Nummer 89 Zondag L3 November 1910. 33f) Jaaï Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Spi >anje. Servië. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVh WAALWIJK. Telefoonnummer 38. WulwUkscle en Conranl Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. .Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden *an den Uitgever. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Uit een nadere telling i9 gebleken, dat het votum van vertrouwen in het kabiuet- Briand WoeDsdag j.l. is aangenomen met 288 tegen 210 stemmen en niet zooals aan. Jl vankelijk gemeend werd, met 296 tegen 209. Het zal te betwijfelen zijn of Briand deze meerderheid, die wel een parlementtaire, maar geen politieke is, waarmede geregeerd kan worden, voldoende zal achten voor de ten uitvoerlegging zijner plannen. Uit Cardiff wordt bericht, dat Llewellyn de directeur van de Cambrianmijnen, door de aankomst der troepen in staat is gesteld met drie man in de Glamorgan-mijti af te dalen, waarin de poneys en de 260 paarden sedert Maandag zonder water en voedsel waren. Er was door het stop zetten van de machiueriën reeds veel water in de mijn en op sommige plaatsen moesten de mannen tot aan de armen door het water waden. Sommige poueys liepen in de mijngangen heen en weer, de paarden stonden nog in de stallen, hoestten en schenen er slecht aan foe te zijn. Toen ze menschelijke stem men hoorden, geraakten ze buiten zichzelf van vreugde. Llewellyn en zijn mannen gaven den dieren te eten en te drinken en bleven, hoewel ze zeer moe waren, den ge- heelen nacht in de mijn. De stakers hebben aangeboden bij het verzorgen der paarden te komen helpen, welk aanbod echter niet is aangenomen. Llewellyn verklaarde, dat, wanneer hij niet in de mijn afgedaald was, het water de pompmotoren bereikt 2ou hebbeD, waardoor voor 1,200,000 gulden schade aangericht zou zijn en waardoor de mijn een jaar lang gesloten had moeten blijven. De militaire autoriteiten te Barcelona heb ben dezer dagen beslag gelegd op een groot aanfal opruiende geschriften, die in de ka zernes aldaar werden verspreid. Het naar aan leiding daarvan ingestelde onderzoek heeft geleid tot in hechtenisneming van een groot aantal anarchisten. De regeering bewaart eeu strikt stilzwijgen omtrent het gebeurde. Een in Belgrado verschijnend blad vertelt, dat de //samenzweerders" besloten zouden hebbeD zich meester te maken van het gezag, indien prins Alexander kwam te overlijden. Allereerst zouden prins George en een aantal afgevaardigden worden vermoord; dan zou men koning Peter dwingen af te treden en prins Paul tot koning uitroepen. liet reeht der werkelijkheid. Onder dit opschrift lezen wij in een artikel van het «Huisgezin* de volgende opmerkingen Men kent het artikel 1638ij, hetwelk de kosten van verpleging en geneeskun dige behandeling bij ziekte of ongeval van den inwonenden arbeider gedurende de eerste vier weken voor rekening van den werkgever brengt. Dit is de algemeene regel. Aan het voorschrift der wet ligt een redelijk, een christelijk beginsel tot grond slag dat de werkgever zijn arbeider (dienstbode) bij ziekte niet de straat op mag sturen en zich van elke verplich-' ting te zijnen aanzien ontslagen kan achten. Maar van den anderen kant laten zich allerlei gevallen denken en komen zij voor, dat het niet gewenscht is den werkgever met alle kosten te bezwaren. Bij werkgevers denke men niet uitsluitend zooals vaak gebeurt, aan groote fabri kanten, maar vooral aan kleine-patroons, kleine boeren, kleine middenstanders enz. Neem het geval, dat bij zoo'n kleine pa troon zich een knecht verhuurd heeft die aan een kwaal lijdt, waarvan op het oog niets valt waar te nemen en die hij zelf niet als ernstig beschouwd. De patroon weet van die kwaal niets af, en vraagt er den arbeider die er op het oog gezond uitziet ook niet naar. Nadat de knecht langer of korter lijd in dienst is, begint hij ongemak van zijn kwaal te krijgen en raadpleegt een dokter. Deze acht een operatie noodig. De knecht moet naar een ziekenhuis. De rekening van verpleging en geneeskun dige behandeling worden den patroon gepresenteerd. Zij beloopen samen een vrij aanzienlijk cijfer. De patroon kan er geen cent van verhalen op zijn knecht want deze heeft niet hetgeen, indien het wél zoo ware, den knecht aansprake lijk zou stellen bij het aangaan der overeenkomst den werkgever „opzettelijk valsche inlichtingen gegeven." Hij heeft er in het geheel geen verstrekt. Of nu de patroon door het te beta len geldelijk bedrag gevoelig wordt ge troffen daardoor in groote zorg komt of van- den anderen kant de knecht of diens familie best in kosten kon bijdra gen. de wet vraagt het niet, zij laat geen ruimte voor de eigen waardeering des rechters, waarvan prof- Meyers ge waagde, noch voor het recht der werkelijk heid, waarvoor prof. Heymans opkwam- De wet is in gevallen als wij op het oog hadden te eenzijdig, dus te hard Tweede Kamer Bevaarbaarmaking van de Maas. Gaarne zou men inlichtingen hebben over de onderhandelingen met België in zake de bevaarbaarmaking van de Maas in Limburg. Automobielwegen Opnieuw werd gevraagd om aanleg van afzonderlijke automobielwegen des noods met invoering van hooge tolrechten op die wegen. Spoorwegen. Acht de minister het niet noodig voor bereidende maatregelen te nemen in ver band met eventueele opzegging van de spoorwegovereenkomsten Geklaagd werd over te weinig voort varendheid bij de behandeling van con cessie-aanvragen voor den aanleg van spoor- en tramwegen en over gemis aan een vast plan voor een locaal spoor en trarowegnet" Waarom is de herziening van de regle menten op de dienstvoorwaarden nog niet tot stand gekomen Inlichtingen werden gevraagd omtrent voorgenomen veranderingen daarin. WAALWIJK, 12 Nov. 1910. Examens. De heer Jan van Loon van Waalwijk, thans gemeente-ontvanger te Stratum, en de heer Christ van Liempt, legden met gunstig gevolg het examen af Staatsinrichting K. XI voor huis-akte. Beiden onze felicitaties. De staking. Door de Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf werd in dato 7 Nov. 1910, 't volgende schrijven gericht tot de firma A- H. van Schijndel Zoudt U het alsnog gewenscht achten dan verklaart zich onze Kamer bereid, hare tusschenkomst te verleenen, om te trachten de staking tot wederzijdsch ge noegen te beëindigen. De Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk. De Voorzitter. Van Ghert. De Secretaris, M. van de Leur. Hierop werd het volgende antwoord ontvaDgen Waardeerende de goede bedoelingen, vervat in Uw geacht schrijven van 7 Nov. 1910, nummer 168, deelen wij U mede, dat Uwe tusschenkomst onzerzijds over bodig wordt geacht, aangezien de open gevallen plaatsen op onze fabriek ge noegzaam zijn ingenomen en bovendien nog verscheidene afspraken loopende zijn Hoogachtend, Koninklijke Stoomschoenenfabriek w. g- A- H. van Schijndel. Concert Liedertafel. Morgen Zondag zal de Liedertafel haar eerste winterconcert geven. Wanneer men een blik slaat in het programma dan zal men de overtuiging bekomen, dat wer kelijk veel schoons aangeboden wordt, zoodat met reden een druk bezoek tege moet gezien mag worden. St. Paulusvereeniging Morgenavond ten zes ure zal op de Pauluszaal eene algemeene vergadering plaats hebben voor de leden der St. Paulusvereeniging. Na behandeling der huishoudelijke zaken zal door de too- neelclub der Vereeniging opgevoerd wor den »Het sprekend portret van Oome Toon* blijspel in drie bedrijven van den bekenden schrijver Pater Servatius. Mooi vee. Als een bewijs van 't pracht-vee dat hier gefokt of verhandeld wordt kan dienen, dat heden aan 't station S S- alhier een kalfkoe werd geladen die door den veehandelaar den heer L Claes uit Schaffen (B was aangekocht van den heer L. Rijken te Sprang, voor de ko lossale som van f400. Veetbalvcreenlgiag „Waalwijk Vooruit". Tot onze spijt zijn wij genoodzaakt te berichten, dat van wege het overvloedige hemelwater, het sportterrein alhier onbe speelbaar is en dus de aangekondigde wedstrijd tegen >Hollandia« niet doorgaat. Morgen speelt V.I.O.S. alhier een vriendschappelijke match tegen B. V C- Besoijen, op het terrein van eerstgenoem de aan den Meerdijk. Aanvang half 3. Koninklijke SUomschocnenf&brlek. Het Amerikaansche Vakblad >Super In tendant Foreman" over de Brusselsche Ex positie schrijvende zegt over de Holland- sche afdeeling »In de Hollandsche afdeeling was veel schoeisel geexposeerd van verschillende fabrikanten uit dit land. De voornaam ste expositie was wel de vitrine van de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk inl Holland zeer bekend om haar «Omega* »TheKing Shoe» en «Excelsior», gemaakt op Ame- kaansche leesten. Dit fabrikaat is prachtig afgewerkt en ziet er zeer solide uit. Een belangrijk gedeelte der productie wordt naar België uitgevoerd Najaarszitting der Prov. Staten. In de in de maand December te houden najaarszitting zullen o.m de volgende onderwerpen in behandeling komen Mededeeling van Gedeputeerde Staten betrekkelijk het verzamelen van gegevens over de verkeersfrequentie op de provin ciale en andere gesubsidieerde wegen- Mededeeling van Gedeputeerde Staten betreffende de beschouwingen van den hoofdingenieur van de Provinciale Water staat omtrent den invloed van de Berg- sche Maas en de daarmee verband houdende werken op de hooge water standen Ontwerp-besluit tot opheffing van het Waterschap >de Nieuwe en Groote Kurenpolder. Ontwerp besluiten tot opheffing van 't Waterschap «Hooge Maasdijk van Stad en Land van Heusden» en tot oprichting van twee nieuwe waterschappen, een voor het Beneden-land van Heusden. Ontwerp-besluit tot wijziging voor de inrichting van het Waterschap «Binnen- polder van Doeveren Ontwerp-besluit tot oprichting van een Waterschap »Het Aalsveld.» «Ontwerp-wijziging van 't bijzonder reglement voor het waterschap «Binnen- polder van Drongelen,» Ontwerp-besluit tot het toekennen eener provinciale bijdrage van 10 pCt. over 1911 aan den vakcursus voor het schoenmakersbedrijf te Drunen. BAARDWIJK. Bij het Waterschaps bestuur is het belangrijk bericht, van wege den Minister van waterstaat ingekomen, dat Z. E. bereid is onder eenige voorwaarden de noodige werken te maken tot herbevloeien van de Bnitenpolders van Baardwijk en Waalwijk met Maaswater. Voorwaar een groot belang voor de inge landen in die polders. VLIJMEN. Ook bij den heer G. van Engelen, stationskoffiehnis alhier is een concours op de barak geopend waarbij als prijs is gesteld eene. mooie fiets, A.s. Zondagavond ten half 7 wordt in de zaal van den heer G. van Wordragen alhier door de tooneelvereeniging Vondel* opgevoerd het tooneelspel met zang //Doris Kuoopenschaar." Bij eene vorige opvoering viel dit stuk zeer in den smaak, werden er tranen met tuiten gelachen, zoodat we liefhebbers van een vroolijken avond aanraden Zondagavond te gaan passeeren bij den heer Van Wor dragen. SPRANG. De WelEerw. Heer Ds. P. van Toorn, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is naar Waddingsveen beroepen. TILBURG. De begrooting van inkomsten en uitgaven van den dienst der gemeente lijke gas- en eleclriciteitsfabrieken voor het jaar 1911 bedraagt f 1095818,10 hieronder zijn begrepen f 365000 voor de oprichting der electriciteitsfabriek. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Zoo we ver nemen heeft Ds. S. Datema het aanzoek voor de Geref. Jongelingsvereeniging een lezing te houden, aangenomen. CAPELLE. Naar alle waarschijnlijkheid zal dezen winter een danscursa9 opgericht worden. Voorloopig hebben lich aangemeld 10 heeren en 9 dames. WASPIK. Op Maandag 14 Nov. a.s. zal het Waspiksche Tooneel- en Operetten- gezelschap fEntre Nous" nog eene groote winteruitvoering geven, uitsluitend toegan kelijk voor Dames. Opgevoerd zal dan worden het drama fBrancomir", waarna, om de ge schokte gemoederen een beetje te kalmeeren nog een tweetal comische scènes worden ge geven. We twijfelen niet of de Waspiksche dames zullen deze aardige attentie van fEntre Nous" weten te waardeeren. Het ruim tweejarig dochtertje van den heer S. Z. viel van den zoldertrap en ont wrichtte daarbij het sleutelbeen. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Veel vertier bestaat er in den hooi- handel thans niet. Wel werken hier en daar de persen, maar de goede animo wordt nog gemist. ïo het schrale pershooi gaat zelfs zeer weinig om. Naar roggestroo bestaat redelijke vraag. Men besteedt voor prima soorten handels- hooi f 12.50 6 1 12, schraal hooi f 7 a f 8,50, stroo f 10 f 11, alles 500 K.G. RAAMSDONK(Dorp.) Woensdagmiddag maakten een 60 tal leerlingen der openbare School onder leiding der heeren onderwijzers een uitstapje naar 't ciecus Wilke te Geer- truidenherg. De jongens hadden 't best naar hunnen ziD, 't geen wel bleek uit hun vroolijk gelach en daverend applaus. Te 5 uur was men weer bij moeder thuis. Onze vroegere dorpsgenoot de heer N. Dols, slaagde deze week voo» het examen Handelsrecht" van de Nederlandsche Accoun- tantsvereeniging. Vergadering der Iandbouwvereeniging //Raamsdonk(dorp)* op 12 Nov. a.s. des nam. ten 7 uur ten huize van Mej. Floris. Doel bestelling van voererwten, lijnmeel, lynkoek, maïs, booven, legpooters. Vergadering van het Waterschap ^Nieuwe Buitendijksche Hooipolder, onder Raamsdonk" op Vrijdag den 18 Nov. 1910, des namiddags om 3 uur, ten huize van C. van der Pla», te Raamsdonk. Doel is behandeling van 1. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur om, (al of niet gezamenlijk met »De Gecombineerde Aanwassen"). te trachten ook voor het gedeelte van het waterschap, dat gelegen is ten Noorden van den Rijks weg van Raamsdonksveer naar Keizersveer, met toestemming van den Staat, uitwatering te krijgen in het Zuiderafwateringskanaal, in verband waarmede, begrooting van kos Vergadering van het Waterschap Gecombineerde Aanwassen, onder Raa donk* op Vrijdag den 18 Nov. 1910, namiddags om 2 uur, ten huize van C. der Plas, te Raamsdonk. Doel is behandeling van 1. Voorstel van het Dagelijksch Best om, (al of niet gezamenlijk met ,/Niei Buitendijksche Hooipolder"), te tracb ook voor het gedeelte van het watered dat gelegen is ten Noorden van den Ri j weg van Raamsdonksveer naar Keizersv met toestemming van den Staat, uitwatei te krijgen in het Zuider afwateringskan I in verband waarmede, te beginnen 19 eventuëel geen plasberm(en) meer openen begrooting van kosten. DUSSEN. Voor het herhalingsonder* heeft zich aan school wijk B geen enl leerling aangemeld. i Wel jammer dat van deze nuttige les i geen gebruik gemaakt wordt. GENDEREN. Ds. B. C. Koolhs pred. der Ned. Herv. gemeente ho Zondag 8 Januari 1911 alhier zijn afsch en l5Januari 1911 zijn intrede te Zuidk te prediken. DRONGELEN. Verleden week D> derdag werd alhier door den heer H zinga, Rijkslandbouwleeraar voor YV telijk Noordbrabant en de Bommelerwa; een lapdbouw-winter-cursus geopei die met Rijks- en Provinciale subsi gegeven wordt van wege de afdeeli Heusden der Noordbrabantsche Ma schappij van Landbouw. De lessen zullen 2 a 3 maal per we worden gegeven, door den heer A. van Gooi, hoofdonderwijzer met al landbouwkunde te Dussen. Het aaDtal leerlingen bedraagt u Drongelen 14, Genderen 3, Eethen Meeuwen 1, Wijk 2, Aalburg l,Babi niënbroek 1 en Andel 2, totaal alzoo MEEUWEN. De collecte, gehoud in de Ned Herv. Kerk alhier ten b; van het Protestantsch Ziekenhuis Heusden heeft opgebracht f5.17Va- Op Woensdag 16 Nov- a.s. c avonds 6 uur, zal D. V. in de N< Herv- Kerk alhier Ds. Klomp, danki voor het gewas houden. KAATSHEUVEL, 11 Nov 1910. Algemeene Vergadering. Zondag 18 en 20 November zal de K. Volksbond eene algemeene vergaderi houden. Behalve de verslagen van Secre ris. van steenkolen en rabatzegelcommis benevens nog enkele ponten van bespreki zal de tooneelclub van de R. K. Volksbo eene uitvoering geven. Behalve een vier comische voordrachten, zal het pakke drama in 4 bedrijven «/Een van be: wegen" worden opgevoerd. Op beide dag wordt hetzelfde pragramma uitgevoerd, vergadering begint 's avonds om half op de bovenzaal der Harmonie Apollo. Verplaatst. De maréchaussee Cooijmans, alhier, i 11. Maandag in bet beschreven relletje wikkeld was, is naar elders verplaarst. Teerdageu. Met het winterseizoen begint ook 1 verlangen naar teerdagen en avonden, alle leden van mogelijke gezelschapp» meer levendig te worden. A.s. Maandag de zangersafdeeling der H. Familie lange reeks van teerdagen openen. 1 zullen '8 avonds onthaald worden op worste brood. Acht dagen later volgen de led der beide zangkoren en zoo vervolgens el Maandag weer andere gezelschappen. Uitbreiding. Meldden we reeds, dat de firma Vesti en Roestenberg eene nieuwe fabriek bou den, zij zullen hunne zaak met drijfkrac beginnen. Daartoe is reeds een zniggasmol aangeschaft. Tegelijk met deze uitbreidi der zaak, zal er ook een belangrijke n breiding van het personeel plaats hebbt De firmanten zijn biertoe genoodzaal willen zij de talrijke orders op tijd blijv afleveren.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9