EEN EERSTE MEESTERKNECHT SPA AKBAJNK ST, PAULUSVE_REENIGING. PUIM 0VEKUSELSCI1 imm ra mm G, VAN WGRDRAGEN-VERWEIJ, Guillaume Bogaers. Houtverkoopingen Notaris Canters Wed, J Sikkers Zonen, TUIVERSMAGAZIJN Advertentiën. Abonneert U op en adverteert injdit blad, A. Th, D, Schomaker, Notaris Canters. Bericht van Inzet, Firma Wed. Tielen. Turkije. BINNENLAND. Kunst en Letteren. Kleine Ad verten tiën. Sport. H. de Vocht. op Zondag 15 Januari Zoekt uw voordeelI Mineraalwaterfabrikant LANGSTRAATSCH fantasiehoeden sportpetten, Abonneert U op het REGISTERS COPIEËRPERSEN, STEMPELS. beving in Turkestan van de stad Persche walsk 10.000 personen omgekomen moeten zijn. Van de 6000 inwoners van Pischpek is eveneens een goed deel omgekomen. In Wjernyi zijn 700 per sonen dakloos 300 zijn er verwond en geneeskundige hulp ontbreekt. In de bergspleten ten oosten en westen dier stad zijn vele menschen en vee omge komen door neerstortende rotsmassa's- De ellende der bevolking, die bij 10 graden kou onder den blooten hemel moet verblijven, is onbeschrijfelijk. Naar gemeld wordt, hebben de troepen 45 dooden en 80 verwonden verloren in een gevecht met de opstandelingen in Yemen, Arabië. De opstandelingen hadden 288 dooden. De Porte zal acht bataljons naar Yemen zenden. Maandagnacht is de Turksche grenswacht in de omstreken van Papapuli aangevallen door een Grieksche bende. Een Turk en drie Grieken werden ge dood. Te Krania doodde een Grieksche bende een Wallach en zijn twee zonen. Van de Turksche troepen, die haar achter volgden, werden twee man gedood. De Grieken verloren vier man. Een andere bende overviel een boer derij aan den voet van den Olympos, vermoordde de bewoners en doodde 30 stuks vee. Prins Willem V. Rotterdam 9 Jan. Men schijnt zich on- gerust te maken over het lot van de Prins Willem V, van den Kon. West-Indischen Maildienst. Het schip vertrok den 23sten December van Amsterdam naar West-Indië en sedert dien tijd is g en bericht omtrent dit schip binnen gekomen. Mist kan hiervan de oorzaak zijn en ver moedelijk zal men de eerste dagen ook wel geen tijding van het schip ontvangen. Het moet thans toch reeds Qnessanten de Hebriden gepasseerd zijn, zoodat de aankomst in West- Indië dient afgewacht te worden. Volgens het vaarpian moet het stoomschip den 9 Januari te Paramaribo aankomen. Men kan dus gerust wachten tot den lien Jan. voor men zich ook maar eenigszins bezorgd behoeft te maken. Nederland's vertegenwoordiging In Portugal. De correspondent van de N. R. Ct. te Lissabon schrijft d.d. 6 Januari Onze gezant te Lissabon, mr. W. Doude van Troostwijk, is Woensdag 1.1. naar zijn nieuwe standplaats Madrid afgereisd, ten einde den Koning van Spanje, na diens terugkeer uit Melilla, zijn geloofsbrieven te overhandigen. Zijn gezin zal eerst dezen zomer volgen. De Nederlandsche kolonie hier heeft ZEd. met leedwezen zien vertrekken ten eerste wijl hij zich gedurende de jaren van zijn verblijf hier zeer bemind heeft weten te maken en vervolgens omdat een gezant in de kritieke dagen, die de jonge republiek nu doormaakt, zeer moeilijk gemist kou worden. Madrid ligt 20 uren sporens van Lissabon af 1 Ingeval hier ongeregeldheden oitbraken, waardoor natnarlijk dadelijk alle verbinding met het buitenland zou ophouden, zouden de hier gevestigde Nederlanders geheel zonder bescherming zijn. Het is, meen ik, een gewaagd stnk van de Nederlandsche regeering, den gezaot- schapspost hier zoo goed als geheel in te trekken in critieke tijden als deze. Het Vredespaleis. Naar het Vaderl. met zekerheid meent te kunnen mededeelen, staat het thans vast, dat het vredespaleis in 1913 zal worden geopend. De feestelijke opening zal samen vallen met de feesten ter herdenking van ons 100-jarig onafhankelijk volksbestaan, met de groote, door de regeering gesteunde, internationale landbouwtentoonstelling en met verschillende andere, in verband daarme de nog te organiseeren plechtigheden en feesten. De kustverdediging. Reuter seint uit Brussel In een onderhoud met een medewerker van de Soir verklaarde generaal jhr. den Beer Poortugael, dat het ontwerp-Kustver- dedigmg niet tegen Engeland of eenig ander land gericht is, maar tegen hen, die onze neutraliteit niet zullen eerbiedigen. Daarom willen wij de beschikking hebben over alle mogelijke defensiemiddeleo. Wij welen, dat de neutraliteit nooit geëerbiedigd zoolang zij zwak en nooit geschonden is zoolang zij krachtig is verdedigd. Indien onze havens goed bewaakt worden, hebben wij geen landing op de kast te vreezen. Dank sij een leger van 200,000 man zouden vijanden, die op een goeden dag misschien bij dui zendtallen waren komen aanzetten, zelfs niet bij tientallen naar hnis terugkeeren. Bij een politieke verrassing kunnen wij nog andere tegenstanders hebben dan onze En- gelsche en Duitache vrienden, waar het een aanval op de kust geldt. Maar daarom verwaarloozen wij onze Oost-grens niet, waar voor wij 47,700,009 galden hebben uitge geven. Het zou in het belang van Engeland kunnen zijn, dat Nederland in staat is zijn neutraliteit te handhaven, want Duitschlaud zou door koopvaart den toevoer van levens middelen naar Engeland kunnen afsnijden, dat niet zonder de hulp van neutrale koop vaardijschepen zou kunnen uitkomen. Ne derland is beter dan welk ander land ook in staat Engeland te verschaffen waaraan het gebrek zou hebben. De pressie van Dnitschland en van den Dnitrchen Keizer is een puur verzinsel. De generaal herinnert voorts aan het reglement op de vrije scheepvaart op rivieren zooals dal is toegevoegd aan het verdrag van Weenen, en dat bepaalt, dat de gehpel vrije vaart in handelsopzicht aan niemand gewei gerd kan worden. De uitdrukking yin handelsopzicht' is echter niet in het verdrag van Parijs van 1814 opgenomen. Oorlogs schepen profiteeren das niet van dit artikel en dus ook niet van vrije vaart. De Kamerverkiezing te Sncek. Voor den Kamerzetel te Sueek, openge- komen door de henoeming van den heer Colijn tot minister van Oorlog, waren van anti-revolntionnaire zijde reeds genoemd de heeren mr. V. H. Rutgers te Hilversum, Joh. Krap te 's-Gravenhage en ds. J. R. Rudolph te Leiden. Naar uit Sneek aan de Tel. wordt mee gedeeld, zoeken de anti-rev. naar een eau— didaat, die vertrouwd is met Indische aan gelegenheden en Indië uit eigen ervaring kent en meent men zolk een gevonden te hebben in dr. Schenrer, den ood-directenr van het Petronella-hospitaal te Poerworedjo, die sedprt verleden jaar ter oorzake zijner gezondheid in Nederland is teruggekeerd. Vacature Eerste Kamer. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan het Centr, Naar wij voorzeker vernemen, dingt mr. van Lanschot, agent der Nederlancsche Bink alhier, naar het lidmaatschap der Eerste Kamer der Staten-Generaa), vacature K. Raijmakers. Mgr. llecuwissen. Z. D. H. Monseigneur J. C. Meeuwissen heeft om gezondheidsredenen aan den H. Stoel ontslag gevraagd als Apostolisch Vi caris van Suriname, welk ontslag hem bij audiëntie van 15 December 11. door Z. H. den Paus welwillend werd verleend. Wijziging Militicwet 1901 Wij vernemen, dat het veelbesproken ont werp tot wijziging van de Militiewet, gisteren het departement van Oorlog heeft verlaten. Hollanders in de Kaapstad. Reuter seint uit Kaapstad d.d. 10 Jan. Op den geboortedag van prinses Juliana hebben de hier wonende Hollanders oranje- boomen geplant. De jonge planten werden overgebracht naar bet stadspark, waar zij werden geplant in tegenwoordigheid van den Hollandschen consul-generaal, senator Reutz, officieren en manschappen van het oorlogsschip „de Zeven Provinciën^ en vertegenwoordigers van een commissie uit de Hollandsche en Afrikaan- sche burgers. De consul-generaal begroette de officieren en manschappen en zeide, dat de groei van een oranjeboom vol beteekenis en symbolisme was voor de Hollanders en de Holiandsch sprekende Africanders. Hij wees er op, dat de plaats, waarop de oranjeboom was geplant, een gedeelte was van een proeftuin, aangelegd door de oade Hollandsche Oost- Indische Compagnie. De kapitein van het oorlogsschip bedankte voor de verwelkoming waarna de plechtigheid werd geëindigd met het zingen van het Hollandsche volkslied. Benige opmerkingen over de oudste Annates Kedenscs. Men schrijft uit Leiden aan -»De Tijd In de Januari-vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde te Leiden, trad heden op Dr. P. J. M. van Gils te Rolduc. Spr. begint met er op te wijzen, dat weinige voor de Va- derlandsche Geschiedenis belangrijke ge schriften, zoo onbekend zijn als de Anna- les Rodenses, De Annales Rodenses bestaan uit drie deelen. Het oudste deel, werk van een tijdgenoot, loopt van 11041157; het tweede van de hand van den abt Nicolaas Heyendal (f 1733) sluit bij het oude deel aan (11571700) en is vooral belangrijk, waar de continuatwr als tijd genoot spreekt. Intusschen had Heyendal nog stukken, die thans verloren zijn. Het derde werd voor eenlge jaren door den Rolducschen archivaris Dr. Goossens ontdekt en loopt slechts van 1700—1703 Het oude handschrift der Annales Ro denses wordt in de Kon. Bibliotheek te Berlijn bewaard. Dr. Corten gaf het in photetypie gedeeltelijk iu zijn biografie van Ailbertus. Zeer tot hun nadeel kenden Moll en Acquoy de Annales Rodenses niet, of sloegen er niet voldoende acht op. Van Spaan begon een vertaling, doch zette ze, toen hij op een onjuistheid van den annalist stiet, niet voort. Intusschen had Lavallays het werk van Ernst >l'Histoire du Llmbourg* uitgegeven, met als Vile deel de Annales Rodenses, naar een slecht afschriftPertz gaf in de Mon- Germaniae Hist, t. XVI de oude Annales Rodenses. Spreker critiseert de praefatie van Pertz en gaat den aard en de ge schiedenis van het handschrift na. De Ann. Rod. bevatten in hoofdzaak j de geschiedenis der oude Abdij, vooral de economische. Ze verhalen van de kleine oneenigheden en den grooten Godsvrede. Maar behalve deze res pri- vatae vertellen ze ook een reeks publicae. De schrijver was een nuchter man, maar bij de beschrijving van den 2den kruistocht en de biographie van den stichter Ailbertus raakt hij in geestdrift. Voor vele punten verwijst spreker naar het standaardwerk »Rolduc in woord en beeld* van dr- Corten. Merkwaardig is de verhouding van den Annalist van Rolduc tot den investituurstrijd, hij staat beslist op pauselijke zijdeanders de Annalist van Egmond. Spr. staat bij deze zaak stil. De Annalist van Rolduc laat paus Gelasius opvolgen door llonorius en laat paus Paschalis in 1124 sterven. Dit is een merkwaardige vergissing, omdat hij in zijn eigen klooster een stuk bezat en het Seminarie Rolduc bezit het nog geheel ongeschonden met aangehecht plumbum dat hem beter had kunnen leeren en wel geen minder dan de bulta confirinatlonls van Calixtus II van alle goederen en bezittingen van het klooster. Onaangenaam deed spr. deze vergissing aan, want óf de historische trouw en het zorgvuldig werken van den Annalist is niet ongerept, óf de bulle is een falsum. Uitwendige criteria van verval- sching vertoont de bulla niet al staat daar weer tegenover, dat het voor de abdij zoo gunstige stuk, dat In tijdsorde No. 2 Is, in het Rolducsche Cartularium, dat op het Rijksarchief te Maastricht bewaard wordt, als laatste, of nummer 25, voorkomt. Spr- spreekt nog even over den be roemden catalogus Rodenses, dien hij op het 5de Phllologen-congres te Am sterdam in 1907 uitvoerig mocht behan delen en vestigt andermaal de aandacht der philologen op de op die boekenlijst voorkomende, in de middeleeuwen zoo zeldzame, Cicerobrieven. De Annalist noemt een Utrechtschen leerling Gozwinus, die goederen te Schalkwijk gelegen, aan de abdij Rolduc, waar hij opgenomen werd, vergaf. Dit bracht spr op de kloosters door Rolduc in de noordelijke Nederlanden gesticht. Wij zien, dat de abdij Rolduc in Fries land kloosters stichtte, die later door de Windesheimers werden geoccupeerd zoo Ludingakerke, Bergum, Aninghen, Has- kerland. De Friesche kloosters echter vullen niet de schoonste bladzijden van het Rolducsch historieboek. In verband hiermede gaat spr. kort de economische ontwikkeling van Rolduc in de Xlle eeuw na en wijst op het feit, dat de abdij Rolduc èn in haar opgang èn in haar ondergang met de kolenmijnen in verband staat. Over de fontes is spreker het niet geheel eens met Pertz en ziet niet alleen overeenkomst van de Annales Rodenses met de Aquensea, maar ook met de Floreffiènses en die van St. Jacob te Luik. Een zekere bijbelsche kleur, die op veelvuldig lezen en groote kennis van de H. Schrift wijst, ziet spr. in de Annales. Spr- spoort ten slotte aan een der belangrijkste bronnen voor de Vaderland- sche geschiedenis nader te bestudeeren, opdat wij komen tot een geannoteerd corpus Aonalium Neerlandicorum of tot Monumenta Neerlandiae Historica. Prof. De Vries en dr. Muijver vroegen eenige inlichtingen, die door dr. Van Gils werden gegeven. Een nette vrouw biedt zich aan als werkster. Ook eenige, Wasschen aan huis gevraagd. Adres WOUTERA v. d. AVOORT, Grootestraat 65 Waalwijk. 222' Te koop aangeboden Een Ponüy7 j>i»r oud met Kar op veeren, ook afzonderlijk. Bij M. KIVITS, Vlijmen. 215 GEVRAAGD 1620 jaar, bij CORTIE. eet net DAGMEISJE. ADR. APPELS-DE 228 ONDERTROUWD: BERNARD W J. VAN SCHIJNDEL EN GRETHA W. M. VAN DIJK. Waalwijk, 6 Januari 1911. Vliegen te Breda. De leerling—vlieger A. Mulder heeft gisteren getracht zijn vliegers—diploma te behalen. De sportcommi88ari8 van de lied. Luchtvaart— vereeniging, jhr. G. Bosch van Drakenstein was daartoe in het vliegkamp aanwezig. Om 10 minuten voor vier, ging Mulder ruim 100 M, voor het aanvangspunt omhoog, en bewoog zich bijzonder rustig op eene hoogte van 6 7 M. later van 10 12 M. door de baan, telkens de bochten regelmatig en flink wijd nemende. De tweede ronde werd weer even kalm en gelijkmatig gevlogen, waarna hij na een vlocht van ongeveer 6 minuten landde. Hiermede had Mulder van zijn proefvliegen volbracht. Tegen half vijf steeg hij opnieuw op, maar was verplicht te dalen. Na nog twee vergeefsche pogingen verhief de machine zich om even over halt vijf een 15 a 20 M. in de lucht, vloog 3/, baan, toen plotseling een der drie cylinders sprong. Mulder was verplicht in zweefvlncht te dalen, wat hij goed volbracht. In het toestel wordt een andere motor aan gebracht. De leerlingen A. Mnlder, H. Bakker en J. Bnssel zullen trachten Zaterdag of Zondag het diploma te behalen. De twee luitenants der infanterie L. F. E. Coblijn en W. C J. Versteegh hebben op hun verzoek elk een jaar verlof gekregen met behond van traktement om zich te kunnen bekwamen in de vliegkunst. Dit geschiedt op hun eigen initiatief en op hun eigen risico. Hebben &ij echter het ver eisehte diplom» behaald dan znllen zij zich ter beschikking van het departement van Oorlog hebben te houden als militaire vliegmannen en dan zal wellicht een post op de begrooting worden gebracht. Doodelgke val. Reuter seint uit Belgrado De aviateor Roussiyan viel neder op den mnnr van de vesting en bezweek kort daarna. Nummer 1 in 1911 In het vliegkamp te Wilhelmsruh bij B: eslau zijn de haugara met de toestellen van Winkler en Riemay verbrand. Er is hier boos opzet in 't spel. NijmegeD, Huwelijksvoltrekking 24 Januari 191). 204 f f Heden overleed te Delft, na t een langdurig-lijden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer L. W. BOOGERMAN, in den ouderdom van 43 jaar. Mevr. de Wed. L. W. BOOGER— 226 MAN-Gerris. WILLY BOOGERMAN. Rotterdam, 10 Januari 1911. AJien, die iels verschuldigd zijn aan- of te vorderen hebben uit de nalatenschap van den Heer GERARD US JOSINUS ROOZEN, gewoond hebbende te Sprang en overleden te Waalwijk den 2den Januari 1911, wordt verzocht daarvan opgave te doen ten kantore van den ondergeteekenden Notaris te Waalwijk. 206 vaardig in het snijden en grondig bekend met het patronen maken. Eerste Loonopzandsclie StoomsdioeDfabriek 203 Gebrs. F. M. SCHOENMAKERS. Het Bestuur der spaarbank houdt zitting des middags van 12 tot 1 uur voor inlagen en terugbetalingen alsmede voor het terughalen der Spaarboekjes. De spaarboekjes mogen vanaf 1 Januari 1911 niet meer aan het Bestuur der Spaarbank ter be waring worden afgestaan, zoodat eenieder zorge dat zijn boekje a. s. Zondag wordt terug-gehaald. 229 HET BÉST UUR. Dagelijks verkrijgbaar Brooden van 12 tot 16 pond a 3Vs cent per pond. Aanbevelend, Groote 220 Straat, Hosk Patsteeg, WAALWIJK. VLIJMEN. 227 POSTSTRAAT TILBURG. levert prima kwa.iteit waterdichte DEKKLEEDEN, KARHUIVEN, WAGEN- DEKKEN, PAARDENDEKKEN, etc, in alle afmetingen. Dekkleeden vanaf f 1.25 per vierk. Meter voorzien van koperen ringen. 130 te honden door Donderdag 12 Jan ipn. voorm- S1/^ uur, achter Nieuwkujk, nabij het Kanaal, voor de gemeente Nieuwkuik en den lieer Aioijs. Mommersteeg. Dinsdag 17 Jan. ipi1, voorm. 8 uur, op Giersbergen en Klinkaert onder Drunen. Donderdag 19 Jan. ipiiy voorm. 8 uur, op Pessaert en Fellenoord onder Drunen. Dinsdag 24. Jan. ipnvoorm. 87i uur, achter Baardwijk en in de Biezen onder Loonopzand. 145 te Drunen bericht, dat het ten verzoeke van de Wed. DIRK VAN LOON geveild Huis met Erf en Tuin, aan de Groote Straat te Drunen, groot 6,63 Aren, is ingezet op de lage som van f 520. De toewijzing zal plaats hebben Dinsdag 17 Januari 1911, des namiddags 7 uur ter herberge van JAN MART. VAN DER SANDEN te Drnnen. 207 DRUNEN. NIEUWE MODELLEN Vraagt collectie opzicht. In en om de Keuken geeft huisvrouwen en a. s. huisvrouwen voorlichting op het gebied der voediug, van huishoudelijk beheer, van hygiëne. In en om de Keuken behandelt artikelen over kookkunst, over conserveeren van levensmiddelen, inmaken van vruchten en groenten, onderhoud van huia- en huisraad, euz. enz. In en om de Keuken bevat tal van rëcep- ten, zoomede uitgewerkte, bekende, een voudige maaltijden voor 4 volwassen personen. In en om de Keuken vormt bij het einde van den jaargang een kloek boekdeel met nuttige wenkeD en wetenswaardige stukken. In en om de Keuken ia de raadgever van alleD, die met matige middelen een ge zellig en gezond tehuis voor hun om geving willen scheppen. In en om de Keuken staat onder redactie van Mevrouw A, S. TydemanVerschoor Directrice der HuishoudschoolLaan van Meerdervoort, 's Gravenhage. In en om de Keuken verschijnt maandelijks en kost slechts f 1,90 per jaar. Abonnementen worden aangenomen door de Waalwijkche stoomdrukkerij Ant.Ticlen. KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaat over 2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans Novellen, Historische VerhaleD, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logogrief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prijs van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige, Goedkoope Lectuur. P. STOK VIS-WATERREUS, Uitgever, 's-Bosch, 171 in alle modellen. Loopertjes, Agenda's, Notities, Alphabets, Wand-, Week- en Dagkalenders, Almanakken, Rekeningenpapier, blanco Factuurs, Wissels, Kwi tanties, Enveloppen. kopieboeken, potten en kwasten, kopieer-, schrijf- en stempelinkt. Liasplaten en feters. Briefhouders en Perforators. Aanbevelend, Ta.felwa.ter

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 2