Nummer 9. Zondag 29 Januari 1911 34° Jaarg Tweede Blad Gemeenteraadsyergadefing. Azië. Reclame. Mexico. BUITENLAND. Frankrijk. Japan. BINNENLAND. WASPIK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 27 Januari 1911 des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Dek kers. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden wel kom aanwezig zijn de heeren de Bont, Klaassen, Langewerf, van Son, Zijlmans Kamp, Teunen, Gijsman en Smeuraf wezig de heeren Ruijtenberg en Sagt. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Nu de Secretaris voor de laatste maal in ons midden is als ge meentesecretaris van Waspik, is het mij een behoefte U namens geheel den raad officieel een woord van afscheid toe te roepen. Ik geloof, Secretaris, U te zullen krenken als ik over Uwe vele en voor treffelijke hoedanigheden èn als mensch èn als ambtenaar hier ging uitweiden. Verzwijgen mag ik echter niet dat zeer vele eigenschappen U sieren. Gedurende de vijf jaar, dat ik met u heb samenge werkt, heb ik u om vele, :eer vele re denen leereu hoogachten. Gaarne grijp ik deze gelegenheid dan ook aan om u in deze openbare ge meenteraadsvergadering hulde te bren gen voor wat u voor Waspik hebt ge daan. Met trots zullen wij steeds zeggen ziet, de hoofdcommies van Tilburg is eenmaal de secretaris van Waspik ge weest, waarvan wij steeds de aangenaam ste herinneringen b'ijven bewaren. De gemeenteraad van Waspik roept u toe het ga u goed in uwe nieuwe betrekking Dat Gods zegen Uw werk krone en Hij U schenke een lang ge lukkig en welbesteed leven. Secretaris. Ik dank u voor uwe har telijke woorden en voor de medewerking die ik steeds vau U en alle leden heb moge ondervinden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Ruijtenberg dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. Schrijven van den heer B. van Schijndel dat hij zijne benoeming aan neemt en zoo spoedig mogelijk in func tie zal treden. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. De Secretaris gaat met 1 Februari weg. Nu is het noodzakelijk dat B. W- een tijdelijk secretaris benoe men, die zoolang met de waarneming van de Secretarie is bela6t Denkelijk komt de nieuwbenoemde Secretaris reeds half Februari in functie. 2. Verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim. Uit de voorlezing blijkt dat absoluut schoolverzuim niet is voorgekomen. Is schoolverzuim een enkele maal voorge komen, dan mag dat aan geen onwil worden toegeschreven maar meer aan huiselijke omstandigheden. 3. Aanbieding beredeneerd verslag van den toestand der gemeente. Dit verslag wordt door den Voorzitter voorgelezen. 4. Voorstel van B en W. tot wijziging van de gemeente begrooting 1910. Eeni- ge posten zijn overschreden welke echter van andere posten o. a. verkoop van een stukje grond, kunnen worden over geschreven. Van Son. Is er aan dat brandspuit huisje t 34.23 onkosten geweest. Voorzitter. Ja. 't Was maar op f 10 begroot. Er is nogal wat aan vernieuwd moeten worden. De deur en een lijst is nagezien, pannen zijn er op gebracht moeten worden en ruiten ingezet. Van Son. De kosten zijn hoog in aanmerking genomen dat het er nog slechts 5 jaar staat. Voorzitter. B. en W. meenden goed te doen het te laten repareeren de tim merman oordeelde het noodzakelijk. Van Son Ik heb ook wel gezien dat het er havenloos uitzag. Maar men zal goed doen de posten voortaan wat hooger te ramen want zoo teeren we in. Voorzitter. Met de begrooting van dit jaar hebben wij de posten wat ruimer genomen. Van Son. De opbrengst van het ver- koopen van een stukje grond is een bui tengewone inkomst en daar mogen wij geen gewone uitgaven mede dekken. Ik denk dat Ged. Staten het ook niet zullen goedkeuren. Voorzitter. Wij kunnen ook de uit gaven wel dekken uit posten waar blijkt nog wat te zijn op overgeschoten. Aldus wordt besloten 5. Benoeming van een stembureau. Benoemd worden tot plaatsvervan gend Voorzitter de heer van Son, tot leden de heeien Sagt en Zijlmans, tot plaatsvervangende leden de heeren Teunen en Klaassen en tot 4e lid de heer Langewerf. 6. Benoeming van Havenmeester. Benoemd wordt voor de Kerkvaartsche Haven de heer C. Roovers en voor de Vrouwkensvaart de heer J. v. d. Boen. 7. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand- Voorzitter. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren B. van Schijndel, nieuwbenoemd secr. en P. J. de Winter. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer B. van Schijndel. 8. Benoeming van een lid voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren B. van Schijndel en P de Winter. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer B. van Schijndel. 9. Voorstel van B en W. tot het aan vaarden van een gift groot f 192.92. Voorzitter. Van den HoogEerw. Heer Deken en Pastoor Wijnen is een gift ingekomen van f 192 91- Aangezien geen voorwaarden aan deze schenking zijn verbonden stellen B. W. voor het bedrag te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Teunen. De Hoofd Omslag, komt die nogal goed binnen. Voorzitter. Alles is nog niet binnen, maar wij zullen trachten zooveel mogelijk alles binnen te krijgen. Gijsman. Ik hoor dat er nogal erg oppositie tegen wordt gevoerd, dat er veel zijn die niet betalen. Als dat zoo gemakkelijk gaat betaalt over 10 jaar niemand belasting meer Voorzitter. Als ze f 1.— moeten betalen en ze doen dit niet en je moet het dan gaan verhalen als er niets is, dat gaat niet, want daar komen veel kosten bij. Van Son. Er zijn plaatsen waar men bij den patroon beslag legt op het loon Voorzitter. Dat kunnen wij ook pro- beeren. Gijsman. Er zijn menschen die 15 tot f 20 per week verdienenen die f 20 wel opmaken maar men moet het naar zijn verdiensten aanleggen. Wij moeten er ook voor werken, zoo goed als iedere werkman. Voorzitter. Ik kan nu niets meer zeggen dan dat wij ons best zullen doen om alles zooveel mogelijk binnen te krijgen. Teunen Is het op alle goederen ver haalbaar. Voorzitter. Neen, 't eerst komen de onroerende goederen en als men een fiets heeft dan de fiets. Op alle roerende goederen kan geen beslag gelegd worden. Gijsman. Ik hoor dat er zijn die 2 koeien op stal hebben staan en nog niet betalen Voorzitter. Ik geloof niet dat er die zijn- Afin, wij zullen trachten zoovee* mogelijk alles binnen te krijgen. Daar niemand meet het woord ver langt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 10. Vaststelling suppletoir kohier Hoofd. Omslag. NIEUWKUIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 26 Jan. j.l. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer P. J.v d. Broek. Afwezig het lid H. Mostermans (met voorkennis). Circa 10 uur opende de voorzitter de vergadering en wilde alvorens met de behandeling der agenda een aanvang te nemen, den leden een zalig Nievwjaar wenschen, de hoop uitsprekend, dat het jaar 1911 hun veel geluk en voorspoed in alles wat zij in dit nieuwe jaar zullen gaan ondernemen, zal brengen. Daarna wierp hij een terugblik op den algemee- nen toestand der gemeente, Was het cijfer der bevolking op 1 Jan. 1910, 1435 op het einde des jaars bedroeg het 1473 eene vermeerdering dus van 38 zielen, een zeer verblijdend verschijnsel dus Wat de toestand der gemeente (aldus de voorzitter) op het landbouwgebied betreft, deze is alleszins bevredigend, dit is nog onlangs in de vergadering van den N. C. B. gebleken. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de verstandhouding tusschen de leden van den raad, die in het verleden zoo uitstekend was, ook in het toekomstige zal mogen worden be stendigd. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen isschrijven van Gedep. Staten der provincie dd. 12 Jan. jl hou dende goedkeuring tot onderhands in gebruik geven voor den tijd van l jaar van eenige perceelen weiland op de heuvels, uitmakende een gedeelte der voormalige gemeenteweiden. Aangeno men voor kennisgeving Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente- De voorzitter doet voorlezing daarvan, waaruit blijkt, dat in tegenstelling met het jaar 1909 toen slechts twee personen voor de commissie geroepen waren, moesten er dit jaar zes voor haar verschijnen. De commissie kan niet anders dan haar spijt over dit ver schijnseluitdrukken en spreekt den wensch uit, dat het jaar 1911 minder overtreders in zake leerplicht zal tellen. Het voor beeld dat sommigen hunner geven, door zich in 't minst niet om de wet te be kommeren, werkt ongetwijfeld aanstekelijk. Bovendien ware het te wenschen, dat het gerecht met zulke overtreders wat vlugger te werk ging. Wordt besloten der commissie dank te zeggen voor haar bemoeiingen in dezen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de reeds zooveel besproken en be schreven subsidie-kwestie. Wat is hier mede 't geval? Op 12 Januri j.l. is een schrijven ingekomen van Gedeputeerde Staten der provincie waarbij werd mede gedeeld, dat hoewel art. 103 der wet op het Lager Onderwijs toelaat door het uitloven van openbare belooningen en eereblijken het getrouwe schoolbezoek ook aan de bijzondere school te bevor deren, het raadsbesluit van 31 December j.l. niet kon worden goedgekeurd, dat o.m. de strekking heeft eene subsidie van f50 aan het Hoofd der R. K. bij zondere school tot aanmoediging van trouw schoolbezoek te brengen ten laste van art. 1 van 't Hoofdstuk VIII der jegrooting voor 1910, omdat die subsidie, Dlijkens de memorie van toelichting, zal worden aangewend tot aanschaffing van grondstoffen voor de nuttige handwerken en alzoo eene bijdrage is in de kosten der hulpmiddelen voor dat onderwijs. Gedeputeerde Staten (zoo vervolgt de voorzitter) zijn echter bereid een besluit, waaruit duidelijk blijkt dat de uitgaaf de jestemming heeft om rechtstreeks te dienen tot aankoop van eereblijken, als bedoeld in art. 103 al. 2 der L. O.-wet in gunstige overweging te nemen. Door jurgemeester en wethouders is daarom een ontwerp-besluit ingediend, houdende intrekking van het raadsbesluit van 31 Dec. j.l. en tot toekenning eener subsidie van f 40 aan het hoofd der openbare lage e school en f50 toe te kennen aan het hoofd der R. K. bijzondere school tot rechtstreekschen aankoop van eere- )lijken, als bedoeld in art. 103 der Lager Onderwijswet, Wordt met algemeene stemmen con form dit ontwerp-besluit besloten. Als volgt komt aan de orde een ont werp-besluit van B. en W. tot doorhaling der hypotheek van wijlen den gemeente ontvanger P. v. Baaien. De voorzitter deelt hieromtrent nader mede, dat de hypotheekbewaarder te s-Bosch niet overgaat tot doorhaling der bedoelde hypotheek, dan na goedgekeurd raads besluit. Na eenige discussie wordt over eenkomstig 't ontwerp-besluit besloten. Hierna gaat de Raad in besloten ver gadering over. waarvan het refrein was het tractement moet weer worden verlaagd. Toen gisteren echter de eerste dier moties in behandeling kwam, bleek de ware gezindheid der heeren, die door gelach, gepraat en geschreeuw de dis- cusslën bemoeilijkten en lulde juichten, toen minister-president Briand zei, dat men zich toch niet belachelijk moest maken en het land erbij, door nu het tractement weer te verminderen. En met 316 tegen 210 stemmen werd de motie verworpen. wasgedurendevele jaren in buitenlandsche dienst. In 1878 en 1900 was hij te Parijs in 1901 werd hij lid van de vijfde Japansche industrie-tentoonstelling in St. Louis was verleden jaar werkzaam bij de Engelsch Japansche tentoonstelling te Londen. Ook neemt hij deel in de voorbereidende werkzaamheden voor de Japansche af- deeling op de Internationale industrie- en vaktentoonstelling, die dit jaar te Tuiijn wordt gehouden. De pest in China. J. K. Ohl, de korrespondent te Peking van de >New. York Herald,» seint bizonderheden over de pest-epidemie die Noord-China teistert: »De doktoren van de Europeesche legaties te Peking verklaren,' dat de pestepidemie de felste is, welke de ge schiedenis kent. Tot dusver heeft nog elk geval een doodelijken afloop gehad. De epidemie onderscheidt zich van vorige doordat zij een volkomen longpest en bloedvergiftigiogszlekte is, echter niet het karakter der builenpest bezit. Het aantal districten ten zuiden van den Grooten Muur, waar de ziekte nu reeds woedt, bewijst, dat de besmetting zich ongemeen snel verbreidt, den voor geschreven quarantainemaatregel ten spijt. Het treinenverkeer op den Tientsin- Poekof-spoorweg is gestaakt. Spoorwegambtenaren hebben mede gedeeld dat langs de lijn ten zuiden van Tientsin 26 lijken gevonden zijn. In Peking zelf zijn 14 pest-gevallee vast gesteld het is waarschijnlijk, dat de ambtenaren, hier en elders feiten ver zwijgen Heden (het telegram is van Dinsdag) was er een groote uittocht van vrouwen en kinderen der buitenlanders, die met den sneltrein naar Hankau zijn vertrokken.» De opstand in Arabic. De correspondent van de »DallyNews» telegrafeert uit Konstantinopel dat de toestand in Arabic door de leidende Turksche kringen als zeer ernstig wordt beschouwd. De iman Jahia, heeft op verschillende plaatsen de Turksche troepen aangevallen en 300 mijlen Noordelijker is Said Idriz met een groote troepenmacht opgebroken en trekt naar het Zuiden om de verbin dingswegen aan de regeeringstroepen af te snijden, wat hem reeds gedeeltelijk moet gelukt zijn. Volgens de laatste berichten heeft de Turksche regeering alle maatregelen ge nomen om 50 bataljons naar Arable te zenden. Twee Turksche kanonneerbooten zijn reeds door het Suezkanaal vertrokken. Dat de Porte zich voorbereidt op een langdurige en ernstige veldtocht blijkt hieruit, dat in Konstantinopel 15000 bedden worden gereed gehouden en een staf militaire artsen voor de oprichting van hospitalen gereed staat, om naar het gevechtsterrein te vertrekken. Een telegram uit Tripoli aan Paris Journal» meldt dat het gerucht loopt, dat de Arabieren Donderdag Hodeidah hebben ingenomen. rinezuur-vergiftiging. Urineiuur verstopt de nieren en veroor zaakt die doffe pijn in den mg, waarmede gij iederen morgen opstaat, of d|e stekende pijnen, die uw rug doortrekken als gij u bukt. Het belemmert een vrije urine-afscheiding en leidt tot waterzucht, graveel, steen, ver stopping der urinewegen of verlies van de macht om het water op te honden. Het kristalliseert zich in de spieren en gewrichten, en het veroorzaakt zoodoende hevige aanvallen van rheumatiek en jicht. Gij kunt nauwelijks uw armen oplichten of het eene been voor het andere plaatsen. Het spant het hart te veel in en het ver giftigt uv bloed gij wordt zenuwachtig, lusteloos en prikkelbaar en gij gaat lijden aan hoofdpijn, duizeligheid slapeloosheid, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver vaardigd van onschadelijke bestanddeelen, die vlug en rechtstreeks op het urinezuur werken, zij lossen bet op en verwijderen het uit het lichaam. Zij zuiveren en versterken de nieren en de blaas en maken deze organen sterk en gezond' En wanneer de nieren gezond zijn, is het onmogelijk dat de urinezuur-vergiften zich in het lichaam ophoopen. Let er op dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekeniog van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Wed. Orie- Dumoolin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst vau postwissel f 1.75 voor ééa of f 10.voor zes doozeu. 301 De opstandelingen hebben San Ignaclo ingenomen. Volgens een matige schat ting verloren de regeeringstroepen in de laatste week bij Gabena 80 dooden en 40 gekwetsten. Er is Amerikaansche cavallerie naar de zuidgrens vertrokken om gedurende den weer ernstig geworden opstand de neutraliteit der Unie te bewaren. De opstandt woedt in de provinciën Durango, Sonora en Chihuahua. Tal van Kamerleden hebben, om hun fatsoen tegenover de kiezers te houden, voor en gedurende de laatste verkiezin gen bezworen, dat zij met lange gezich ten de bezoldiging van 15 000 francs per jaar als Kamerlid opstreken, en dat, als het aan hen gestaan had, de ver hooging van het tractement de Kamer leden er nooit gekomen zou zijn. En ook al om datzelfde fatsoen te bewaren, heb ben zij verschillende moties ingediend, De wereldtentoonstelling te Tokio. Met de voorbereidingen voor de groote Japansche tentoonstelling in 1917 te [Tokio zal dit jaar een begin worden gemaakt. Het in bijzonderheden opge steld program zal aan het Parlement in de zitting van 1911/1912 worden voor gelegd. De tentoonstelling, die ongeveer driemaal zoo groot zal worden als die welke tot nu toe in Japan zijn gehouden, zal, naar het schijnt, gelijk zijn aan de Brusselsche. Volgens eene mededeeling in de Ja pansche Staatscourant is een lid van het Heerenhuis, Hirajama Leischin, tot voor- zitter benoemd. Hirajama heeft talrijke ervaring op tentoonstelllngsgebied. Hij Legeruitbreiding. Men schrijft aan de Avondpost: Met het nieuwe militie ontwerp, waarbij het jaarlijks in te lijven aantal lotelingen van 17.400 op 23.000 zal worden ge bracht, zal een legeruitbreiding gepaard gaan, bestaande in de oprichting van 4 zgn. fortkompagnieën per reg infanterie. Trouwen in de vacantie. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Den Haag aan alle onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scho len een schrijven gericht, waarin hun wordt aangezegd, dat voortaan voor het sluiten van een huwelijk geen verlof meer zal worden verleend. B. en W. zijn van oordeel, dat de vacanties voor trouw plannen een uitstekende gelegenheid bieden. Waarschuwing. Het is zeer raadzaam de kinderen er aan te gewennen, dat zij 's ochtends vóór het naar school gaan aan een zekere behoefte voldoen. Een dergelijke gewoonte is niet meer dan behoorlijk en is hygiënisch In de eerste plaats wordt het onderwijs niet noodeloos onderbroken, in de tweede plaats is het nuttig voor het welbevinden, in de derde plaats leert het kind slechts bij uitzondering gebruik maken van pri vaten, waarvan ook anderen dan familie leden gebruik maken- Zeldzame onderscheiding. 9 eerste prijzen- De attesten van de fabriek van Machinen op Landbouwge bied van Ph. Mayfarth Co. Frankfurt a- M. ondervinden over de geheele wereld gelijke gunstige beoordeelen. De firma verkeeg ook in Buenos-Aires op de groote Landbouw en Industrieële tentoonstelling welke van Amerika Engeland en Duitschland uitging de volgende prijzen 3 groote Eereprijzen hoogste onder- schelding, 1 groote Eere diploma, 5 eerste prijzen te zamen 9 prijzen die voor het buiten gewone productie der firma een afdoend bewijs zijn. De spoorweglijn EindhovenOir schot Tilburg- Dongen- Oo ster hout- Zwaluwe. Naar wij vernemen, zal op 29 Jan a.s. ten stadhuize te Oosterhout een verga dering plaats hebben, uitgeschreven door van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5