Raamsdonk. P. A. Konings, Antoon Tielen. Ed. van Tilburg Strafbaar Stokpaadjes-Lelienmelk-Zeep Guillaume Bogaers. "S Haarlemmerolie Ijl Slaapkamer-Ameublementen^ A. C. van der Meulen ty Zonen NISUWS UIT HSÏÏ3DEN. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. WA ILWIJIC. AJ^ÓJ^OTRAÉET Dskfclsedea-Fabrihant, C. de Koning Tilly Orootite inrichting t. d. aard ia Jfedwlaad. BEDDEN MATRASSEN DEKENS IJZEREN LEDIKANTEN enz Ingezonden Stukken. Sport Handelsberichten. Raamsdonk. Confisiur, Cuisinier Oprechte Geregeld voorhanden Pensmarkt B 32 en 33 's-BOSCH. Phot, alburu en prijscourant op aanvrage franco. Geen ongeteekende stukken over Arbeidsconflicten. WAALWIJK. HEUSDEN. Bij deze deelen wij het geachte publiek der gemeente Raamsdonk mede, dat wij als vertegenwoor diger onzer drukkerij hebben aangesteld de heer Alle drukwerken kunnen aan hem worden opgegeven en wor den in uitstekende uitvoering en billijken prijs, in den kortst moge lijken tijd geleverd. Tevens is aan den heer Konings het agentschap van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN" opgedragen. Achtend van BERGMANN Co., Radebeul- Dresden alieen echt met Fabrieksmerk Stokpaardjes. Dezelve geeft een zacht- rein gezicht, blozend jeugdig uiter, lijk, blanke fluweel-zachte huid en verblindend schoone teint, it 50 ets. per Btuk bij ANTOON TIELEN. TILBURG. Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste construcie. Ballen, Laken, Queuën enz. POSTSTRAAT TILBURG. Geen ander huismiddel heeft als goed geneesmiddel zoolang stand gehouden als de van C. de Koning Tilly. Men lette vooral op voor naam C. en huisnummer 13 15. Achterstraat 13—15. Caneessie. De raad onzer gemeente heeft concessie angevraagd aan de gemeentebesturen van prang en Vrijhoeven-Cappel in zake het ier eventueel te bouwen steenkolengasfa- iek. Sprang heeft reeds geantwoord op et voorstel te zullen ingaaD. Daar de gas rijken zeer laag gesteld zijn, twijfelen üj niet of ook Vrijhoeven-CLppsl zal oncessie vrleenen. Mocht deze fabriek tot stand komen, an zou voor alle drie gemeenten in een 'are behoeften worden voorzien. Voordrachtswedstrijd Blijkens de in dit blad voorkomende dvertentie heeft er op Zondag 13 Novem- ier een groeten nationalen wedstrijd plaats an komische voordrachten in de concert aal Euphoniad*ar aan deze wedstrijd uitsluitend humoristen deelnemen welke eeds met dn len prijs uit het strijdperk raden, waarborgt het den bezoekers een ;enotvollen avond. Uitvoering. Op Zondag 20 November, des avonds teD uur, zal de tooneelvereeniging arSpaar- aambeid en Vlijt", in het café van de Ved. van Spaandonk in het Loonschhoekje, ene uitvoering geven ten bate der stakers e Waalwijk. LOONOPZAND. Door de heeren Vethouder en raadsleden alhier was Condag 30 Oct. voor belangstellenden n de openbare school een vergadering lelegd, om de ingezetenen in te lichten mitrent een eventueele gasfabriek onder kaatsheuvel te bouwen. Een commissie had zich toen gevormd >m na te gaan hoeveel olieverbruik er n de kom per jaar is en op hoeveel lansluitingen kan gerekend worden. De commissie heeft Zondag j l- verslag 'itgebracht en is zeer tevreden over den itslag van haar onderzoekhet blijkt, Jat ieder ingezetene wil medewerken :ot aansluiting, opdat de fabriek ook /oor dit deel der gemeeute rendabel zij ;n het er niet van verstoken blijve. Moge de gasfabriek zoo spoedig mo gelijk tot staDd komen ter bevordering der welvaart in onze gemeente. HEUSDEN, 11 Nov. 1910. Groot Concert. Zondagavond ten 6 uur biedt de Fan fare der H Familie aan hare honoraire Leden inet hunne Dames een concert aan met medewerking van de Tooneel vereeniging »Kunst en Vermaak" die een viertal komieke voordrachten ten gehoore zal brengen en de zangvereeniging »St. Cecilia», die ongetwijfeld ook haar beste beentje zal voorzetten. Benoemd Onze stadgenoot, het jongmensch J. Smits is met ingang van 15 Dec. a s. benoemd tot bureel-ambtenaar ten post kantore alhier. Dit is de eerste, die hier in deze nieuwe functie wordt aangesteld Veearts. Vergunning is verleend aan de gemeente besturen der gemeente Heusden, Oud- heusden, Herpt, Wijk, Veen, Genderen, Drongelen, Meeuwen, Hedikhuizen, Dru- nea en Nieuwkuik tot het treffen eener nieuwe regeling omtrent de aanstelling van een veearts voor die gemeenten. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling der betrokken gemeentebesturen de bestaande regeling op nieuw voor een jaar te verlengen in afwachting van de door Ged. Staten in uitzicht gestelde herziening der Provinciale veekringen. Genieenteruudsrcrgaderiog. Vergadering van den raad der ge meente Heusden op Woensdag, den 16 Nov 1910, des nm. te 7Vs ure, ten raad- huize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling gemeente-begrooting 1911. 2. Benoeming Regent Godshuizen (ge wone aftreding van den heer H. A. J. Verhoeven). 3. Plan voor den bouw eener school voor M U.L. Onderwijs. 4. Ingekomen stukken. Dubbele moord te Spaarnwoude. Men meldt uit Haarlem aan de »Tel.«, in ver band met den moord te Spaarnwoude. dat het aanwezig zijn van niet minder dan f 1270, in de anders zoo berooide gemeentekas van Spaarndam, niet an ders bekend kon zijn dan aan personen, die wisten, hoe juist even voor Zaterdag de bijdragen van Rijk en Provincie aan den vermoorden ontvanger waren toe gezonden. Men zoekt dan ook thans in deze richting. Een aanslag? Door een of anderen onverlaat is des avonds 'n schot gelost op de woning van den Burgemeester van Etten, den heer J. Beretta. De hagel korrels drongen door het glas in de voordeur, de huisgang door tot in de achterdeur. Had de Burgemeester of een der huisgenooten zich toevallig in den gang bevonden dan was waarschijnlijk een ern stig ongeluk gebeurd. Men heeft zware vermoedens tegen een goede bekende yan de politie. Ongeluk te BrasschaetEene ontplof fing in het militaire kamp van Brasschaet heeft zich als volgt toegedragen Woensdagmorgen had men met hou- witserbommen geschoten, die met een nieuw soort ontploffingsstof »macarite« gevuld waren. Een der bommen ontplofte nietde ingenieur van de »macarité«-maatschap- pij wilde weten, wat de oorzaak was Daarom werd de b-rn uitgegraven en naar een der loodsen gebracht om daar uit elkaar genomen te worden. Over de verdere gebeurtenissen ver telde een officier aan de »Gaz. van Antw.« Ik stond met een ander officier aan de deur van het magazijn. Nu en dan, ging ik binnen om het ontladen van de smacarite* bij te wonen, een werk, dat de ingenieur met behulp der soldaten bezig was te verrichten. De ingenieur gaf ons uitlegging over de stof, en stelde ons gerust dat er geen ontploffing zou plaats grijpen. Im mers, ware er vrees geopperd geweest, wij zouden meer voorzorgen genomen hebben. De ingenieur verklaarde ons, dat de smacarite"5 wel branden kon ver wekken maar niet zou ontploffen. Eu werkelijk hij stak een gedeelte van de stof in brand. Er v/aren nog enkele kilo's voorhan den, toen de adjudant mij opmerkzaam maakte, dat dit kruid zoo zonderling rook. Mijn vinger vochtig makende, proefde ik ervan. Het gaf zulk een vuilen smaak dal ik naar buiten trok om het uit te spuwen. Voor de tweede maal ging ik er van proeven, maar spuwde het wederom uit. De overste, die nog altijd aan de deur stond, gaf mij een stuk chocolade om den vuilen smaak weg te nemen. Juist op dat oogenblik had de ont ploffing plaats, welke ons beiden onder het puin begroef. Eenige oogenblikken nadien stonden wij echter aan het red dingswerk. Het geheele gebouw was verwoest en 5 lijken werden van onder de pumen opgehaald. Mijnramp. 70 Mijnwerkers zijn door een mijnontploffing te Trinidad (Colo rado) bedolven- Tot-nu toe zijn pas 2 lijken gevonden. Een vader als moordenaar. Degene, die het 8-jarig kind te Marseille met een revolverkogel in het oor gedood heeft, blijkt... de eigen vader van het kind, een jongen, geweest te zijn. Hij had ruzie gehad met zijn vrouw, en heeft zich op die wijze op haar willen wreken. Lugtibere vondst. Graaf Seefried, een der kleinzoons van Keizer Frans Jozef, vond in zijn werkkamer op het kasteel Rosenberg bij Salzberg een bloederig vrouwenhoofd. Vermoedelijk is het af komstig van een meisje, dat in de buurt door een trein is overreden, en is het door een van de honden van den graaf in zijn kasteel gesleept. Niet in de wieg gestorven. In het Hon- gaarsche dorp Margy Darkamp is op 117-jarige leeftijd een vrouw gestorven, de weduwe Schwartz- Zij laat 2 zonen na, die 90 en 83 jaar oud zijn, en een dochter van 85. In den afgrond. Op den weg tusschen Castellon en Cuevas in Spanje is een postkoets, door het schrikken van de paarden, in den afgrond gevallen. Vier personen zijn gedood en 10 gekwetst. Op de paardemarkt te Noiuotscherka.sk kregen twee officieren der Don-kozakken twist met paardenhandelaars. De menigte trok voor laatstbedoelde partij, waarop de officieren tot zelfverdediging een boer doodschoten,alsmede twee politieagenten en drie boeren verwooden. De menigte sloeg een der officieren dood en ver wondde den ander zwaar- ii i i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De polemiek in een onzer katholieke dag bladen onder de rubriek «Ingezonden Stnkkeu" gevoerd naar aanleiding van de staking te Waalwijk geeft mij aanleiding tot bet maken van een opmerking, welke ik reeds eerder voornemens was te publiceeren. De opmerking is deze Naar mijne meening zou menige staking of uitsluiting eerder en gemakkelijker voor beide partijen opgelost zijn, wanneer le buiten staanders zich niet in den strijd mengden en 2e wat minder er over geschreven werd. Wie meermalen in een arbeidsgeschil be trokken is, weet bij ondervinding hoe moeilijk de juiste beoordeel'ng der kwestie is en met hoeveel omstandigheden en faktoren daarbij rekening moet worden gehouden, hij eeröt beseft ten volle de groote verantwoordelijkheid welke op de leiders onzer arbeiders- en vak beweging rust. Maar ook hij weet bij onder vinding en hij ergert er zich aan hoe gemakkelijk en lichtvaardig door buitenstaan ders, die gewoonlijk de klok hebben hooren luiden, maar niet weten waar de klepel hangt, een staking wordt be- en veroordeeld hjj weet boe juist hij, die niets met de zaak te maken hebben en buiten de zaak staan, het hoogste woord er over voeren. Hij weet hoe die groote woord- en penvoerders stokebranders zijn, die door bun aanhitsen de gemoederen der in strijd zijnde partijen prikkelen, de onderhandelingen tusschen partijen bemoei lijken en menigmaal de schuld zijn, dat partijen in plaats van tot elkander, verder van elkaar worden gebracht. Dit wat mijn eerBte opmerking betreft en nu de tweede Wanneer een strijd is uitgebroken moet natuurlijk de betrokken organisatie haar hou ding verklaren en verdedigen. Dat de patroon van zijn kaut dit in de pers ook doet, is natuurlijk ook zijn recht, gelijk het ook het recht en de plicht der organisatie is in de pers haar leden en belangstellenden naar waarheid op de hoogte te houden met het verloop en den stand van bet conflict. Dat de pers een onpiartijdig relaas van de kwestie geeft behoort tot hare taak. Wat zien we nu bijna bij elk conflict ge beuren Van arbeiderszijde wordt pennenstrijd openlijk gevoerd. De artikels zijn onderteokend door het afd. bestuur of den leider (of leiders,) behalve natuurlijk de artikels, die er over geschreven worden door de Redactie van haar bdndsblad, voor welke ongeteekende stukken de Redactie dan verantwoordelijk is Wordt nu van patroonszijde de pennenstrijd ook openlijk gevoerd l Helaas maar zeer zelden. Is echter een conflict een paar weken aan den gang. dan ziet men ze opkomen »den vriend van den arbeider," «een onpartijdig buitenstaander," «een katholiek werkgever,'' «een R. K. Pr.", «een vriend der organisatie," enz. enz. O. 't ie zoo gemakkelijk strijd voeren en in 't geniep aanvallen I O, 't gaat zoo ge makkelijk in een anoniem stuk verdachtma kingen en onbewezen beschuldigingen neer te schrijven, als de buitenwereld maar niet weet wie de schrijver is, wie de verantwoording van het geschrevene draagt. Niemand zal mij tegenspreken, als ik beweer dat in in gezonden stukken heol wat insinuaties en beschuldigingen tegen de leiders en orguni saties der arbeiders niet zouden neergeschreven zijn, wanneer het ingezonden stuk door den naam van den schrijver bad moeten onder— teekend zijn. 2e Ongeteekende ingezonden stukken, die in den regel niet gaan over de eigenlijke kwestie zelve, maar over bijkomende zaken, waardoor de eigenlijke kwestie, de kern dei- zaak ®p den achtergrond raakt, hebben menige strijd reeds verkracht en verward. En wat nog erger is, zij hebben partijen verder van elkaar verwijderd, de gemoederen geprikkeld, de verbittering aangevuurd en de toenadering zoowel voor patroons als arbeiders bemoeilijkt. Persoonlijk ondervond ik zulks te Hilva— renbeek en Best, we hebben het kunnen constatoeren o.a ook te Beek en Donk en nu weer te Waalwijk. Wij ontzeggen niemand het recht om wanneer een arbeidersorganisatie in conflict is met een of meer patroons, om dan tegenover de ar boiders de houdiDg der patroons te verdedigen, de arbeiders en hun leiders te bestrijden. Maar laat men het dan doen ridderlijk en openlijk Wil men zich in een conflict meDgen en de partij opnemen voor een van beide partijen, goed, maar dan moet men ook openlijk voor het publiek de verantwoording van zijne inmenging en geschrijf durven en willen dragen. Het moest maar eens uit zijn met dat anoniem geschrijf tijdens en over arbeidscon flicten. Onze katholieke pers moest daaraan maar eens een einde maken en in 't vervolg over arbeidsconflicten geen ongeteekende stuk ken, noch van arbeidersnoch van patroons- zijde, van niemand opnemen. Dat zou zijn zoowel in 't belang van patroons als arbeiders dat zou ziju in 't algemeen belang en heel wat aanleiding tot verbittering voorkamen. Zou de Katholieke Journalistenkring in deze niet het initiatief knnnnen nemen Ze zou daarmee goed werk doen. Tilburg. A. VAN RIJEN. Voetbal N. V. B. A s. Zondag worden o.m. de volgende wedstrijden gespeeld Westelijke le Klasse- Haarlem Ouick D. F. C.Sparta H. B. S.—Hercules V. O CH V- V. 't ZesdeH. F. C- Reserve 2e klasse A. Neptunus IID. I7. C. II. V. O. C- IIISparta III 't Zesde IIAchilles II Oostelijke le klasse. Quick N.Vitesse G. V. C.Wilhelmina U- D.-P. W Reserve le klasse. Vitesse IIQuick II Wilhelmina II— G. V. C. II P. W.-U. D. II Zuidelijke 2 klasse A. Zeelandia M Helmond Roosendaal VooruitWillem II E. M- M—M. V. V- O. Brubantschc Voetbalbond. Voor Zondag a s. werden de volgende competitie-wedstrijden vastgesteld 's Bosch B V C.Sparta, Geertruidenb. VictoriaVriendenschaar, Tiel. Waalwijk W.V.Hollandia 's Bosch Helmond Helmond IINoad, 's Bosch. Breda Noad II—Dosko, Bergenopzoom. De loting voor het Brab- Zilveren Kruis had het volgende resultaat Tusschenronde 's Bosch Victoria Waalwijk Vooruit I op 27 Nov. 2e Ronde Victoria, 's Bosch, of Waal wijk VooruitWilhelmina II 's Bosch. »Zalt-Bommel«Willem II 2, Tilburg. Vliegen tc Ede. Een vrij talrijk publiek was gisteren aanwezig. Wijnmalen is om over drieën opgeste gen en heeft een groote cirkel vlucht boven het terrein gemaakt. Wijnmalen is 16 minuten in de lucht geweest, van 3 uur 10 tot 26 Er was veel wind in de hooge luchtlagen maar het weer was toch over het algemeen vrij goed. Enkele malen vloog Wijnmalen wat lager bij den grond en streek langs 't publiek. Kiiller en Koolhoven hebben niet gevlogen. De machine van den laatste is nog niet aangekomen. Naar men mededeelt gaat de over landvlucht Ede-Roesterberg heden door. Later is Wijnmalen nog eens op gestegen Hij heeft toen Jhr. Ram, den voorzitter van de Ned. Vereeniging voor Luchtvaart meegenomen als passa gier. Na gestegen te zijn tot een hoogte van 500 M. is hij in zweefvlucht ge daald. De vlucht duurde 10 minu ten. Brevetvliegen te Ede. Gistermor gen zou door den heer H. A. A. Kanters, technicus te Amsterdam, in Verwey Lugard's vliegkamp voor de Nederland- sche Luchtscheepvaart-vereeniging ge vlogen worden tot het behalen van zijn brevet. De heer Kanters had daarvoor bestemd een Bleri®t-vliegmachine, type XI, met Anzani motor van 3 cylinders en 95 P. K. Hij heeft de leerschool te Issy-les-Monlineaux doorloopen, heeft aldaar proef gevlogen doch viel onge lukkigerwijze, zonder evenwel lichamelijk letsel te bekomen. De heer Kanters werd 19 December 1884 te Dongen bij Breda geboren. Zijn proefvlucht is gister evenwel niet doorgegaan ze is uitgesteld tot heden of morgen. WAALWIJK, 11 November 1910. Weinig aanvoer, veel handel Kalfkoeien 1 210 f 300. Vaarzen f 140 —220. Varkens 25 stuks f7. 1 11. Boter aangevoerd 560 KG. Boterprijr.cn f 1,13 tot f 1,23. Eieren 7 a 8 cent. Zooals in het vorig weekbericht werd vermeld, schijnt de Inlandsche huiden markt in betere conditie te komen. De veilingen, d.d. 8 dezer te Rotterdam en Amsterdam, liepen coulant af voor som mige soorten, zooals zware koehuiden, met een geringe prijsverhooging. Ook in 't buitenland is de stemming beter, met uitzondering echter van kalfsvellen, die overal beduidend lager worden verhan deld. Nu importeurs te Amsterdam en Rotterdam den koopers meer tegemoet komen, is de opinie voor Java runder en buffelhuiden eveneens in opgewektere stemmingzoowel voor binnen- als bui tenland komt meer kooplust. Onveranderd vast is de stemming voor W.-I. huiden. Droge Columbia en gezou ten La Plata huiden zijn op alle hoofd markten voortdurend gevraagd tegen opgaande prijzen, dit is vooral het geval te Antwerpen, waar sedert drie a vier weken beduidende verkoopen, zoowel op levering als in open markt hebben plaats gehad. Binnen 8 dagen werden verkocht circa 33000 huiden in diverse soorten. De leermarkt blijft in een doen, on danks de hoogere vordering voor ruwe waar, zijn de leerprijzen naar evenredig heid niet gestegen. Er bestaat dus altijd nog een ongunstige verhouding, maar de stemming is vast en het beste seizoen voor zwaar zooileder en overleder is ingetreden. KAATSflEUVEL.il Nov. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs 11.39 Middelprijs f 1,20. Laagste prijs 11,13. WASPIK 11 Nov. De prijs der boter is hier thans gesteld op 1,44 per Kilo. DUSSEN, 11 Nov. Boterprijs per K.G. f 1.28 a 1.44. Middelprijs f 1.40. Aanvoer 199 K.G. Eieren 1,70 per 26 stuks. GEBOORTENCornelis Lamberue, zv. A. W. Dielissen en J. J. Krol.Petronella Maria, dv. Ph. B. Timmermans en L. A. M Sweens. Pauline Constance, dv. G. GrisDigt en A. J. Thie. Henricus, zv. H. vhb Deltt en B. Truien. Johannes Petrus, zv. J. van Daelen en C. Kogels. Christianus Wilhelmus, zv. J. H. de Peffer en A. M. van Kuik. Antonia Benedict» Maria, dv. A. Th. D. Schomaker en E. J. Padberg Elisabeth Johanna Wilhelmina, dv. W. Brekelmans en J. H. van Baaren. OVERLIJDEN: Jacobus Staal 75 jaren. HUWELIJKSAANGIFTEN: Johannes Antonius van Ham oud 28 jaren en Gerdina van Veldhoven, oud 27 jaren. HUWELIJKEN: Petrus Franciscus van Nunen oud 40 jaren en Elizabeth Hendrika de Loos, 49 jaren. Johannes Wilhelmus van Heeswijk, oud 30 jaren en Elisabeth Cor nelia de Vaan,27 jaren. van 3 tot 10 November GEBOREN Arie Dammis, zv. S. A. den Engelse en Neeltje Blom. GETROUWD: J. A. Wagenaakers, 28 jaren en A. J. Dankers, 34 jaren. OVERLEDENJohanna Bax, echtgen. v. C. J. Westhoff, 74 jaren. I. Baaijens, 4 mnd. is iedere imitatie van onze Reparatien en levering an levert prima kwa.iteit waterdichte DEKKLEEDEN, KARHUIVEN, WAGEN- DEKKEN, PAARDENDEKKEN, etc, in alle afmetingen. Dekkleeden vanaf f 1.25 per vierk. Meter voorzien van koperen ringeu.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 10