ummtr 100 Donderdag 22 December i^lo 3He Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad, PALJAS ANTOON TIELEN, it nummer bestaat ait TWEE bladen. Uitgever: FEUILLETON In het nummer van 1 uari zal gelegenheid zijn tot t plaatsen van Nieuwjaarswen- ïen tegen de geringe som van cent. Geen betere gelegen- -d om vrienden, bekenden, be- nstigerseen heilgroet te brengen ir een annonce in dit blad, i in de Langstraat en omge - gdoor duizenden gelezen wordt elke plaats honderden lezers Deze annonces worden tot terdag 31 December ten 10 vm. ingewacht. Wij d -elen hierdoor mede, dat j vanaf 1 Januari a. s. vroeger len aanvangen met het afdruk- n van ons blad. Wij zullen s daarom stipt moeten houden n den tijd, waarop berichten advertentiën moeten worden gezonden. Deze kunnen uiterlijk tot 10 ir van den verschijndag worden ogenomen grootere verslagen ingezonden stukken des avonds or den verschijndag. Redactie en Administratie. APPHPT in zake de oprich- HLlUIl 1 ting eenei Eiec- ilaalwijksclif en Courant. Dit Blad veraclijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maaudeu fU.~5. Franco per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60daarbov» 8 cent per regel, groule letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaai ter plaatsing opgegeven, worden imaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal /egels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractfn gesloten. Reclames 16 cent per regel. i- triciteits F- briek voorde prov. Noord-Brabant* Commissie in het najaar van het ige jaar door het College van Ge- luteerde Staten benoemd (en bestaan- uit de heeren mr. A. baron van lorst tot Voorst Commissaris der Ko- gin, H. van Schevichaven, hoofdin r;ur van den Provincialen Waterstaat G. J. van Swaay hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en N J. Singels te 's Gravenhage) om door het uitbrengen van een uitvoerig rapport Uw College voor te lichten bij het voorgenomen onderzoek naar de levens vatbaarheid en het nut van één ©f meer centrale inrichtingen tot levering van electrische stroom voor licht en drijf kracht in de provincie Noord-Brabant* heeft haar rapport aan Gedeputeerde Staten uitgebracht. Na in een kleine 60 bladzijden de economische beteekenis eener provin ciale centrale, den commercieelen opzet der centrale, den technlschen opzet van het project te hebben uiteen gezet en interesssante beschouwingen te hebben geleverd over kabels en de grens der spanning, waarbij deze nog practisch en economisch zijn toe te passenover hoogspanningsbuitenleidingen over de beveiliging van leidingsnet en apparaten tegen ©verspanningen over de verliezen bij de overbrenging der electrische ener gie, komt de commissie tot een ont- wldkeling van een viertal projecten met kostenberekening. Project I omvat een centrale voor de geheele provincie gebouwd in de on- middelijke nabijheid van Tilburg met secundaire transformatorenstations te Breda, Roosendaal, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Helmond en Mill. Raming der kosten van aanleg met leidingsnet en transformatoren f4 670,000 Geraamde uitgaven per jaar f525.843, geraamde ontvangsten f 684 500, winst f90,357. Project II heeft dezelfde centrale met een belangrijk kleiner leidingsnet. Het zou toch zoo lezen wij in het rapport niet rationeel zijn, om direct bij den bedrijfsaanvang met een zich over de geheele provincie uitstrekkend kabelnet te beginnen. Voorzichtiger is natuurlijk op meer bescheiden schaal te beginnen. Kosten van aanleg enz. f 3 287.000 Geraamde uitgaven f481 462, geraamde ontvangsten f628.500, winst t 147.038. Project III zal bestaan uit drie onder ling onafhankelijke centrales en wel één gelegen tusschen Roosendaal en Breda, de tweede tusschen Tilburg en 's Herto- bosch en de derde tusschen Eindhoven en Helmond. aa »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF fócuttouw aan Den J&ttweUjlwkuiD. - Wat onzen neef Rollac aangaat, dien it gy van heden af uwe dankbetuigingen bieder. Wij hebben immers samen eene angrijke zaak afgewerkt die wel degelijk oorzaak is van ons geluk. - Zoo welke zaak, oom Gij weet nog wel dat de ridder zich cp dag uwer ontvluchting te Courgemont oud om eene goochelaarsfamilie op te ken, waaronder bij de kleindochter van en vriend de Montbazon meende te vinden, ke sedert meer dan twintig jaren verdwenen - Wel zeker, dat herinner ik mij nog zeer iu, niet alleen heeft M. de Rollac het ik gehad de jonge vrouw aan haren otvader weer te schenken, maar daarenboven iet hem, met mijne medehulp gelukt, ver en week het hoofd dezer familie, die beweerde ere rechten op Mejuffër de Montbazon te litteu, naar Amerika in te schepeD. De hertog over dien uitslag zoo verrukt, dat hij ons ts meer kon weigeren, en 't is alzoo dat door zijne tnsschenkomst bij den koning, al onze rechten en goederen hersteld zijü. - Beste gelukweuechen 1 Beste gelukwen- en 1 riepen Herkules en Flora als uit éénen cd... Zoodra de baron en de ridder vertrokken ren gaf Herkules, die zich tot hiertoe Ivongen bad, zich aan de uitbundigste ngde over. Hij lachte en danste gelijk kind. Hierbij valt dan de geheele hoogspan- ningsluchtleiding weg, terwijl de 10.000 volt kabelnetten de plaats der primaire leiding innemen. Deze netten zullen wel in noodgevallen met elkaar verbonden kunnen worden, wellicht ook om gedurende de uren van klein gebruik ('s nachts) één der centrales te kunnen stop zetten, doch overigens blijft iedere centrale onafhankelijk van de andere. Kosten van aanleg enz- f4.598.000 Geraamde uitgaven f 658 278, geraamde ontvangsten f684 500, winst f 26.222- Project IV zal zijn het project I ver minderd met het gebied waarvoor naar de Commissie meent, een particuliere Maatschappij reeds concessie gevraagd heeft (Eindhoven en Helmond) Kosten van aanleg enz. f2 634 700. Geraamde uitgaven f469 013, geraamde ontvangsten f481515, winst f12 532 Aan het slot van haar rapport vat de Commissie haar voorafgaande beschou wingen en berekeningen in deze resump- tie samen Uwe Commissie meent dat vooropge steld moet worden, dat de hierboven aangeboden projecten en technische be cijferingen het karakter dragen van groote voorzichtigheid en soliditeit. Voor de verschillende onderdeelen, met name voor het leidingsnet is ge nomen wat zich proefondervindelijk be- drijfszeker getoond heeft, zonder dat bij de keuze van een of ander stelsel, goed koopte in aanlegkosten den doorslag ge geven heeft. Zoo zijn alle secundaire verdeelings- netten met ondergrondsche hoogspan ningskabels geprojecteerd, terwijl de bo- vengrondsche hoogspanningsleiding be perkt is tot het hoog noodige en boven dien door de voorgestelde constructie met zware ijzeren traliemasten aan de strengste elschen van veiligheid en voor zichtigheid wordt beantwoord. Van dit beginsel uitgaande meent Uwe Commissie het ontwerp volgens project I het meest te kunnen aanbe velen, met dien verstande, dat met den aanleg van het leidingsnet langzamerhand voortgang gemaakt worde, zoodat b.v. in het derde exploitatiejaar in de Project li aangegeven omvang bereikt wordt. Zelfs bij een lage raming der bruto Die waarde oom die brave oom her haalde hij gedurig.. Wat iB hij oprecht, veel goedhartiger dan groot-tante En ik die dacht dat hy kwam om mij te beriepen Maar... gij hebt hem betooverd, lieve, en ik ben bijna jaloersch op hem... Ah 1 mijne lieve Floranu ie de goede tijd aangekomeu 1 Wat zullen wij gelukkig zyn! Wat zullen wij malkander beminnen 1... Na, nu, zei Flora, 't is hoog tijd dat wij op ons feest en op onze genoodigden denken: die vergeet gij zeker? Zij zullen haast gaan komenluister, ik hoor reeds gerucht. Eo gij zijt nog niet verkleed. Spoed u... is uwe kleeding naar uwen zin? Gy hebt ze immers zelve gekozen, hartje lief!... Ik loop, ik vlieg en kom aanstonds weer... Terwijl Herkules naar zyne kamer liep, ging Flora in de zaal om de eerstkomende genoodigden te ontvangen. XXII. Het gelijkvloers der villa was voor de omstandigheid heel goed ingericht. Overal zag men bleeke behangsels, lichten en bloemen in overvloed. De voornaamste taal was voor den dans voorbehouden en 't orkest, dat plaats had genomen op eene estrade, hief reeds een potponrrie aan, samengesteld nit de meest bekende arias van dien tijd. Het bnflët dat in de eetzaal Btond, lokte tot eetlust uit door de hoopen oranje-appels en gekonfijte vruchten, knnstig geschikt, en rijën van gebakken, waarnevens menige flesch champagne in zilveren emmertjes met ys stond te koelen. Een breede gaDg was in een echten lusthof herschapen. Prachtige serreplanten, laurieren, oranje- boomen vormden er echte boscages, waarachter de dauBers eenige oogecblikken konden gaan rusten. üe genoodigden kwamen talrijk uit Parijs aan, de eenen in huurkoetsen, de anderen in bnnne eigene rytuigen, waarop het blazoen van bunnen adeldom geschilderd stond, want er dient gezegd te worden, dat indiende vrouwen ontvangsten van f 1.26 per inwoner en per jaar, gerekend in de dorpen die aan het leidingsnet aangeslo'en worden, komt men vermoedelijk na 4 of 5 jaar op een behoorlijke rentabiliteit en nog een ma tige overwinst. Behoudt een dergelijke onderneming dan haar verbruikers en neemt de stroomafzet, waaraan wel niet getwijfeld zal behoeven te worden, van jaar tot jaar toe, dan zal de fabriek door het bijplaatsen van één of twee machine eenheden uitgebreid moeten worden en stijgen natuurlijk de jaarlijksche winsten in belangrijke mate, doordat het leidings net geenerlei verzwaring zal behoeven, hoogstens hier en daar met een klein- aanhangsel zal verrijkt moeten worden, terwijl de algemeene onkosten niet naar evenredigheid zullen stijgen. Project III, zooals in dit rapport reeds uitvoerig werd aangetoond, staat bij pro ject II achter wat productiekosten en rentabiliteit betreft. Hetzelfde kan gezegd worden van Project I, na afsnijding van de districten Eindhoven en Helmond. Daar zich hieraan al dadelijk de vraag vastknoopt, welk standpunt Uwe Pro vincie zal moeten innemen met betrek king tot eventueele aanvragen om ver gunning, zij ons hier een korte uitweiding dienaangaande veroorloofd. Uit de vergelijkingstabel der verschil lende projecten volgt zooals trouwens ook voor de hand ligt -- dat de ver kleining van de provinciale centrale on geveer in de verhouding 4 op 3 een schadelijken invloed op de rentabiliteit hebben moet, daar de exploitatiekosten met 0 66 ct. per eenheid is pl.m. 15 pet. stijgen. Gaat Uwe Provincie dus in op derge lijke voorstellen tot gebruikmaking van provinciale wegen ten behoeve van een of meer particuliere electrische centra les, dan zijn hiertegen in ons oog drie ernstige bezwaren in te brengen, en wel a.) Bij de oprichting eener centrale voor het resteerende gedeelte van de provincie worden de bedrijfsomstandig heden voor de geheele provincie belang rijk ongunstiger. b.) Het vermoeden ligt voor de hand, dat ook aan het zooveel kleinere op pervlak, hetwelk alleen door de een of andere particuliere maatschappij zal be streken worden, onmogelijk dezelfde voordeelige tarieven zullen kunnen aan geboden worden, waarop een groote provinciale centrale zou gebaseerd zijn, tenzij natuurlijk een belangrijk goed-- koopere wellicht te goedkoope wijze van aanleg daarbij gevolgd worde, die op den duur tot allerlei schaden en verdrietelijkheden in het bedrijf zou moeten voeren. c.) Bij een particuliere Maatschappij is uit den aard der zaak het maken van winst de hoofdzaak. Wenscht dus een kleine gemeente bij zulk een maatschap pij aansluiting, dan zal waarschijnlijk de eerste vraag zijn, welke stroomafname door de gemeente kan gegarandeerd worden, en dit zal voor vele kleine ge meenten groot bezwaar opleveren. De Provincie daarentegen behoeft niet in de eerste plaats uit winstbejag te handelen, zij heeft allereerst de be langen der bevolking, vooral van de kleine gemeenten in het oog te houden zij kan het dus aan die gemeenten veel gemakkelijker maken en tot aansluiting overgaaj, indien de gemeente slechts matige rente en afschrijving wil garan deeren van dat gedeelte leidingsnet, dat speciaal te haren behoeve moet worden aangelegd welk stroomdebiet dan vol gen, zal, kan zij rustig afwachten. De omstandigheden dus, waaronder vooral door de kleinere plaatsen aan sluiting zal kunnen woiden verkregen, zullen, nog afgescheiden van de tarieven heel wat gunstiger zijn, indien de zaak in handen der provincie blijft, terwijl het feit, dat de Provincie tegen veel lagere rente geldt voor hare onderneming zal kunnen krijgen dan een particuliere maatschappij, daarbij tevens een groote ioI speelt. Wenscht het Bestuur Uwer Provincie evenwel aan aanvrage van particuliere Maatschappijen te voldoen, dan behooren naar onze meening hiervoor een serie scherp uitgewerkte voorwaarden gesteld te worden, die op de volgende beginse len zouden moeten berusten- le. De geheele technische aanleg, inzonderheid het leidingsnet, zal aan strenge voorschriften, voor zoover betreft de veiligheid der omgeving en bedrijfs zekerheid der installatie zelf, onderwor- slechts allen zangeressen of danseressen van het Opera waren, de mannen integendeel allen onder de edellieden van de grootste familiën waren uitgekozen, die overigons niet beter vraagden dan al de officiëele plichtplegingen vaarwel te zoggen om zich eens vrij en vrank, uitbundig, zelfs, te vermaken. De gedachte van een florentijusch feest te Versailles, in een afgezonderde en geheim zinnige villa, die op het uitnoodigingsbriefje als eene rklnis« was aaDgednid had die heeren en dames uitgelokt als eene niet gewone zaak Zij waren waarlijk talrijk opgekomen en men kon wel merken aan het gerucht, dat er hier geen officiëel bal gegeven werd. Het was een aanhoudend geroep en gelach. Nauwelijks hadden de uitgenoodigden hunne mantels en de pelsen schoudermantels hunner dames, aan de dienaars en kamenieren over handigt of zij sproDgen de zaal in gelijk ontroduldige scholieren die tevreden zyn eens vijj bun hart mogen ophalen. h n onder het schitterend licht der lusters schemerden die talrijke en meest verscheidene kostumen in bont gewemel. De manBkleederen muntten vooral nit, de eene door de pracht, de andere door den zonderlingen vorm. De behaagzucht alleen had de vrouwen in hare keus geleid. Elke juffer had de kleeding gekozen die het best hare schoonheid deed uitschijnen en al die blinkende stoffen en schitterende juweelen en lieve lachende gezichtjes vormden als een levend bloemenperk Nadat Flor» Herknlea had verlaten, werd zij in den gang door eene heele Bchare om ringd. Dat is wel van u riep zij... AnastaBie, Olympia, FanDy, Jnstina.., en gij, Duperron en gij, Beoumesnil 1... Niemand ontbreekt op het appel... Ja, dat is wel van u Wat ben ik tevreden 1 Hst schijnt dat uw feest prachtig zal wèzen, lieve, zei eene Colombine. 't Is uitmuntend verklaarde eene Piérette. Prachtig bevestigde eene Odaliske. Wonderbaar! voegde er eene zotskap bij. En zoo ging het gebabel voort, als Herkules, met zijn prachtig Turkech kostuum, op zijne beurt verscheen. Hij werd weldra omringd en toegejuicht. Hij nam deze toejuichingen gewillig aan zonder acht te geven'opde pijltjes die onder vorm van komplimenten door de jonge heeren en dames werden afgeschoten. Het geluk dat hem heden overkomen was door de onverwachte en welwillende houding van zijne oom maakte hem onversaagd en als uitgelaten. 4 Het orkest hief onmiddellijk het voorspel aan en de paren namen plaats voor eene qnadrille. De eene dans volgde den andere op en de beweging en de opgewektheid nam meer en meer toe, natuurlijk onderbroken door menig bezoek aan het buffet en de kwinkslagen der gemaskerden. Het feest was volop aan den gang, toen er opeens uit de groepen die Dabij de deur stonden, een luide schaterlach opging. Wat gebenrt er Goed zeker eene klucht 1 .- zei Duperron die in den anderen hoek der zaal met Flora aan 't praten was. Hij leidde zijne gezellin naar den kant waar die beweging ontstaan was, doch nau welijks hadden zy eenige stappen gedaan of Beaumesnil kwam op hen aaugeloopen en riep Drommelsdie verkleeding ton ik voorzeker nooit hebben uitgevonden t is echt prachtig!... Wat is er dan toch? vroeg tlora. Ik zeg u dat het wonder is. antwoordde BeanmeBnil. Verbeeld u twee personen, vader en zoon, verkleed alB twee paljassen, maar echte kermispaljassen... gehavende, vuile, mor sige, kunstenmakers, wier kleeding echt mees terlijk nagebootst is... Zij hebben zich aan de poort van het hotel aangeboden en vroegen eene aalmoes... gij zult ze dadelijk zien, zij spelen perfekt hnn rol.kijk, daar zyn ze I Belphégor en de kleine Jacqnes, (want zy waren het) traden vooruit, of beter gezegd, werden door de nieuwsgierigen vooruitgedreven die zich rondom hen samendrongen. Zy waren gansch onthutst door het lawaai, de lichten, de pracht die hen omringden en door het eigenaardige zelf van hnn avontuur, Hoe waren zij daar gekomen? Dat moeten wij uitl ggen. XXIII. Zooals wij vroeger gezien hebben, trokken zy op Parys af en natuurlijk kwamen zij laDgs Versailles. Uitgeput van vermoeienissen en honger, zon der geld in den zak of eten in de maag, slenterden zij langB de breede, eenzame lanen, bebouwd met hooge, doch gesloten huizen, waarvan de meeste zelfs onbewooud waren. Waar zouden zy eten vinden Waar eene schuilplaats om den nacht door te brengen Zonder te weten waar naartoe, giügen zij maar altyd vooruit zonder één woord te spreken. De vader hield den kleine by de hand... Eindelijk bleven zy staan voor het hotel der Picardielaan, waarvan de koetspoort wagen wijd open stond om de rijtuigen der uitgenoodigden te laten binnenkomen. Op het voorhof stonden de rijtuigen de koetsiers en lakeien, in hnnne wmterlivrei gedoffeld, stonden samen te praten over bet geen er bij de meesters in de keuken omgiDg en dronken nu en dan een lekker glas warmen punch of rookten een sigaar, welke hun door de meesteres deB huizes gezonden werden. De vensters waren prachtig verlichtbinnen hoorde men de welluidende tonen der muziek ruiscben en de dansers en danseressen juichen ep lachen. Hier is er vermaak, bromde de gooche laar, hier maakt men goede sier terwijl wij Ach welk hondenlot En zeggen dat de kruimels die van de tafel dezer ryken vallen, genoeg zonden zijn om ons te spijzen. Hii was verontwaardigd eu wilde haaHtig voorbystappen maar hij voelde de band van het knaapje van de koorts in de zijne beven en by dacht na. Laat ons binnengaan, dacht bij. de k> ech ten zullen my misschien geen stuk brood weigeren (Wordt vervolgt.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1