Gepasteuiizeeide Roomboter, J. ELK,KAN, Gemengd Nieuws. Advertentiën Telegrammen. Ingezonden Stukken. B andelsberichten Eerste Langstraatsehe Stoomz ui velf abriek. Een panter voor je bed Het stoom schip >Sandhurstc van de Stoomvaart- Maatschappij >Nederland« bracht Woens dag te Amsterdam 4 jonge panters voor Artis. Ofschoon de krachtige, jonge dieren in stevige tralie-kooien werden verzon den, heeft een hunner gedurende de reis op een avond de kans schoon ge zien te ontsnappen en ondernam in het heerlijk gevoel der herkregen vrijheid een wandeling over het stampende en slingerende schip om ten slotte in de hut van den kajuitsjongen terecht te komen. Deze had zich ter ruste begeven, zonder de deur zijner hut te sluiten, doch werd vrij onzacht uit zijn eerste sluimering gewekt, doordat het aapje, hetwelk de hut met hem deelde, hem onder angstig sissen en blazen bij de haren trok. De arme jongen ontwaakte verschrikt om ter vermeerdering van zijn angst en ontsteltenis op eenige schredenjafstands van hem den glimmenden kop van den panter te bespeuren en de vlammende oogen, welke als vurige kolen door de duisternis lichtten. Zijn tegenwoordigheid van geest niet verliezend, ontstak hij aanstonds alle electrische lichten, zoodat de hut plotse ling in een zee van licht baadde en de panter verschrikt een pas achteruit deed en de oogen voor het schelle licht dicht kneep. Van dit oogenblik gebruik makend sprong de kajuitsjongen over zijn waschtafel de hut uit en gooide de deur in het slot. De panter zat gevangen 1 Aanstonds werd nu de kooi voor de deur gezet en de panter met eenige kippen er in gelokt- Toen dit niet ge lukte, werd de hut uitgezwaveld, waarop de panter het toch maar wenschelijker vond weder zijn vroegere verblijfplaats te betrekken. Aldus liep dit incident gelukkig zonder ongelukken at. Vad. Een burgemeester door een inbreker gedood. In het dorp Ullstadt, bij Würz- burg, overviel de burgemeester een in breker in zijn wpning. Hij geraakte met den misdadiger handgemeen en werd door hem doodgestoken Toen de vrouw van den burgemeester toesnelde, kreeg van den misdadiger een slag op het hoofd, die haar bewusteloos deed neer vallen. De inbreker ontkwam en bleef onbekend. Treinbotsing in den mist. Door den mist zijn te Hotton, nabij Luik, 2 trei nen tegeti elkaar gereden. Er zijn 12 gewonden, waarvan 2 ernstig. De mate- rieple schi.de is aanzienlijk. Er van t^or. Te Glasgow is de dochter van een fiken koopman er van door gegaan met den instructeur van een rol- schaatsenbaan. Zij lieten zich te Edin- burg door den sleriff trouwen en gingen daarop naar LotUen om de wittebroods weken door te brtogen. De vader heeft evenwel zijn dochter door de politie doen terugbrengen en tracht thans het huwelijk ongeldig te doen maken. De koude. Uit het Zullen van Frankrijk komen berichten van strenge koude. Inde Oostelijke Pyreneeën daaldedethermome- ter tot 15 en 20 graden onder la de Aude valt overvloedige sneeuw en eveneens in de Ardèche, waar op verschillende punten het verkeer gestremd is. Ontploffing. In de kammenfabrie* der firma Bronhuber Co. te Naunrburgrd. Saar had een ernstige celluloïdontploffhgr plaats. Een kist met celluloïdkammen de voor .zeetransport werd gereed gemaakt, ontplofte bij het plombeeren. De steek vlam deed het gas ontbranden, dat zich in de kist had gevormd. De ontploffing was zoo geweldig, dat het dak van het gebouw werd afgerukt en een zijwand instortte. Dertien menschen werden deels zwaar gewond, doch men hoopt ze nog in het leven te kunnen behouden. Een philaniropische dief. Begaan met de armoede, die in Oost-Londen heerscht, had een bediende eener rirma die in koper handelt, met geld van de zaak een liefdadigheidsvereeniging ge steund en zoodoende een aanzienlijk be drag zoek gemaakt, eer de patroons het bemerkten. Hij vluchtte, maar werd te Liverpool aangehouden. Intusschen had den de patroons medelijden met de vrouw en het kind van den schuldige, voor wier levensonderhoud zij verder gezorgd hebben. Dezer dagen kwam de beklaagde voor de rechtbank en daar getuigden de patroons, dat hun bediende zich weliswaar aan misbruik van ver trouwen heeft schuldig g«maakt, maar dat hij handelde in een philantn»0ischen waanzin, zoodat zij de toegevend!.,ij van den rechter inriepen. Deze veroor deelde den philantropischen dief tot een jaar gevangenisstraf. Een politieagent als dief en moordenaar. Te Rijssel is een politieagent gearresteerd Dufour genaamd, verdacht lid te zijn van een dievenbende en een moord te heb ben gepleegd. Kort geleden werd een bloemenmeisje, Leonie Damery genaamd, op straat vermoord gevonden. Het meisje diende der politie als geheime verklikster en door haar aanwijzingen waren eenige dieven, die deel uitmaakten van een bende, gearresteerd. Men beschouwde dezen moord dus als een wraakneming van andere leden der bende en het onderzoek heeft ernstige gronden opge leverd, om den agent Dufour te ver denken, tot de dievenbende in betrekking te staan en de verklikster om het leven gebracht te hebben. Storm op zee. Wederom heeft een hevige storm op de engelsche kust ge woed. Tal van schepen hebben schip breuk geleden en in een geval, te Deal, ontkwam de bemanning nauwelijks aan den dood, daar de boot omsloeg. Twee matrozen van de engelsche stoomboot St.-David zijn overboord geslagen en verdronken. Van verschillende kust plaatsen komen berichten van moe dige reddingen. Ook aan den wal ver oorzaakte de hevige storm onge lukken. Te Londen werden tal van lie den door neervallende dakpannen ge wond. Vele telegraaf- en telefoondraden zijn gebroken. Een onderwijzeres werd door een neervallend gevelstuk gedood, een andere onderwijzeres die haar ver gezelde, werd ernstig gewond. In het Kanaal leed de scheep vaart zeer onder de gevolgen van het zware weer. De mailbooten konden Calais niet binnenkomen en moesten koers zet ten naar Boulogne. Te Cowes en East Cowes op Whight werden de straten overstroomd. En zoo komen uit tal van plaatsen aan de engelsche kust belichten van ongevallen en schade door het slechte weer aangericht. Op sommige plaatsen ging de storm van een sneeuwjacht vergezeld. Moord op een tachtigjarige. Een oude vrouw van vier-en-tachtig jaar, in een Fransch stadje, die nogal een paar spaar duitjes bezat, had, uit vrees van het slachtoffer van dieven te zullen worden, een echtpaar bij zich.laten inwonen, menschen die van hun vak fabrieksar beiders waren, maar den tijd bij voor keur doorbrachten met luieren endrinken. Bovendien waren ze al eens in onaan gename aanraking met de justitie geweest. Maandagavond te acht uur kwam de man-huisbewaarder instormen bij zijn buren, en vertelde hun, dat hij de oude vrouw, toen hij thuis kwam, dood in haar bed had zien liggen. De autoriteiten, die dadelijk waren gewaarschuwd, stelden aanstonds een onderzoek in, dat tot laat in den nacht duurde, en de arrestatie van het paar tengevolge had. De justitie was over tuigd, dat de heele geschiedenis prach tig in elkaar gezet was, om de verden king op anderen te vestigen, maar dat de huisbewaarders toch inderdaad den moord op hun rekening hadden. Het gevolg van de scherpe ondervra gingen, die den volgenden dag werden voortgezet, was dat de vrouw half en half door de mand viel, en al heel gauw kwam de man toen met de heele waar heid voor den dag. Hij had de oude vrouw geworgd, door haar de keel met de handen dicht te knijpen, terwijl zijn vrouw, die op de bovenverdieping te bed lag, het einde van het drama afwachtte. Hij had zoo gehandeld uit vrees voor de gevangenis verklaarde hij. Voor een jachtdelict was hem een boete of gevan genisstraf opgelegd, en daar hij niet wilde brommen, had hij zich geld willen verschaffen. Op zijn aanwijzingen heeft men al de gestolen voorwerpen gevonden, buiten de stad begraven. Zóó gaat het. In het gasthuis te Breda, is in zeer de'rniswekkenden toe stand opgenomen zekere K., die als zwerver bij de politie was aangebracht. Zoon van respectabele familie, is hij als korperaal van het 6e regiment infan- terit uit Breda gedeserteerd en heeft nu, in etkele jaren, een zeer groot fortuin opgemakt. Treintngeluk. Naar uit Luik wordt bericht, zij\ door den mist bij Gotton twee lokaaLeinen op elkaar geloopen. Twaalf persoden zijn gewond, van wie twee zwaar, De stoffelijke schade is aanmerkelijk KrankzinnigBij een circusvoor stelling in hetTheatrtAdriano, te Rome, heeft een jonge man, die plotseling krankzinnig was gewordtn, de dame die naast hem zat een snede toegebracht, dwars over het gezicht. Het slachtoffer is voor haar verdere leven geschonden. Brand in de fabriek Feijenoord. Rotterdam heeft wederom weer eens genoten van de sensatie van een grooten brand, De fabriek der Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw >Feijenoord> aan de Persoonshaven is voor een groot gedeelte in vlammen opgegaan. Maast de nieuwe afdeelingen, wier bouw üu.ert van ^890 en 1908, stonden daar de Ouj. ketelmakerij, die meer voor bergplaats was. de hy draulische klinkenj en magazijn, te zamen een groate oppervlakte*-«,emende. Om deze gebouwen heen stat.. nieuwe ketelmakerij en de nieuwe klinkenj Om 6 uur gisterenavond hadden de werklieden de fabriek verlaten en over gewerkt werd er niet, terwijl op hetzelfde uur ook het kantoorpersoneel heenging. De nachtploeg keerde om 9 uur terug en deze werklieden ontdekten de brand in de oude ketelmakerij. Zij waarschuwden den nachtportier, die onmiddellijk daar heen ging en in deze afdeeling reeds een zee van vuur zag. Er werd alarm gemaakt en spuit 39 was het eerst ter plaatse, die dan ook terstond het blusschingswerk begon. Het nuttelooze inziende van het werk om den brand te blusschen, trachtte men deze te beperken tot het oude gebouw. Doch zoo groot was de omvang van den brand reeds en zoo geweldig en hard nekkig tastte het vuur om zich heen, dat de modelmakerij eveneens in de vlammen opging. Men zag het vuur langzaam aan door het geheele magazijn en de modelmakerij trekken en met recht vreesde men, dat het kantoor, daarnaast gebouwd, in asch zou gelegd worden. Vele werklieden der fabriek droegen daarom den geheelen inboedel der kan toren naar eene andere atdeeling, waar het veilig geborgen en zoo voor het vuur gespaard werd Kantoorboeken, teekeningen, ontwer pen, enz. werden met veel zorg overge bracht. Een in het kantoor staande brandkast werd met vereende krachten buiten gezet. Met snelheid en kracht woedde het vuur voort. De oude ketelmakerij lag intusschen geheel tegen den grond en de daarnaast staande hydraulische klin- kerij was eveneens voor een groot ge deelte aangetast. Van de modelmakerij en het magazijn, waarin vetwaren lagen, stak het dak als een gloeiend geraamte boven rook en vlammen uit. Ruim een kwartier was de brand uit slaand los gebroken, toen een doffe, zware knal gehoord werd. Een oude ketel zou gesprongen zijn. Stukken gloeiend ijzer slingerden in de lucht, doch veroorzaakten gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Onder luid ge kraak stortte eindelijk het achterste ge deelte van magazijn en modelmakerij in. De brandweer concentreerde haar werk in hoofdzaak na op het kantoorgebouw en men mocht er in slagen het te be houden. Een sterke westenwind woei en wak kerde niet gering het vuur aan, terwijl een felle hitte ontstond. In zijn omvang krachtig door de brandweer bestreden, brandde het vuur langzaam door. Voor de fabriek Feijenoord is het heden juist een bijzonder drukke tijd. Drie schepen liggen op de werf en om de 2000 menschen vinden er hun werk. Behalve dat modellen van 50 en 60 jaar terug vernield werden, wat eengroote schade beteekent, hebben vele werklie den hun gereedschap in den brand ver loren. Hedennacht nog zal men zooveel mo gelijk aan de opruiming beginnen^ om morgen te trachten met dezelfde krachten verder te werken- Door den gloed, die in den mist nog feller scheen, waren duizenden en duizenden samengestroomd naar de Persoonshaven en Piekstraat. De politie hield echter goed orde in alles. Op het terrein waren de hoofdlieden der brandweer, de commissaris van politie der 5e afdeeling en vele brand en brandspuitmeesters tegenwoordig. Het reservepersoneel heeft des nachts het blusschingswerk, voor zoover zulks noodig was, overgenomen. De fabriek Feijenoord was op beurs- polis verzekerd. Ijsvermaak. Op de groote, met mooi ijs bedekte vlakte, het Vlodder, te Meppel, vermaakten Zondag namiddag zich jong en oud. Onder de schaats- rijders bevond zich ook een maréchaus- sée in burgerkleeding. Ter zijde van de baan stond een tentje, waarin »warme melk en koude koek» en wat anders ook te koop waren. Op een gegeven oogenblik ziet de politieman een schipper de tent verlaten hij had tevens opge merkt dat deze een glaasje »achterover had gegooid!» De man der wet op hem af..»Zeg, vrind, wat dronk je daar in die tent »Een borrel,» is het bescheid. »Hoe is je naam >Dat zeg ik je niet 1»Die man daar in de tent is een vriend van me en die gaf me een borrel cadeau, het kostte me geen centIc Terwijl beiden zoo in woordenwisseling waren, verzamelde zich een 40- a 50 Ld schaatsenrijders om die twee, en hadden recht schik in de guitigheid van het schippertje 1 Opeens daar zakte het ijs onder de menigte weg, en spartelden allen in het koude nat Doornat bibberend van kou sukkelde men er uit. Het heele natte troepje met vele niët-drenkelingen ging nu, vroolijk zin gend, stadwaarts. (Telegr.) Spoorwegongeluk bij GoudaGisteren morgen is de sneltrein 145 van den Haag iï Noorden (vertrek van den Haag 8 u. 14 tusschen Moordrecht en Gouda op goederentrein 2654, van Utrecht naar Rotterdam, geloopen. Waarschijnlijk reed de machinist van den sneltrein door een onveilig signaal, ten gevolge van mist. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen alleen werd een hoofd conducteur licht geschramd. De materieele schade is grootvier wagens zijn ontspoord en gedeeltelijk verbrijzeld. De locomotief van den snel trein is licht beschadigd. Door remmen van den machinist van den sneltrein werd de schok zeer verzacht, zoodat de reizigers van den sneltrein daarvan weinig hebben gevoeld. De lijn GoudaRotterdam werd ge heel versperd op de lijn Goudaden Haag ging het vervoer alleen langs op gaand spoor. Storm op de Engelsche kust. Een ont zettende storm heeft de Engelsche kust geteisterd. Verscheidene groote en kleine schepen strandden en de reddingsbooten hadden het zwaar te verantwoorden bij hun werk van liefde. Niet overal was het bovendien bij het zware weer mo gelijk de gewenschte hulp te verleenen. Zoo werd de bark 4Cicil Rhodes4 tegen de klippen bij Warden geslagen en de kustwachters konden haar niet bereiken. Daarentegen werd de »Pioneer» van Rochester tegen de Cortan Sands ge worpen en de bemanning kon geluk kig worden gered. De schoener »Hilda uit Farversham kwam zeer gehavend te Humber binnen want om haar niet te doen zinken, zette de kapitein haar op rotsen vast Zij raakte echter weer los en werd gered doordat de signalen bij Grimsby werden opgemerkt en de >Kimberley4 hulp kon verleenen. De »St. David leed schipbreuk en twee van de zeelieden verdronken. De mailboot St. Patrick» kon de haven eerst twee uur te laat verlaten en verschei dene vreemde booten leden eveneens schade. Ook op het vasteland hadden vele ongelukken plaats tengevolge van den storm. PARIJS, 17 Januari. Hedennamiddag, toen de afgevaardigde Razinbaud op de redenaarstribune het woord voerde, zijn vanaf de publieke tribune in de richting van de regeeringszetels twee revolver schoten afgevuurd. Miran, de directeur van de Assistance publique, die als regeeringscommissaris in de Kamer aanwezig was is gewond. (Late r Vanaf de publieke tribune zijn twee revolverschoten op Briand is ongedeerd, Mirman, de directeur van de assistance publique is gewond. (Late r.) De afgevaardigde Razenbaud voerde naar aanleiding van de begrooting van binnenlandsche zaken het woord toen plotseling van de perstribune een revolver schot weerklonk. De man, die deze krank zinnige daad had begaan, maakte van een oogenblik van algemeene aarze ling gebruik, om opnieuw te schieten- De kogel ging in de richting vau Briand. De voorzitter schorste de vergadering. Mirman is gewond aan de rechterkuit, die geheel doorboord is- De dader is in hechtenis genomen- Hij heet Gizelme en was vroeger griffier aan de vredesrechtbank te Pau, maar werd wegens geestelijke storingen ont slagen De wond van Mirman moet niet ernstig zijn. Gizelme ontkent op Briand te hebben gemikt. Hij verzekert in de menigte te hebben geschoten. Het spijt hem, dat hij Mirman in plaats van een afgevaar digde heeft getroffen. (Later.) Gizelme antwoordde in on samenhangende zinnen op de vragen van den rechter van instructie, waaruit bleek, dat hij niet wel bij het hoofd was. Hij heeft echter aan de quaestoren der Kamer bekend, dat hij in de richting van de regeeringszetels heeft geschoten. KIEL, 17 Jan. In de Kieler marine haven is hedenmiddag 12 uur een onder zeeër van de Dultsche marine gezonken. Omtrent het lot der bemanning is nog niets definitiefs bekend. Wel is zeker, dat deze zich aan boord bevond- Men vermoedt, dat de bemanning oin het leven is gekomen. Het reddingswerk, dat onmiddellijk ter hand genomen is, leverde nog geen re sultaat op. BERLIJN, 17 Januari. Het ongeluk van de U 3 is vermoedelijk veroorzaakt door het bij ongewenscht toeval volloopen van een gedeelte van het schip. Er is geen onmiddellijk gevaar voor de be manning, de beschikbare hoeveelheid zuurstof is voor 48 uur voldoende. De commandant van de boot heeft reeds door middel van den telefoonboei ver binding met de buitenwereld verkregen. KIEL, 17 Januari. De 30 koppen sterke bemanning is gered, behalve de 4 man, die zich in den toren bevinden en tot wier redding de boot gelichtmoet worden. (Bniten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de Red. Verleen mij s.v.p. eene kleine plaats ruimte om de ongevallen, voorgekomen op mijn fabriek en door correspondenten zoo verschrikkelijk overdreven voo ge steld, even toe te lichten. Het ongeval op 9 Januari trof den weesjongen Jan Dekker, oud 13 jaar. De jongen die aan een splitmachine werkte, voelde eensklaps een he vige kramp in zijn beenen Als vanzelf zocht hij naar een steun en onnaden kend greep hij in de veiligheid der splitmachine. Betreffende het ongeval den werkman C- de Roon uit Sprang op 12 Januari overkomen, kan ik mededeeleu dat deze petroleum op de motorkachel had ge worpen. De vlam sloeg toen uit de kachel doch raakte hem niet. Alleen vloog wat stof in zijn oog wat daardoor eenigszins werd ontstoken. Na eenige dagen kon hij zijne gewone werkzaam heden wederom hervatten. Om een juiste kijk te geven aan de de inspectie van de veiligheidswet zal de inspecteur der veiligheidswet eerdaags een foto komen nemen van de uitste kende bescherming der hoogst gevaarlijke machines op het fabriek aanwezig. U dankend voor de verleende plaats ruimte, verblijven wij Firma P- H- VLOEIMANS. 1V» j°rige o™** f DRUNEN. FIJNE (Onder Riikscontróle). Prys deze week l 1.50 per kilo Eenmaal per week franco -all huis in DraneD, Baardwijk, Waalwijk Besoijen Sprang en Kaatsheuvel. 102 KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Havenstraat 5 (nabij het Station.) 's-BOSCH, Adviezen in alle zake van rechts kundigen aard. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvor deringen, aanbieden van onderhand- ■che accoorden, maken van Contracten enz. enz. Vlugge en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bij Diet inkomen der schuldvor deringen in der minne, worden geen kosten inrekening gebracht. 140 Zondags na 1 uur kantoor gesloten. tM b .""i". "Jli i-JJü 11— J 1 tl" lS» BESOIJEN, 17 Jan. De pxijs der boter was hedeD op de markt Hoogste prijs 1 1.53. Laagste prijs 1,40. De prijs der eieren was 5 a ö'/i ct per stak. VRIJHOEVEN-C APPEL. Heden werd de prijs der boter op de stoora- inivelfabriek de Toekomst* te Vrijhoeven-C»ppel op i 1.50 gezet. ROTTERDAM 17 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 54 paarden 0 veulen, 0 ezel, 827 magere en 345 vette runderen 179 vette 301 nuchtere en 0 graskalv. 3 schapen of lammeren 2 varkens 138 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien en ossen 32 a 40 ct., stieren 32 36 ct., kalveren 50 tot 57'/j ct., vette export kalveren ct., alles per kilo. Melkkoeien f 165 300, kalfkoeien f 180 a 310, stieren 1 130 a 285 pinken 115 a 140 graskal veren 0 a 0 vaarzen f 125 a 190 alles mager veebiggen f 8.a 15.paarden 1 40 a 170. Nuchtere kalveren fok— 15.a 20slacht. 8.50 12.50 Biggen f 1.60 a 1.90 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 46/8 en 26/16 vn. en 200 stukken a l/a kilo. Prijs le qual 64, 2e quel f 60 3e qual. f57 Per kilo 80 a 85 ct. ROTTERDAM 16 Jan. Tarwe f 10.a f 11.75 per 100 K.G. Rogge verkocht van 10.tot f0. per 100 kg. Gerst. Winter per 100 kilo f 9.10.—. Zomer per 100 kilo 0.a 10.— en Chevalier per 100 kilo f 0.0. Haver per 100 k. f 7.— a 7-30 Bruine boonen van f 11.f 13.25 GORINCHEM, 16 Jan. Men noteerde heden: Ristarwe r 8.— a 8 25 roode dito f 7 50 a 8,— witte dito t 7.50 a 7.75 lnl. rogge '5.— a 5 40 Buitenl dito 5 20 a 5.60 gerst 4,35 a 5 60 haver 3,50 a 4.— tuivenboonen f0,a 0 blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 25 runneren 3 nuchtere kalveren, 20 vette varkens 88 biggeu. Ie qual. Kalfkoeien 1160 a 280 Kalf vaar zen 1140 a 240 Gui8te vaarzen Melkkoeien 1140 200 Pinken a Graskalveren Nuchtere kal*. 14 a 20 Aangevoerd 20 vette varkens van 25 251/a ct per half kilo, biggen van 17—, 4 16— per ,tok- L. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen f0 a en lammeren f0 i foer stuk Kippen f 0.80 a f 1.20 per stuk. Eieren 11.40 i 1 46 per 26 stuks. Boter 77 4 80 ct. per >/a kilo. 11ILIUH.-L--- U'S

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6