ii Oorspronkelijke schets G v. d. WALD. Gemeenteraadsvergadering. Reclame. Rechtszaken. moet het zelf maar voortaan doen en daarom hebben we verschillende offerten van veegmachines ontvangen. Onze ge meente-opzichter is in Rotterdam bij de gemeente-reiniging gaan kijken en daar werd zoo'n vecgmachine zeer aangeraden; de kosten zijn nogal aanmerkelijk en daarom is 't voorloopig gelaten. Klijberg. 't Ligt toch in de bedoeling het te doen, dan zou ik er een post voor uittrekken. Voorzitter. Als u 't wenscht en ik geloof dat de heeren er allemaal voor zijn, dan is 't altijd nog van onvoorziene uitgaven te doen. Van den Broek. Hoeveel zal't kosten Voorzitter, f300 a 400 per jaar meer, buiten den aankoop der machine. We zullen met een voorstel komen. Houben. 't Komt in den laatsten tijd voor, dat automobielen met zoo'n vaart door de straat en zoo kort langs den kant rijden, dat de huizen van onder tot boven bespat worden. Zijn die aan geen snelheid gehouden Timmermans-Verschure Met v. Gend en Loos is 't hetzelfde. Voorzitter. Ik heb bij den heer Tim mermans de keien laten verleggen. Timmermans-Ver6chure. 't Blijft nop hangen de oorzaak is, dat een wiel langs de rail gaat en de keien die op de biels liggen blijven op hoogte en de andere zakken en dan komen er z g knikken; komt een kar of auto erin, dan spat het water op. Voorzitter. De groepen in de straat worden alle veranderd, die ziin alje verkeerd gelegd, nu kan alles beter 1 afwateren. Kosten gasfabriek f 41280. v. Everdingen. Conform het advies der gascommissie wordt voorgesteld den boekhouder twee éénjaarlijksche veihoo- gingen te geven ad f 50 en voorts het hem thans toegezegde vrij gasgebruik te verleenen, tot zijn tractement f 1000 bedraagt. De commissie kan uiet anders dan met den meesten lof van het beheer van den boekhouder gewagen. Timmermans-Verschure. Waarom wilt ge hem dat gas ontnemen, aan den eenen kant ontnemen, wat ge hem aan den anderen kant geeft, f 800 is veel te weinig f 100 geeft ge hem meer en neemt hem weer ongeveer f 40 af. Voorzitter, 't Beginsel is verkeerd, gas gratis geven in particuliere woningen. Van Schijndel. Hij moet meer salaris hebben, hij doet goed zijn plicht, werkt uitstekend, is den heelen dag bij zijn werk, laat men hem dan toch ook betalen. Klijberg. Ik kan me er goed mee ver eenigen, meer geven en 't gas eraf. Gragtmans Verhooging jaarlijks geven dus in 3 jaar in plaats van 6. Van Schijndel. Geef hem t 100 meer en dan geen gas, de man verdient het. Gragtmans. Dit jaar f950 en 't volgend jaar f 1000 zonder gas. Aangenomen. Onderwijs. Everdingen. Gaarne werd de commis sie ingelicht in hoeverre B. W. zijn gevorderd met het treffen der voorbe reidingen voor den verbouw der O. L. S.? Met nadruk dringt de commissie hier op aan- Voorzitter, 't Vorig jaar is er zooveel werk geweest, dat we dit niet hebben kunnen ter hand nemen, de laatste maan den zijn we er aan begonnen en hopen wij U in 't voorjaar plannen te kunnen voorleggen, nl. om op de twee vleugels verdiepingen bij te bouwen, de plannen moeten eerst door den heer Van Oppen- raaij worden goedgekeurd. Aangenomen. Klijberg- Ik zie voor onderhoud f 150, is dat voor de kleine verbouwing van de woning van 't hoofd der school, is dat dan niet wat laag geraamd Voorzitter. Zooals U kunt zien op de begrooting van den opzichter is dit voor gewoon onderhoud. Voor een verbou wing komt er een afzonderlijke post. Krankzinnigen cn armwezen- Klijberg. Met genoegen heb ik gezien, dat de gemeente heeft requestreerd bij de Prov. Staten voor verhoogde subsidie. Voorzitter. Ja, dat is nu aanhangig. Van Everdingen. De commissie kan zich voor dit jaar met de meerdere sub sidie ad f 500 vereenigen. Er dient even wel te worden gewaakt, dat de gemeente subsidie niet de sluitpost wordt van het Burg. Armbestuur. Voorzitter, 't Is slechts voor 1 jaar. Kamer van Koophandel. Van Everdingen. Blijkens de overge legde rekening en verantwoording der Kamer van Koophandel bedraagt het nadeelig saldo over 1910 nog f34, zoo dat de commissie geen bezwaar heeft de subsidie ad f 200 voor 1911 toe te staan. Memorie-post voor pensioenen wordt uitgetrokken en bijgevoegd bij de sub sidie voor de Hanze, dat dit alleen is voor den handelscursus. Na een woord van dank van den voor zitter aan de commissie van onderzoek, wordt de begrooting aangenomen in ontvangst en uitgaaf op fl. 103485 86 Klijberg. Heeft U al plannen gevormd met de boomen Voorzitter. Direct plan nog niet, er zijn drie wegen open, of hard snoeien, of om den andere eruit, of alles in eens. Vooral dit jaar konden we er nog weinig aandoen, zoolang de nieuwe straat niet klaar iswe zouden den weg naar 't station dikwijls versperren. Van Schijndel. Goed snoeien en de toppen eruit zal veel helpen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. Provinciale Noordbrabantsehe en 's nertegenbossehe Courant Uitgevers J. J Arkesteyn Zoon, 's-Hertogenbosch, Telefoon 79. lederen ZATERDAGAVOND een van De Prov. N.Br en 'u-Hert. Crt. verschijnt dagelijks per kwartaal f 1 65, franco per poet f2. <1 i r e c t e triegrammen van Reuter en an 'ere persbureau's en eigen correspondenten in binnen- en buitenland. Gratis ongevallenver zekering, verschillende uitkeeringen reeds gedaan. CAPELLE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 10 Dec 1910 des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter de Ede'achtb. heer G Vermeulen Wzn. Ongeveer kwart voor e'f uur opent de Voorzitter de vergadering Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring gemeente begrooting voor het dienstjaar 1911 in ontvangst en u'.tgaaf op f 20888.1 U/s b Een circulaire van den Ned Bond van Gemeente-Ambtenaren waarin wordt gevraagd de Dorgtocht voor den gemeen te-ontvanger niet hooger te stellen dan door de wet wordt vereischt. Voorzitter. Ik stel voor deze inge komen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Oerlemans. De borgtocht is natuurlijk vastgesteld, maar is dat voor een aantal jaren of totdat weer een nieuwe ont vanger wordt benoemd. Voorzitter De borgtocht is hier nu vastgesteld op f 2500 en dat is totdat een andere ontvanger wordt benoemd. Oerlemans. f 2500. Is dat meer dan de wet vereischt. Wachter. Dat is wel het minimum. Rijken. Ik zou de borgtocht hooger inplaats van lager willen stellen. De borgtocht moet gesteld worden over eenkomstig de inkomsten. Voorzitter, 't Is een vereeniging die opgericht is om die ontvangers, die niet bij machte zijn een borgtocht te stellen te helpen, Daarvoor is een fonds en om dat fonds nu niet al te zeer uit te putten zullen ze de borgtochten gaarne zoo laag mogelijk houden, dat is de be doeling. Oerlemans. Is de gemeente vrij de borgtocht te regelen zooals ze wil of is ze gehouden aan de wet. Voorzitter. Als ik ontvanger was en ik had een borgtocht op hypotheek, dan zou ik veel liever hebben dat die van af 't begin hoog genoeg was gesteld dan laag, want gaan de inkomsten en uitgaven vermeerderen, dan loopt men gevaar dat de borgtocht moet worden verhoogd. Heeft men nu een flinke borgtocht gesteld, dan heelt men geen gevaar dat het verhoogd zal moeten worden. Hier is de borgtocht niet te hoog gesteld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Kennisgeving van den heer Wachter dat hij ontslag neemt als Wethouder. Voorzitter. Ik kan de heeren de ver zekering geven, dat de heer Wachter in het Dag. Bestuur zeer zal worden gemist. Ik stel voor den heer Wachter met ingang van 1 Januari ontslag te verleenen. 3 Verzoek van den heer Wachter om ontslag als ambtenaar van den Burger lijken Stand. Voorzitter. Ik stel voor ook hier voor den heer Wachter eervol ontslag te ver leenen met ingang van 1 Januari 1911 met dankbetuiging voor de door den heer Wachter in die betrekking bewe zen diensten. 4 Verzoek van den heer Bruno de Noo om ontslag als hoofd der school en als onderwijzer aan de herhalingsklasse en zulks met ingang van 1 Mei 1911. Een concept besluit waarin eervol ontslag wordt verleend met dankbetui ging voor de vele en langdurige diensten, wordt voorgelezen en goedgekeurd. Een afschrift van deze besluiten zal worden gezonden aan de verschillende school-autoriteiten. Voorzitter. Met leedwezen zien wij het hoofd der school, den heer Bruno de Noo, uit deze gemeeDte vertrekken. Sinds lange jaren, bijna 38 volle jaren, heeft hij hier gefungeerd en in ai dien tijd heeft hij steeds zijn beste krachten gewijd aan het onderwijs. Met genoegen zullen velen dan ook nog aan het on derwijs door den heer de Noo gegeven, terug denken. Ik spreek dan ook gaarne met lof over hem. Moeilijk zal hij ook ijn te vervangen. Ik geloof de tolk te zijn van den ge- heelen raad wanneer ik hier zeg dat wij hem noode zien vertrekken Maar wij moeten zijn besluit billijken Zooveel jaren heeft hij reeds zijn beste krachten gegeven aan het onderwijs, zoodat wij hem de rust die hij nu gaat genieten, niet mogen ontzeggen. Ik hoop dan ook dat het hem in zijn verdere levensdagen goed zal gaan. (Bravo's). De Voorzitter leest hierna voor een concept-advertentie die zal worden ge plaatst voor eene oproeping van een hoofd der school. Daaruit blijkt dat akte Fransch ver plichtend is, het salaris van f 1100-f 1300 bedraagt, vrije woning en tuin geniet, onderwijs wordt gegeven in de vakken a tot en met 1, akte landbouw een aan beveling zal zijn en voor herhalingson- derwijs 75 cent per uur wordt gegeven. Voor akte Eogelsch en Duitsch wordt vergoeding gegeven. Rijken- Nu staat er dat akte land bouw aanbeveling verdient- Mij zou 't echter wel geld waard zijn wanneer het hoofd in het bezit is van akte landbouw, meer dan akte Duitsch of Eogelsch. Ik zou een voorstel willen doen, altijd als dat in deze vergadering kan, ik weet niet of het gaat, om voor akte landbouw f 100 te geven. Ik weet niet of de raad zich in deze nu kan uitspreken. Voorzitter. Als wij voor akte land bouw eene vergoeding willen geven, dan moeten wij eerst de salarisregeling wijzigen. Rijken. Als het niet kan, dan gaat het niet, maar ik heb meermalen ge hoord dat het verkrijgen van akte land bouw zeer moeilijk gaat, moeilijker dan een ander vak. De studie is zeer lastig en daarom zou ik ook gaarne vergoeding willen geven voor akte landbouw. Als er een som voor wordt uitgetrokken, zullen ze er eerder op uitkomen als wanneer het alleen maar ter aanbeveling dient. Bovendien, in deze landbouwende streek zou het van groot nut zijn. Mijn heer De Noo is nu 38 jaar hoofdonder wijzer geweest en in al dien tijd is er maar een geweest die Engelsch en een die Duitsch bij hem heeft geleerd. De landbouwersjongens zouden van een onderwijzer met akte landbouw kun nen profiteeren, die zouden zich nog wat kunnen ontwikkelen In een zaak die voor hen van zoo'n groot belang is. Sneep. Als er maar een komt met akte landbouw en de andere sollicitanten zijn niet in het bezit daarvan, dan zou den wij aan een persoon afhangen. Rijken. Waarachtig niet. Wij behoeven hem niet aan te nemen als hij in andere zaken niet bevalt. Dat is de bedoeling niet Dat gaat ook niet dat de raad zich in princiep uitspreekt om een subsidie te geven die iu het bezit is van akte land bouw. Voorzitter. Men kan alles regelen zoo men wil, maar dan moeten wij de salarisregeling weer gaan wijzigen. Rijken. Ik geloof wel, dat, als wij konden zeggen dat akte landbouw f 100 meer geelt, er meer sollicitanten zouden opdagen. Middelkoop. Kunnen wij geen sub sidie in 't vooruitzicht stellen Rijken. Dat gaat ook niet Sneep. Zou het niet kunnen gebeuren dat andere sollicitanten, die niet in het bezit zijn van akte landbouw, er om achterwege blijven Voorzitter. Dat zou ik niet denken. Ik geloot dat wij bier zeer veel sollici tanten zullen krijgen. Wordt besloten het concept, zooals dat is voorgelezen, goed te keuren. 5. Verzoek afschrijving hoofd, omslag wegens overlijden. Voorzitter. Van A Timmermans is een verzoek ingekomen om den Hoofd. Omslag van H. Timmermans voor 5 maanden af te schrijven, uitmakende een bedrag van f 0.79. Wordt goedgevonden. 6. Aangehouden voorstel van B. en W. tot slooping van een gebouw der ge meente. Voorzitter. Ik kan de heeren nog me- dedeelen dat wij voor grondbelasting f 14.80 betalen voor verzekering tegen brandschade f9.50. De opbrengst f550 tegen 4 pCt. gerekend f 22 dat zou een 's jaarlijksche ontvangst zijn van f 46 30. Wachter. Daarbij komt nog dat er een kolossale administratie romslomp aan is verbonden als men dergelijke woniagen gaat verhuren. Oerlemans. Ik ben er nog eens in wezen kijken, 't Ziet er nu wat haveloos uit, maar de vloeren zien er nog goed uit. er is nog geen slecht plaatsje te zien. Alleen aan den zolder zou een kleine reparatie noodig zijn. Wachter. En die kuilen in het dak. Oerlemans. Die zijn makkelijk te re- pareeren. Middelkoop. Ik heb het eens gevraagd aan de" timmerman Treffers, maar die zegt dat het goed is te maken door 2 nieuwe gordingen er aan te brengen. Wachter Maar zou je dan 50 gulden winst per jaar er uit willen halen om van die klapwoningen te gaan verhureD. Middelkoop. Ik zou het aan een per soon verhuren. Wachter. Dat zou zoo iets zijn als gedwongen winkelnering Verhuren met recht van onderhuur zou ik beslist heele- maal niet doen. Middelkoop. Wanneer het gebouw wordt gesloopt zal zoo'n open ruimte toch in 't geheel geen mooi gezicht zijn. En hoe lang zal dat duren. Misschien 3 jaar maar misschien ook wel 20 jaar. Zoo'n open terrein is toch niet ter verfraaiing van het dorp. Wachter. Ik denk dat het een min der verkwikkelijk gezicht zal zijn als je daar op die ruiten zal neerzien waar voor een vuil vies lapje hangt, wat een gordijn moet heeten. Rijken. Ik heb het ook nog eens gezien, maar ik geloof dat het veel beter en voordeeliger voor de gemeente is als wij het afbreken- Reparaties aan een huis, vooral alsdat van de gemeente is, wij kennen het, dan wordt maar gezegd, 't is voor de gemeente 1 Dat is nu eenmaal de leus. En dat de gemeente verhuurderes gaat worden van krot woningen, dat zou niet overeenkomstig de wet zijn. Terecht merkte de Voor zitter in een vorige vergadering op dat de gemeente in alles het voorbeeld moet geven, dat is nu eenmaal een eisch des tijds. Het huis is mij van binnen betrekkelijk meegevallen, maar als ik mii afvraag wat zal voor de gemeente het voor- deeligste blijken te zijn, dan zeg ik afbreken. Wachter. Ik wil nog verder gaan en zeggen, dat al zou het eenig voordeel opleveren het dan nog beter is dat men het huis sloopt. Men kan de gemeente niet vergelijken met een particulier persoon. Rijken. Leest de verslagen van den Rotterdamschen gemeenteraad en van de Tweede Kamer maai eens, dan ziet men wat een groot verschil het maakt of de gemeente of een particulier verhuurt. Oerlemans. Dan zou ik het publiek verkoopen. Rijken. En als wij het later dan weer noodig hebben voor een post- en tele graafkantoor. Kan men daar ooit een mooier punt voor in de gemeente vinden. Is het niet ongepermitteerd dat nu het hulppostkantoor aan het uiteinde der gemeente is. Sneep Dat kan wel over 25 jaar zijn, maar men kon het verhuren met b.v. 3 maanden opzegging en met die conditie dat alle onderhoud is voor reke ning van huurder. Wachter. Hoe moet je dat verhuren. Er is alleen afgekeurd drinkwater, er is maar een privaat, het geheele huis deugt niet voor er huurwoningen van te maken. Sneep. Dan moet u eens zooveel andere kleine huisjes gaan kijken. Middelkoop. Het drinkwater is in bijna het geheele dorp afgekeurd. Wachter. De gemeente mag niet willens en wetens een huis laten ver huren Waarvan zij weet dat het niet goed is. Sneep. Wij verhuren het aan een persoon en die moet zelf weten wat hij doet. Wachter. Voor hoeveel denken de heeren het dan te verhuren. Wij moeten het toch eerst taxeeren. Sneep. Als wij eens 100 gulden vragen dan is het nog 60 gulden meer dat het opbrengt- Wachter. Vindt u dan 60 gulden ge noeg om zooveel rompslomp op je hals te halen. Voel je daar nu iets voor dat iemand iets uit zoo'n huis gaat halen. In heel het dorp staat het huis be kend als een bonte hond om zijn voch tigheid. Sneep. Er zijn toch liefhebbers om het te huren. Middelkoop. Afbreken is toch het laatste. Oerlemans Ik geloof niet, dat als het van eén particulier was, het door één zou worden afgebroken. Rijken. Wij mogen de gemeente met geen particulier gaan vergelijken, dat is een groot verschil, Ik geloof dat ik het voor mijn persoon ook niet zou af breken, maar ik zeg nog eens dat dat een zeer groot verschil is. Oerlemans. Ik zou zeggen wat ik voor mij zelf het beste vindt is ook voor de gemeente het beste. Wachter. Dat is een groot verschil- Voor je zelf gaat het gemakkelijker en heeft men meer recht. Rijken. Ik kan het voordeel er niet van inzien, wel het nadeel. Maar ik zal er mij bij neerleggen, de heeren moeten het zelf weten- De Voorzitter brengt alsnu in omvraag of het huis al of Diet zal worden afge broken. Voor afbreken stemden de heeren Rijken en Wachter; tegen de heeren Oerlemans, Adr. v. d. Hoeven, J. v- d Hoeven, Sneep en Middelkoop. Wachter. Het huis b'ijft dus staan Maar nu het achterste gedeelte, moet dat worden afgebroken. Sneep. Dat zou ik niet doen. Ik zou het geheel verhuren, dan moet de huur der zelf weten wat hij er mes; :«et. Hij zou het kunnen verhuren om er hooi in op te bergen Oerlemans. Ik denk dat je een hoop kosten zou krijgen om dan het achterst* gedeelte van het huis af te sluiten. Rijken. Om er hooi in op te bergen deugt het niet, want het zal nooit zoo veel kunnen opbrengen dat men er de kosten voor het onderhoud er mee zou kunnen dekken. Bovendien is die zolder achter zeer sl cht. Sneep. Het kan ook worden verhuurd aan een timmerman om er hout in te bergen. Rijken Ja, dat wordt nu ook gedaan en nog wel aan twee personen en daar heeft de gemeente dan het belangrijke bedrag voor van f 15 per jaar. Na nog eenige discussie zegt de heer Wachter, dat de heeren die voor het verhuren van het huis hebben gestemd, alle verantwoordelijkheid dragen en zij te zorgen hebben dat de gemeente uit dezen toestand komt. Oerlemans. Er is nog geen gelegen heid geweest om het te huren, dus is er van zelf ook nog geen huurder kun nen opdagen. Sneep. Wij kunnen probeeren het te verhuren, gaat dat niet, dan kunnen wij het later nog afbreken. Middelkoop. Als na verloop van tijd blijkt, dat het niet is te Verhuren, kunnen wij het nog altijd afbreken. Wordt be sloten eerst nog eens een onderzoek in te stellen of het achterste gedeelte kan worden afgebroken en het huis te ver huren met recht van onderhuur voor den tijd van 4 jaar, met wederzijdsche op zegging van 3 maanden. De heeren Wachter en Rijken stemden tegen dit voorstel- 7. Vaststelling voorwaarden verpach ting kaai- en havengeld. Voorzitter. De verordening is juist 't zelfde gebleven als't vorig jaar, zonder stemming wordt de verordening vast gesteld. 8. Benoeming van een Wethouder. De uitslag hiervan is, dat de heer R. Middelkoop wordt gekozen met 4 stem men De heeren Sneep en J. v- d. Hoeven verkregen ieder één stem, terwijl een stem in blanco was uitgebracht. Voorzitter. Mijnheer Middelkoop neemt u uwe benoeming aan. Middelkoop. Ja, mijnheer de Voorzitter. Voorzitter. Dan feliciteer ik U met uwe benoeming en ik hoop dat wij met U in dezelfde mate moge werkzaam zijn als met uw voorganger. Ik hoop dat wij steeds eensgezind en Op aangename wijze tal van jaren de belangea der gemeente zullen behartigen. Middelkoop. Ik dank u, mijnheer de Voorzitter voor uwe waardeerende woor den en de leden voor het in mij gestelde vertrouwen. 9 Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorzitter. Op de aanbeveling staan de heeren Rijken en Middelkoop. De heer Rijken wordt benoemd met 4 stemmen De heer Middelkoop verkreeg 3 stemmen. 10 Benoeming van een stembureau voor verkiezing van leden van den ge meenteraad, de Prov. Staten en Tweede Kamer. Benoemd worden de heeren J. v. d. Hoeven en Sneep, tot plaatsvervangende leden de heeren Middelkoop en Adr v. d. Hoeren, tot 3e lid Rijken en tot plaatsvervangend 3e lid Oerlemans. 11 Benoeming stembureau voorleden van de Kamer van Arbeid 1911. Benoemd worden h ervoor de heeren Rijken, Sneep en Adr. v. d. Hoeven tot plaatsvervangers de heeren Oerle mans, J. v. d. Hoeven en Middelkoop. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 12 Vaststelling suppletoir kohier hoofd. Omslag 1910. Be vergiftigde taart. Mindei belangstelling van de zijde van het publiek dan bij de behandeling was er bij de □itspraak, die de Rechtbank te Alkmaar heden deed in de zaak tegen Johannes Jacobus Beek, van Hoorn. Gelijk bekend stond Beek den 29 Nov. j.l. voor genoemde Rechtbank terecht, beklaagd van moord op Maria Mosman, huisvrouw van Willem Markus, te Hoorn, en van poging tot moord op Willem MarknB en diens dienstbode Grietje Appelman, aldaar. Het O. M. vorderde toen voor beklaagde levenslang gevangenisstraf. De Rechtbank heden uitspraak doende veroordeelde beklaagde tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op Maria Mosman, huisvrouw van Markus eu poging tot moord op Markus. Hij werd vrij gesproken voor het laatste ten laste gelegde feitpoging tot moord op Grietje Appelman. Geljjk lekend lnidde zoo de conclusie van pleiter iu deze zaak Mr. Dorbeck.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 2