ui mm ir 9(> Donderdag 8 December 1910 33e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteiaadsvergadefing. PALJAS ANT00N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgever: FEU1LL ETON W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Be Echo van het Zuiden, Waalwljksclie en Langslraatsfbe Courant, ■K'jj'aw ■■j.ju ig*^—f*- Dit Blad verscli ynt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o li u e m e n t s p r ij s per 8 maanden fO."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentïën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaateiDg opgegeven worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige oontractrn gesloten. Reclames 15 cent per regel. HEUSDEN. (Vervolg en Slot). De Voorzitter heeft nog een kleine mededeeling. De proeven een nieuwe poinp te slaaD, zijn mislukt. Ben diepte van 59 M. is bereiktdieper kon men niet. Nog was er geen goed water. Deze proef zal de gemeente een paar honderd gulden kosten, 't Is wel jammer. Had men 20 of 30 M. dieper gekund, dan had men waarschijnlijk goed water gehad. Van Andel. Waarom kon men niet dieper Voorzitter. Men had met grooter bui zen moeten beginnen. Men was reeds 9 meter dieper dan men voorgesteld had te kunnen komen. Het water was ijzer houdend, en dus onbruikbaar als drink water. Men zal dus van die pomp moeten afzien- Twee pompen zijn goed. Zij geven veel water. Vos. Zijn er geen middelen het ijzer houdend water te zuiveren Voorzitter. Het water kan wel ontijzerd worden. De toestellen daarvoor kuunen wel dienen voor pompen op binnen plaatsen, maar niet voor 't publiek. Wij hebben beste pompen en ze zijn nog telkens stuk Voor pompen waarin het water ontijzerd wordt, zou men telkens een deskundige moeten laten komen als ze stuk waren. Vos. Dit is reeds de 2e proef die genomen wordt. Prins Het water op de visehmarkt is goed. De lui zijn er best over tevreden. Voorzitter. Het publiek vindt het water al gauw goed. Doch de gemeente heeft gedaan wat in haar macht was. Voorzitter. Ik heb nog een mededeeling te doen. De Gemeente Drunen heeft een man aangesteld die de pakjes en goederen tegen een vast tarief aan huis bezorgt Het is wenschelijk dezen bestel- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JUtffoetttinuw aait Deit Ltëaut). 139) Het was geene begoochelingde klanken, vooreerst zeer dof, naderden allengskens, klaarder, duidelijker, gemengd met het geblaf van houden. Weldra weerklonken zij in de nabyheidder plaats door de twee reizigers ingenomen. Op eenige stappen van deze arme lieden, uitgeput van vermoeienis en honger, daagde een stoet van rijtuigen op waarin rijke heeren en dames zaten di 3 luidruchtig een der ver maken van weelde genoten, dat aan de rijken schynt voorbehouden, t' Was eene hazewind en jachtpartij. Eensklaps liep een wild zwijn voorbij, door eene blaffende troep honden achtervolgd, en het Bcheelde weinig, of Belphégor werd ten gronde geworpen. Op eeu oogenblik weerde hij den schok af 6ü bereidde zich om Jacquinet te beschermen, die m9t eön verbaasd oog een schouwspel gadesloeg dat wel geschikt was om zijne jonge verbeelding te treffen. De stoet reed met eene duizelige snelheid voorbij, zoodat de droge bladeren in draai kolken werden opgenomen en da grond daverde onder de hoeven der galoppeerende paarden. Die schitterende cavalcade had slechts zoolang geduurd, als eeu bliksemschicht. Reeds weerklonk het geblaf der honden en het horengeschal, door de echo's herhaald 'in de verte en veroorzaakte de hoefslag der paarden een dof gelnid. Waarom had Belphégor, bij het voorbij rennen Ier ook aan te stellen voor Heusden. Deze mag op de registers teekenen en alle goederen aannemen. Nu ontvangt men alles veel later en is soms bedorven De zaak is gemakkelijk. Men kan den man aanstellen voor een jaar. De secretaris doet voorlezing van het tarief. Voorzitter. Bovendien kan het tarief niet verhoogd worden. Ieder kan het tarief inzien. Als iets beschadigt thuis komt, behoeft men het niet aan te nemen. Mol. Er is in onze gemeente iemand die sinds 2 jaar de pakjes bezorgt. De meeste handelslui hebben hem een be wijs gegeven om hunne goederen In ontvangst te mogen nemen. Ik zie in de zaak slechts een soort concurrentie en die zou door een mandaat van de stad gesteund moeten worden- Voorzitter. Hij verklaart, dat de heer Mol niet goed heeft gezien- Bedoelde persoon mag op de registers teekenen, terwijl men anders eerst een aanschrijving moet ontvangen. Als een pakje gekomen is kan de stationchef het mede geven, ten zij adressant een ander heeft aan gewezen. Van Andel- Hij kan dus alle pakjes meenemen, ook al heeft men iemand aangewezen. Voorzitter. Men krijgt zekerheid, dat de goederen spoedig bezorgd worden. De man is aan eiken trein. Anders wordt pas iemand gezonden na een kennisge ving ontvangen te hebben- Daar gaat minstens 24 uur mee verloren. Men heeft meer zekerheid bij zulk een aanstelling. De Staat blijft aansprakelijk tot het pakje in handen is van adressant. Veerman. Spr. is voor aanstelling van Van der Lee. De bestellingen van Merks waren echter steeds puik in orde- Hij had liever een Heusdenaar. Hij vindt het jammer dat Merkx niet gesolliciteerd heeft. De voorzitter oppert het bezwaar of de Staat zijn vertrouwen in Van der Lee op een ander zal doen overgaan. Van Andel. Van der Lee is aangesteld door Drunen. Wij kunnen een ander aanstellen. Bij de volgende vergadering zijn er misschien liefhebbers uit Heusden. Voorzitter. Hij heeft voor het slaan der pomp de voorkeur gegeven aan een Heusdenaar maar er nu zooveel spijt van een dezer rijtuigen gesidderd en eenen schreeuw gelaten? Waarom liep hij verwilderd achter de rijtuigen, die bliksemsnel verdwenen, hij, die een oogenblik te voren, als door den donder werd getroffen en verlamd aan den grond bleef genageld 't Is dat hij in een dier rijtuigen, waarvan het vensterglas gebroken was, degene had meenen te herkennen welke hij sedert maanden zocht. Madeleine.' riep hij, on zijne stem kropte in zijne keel, Tezelfder tijd werd Jacques ook door eene dergelijke ontroering aan zijne gedachten ontrukt Moeder Moeder riep de kleine... Vruchteloos wilden zij achter de koetsen loopen... De laatste paarden waren reeds achter den hoek der baan verdwenen, toen zij uitgeput van krachten, hijgend bleven staan, steeds herhalend Madeleine Moeder Belphégor moest tegen eenen boom leunen om niet te vallen. Zijn hart en zijne Blapen bonsdenzijn blik, als door eene geheim zinnige kracht aangetrokken, bleef in do verte op hetzelfde punt gevestigd waar het droombeeld verdwenen was. Wanneer hij weer adem kon balen, zegde hij Kleine, ik heb niet gedroomd, ik ben niet mis, gelyk te Bordeaux met de kleine Jeanne ditmaal was het wel uwe moeder, niet waar Oh ja, antwoordde Jacques, ik heb haar aanstonds herkend. Bare schoone kleederen hebben haar niet genoeg veranderd... Neenmaar baar gelaat was zoo bleek als dat van een geest. Ik was bang, Zou zij ons gezien hf bben Zou zij ons herkend hebben dacht Belphégor. Maar dan zou zij voorzeker zoo niet voorbij gereden zijn; zij zou het rijtuig doen stilstaan... Ten ware dat... gij, arme Paljas, voor haar niet meer bestond Hertogen, markiezen,graveD... ja, dat wel 1 Maar over uwe kleeding zou zij blozen t En hy barstte in een luiden schaterlach uit die echter zoo zonderling was, dat heel zijn van als haren op zijn hoofd. Hij heeft een goed vakman daardoor achtergesteld. Maar de Heusdenaren moeten zoodoen de steeds meer belasting betalen. Hij wenscht alleen te letten op de geschikt heid der personen. Wie de voorkeur geeft aan een Heusdenaar kan toch door een Heusdenaar doen bestellen. De Jong stelt voor jaar van der Lee aan te stellen Na nog enkele besprekingen stelt de voorzitter voor Van der Lee aan te stellen voor een jaar, ingaande op 3 Jan. 1911. Met 1 stem tegen aangenomen De heer van Andel vraagt naar het verder beloop van den bouw der school voor M. U. L. O. De Voorzitter. Als de heer Wijnands de teekening afgewerkt heeft moet ze ter goedkeuring naar den schoolop ziener. Het D- B regelt daarna het ft- nantieel beheer en doet een voorstel aan den raad. Verder wordt de goedkeuring van G S. aangevraagd voor subsidie enz. De heer Prins. Hoe eerder men be gint hoe beter. In het voorjaar beginnen de werkzaamheden algemeen en dit zou van grooter invloed kunnen zijn. Voorzitter. Het hangt slechts van den heer Wijnands af. Hoe eer hij klaar is hoe beter. De heer Wijnands belooft spoed te maken. De heer Mol dringt nog bij het D.B. er op aan de verlichting van Wilhelmi- naplein en kade te verbeteren. In den winter kan men soms niet zonder natte voeten de boot bereiken. Er moet dik wijls 's nachts gereden worden en men moet trachten ongelukken te voorkomen. Na eenige besprekingen verklaart de Voorzitter, dat de aandaoht van het D. B. er op gevestigd zal worden. Mol. En zullen dan de lantaarns tot half zeven branden. Voorzitter. We zullen zien. Na dat de Voorzitter gevraagd heeft of nog een der Heeren iets ter tafel heeft te brengen, sluit hij de vergadering. LÖONOPZAND. Vergadering van den Gemeenteraad op 3 Dec. 1910. Aanwezig alle leden Circa kwart voor tien opent de voor aangezicht krampachtig samentrok en de kleine Jacques verschrikte. Het was inderdaad Madeleine die daar voorbij waB gereden. De hertog de Montbazon was op eene jachtpartij nitgenoodigd geweest door eenen zijner vrienden, den markies de Morengay, en had er op aangedrongen dat de zoogezegde gravin Appiani er aan deel zou nemen. Wij weten dat hij de minBte gelegeuheid te baat nam om haar te verstrooien en op te wekkeD. Zij was altijd zoo neerslachtig, zoo bedroefd, dat hij haar tot hiertoe niet had durvnn zeggen dat Belphégor ingescheept was, dat de ridder hem zulks over eenige dagen had gemeld, en dat hij daarover zeer verheugd was Dank aan die ballingschap, was er een onoverschrijdbare afgrond zoo dacht bij ten minste tnsschen de dochter van den markies de Montbazon en den barakspeler Paljas open gespletenmaai hij ontveinsde niet dat er nog veel te doen overbleef om mij haar de herinnering aan het verledene uit te wisschen^ Ditmaal, evenals de vorige keeren, bad de jonge vrouw uit gehoorzaamheid het verlangen van den grijsaard ingevolgdmet tegenzin had zij de kleine JeaDne aan de zorgen eener kamenier overgelaten. Toen Belphégor van zijne eerste ontsteltenis bekomen was, voelde hij zich veel meer moed in 't hart dan vroeger. Nu had hij tenminste een spoor ontdekt. Hij vergat honger en vermoeienis en dacht er slechts aan de verblijfplaats van Madeleine te ontdekken. Men had hem dus bedrogeD, toen meu hem naar den kant van Bordeaux opzond. Dat was nog eene hinderlaag van den ridder die overigens alle middelen had aangewend om hem van kant te helpen. Madeleine moest Parys of de omstreken bewonen maar Parys is groot en de omstreken zyn ook uitgestrekt. Om het even Na had hy ook een duidelijke inlichting en voorzeker dacht hij er niet aan den strijd op te geven. Ik zal haar weervinden, zegde hij, zijnen zitter de vergadering- De notulen der vo rige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. 1- Ingekomen stukken. Schrijven van het Bestuur der harmo nie Concordia* waarin wordt betoogd dat deze vereeniging even goed recht op subsidie heeft als de andere bestaan de vereenigingen. Zij is gehuisvest in het le café van de gemeente, geeft volksconcerten enz. Is tegenwoordig bij alle publieke vermakelijkheden. Neemt deel aan festivals, maakt zich verdien stelijkbij Kerkelijke plechtigheden en bezit een Instructeur. Ook zal zij deelnemen aan een concours- 2 Een adres van den Heer E J. v- Hoorn aansluitende bij het bovenstaande schriiven waarin wordt opgemerkt, dat volgens een vorig raadsverslag op het adres van Concordia afwijzend is beschikt omdat dtze vereeniging geen levensvat baarheid bezat. De ondergeteekende verklaart voor de levensvatbaaiheid van Concordia* in te staan- De Voorzitter stelt voor eerst dit jaar af te zien hoe het met deze vereeniging gaat, bij de begrooting van 1912 kan dan nog een post voor subsidie »Con- cordia* worden uitgetrokken- De heer Rijken sluit zich bij het voor stel van den Burgemeester aan. De heer van Beurden merkt op dat de Raad reeds een besluit daaromtrent heeft genomen, Voorstel vau den Voorz aangenomen 3. Adres van de Looiersvereeniging, waarin geklaagd wordt over den ellen- gen waterafvoer, die zeer tot last strekt der inwoners, een onaangenamen reuk veroorzaakt, last en schade aan het be drijf doet en besluit met een verzoek om verbetering. Onderteekend Verschure. Voorzitter. Ik kan U mededeelen dat deze zaak bij B. en W in onderzoek is en ter gelegener tijd hierover verslag zal worden uitgebracht 4. Adres van het bestuur van het N O- G naar aanleiding der besprekingen in de vorige raadsvergadering omtrent een mogelijke verhooging der school gelden Betoogd wordt dat deze maat regel hoofdzakelijk den werkenden stand zal drukken en schade zal doen aan het schoolbezoek en het onderwijs en ten slotte weinig baat zal geven aan de vroegeren moad weer voelend ontvlammen. Op weg. Eo met vasten tred, aangezet door de hoop zette hij zijnen weg door het bosch voort. Te Poissy, waar hij eeoigen tijd uitrustte, vernam hy dat de jacht, door den markies de Morer.§iy aangevoerd, den weg naar Saint-Germain was ingeslagen. Niemand kende den naam der nitgenoodigden... het waren waarscbijnlyk groote heeren uit Parijs. Te Saint-Germain kon hij ook geene inlichtingen inwinnen. Men wist wel dat er eene groote jacht in het bosch plaats bad maar de equipages warm in de volle vaart door de sfad gereden... Het werd nacht. Belphégor zette dien dag zyne reis niet verder voorthij deelde een stuk droog brood met Jacquinet en sliep in, onder een afdak, vast besloten, 's anderdaags, by de eerste lichtschemering, zijne opzoekingen voort te zetten. XX. Zooals de lezer nog weet, waren M. de Courgemont, Mev. de Yermandois en Rollac, hun zoogezegde neef overeen gekomen te zameo de reis van Rouen naar Parijs te doen waar de nieuwe Prokureur des koning» zich moest ophouden om den ridder aan den hertog de Montbazon voor te stellen voor de plaats te Donai te gaaD bekleeden. Den dag voor het vertrek, werd er beraad slaagd over den weg dien men zou volgen. De baron was van meening laDgs Ver sailles te gaan om den burggraaf Hercules van de gelukkige gebeurtenis te verwittigen, die zoo onverwacht den toestand der heele familie als bij tooverslag ging veranderen. Nauwelijks had hij een woord gesproken, of de kwaadaardige weduwe riep Mij dunkt, broeder, dat wij voor goed overeen gekomen waren den naam van onzen gewezen kleinneef niet meer uit te spreken. Dat is waar, zuster, antwoorde M. de Courgemont, maar het gunstig oogenblik is misschien gekomen om van besluit te ver gemeente. 5- Adres van adhesie betuiging bij het vorig adres door het Hoofdbestuur van het N. O. G. De Heer Roestenberg vraagt of de Gemeente een buitengewone subsidie ontvangt voor het onderwijs Hij heeft zelf gegevens verzameld onder de on derwijzers, die het zeer wenscbelyk ach ten het schoolgeld niet te veihoogen. Hij betoogt het nut van het onderwijs voor de arbeidersgezinnen. Het schoolbezoek zal er onder lijden en dus aanleiding geven tot een ergerlijken toestand waarbij de gemeente wel nadeet lijdt en geen noemenswaardig voordeel behaalt- De maatregel zou wrijving geven terwijl men toch de kinderen zooveel mogelijk op eigen school dient te houden. Verschil lende menschen hebben aan de onder wijzers gezegd, dat zij hun kinderen van de herhalingsschool houden om de 20 cent schoolgeld. De gemeente zou goed doen alle schoolgeld op te heffen. Voorzitter. Er wordt hier veel stof opgejaagd op Diets. De adressen hebben hoegenaamd geen reden van bestaan. Er is alleen besproken, zooals ieder jaar dat de post onderwijs betrekkelijk zoo weinig opbrengt. Er is alleen bijgezegd dat het schoolgeld bij het Bijzonder L.O. in verhouding zooveel hooger is dan bij het O- L. O. Er is volstrekt niet beslo ten het schoolgeld te verhoogen Daarom vind ik dat er te veel stof is opgejaagd. De Raad is totaal vrij. Daarom zal men er n'et op antwoorden. De Raad heeft geen voorschriften te ontvangen. Roestenberg. Men mag werkelijk ge rust de adressen hooren en wij kunnen de zaak ten goede accepteeren In den Raad heerscht werkelijk de sterke be doeling tot verhooging van schoolgeld over te gaan. Hij acht zich verplicht daarop te wijzen. De heer van Beurden vindt het uit stekend, dat de Heer Roestenberg zoo wijst op den minderen man Doch die genen, die niet betalen kunnen, behoeven niet te betalen. Roestenberg. Dat is nogal rekbaar. Er bestaat wel een commissie voor, maar toch wordt het schoolgeld van 12 ge zinnen nog door de onderwijzers betaald. Ellas. Dat behoeven ze niet. Voorzitter. Laat de onderwijzers die anderen? En waarom veranderen Die joDgeling heeft zich tegenover ons schandelijk gedragen en, voor zoover ik weet heeft hij niets gedaan om vergiffenis te verdienen. Dat hy ongelyk gehad henft, daarover zyn wy bet eensmaar iB zyn gedrag dan toch zóó schandelijk en overdrijft gij misschien wel geen beetje? Broeder, spreek zóó niet, of ik wordt boos 1. Telt het das voor niets dat hy onze voogdij zoo onbeleetd beeft afgeschud Hij was meerderjarig. Oin het even 1 Al was hy tweemaal meerderjarig, dan moest hij ods nog eerbiedi gen en gehoorzamen. Hij is ook altijd eerbiedig en gehoorzaam geweest, tot op den dag dat hij van bier is weggevlucht. Maak dat aan de ganzen wijs 1 Een schijnheilige die den onuoozelaar uithing om ons des te beter om den tuin te leiden die onze woning ontvlocht is om eene slechte vronw te bnwen en onze familie te bevlekken I... Zondt gij liever gehad hebben dat by de dochter van den eenen of anderen pachter zou hebben verkozen? Hy moest redelijk zijn en in zynen stand blijven. Ja, maar als men jong isl... Overigens, hy is gebnwd en er is un niets meer aan te doen.,. Dat betreur ik voorzeker, doch Her cules is meer onbezonnen dan plichtig. en er is vergiffenis voor alle zonden 1... Ik moet uwe toegevendheid bewonderen. - En ik kan uwe strengheid niet aanne men. Zooals gij wilt: Wat mij betreft, mijn plan is getrokken 't Is spijtig 1 Ik had gehoopt dat gij evenals ik, het ter harte zondt genomen hebben ons geluk eens wel te vieren door eene goede daad. Eene daad van zwakheid Zoodat gy van zin zyt onzen neef nooit vergiffenis te schenken Zonder twijfel, nooit Dat gy hem nooit znlt weerzien? Nooit 1 Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1