Nummer 4. Donderdag 12 Januari 1911. 34° Jaaig Tweede Blad Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL WAALWIJK, 11 Jan. 1911. Ziekenverpleging. Een bericht dat zeer velen met groote ingenomenheid zullen lezen is, dat naar wij vernemen, onze gemeente spoedig in 't bezit zal zijn van Eerw Zusters, die in onze plaats de ziekenverpleging zullen uitoefenen. Met de Eerw. Zusters die de bewaarschool in de St- Antonius- parochie zullen houden, zullen zij zich ook in deze parochie vestigen eti zich aan de verpleging der zieken aan huis wijden. Moge dit gerucht spoedig bewaarheid worden en de Eerw. Liefdezusters spoe dig haren heilzamen werkkring alhier beginnen. Voctbulrereenlging „Waalwijk Vooruit". Zondag jl speelde W.V II een friendly game tegen Rapiditas, Waspik. Rapidi- tas nam uit een corner, die door hun rechtsbinnen mooi werd ingekopt, de leiding. Even daarna brengt W. V. center-voor de partijen op gelijken voet, terwijl hij na 5 minuten nogmaals het publiek aan het juichen brengt. Door een fout van W.V. achterback is het spoedig twee gelijk en voert Waspik nog vóór de rust de stand tot 3-2 op. Onmiddellijk na de hervatting dringt Rapiditas op en vergrootten zij door een misverstand ,tusschen back en keeper hun voorsprong. Na een kwartier spe- lens zendt W. V- rechts-binnen een ver schot in, dat naast het doel belandde, doch vlak bij doel verandert de bal van richting en rolt vooraan door de goal. De keeper neemt den bal, werpt deze, met zijn arm door het doel zwaaiend, in het veld- Terecht fluit de scheids rechter voor goal. De Waspiksche spelers kunnen zich hiermee echter niet ver eenigen en wenschen niet door te spelen, zoodat zij met 8-4 doelpunten aan W.V. de overwinning lieten. Reeds lang hunkerden alle voet bal-enthousiasten naar een bondswed strijd. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat a.s. Zondag de competitie wedstrijd van het seizoen zal plaats hebben. De Geertruidenbergsche Voet balvereeniging >Sparta< zal W. V. een bezoek brengen. Met enorme belang stelling zien we den wedstrijd W. V. Sparta, die zoowel voor Bergenaren als Waalwijkers de aantrekkelijkste van het seizoen genoemd kan worden, tegemoet Dat het weder gunstig blijve, opdat deze interessante strijd a s. Zondag kan plaats hebben, is de wensch van alle Waalwijksche voetballers. Wegkump's cinematograph. Wij willen de aandacht vestigen op de reeks voorstellingen, die de gunstig bekende bioscoop-onderneming van den heer Wegkamp alhier op Musis Sacrum Zaterdagavond opent. De »Nijm. Ct.« zeide van deze bios coop »De beelden munten uit door een fraaie belichting en een opvallend mooi perspectief De scherpte der beelden voorkomt de minste trillingen. De films waren magnifiek. De uitleggingen \an den heer George de Vries mogen gehoord worden De »Zwolsche Ct.« schreef o. m >De Grand Cinematograph van Antoon \yegkamp heeft gisteravond zijn eerste voorstelling gegeven en die was goed. Het programma was rijk aan afwisseling en fraai van kleur en viel bizonder in den smaak, zoodat na elk nummer dank baar werd geapplaudisseerd. Uitvoering. Zaterdag gaf de beer Albers uit Am sterdam met nog enkele t^oneellisten eene uitvoering in Musis Sacrum, die tamelijk werd bezocht. Voor de pauze kregen we eenige ko mische scènes en duetten, die het pu bliek slechts matig konden bekoren, terwijl na de pauze de heer Albers »Brand - in de Jonge Jan1 gaf op eene uitnemende wijze, die alles weer goed maakte en waarin de heer Albers toonde een waar tooneelkunstenaar te zijn. Werkelijk de avond was nu nog goed te noemen en waren de tegenwoordigen heel voldaan. A. N. B. v. S. Maandag 23 dezer zal het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten eene vergadering houden in de zaal van den heer J. Marinussen te Til burg, des namiddags ten 2 uur. Spoedig daarna zal de algemeene vergadering gehouden worden, die tijdig zal worden gepubliciteerd. St. Paulusspaarbank. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie der St. Paulusspaarbank, voorkomende in het eerste blad van dit nummer. Oplichter. Verleden week vervoegde zich ten koffiehuize van den heer A. v. d. W. een net gekleed heer. Na zijn consumptie te hebben gebruikt, vroeg hij den kas telein te spreken. Met een grooten omhaal van woorden begon hij nu te vertellen dat hij gehoord had, dat de eigenaar van het perceel wel genegen was dit te verkoopen en hij wel zin had orr dit te koopen. Hij zou dan het café opheffen en het pand laten veranderen in een grooten bazar. De heer v. d. W. kon daar dan chef van worden tegen een salaris van f 35 per week. De herberg-inventaris zou hij wel koopen, dat beteekende voor hem niet zooveel. Den heer v d. W. stonden deze conditieswei aan en dezen zei genegen te zijn om de inventaris te verkoopen en als chef van den bazar op te treden. Top, zei mijnheer Oplichter, dat is dan afgesproken. Bij een notaris zullen wij dan een en ander laten beschrijven. In gezelschap van den heer v. d. W. werd naar een Notariskantoor gestapt en daar werden de noodige stukken voor overdracht in orde gemaakt. Van de W. werd met deze promotie gefeliciteerd p.n deze niet ondankbaar, onthaalde mijnheer Oplichter op eene wijze zooals men een weldoener dit behoort te doen. Z.Ex. Oplichter liet zich van alles goed bedienen en at met een graagte van heb ik jou daar. Intusschen werd een aannemer ont boden die verschillende opmetingen van het pand moest doen en besproken op welke wijze men het best verandering zou kunnen aanbrengen. Grootsche plannen werden gemaakt. Waalwijk zou een warenhuis krijgen. Na eenige dagen, 't was Zaterdag, zou mijnheer een wandeling door de straat gaan maken Zonder dat hij het wist zette hij een hoed op en trok een paar handschoenen aan van v. d. W. Nou, een mensch kan zich toch wel eens vetgissen 1 Mijnheer Oplichter maakt daarop geen uitzonderingen en vergat naar zijn wa renhuis terug te gaan om elders ook zijn slag te slaan. Waalwijk krijgt zijn Warenhuis nu niet 1 Geboren iu 1910. m v. Totaal. 35 50 85 Vestiging in 1910. m. v. 75 74 totaal 140 110 124 234 Overleden in 1910. m. v. 33 29 Vertrokken in 1910 91 95 totaal 62 186 Ook in Heusden en in Drunen heeft mijnheer Oplichter warenhuizen willen oprichten. In laatstgenoemde plaats trof hij echter zijn mannetjes aan. Zooals hij dat overal doet, had hij zich bij de heer V. uitstekend laten bedienen. Toen over den verkoop van het huis gesproken zou worden, moest daar ook een broer, dhr .G.V. bij te pas komen. Deze echter wist van de op richting van een Warenhuis in Waalwijk alles af. Hij liet den man praten, cognacjes drinken en toentoen zei hij Neen, mijnheer Oplichter, in Drunen willen wij geen Warenhuis en nu eerst alles betalen. Bij mijn broer thuis heb je gegeten, dat kost zooveel, ze hebben je een cognacje ingeschonken, dat is zooveel, hier eentje en ik eentje, dat is te zamen zooveel en nu eerst betalen, of anders..,. Mijnheer Oplichter dreigde met een aanklacht bij de politie 1 Patshier heb je een aanklacht Spoedig betalen of anders.... Oplichter begreep dat hij in de klem zat, betaalde en werd toen de deur uit getrapt en koos toen zoo snel mogelijk het hazenpad 1 BAARDWIJK. Tengevolge van den erg bemodderden weg slipte lieden namiddag een auto en kwam in aanraking met het petroleum wagentje van de Wed. P. van Giersbergen. Het wagentje kantelde, waar door de vrouw kwam te vallen en zich aau den arm bezeerde. De eigenaar der auto liet de vrouw ter verpleging in het Gasthuis te Waalwijk opnemen, waar Dr. van Gils den toestand zeer bevredigend vond. DRUNEN. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1910. m. v. Totaal. 1518 1386 2904 124 124 248 Werkelijke bevolking op 31 Dec, 1910. m. v. totaal 1504 1386 2890 Levenloos aangegeven kinderen m. v. 1 2 Getal huwelijken 19. N1EUWKU1JK. Vlet genoegen vernemen wij dat ons geacht hoofd der school als zoodanig benoemd te Heerlen deze benoeming niet heeft aangenomen zoodat deze verdien stelijke onderwijzer voor onze gemeente blijft behouden. Dat in onze gemeente ook uitstekende konijnen fokkers worden gevonden bewijst wel net feit dat bij den landbouwer A. van Zou alhier een tweetal konijnen zijn op gefokt die thans het respectabele gewicht van 1Ü1/, en 12 pond wegen. Het zijn een paar prachtexemplaren vaD het zuivere Engelsche ras en het bezichtigen overwaard. Het bedrag, dat door het Rijk aan deze gemeente is toegekend, als bijdrage in de kosten van het lager onderwijs, bedraagt ia totaal f 21G0. VLIJMEN. Voor de vacante betrekking van gemeenteveldwachter hebben zich reeds meer dan 60 sollicitanten opgedaan. Het veldwachterschap in onze gemeente schijnt dus wel een begeerlijk baantje te zijn. De uitvoering 1.1. Zondagavond door „Les Amis Unis' gegeven heeft mogen we zeggen, het talrijke publiek, dat de zaal van den heer Adr. de Vaan vulde, alleszins voldaan. En het spel der rederijkera, dat als van een leien dakjfc ging en de muziek der heeren musici deden toehoordeters en toehoorders volop genieten. Wanneer het peil der uitvoeringen van #L°s Amis Unis' niet daalt in de toekomst kan dit gezelschap er zeker op gaan steeds een talrijk en dank baar gehoor te vinden. In den tweedaagschen kegelwedstrijd op de kegelbaan bij den beer M. de Laat gehouden zijn de prijzen gewonneu door L. Aarts te Vught, M. Luijben te Vlijmen, J. van Helmond te Vnght, ï1. van Heivoort en C. Nelissen te Vlijmen. Moge deze wed strijd, behalve het succes, voor ondernemer en winnaars, ook eene wederopleving der kegelsport in onze gemeente tengevolge Lebben. Maandagavond 1.1. vergaderde in het patronaatsgebouw der atdeeling Vlijmen van den N. C. B. In deze algemeene vergadering werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar en bleek deze te sluiten met een batig saldo van rnim 49 gulden. Eene commissie van 4 leden werd benoemd om deze rekening en verantwoor ding na te zien. De verdere besprekingen op deaen avond waren gewijd aan de onge valienverzekering. BESOIJEN. Hadden wij dit jaar door bijzondere omstandigheden geen uitvoeringen als anders bij gelegenheid van het Kerstfeest, het volgend jaar zal ons Parochiaal Zaugkoor daarin niet achterslaan. Reeds nu is men begonnen met de in studeering van een oratorium dat tegele- genertijd door een vijftigtal zangers en zangeressen ten geboore gebracht zal wordeD. B. V. C. J.l. Zondag beeft de B. V. C. alhier haar eersten competitie-wed. strijd gespeeld en tevens de 2 puntjes be machtigd daar Wilhelmina III met 42 geslagen werd,, alhoewel W. de zwakste vereeniging van Iste klasse C. is, kunnen zij toch hoogst tevreden zijn voor dien uit slag, omreden dat \V nu reeds jaren in den B. V B. speelt en B. V. B slechts voor t eerst, en speler» zij de komende wedstrijden gelijk Zondag j.l, dan behoeven zij hun toestand nog niet zoo duister in te zien. Integendeel als zij met denzelfden moed strijden, en onvermoeid zooale j.l. Zondag, dan kan haar nog "menige overwinning te beurt vallen. Daarom B. V. Cers. blijft bij elkaar en ontwikkelt u, uwe veireeniging zal er des te beter op vooruitgaan, hetgeen gij toch allen wenscht. CAPELLE, Abusief vermeldden we in ons vorig nummer, dat zich voor de be trekking van hoofd der openbare lagere sehool i n de Nieuwstraat 8 sollicitanten hadden aangemeld. Dit moet zijn 17. Doordat de WelEerw. Heer Ruijs predikant alhier, eenigen tijd geleden door een fiets werd aangereden, zoodanig, dat bij niet in staat is den dienst te verrichten, werd deze Zondag 1.1, waargenomen door den WelEerw. Heer van Toorn uit Sprang. WASPIK. De uitvoering van „Concordia' Zondag en Maandag 1.1. in de zaal van den heer Th. Gijsman is zeer goed geslaagd. Beide dagen was de zaal goed bezet en de blijspelen zoowel als de comische scènes hadden veel succes, zoodat er gul en har telijk gelachen werd. De tooueelvereeuiging „Concordia' kan met voldoening op deze uitvoering terugzien. RAAMSDONK (Dorp). De heer R. van Loon, volontair aan de stoomznivelfabriek alhier, is benoemd tot waarnemend directeur van genoemde fabriek. Zaterdagmorgen gaf de heer Jean Klein in de O. L. School alhier voor de jeugd van het dorp eene heel aardige kin dervoorstelling. Gedurende een paar uren wist de heer K. de kinderen met zijn grap pige goochel- jongleer- en balanceertoeren heel prettig bezig te houden en zijn slangen- mensch tooDde een groote lenigheid te be zitten. Een bezoek van den beer K. mag wel worden aanbevolen. HEUSDEN. Verschillende huiseigenaren kregen de vorige week bezoek van een heer, die voorgat iu opdiacht te hebben huizen te koopen. Al spoedig werd gedacht aan een nieuwe oplichterstruc, en niet tevergeefs. Als men op 's mans aanbod in ging, vroeg hij f 15 ter leen. Dit wekte argwaan. Het bleek, dat de politie den man keude en dst bij al elders getracht heeft het goedgeloovig publiek beet te nemen. DUSSEN, 10 Jan. 1911. Brand. Gisteren avond omstreeks 9 uur werden wij opge- geschrikt door het geroep van brand, brand De schuur met het zich daaraan bevindend woonhuis bewoond wordende door den slager J. Vingerhoete en in eigendom toebehoorende aan A van Rooy stond reeds in lichte laaie. Vreesde men eetst dat het huis van W. van den Broek en de boerderij van de Wed. J. van der Pluijm ook door het vuur zouden worden aangetast, later bleek dit gevaar geweken. Een groot gedeelte der schuur was reeds vernield, voordat de brandspuit water kon geven, welke echter toen goede diensten bewees en het woouhui9 nog wist te behouden. Een paard van den voerman v. T. en twee honden van den bewoner kwamen in de vlammen om. Van den land bouwer J. v. D. verbrandde grootendeels den oogst, welke zich in deze schuur bevond en tevens de oogst vau den landbouwer G. Koops, welke echter naar men ons mede deelt, is verzekerd. Eveneens het huis. De oorzaak van den brand is onbekend. Verkiezing. Heden bad alhier de ver kiezing plaats van een lid voor den gemeente raad voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Schoenmakers. Er werden 4 candidatenlijsten ingeleverd n.l. voor de heeren P. van Drunen, T. A. van der Pluijm, P. Staal en G. S. Verhoeven. PRINSENHAGE. De voordrachten-wed strijd welke Zondag j.l. plaats had in de concertzaal van den heer Noojens onder leiding van den heer Aug de Laat, humorist Tilburg is naar aller wensch geslaagd. De H.H. deelnemers oogstten allen een kolasalen bijval, zoodat na elke voordracht aan het applaus geen einde scheen te komen. Behalve een 10.tal door de deelnemers uitgevoerde nummers, verraste de heer de Laat de aanwezige met eene voordracht „Droukemacs- type' waarmede hij een onbedaarlijk lach succes verwierf. De uitslag wasIe prijs P. Embrecht, Esschen2e prijs P Brekel- mans Tilburg; 3e prijs W. Wagelaar, Groningen. Onder toepasselijke bewoordingen werden de prijzen door den heer de Laat aan de overwinnaars uitgereikt, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde G EERTRUIDEN BERG. Da Harmonie Apollo geeft op Maandag 16 dezer hare eerste winte.ruitvoering. De bekende karakter humorist de heer Aug. de Laat van Tilburg is aangezocht zijne medewerking te verleeoen Maehineongeval. Verleden Maandagnamiddag had op de stoomschoenfabriek van P. Vloemans in de Peperstraateen ernstig ongeluk plaats. De 14-jirige weesjongen wonende bij v. d. B. op den Heikant geraakte met zijn vingers tnaschen het z.g. splitmachie. Drie zijner vingers werden letterlijk doormidden gesplit. Het duurde ruim een kwartier eer men de machine uit elkaar geschroefd had en den armen jongen kon bevrijden. Dr. Ruding heeft de viDgers dichtgenaaid en verband gelegd. Armenconeert. De 2 armencjncerteü door de harmonie „Euphonia' gegeven op 6 en 8 Jan. 11. zijn uitstekend geslaagd in alle opzichten. Het met zorg gekozen program bevatte eeu 12-tal nummers, bij afwisseling van harmonie, liedertafel en comische voor drachten. En Harmonie en Liedertafel gaven blijk, nog steeds iets goeds te kunnen presteer v en met iets flinks voor den dag te kunnen komen Vooral de uitvoering der liedertafel Der Almachtige' van Reyniers en „Loof de: Heer' van de Vliegh verheugde .nr. te zeerste, omdat het de vorige uitvoering .'en schijn had als zou ze door het hedankeu vau een der leden haar levenskracht verloren hebben. De uitvoering van deze twee nummers heelt echter het tegendeel bewezen. Den tweeden dag wa9 de uitvoering dezer twee nummers beter dan de eerste. Vol ijver du*, met de bezittende krachten de studie hervet en onder leiding van den ijverigen directeur P. v. Boxtel tot hoogeren bloei trachten te komen om alzoo met de harmonie den wel- klinkenden naam van Euphonia hoog te houden. De komische voordrachten vielen ook ze»r in den 9maak. De eerste dag 6 Jau. ws» het de heer van Ierland en den tweeden dag de heer Hanssen uit Rotterdam. Beide heeren amuseerden het publiek op uitste kende wijze en bleken in staat oui aan Je hoogstgestelde eischen te kunnen voldoen. Mogen deze beide komieken nog meermal - n in ons midden optreden. Van andere zijde schrijft men ons De concerten van het Kon. Mullek- gez. Euphonia op 6 en 8 Januari jl., tea voordeele der armen, mochten druk be zocht heeten. De uitvoering der verschillende mu zieknummers, waaronder vooral dieneu genoemd: Fidelis, fantaisie von Best- hoven en Potpourri sur de: motifs d'opera's van Verdi, ouder leiding van den directeur, den Heer van Beurden, vond onverdeeld grooten bijval. Ook de liedertafel, onder leiding var. den Heer van Boxtel, leverde verdienste- ijk werk. Op deze concerten verleenden hunne medewerking de karakterhumoriston de heeren A. van Ierland van Tilbutg en A. H. Hanssen van Rotterdam. De heer Ierland is voor ons een oud bekende en, zooals gewoonlijk, voldeed hij zeer goed. Voor ons, minder bekend wa: de heer Hanssen, doch wij mogen zeggen, dat onze kennismaking eene zeer aangename is geweest Zijne humoristisch ues, afgewisseld door eene enkele drama tische, vielen ten zeerste in dun smaak en kenmerkten zich allen dool eeue be schaafde voordracht. Ook beschikt hij over een goed stem geluid. De'hem gebrachte hulde door den voorzitter was dan ook ruimschoots verdiend en wij hopen evenetns hem spoedig weer te zien. Het Nieuwe Tooncel. Enkele oud-diletanten hebben het plsu opgevat om met va9tenavoud een groote tooneeluitvoering te geven in het Hotel van den heer v. d. Assem. De nieuwe vereeniging is opg ricl o der den naam „Het Nieuwe Tooneel', en aar we vernemen zullen enkele onzer beste tooneelspelers meewerken. Naast hët coinis '.he gedeelte is ook een groot drama n genomen. Da namen der spelers sprt borg voor een prachtigen avond cn wij twijfelen dan ook nie», of een drul lm >ek zal hun deel zijn. KAATSHEUVEL, II Jan. 1911. K. K. Volksbond. Drie bestuursleden van onzen R. K. Volks bond zijn dit jaar, in deze maand aan de beurt van aftreden, de heeren Corn Brands Pres., Jan van Dijk, 2e Seer, en Jan v. d Besselaar. De candidaatstelling moet ge schieden voor 22 Jan. De stemming za zoo noodig geschieden op Zondag 29 Jan Candidaat ia hij voor wie een lijst door 25 bondsleden geteekend bij het besluur wordt ingeleverd. Vreeselijke biljartpartij is te I'ar ijs ge speeld. Twee benden lompenzoekers in de Vaugerard-wijk staan sedert een ;u:-r op voet van oorlog met elkaar en 1-ver :o elkander bloedige gevechten in de vesting grachten. Bij een van die gevechteu doodde een zekere Guilon een anderen lompenzoeker, met name Metrich De vrienden besloten, bloedige 'taak te van het

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5