iSuinintr Zondag 8 Januari 1911. 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. S SUNLIGTZEEPDMSUGEN PALJAS Ditnumnrer bestaat uit 'DRIE bladen. Wandkalender 1911, ÏANDBOUW FEUILLETON BINNENLAND. 1 IjJ Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. .ULÜLtkLèkLiiLikHLikLkJkUkLiki Te bekomen in ruil voor Een prachtige En voor 59 Vier verschillende Schilderijtjes in lijst Zie verder de circulaire rond de Zeep169 Zorg voor uw boomen. e Echo van het Zuiden, Waalwljksche en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f U.90. Brieven, ingezonden stukken, gelien enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Advkrtbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. Al» uw vruchtboomen te weinig opbren gen, als de appels, pereD, abrikozen enz. te vroeg afvallen, wormstekig en ziek zijn, dan is dat misschien uw eigen schold. Het is zeker, dat in vele boomgaarden, iö tuinen, ja zelfs op buitenplaatsen de boomen ver waarloosd worden. Wilt gij meer en betere vruchten hebben, dan moet gij er ook wat voor doen. De boomgaard moet verzorgd worden. Die verzorging bestaat in bet volgende. Reinigen en borstelen. De boomen moeten wordeu afgekrabd, alle schilfers, alle was, alle rupsennesten, verschrompelde vruchten moeten worden verwijderd. Bladeren, takjes, stukken schors eDZ. alles moet worden ver brand. De stammen en takken moeten met een boomborstel worden geborsteld elk jaar. Kalken. Met een pulverisateur, des noods met een verlengstuk er aan, moeten stam- men en takkeu met kalkwater worden be spoten, goed bespoten, zoodat alle gaatjes en reetjes volkomen met kalk gevuld worden. De stam en de dikste takken kan men nog eens met behulp van een borstel met kalk besmeren. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jêefóeultottw aan Den JêttsveftjkóCavit). 148.) Dat vraag ik n niet. Ik vraag u enkel waar zij is. Ik zal inlichtingen nemen, ik... Maar zeg mij den naam barer familis Gy kent dien naam welken gij mij tot hiertoe zoo zorgvuldig verborgen hebt. Hoe is die naam Antwoord aanstonds of ik nijp u de keel toe. Rollac wist niet wat te doen. Zou bij voor de bedreiging terugdeinzen en de vlag strijken voor den goochelaar, en hem bet geheim bekennen dat misschien het doel zijner onderneming zou doen mislukken Er viel hier niet te dralen. Hij voelde wel dat zijn onverbiddelijke vijand besloten was zijne bedreiging ten uitvoer te brengen, indien hij hem poogde door linksche middelen of valBChe antwoorden te misleiden. Opeens rees er eene heerlijke gedachte in zijnen geest op Luister, Paljas, zegde hy, ik wil open hartig met u spreken. Ik ken den naam dezer familie niet, voor de goede reden dat zij nooit heeft bestaan. Al wat ik over de geboorte van Madeleine verteld heb, was slechts een uit vindsel, eene fabel, een roman; ik heb n even als baarzelve bedrogen... zij is zoo min de dochter van een grooten edelman, als ik de zoon van den koning van Siam ben.... Zoo zoo? Rollac snapte de spotternij dezer uitroeping niet. Hy kon niet weten dat Belpbégor onlangs Madeleine in een prachtig rijtuig had zien Snoeien. Van het begin af verwijdere men alle overtollige bout, zoodat licht en lucht overal bij kaB. Zieke takken moet men af snijden of afzagen en de wonde met koude entwas* bestrijken. BemesteD. Alle boomen moeten bemest worden.- Op eenigen afstand van den stam, make men den grond opeD, zoover als de kroon rijkt ougeveer, een beetje verder kan geen kwaad. Daarop strooie men in het voorjaar, berekend per Are, 5 kg. patentkali, 2 kg. superphosphaaf en 1 kg. awavelzure ammoniak. In Mei kan men nog 1 kg. chi- lisalpcter geven per Are. Bij deze bemesting zal de groei krachtiger worden, de bladkleur zal donkerder zijn. Er zullen grootere en gave vruchten komen. Er zal minder kriel zijn. In één woord, door deze bemesting, in verband met bovenstaande behandeling, zult gij uw boomgaard weer in uitstekenden staat krijgen Dat de boomen kali noodig lebben en goed daarnaar groeien, is al lang geleden bewezen, misschien al uéérdatmen eigenlijk goed wist wat kali was en lang voor de kalizouten in zwang waren. Wie heeft nooit hooren aanprijzen als een goede bemesting voor boomen, ascb, zeep water, waschwater, roet en dergelijke Zou het ergens anders oui zijn dan om de wer king van de kali, die zich in al deze stof fen bevindt? Er wordt gelukkig in den laatsten tijd wat meet werk gemaakt van de bemesting der vruchtboomen en de uit— comsten hebben bewezeD, dat kali een uitstekende bemesting is voor alle vrucht boomen. W'lt gij in die richting zelf wat onderzoeken, vermeerder dan bij sommige boomen de bovengenoemde hoeveelheid van 5 kg. patentkali eens tot 6 of 7 en zie eens of gij daardoor vooruit gaat. In elk geval is bovengenoemde bemesting, die gij bet eerst moet probeeren, een der voor naamste punten van de verzorging van den loomgaard. ABdere maatregelen. Men legge insecten of rupsenbanden om de boomen. Men hange vogelkastjes in de boomen, om bet nesten der vogels te bevorderen. Nuttige, vogels, zooals vjuken, meezen, boomkruipertjes en dergelijke moeten beschermd worden. Verder is het zeer nuttig, elk jaar de boomgaard eens te bespuiten met Bordeausche pap. Dit is een oplossing van P/s kg. koper vitriool en even zooveel osgeblnschte kalk in water. De kalk wordt eerst gebluscht. Men maakt biervan 1Ü0 liter Bordeausche pap. De bespuiting heeft plaats met een pnlverisateur. De nieuwe minister van Oorlog H. M. de Koningin heeft Woensdagoch tend te halftien den nieuwbenoemden mi nister van oorlog in audiëutie ter beëedi- ging ontvangen. De beer Colijn, als ond-majoor van het Indische leger gerechtigd tot het dragen van den militairen uniform, verscheen bij II. M. in het ambtscostuum van minister. H. M. heeft met den heer Coliju na diens eedsaflegging nog een langdurig onderhoud gehadde miuister verliet, tegen elf nur het paleis. Ten 2 uur Woensdagmiddag heeft de nieuwe minister aan het departement op bet Mein de oorlogeportefeuille overgenomen uit landen van zijn ambtsvoorganger, generaal- majoor Cool. Daarna zijn aan het nieuw opgetreden departementshoofd voorgesteld de comman dant van het veldleger, de chef van den genetalen staf, de secretaris-generaal, de hoofden dei afdeelingen aan het ministerie en de adjudant van den minister van oorlog. Uit de Hofwereld. II. M. de Koniugin beeft Woensdagavond in den Koninklijken Schouwburg te 's Cra- venhage de opvoering bijgewoond van Von- del's Lucifer, door Het Toon eel, onder di rectie van den heer Royaards. H. M. bleef tot het einde toe de voor stelling volgeD, van half tien al in gezel schap van Z. K. II. den Prins, die door een vergadering ten Paleize verhinderd was vroeger te komen. De Vorstelyke bezoekers waren aan het eind getuigen van de aanbieding onder toe- aiching van het publiek van een lauwer krans met Oranjelint aan den br. Royaards. Bij het vertrek zeide H.M. aan den beer van Bijlevelt dat H M. met veel belangstel ling de opvoering bad bijgewoond. De Vor stelijke personen waren vergezeld door twee hofdames, de adjudanten majoor jhr. van Suchtelen en kapitein graaf Du Monceau en een kamerheer i. b. d. De >Times^ meldt dat Prins Hendrik het plan heeft de kroning van Ecgeland's Koning in den a.s. zomer bij te wonen. zitten om de jacht in het woud van Sint Germain bij te wonen en dat die ontmoeting hem geen twijfel meer overliet aangaande den nieuwen stand zijner vrouw. Ja, vervolgde bij, ik doe beter u alles te bekennen, uwe vrouw stond mij aan, ik wilde baar verblinden, baar eene dwaasheid doen begaan, haar oplichten En gij hebt baar opgelicht en naar Bordeaux gevoerd, niet waar Naar Bordeaux, juist, dat is het, beves tigde de ridder. Maar zij heelt mij verlaten en nu weet ik -niet meer waar zij is. Ah l ellendeling, gij liegt 1 onderbrak hem Belpbégor, met donderende stem en zijne banden loslatend. En hij greep hem bij de keel en wierp hem achterover. En hij hield hem ten gronde en drnkte hem zijne knie op de borBt terwyl hij gedurig herhaalde Gij liegtWilt gij bekennen, dat gij gelogen hebt of ik wnrg u Hulp 1 hulp stamelde de lafaard reeds half verstikt. Maar niemand hoorde hem of kon hem hooren. Ik vraag u nogmaals of gij wilt bekennen dat gij gelogen hebt 1 In zijne woede drukte hij Bteeds meer en meer met zijne knie op de borst van Rollac en neep hem dichter en dichter de keel toe. Rollac voelde dat alles verloren was. Ja ja stotterde hy, naar adem hijgend. Waar is Madeleine? Te Parijs, bij den hertog de Montbazon Is dat waar Ik zweer het u De bewijzen 1 geef mij de bewijzen gij hebt mij reeds meermalen bedrogen, ik geloof u niet meer. Het is nochtans de waarheid. Ik vraag u de bewijzen herhaalde Bel- phégor razend van gramschap. Geef mij de bewijzen of ik vermoord u Welnu! znchte Rollac, ze zijn daar,., mijne brieven... laat mij los, ik zal ze u laten zien; U loslaten Oh neen, ge zoudt de plaat kunnen poetsen, ik ken uwe streken... Waar Zoo dit bericht waarheid bevat, dan blijkt eruit, dat de verhouding tasschen Engeland en ons land een zeer goede is, ook nog thans na al het tendenzieuse geschrijf over de versterking van Vlissingen, waarbij het telkens heette, dat wij Duitschland wilden bevoorrechten tegenover Engeland. Iutu8schen is het bericht nog niet van andere zijde bevestigd. Eerste Kamerlid K. Raymakers. In de Eer8te-Kamervergadering is inge komen een brief van den hr. K Raymakers, lid der Eerste Kamer voor Noord—Brabant, waarbij hij wegens geschokte gezondheid ontslag neemt als lid der Kamer. Een nieuw Koninklijk paleis. Dezer dagen is gemeld, dat weldra van Burgem. en Weth. van Amsterdam een voorstel aan den Raad te wachten zou zijn om zich tot de ltegeeriog te wenden, met het verzoek, haar medewerking te willen verleenen tot den bouw van een nieuw Koninklijk paleis. Dit ^weldra'moet echter voorbarig heeten. Immers, de N. R. Ct. verneemt, dat in het college van B. en W. omtrent deze zaak nog geen overeenstemming is verkregen Publieke Werken had volgend plan op- zyn die brieven In mijne portefeuille. Hebt ge die by u? Ja. De ridder zei de waarheid. Nooit legde bij zijne papieren af en op dit oogenblik Btaken zij in eenen zak van de jas welke hy onder zijne verkleeding droeg. Ik wil die portefeuile hebben, ik wil het, hoort ge beval Belphégor. En terwyl hij Rollac met de eene hand bij de keel hield, scheurde hij zijn goochelaarspak met de andere aan flarden, onderzocht met koortsige hand zijne ondervest, en nam hem de portefeuille af. Zonderling spel van het noodlot Het tooneel dat plaats greep in die eenzame straat, te midden van den nacht, was bijna hetzelfde als dat, wat voor eenige jaren plaats greep op het slagveld van Lutzen, toen Lavarennes den echten ridder de Rollac, die stervend onder de gekwetsten lag, van zijne papieren beroofde. Doch nu waren de rollen omgekeerd. De Voorzienigheid nam hare weerwraak en het was nu Lavarennes die op zijne beurt ontlast werd van de portefeuille die hij ge— Btolen had. Er was daarenboven het volgende verschil tasschen beide toestanden dat de lijkezroover van vroeger aan eene misdadige iDgeving ge hoor gaf, toen hij de officieren van het konink lijke leger bestal, terwyl de goochelaar hier door eene rechtmatige reden aangedreven was Toen hij voelde dat hij niet meer zoo stevig vastgebonden werd, wilde de valsche Rollac wederom tegenstand biedeD. Hij wilde rechtspringen en de papieren weer veroveren. Er ontstond een woeste hardnekkige strijd, die niet lang duurde. De twee mannen hielden malkander stevig vast, borst tegen borst ge drukt en rolden in het zand en brieschten, gelijk wilde beesten. Lavarennes schuimbekte van woede en voelende dat zyne krachten hem begaven en hy het onderspit moest delven, wilde bij zynen tegenstrever in de band bijten. Maar vooraleer bij den tijd had den mond te sluiten gaf Belphégor hem eenen geweldigen vuistslag op het voorhoofd, tusschen de oogen. Een nieuw Koninklijk paleis, dat voldoet aan alle eischen, welke men aan een dus danig gebouw moet stellen, zal, naar raming kosten 3 millioen galdeD. Daarvan zou het Rijk tenminste de helft moeten betalen, en de gemeeDte zou bereid zijn tot een even groot offer, mits zij dan de vrije beschikking erlangde over het Ko ninklijk Paleis op den Dam, waarin dan weer de zetel van het gemeentebestuur zon worden gevestigd. Amsterdam zou haar 1.500.000 voldoen voor de eene helft in geld en voor de andere in grond. Zij zou nl. aan den Staat in eigendom aanbieden iet gunstig gelegen terrein van de Am*ter- damsche IJsclub, liggend in een omgeving van openbare gebouwen (het Rijksmuseum, iet Stedelijk Mustum, het Concertgebouw, de Rijkspostspaarbank enz.) en aanzienlijke woonhuizen. Tot zoover het plan v»n Publieke Wer ken, dat reeds in bijzonderheden berekend is. Het verschil van gevoelen nu, in het college van B. en W., waarover hierboven gesproken werd, loopt over de vraag, of de gemeente zich te dezer zake moet wenden tot H. M. de Koningin, die. immers hpt Koninklijk Paleis in bruikleen heeft van de hoofdstad, of dadelijk tot het Rijk. Eener- zijds wordt de meening verdedigd, dat het aanbeveling verdient Hare Majesteit niet rechtstreeks in de quaestie te betrekken, anderzijds zou men in deze niet gaarne de Koningin willen voorbijgaan. MUUicwet en kustverdediging! De hoefijzer-correspondent van het Hbl. in Den Haag, schrijft Wij uieenen met stelligheid te kunnen berichten, dat het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog nbch aan het tijdstip van indiening der Militiewetswijziging, nbch in den inhoud van dat ontwerp, voor zoo ver deze laatste door Minister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengen. Wat het tijdstip van indiening betreft, valt op te merken, dat het ontwerp nog wel niet, zooals van elders bericht is, naar den Raad van State is verzonden, maar dat dit toch eerstdaags is te wachten, zoo dat Minister Cool's vertrouwen, dat het ontwerp de Tweede Kamer zou bereiken, voordat deze het Kustverdedigings-ontwerp in behandeling gaat nemen, ook onder zijn opvolger kan worden uitgesproken. En wat de essentialia van den inhoud belangt ook deze zullen door zijn opvolger worden ge handhaafd, met name de contingents-ver hooging, de verdeeling van de infanterie in veld- en vesting-iofanterie (in verhouding van a/6 en l/s) en de .oprichting van een korps militaire werkers. Ten aanzien van het Kustverdedigings- ontwerp, hebben wij zeer goede redenen, om aan te nemen dat de Regeering, die zich in laar geheel verantwoordelijk stelt voor dit ontwerp, geen nieuw lid in haar midden zou hebben opgenomen, indien dat nieuwe lid op dit belaugrijke punt van regeeriagsbeleid in deze niet met andere Ministers homogeen ware geweest. Zoodat ook in dit opzicht nu de ministerwisseling geen verandering en vettraging zal brengen* Zondagsrust. De minister van oorlog heeft bepaald dat, ter bevordering van de Zondagsrust van de postambtenaren, dienststukken, welke geen spoed vereischen, niet des Zaterdags na 12 uur 's middags ter post bezorgd zullen worden. Ter waarschuwing—Rijksverzekeringsbank. Bij vonnis van den heer kantonrechter De ellendeling, afgeslagen gelijk een os, slaakte een pijnlijken zucht, die akelig door de stilte van den nacht weerklonk- Paljas stelde vast dat hij niet meer bewoog, stond spoedig op en nam de vlucht met de kostbare portefeuile... Die portefeuille, als een echt talisman, moest het fortuin van Lavarennes bewerken. Zou zij nu misschien de oorzaak van ïijn verderf niet worden VIERDE DEEL. Deugnieten van de soort van Lavarennes zyn taai van bven. Ondanks den vreeselyken vuistslag welken Belpbégor hem bad toegebracht, was de zoo gezegde ridder de Rollac Diet dood. Langzamerhand werd hy door de frissche nachtlucht weer verkwikt en slaagde hij er in opnieuw op te staan en al waggelend, geliik een dronken man, tot aan het Hotel deB Réservoirs voort te sukkelen. De nachtwaker, die hem de deur opende, na door het spreekdeurtje zijnen naam te hebban gevraagd, had veel moeite om onder de ver scheurde kleediDg van dien barakspeler, en dit opgezwollen en bebloede gelaat, den edelman te herkennen dien hij tusschen negen en tien uren had zien uitgaan, zijne verkleeding onder eenen wijden pelsmantel verbergend. Het scheelde maar heel weinig, of hij wierp h6m buiteD. Hoe kwam het toch dat die edele reiziger zoo gehavend thuis kwam van een bal waar hy naartoe was gegaan, volgens dat zijn kamer» dienaar aan de dienstboden van het hotel verteld had Wat was er hem overkomen i Wanneer hij in het schemerlicht van zijn lantaarn de verscheurde kleeding van den ridder, zyn wankelenden gang en zijn ver slagen uitzicht bemerkte, vroeg de portier zich af of hy gevochten had of wel gevallen was na den prikkelenden champagne te veel te hebben aangesproken. De onsamenhangende autwoorden van Rollac op al zyne vragen deden hem dit laatste ver onderstellen. Hij geleidde hem naar zijne kamer, hielp hem gaiisch gekleed op zijn bed en ging dan Baptist verwittigen d»e op een zolderkamer ken logeerde en lag te ronken gelijk eene orgelpijp. Frochard was ook niet weinig verwonderd zijnen meester in dergelyken staat weer te vinden, terwijl hij dacht dat hy lustig aan 't dansen was by den jongen markgraaf maar evenmin als de nachtwaker, kon hij een dui delijke uitlegging bekomen. Tengevolge van het overvloedig bloed dat Rollac uit den neus verloren had, viel hy weldra in bezwyming Zyn trouwe gezel waakte heel den nacht by zyne sponde en was niet gerust omdat zyn meester zoo hevig door de koorts was aange tast en zijoe ademhaling kort en heesch was gelijk die van eenen blaasbalg. De kompressen met kond water welke hij den heelen nacht door op zij voorhoofd en zyne slapen legde, hielpen tot niets. Bij de krieken van den dag, ging hij M. de Courgemont verwittigen. Deze kwam aanstonds bijgeloopeD. Toen hij aan het bed gekomen was, opende Rollac de oogen, maar scheen hem niet te herkennen en antwoordde op zijne vragen met onsamenhangende woorden, waar men niets van verstond dan hier en daar eens Belpbégor... spook... hinderlaag. portefeuille., hulp 1. hulp terwijl zyne oogen in de ruimte gevestigd, eene onbeschrijflijke vrees uitdrukten. Hij is ylhoofdig, zei de baron. Ja, antwoordde Bnptiste, reeds sedert verscheidene oren weet de heer ridder niet wat bij zegt ik geloof dat hy erg ziek is. Hij was nochtans wel gezond, wanneer hy is uitgegaan. Ik begrijp er niets van. En gy weet niet wat hem is voorgevallen f Zoo min als de beer prokoreur. Waar— schijnlyk een ongeluk, bij het verlaten van het bal. Hy zal in de dniBternis tegen eene hinderpaal gebotst zijn, ofwel is hij aange vallen en afgeranseld geweest door kwaad doeners. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1