Nummtr 98 Donderdag 15 December 19lO 33e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteiaad van Waalwijk. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgever: w g Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."6. ?ran<o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. (Slot.) Openbare vergadering op Vrijdag 9 December om 63/* uur. Vaststelling begrooting 1911. Rapporteur der commissie van onder zoek, H. G. van Eveidingen. ALGEMEEN E BESCHOUWINGEN. Aangenaam was het voor de commissie te kunnen constateeren, dat de Hoofd omslag voor het jaar 1911 niet zal be hoeven te worden verhoogd, niettegen staande de uitgaven voor alle takken van dienst tot voldoende bedragen kon den worden geraamd. De aangeboden begrooting is met zorg samengesteld en de algemeene toestand der financiën is van dien aard, dat hij gunstig mag worden genoemd. Toch mag niet uit het oog worden verloren, dat de H. O- reeds tot eene aanzienlijke hoogte is opgevoerd en dat hij niet aan zienlijk mag worden verhoogd zonder voor alle belastingschuldigen drukkend te worden. De mogelijkheid eener ver hooging is evenwel niet uitgesloten. 1. De gemeentefinanciën immers zul len niet kunnen blijven drijven op de goede uitkomsten der gasfabriek, omdat, naarmate de baten, die deze gemeente inrichting afwerpt, grooter worden, zich de drang naar verlaging der gasprijzen meer cn meer zal doen gelden. Hoewel de commissie thans niet op verlaging der gasprijzen wil aandringen en een desbetreffend voorstel niet aan den Raad wil doen, vermeent ze toch de aandacht te moeten vestigen op de mogelijkheid eener wellicht spoedige verlaging van den gasprijs. 2 Niet uit het oog mag worden ver loren, dat voor de vakschool nog be trekkelijk niets is uitgetrokken, dat de O. L. S. noodzakelijk moet worden uit gebreid, dat de gemeente te eeniger tijd de havenbeschoeiing onder handen zal moeten nemen en dat de, uitbreiding der gemeente, door den aanleg der nieuwe straten,zeer zekei aanzienlijke jaarlijksche kosten met zich zal brengen, die in de eerste jaren nog niet door verhoogde belasting en verhooging der Rijksuit- keering per hoofd der bevolking zullen worden gedekt. 3. Ook wil de commissie er op wijzen, dat, niettegenstaande in 1910 de ge meente het nadeelig slot der rekening van het Burg. Armbestuur heeft aange zuiverd, dit bestuur voor 19H weer f 500 meer vraagt, welk bedrag, uit den aard der zaak, wel als eene hoogere vaste jaarlijksche uitkeering zal moeten worden aangemerkt. INKOMSTEN Huur van huizen en andere gebouwen. c. Hooilanden Mr. v. Cooth f 1200. Klijberg. Vorig jaar is die post ge bracht, od f 1350 en nu staat hij weer op f 1200. Veorzitter. Hij heeft werkelijk iets meer opgebracht, maar dat is zeer aan schom melingen onderhevig en daarom nemen we 't gemiddelde. Klijberg. In verband met dezen post wenschte ik iets in de overweging van B. en W. aan te bevelen. Naar ik ver nam zou na afloop der huur van de maréchaussée-kazerne dit gebouw voor een ander doeleinde worden bestemd. Ik zou de aandacht erop willen vestigen, om dan bijtijds maatregelen te nemen om de maréchaussées weer hier te krij gen; ik vermeen ook dat het kanton gerecht niet meer aan de eischen vol doet en zou in overweging geven om te gelegenertijd, een nieuw gebouw te stichten, waarin kantongerecht, katon, kantoren voor registratie, inspectie, di recte belastingen enz konden worden gehuisvest. Zoo'n gebouw moet dan komen in 't midden der gemeente, nu zijn die kantoren dikwijls zeer lastig gelegen. Ik geef 't slechts in overweging om hieraan bijtijds te kunnen denken. Voorzitter. Ik kan u hierop antwoor den, dat we nooit klachten ontvangen over 't kantongerecht, 't vorig jaar is dat nog in orde gemaakt en men is zeer goed tevreden, maar ik begrijp uwe be doeling wel, U wilde een gebouw, waarin alles bijeen was en dat van de gemeente uitging- Klijberg. De huur zou veel vergoeden. Men kan wel tevreden zijn, maar de maréchaussées heetten vroeger ook te vreden, maar ineens waren ze verdwe nen Zoo kon het met iets anders ook wel gaan. Dit punt gaf me aanleiding uwe aandacht erop te vestigen. Voorzitter. Namens R en W. zeg ik U toe, dat we de zaak in overweging zullen nemen. Verbunt. Die huur f 100 voor terrein aan de haven, dat is voor 1 of 2 riet handelaars. Die kleinhandelaars betalen een machtig groote huur, en in verband met de groote concurrentie, zou ik in overweging geven de huur wat te ver minderen. Timmermans-Verschure. Als ze er zelf niet om vragen, behoeven wij toch niet te beginnen. Gragtmans. Die f 100 is van de stoorntimmerfabriek, wat u bedoelt komt onder kaaigelden. Havengelden f 2000. Van Everdingen Met genoegen con stateerde de commissie, dat de raming der opbrengst van havengelden met f 200 kan worden verhoogd, niettegenstaande de verlegging der bekende meelfabriek van Tilburg naar den Bosch. Voorzitter. De haven bracht 't vorig jaar f 700 meer op, en zal nu weer aan merkelijk daaiboven gaan n 1. f 400. Vergoeding tollen f 103.38 Houben. Welke tol is dat Voorzitter. De afgekochte tol aan het einde der stationstraat. Opbrengst verkoop onroerend goed fyoo. Van Everdingen. Deze opbrengst vloeit voort uit den verkoop van het huis van Aug. van Baal in de Van Coothstraat en moet niet dan als eene toevallige bate worden beschouwd- Voorzitter. Volgens de nieuw model- begrooting moet dit onder dit hoofdstuk worden gebracht. Nog moeten een paar memorie-posten aan de inkomsten worden bijgevoegd, welke door den secretaris worden voor gelezen. UITGAVEN. Jaarwedden ambtenaren enz ter secre taris f 1400 Van Everdingen. Deze post is f 2.50 hooger geraamd dan het vorig jaar. Meent hel Dag. Bestuur, dat het salaris van den 2en ambtenaar met f 50 moet worden verhoogd, dan wil de commissie zich daar niet tegen verzetten. Wat betreft het aanstellen van een 3en ambtenaar of jongsten bediende, de commissie is daar beslist tegen. Op de eerste plaats' toch moet uit breiding van klerkenpersoneel ter secre tarie worden vermeden zoolang dit niet dringend noodzakelijk is ter wille van de thans in dienst zijnde functionarissen. Hoe meer personeel, hoe geringer hunne tractementen is iets dat voor de hand ligt. Voorts zijn er tijden van het jaar, dat het werk best afgedaan kan worden- Wordt het personeel doorloopend ver sterkt, dan kan het niet anders of ijver en voortvarendheid moeten verslappen- Op de tweede plaats is de commissie er tegen met het oog op de finantiëele gevolgen daaruit voortvloeiende voor de gemeente. Verondersteler wordt iemand aangesteld op t 200 dan staat het ons inziens, vast, dat de Raad hem binnen een 4 tal jaren een tractement moet of zal geven van f 500 en meer. Dit, het valt niet te weerspreken, is de gewone gang in dergelijke gevallen. Mochten B. en W. evenwel overtuigd zijn, dat meerdere hulp beslist noodzake lijk is, dan wil de commissie dit op hun gezag aannemen. In elk geval wenscht de commissie dringend in overweging te geen, niet over te gaan tot aanstellen van een klerk of schrijver, dan onder mededeeling, dat zijne betrekking zeer waarschijnlijk niet van blijvenden aard zal zijn. Voorzitter. Ik kan u mededeelen dat deze zaak door B. en W ampel is be sproken eo zijn wij tot de conclusie ge komen dat zoo'n klerk wel dringend noodzakelijk iser zijn zooveel werk zaamheden bijgekomen, daarenboven moeten de Bevolkingsregisters die 10 jaar geduurd hebben hernieuwd en geheel overgeschreven worden. Hoofd zaak is tevens, de hooge leeftijd van den secretaris, die natuurlijk niet meer zooveel kan doen a\s een jonge kracht we kunnen hem dan wat ontlasten en dan wordt vlot werk gedaan ik heb 't het heele jaar nagegaan, en 't is m. i. voor dit jaar noodzakelijk, 't is geen vaste ambtenaar, slechts tijdelijkde secretaris is dikwijls wegeDS ziekte af wezig. Van Schijndel. Dus dat zou f200 ge ven. Kunt U daarvoor iets krijgen; dat is weer lappen maak toch goed werk, op die manier is 't weer half werk. Als iemand voor dat bedrag moet werken, zal bij meer in de war gooien. Betaalt liever iets meer en tracht krachten te krijgen, dat alles piek fijn in orde is, dat men ten allen tijde alle gegevens kaTi krijgen en betaalt dan beter. Timmermans-Verschure. Ik ben het met den heer van Schijndel eens dat men voor f 200 per jaar, iemand geen 6 dagen per week kan laten werken dat gaat niet op, maar kan men dan b.v. niet vol staan met 2 of 3 dagen, vooral daar U zegt dat 't tijdelijk is, tV>t in de behoefte is voorzien. Houben. Ik geloof dat het de bedoe ling is een geschikte schrijver te krijgen, alleen voor schrijfwerk, anders kaD men natuurlijk voor f 200 niets krijgen Maar iemand die een goede hand schrijft om de bevolkingsregisters over te schrijven dan komt er nog bij, waar moet men hem plaatsen, iemand met tijdelijke aan stelling, dat zou gaan- Klijberg. Op andere plaatsen ziet men dat volontairs graag plaatsing hebben voor f4 toch kan men niets verlangen. Voorzitter. De bedoeling is ook niet een volkomen kracht, alleen een jongen, eene goede hand schrijvende, die kan zich misschien mee bekwamen en de administratie leeren. Van Schijndel. Als ik 't goed begrijp moet hij een groote schep werk doen voor dat bedrag. Goedgekeurd. Kosten van gedrukte stukken. Van Everdingen. Deze post wordt met f 125 verhoogd, terwijl sub afd. II art. I ook nog f 50 voor de kosten der kie zerslijsten is uitgetrokken. Gaarne zag de commissie een en ander opgehelderd Het is toch zeker de be doeling het drukken der kiezerslijsten enz. hieruit te kwijten Voorzitter. Het meerdere bedrag is voor nieuwe bevolkingsregisters. Maar wij wilden het kaarten-systeem invoeren, dat geeft vele voordeden. Van Everdingen. 't Vorig jaar waren er kaarten, die in een verkeerde doos terecht waren gekomen. Voorzitter. Registers zijn f50 goed- kooper, maar ik zou toch voorstellen kaarten te nemen,'t wordt overal gedaan en 't is veel zuiverder en makkelijker. Houben. Misschien voor groote ge meenten. Registers daarvan kan nooit iets wegkomen. Maar acht U 't noodig. Voorzitter, 't Is veel makkelijker en betere controle. -Van Schijndel. Als 't goed wordt na gegaan. Aangenomen. Jaarwedde afslager boter mijn f40 Klijberg. Gezien 't feit dat de botermijn steeds minder opbrengt, blijven de uit gaven nog altijd 't zelfde. Als er nu op de secretarie een kracht bijkomt, dan kan deze post wel achterwege blijven, dat kan die persoon wel meteen doen. Voorzitter. De botermijn gaat achter uit, ik heb er voor gedaan wat ik kon alle gemeente bedrijven gaan vooruit, maar dit wil niet. Houben. In verband met de opmerking van den heer Klijberg, vind ik ook dat nu de botermijn voortdurend achteruit gaat, eene uitgave van f76 voor bezol diging voor ambtenaar en afslager, te hoog is. Klijberg. Ik stel voor den post van ambtenaar te laten vervallen. Van Schijndel. Ik zou nog een jaar zoo door gaanen geef B. en W. in overweging maatregelen te nemen, dan kan het nog best drukker loopen. Men kan eens zien of er niets anders achter schuilt, dat zou ook kunnen. Hoe kan die zoo achteruit gaan, elders toch niet. Klijberg. Door de coöperatieve boter- fabrieken vooral. Ik kan me overigens er goed mee vereenigen, nog een jaar af te zien. Aangenomen. Schatters dranklocaliteiten f 63 Verbunt. Ik las in 't raadsverslag van Heusden, dat daar per schatting wordt betaald, dat zou dezen post hier aan merkelijk verminderen. Klijberg. Ik wilde hierop ook aanmer king maken, er is al zoo dikwijls o/er gesproken en hij blijft steeds 't zelfde; daarom wou ik er nogmaals op wijzen. Voorzitter. Vindt U 't goed die som van f65 op de begrooting te laten en dat B. en W een regeling treffen om per schatting te betalen. Houben. Laten we 't zoo aanhouden en dat B. en W. de zaak redelijkerwijze regelen als andere gemeenten, maar dat het dan niet op de lange baan worde geschoven. Aangenomen. Jaarwedden Politie f i486 (f 1336)- Van Everdingen. Blijkens de bijlagen is deze post geraamd op f 1536, terwijl op de begrooting slechts f 1486 is uit getrokken. Voorzitter. De post van f 1486 was geraamd en gedrukt, maar toen wisten wij niet, dat de gemeente-veldwachter zijn ontslag zou vragen. B. en W. zijn voornemens het politie-wezen op een anderen leest te schoeien. Nu Froklage zijn ontslag heeft gevraagd, bestaat 't plan om zijn plaats niet meer aan te vullen, maar een hoofd agent van politie aan te stellen, een chef, die onder di rect toezicht staat van de autoriteiten, die hem benoemen. Het plan is hem te benoemen op een salaris van f600, met drie half jaarlijksche verhoogingen van f25 is f75, t 75 voor kleeding en vrij huishuur. De heeren zullen 't met mij eens zijn, dat zooals 't nu geregeld is, het niet langer gaatop alle plaatsen is dat beter georganiseerd en worden ze beter opgeleid, vooral zullen we na de laatste gebeurtenissen allen overtuigd zijD, dat het ook hier daar heen moet; we moeten een fliok hoofdagent hebben, die geschoold is, en eenigzins met ad ministratie op de hoogte en die de anderen kan onderrichten de behoefte eraan is zeer gevoeld en ik betwijfel niet of de heeren zullen zulks goedkeuren. Aangenomen. Bruggen, duikers, riolen f 575. Klijberg. Hier is iets meer uitgetrok ken dan verleden jaar. Indertijd heb }k al den toestand besproken bij het kloos ter, dat de Pastoorsheul zoo slecht was, een toestand die tegen elk begrip van gezondheidsleer iDdruischt. B. en W. zouden toen den toestand eens op gaan nemen. Voorzitter. Ik meen U toen geant woord te hebben, dat het eigendom was van een ander en dat wij toch moeie- lijk werken op particulier terrein konden gaan doen. Klijberg. Ik wensch er op te wijzen, dat de toestand bij het klooster, waarbij school en gasthuis, lang niet in orde isals 't opgenomen was door B- en W. zouden die particulieren haast zeker genegen zijn bij te dragendan ging het goed op kosten der gemeente met andere bijdragen. Nog is er een ander punt, aan de O L. school is 't nu goed in orde, maar achter de speel plaats is de toestand nog steeds 't zelfde, en daar diende eveneens in te worden voorzien ik had daarvan wel een voor stel verwacht. Houben. Vooral voor school en gast huis sluit ik me direct aan ik geloof zelfs dat er de particulieren veel voor voelen, maar de gemeente moet voor gaan, bij de bijzondere school en 't gasthuis is de toestand zeer slecht. Klijberg. Ik wil er op wijzen dat de rioleering in de Nieuwstraat 2eer slecht is. Van Schijndel. Dan kunt ge de sloot vooraan in de Kerkpad, daar vlak bij die woningen en een fabriek cr ook wel bijnemen. Van den Broek. Daar blijft ge uit. Voorzitter. Als de heeren er zich mee kunnen vereenigen dat wij gaan werken op particulier terrein, dan is 't mij goed. Klijberg. Ik heb gezegd, dat B. W. t zouden gaan opnemen, want de ge meente heeft wel een beetje schuld, daar ze de zaak wel wat verslofd heeft met de uitloosing. Houben. 't Algemeen belang vordert het toch Voorzitter. Er is niets geen bezwaar tegen met de eigenaren te onderhan delen. Timmermans-Verschure. Wordt op de zelfde wijze weer met de rioleering der straat doorgegaan. Voorzitter. De post is verminderd, zooals U ziet, we wilden dit jaar maar aansluiten van Notaris Rant tot aan de rioleering der nieuwe straat, en t vol gend jaar vanaf de nieuwe straat tot de Emminkhovensche heul, dan krijgt men pas de doorstrooming van de haven en is de zaak geheel in orde. Aangenomen. Van Schijndel: Was den gemeente architect 't vorig jaar al geen gratificatie toegekend, nl. als U uitgezien had hoe het met z'n werk ging, dat toen al niets te wenschen ovrliet. Is daaraan toen ge- volg gegeven Voorzitter, 't Is onder B. en W. ook besproken en wij hebben er niets tegen 't lag in de bedoeling hem bij 't opleve ren der nieuwe straat eene flinke grati ficatie te geven. Van Schijndel: Hij voldoet in all opzichten. Timmermans-Verschure. Ik zou i overweging geven geen gratificaties t geven, maar degenen die 't verdienen meer te geven. Nu pas heeft de baa der gasfabriek eene gratificatie gehad e anderen, die langer werkzaam zijn e goed hun plicht doen, krijgen niets, da moet den werklust verlammen- Voorzitter, 't Salaris staat vost voo 't gewone werk, de nieuwe straat is ee buitengewoon werk, dan mag hij 00 wel iets buitengewoons hebben. Timmermans-Verschure. Straten aan leggen is toch ook zijn werk. Klijberg. Ik kan me er mee vereenigen hem eene flinke gratificatie toe te kennen Aangenomen. Klokken f 10. Van Everdingen- Wordt dit uitbetaald Voorzitter. Toch moet het erop geze worden, als bewijs van ons eigendoms recht. Ophalen van vuilnis f 930. Klijberg. Deze post is verhoogd, ui stekend, maar toch wil ik er op wijze dat het reinigen der straten zeer ve te wenschen overlaat. Voorzitter. In 't college van B. en is besproken voortaan van gemeenteweg de straat te laten reinigen bij 't ze- drukke verkeer is 't niet doenlijk d eigenaars der huizen te verplichten, d zelf te doenik heb de menschen reed dikwijls laten aanzeggen en moet he daardoor onaangenaam zijn de gemeent (O CL, >1 T3 O e Echo van het Zuiden Waahv|jksfli« en Lan^slraatsehe Courant,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1