iNuiumtr 93 Zondag 27 November 1910 33e Jaargang Tweede Blad oorspronkelijke schets G v. d. WALD. A. P.C. R00THAERT ingezonden Stukken. Reclame, BINNENLAND. Handelsberichten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Wanneer Adr. van de Ven oud- lid van den Nederl. R K. Lederbewerkers- jond en oud- bestuurslid der afdeeling Waalwijk-Besoijen schrijft, dat hij, des- ijds werkloos zijnde, bij geen enkel pa- roon in Waalwijk of Besoijen om werk jeweest is, dan heeft hij Roestenberg cn den Eerw. heer van Heeswijk schan delijk bedrogen, en simulatie gepleegd jten nadeele van de werkeloozenkas der afdeeling Waalwijk-Besoijen, welke eerst dan uitkeering geeft aan onvrijwillig werkloozen, als alle redelijke pogingen om werk te vinden mislukt zijn. Adrv. d. Ven heeft aan Roestenberg tn den Eerw. heer van Heeswijk ver klaard, dat hij bijna alle patroons van Waalwijk en Besoijen is af geweest, doch 'dat hij, gelijk hij wel gedacht had, geen &werk zou krijgen omdat hij lid was der ivakvereeniging*. Dit was eene niet gerechtvaardigde insinuatie aan het adres der werkgevers ,van Waalwijk en Besoijen, van wie be kkend is, dat de meesten niet tegen de jorganisatie zijn. j Vervolgens is aan Adr. v. d. Ven den raad gegeven, te gaan hooren bij de kfirma van Schijndel, bij wie, naar Roesten- Iberg vernomen had, eene dienstbetrek king open was. Adr. v d Ven ant woordde hierop, dat hij bij firma van Schijndel zeker geen werk zou krijgen, zoolang hij lid was der vakvereeniging. I Omdat dit eeu bewering is, waarmede kverkloozen dikwijls voor den dag komen, 'doch die zonder bewijs niet door het bestuur kan aanvaard worden, zeide ^Roestenberg en de Eerw. heer van Heeswijk: »Bedank dan tijdelijk voor de organisatie, wanneer het lidmaatschap der vakvereeniging een onoverkomenlijk bezwaar is, om werk te vinden dan kunt ge over een tijdje weer lid worden wordt ge alsdan om uw lidmaatschap ontslagen, dan hebben wij een bewijs, en valt ge vanzelf in de termen voor eene ondersteuning uit de weerstandskas.* Of mag men iemand niet den raad geven afstand te doen van zijn recht terwille van een hooger goed, waarmede het algemeen belang niet geschaad Jwordt Doch dat wilde van de Ven nieten het bestuur mocht zooiets wel voorstellen, maar niet eischen. En daarom heeft van de Ven ook de ondersteuning gehad die de werkloozen- kas in dergelijke omstandigheden toekent aan onvrijwillig werkeloozen, ofschoon hij ze, zooals thans blijkt, niet verdiende. Van een aanbod van werk te Amers foort heeft van de Ven in 't gansch geen melding gemaakt, ofschoon de meeste werkloozenfondsen te gemoet komen in de verhuizingskosteo bij vertrek naar elders. Niettegenstaande Adr. van de Ven schrijft dat wij hem op de laagste manier bekladden, herhalen wij, dat zijne han delwijze weerzinwekkend is .voor elk katholiek georganiseerde en voor alle standbewuste arbeiders. U, M. d. R. dankend voor de plaats- ruimte. Het Hoofdbesltiur v d Nederl. R. K. Ledei bewerkersbond Mijnheer de Redacteur. De firma Jos Groenen uit Besoijen zal mij niet kwalijk nemen, dat ook ik eens onder het oog van het publiek breng, hoe verkeerd zij mijn persoon en mijn optreden beoordeeld heeft in uw blad van 1 i. Woensdag. Ik kan daarom niet beter doen, dan de juiste toedracht en het juiste verloop der gewraakte feiten te vermelden De firma Jos Groenen heeft, nadat een harer stiksters zonder inachtneming van den opzeggingstermijn den dienst bij haar had verlaten om bij de firma v Schijndel te gaan werken, zich naar de ouders van een Waalwijksch meisje begeven om dat meisje als stikster te huren. De ouders merkten op, dat de meisjes werkzaam waren voor »Lauqueline« te Kaatsheuvel en er zoo maar niet uit kon trekken. Toen antwoordde de heer Groe nen tot de ouders»Ge hoeft nergens naar te kijken, en hebt met Dalleu niets te maken-* Dat de heer Groenen dit gezegd heeft willen èn de ouders èn de meisjes ten alle tijden voor ieder staande houden en beves'igen- Omdat de ouders de wijze, waarop de heer Groenen hunne dochters in dienst wilde laten treden, niet behoorlijk vonden, hebben zij mij laten ontbieden (dus ik ben er niet uit eigen beweging heen gegaan) en tevens heeft een der meisjes aan den Eerw. Adviseur laten vragen, wat zij er mede moesten doen. Ik heb mij daarop naar de ouders van het meisje begeveD en op mijne vraag, of de meisjes niet goed behandeld werden door »Lau- queline* om er zoo maar in eens uitte trekken, kreeg ik ten antwoord, dat de ouders zeer tevreden waren over sLau- queline* te Kaatsheuvel. Welnu* zei ik, blijf daar dan I en stel aan cfe firma Groenen voor één der meisjes te nemen die het werk hebben neer moeten leggen bij van Schijndelonder deze zijn zeer bekwame en nette meisjes in overvloed.* M. de R. Reeds is er een arbeider bij ïLauqueline* uitgetrokken, zonder opzegging van den dienst, en aanstonds door den heer van Schijndel in 't werk genomen. vLauqueline* werd daardoor momenteel ten zeerste in moeilijkheden gebracht, en beklaagde zich ernstig over de handelwijze van den heer v. Schijndel. Zou ik nu dat meisje moeten aanraden, haar werkgever over wien zij tevreden was, zóó te behandelen Ik wensch hiermede te verklaren, dat ik evenzeer de rechten der patroons in 't oog houdt, als die der arbeiders, en vooral niet in ongenoegen wensch te komen met »La Vauqueline* te Kaats heuvel met wie onze organisatie steeds op de vriendschappelijkste wijze heeft geleefd. Ik veracht de onderkruiperij onder de aibeiders, uiaar evenzeer onder de pa troons. In plaats van mij als een willekeurig persoon aan de kaak te stellen, ware het beter en netter geweest, dat de firma Groenen, (die als lid van de Kamer van Arbeid, diende te weten wat wettelijk en maatschappelijk is) haar beklag had ingediend bij het bestuur van den Schoen- fabrikantenbond over de wijze, waarop de heer v. Schijndel haar een meisje afhandig maakte. Het heeft er allen schijn van, dat ik in het oog van sommige patroons niets goed kan verrichten. Ik geef de verze kering, dat ik steeds den eerlijken weg wensch te bewandelen, en mij daardoor sterk gevoel den steun van 's-regeerings- wege, èn van den kant der Geestelijk heid te mogen ondervinden. En daarom hoop ik, dat ook de firma Groenen tot de overtuiging mag komen dat ik haar alle goed gun, doch mijn plicht niet wensch te verzaken en mij niet slechts in dienst stel der organisatie, maar ook van het recht. Hoogachtend C. ROESTENBERG Beambte v. d. N. R. K. L. A. B. Mijnheer de Redacteur Om verdere onaangenaamheden te voorkomen, daar voor den inzender van miju eerste stuk andere personen be schouwd worden, waardoor misschien hun goeden naam gekwetst zou kunnen worden, verzoek ik u beleefd nog eene kleine plaatsruimte aan mij te willen afstaan, en wel voor het volgende lo. Moet ik dan, den heer X- Y. Z opmerken dat hij zijn ingezonden stuk van Zondag j 1. weer vol grove leugens de wereld ingezonden heeft, daar de Sportvriend wel degelijk bij de match >K. H. M. K.* »V, W.* tegenwoordig is geweest. Dus, niet volgens zijn schrij ven, 2 uur van de match verwijderd was. Of is de inzender soms in de verbeel ding dat de Sportvriend met Kühler was opgevlogen, en zoo deze match in oogen- schouw moet hebben genomen (Kühler vloog juist op de Molenheide, ongeveer 2 uur v. d. match verwijderd.) 2o Volgens schrijven van den inzender bezit de Sportvriend in het geheel geen kennis van het voetbalspel. Hij echter welDaarom verzoek ik den in zender beleefd zijne goede voetbal kennis eens aan den Sportvriend te leeren. Hij behoeft volstrekt niet bang te zijn hierover te worden uitgelachen of i- d. (dat staat zoo laag) terwijl zijn Sportvriend ten allen tijde bereid is hetgeen hem nog niet bekend is, in zijn hersens te prenten. 3o. Ben ik het met zijn schrijven ge heel eens dat die Sportvriend goede oogen en ooren heeft. Door den Sport vriend toch, werd Joach de Bont die als grensrechter voor V. W. fungeerde, dus de scheidsrechter behupzaam moest zijn, (verzocht beter langs de lijn te blijven, toen hij met de V W. supporters bij hun keeper achter in de goal stond te praten, ondet het spelen. Dit was zeker voor het behulpzaam zijn van den scheidsrechter Dus wel een bewijs voor den inzender, dat de Sportvriend deze match heeft bijgewoond, en hij zijne oogen wel goed gebruikt heeft. Verder schrijft de inzender dat K. H. M. K. toen de duisternis begon te vallen hun doelpunten hebben behaald Mag ik hem even opmerken dat reeds met de rust K. H. M. K. 2 doelpunten voor hunne rekening hadden. Na de rust namen zij den derden goal terwijl V. W. eerst nadat hun achterback mee voor was gaan spelen, na de rust hun éénigste goal behaalde. Zijn dit nu voor u nog geen bewijzen genoeg, waarde X Y Z. dat ik bij de match ben tegenwoordig geweest Of is dit alles ook weer een leugen Ten slotte wil ik den geachten inzen der een beleefd verzoek doen, om zoo hij weêr eens ingezonden stukken mocht schrijven, zich niet meer achter het masker verscholen te houden maar zijn naam onder de stukken kenbaar te maken, dat is meer sportbroederlijkeren voor mij ook plezieriger, daar ik dan ook mijn naam onder onze Sportbr. kan ken baar maken, welke dan konden oordeelen wie van ons beiden de meeste voetbal kennis bezit. Hiermee basta 1 U, mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte en u de verzekering gevende dat dit de laatste maal is om X. Y. Z te antwoorden, verblijf ik, Na de meeste hoogachting SP OR T VRIEA D. Waspik, 25 Nov- 1910. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U onderstaand be richt in Uw geacht blad te willen op nomen. Bij voorbaat daarvoor mijn dank. Voor een klein maar dankbaar publiek trad j.l. Maandag in het café van den Heer C. de Jong de Heer Cornelissen uit 's Bosch op, die een 6 tal voordrach ten ten beste gaf, welke zeer in den smaak vielen. In de scèues »Dat was Marietje*' >Luie Hannes*, en »Eene fijne Partij*, deed de Heer C. ons ge nieten van zijn goed geluld en uitmun tende manier van voordragen en waar hij met deze nummers optreedt is zijn succes verzekerd. Het komt ons echter voor dat de Heer C, meer uitschittert als coupletzanger, dan wel als komiek en gelooven, dat in het eerstgenoemde genre van voordragen zijne kracht ligt. Zooals gezegd, de Heer C. heeft ons doen genieten, e'> mij zullen hem met graagte hier nog eens terugzien. Is het ons aangenaam met lof te kunnen gewagen over datgene wat ge noemde Heer ons bood, het doet ons eveneens genoegen een oprecht woord van hulde te kunnen uitspreken voor zijn wakkeren pianist, den Heer J. Gerritsen uit Helvoirt. De heer G. is niet alleen een goed pianist, maar daarbij tevens een uitstekend accompagnateur en dat gaat niet altijd samen. Den heer G. komt zeker een goed deel toe van het welslagen van dit soirée. Tenslotte rest ons nog, en wij hadden hiermede wel kunnen aanvangen, onze waardeering te doen kennen, voor wat ons het Nieuwkuik's vocaalkwartet be staande uit de Heereo J v. d Brand. A. Boelen, A- van Steensel en A. v-d Brand, resp le- Tenor, 2e. Tenor, Bariton en 2e. Bas heeft doen hooren- Een 4-tal kwartetten werden door ge noemde Ileeren op zeer loffelijke wijze gegeven, terwijl later nog eenige toe giften volgden. Droeg het geheel den stempel vin eene goede geschooldheid en ernstige studie, vooral het »Ave Maria* van Witt kon ons zeer bevallen, terwijl wij verder met veel pleizier »Die Trahme*, en m. a. hebben aangehoord. Jammer, dat het vele goede door de verschillende mede werkers van dit concert geboden, door de opkomst van een talrijk publiek niet beter is beloond geworden. Want zoo ooit, dan hadden de afwezigen hier ongelijk, terwijl hunne absentie verder niet pleit voor den kunstzin van Nieuw kuik's muziekliefhebbers. Den ondernemer onzen dank voor dezen muziekavond. H. D. Provinciale Noordbrabantsche en 's Hertegenbossche Courant Uitgevers J. J. Arkesteyn Zoon, 's-Hertogenhosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 'B-Hert. Crt. verschijnt dagelijks per kwartaal f 1.65, franco per post f 2. directe telegrammen vsn Reuter en andere persbureau's en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. Stuking aun „l)e Kcnhoorn." De Staking aan de Stoomschoenen- fabriek »de Eenhoorn* is bereids ge ëindigd. De heer Stenhuis, secretari* van de Ned. Vereeniging van fabrieks arbeiders had een bespreking met de directie, welke tot gevolg had, dat de zwikkers weder aan het werk zijn gegaan op de volgende voorwaarden een 2 a 3 tal weken blijft het oude tarief nog in werkingzijn de nieuwe materialen en is de nieuwe werkregeling geheel in orde, dan zal het nieuwe tarief gelden onder dit voorbehoud, dat volgens de nieuwe regeling zal worden zorggedragen voor a passende binnenzolen. b. passende contreforts. c. passend goed en geregeld werk. Goede wijziging, Naar men weet zijn er vele klachten gerezen in zake den overijver van som mige ambtenaren bij de toepassing der weggeldheffing. Voor elk proces verbaal konden die ambtenaren een premie verdienen. En het is alweer bewezentegen premies op processen-verbaal zijn de menschen niet bestand. Dan slaan zij door. En meenen zij, dat een verordening er niet is om redelijk en gematigd te worden toegepast, maar om hun gele genheid te geven de premiën teverdieneo. Nu vestige zich echter geen legende. De al-te-premie-grage ambtenaren hebben slechts een zeer kleine minder heid gevormd van het korps. Maar enkelen zijn voldoende om een belastingheffing in diskrediet te brengen. Dus stellen Ged. Staten thans voor om de premies af te schaffen. En een vaste vergoeding te geven. Een voorstel, dat de algemeene sym pathie stellig winnen zal. Reeds ge wonnen heeft, nu het is ingediend. Det krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vught. Donderdag vierde het krankzinnigenge sticht te Vught zijn 25 jarig bestaan. Tevens is het 25 jaren geleden, dat de Eerw. zuster Calharina werd aangesteld als overste van de vrouwcnafdeeling. Om halftien uur werd er een plechtige H. Mis opgedragen door den rector van het gesticht, den W.Eerwaarden H. Lombarts geassisteerd door de Eerw. heeren N. Verhoysen diaken en J. Hesselmans als subdiaken. De feestrede werd gesproken door den Weleerw. heer Lombaits. De bekende tenor W. van bon verleende aan het zangkoor zijn mede werking. Behalve de Eerw Overste vierden nog 10 andere zusters haar zilveren jubilé. De Eerw- Overste ontving verschillende geschenken, o.a. haar portret in olieverf geschilderd door den schilder Kops- Dit van de Eerw. heeren geestelijken. Van de regenten ontving zij een beeld van de H. Catharif a, en als algemeen ge schenk voor de jubilarissen werd aange boden de polychromie van de ka.pel van het gesticht. De regenten bezochten alle zalen van het gesticht, terwijl de patiën ten onthaald werden. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, van Vught, de Zeercerw- heer pastoor van Vught, de rijks-inspecteur van het krankzinnigen gesticht, dr van Deventer, de regenten met hunne dames en de doktoren woonden de plechtigheden bij. Het stedelijk muziekkorps van 's-Hertogen- bosch heeft gisteravond met de harmonie uit Vucht, een uitvoering gegeven, waar bij Albert Freres heeft medegewerkt met bioscoop-voorstellingen. Nieuwe Nanml. Vennootschap. Amersfoortsche Stoomschoenfabriek „de Eenhoornte Amersfoort fabriceeren, koopen en verhandelen van afgemaakt en onafgemaakt schoenwerk en het koo pen en verhandelen van leder, schoen- makersfournituren en alles wat in den meest uitgebreiden zin tot dat vak be hoort. OprichtersHermanes Smit Hzn leerhandelaar, AmersfoortMr S. G. van Weideren baron Rengers' kas sier en commissionnair in effecten te AmersfoortMr. H. L de Beaufort, zon der beroep, te Leusden, en H. Ch- baron van Tuyl van Coelhorst, zonder beroep, te Hoogland.—Kapitaal-, f 100,000.—in 100 aandeelen af 1000 alle geplaatsten volgestort door bovengemoemde oprich ters, en wel resp. 39, 39,8, 7, en 7 aan deelen. Als volstorting op hun 78 aan- deeleff worden door H. en R. Smit in gebracht a) een schoenfabriek, woning, schuur en erf te Amersfoort, groot, 4.08 Are balle connectiën en relatiën verbonden aan de door hen gedreven zijnde stoomschoenfabriek *de Eenhoorn» c) alle machinerieën, gereedschappen, kantoormeubelen, goederenvoorraad, als mede alle verdere goederen door bestem ming tot vermelde schoenfabriek behoo- rende. Bestuur Een of meer directeu ren onder toezicht van minstens 2 com missarissen, waarvan één als gedelegeer de aangewezen wordt om met den direc teur of de directeuren de vennootschap te besturen. Directeuren moeten elk ten minste voor 5 aandeelen in de vennoot schap geïnteresseerd zijn, commissarissen elk voor minstens 3. Duur tot 31 Dec. 1940. De jaarmarkt werd zeer druk bezocht. De Inlandsche huidenmarkt blijft in lustelooze stemming verkeeren, prijzen variëeren des niet te min weinig of niets. Indien de kooplust b«nnen kort niet door gegronde factoren aangewakkerd kan worden, zal waarschijnlijk tijdelijke daling, om eene gewenschte beweging in de markt te verkrijgen niet uitb'ijven Tengevolge der verleende prijsconces- sies vonden te Amsterdam en Rotter dam nogal afdoeningen plaats in O. I. runder- en buffelhuiden. Berichten uit Londen der jongste veiling zijn niet be vredigend. Op de hoofdmarkten voor W. I. huiden is de handel geanimeerd. Te Havre is men zeer willig voor zware Rio Janeiro ossen, bij beduidende afdoeningen zijn de prijzen rijzende van fr. 1.50 tot fr. 2 50 per 50 kilogram. Antwerpen sloeg opnieuw het record in aanvoer en verkoop van prima La Plata huiden. In de leer-branche is de handel wel niet levendig, doch voor behoefte wordt er nogal gekocht. De looiers en leer- fabrikanten zijn niet te vinden tegen lagere prijzen te verkoopen, zelfs niet op levering aan tegenwoordige prijzen. De markt is vastgestemd. Duitschland komt beter af, doch uit België waren de be richten der laatste dagen niet zoo gunstig. Men verwacht tegen Nieuwjaar meer be- diijvigheid. TILBURG. Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste construcie. Reparation en levering an Ballen, Laken, Queuën enz. WAALWIJK, 24 November lülÓT" Beesten weinig aanvoer, weinig handel. Kalfkoeien t 200 f 280. Vaarzen f 140 190. Varkens 45 stubs f 7. I 11. Boter aangevoerd 460 KG. Boterprijeen f 1,13 tot f 1,27. Eieren 71/» 8*/a cent. KAATSHEUVEL, 24 Nov. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f122. Middelprijs f 1,15. Laagste prijs fl,10. WASPIK 24 Nov. De prijs der boter is hier Üians gesteld op t,44 per Kilo. DUSSEN. 26 Nov. Boterprijs per K.G. f 1.19 a 1.39. Middelprijs f 1.34. Aanvoer 111 K.G. Eieren 1,80 per 26 stuk».

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5