin ledig is de waarde van den eed niet verminderd Hierop moeten wij een ontkennend antwoord geven. De eedsafleggingen met de formule, zooais van ouds ge bruikelijk, is eene plechtige handeling, die een cachet geeft aan de verklarin gen van den getuige Meermalen hoorden wij dan ook den president een getuige wijzen op het gewichtige van de woorden in de eedsformule als de president de waarheid eener verklaring in twijfel trok. Nog eens zoolang Nederland een Christelijke Staat is, zoolang mag het stempel van het Christendom in de wet ten, zooals dat van ouds daarin was af gedrukt, niet worden weggenomen ter wille van slechts een klein deel der natie- Behoort eene Christelijke natie haar wetten op het gebied van openbare ze delijkheid in te trekken, omdat een klein deel der natie andere ideën daaromtrent heeft, omdat genoemde wetten voor deze lieden een steen des aanstoots zijn Op dien weg voortgaande zou de for mule in onze wefgevingbij de gratie Gods1, voor godloochenaars moeten ver bannen. formule»in naam der wet* voor de vrij-sociah'sten euz. enz. En waar zou dan het einde zijn De invoering eener noodwet dringt, wij hopen dat ze spoedig tot stand komt liefst zoo, dat art 2 sub b vervalle, maar nog aangenamer zal het ons zijn, als de minister eene definitieve regeling van de eedskwestie aan ue Kamer heeft voor gesteld. O I). De opening van bet Belgische Parlement. De schitterende wijze, zoo wordt er in naar Le Havre, waar de lading moest vol- ledigd worden, vooraleer naar Amerika to zeilen. Niets bijzonders kwam de reis storen. Tusschen Caudebec en Qnillebceuf, stelde de kapitein de ontwaking vast vau den goochelaar en zijnen zoon die hij voorzeker beiden dood had gewaand. Wanneer zij uit dien langen diepen slaap ontwaakten, kwamen de arme drommels slechts langzaam tot bezinning en waren niet in staat iets te verrichten. Maar Rollac was zoodanig bevreesd zijne slachtoffers te zien ontsnappen, dat hij uit drukkelijk bevel gaf hen opgesloten te houden tot op het oogenblik dat het schip in volle zee zou gaan. Hij was overigens enkel aan boord gebleven om zijne bevelen nauwgezet te doen uitvoeren, want hij was geenszins van plan zijne slacht offers op hunne reis over den wijden Oceaan te vergezellen. Eens dat het schip iu volle zee zou zijn hoefde hij niet meer te vreezen dat zy zouden ontvluchten. In afwachting mocht er niets onaangewend blijven om het welgelukken zijner onderneming volkomen te verzekeren dit was de weerwraak van zijne hinderlaag te Bordeanx. De twee deugnieten bleven dus te Le Havre vier en twintig uren aan boord, zonder eenen voet aan wal te zetten. Intusschentijd hielden zij zorgvuldig het hok in 't oog waar do twee gevangenen opgesloten waren en dat slechts nu en dau eens geopend werd om hun wat water en brood te overhandigen, juist genoeg om niet van honger te sterven. Eindelijk was de lading van den „Jeune Henri* volledig en men maakte zich gereed om te vertrekken. Dan eerst nam de ridder afscheid van den kapitein. Hg betaalde hem nog eene ruime som voor de herbergzaamheid welke hij aan boord had genoten en deelde hem ook nog eenige aanbevelingen mede. Zorg vooral, dat de goochelaar niet uit zijn hok kome, vooraleer gij in volle zee znlt zijn en zet hem onder geen voorwendsel de troonrede gezegd, waarop de verschillende naties deelgenomen hebben aan de tentoon stelling te Brussel toont de achting, die het buitenland dit land toedraagt. Om het peil van het onderwijs op te heffen moet het land niet terugdeinzen voor welk offer ook. Ten aanzien van de twee talen spreekt dc koning den wensch uit dat men door wederkeerige eerbiedig]'ug van el- kaars rechten het middel zal vinden om onaangrenamec taal- ol rassenstrijd te voor komen. De koning beveelt de bevordering van het ainb-chlsonderwijs aan. De Koning constateert, den vooruitgang van het lager onderwijs. Het is, zegt Z. M. het recht van den vader van het gezin om over de opvoeding en het onderwijs vau het kind te waken cn bij moet vrij zijn iu de keuze van de school, waaraan hij het zal toevertrouwen. Het lot der nederigeu iu de samenleving moet het voorwerp van voortdurende:! zorg blij veD. De Koning noemt daarna een reeks maatregelen op, die iu deze richting genomen moeten worden. Vervol gens geeft de troourede in overweging grooie opeubare werken, als b.v. de voltooiing van da haven van Antwerpen, met spoed voort te zetten. Dan wijst de Konjng op de uitstekende ontvangst, die dc nieuwe militiewet in den lande gevonden heeft. De fioancieele toestand van het land blijtt uitstekend. Talrijke besluiten en decreten betreffende de reorganisatie van den Cougo getuigen van de krachtige pogingen der regeering om in de Afrika&usche bezettingen een normale ontwikkeling te verzekeren van den vooruitgang vau den handel en het wel zijn der inlanders. Wij zijn besloten, aldus de Koning, den voorspoed in de, toekomst van den Belgischen Congo te bevorderen en te verzekeren, door zonder verwijl de economische uitrusting volledig te maken. Het was ren droeve sluinnsdag, gis teren, voor de wereldtentoonstelling te Brussel. Maar ondanks bet gure najaarsweer waren er om zes uur des avonds al 8U.000 personen de controle gepasseerd. Om zeven uur sloten de Engelsche eu Duitsche afdee- lingen. Trouwens, maar weinige inrichtingen waren gieteravoud nog verlicht. Alleen op de Biusselsche kermis was het gisteravond nog wat vertier. Het is ermee gedaan. Gisteren is de tentoonstelling officieel ge- onderweg aan wal. Wees gerust, mijuheer, antwoordde Norbert C ch t, uwe bevelen zullen stipt uitgevoerd worden. Vertrouw hem niet, want bij is buiten gewoon sterk, vlug en Blira. Vrees niets. Eens dat wij in zee zijn, zal ik hem doen werken eu indien hij et nigon lust toont om te ontsnappen, zal ik hem doen binden. Eu als het noodig is, voegde Rollac er bij, met een veelbeduidend leeken, moogt ge... Begrepen t;Men bindt hem nan den grootnn mast, schiet hem eenen kogel door den kop en werpt hem voor de haaien Zonder verdere komplimenten. liet verlies zal niet groot zijn. Het is overigens ook mogelijk dat hij zich aan geene geweld daden overlevere en n tracht over te halen door eenige honingzoete vertelsels waarbij ge zoudt in slaap vallen. Hij zal voorzeker huichelen en veinzen dat hij vervolgd wordt. Mnar hecht er geen geloof aan, want 't is een slimme vos. Toch niet slim genoeg om mij te mis leiden. Daarenboven, ik trek mij zyne zaken niet aan en bekreun er mij niet mêe. Ik ken niets dan mijne consignehem in Brazilië met zijnen knaap aan land zetten en dan... loopt naar de maan Ik zeg nog eenB dat alles stipt zal volbracht worden, zoo waar als ik een Normandiër ben. De ridder en zyn medeplichtige zagen, een kwartiertje later van op den havendam het schip vertrekken. Gedurende eenigen tijd keken zij den brick na. Wanneer hij in volle zee was en dat men slechts nog eene zwarte vlek, die allengs kleiner en kleiner werd, op de golven zag dobberen kon Rollac, die tot hiertoe nog niets gezegd had, zijne vreugde niot meer verbergen. Een helsche glimlach speelde op zijne lippen en eene duivelsche vreugde helderde zijn gelaat op. Goede reis mompelde hy mochten wij elkander nooit meer weerzien Eindelijk is de zaak toch klaar gemaakt't heeft voorzeker niet weinig moeite gekost sloten. Dezer dagen kan men nog terecht om van verschillende opruimingen te profiteered, maar de eigenlijke tentoonstelling ia gesloten. Gisteren met een groot feestmaal. Het behoeft geen betoog, dat daar ver. schillende toosten gehouden zijn Een adoration mutuelle van de hoofdpersonen. Nu, zij hebben een pluimpje verdiend. Ieder is het er over eens, dat do tentoon stelling schitterind is geslaagd en dat België, het kleine België, op het gebied vsn handel en industrie gebleken i9 een groot.mogend heid te zijn. Als om strijd is de econo mische kracht van het Belgische volk geroemd Het huwelijkscontract tusschen prins Vic tor Napoleon en prinses Clementine is gisteren geteekend. Ex-keizerin Eugenie moet prins Victor Napoleon tot universeel erfgenaam van haar groot vermogen hebben gemaakt. Op het oogenblik staken iu Wales 85.000 mijnwerkers. Hier en daar is de agilatie zeer groot en de politic is versterkt om de mijnen te beschermen, terwijl militairen verwacht worden. Maandag hebben de stakers met vrouwen en kinderen machinisten, stokers en mijnwerkers verhinderd aan den arbeid te gaan. Ondanks het ongunstige weer trokken zij door de straten eu de politie die machteloos was iets tegen hen te doen, werd met steenen gebombardeerd eu uil het Clydach-dal verdreven. De invoering van den acht-urigen werkdag heeft iu Wales meer moeite gekost dan in eenig ander gedeelte van Engelandzij heeft een plotselinge vermindering der pro ductie tengevolge gehad en dientengevolge ook een verlaging van de winsten der maatschappijen en van de betaalde looueu. Tegen dit laatsie feit nu is de woelige be volking van Wales, die zich verraden be schouwt door den Nationalen Bond van mijnwerkers in Groot-Brittanië, in opstand gekomen. LONDEN, 9 November. 800 man vau de bereden en niet bereden Loudensche hebben bevel gekregen naar Zuid-Wale9 te vertrekken bij de onderdrukking van de onlusten, die veroorzaakt zijn door de stakende mijnweikers, (Late r.) Blijkens een telegram uit Cardiff, is het te Clyduc Vale weer tot on- In stede van zijne vrengde te deelon, bleef Frochard stom en beweegloos op zyne plaats staan en had altijd hot schip in 't oog. Welnu vroeg de ridder, hem bij den schouder schuddend, waarop staat ge daar te wachten? Zijt gij van tin op deze plaats wortel te schieten 't spel is nit, laat ons mnar vertrekken. De gewezen hansworst rilde. Ah! jo... ik kom/... stamelde hy roet beescbo stem. 't Is dom, maar dat doet me toch iets... Arme Belphégor, arme Jacquinet. Het was een brave meester... Hij heelt mij goed betaald, goed gevoed en altijd goed behandeld... En de gewezen Grain d'Amoer pinkte met den vinger een ingebeelden traan weg nit zijne oogen die meer door het drinken dan door het verdriet rood schenen. Rollac bekeek hem minachtend van bet hoofd tot de voeten. Ik heb waarlijk medelyden met u, zegde hij. Indien gy zooveel van uwen gewezen meester hield, en hem zoo zeer betrenrdet, dan moest gij hem naar ginder maar gevolgd hebben. Gy zoudt misschien samen nog nv fortuin gemaakt hebben in Amerika. Overigens luister eens hiergij zijt weer vry, ik heb uwe diensten niet meer noodig. 't Is zeker toch niet waar 1 riep Frochard wiens gelaat opeens een andere uitdrukking aannam. Maar weet ge niet mijnheer de ridder dat ik u noodig heb? Ik zon nwen dienst verlaten Hola zoo niet geboerd Nu vooral nu bet leven eerst gemakkelijk en aangenaam gaat worden... Rollac voelde wel dat bij moeBt zwijgen en hij deed het dan ook. Met een enkel woord had zijn medeplichtige hem herinnerd dat hij het middel bezat om hem van de hoogte waarop hij geklommen was in den afgrond te doen storten. De gedachte dat een enkel woord van dien man voldoende zou wezen om heel het gebouw zijner fortuin in duigen te doen vollen deed hem ernstig nadenken en wierp eene schaduw op de lachende toekomst welke hij te gemoet zag. (Wordt vervolgd.) f I ID i! f

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1