Guillaume Bogaers. IJzeren pijpen FirmaWed. Joh.Yerhulst Zonen, Rotterdam s.s.Thor. ZOMEROIENSÏÏ^hrM ONZE RECLAME PHONOGRAPH Correspondentschap Eerste Klasse der Nederlandsche Bank W. ZUURHOUT, BIJKSPOSTSPAARBANK. Burgerlijke Stand. Advertentiën, Dekkleden-Fabrikant, Groote voorraad Reeder jj Arie Smit" Het ideaal HU IS VERMAAK uaoiiü uiiAfflvriiuim W TIMMERMANS ZONEN te Waalwp GROOTE BIJVERDIENSTE Levensverzekering-Maatschappij Concurreerendete tarieven en hoogste provisie. Sport Ingezonden Stukken. Handelsberichten JNAAli —Ml——F slechts f 3.50. HUKT ?S0 m Dames' Portmonnaies f 1, H. van der Woude Rz. Kassiers en Commissionairs in Effecten. 5 vraagt degelijke Agenten nemen, zooals hem meer dan eens was gebeurd. Onlangs nog vond hij bij zijn correspondentie een briefkaart, waarbij hem verzocht werd te zorgen, dat op een aangegeven uur een rijtuig aan het station in Den Bosch zou zijn Pleiter had er wat vreemd van opgekeken en begreep van de zaak niets. Toen hij echter het adres der briefkaart bekeek, zag hij, dat ze bestemd was voor zijn buurman, den rijtuigverhuurder en stal houder Mooijman. Zooiets kan zich ook best in deze zaak hebben voorgedaan. Verder wijst pleiter er op, dat de beklaagde al de dertig jaar lang ambte naar is aan de posterijen en steeds trouw en eerlijk zijn plicht heeft vervuld. Het volgend jaar heeft hij aanspraak op pen sioen, en het ligt toch voor de hand dat iemand, die in deze condities ver keert, zijn heele leven niet zal gaan weggooien ter wille van het onderschep pen van een brief over een sollicitatie voor de functie van broedermeester, die al had hij ze al gekregen, hem financi eel geen voordeelen zou hebben gebracht Ten slotte wees pleiter er op, hoe deze zaak al vijf keer voor de recht bank was geweest en jarenlang de ge moederen onrustig had gemaakt, om hun brieven aan de post te Nieuwkuik toe te vertrouwen. Hij concludeerde tot vrijspraak. De president, mr. v. Baar, bracht den beklaagde nog onder het oog, hoe zwaar het geheim en het vertrouwen der poste rijen woog en welke gevangenisstraffen tegen schending daarvan bedreigd zijn Hij achtte het toch wel erg, dat er menschen waren in Nieuwkuik, die hun correspondentie in andere plaatsen ter verzending op de post bezorgen, en "spreker zelf had, toen hij met den pastoor over deze zaak gecorrespondeerd had, zijn stempel voorzichtigheidshalve niet op zijn brieven gezet. Wel een bewijs, welke gevolgen het heeft, als de ge ringste vermoedens rijzen tegen een postkantoor in zake zijn betrouwbaarheid en de veiligheid der brieven. De uitspraak in deze zaak werd be paald op Donderdag 5 Januari a.s Het drama te Houndsditch. Een hol der anarchisten door politie en troepen omsin geld Het onderzoek in zake de moor den te Hiundsditch heeft hedenmorgen een eigenaardige wending genomen Een huls in de Sedney-street in Step hny, dat, naar de politie vermoedt, be woond wordt door buitenlandsche anar chisten werd heden-morgen door 300 politieagenten omringd. Militairen zijn mede ter versterking gearriveerd. Van ontkomen is geen sprake. Bij een klop jacht werd een politieagent gewond. Toen de Scotts Guards ter plaatse van het omsingelde huis arriveerden, werden eenige schoten op het gebouw gelost, welke van uit het perceel beant woord werden. Hierbij werd wederom een agent gewond. De poiitie is overtuigd dat de bewo ners de moordenaars zijn en zegt dat de anarchisten óf gevangen genomen óf gedood zullen worden. Een enorme menschenmassa is aanwezig De zaak zelf wekte hevige senatie en wordt overal te Londen diuk besproken. Duizend man politie hebben een blok huizen in Mile End omsingeld, waar zij gelooft, dat de Houndsditch-moordenaars zich verscholen houden. Nadat de politie in alle stilte de men schen, die buiten de zaak staan, uit de huizen had laten gaan, werd geleidelijk het cordon om het huis, waar men ver moedt dat Peter de Schilder en Fritz verborgen zijn, nauwer opgesloten. Talrijke revolverschoten zijn reeds ge wisseld. Een detective-sergeant kreeg een schot in de borst. Een detachement van de Scotts Guards verscheen ter plaatse om het cordon te versterken en de politie bij te staan. Een geregeld gevecht is thans aan den gang. De kogel, die den sergeant in de borst trof, is gelijk aan die, welke bij de Houndsditch-moordzaak gevonden werd. Meer dan 1000 politieagenten bele gerden op het oogenblik het huis, dat nog steeds gebombardeerd wordt. De inwoners weigeren echter zich over te geven. Twee personen der omrin gende menigte zijn gewond, evenals een soldaat. De bewoners van het huis beantwoor den nog steeds met vuren. Men gelooft, dat zich slechts twee personen, buiten landsche anarchisten, in het huis bevin den. Minister Churchill heeft zijn departe ment verlaten om zich naar de plaats van het bombardement te begeven. (R. O.) Het belegerde gebouw staat thans in brand. Reeds van-te-voren was de brandweer ter plaatse aangekomen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Een sergeant van de Scotts-Guards werd aan het been verwon^. Nog twee compagniën gardes met een machine-kanon zijn gearriveerd. Sommaties. Twee matrozen van den Russischen kruiser >Slava« wilden te Toulou, na een wandeling op den boule vard de Tesse, eens de wallen van het in de buurt gelegen arsenaal beklimmen. Zij werden opgemerkt door twee schild wachten, die de gebruikelijke sommaties deden. Waarschijnlijk hebben de Russen die geen Fransch verstonden, niet be grepen wat de door de schildwachten gesproken woorden beteekenden. althans zij zetten hun klimpartij rustig voort. De schildwachten vuurden toen tegelijkertijd de artillerie-soldaat met zijn revolver, de infanterist met zijn Lebel-geweer. Een der Russische matrozen viel dood voor hun voeten, de tweede werd niet geraakt Lunscr nanr Brussel. Zaterdag om 91/* uur vertrok Lanser van St. Quentin en kwam met zijn pas sagier te 11.40 te Brussel aan. De Autwerpsche vlieger In IndIG Een telegram, Vrijdag te Antwerpen aangekomen, meldt, dat Jules Tyck te Calcutta eene hoogte van 1850 meters heeft bereikt en ongeveer 20 min. vloog. De geestdrilt der honderd duizenden aanwezigen beschrijven is onmogelijk. Tyck wil nog hooger stijgen. Tabnteuu klopt Legtigncux. Tabuteau van wien Legagneux de schaal en den prijs afgenomen had met eene vlucht van 515 kilometers, heeft Vrijdag te Buc zijnen eigendom terug veroverd met een vlucht van 584 kol. 200 met. Hij steeg op ten 7 u. 45 min. en daalde ten 3 u- 30 m. snamiddags, al dus 7 u. 45 m onafgebroken in de hoogte blijvend. De 584 kilometers die hij afvloog is iets meer dan de afstand van Parijs naar Brussel. Legagneux is Vrijdagavond te Rau aangekomen en zou gisteren trachten de schaal Michelin, die hem gisteren te Buc door Tabuteau ontnomen werd terug in zijn bezit te krijgen. Legagneux hoopt de 600 kilometer te bereiken. Thomas heeft Vrijdag 3 u. 5 m. ge vlogen en 262 kilometers afgelegd, het record der 250 kilometers (Jan Oliesla gers met 3 u 7 m.) verbeterd. Gisteren vlogen voor de schaal Mi chelin Aubrun en Legagneux, te PauH. Farman, te Etampes Thomas, te Mour melsn Sommer, te Douzy Breguet, te Douai Vliegen op de Molenheide. Met het nieuwe vliegtoestel van den heer Bahle hebben de leerlingen aviateurs Mulder en Bakker proeftochten gemaakt van 600 a 700 M. Het toestel een ver beterde Blériot is geheel vervaardigd door genoemden ingenieur, ter zijde ge staan door den bekwamen monteur An toon van Wees. Twee nieuwe leerlingen hebben zich weer aangemeld t zijn officieren, die met de lessen zullen beginnen, zoodra hun verlof een aanvang neemt. De dood van Moissant. Omtrent den dood van Moissant ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden Moissant trachtte in vol plane neer te dalen bij Harahan, drie mijlen van New- Orleans, toen op honderd voet van den grond ziin toestel voorover sloeg Mois sant werd er voorover uitgeworpen en was onmiddellijk dood. Het vliegkamp te Harahan heeft onder de vliegers een kwaden naam, wegens de voortdurend voorkomende rukwinden Niettegenstaande deed Moissant, die naar de Coupe Michelin wilde mededin gen een proefvlucht. Tijdens de nederdaling werd het toe stel gegrepen door een windvlaag met een snelheid van 15 mijl per uur. Mois sant trachtte door verschillende manoeu vres het toestel een andere richting te geven en snel te dalen. Maar, om welke reden dan ook, slaagde hij niet. Plotse ling zag men het toestel voorover slaan, met het bekende noodlottige gevolg. De doctoren verklaarden dat hij slechts enkele seconden geleefd had. In Augustus 1.1. vloog Moissant van Parijs naar Londen Op 17 Augustus te Amiëns opgestegen om 5 uur 's morgens, met een Blériot, kwam hij twee uur later te Calais aan. Ondanks een stevige bries vertrok hij van Calais om 10 uur en daalde een half uur later bij Deat in Kent. Door verschillende defecten kon hij niet doorgaan naar Londen en kwam pas drie weken later bij het Cristal Palace neer. Ook toen bekwam hij averij bij de nederdaling. (Buiteu verantwoordelijkheid der Redactie). moesten zij op zoo hinderlijke wijze aan gezet worden, om nog méér arbeid te presteeren Men kan bewijzen, dat die werklieden zoo flink werkten, dat menig fabrikant er jaloersch om zou worden. Noodgedwongen hebben die werklie den den arbeid nedergelegd, omdat het geen werken meer voor hen was En daar zij en hunne huisgezinnen toch moeten eten, ontvangen zij steun uit de voot zorgskassen, die de arbeiders van huune gespaarde penningen gevormd hebben. 2e. Zij eten dus geen gegeven brood. Er zijn eenige heeren rond geweest in Waalwijk, om de fabrikanten uit te noodigen een (Katholieken patroons bond op te richten en daaraan eene voorzorgskas te verbinden, teneinde be veiligd te zijn tegen staking en uitsluiting. Wanneer nu die kas geopend moet worden, zal het dan ook gegeven brood zijn, dat de fabrikanten eten 3e. De R K. Vakorganisatie zal moeie- lijk kunnen >weten« dat zij de eerstvol gende jaren niet meer zal staken. Als het niet noodig is, zal zij weten, dat zij niet zal staken: en als het noodig is, zal zij het zeker in overweging nemen en misschien ook wel doen. Het is raad zaam, dat sommige fabrikanten niet te veel op die >wetenschap« der R K Vakorganisatie afgaan, gelet op de voor beelden, die elders gegeven zijn Ik herinner mij nog den strijd in de Siga renindustrie te Eindhoven in 1907, waar 2900 arbeiders 6 weken lang moedig den strijd aanbonden tegen de neutrale fa- brikantenvereeniging, die de katholieke vakvereeniging den nek om wilde draaien ik herinner mij nog den strijd te Rijssen in datzelfde jaar, waar meer dan f 100.000 steun toevloeide, welke strijd echter voor de arbeiders verloren ging, tengevolge van het onderkruiperswerk. En ook in dezen strijd te Waalwijk is het uithou dingsvermogen van den arbeidersbond wel wat buiten de gissing gegaan. Men leve liever op een goeden voet met de vakorganisatie der arbeiders en bewandele denchristelijkenweg der gelijk berechtigheid voor beide partijen. Dat kan alleen den vrede waarborgen. EEN PATROONSVRIEND. Geachte Heer Redacteur. Vele neringdoenden zullen thans bezig zijn met hun balans op te maken over het jaar 1910 en zien, dat 1910 voor de meesten (te weten voor hen, die zich wijselijk buiten de stakingskwestie hiel den) niet zoo schadelijk is geweest, als eenige »poeha makers* met Amerikaan- schen humbug hebben doen rondbazui nen (ik schrijf: tdoenrondbazuinen, want zelf durven die »strijders met het masker* niet voor den dag komen). Zoo dacht ik ook aan de winst en het verlies die het liberalisme op godsdienstig en maatschappelijk gebied te Waalwijk ge maakt heeft in 1910, en welke ik mij ongeveer als volgt voorstel Balans op 31 December 1910. Mijnheer de Redacteur. In het nieuwjaarsnummer van uw veel gelezen blad, verneem ik uit den balans van de R. K Vakorganisatie te Waalwijk opgemaakt door een R.K. Neringdoende het volgende le dat de stakende werklieden ijverige werklieden waren. Maar waarom moesten die menschen, niettegenstaande zij ijverig werkten, zoo scherp gecontroleerd worden waarom Verlies tn het jaar 1910. Moge voor het liberalisme in Waal wijk het jaar 1911 nog een grootere O opleveren. Een R.K. Neringdoende. Winst in het jaar igio. POSTSTRAAT TILBURG. levert prima kwa.iteit waterdichte DEKKLEEDEN, KARHUIVEN, WAGEN- DEKKEN, PAARDENDEKKEN, etc, in alle afmetingen. Dekkleeden vanaf fl.25 per vierk. Meter voorzien van koperen ringen. 180 Het goedkoopste adres is voor bochten flenzen en verbinding— stukken voor stoom, gas- en waterleiding. Bij de 128 Waalwijk. Vraag prijscourant. Van Waalwijk op Maandag en Dinsdag 3 uur v. m. overige werkdagen 6 uur. Van Rotterdam (Oosterkaie) alle werkdagen 1 uur n. m. Slikkerveer, 144 Telef. no. 1, Agent: M EEKELS, Besoijen. Adres: ROTTERDAM, 162 Nieuwehaven, Telefoon 289. N .B. Elke Zaterdag wordt deze advertentie geplaatst voor jong en oud. met Bloemhoorn kost Overtreft elke verwachiug. Zeer geschikt voor de huiskamer. f 22, Iu prijs beneden fi3— f '7> met rijk versierde kasten, elke concurrentie. Rijke keuze in Religeuze en andere zang muziek of ernstige en komipche voordrachten. ROLLEN voor de Phonograph 60 cent per nummer. met onze Gramophone Platen, dubbel bespeelbaar. Zeldzaam mooi, groot Hol- landsch liepertoir fl.50, alzoo slechts 75 Cent per nummer. Bij bestelling voldoende op te geven muziek- zang of voordracht. Als koopje bied ik aan voor Heeren f 1.10. IJzersterke kwaliteit' prima leer, mooi en doelmatig model. Zeer geschikt voor cadeau. Lyra—Climax potlood 50 cent. Met een Etui losse aanvullings-potlooden 15 cent meer. Voor een ieder onmisbaar. Door er op te drukken opent en sluit zich het potlood. Zeer gemakkelijk in 't gebruik. Kerkstraat 187-140, Zwartsluis. Interc. Telefoon No. 4. 146 GEVESTIGD TEN KANTORE VAN Openen Rekening-Courant tegen billijke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, Vreemdbankpapier en Muntspeciën worden steeds Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden en tot de hoogste koersen uitbetaald, voordeeligste gefourneerd. Kantoor-uren op werkdagen ^an 9 tot 6 uur, Nederlandsche Bank van 9 tot 1 uur. voor het Correspondentschap 112 op de plaatsen in de Langstraat, waar zij nog niet vertegenwoordigd is, Verdere inlichtingen geeft de Hoofd-Vertegenwoordiger der Langstraat, zoowel schriftelijk als mondeling. 96 In Assurantiën. - WAALWIJK. qual 62, 2e qual f 58 kilo 80 a 85 ct. 3e qual. f55 Per ROTTERDAM 2 Jan. Tarwe f8.50 a f9.75 per 100 K.G. Rogge verkocht van t 0.tot f0. per 100 k.g Gerst. Winter per 100 kilo f 0.10.Zomer per 100 kilo 0.a i 0.en Chevalier per 100 kilo f0.— t 0.— Haver per 100 k. 1 6 50 a 7.10 Bruine boonen van f—f GORINCHEM, 2 Jan. Men noteerde heden Ristarwe 8.25 8.75 roode dito 1 8,— a 8,50 witte dito 1 8.a 8.90 inl. rogge 14,20 a 5,50 Bnitenl dito 5 25 5.60 gerst 4,25 a 5 60 haver 3,25 a 4.— luivenboonen f0,a 0.— blauwe erwten 0.a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 68 runneren 6 nuchtere kalveren, 24 vette varkens 181 biggen. Ie qual. Kalfkoeieü f 240 k 300 Kalfvaarzen 1180 a 240 Guiste vaarzen f 100 A 140 Melkkoeien 1140 200 l'/i jarige ossen f A Pinken 1 a Graskalveren f 50 100 Nuchtere kalv. 14 A 20 Aangevoerd 24 vette varkens van 25 a 267a ct per half kilo, biggen van 17—, a 17— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen fO a en lammeren f0 A fDer stuk Kippen f 0.80 a f 1.25 per stuk. Eieren 11.15 A 1.25 per 26 stuks. Boter 70 A 65 ct. per 7» kilo. Ie. We hebben door onze goede raadgevingen eeD fabrikant 73 ijverige en goed geschoolde werklieden doen ver liezen en hem enorme finaotieele schade be rokkend. 2e. We hebben het christelijk vereenigings leven der arbeiders te Waalwijk met ruim 150 leden versterkt. 3e. We hebben de aanhankelijkheid on den eerbied der volksklasse voor het geestelijk gezag verhoogd. 4e. We hebben df echte Katholieke pa tr00DS, neringdoenden en ingezetenen de oogen geopend en van ons vervreemd. 5e. We hebben het wereldlijk en geestelijk gezag trachten te mis leiden, doch vruchteloos. 6e. De arbeiders heb ben thans geleerd dat die vertrouwelijke om gang tusschen werkman en patroon zich grondde op eene slaalsche on derwerping en niet op het christelijk rechtabe— ginsel. le. We hebben een fabrikant gestijfd in zijn anti-clericalieme en zijn onchristelijken gemeen schapszin. 2e. We hebben aan Nieuwe Rotterdammer* .Telegraaf', Handels blad', Nieuws van den Dag*, «Groene Amster dammer' en meer libe rale bladen stof te over geleverd, om eens duch tig los te varen tegen clericale inmenging. 3e. Aan de hand dezer bladen hebbeD wij het- zellde gedaan in spoor en tram en bij onze vrienden. 4e. We hebben in de kassen der arbeiders bonden een flink gat pogen te slaan. 5e. We hebber oan vele luilakken de «vrij heid van arbeid' ver zekerd en hen in de gelegenheid gesteld met weinig werken veel geld te verdienen. 6e. We krijgen mis schien wel een zuiver-- liberaal fabrikanten- hondje. BESOIJEN, 3 Jan. De piijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs f 1,47. Laagste prijs f 1,34. De prijs der eiereD was 41/, a 5 ct per stuk. ROTTERDAM 3 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 70 paarden 0 veulen, 0 ezel, 958 maeere en 487 vette runderen 257 vette 114 nuchtere en 0 graskalv. 3 schapen of lammeren 0 varkens 187 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 a 40 ct., stieren 26 d 31 ct., kalveren 45 tot 52'/j ct., vette export kalveren ct., alles per 7j kilo. Melkkoeien f 160 d f 270, kalfkoeien f 185 a 290, stieren 1 120 a 230 pinken a graskal veren 0 a 0 vaarzen f 120 a 170 alles mager veebiggen f 8.a 14.— paarden f 40 h 95. Nuchtere kalveren fok— 15.— k 20— slacht.— 8.— d 12.— Biggen f 1.10 a 1.50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 61/8 en 21/16 vd. en 200 stukken a '/s kilo. Prijs le Aan het postkantoor WAALWIJK en de, daar onder reisorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand December 1910. Ingelegd f 9463,41. Terugbetaald f 7828,63. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5669. Abb het postkantoor VLIJMEN en de, daar ondei ressoiteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1910. Ingelegd f 3596,64. Terugbetaald f 7688,79 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3237. CAPELLE- Over de maand December. GEBORENJohanna Cornelia d. van Huibert Vos en Adriana Cornelia Schaap. Wilhelmus Cornelia z. van Johannes Wagemakers en Johanna Maria Dries9en. Antonia Teuntje, d. van Jacob Leendert Waarts en Adriana Barel. Johanna Jacoba, d. van Adriaan de Bie en Jacoba. Alberdina Vervoort. Dirk, z. van Dirk v. Oversteegen Wilhelmina Rosenbrand. Johan Adriaan z. van Teunis van Campen en HeDdrika Maria Verheijden. OVERLEDEN: Aart de Bie, 1 mnd. Elisabeth 'Boeser, 71 jaar, weduwe van Joannes van Raamsdonk. Cornelia van der Schans, 6 maanden. HUW.-AANGIFTEN: Marcelfs Stam 37 jaar weduwnaar van Albertha Entrop te 's Gravenmoer eD Sijke Johanna van der Schans, 29 jaar, te Capelle. DRUNEN. Over de maand December. GEBOREN Theodorus z van Johannes Kouwen- berg en Johanna Mulders Francisca Helena d. van Adrianus Pijnenborg en Elizabeth Klerks. Maria d. van Martinus de Hart en Adriana Jozen. Catharina d. van AntODius van der SandeD en Pe tronella Brok Wilhelmina Henriette Joseph Marie d. vou Martinus Adrianus Cornelis Canters en Wilhelmina Arnolda le Blanc. Wilhelmina Maria d. van Robert van Son en Geerdina Maria van Delft. Anthonius Henricusz v. Johannes van de Wi 1 en Adriana de Munnik. OVERLEDEN: Theodora van den Bosch oud 3 jaren. Laurens van de Wiel weduwnaar van Hendrika van Gorcom oud 75 jaren Theodorus van Loon echtgenoot van Sophia Brok oud 68 jaren Arnolda van der Aa weduwe van Johannès van Venrooij oud 80 jareo. Christofïel Lambertus Klijberg oud 1 jaar. Martinus Klerks weduwnaar ven Cornelia Colmans oud 87 jaren. Josephina Cornelia Cornelia Maria van Buel oud 54 jaren. lCuropéenne

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6