Nummer 2 Donderdag 5 Januari 1911 34° Jaa^g Tweede Blad Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT HEUSDEN. ftlEUWS UIT KAATSHEUVÜ WAALWIJK, 4 Jan. 1911. Nieuwjaar. Nieuwjaarsdag heeft zich dit jaar bi zonder onderscheiden doo plassende, stormachtige regenbuien en een weinig zalig-wenschend publiek, 't Was of het koude, geniepig-kletsende weer het dit jaar glansrijk won van de aloude voor vaderlijke gewoonten. Van meer drukte in de straten heeft men weinig gemerkt, 't was als een ge wone stille Zondag. Van eenig rumoer was dan ook niets te bespeuren. Ook met oude-jaarsavond was het bizonder stil. Spuarbank St. PaulusrcreciiJglng. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie betreffende de zit dagen der St. PaulusSpaarbank. Wij kunnen er nog bijvoegen dat de uren waarop zitting wordt gehouden bepaald zijn van 121 uur. Ruwenberg. Naar wij vernemen, zijn door het Hoofd bestuur van de Congregatie der Fraters onder den titel van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid de plannen goedge1 keurd tot uitbreiding der gebouwen van 't Opvoedingsgesticht »Ruwenberg». 't Belooft een kolossaal werk te worden Weggeld In Noord-Brabunt. Voortaan wordt als belooning van de ambtenaren der directe belastingen en van de ambtenaren belast met de waar neming der kantoren van invoerrechten en accijnzen langs de grenzen voor de hun opgedragen werkzaamheden betref fende de invordering van weggeld ge noten door de ontvangers der directe belas tingen en de ambtenaren, belast met de waarneming der kantoren van invoer rechten en accijnzen langs de grenzet voor het doen der beschrijving 4 cent voor elk uitgereikt beschrijvingsbiljet, dat tot een aanslag leidt, voor het op maken der kohieren en het schrijven van aanslagbiljetten 2 cent per artikel en voor het uitreiken der aanslagbiljetten 2 cent per stuk en voor het invorderen, storten en verantwoorden der belasting en voor de verdere bemoeiingen, waartoe deze belasting hun aanleiding geeft, zes ten honderd van het door Gedeputeerde Staten invorderbaar verklaard bedrag, onder gehoudenheid van den ontvanger om één ten honderd af te staan ten be hoeve van het personeel der klerken te zijnen kantore, dat door hem met werk zaamheden betreffende het weggeld wordt belast. Nu zal dus voorgoed een einde ge maakt zijn aan het jagen van verschil lende politie-dienaren naar weggeld-be keuringen om zoodoende in het bezit te komen der daarop gestelde premiën. BAARDWIJK. De Nieuwjaarsdag is hier rustig voorbij gegaan. Geeu wanklank werd gehoord In verhouding van hetg»en wij van nabarige plaatsen hooren, is hier nog geen sprake van ruiten verbrijzelen eu andere baldadigheden en blijft hier over 't algemeen eeQ goede stemming. Zijn de ons gegeven inlichtingen juist, dan zal a.s, zomer een begin gemaakt worden metden bouw dtr nieuwe protestauteche kerk. Door wijlen den WtlEerw. FL er Meeuwese in leven kapelaan alhier is bij testament een aanzienlijk bedrag geschonken aan den Algemeenen Arme van Baardwijk, waarvan het beheer en de uitkeering is op- gedragen aan den Edelachtbaren heer Burge meester met de Heeren H. Pullens en Van Brunschof. DRUNEN. De schoenmakerspatroons wor den er aan herinnerd dat zij voor of op 15 Januari verplicht zijn ter secretarie te be zorgen de lijsten, vermeldende de werklieden bij hun werkzaam in 191U en kiezer zijn voor de Kamer van Arbeid. Patroons die nog geen lijsten outvacgeu hebben dezelve gratis ter secretarie bekomen. Het niet ont vangen van bovengenoemde lijsten ontheft den patroon niet tot inlevering. Tegen na latingen kan proces-verbail worden opge maakt. NIEUWKUIK. Naar wij vernemen is de heer W. C. Windhorst hoofd der school onzer gemeente door Burgemeester eu Wet houders van Heerlen op de voordracht van hoofd der school aldaar geplaatst, voor de lste school onder *no, 3 voor de tweede school onder no. 1. Bela, ghebbenden worden er bij dezen aan herinnerd, dat zij die dit jaar 20 jaar worden zich in den loop dezer maand ter gemeentesecretarie moeten aanmelden ter in schrijving voor de naiiouale militie.v! p" VLIJMEN. Onze drankbestrijdersvereeni- ging heeft ook bij den aauvang van het nieuwe jaar van baar bestaan doen blijken door in grooten getale strooibiljetten in de gemeente te doen verspreiden, waai in de iugezefenen aangespoord werden op Nieuw jaarsdag zich te wachten voor het misbruik ven alcohol en blijken» het verloop van dien dag, veelal zoo gekenmerkt door het meer dan overvloedig gebruik^van sterkeu drank, is die dit jaar voorbijgegaan zonder in onze gemeente dronkemaDstooneelen te aauschou- wen te hebben gegeven, en heeft de, activiteit onzer drankbestrijders ook nu weer goede resultaten opgeleverd. In het Patronaatsgebouw ia 1.1. Zoudag voor en door de patronaatsleerlingen eene tooneeluitvoering gegeven, welke dank de uitstekende voorbereiding onder leiding der Eerw.^Fraters uitstekend is geslaagd. Naar wij vernemen zal in den loop dtzer maand eenige malen deze uitvoering herhaald worden, respectievelijk voor de leden der St. Pauluwereeniging, voor de leden der Mariavereeniging en voor de ouders der patronaatsleerlingen. Zondag 15 Jan. a.s. wordt in de zaal van den heer G. van Wordragen eene groote uitvoering gegeven door eenige ledeu van ^Cecilia" uit 's Hertogenboscb. De uitvoering gaat uit van de handboogschutterij u Buiten Verwachting7' en zal als vorige uitvoeringen wel een druk bezoek trekken, vooral nu het rijke programma een overvloed van genot mag doen verwachten. Gisteravond ongeveer 7 uur werd ter hoogte van de hut de bakkerikar van den heer L. Nileseu aangereden door de tram. Waarschijnlijk is het paard schichtig ge worden door de dampwolken uit de locomo tief opstijgende, het begon althans terug te loopeu ondanks de pogingen van den bestuur der, die het paard bij den kop grijpende, niet vermocht het dier in bedwang te hou den. Bij de. botsing werd een der achter wielen een eind weggeslingerd, tuimelde de wagen om, waardoor ook het paard kwam te vallen en iu zijn val de berrie's ver brijzelde. De voerman zelf kreeg gelukkig geeu of onbeduidend letsel en ook het paarc bleef ongedeerd. Niettemin een leelijk schade postje voor den eigenaar. BESOIJEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn op een achttal plaatsen de ruiteu ingegooid. Al spoedig werden biervan verdacht een viertal personen dis 's nachts op straat hadden rondgezwalkt. Door de marechaussee'» werden zij in verzekerde bewaring genomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. VRIJH.-CAPPEL 3 Jan. 1911. Gedu rende de maand December 1910, werd op het hnlppostkantoor in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd de som van f1274,50, terwijl verzonden werden 18 telegrammen eij ont vangen 12. Telephoongesprekkeu werden er gevoerd 28. CAPELLE. Woensdag 28 Dec. 1.1. gaf de Rederijkerskamer Vriendentrouw" haar eerste uitvoering iu de zaal van den heer L. F. van Dongen. Deze uitvoering mag als uitstekend geslaagd beschouwd worden. No. 1 van het programma was ^het Testa ment van Oom Jan". Over de vertolking van dit stuk kan ons oordeel niet anders dan uiterst gunstig zijn. Het publiek toonde dan ook zijn vollen bijval door herhaaldelijk eu langdurig applaus. Na de pauze werd het eerst opgevoerd Korporaal en Recruut". In aanmerking genomen de zeer sobere in houd, was de uitvoering zeer goed te noemen. ^Hannes aan de TabJe d'Höte" stelde de lachspieren der aanwezigen op een zware proef, 't Lijkt ons ondoenlijk, zoowel door uiterlijk als door mimiek, dit stuk beter op te voeren. Ten slotte tfSpoken of Dieven het succesnummer. Ook hierover moet ons oordeel alleszins gunstig zijn Het komt ons voor, dat de rollen aan geen betere krachten der vereeniging hadden knnnen zijD toever trouwd. Een zeer geanimeerd bal besloot den uiterst gezelligen avond. De haudel in hooi was de laatBte dagen vrij levendig. De prijs bedraagt f 13 per 500 K.G. WASPIK. De Nieuwjaarsdag is hier zeer rustig voorbij gegaan. In een enkel café probeerden enkele Capelsche bezoekers wet herrie te maken, doch ook dit liep zonder groot kabaal af. Bjitensporigheden kwamen niet voor. Heden Woensdagavond wordt in het café van Mej. M. de Bont alhier eene groote vergadering gehouden v.n leden en aandeel houders der stoomzuivelfabriek >Nooit Ge dacht". Onnauwkeurigheid in de admiustratie schijnt de r den te zijn. De directeur is de vorige week geschorst. TILBURG. De bekende karakter-Humorist de Heer Aug. de Lïat, is wederom door eene andere gramaphone-m fiatschappij geën gageerd, nog deze maand een getal nummers te zingen voor d spreekmachine. Dit is wel een bewijs dat de vorige door hem ge zongen platen opgang maken. De opname geschiedt te Amsterdam. VEEN bij Heusden. Donderdag jl. had de uitvoering plaats der fanfare Wilhelmina met medewerking van den Heer Aug. de Laat, Humorist Tilbutg de muzieknummers werden onder leidiug van de Heer Spiero zeer goed uitgevoerd, zooals wij dat van onze fanfare gewoon zijn/ Het glanspunt van de avond was echter het optreden van den Heer de Liat, waarlijk deze Humorist staat ver boven de tegenwoordig alledaagsche komieken, welke meerendeels door schuine zetten en fLuwigheden het publiek trachten te amuseeren, dat laatste is de Heer de Laat vreemdVlier werd^spel geleverd. Met recht mag gezegd worden, dat wij nog nimmer met zulk een Humorist kenuis maakten vooral de Scène de politieke boer was eenig, waar mede dan ook niet weinig de lachspieren in beweging werden gebracht. Ten 10 uur was de uitvoering geeiudigd en keerde elk hoogst voldaan huiswaarts, telkens nog lachen de, om de komiek, zetten door den heer de Laat gebezigd wij hopen dezen Humorist nogmaals te Veen te zien optreden. L. Zadock, rabbijn te Amersfoort, een feest rede bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan dtr Synagoge. Ditmaal was de gansche kerk gevuld behalve door de gemeente, door tal van genoodigden en belangstellenden, voor het overgroote deel andersdenkenden. Gold de rede in hoofdzaak de jubileerenden, ook de overige aanwezigen wist de gewijde spreker meermalen onder den iudruk zijuer woorden te brengen door het vele beharteuswaardige daarin opgesloten. Ooi prijkte reeds het feestgeschenk, een kostbaar voorhangsel, dat de gevers werke lijk eer aan doet, en waar voor de Eerw. Heer Z. nogmaals nameos het Kerkbestuur in hartelijke woorden den dank vertolkte. KAATSHEUVEL, 3 Jan. 1911. Brand Verleden Zaterdagmorgen omstreeks balf 5 ontstond door tot heden onbekende]oorzaak brand iu de par. St. Joachivnsmoor, bij den boerenarbeider H. Vrinten-de Kok. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewo ners die nog te bed lagen in grooten haast moesten vluchten. De geheele inboedel alsmede 2 geiten kwamen in de vlammen om. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Armenconcert. Op het Armenconcert a. s. Vrijdag en Zondag treden op de komieken vau Ierland nit Tilburg en Hanssen uit Rotterdam. Voor zeker zal een massa volk hiervan komen profiteeren. Het programma belooft heel wat. Nieuwjaarsdag. Waren de Kerstdagen rustig en kalm verloopen, dit kan nieUgezegd worden van Nieuwjaarsdag. Deze kenmerkte zich door vele dronke- manstooneelen en straatkabaai. Bij Ger, v, W. werden de ruiten ingeslagen. Zekere M. L. ontving een flink pak slaag en L. v. S. werd den jas stuk gesneden door onbekende Allemaal voorvallen, die het gevolg zijn van den vervloekten drank, die op zulke dagen door zeer velen onmatig wordt gebruikt. Kerstoratorium. Van den kansel is btkend gemaakt dat a.s. Vrijdag (H. Driekoningen) na het Lof van half 3 het Kerstoratorium van Muller zal worden uitgevoerd door obs R. K. Zang koor. Ongetwijfeld zulleu zeer velen van deze schoone gelegenheid profiteeren, om dit heerlijk toonwerk te hooren. Reclame. De heer M. v. Beurden alhier, zal zijn zaken belangrijk u'tbreiden. De nieuwe motor is reeds geplaatst. De firma f Deutz Gasmo. toienfabriek" te Keulen heeft voor reclame de machiue daar gesteld. Het belooft dus iets extra's. R. K. Ziekenfonds. Op 15 Jau. a. s houdt bet R. K. Zie kenfonds, alhier zijne Alg. Verg. 1. Verslag van den Secretaris. 2. Aanbieding van de rekening en de verantwoording. HEUSDEN, 3 Jan. 1911. Goed werk. Vanwege de Chr. geheel-onthoudersver- eeniging alhier is tegen Nieuwjaar op ruime schaal verspreid een waarschuwend woord met betrekking tot drankgebruik in 't alge meen, meer in 't bijzonder op den Nieuw jaarsdag eu vooral gericht tegen het zooge naamd opdringen van alcoh. dranken. Al valt het niet direct uit te maken, ongetwijfeld heeft deze propaganda vrucht gedragen gestadig droppelen holt den steen. Feestviering in de Israël. Gemeente. Zaterdag half twee hield de Eerw, Heer Lev endver brand- Te Halle a. d. Saar had een moeder haar 2 jarig kind toe vertrouwd aan haar 5-jarig zusje, terwijl zij zich voor korten tijd verwijderde. Toen zij terugkeerde was het jongste kind in de wieg verbrand, terwijl het andere zich met brandende kleederen over den grond wentelde. Ook voor het leven van het oudste meisje wordt gevreesd. Een noodlottige hangar. De noodlot tige hangar bevindt zich op de vlakten bij Dover. Men heeft deze week dat ding maar gauw afgebroken, omdat geen engelsche aviateur er ooit weer gebruik van zou maken Er hangt een >spell of ill-luck«over. De loods herbergde het toestel van Rolls, voordat hij daarmede te Bourgemouth zijn leven verloor. Cecil Grace ondernam van die hangar uit ook zijn noodlottige vlucht. Graham White had pas van dezelfde loods gebruik ge maakt toen hij zijn eersten ernstigen val deed die hem bijkans het leven kostte. De engelsche aviateurWickham, die even eens zou dingen naar de Forest-prijs ïad met zijn in die hangar geborgen toestel zooveel tegenspoed dat hij de onderneming moet opgeven. Zelfs engelsche vliegers zijn bijgeloo vig genoeg om te meenen, dat er een booze geest huisde in die noodlottige hangar. Gevecht met zigeuners. Nabij het Por- tugeesche dorp Gandara dos Olivaes campeerde een troep Seivische Zigeuners die met een menagerie reisden. De dorpe lingen waren op deze nabuurschap niet gesteld en alle weerbare mannen en jongelingen van het dorp trokken, met geweren knuppels en hooivorken gewapend, naar het kamp. De aan voerder der troep boeren beval den Zigeuners onmiddelijk het kamp op te breken en te vertrekken. Toen dezen weigerden volgde er een aanval, maar de Zigeuners stelden zich met revolvers en messen te weer en in het gevecht wer den verscheiden boeren en Zigeuners gewond- Juist kwamen de gendarmen er aan te pas, om te trachten de vechtenden te scheiden, toen een beer en een panter losbraken en mede op de boeren aan vielen. Daardoor werden deze op de vlucht gedreven. De beer werd door de gendarmen neergeschoten, maar de panter vluchtte het naburige bosch in en het is nog niet gelukt dit roofdier on schadelijk te maken. Vermoord door een inbrekerToen de dienstbode eener familie te Mainz op den zolder kwam, trof zij daar een man aan, die zich verborgen had klaarblijke lijk met het doel om 's nachts in te bre ken. Het meisje riep om hulp, maar eens klaps stiet de kerel haar een mes in de borst en snelde de trap af. Hij wist de straat te bereiken, waar hij ontkwam. Het meisje is aan de gevolgen overleden. Treurig. Te s'Bosch joeg een bewo ner van de Van Gervestraat Nieuwjaars nacht zijn vrouw met een zuige'ing op den arm de straat op. De politie, die den man trachtte te be wegen zijn vrouw weder binnen te laten werd door hem bedreigd en kon niets anders doen dan de vrouw onderdak te geven in het politiebureau, daar op het late uur geen plaats meer gevonden kon worden in een logement. De man dree zijn brutaliteit zoover, dat hij zelf naar het politie bureau ging om zich te be klagen, dat een politieagent in zijn wo ning was gekomen I Gearresteerd. In den nacht van oude op nieuwejaar zijn in Berlijn 134 lieden in hechtenis genomen. Het aantal komt ongeveer overeen met dat van den vc rigen Oudenjaarsnacht. In Bielefeld is het ook rumoerig ge weester is woest gevochten, 'lwee personen werden doodgestoken, tal van anderen zwaar gekwetst. Gisteren is te Nederhemert gear resteerd de jeudige huisknecht Wieringa van barronesse Van Nagell van Nedei- hemert. Naar aanleiding van het ver dwijnen van een kostbare dasspeld, stel de rijksveldwachter een onderderzoek in waarbij de speld te voorschijn kwam, benevens een bedrag van f 7000 aan bank papier, waarvan de vermissing nog niet was bemerkt. Moord. De Londensche politie was Nieuwjaarsdag den geheelen dag in de weer met het opsporen van den schul digen aan een moord, die men aanvan kelijk in verband bracht met de misdaad in Houndsditch, die echter later geheel op zich zelf bleek te staan. Er was n.l. een lijk gevonden van eeu man van 45 tot 50 jaar, naar het uiter lijk te oordeelen een buitenlander, die op gruwelijke wijze vermoord moet zijn. Zijn schedel was ingeslagen en er waren hem twee steken in het hart en drie in de borst toegebracht. Het is de politie nog niet gelukt het spoor van den schul dige te vinden. Van een plattelands-postbeambte. Ein delijk heeft voor de Bossche rechtbank een zaak haar beslag gekregen, die reeds langen tijd de gemoederen van Nieuw kuik verontrust heeft De brievengaarder van het plaatsje namelijk werd verdacht van schending van het briefgeheim en was deswege aangeklaagd bij de justitie. De brieven gaarder had gesolliciteerd naar de be trekking van broedermeester voor de processie van Bokhoven. De pastoor van Nieuwkuik en de pastoor van Bokhoven wisselden brieven betrekkelijk deze zaak, voor de noodlge informaties. De postbode v. Engelen had een brief van den pastoor van Nieuwkuik ter ver zending gedeponeerd op het kantoor van den brievengaarder, die dezen moest stempelen en verzendea. Maar de brief jereikte zijn bestemming niet. Wel wer den in de bus van den zeereerw. heer pastoor van Nieuwkuik briefjes gevonden, die allesbehalve vriendelijk waren en zinspeelden op de gewisselde correspon dentie over informaties. De schriftkundigen, die over deze scripturen geraadpleegd werden verklaar den, dat de bewuste briefjes in alles het schrift verraadden van den brieven gaarder v. M. De inspecteur uit Den Bosch stelde een onderzoek in en bij deze gelegen heid, zoo verklaarde de postbode v. Engelen, had de brievengaarder v. M. tegen hem gezegd: »Maak me toch niet ongelukkig vanwege dien brief.1 Jn deze zaak, die reeds herhaaldelijk voor geweest, doch telkens ter behan deling werd uitgesteld, werden gehoord de weleerw. heeren pastoors van Nieuw kuik en Bokhoven, de dienstbode van den pastoor van Nieuwkuik, de postbode Engelen en de inspecteur dor poste rijen uit Den Bosch. De beklaagde ontkende hardnekkig, het hem ten laste gelegde. De officier van justitie, mr. Sluis, achtte het getuigenmateriaal niet aanwezig om straf te eischen, daar wettige en over tuigende bewijzen niet waren geleverd, en eischte mitsdien vrijspraak. Als verdediger voor beklaagde trad op mr. G. Kolfschoten, die er op wees, hoe een onschuldig briefje in zake een sollicitatie naar de functie van broeder- meester voor de process!^ van Bok hoven, zooveel stof had opgejaagd. Pleiter stelde de vraag, of de brief van den pastoor van Bokhoven den gewonen weg heeft gevolgd. En deze vraag be antwoordde hij ontkennend. Immers, de pastoor heeft den brief meegegeven aan een postbode, heeft hem dus toever trouwd door hem iD een bus te werpen of op het kantoor af te geveo. De postbode heeft den brief meegenofaen en gedeponeerd op het kantoor, terwijl de brievengaarder niet op het kantoor aanwezig was. Pleiter voerde verschillende motieven aan, om beklaagde op de eerste plaats te ontslaan van rechtsvervolging. Maar méér dan dat.... hij pleitte ook vrijspraak. Hij wees er op, hoe vaak het gebeurt, dat brieven verzeild raken tusschen de vouwen van couranten en zoo op een andere plaats worden besteld dan aan hun eigenlijk adres. Vooral het Week blad van het Recht» o, wonderbaar noodlot 1 was volgens pleiter geknipt om brieven tusschen rijn vrouwen op te Echo van

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5