Firma Th. van Wijck, Spekslagerij en Zouterij- Gebrs.v.HEST, IJzeren pijpen FiimaWeü.Joh.Verhulst&Zonen, "ESl Cie, jlNEVEK ES BlUSDEWIJJi Advertentiën Smyrna Karpetten en Tapijten. 188 ADR. APPELS, Stoomkoffiebranderjj en Theehandel Groote voorraad. Gestookte Citroen. Ingezonden Stukken. H andelsbericht en Correspondentie. Exminster, Velvet en Vilttapijten. Machinale Uitsnijderij, VLIJMEN, Distillateurs le Klasse, nemen. In een kroeg speelde men op de biljart om het hoofd der veroordeelde wie de partij verloor zou de moord be gaan. In de meest mogelijke kalmte speelden de bandieten tot het spel ten einde was. De verliezer, een broer van den door Guillon vermoorden Metrich verklaarde daarop, bereid te zijn, de misdaad te plegen. Maandag wachtte hij in gezelschap van een aantal andere bandieten Guilon op. Zoodra zij hem zagen vielen zij hem aan en wierpen hem tegen den grond. En terwijl twee kerels hem vasthielden en een derde de weerlooze met het mes bewerkte joeg Metrich hem twee kogels door het hoofd, waarop de geheele troep op de vlucht sloeg. De brutale diefdie Vrijdagavond uit- het kantongerechtsgebouw te Enschede een rijwiel ontvreemdde, is nog dien zelfde avond aangehouden. Het is iemand uit Rheine. Het rijwiel was nog in zijn bezit. Nog een rodel-ongeluk. Te Paule bij Fhöha in Saksen is volgens een telegram uit Chemnits een rodelslede met twee personen bemand op een spoorbaan terecht gekomen, juist toen een trein passeerde De locomotief reed de slede tot splinters en de beide inzittenden werden zwaar gewond In een pul met warm water. Gister namiddag was een jongec van 11 jaar op het terrein van de Staatsspoor, na bij >Uit en In« te Utrecht bezig met steenkool te zoeken in den afval die daar door trein-machinisten gewoonlijk wordt neergeworpen bij het schoonmaken van ie roosters der locomotieven. De knaap is bij dit werk boven de af- ulting gekomen van een warm-water- putuit de naburige werkplaatsen der Staatsspoorwegen loopt over het terrein een kanaal waarin warm water wordt afgevoerd naar een riool, welk kanaal hier en daar putten heeft. Op een dier putroosters is de jongen gestapt, denken de dat het sterk genoeg was om hem te kunnen dragen. Het rooster bezweek evenwel en de knaap viel in een put met warm water. Het ongeval werd niet opgemerkt zoodat de arme jongen betrekkelijk lang in het heete water bleef staan, niet bij machte zich zelf uit den smallen put te werken. Door zijn hulpgeroep kwamen na verloop van tijd enkele beambten zien wat er gebeurd was. Eerst toen werd de knaap bevrijd. De jongen was aan de beide beenen en het onderlijf deerlijk verbrand. Per bran card werd hij naar de klinieken vervoerd, waar men zijn toestand zéér zorgwek kend oordeelde. Overreden Zaterdagavond is te Til burg het tienjarig dochtertje van E. R. in de St. Jorisstraat onder een wagen geraakt. Twee der wielen gingen dwars over het lichaam van het kind, dat nog denzelfden nacht is overleden. MoordTe Caney (Kansas) heeft de millionnair Truskett, die met den mil- lionnair Nealy over het bezit van petro- leumvelden overhoop lag, dezen laatste in een hotel doodgeschoten. I)e moorde naar werd legen een borgstelling van 30.000 gulden vrijgelaten. Instorting. Te Zillaretti bij Milaan is een huis ingestort. Het gezin werd be dolven. Het lijk van de moeder is reeds gevonden. Magarinevcr%iftiging. In Noordelijk Ber lijn is gisteren een vrouw aan magarine- vergiftiging overleden. De misdaden in Londen. Gisteren heeft de Londensche politie een goeden dag gehad in beide sensationeele moordza ken, welke geheel Londen en alle En- gelschen boeien, werden belangrijke ont dekkingen gedaan. Tegen den man, die, zooals wij vroeger reeds meldden, in hechtenis werd genomen als verdachte van moord op den Russischen Jood Be- ron, is een aanklacht ingediend, en sinds de inhechtenisneming van Steine Morri son, zoo heet de beschuldigde zijn verscheidene personen bij de politie komen vertellen, o.a. ook een koetsier, dat zij Morrison op Nieuwjaarsnacht in gezelschap van Beron hebben gezien. Hij blijft echter zijn onschuld volhouden. De arrestatie in het restaurant doet ech ter het tegenovergestelde vermoeden. Volgens den bediende uit het café was Morrison zeer opgewonden, toen hij binnenkwam en zelfs nadat het ontbijt was opgediend voelde de gast zich niet bijster op zijn gemak. Hij had juist het eerste hapje gedaan, toen de detectives binnenkwamen. Een hunner ging naar hem toe en vroeg: >Zoo ben je hier?5 Morrison schrok, antwoordde zeer op gewonden>Ja dit is van mij5 en wilde daarbij zijn hand in den broekzak ste ken. Voor hij echter zoo ver komen kon, hadden de andere detectives hem reeds te pakken Een oogenblik schreeuwde hij nog: >blijf van me af5, maar dan, zich bedenkend, sprak hij »goed, ik zal met u meegaan.5 Uit het eerste verhoor bleek, dat Mor rison een Australiër van geboorte, doch In Engeland was gioot gebracht. Van beroep is hij banket-bakker, maar thans reist hij in juweelen. Ook in het Houndsditch-drama wordt het onderzoek met groote nauwkeurig heid en ongekenden ijver voortgezet. Nog voortdurend is men in de ruïne van het afgebrande huis aan de Sydney- straat aan het zoeken en gisterenmorgen dacht men weer bewijzen gevonden te hebben, dat een derde persoon in het huis was omgekomen. Later, na geneeikun dig onderzoek, werd deze veronderstel ling opnieuw tegengesproken. Dat er zich slechts twee personen in het pand bevonden is trouwens odk de meening van een der voornaamste ge tuigen, mrs. Gershon. Bij het verhoor, dat gisteren plaats vond, verklaarde de Russische vrouw, dat er slechts twee personen in huis waren. Een van hen kende zij onder den naam Joseph, de ander was een vreemdeling voor haar. Mrs. Gershon vertelde dan verder, dat de mannen onder bedreigingen in haar huis waren gebleven en zich daar had den opgesloten. In het afgebrande huis heeft men gis teren weer gevaarlijke stoffen gevonden, n.l. eenige flesschen itroglycerine, een nieuw bewijs dus, dat men hier wel de gelijk met bommenmakers te doen had. Volgens bericht van het London Hospital", gaat sergeant Leeson, de politieman, die bij de bestorming van het huis aan de Sydney-straat in de borst gewond werd steeds vooruit, ook in den toestand van officier Pearson is een lichte verbetering geconstateerd. De moedige mannen, die met sergeant Leeson den eersten aanval hebben ge daan en den gewonden sergeant naar beneden brachten, zullen een belooning ontvangen, althans minister Churchill heeft de namen gevraagd en naar ver zekerd wordt, zullen zij de konings me daille ontvangen. Ze hebben haar wel verdiend- De drama's in Londen- Het nieuws, dat wij over de verschillende drama's In Londen in de bladen vinden, is in hoofd zaak het volgende Ten eerste is er officieel vastgesteld, dat de mannen, die het misdrijf in Houndsditch pleegden en die in de Sid neystreet om het leven kwamen, geen echte anarchisten waren. De politie van Scotland-Yard geeft dat zelf toe. De meeste echte anarchisten uit de wijk Soho en het Oosteinde zijn der politie heel goed bekend en zij is er van overtuigd, dat deze mannen gewone schavuiten, boeven en inbrekers waren, zonder de gevoelens en denkbeelden te koesteren, die iemand tot anarchist stempelen. Ten tweede heeft de politie in het brandende huis van Sidneystreet wel degelijk bommen en dergelijke gevaar lijke dingen gevonden, die volgens haar overtuiging bestemd waren om tot ver dediging te dienen. Ten derde is de politie nu ook gaan twijfelen of Frits wel in het huis van Sidneystreet is omgekomenzij gaat vermoeden dat deze nog even vrij rond loopt als de befaamde Peter de Schilder. De mannen van Sidneystreet zouden wel met de bende van Houndsditch in nauwe relatie gestaan hebben, maar het zouden Fritz en Peter toch niet zelf zijn Ten vierde raakt men er meer en meer van overtuigd, dat er verband is tusschen het Houndsditch-Sidneystreet- drama en den moord op den in Clapham gevonden Salomon Beron. Wat dezen laatste betreft, geven de bladen kolom men aan beschouwingen en onderstel lingen betreffende de beteekenis van de letter S., gesneden op de wangen van het slachtoffer. De Westminster Gazette betoogt, dat in Russisch Polen de revolutionnairen veelal de gewoonte hebben om zulk een merkteeken op het gelaat hunner slacht offers te plaatsen. Beren was een Pool en het blad houdt daarom vol, dat de S. de beginletter geweest moet zijn van 't Poolsche woord »szpion». Mijnwerkersstaking. In het Roer-gebied heerscht groote opwind. Men vreest een mijnwerkersstaking, die 200,000 man zou omvatten. streeks half vier zijn 3 dezer koeien door een goederentrein overreden en gedood. Te Enschedé viel het ongeveer 4-jarig zoontje van den fabrieksarbeider Ten Voorde in een waschketel met ko kend water. De arme kleine werd met vreeselijke brandwonden aan borst, armen en hoofd opgenomen en is na smartelijk lijden overleden. Te Rijnsaterwoude was de 87-jarige lantaarnopsteker Bik op zijn gewonen rondgang. Terwijl hij op een ladder stond om een lantaarn langs den weg uit te blazen, kwam een tietsrijder in volle vaart aanrijden, die eerst te laat de ladder opmerkte. Óm nog een botsing te voorkomen sprong hij haastig van zijn fiets, doch had daarbij het ongeluk zoodanig tegen de ladder te vallen, dat de oude lantaarnopsteker naar beneden stortte. De ongelukkige was terstond dood- (Buiten ^verantwoorde!ijkh;id der Redactie.) Botsing. Tusschen de stations Stralan Rummelsburg en Treptow bij Berlijn reed een arbeiderstrein op een verkeerd spoor waardoor een botsing plaats had. Zeventien arbeiders werden deels zwaar gewond. Ongelukken. In de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen, te Velsen, is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk voorgevallen. Een zekere Wolterman, oud 18 jaar, is gegrepen door de rollen van een persmachine. Met den rechter arm vooruit is het lichaam tusschen de rollen doorgetrokken. Daar de ruimte tusschen de rollen slechts 8 c.M. bedraagt is het lichaam geheel vermorseld. De ongelukkige, die natuurlijk onmiddelijk dood was, was ongehuwd. Te Eist (Bet.) is gisterenavond in een sloot tegenover het postkantoor, midden iu de Dorpsstraat, het lijk gevon den van den 50-jarigen bakkersknecht W. K. Hij schijnt door de duisternis misleid te water te zijn geraakt. In den afgeloopen nacht zijn 7 koeien van den landbouwer Molendijk te Dubbeldam, op nog onbekende wijze uit den stal vrijgekomen en bij Het Visschertje de spoorlijn Dordrecht-Go rinchem opgeloopen. Hedenmorgen om- Geachte Redactie Gelieve mij een plaats af te staan in uw veelgelezen blad. De inzender van het ingezonden stuk van Zaterdag j 1. getiteld: »Veel ge schreeuw en weinig wol» zal het wel niet zoo bedoeld hebben, toch heeft dat artikel mij verheugd met eene groote vreugde, en het zal aan de zaak en de partij van den Heer v. Schijndel geen goed doen. En kort woord vooraf't kan zijn nut hebben. Dit is het tweede ingezonden stuk dat van mijn hand in een der couranten verschijnt en zal even als het eerste ridderlijk met mijn naam onderteekend zijn. Moge dat navolging vinden. Ter zake en uitgelegd waarom dat ingezonden stuk mij zooveel vreugde heeft veroorzaakt. Omdat ik daardoor in de gelegenheid gesteld ben eene in-perfide leugen en laster uit de wereld te helpen, tenminste bij onbevooroordeelde menschen; mis schien wel niet bij hen, die door harts tocht verblind zijnwant inderdaad, sommigen zijn er, die gewoonweg alles gelooven en aannemen wat er verteld wordt en geschreven, 't zij waarheid of onwaarheid, leugen en laster, als het maar gericht is tegenden adviseur van Waalwijk, als het hem maar in een hatelijk daglicht kan stellenanderen schijnen te huldigen liegt er maar op los, er blijft altijd iets van hangen. Misschien zal iemand de vraag stellen, waarom ik ditmaal antwoord op een lasterpraatje en zooveel laster en leugen en verdraaiingen van woorden en zinnen onbesproken heb gelaten. Om de doodeenvoudige reden, dat al het lasterlijk geschrijf dat onmiddelijk mijn persoon treft en met de zaak in casu de oorzaken der staking niet direct in verband staat, mij absoluut koud en ongevoelig laat en mij niet verhindert, integendeel, aanspoort met nog meer ijver mijn weg te gaan die mijn plicht en geweten mij voorschrijven. In bedoeld ingezonden stuk staat te lezen de hatelijke insinuatie (wat in Waalwijk reeds zoo dikwijls is rond gestrooid en in den lande publiek gemaakt is) dat een der hoofdoorzaken der staking zou zijn: »een veete tusschen den ad viseur en den Heer Ant v. Schijndel.» M. de Redacteur nogmaals ik noem het een in-perfide leugen en ik zal het ook bewijzen, niet om mij, maar omdat het aantast de oorzaken der staking en dan meen ik dat spreken plicht is. Of die veete niet bestaan heeft van den kant van den Heer v. Schijndel zou betwijfeld kunnen worden. 't Zou immers kunnen gebeuren, dat hij het mij kwalijk genomen heeft, den Juni onderteekend te hebben>de Vakvereeniglng in het vervolg te zullen erkennen, met haar te zullen onderhan delen en billijke grieven ook op aanzoek der vakorganisatie te onderzoeken en daarin steeds zooveel doenlijk tegemoet te komen.» Naderhand toch heeft de Heer H. Witlox mij verzekerd, dat de Heer v. Schijndel het niet con amore d i uit ganscher harte gedaan heeft, en dat de Heer v- Schijndel hem gezegd heeftdat hij hem met die bemiddeling geen dienst bewezen heeft, maar het iever had uitgevochten. 't Zou kunnen gebeuren, dat de Heer van Schijndel het mij kwalijk genomen heeft, dat door den vrede van 4 Juni velen uit zijn personeel tot de vakver eeniglng zijn toegetreden nog eens, 't zou kunnen betwijfeld worden zij die den Heer van Schijndel kennen, kunnen er het hunne van denken. Dat er echter geen sprake kan zijn van een veete van mij?ien kant tegen den Heer v. Schijndel, dat bewijs wil en zal ik leveren tot kleinigheden zal ik daarbij moeten afdalen, doch die zijn in deze zaak van groot gewicht. lo. Door het eerste conflict d.i. de uitsluiting van 1 Juni had zich de Heer v. Schijndel geblameerd voor het geheele land De bemiddelaars kwamen met een stuk, dat het bestuur der vakvereeniging zou onderteekenen. Ook na verbetering der redactie had het bestuur groote moeite, om tot de onderteekening over te gaan. Welnu ik roep de twee be middelaars tot getuigen, of het krachtig advies, dat ik toen in het midden ge bracht heb, niet den doorslag gegeven heeft tot het herstel van den vrede, waardoor de Heer van Schijndel uit een moeilijk, voor zijn naam en zaak schadelijk parket gered werd. Is dit een teeken van veete 2. In mijne rede gehouden na den dag van den gesloten vrede en gepubliceerd in Uw blad, staat absoluut geen enkel woord waaruit men een veete kan opmaken. Integendeel heb ik den Heer v. Schijn del met lofuitingen als overladen Is dat een teeken van veete f 3. Bij het overlijden van een Zijner familieleden heb ik den Heer v. Schijn del per kaartje gecondoleerd. Is dit een teeken van veete Evenwel heb ik daar op geen antwoord ontvangen. Wat zegt men daarvan 4 Eenige dagen na dea vrede heb ik den Heer Witlox gevraagd of ik de familie van Schijndel niet eens een be zoek zou gaan brengen. Is dat een tee ken van veete De Heer Witlox antwoordde mij dit niet te doen, gezien de gemoedsgesteld heid van den Heer Ant. v. Schijndel ten mijnen opzichte. Wat zegt dit 5. Een groote maand na de uitsluiting heb ik een conferentie gehad met den Heer J. van Schijndel in het bijzijn der Heeien J. van Iersel en H. Witlox. Of er bij die bespreking zelfs maar een schijn is geweest van afkeer of van veete kunnen genoemde Heeren getui gen Wel zullen zij het tegendeel be weren. 6. De Heer Witlox kan getuigen door het bijwonen van eenige vergaderingen van bestuursleden der vakvereeniging op de pastorie, hoe ik langen tijd er op aangedrongen heb, den heer van Schijn del te vertrouwen, ondanks de feiten, waarop bestuursleden hunne overtuigens bouwden, dat het den Heer v. Schijndel te doen was op zijn fabriek het bestaan der organisatie onmogelijk te maken. Is dit een teeken van veete Ik kon nog maar niet begrijpen, hoe het mogelijk was, dat iemand zijn gege ven en geschreven woord kon te niet doen, totdat ik door de handelingen der laatste weken van den Heer v. Schijn del, volgens mijn geweten mijn opgezet vertrouwen in hem moest prijsgeven. Ziedaar M. de R- de feiten als eerlijk man door mij uiteengezetik zou dit lijstje nog kunnen uitbreiden, doch zal het hierbij laten. Alleen wensch ik hier nog aan toe te voegen eene vraag en eene verklaring. Eene vraag. In gemoede gesproken zou de Heer van Schijndel het wel ooit, tenzij noodgedwongen kunnen vinden met een geestelijk adviseur Allen, die mijn eerwaarden voorganger als adviseur gekend hebben en zijn werken gadegeslaan, zullen moeten erkennen, dat hij was een man van overleg en vol be zadigdheid. En toch heeft de Heer J. v. Schijndel in het bijzijn van den Heer A v. Schijn del mij op zijn kantoor verklaard Als M. Hordijk hier kwam, wij zouden hem er uitgooien Eene verklaring. Wat men op dit stuk ook moge antwoorden, ik ben volstrekt van plan daarop niet in te gaandeze zaak is voor mij afgedaan als man van geweten verklaar ik niets anders ge schreven te hebben dan de waarheid, de volle waarheid. M. de R. U dankend voor de ver leende plaatsruimte onderteeken ik Hoogachtend, Ch. de Wijs adviseur. Waalwijk. Vast overtuigd, dat de gedachtenwis- sellng in ons blad over de staking en alles wat daarmee in verband staat, tot geen goed meer kan leiden, maar alleen door den toon die verschillende stukken gaan aannemen, tot verdere verbittering aanleiding kan geven, en dat de zaken van alle kanten zeker meer dan genoegzaam bekeken en besproken zijn, sluiten wij de debatten over deze kwestie in ons blad, nadat wij in ons No. van a. s. Zaterdag nog gelegenheid zullen geven tot een mogelijk antwoord op eenig stuk. Wij willen niemand met ons besluit over rompelen, maar na Zaterdag zijn en blij ven onze kolommen over deze aangele genheid gesloten, tot tijde zich mogelijk misschien andere of nieuwe gezichtspun ten openen, ter onzer beoordeeling na tuurlijk- Red. Voor .vaar geen artikel van dagelijkschen verkoop, maar daar een Waalwijksch be zoeker der Brusselsche Tentoonstelling daar eene expositie van die artikelen zag, en hij wist, dat ik met die fabriek in handelsrela- tiën stond, gaf dit aanleiding tot verkoop. Daarom vestig ik er de aandacht op, dat die artikelen tveu concurreerend door mij geleverd kunnen worden als welke winkel of magazijn, in welke stad ook, dat men op verzoek eene kolossale staalcollectie ter inzage krijgt, dat de fabriek zelf des ver kiezende zich belast met patroonregeling enz. Ook worden op staal geleverd WAALWIJK. 41 DAGELIJKS VERSCH verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142. WAALWIJK. VAN 129 leveren uitsluitend regelmatige, fijne kwaliteiten tot billijke prijzen. Het goedkoopste adres is voor bochten flenzen en verbinding stukken voor stoom, gas- en waterleiding. Bij de 128 Waalwijk. Vraag prijscourant. Gevestigd Anno 1821. DEN HAAG. LEVEREN PRIMA op fust in alle sterkten. SPECIALITEITEN IN 126 .11 II —lil' I I Hl «O—_uta BESOIJEN, 10 Jan. De piijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs i 1,52. Laagste prijs f 1,40. De prijs der eieren was 4 a 4J/j ct per stuk. ROTTERDAM 10 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 52 paarden 0 veulen, 0 ezel, 1161 magere en 579 vette runderen 202 vette 274 nuchtere en 0 graskalv. 2 schapen of lammeren 0 varkens 175 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 33 a 40 ct., stieren 31 35 ct., kalveren 47!/a tot 571/» ct., vette export kalveren ct., alles per kilo- Melkkoeien f 170 f 295, kalfkoeien f 190 a 305, stieren 130 u 265 pinken 115 a 145 graskal veren 0 a 0 vaarzen f 120 a 180 alles mager veebiggen f 8.a 15.— paarden f 30 a 170. Nuchtere kalveren fok15.k 20slacht. 8.50 12.50 Biggen f 1.60 a 1.90 per week. Op'de botermarkt werden aangevoerd 49/8 en 33/16 vn. en 202 stukken a Vi kilo. Prijs le qual 64, 2e qual f 60 3e qual. f 57 Per '/j kilo 80 a 85 ct. ROTTERDAM 9 Jan. Tarwe f 10.25 a f 11.75 per 100 K.G. Rogge verkocht van tü.tot f0. per 100 k g Gerst. Winter per 100 kilo f 9.10.Zomer per 100 kilo 0.— a 10.— en Chevalier per 100 kilo f0.— k 0.— Haver per 100 k. 1 7.a 7-40 Bruine boonen van f 11.1 13.— GOR1NCHEM, 9 Jan. Men noteerde heden Ristarwe i 8.25 a 8.75 roode dito i 8.a 8,60 witte dito i 8.16 a 9.Inl. rogge 14,75 a 5,50 Buitenl dito 5 25 4 5.60 gerst 4,20 a 5 60 haver 3,25 a 4.duivenboonen f0,a 0.— blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 170 runderen 8 nuchtere kalveren, 27 vette varkens 204 biggen. Ie qual. Kalfkoeien f230 4 300 Kalfvaarzen f170 a 240 Guiste vaarzen I it Melkkoeien 1140 210 l'/i jarige ossen t A Pinken f a Graskalveren f Nuchtere kal-, 13 a 21 Aangevoerd 27 vette varkens van 25 a 251/» ct per half kilo, biggen van 17—, 18per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen f0 a en lammeren f0 fper stnk Kippen f 0.80 a f 1.20 per stnk. Eieren 11.25 1 35 per 26 stuks. Boter 73 4 78 ct. per >/j kilo. i 1 1 11 1 J»" IMIBI H.—CI»

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6