Nummtr 9 Zondag 29 Januari 1911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwilksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. "paljas" Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. LANDBOUW Nederland in het middel punt der internationale politiek. FEUILLETON Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fU."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den UITGA V E: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. ADVMTBimiif 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 16 cent per regel. De tijden dat ons land een middel punt vormde der internationale politiek, zijn reeds lang voorbij. Het rampjaar 1672, waarin wij aange vallen werden door vier machten tegelijk, twee groote en twee kleine, komt dezer dagen weer voor den geest, nu, twee dierzeltde grootmachten ook thans wederom zich mengen in onze binneu- laudsche aangelegenheden n.l. Frankrijk en Engeland. Niet dat wij vreezen voor een dergelijke overrompeling als toen, doch ook thans schijnen die twee ge noemde weer, zij 't dan met woorden en diplomatiek gewichtigheidsgedoe, het kleine Holland te willen >massregelen.» Men kent de zaak. Het gaat om de forten te Vlissingen. Frankrijk en Engeland beweren, dat Nederland volgens het internationaal verdrag der Europeesche mogendheden van het jaar 1839, welk verdrag de neutraliteit van België verzekert, niet het recht heeft de Schelde te versterken, want zoo redeneeren ze, als er een fort te Vlissingen komt, dan kan Nederland de Schelde sluiten bij oorlog, dan is daarmede de neutraliteit van België ge schonden en de vrijheid van de scheep vaart gestremd Men voelt al direct, hoe gezocht deze redeneering is. Immers, tegen koopvaardijschepen maakt men geen forten, en als het oorlog schepen betreft, dan is Nederland vol komen in zijn recht, vreemde oorlogs bodems, die een stroomgebied Van ons land wilden binnengaan, buitengaats te houden. De quaestie zit dan ook dieper. De oppositie van Frankrijk en Engeland is niet zoozeer tegen Nederland als wel tegen Duitschland gericht. Men wil dit Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JêsfcettttOMW aan t)eu JêttwefijkóCauD. land, dat èn Frankrijk èo Engeland van de wereldmarkt verdringt een mo gelijk voordeel onthouden. Ontegen- zeggelijk is een sterke Nederlandsche kust een voordeel voor Duitschland, doch tevens een vaste waarborg voor onze onafhankelijkheid, want komt een maal de groote oorlog en die moet komen tusschen de twee machten, die elkander de wereldheerschappij betwisten, dan zouden wij, met onze tot nu toe bijna onbeschermde kusten, weerloos tegenover het opdringende Engeland staan en onze neutraliteit en onafhanke lijkheid niet kunnen verdedigen. Konden wij ons in een dergelijk geval met Duitschland verstaan wat noodzakelijk is, daar met de nieuwe westelijke ver dedigingslinie van Duitschland, die zich meer naar het Noorden verplaatst heeft, Nederland nog meer eene barriere tusschen Duitschland en Engeland en Frankrijk geworden is dan is het voor ons land hoofdzaak zich aan de zeezijde te dekken, wat niet anders kan dan door onze kusten, die door haar verouderd verdedigingsmateriaal open en bloot leggen, met moderne fortificatie's te voorzien. Dit als korte technische toelichting. Er is echter bij dezen internationalen woordenstrijd om de »Wacht aan de Schelde» nog iets anders op te merken Men weet, dat het vooral de liberale bladen zijn, die een krachtige oppositie tegen de plannen der regeering gevoerd hebben. Waarom Omdat zij tegen het beschermen onzer neutraliteit en onaf hankelijkheid ziin Wel, neen I Maar, omdat juist deze kostbare voornemens dezer christelijke regeering zoo'n mooi middeltje vormden, om een stormloop tegen de clericale machthebbers te ver wekken, dus ook hier weer politiek en niets anders. Wij willen echter die bladen en ook hunnen aanhang even iets anders vertellen iets, wat onze regeering ook wel weet en waarom zij dan ook, als eene echte zorgzame beschermster van 's lands onafhankelijkheid en bestaansbelangen, met deze wel is waar kostbare, doch niettemin hoog noodige versterkings- voorstellen moest komen. Aan een der Duitsche bladen is n.l. letterlijk door een Duitschen correspon- 156) Madelf ine, diep bewogen, antwoordde Ik zon mijne dankbaarheid aan M. de Rollacniet bedwingeD, ware ik niet overtuigd dat bij altijd gewerkt -heeft en nog werkt om mij te scheiden van Daar is betdacht de hertog. Eo lnidop Men heeft u daartoe toch niet gedwon gen die scheiding is vrijwillig geweest... De vrouw van Paljas voelde de noodzakelijk, heid haar h rt te ontlasten. Zij had de gelegenheid gevonden nu eens rechtuit te spreken en zij liet ze niet voorby- gaan. Zie. mijnheer, zegde zij, ik zal rechtuit spreken. Ik heb mynen man en myn zoontje enkel verlaten om het leven myner kleine Jeanne te redden. Op het oogenblik dat ik te Angonléme .vertrok, had de ridder mij verzekerd dat hij daar bleef om Belphégor te bedaren en met hem overeen te komen onderweg antwoordde M. de Castel-Blangy mij telkenmale als ik hem ondervroeg: «Wees gerust, alles gaat heel wel, alles zal zich wel schikken... Maar gij zelf hebt my kort na myne aankomst op het kaBteel verklaard dat gij er nooit zondt in toestemmen den vader mijner kinderen met oub te laten leven... sedert dien zijn er maanden verloopen, ik heb over Belhpégor of den kleinen Jacqnes niet meer hooren spreken, wat is er van hen gewor den De hertog antwoorde Ik heb u over hem, dien gij ten onrechte als nwen echtgenoot aanschouwt, inlichtingen medegedeeld die u genoegzaam zouden moeten bewijzen hoe onwaardig hij is. Uit de verslagen welke ik ontvangen heb, blijkt, dat hij zich weldra, na uw vertrek, aan dronkenschap en slempery overgaf. Het is waarschijnlijk dat hy u op het hnidige oogenblik reeds geheel heeft vergeten.,. Dat heb ik niet geloofd en zal het nooit gelooven Gy zondt sedert lang reeds van hem moeten afgezien hebben. Neen niets zal myne meening kannen veranderenBelphégor is belasterd en gij zijt bedrogen geweest. Welk belaDg zou de ridder erbij hebben mij te bedriegen? Ik geloof aan zijn woord. Hij heeft my wel bedrogen toen hij my verzekerd dat onze scheiding van korten duur zou wezen... Neen, gij hebt dit verkeerd opgevatdie scheiding was noodzakelijk en het verwondert mij dat gy znlks nog niet hebt begrepen. Ik, antwoordde Madeleine astberaden ik ben verwonderd dat Belphégor zoo gemak kelijk zich heeft tevreden geBteld... Voor geld Ik ken hem, hij is geen man die znlke voor waarden aanneemt... Er iB iets da&r (en zij legde de hand op het hart) dat mij zegt dat men mij de waarheid verbergtiets zegt mij dat zij, die ik ginds gelaten heb, slechtBVOor de bedreiging het hoofd hebben gebakt en dat zij ongelukkig zyn... Hoe dikwijls heeft myn voorgevoel mij niet gezegd dat zij ellendig en wanhopig waren en mij overal opzochten, terwijl ik hier door weelde en rijkdom omringd ben.Hoe dikwijls is hnn beeld vóór mynen geest opge rezen als een gednrig verwijt te midden der feesten en vermaken waar gij beproefdet myn verdriet te doeB vergeten... Nooit zet ik my aan tafel neer zonder te denken dat zij mis schien honger lijdennooit leg ik my te bed zonder my af te vragen of zy den nacht niet onder den blooten hemel moeten doorbrengen Ik zie hen in myne droomenBelphégor, als bedelaar gekleed kijkt mij zoo droevig aan zonder een woord te spreken en mijn kleine Jacqnes, gansch verarmoed en vermagerd steekt de armen tot my op en klaagtMoeder moeder ik heb koude ik heb honger. Waarom hebt gij ons verlaten?... En dan schrik ik wakker en begin te weenen Ah heer hertog, die gedachten dent in den Haag het volgende mede gedeeld >Beide landea, Holland en België, hebben de eigenaardigheid, dat hun Europeesch gebied wel rijk en zeer ge wichtig is, doch klein van omvang, terwijl hunne koloniën reusachtig en wellicht nog waardevoller zijn dan de twee moederlandjes zelf. Nu is Koning Eduard alleen niet voor zijn genoegen in Parijs stamgast geweest. Hij heeft niet uit sentimltaliteit die twee erfvijanden met elkander verzoend, erf vijanden, die bijna vijf eeuwen lang de bitterste en bloedigste oorlogen tegen elkander hebben gevoerd- Als twee zulke vreeselijke tegenstanders zich met elkaar verzoenen en verdragen aan gaan, moet dit wel om een groot belang, terwille van reuzenvoordeelen gebeurd zijn. Welnu, deze reuzenvoordeelen'zijn, wat de heele diplomatieke wereld en ook anderen weten, Nederland en België. Men is te Parijs en Londen over de wijze harer verdeeling volkomen eens geworden. Deze Europeesche gebieden, deze aanslibbingen van Fransche rivieren zooals Napoleon I die twee landen noemden toen'hij ze bij Frankrijk Inlijfden zullen Frankrijk ten deel vallen, terwijl de reusachtige koloniaal gebieden, de Kongo en Nederlandsch-Indië, voor Engeland bestemd zijn. Vandaar dat zwart maken der Kongoregeering, van daar die machtige versterkingen van Singapore door Engeland. 330 millioen gulden heeft Engeland op zijn Indische begrooting reeds uitgetrok ken om de haven van Singapore zoover uit te bouwen, dat de geheele Oost Aziatische vloot er in een plaats kan vinden, zoo spoedig de nieuwe dokken klaar zijn. Iedere Hollandsche reiziger, die van onze Oost naar Holland komt verzekert, dat deze ongehoorde versterkingen alleen één doel hebben de inlijving van Java Sumatra en de overige Indische eilanden bij die van Engeland. Natuurlijk moet om een begin met dit grootsche plan te maken, een voorwendsel gevonden worden en nu is er een prachtig om quaesie uit de Vlissingsche forten (natuurlijk geldt de oppositie de geheele kustversterking) een begin van inter nationale (zeg Fransche en Engelsche) ingrijping in onze zuiver binneniandsche aangelegenheden te rechtvaardigen. Tot zoover de Duitsche correspondent. Hoewel bovenstaande onthullingen wellicht in haar consequentie's te sterk geproportionneerd zijn, zyn wij er van overtuigd, dat ze een kern van waarheid bevatten, een kern, dien onze regeering zeer zeker bekend is. Welnu, liberale vaderlanders, wat zegt ge daar nu van i Wenscht ge ook liever Engelsche of Fransche onderdanen te worden en het oude, historische Neder land van d* kaart te zien verdwijnen, terwijl ons schoone Insulinde, >die gordel van smaragd daar aan den evenaar» van Holland wordt afgerukt Wij hebben toch noch betere gedachten van u, en hopen, dat ge met dit gezichts punt voor oogen, als fiere zelfbewuste Nederlanders de regeering zult onder steunen, daar waar het geldt, ons goede, oude Holland zijn plaats op de wereld kaart te doen behouden en met deze plaats ook onze koloniën. Ook toen België zijn Schelde bij Ant werpen wilde versterken, schreeuwde Frankrijk. Maar België ging zijns weegs en is nog België. Welnu, zoo ook moeten wij doen Wij behandelen eenvoudig onze belangen en niemand heeft hierbij een woord mee te spreken. die droomen, zijn voorwaar een boodschap des hemels 1... Dat zyn enkel goochelbeelden die in uwe verbeelding ontkiemen, lief kind, ant woordde de herteg. En het oogenblik gunstig achtend Nochtans, vervolgde hij, ik moet be kennen dat ik u iets verborgen heb, hetgeen xx nochtans moet interesseeren. Het is, wel is waar, reeds sedert eenige dagen gebeurd, maar wetende hoe gevoelig gy zijt, wilde ik u die tijding slecht langzamerhand meedeelen... Bij deze woorden was Madeleine, die een nienw ongeluk vreesde, zoo bleek geworden als een lijk. Mijn echtgenoot, mijn kind stamelde zij. Ob spreek, mijnheer, spreek ik smeek er u om. Wees niet ongerust, vervolgde de her tog, da goochelaar en zijn zoon leven en het bewys ligt hierin, dat zy samen naar Amerika vertrokken zijn. Maar Amerika herhaalde de jonge vrouw, alsof zy hem niet begreep. Ja, bevestigde de hertog, zij gaan for tuin zoeken in de Nieuwe Wereld... Gij ziet dus wel dat Belphégor zich bitter weinig om u bekommert en dat bij er van afgezien heeft uw lot te willen deelen. Voortaan moogt gy u als vrij aanschouwen alle verbintenis is tnsschen u en dien vagebond verbroken, nu blijft er ons niets meer over dan aan het gerecht de uitspraak der scheiding te vragon en dat znllen wij gemakkelijk hekomen. Weihoe riep Madeleine, by zou ver trokken zyn, zonder mij vaarwel te zeggen en zoo maar uit vrijen wil den kleinen Jacqaes medegenomen hebben De hertog knikte bevestigend. Mij een mijner kinderen ontrooven, riep de arme vrouw, ach 1 dat is te wreed I Er blijft u toch nog een dochtertje over maar gy weet nu wat die man waard is ik hoop das dat gy dit gedurig schreien zult staken en dat gij hem voor goed zult ver geten... M. de Montbazeu had wetens en willens de waarheid verdraaid,, vermits bij den goo- I chelaar gevoelens toeschreef welke hij voor zeker niet koesterde en verklaarde dat bij Kunstmest tegenover stalmest. Ieder jaar zien we met groote belang stelling uit naar het verslag van de Land- bouwproefvelden in Friesland, onder het ambtsgebied van den Rijkslandbouwleer- aar, den heer C. R. Brinkman. Dat we dat verslag met bijzondere be langstelling tegemoet zien, heeft een goe de rede. De heer Brinkman is sedert jaren bezig de werking eener kunstbe mesting te vergelijken met die van stal mest en half om half. Eenige proeven loopen nu reeds over 10 en meer jaren. Op het zelfde land, steeds op de zelfde wijze ingedeeld, gaat hij voort op het ééne perceel uitsluitend kunstmeststoffen, op het tweede alleen stalmest en op het derde van beide half te geven. Een zeer leerzame proef dus, die ieder jaar uit eigen beweging vertrokken was. Maar de jonge vrouw was door die ver klaringen bijlange niet overtuigd, want zy had een vast en onbegrensd vertrouwen in Belphégor. Dat is onmogelyk, protesteerde zy nog maals. Zeg my dat alles onwaar is endatgy mij wilt op de proef stellen... Dit alles is de zuivere waarheid ver klaarde de hertog, M. de Rollac is bereid mijne woorden te bevestigen. Madeleine was diep aangedaan, het was alsof er iets in haar hart gebroken was en zij barstte in tranen los. Hare wanhoop was zoo grievend, dat haar grootvader zelf, diep bewogen, zich zei ven verweet er de oorzaak van te zyn maar het kwaad was gedaan, hij kon er niet meer op terugkomen. Het moeBt er toch eens van komen, dacht hy dit is overigens slechts eene voor bijgaande droefheid voor een goede zaak eens dat de wonde zal gezalfd zijn, dan is de genezing voltrokken. Hij trachtte Madeleine zoo goed mogelijk te trooBten door vaderlijke streelingen en het opsommen van al de voordeelen welke zij nu zou genieten. Wanneer hij zag dat zij wat bedaard was, drukte hij haar eenen zoen op het voorhoofd en nam met deze woorden afscheid Komaan, mijn kind, wees bedaard. Ik denk dat gfj nu geene reden meer hebt om (le tegenwoordigheid van M. de Rollac te schuwen, die in heel deze zaak eerlyk en rechtzinnig heeft gehandeld. Integendeel moet gy het n ten plicht rekenen hem te bedanken en er aan houden met hem te spreken om nadere inlichtingen ;te bekomen over feiten, waarvan hy alleen de'nauwkeurige toedracht kent. Hy is onze gast, ik zal er niet op aandringen opdat gij hem nu zoudt ontvangen, maar gy zult hem aan tafel ontmoeten. Droog uwe tranen af en wacht n wel de eenzaamheid te zoeken, dat deugt voor u niet... Ik hoop dat ge my het genoegen zult doen straks aan tafel te komen en ik laat u zelfs toe de kleine Jeanne mede te brengen. Tot straks De jonge vrouw was gansch verslagen en kon niet antwoorden. belangwekkender wordt. Belangwekkend voor iedereen, maar vooral voor hen, die in de kunstmest weinig vertrouwen stellendie meenen, dat zulke gronden, die jaren achtereen enkel met kunstmest worden bemest, het toch na eenige of meer jaren zullen moeten opgeven, in opbrengst moeten verminderen, en in ieder geval tegen stalmest het treurig moeten afleggen, En is dat nu ook het geval Blijkt de kunstmest werkelijk minderwaardig Raakt de boer er mee uitgeboerd Reeds vele jaren, telkens als het verslag ver verscheen, stond die vraag voor ons. En tot heden mocht steeds het antwoord op die vraag luiden Neen I Geen spra ke van 1 Het eerste deel van het verslag 1910 ligt voor ons, in het Friesch weekblad, ons door den rijkslandbouwleeraar wel willend toegezonden. Daarin vinden we de resultaten neergelegd van een deel der velden, n 1. van de proeven op zand- grasland. Ze zijn wel merkwaardig. Wij geven alleen het overzicht, dat in zijn soberheid toch hoogst treffend is, en krachtig spreekt. Zonder verdere op merking laten we het hier volgen 1. Te Ballum is over 12 proefjaren de volledige kunstmest met groot voordeel aangewend en heeft nog 1125 K G. hooi meer geleverd dan half om half, welke bemesting ruim 11500 K.G. boven stal mest staat. Over 11 proefjaren zijn op een tweede grasproefveld te Ballum kalniet en slakkenmeel met groot voor deel aangewendde kosten der chili zijn er ongeveer uitgekomen. Stalmest heeft het tegen kunstmest zoowel met als zonder Chili, niet kunnen houden. 3 Te Buren (Ameland hebben die beide vormen van kunstmest over 11 jaar meer opgeleverd dan stalmest, terwijl er op kainiet en slakkenmeel een flinke winst was. 4. Over 10 jaren stond te Buren (Kiewied) de stalmest tusschen kunst mest met en zonder Chili in. 5 Over 7 proefjaren hebben te Ter Idzard kainiet en slakkenmeel ook een groote winst opgeleverd hier was geen stalmest aan gewend. 6. Te Scharl is de proefnemer uitstekend tevreden over de werking van kunstmest in vergelijking tot terpaarde en stalmest, zooals die in zijn omgeving worden aangewend, vooral vergeleken Terwyl dit tooneel plaats greep by Made leine, liep Belphegor, ongeduldig, gelyk een leeuw in zijne kooi, in de kamer rond, waar men hem geleid had. Hij ging van de eene kamer naar de andere, niet wetende waarmede zich bezig ta houden, ongemakkelijk in het galacoatnnm, lastig gemaakt door den degen die gednrig tegen zijne kuiten sloeg. Hy telde de minuten en keek gedurig naar de pendule, zich afvragend of bij weldra zijne vrouw zou mogen weerzien. Tot hiertoe gaat alles heel wel, daoht hij, als er maar geen onraad opdaagt en men mij niet aan de denr werpt, vooraleer ik Madeleine gezien heb 1 Vervloekte hoofdpijn Hoofdpijn maar vroeger klaagde de vrouw daar nooit over, dat ia eene kwaal voorryke lieden... De groote dames, toch 1 die hebben niets gelijk andere menschen, altyd en in alles uitzonderingen en voordeelen Hy was weldra het spel moede zoo alleen voor de muren te praten en om den tyd door te brengen, knoopte by een gesprek aan met den kamerdienaar die hem ten dienste stoDd, een groote, lange slungel, die elk oogenblik de kamer inkwam, denkende dat er gebeld geweest was en men zijne diensten vergde, maar inderdaad den ridder heel nieuwsgierig en een'gszins spottend afloerde, omdat bij den gast van den heer hertog zoo een zonderlingen man vond. Die samenspraak met eenen knecht was misschien niet wel in den toon van eenen edelman, maar de goochelaar zag er niet zoo nauw op. Eu daarby was dit het beste middel niet om van dien babbelzieken livreidrager be langrijke dingen te vernemen over Madeleine en hare nieuwe levenswijze? Belphegor wist van hooren zeggen en hij had het op straat oek al bemerkt, dat de Cote heeren en de edellieden hnnne dienst en op zeer gemeenzame wyze toespraken. He 1 zeg eens, Lafleur, kom eens hier jongen (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwtjksche en tanplraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1