W. 1. SIMONIS DE KOK, - Raamsdonksveer. - Gemeenlefaadsveigadeiing. MARMER- EN STEENHOUWERIJ DOBBE VAN PELT Specialiteit in Grafmonumenten. pST* Chineesche Matten Goedkoope Winhei HI?ÏÏWS UIT HEÏÏSDBH. Gemengd Nieuws. Nieuwste modellen. Groote voorraad. THE0D. VAN DELF. TE 's-HERTOGENBOSCH. Handelsberichten. to Ingezonden Stukken. Ook kleine Chineesche Matjes voorradig. In grooten getale te doen toetreden tot het Kruisverbond. Op de verleden Don derdag gehouden Alg. Verg. is dit door Voorzitter en Adviseur den leden dui delijk aangetoond en tevens den wensch uitgesproken dat alle vakleden, ook lid worden van het Kruisverbond Dit zou voorzeker de organisatie en al wat daar mee in verband staat ten goede komen. Ook zal binnenkort voor de vrouwe lijke leden een Mariavereeniging worden opgericht. Door ieder weldenkend mensch zal dit streven worden toegejuicht. Hanzebank. Bij de oprichting der Hanze alhier, door den heer Verberk uit 's Bosch, was ook in het vooruitzicht gesteld, de tot stand koming van een Agentschap der Hanzebank. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is als agent door het Hoofdbestuur der Hanzebank voor deze plaats aangesteld de Heer C. v. d. Wee Az. Den benoemde onze gelukwonsch. Moge hij met ijver zijne taak vervullen, tot groei en bloei van ons Hanzegild en verheffing van onzen Middenstand. Een oplichter. Woensdagavond kwam een man, als Katholiek Geestelijke gekleed, in het hotel van den heer v. d. Assem, alhier, en verzocht voor dien nacht logies. Daar hij toch al een niet te sympathiek uiterlijk had, vond men het vreemd, dat hij in een hotel om logies kwam, wijl het in deze streken de gewoonte der Geeste lijken is op de pastorie te blijven over nachten- Volgens zijn zeggen kende hij echter den pastoor dezer parochie niet en daar het ook al vrij laat was geworden, wilde hij deze niet meer lastig vallen. Hiermede was men tevreden. Na een flink souper begaf hij zich te ruste. Gisterenmorgen vertrok hij onder voorwendsel de H- Mis te moeten gaan lezen. Om circa half 10 zou hij terug komen om te ontbijten en om af te re kenen. Tot nu toe laat onze pater ech ter nog op zich wachten. Men vermoedt hier met een sluwen oplichter hebben te doen gehad. HEUSDEN, 3 Febr. 1911. Benoeming. Tot hoofd der R K. Meisjesschool is deze week in functie gekomen de Eerw. Zuster Assisio, uit Arnhem, waar zij in gelijke betrekking werkzaam was. Coïteert Heusdensche Harmonie. Woensdagavond vergastte bovenge noemde vereeniglng hare leden op een concert, dat volgens een deskundige de verwachting, die men van deze be trekkelijk jonge Harmonie koesterde, verre overtrof, wat de werkende leden en niet minder haren bekwamen Direc teur, den heer Spiro, tot eer strekt. Ook het blijspel liep buitengewoon van stapel, zoodat de talrijk opgekomenen dubbel genoten hebben. Een bal besloot deze gezellige bijeenkomst. Het testament van Crippen heeft zijn gebeele nalatenschap vermaakt aan miss Le Neve, waaronder zich ook juweelen, bontwerk en een som gelds bevinden die hebben toebehoord aan Crippen's vrouw, de vermoorde zangeres Belle El- more. Tegen dit testament heeft de familie der zangeres verzet aangeteekend. omdat zij meent dat de moordenaar geen recht had om te beschikken over de eigendommen van zijn slachtoffer. Een schuit met dynamiet ontploft. Woens- dagmlddag waren aan een steiger van den Jersey-Centraalspoorweg te New-Yer- sey 12 Poolsche arbeiders bezig met het overbrengen van dynamiet in een schuit, toen even na 12 uur het dyna miet ontplofte. De schuit, benevens een ander vaartuig en een sleepboot, die in de nabijheid lagen, zijn geheel verdwe nen evenals de 12 Polen, die zeker om gekomen zijn,terwijl men vreest, dat nog verscheidene andere menschen bij de zen ramp bet leven hebben gelaten, want op den steiger waren nog ongeveer 100 menschen aan het werk, terwijl er op de verdwenen schepen ook menschen waren. Voorts zijn alle menschen, die zich in de omgeving van de plaats des onheils bevonden, gewond- Duizenden ruiten zijn gebroken, niet alleen te New- Jersey, maar ook te New-York, terwijl ook aan de gouvernementsgebouwen op de Ellis- en Gouvernoreilanden groote schade is toegebracht. Een schuit met dynamiet ontploft. Wij hebben hierboven melding gemaakt van een ontzettende ramp, die New-Jersey heeft getroffen, de dynamietontploffing in de haven. Van deze ramp kunnen thans nog de volgende bijzonderheden worden vermeld. In de Hudson-rivier, voor Jersey City, lag aan de pier van het vrachtstation van den Jersey-Centraal spoorweg een schuit, waarin 60 ton dynamiet geladen moest worden, die waren aangebracht in spoorwagens. Het geeft wel een denkbeeld van de verregaande roekeloosheid der Amerikanen, dat men zulk een hoeveel heid ontplofbare stof, groot genoeg om heel New-York op te blazen, maar midden in een volle haven overlaadde, alsof het balen koffie of pakken tabak waren. Reeds waren 20 tons in de schuit, toen Woens* dagmiddag, even na 12 uur, de ont ploffing plaats had. Wat er gebeurd zou zijn wanneer de geheele lading van 60 tons ontploft was, laat zich bij bena dering gissen, als men de ontzettende uitwerking der ontploffing van die 20 tons nagaat. De schok was zoo hevig dat het op 40 mijlen in den omtrek scheen alsof elk huis instortte. Van 't vaartuig waarin de dynamiet zou geladen worden, is geen spoor overgebleven, zoomin als van de* dragers, 12 Poolsche arbeiders. De pier, waaraan de schuit lag, werd aan stukken geslagen. Op die pier zaten 14 havenarbeiders hun middagmaal te nut tigen en ook van deze menschen vond men niets terug tot 's avonds. Toen spoelden van twee hunner de lijken uit de Hudson aan, benevens een aantal afgerukte ledematen, die vermoedelijk de overblijfselen van de anderen zullen zijn. De spoorwagen, waaruit, de 20 tons dynamiet gelost waren en die nog ledig op de pier stond, werd 20 voet omhoog en 50 voet ver weggeslingerd. Op de kade stonden nog twee spoorwagens met 40 tons die als door een wonder niet ontploft zijn. In de geheele omgeving heeft de ont ploffing haar verwoestingen aangericht. Alle uurwerken in de nabijheid van het slation bleven stilstaan en de menschen te New-Jersey New-York en Hoboken dach ten niet anders dan dat er een aardbeving plaats had een herhaling van de ramp van San Francisco. Door den geweldigen luchtdruk werden de hemelhooge gebou wen in de financieele wijk, ofschoon ver van de haven gelegen, heen en weer geschud, het ijzerwerk knarste en geen ruit bleef heel. Op Ellis-eiland was een duizendtal landverhuizers bijeen, onder wie een vreeselijke paniek uitbrak. Zij dachten niet anders of het eiland werd door het water verzwolgen. Het ergst was de paniek in de bene denstad. Duizenden vensters werden daar vernield en in de juwelierswijk werden de ijzeren staven voor de etala ges weggerukt en als rietjes verbogen- Vele bedienden sprongen in hun angst uit de vensters van winkels en kantoren. Het geheele verkeer in de Banken en op de Beurs was een tijdlang als ver- lamd. Vele vrouwen vielen in onmacht, ter wijl ook een man, Georg Wiggington genaamd die bij een barbier juist onder het mes zat, den hals werd afgesneden. In New-York liepen aanvankelijk de wild ste geruchten, als zou een bomaanslag op den burgemeester of op de beurs zijn gepleegd Reeds vermeldden wij het groot aantal personen door de scherven van gebroken glas gev/ond. De hospitalen van de benedenstad zijn nog overvol, en de wijk waar de ontploffing plaats had, ziet er uit als na een zware aardbeving. De schok had ook de ruiten der al armkastjes van de brandweer doen springen en de alarmseinen in beweging gesteld, waarop de geheele brandweer van New. York uitrukte en als razend door de stad rende, om brand te zoeken, die er niet was. Schrik en verwarring onder de bevolking namen daardoor nog toe. Toen men op het stadhuis den schok voelde, verliet burgemeester Gay nor terstond zijn ambtskamer en stelde zi'S van het gebeurde op de hoogte, ^arna hij krachtige maatregelen nam om de gemoederen tot bedaren te bren- gen. Een havenarbeider, die zich niet ver van de dynamietschult bevond, verhaalt de ramp aldus: Wij zagen een klein vlammetje, hoorden een donderslag en de schuit verdween voor onze oogen. Toen werden wij eensklaps met onweer staanbare kracht op den grond geworpen en een regen van steenen, stukken hout en ijzer daalde op ons neer. Hoe ikzelf ongedeerd gebleven ben is mij een raad sel. Ik was slechts een weinig verdoofd door den slag, maar spoedig kon ik weer opstaan. Naast mij lag een mijner ka meraden, wien het hoofd was afgerukt. Een ander verhaal deed de kapitein van een sleepboot, die juist de baai invoer, toen de ontploffing plaats had: >lk zat juist aan tafel, toen ik plotseling een gedreun hoorde over het water. De tafel sloeg om en de borden en schalen rolden over den grond. Ik liep het dek op en zag een lichtstraal op de pieren een zware rookwolk, terwijl links en rechts allerlei voorwerpen door de lucht vlogen Ik onderscheidde menschelijke lichaams- deelen, armen, beenen en massa's stukken hout en ijzer, die met groote snelheid in de lucht rondwentelden. Onmiddellijk snelden allen, die zich aan de haven bevonden, naar de plaats des onheils. De oever zag er uit als een stad.fale zooeven door een aardbeving vernield was. De schorre uitroepen van de helpers weerklonken van alle kanten. Ik begaf mij naar een beschadigde boot, die vlak bij de plaats lag, waar een oogenblik te voren de dynamietschuit uiteen was geslagen. Naar boven ziende, zag ik armen en beenen van de onge lukkige bemanning in het want. Een man leefde nog, ik tilde hem op en toen bleek mij, dat de man niet het minste besef had van hetgeen er gebeurd was Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld, men vreest dat er wel 50 dooden zijn, ongeacht de tallooze ge wonden. Het zal wel eenige dagen duren eer de juiste cijfers bekend worden. Ook de materieele schade is ontzaggelijk en wordt, alleen voor New-Jersey, op een millloen dollars geschat. Omtrent de oorzaak van het ongeluk deed de vice-president der spoorweg maatschappij de volgende verklaring Er zijn in het geheel 22 tons dynamiet ontploft. Drie waggons, die met dynamiet waren aangekomen, moesten in de schuit worden overgeladen. Het dynamiet was verpakt in pakken van 50 KG. en men liet deze pakken langs een schuin lig gende plank in de schuit afglijden. Men vermoedt dat een dier pakken van de plank gevallen, op den bodem van de schuit terecht gekomen en daar ontploft is Volgens het laatste bericht uit New- York zijn er thans 8 dooden herkend. De misdaad van een waanzinnige. Op een boerderij in het Fransche dorp Bou- zonville aux-Bois was een 20-jarige jongen neef van de boerin,, in de schuur van eenige meters hoog gevallen en op het hoofd neergekomen. Hij was slechts licht verwond en kon gedurende een paar dagen niet werken. Toen de boerin hem met haar 13-jarig dochtertje alleen gelaten had, viel de knaap eensklaps met een mes op het meisje aan en bracht haar verscheidene messteken toe. Het kind was al dood toen de moeder terugkwam. De jongen bekende terstond dat hij de misdaad had gepleegd, maar waarom hij het deed, wist hij niet te zeggen. Men vermoedt dat hij, tengevolge van zijn val, krankzinnig is geworden en heeft hem naar een gesticht te Pithiviers overgebracht. De Sc hinder hannes-tor en. Meer dan een eeuw geleden werd de beruchte roo- verhoofdman Schinderhannes gevat en in eeu toren van de stad Simmern, die als gevangenis dienst deed, opgesloten. De 'toren bleek echter geen veilige be waarplaats voor den reusachtig sterken jongen vrijbuiter. Reeds in !en volgen den nacht wist hij te ontsnappen. Hij verheugde zich echter niet lang in de herwonnen vrijheid. Spoedig daarna werd hij weer opgepakt, toen bij blootshoofds in den omtrek rondzwief. Zijn hoofd deksel had hij blijkbaar met bij zijn vlucht in de steek moeten laten- De vroegere gevangenis bestaat nu nog en draagt nog altijd de naam van Schinderhannes-toren. Nu woont er een vreedzaam gezin in. Toen men niet lang geleden eenige herstellingen aan den toren wilde verrichten, ontdekte men in een verborgen hoek o a. ook een zon derlingen ouderwetschen hoed, die vol gens alle beschijvingen die er over den grooten roover in omloop zijn, dadelijk als diens eigendom herkend werd. Het is een echt hoofddeksel voor een roovers- hoofdman. De hoed is van groen flu weel met een zeer breeden rand, een echte Calabrische rooverhoed. Om den bol is tweemaal een dik wollen snoer ge wonden, dat in kwasten over de rand afhangt. De groene kleur heeft hier en daar zeer geleden. In den bol zitten verscheidene gaten van kogels uit ouder- wetsche geweren, waaruit men kan zien hoe verwoed er op Schinderhannes jacht gemaakt is. Behalve den hoed bestaat er nog een ander reliquie vaa den held. Het is een ang, fraai bewerkt pistool met een geel koperen loop. Het is het eigendom van een boer in een naburig dorp, in wiens familie het van vader op zoon is over gegaan. Bij het schieten in den Oude jaarsnacht schijnt het altijd nog dienst te doen. 't belang der gemeente zooveel in zijn vermogen was, spr. uitte den wensch dat de heer Wachter nog lang mocht leven. Tot hoofd der school werd benoemd met algemeene stemmen de Heer J- Benjaminse. Er stonden er drie op de voordracht. De Heeren Joh Bijlhout. 's-Bosch, J. Benjaminse, Barneveld, en Tavenier. Het maximum bedrag voor dekgeld van stieren wordt bepaald op f2,50. Tot Commissie tot keuring van stieren worden benoemd de Heeren Voorzitter, Rijken en J. v. d. Hoeven. Eene zeer kalme stemming heerscht er op de Inlandsche huidenmarkten van Europa, merkbaar lager noteeren de prijzen wel niet, maar er is geen schot in, zelfs tegen aanbod aan mindere prijzen komen er geene afdoeningen vanbetee- kenis tot stand. Het uitblijven van Ame- rikaansche orders is waarschijnlijk niet vreemd aan dezen ongewenschten toe stand. De inschrijving van O. I. runder en buffelhuiden dd. 25 Januari te Amster- dam, schijnt ,<6ch niet zoo gft inimcerd te zijn geweest al' men had mogen verwachten. Het b uitenlaod, hooi dzakelijk Dultschland, kocht betrekkelijk meer dan onze looiers en hn.'denhande aars. De vraag voor exotisch in b'J; zonder La Piata-huiden,- geregeld aan. UA De berichten uit Hamb en Havre luiden gunstig. Te Antwerp verkocht men aan gesouteneerde pn^200 enkele kavelingen Mataderos en op' levering p. m. 5000 zware Saladeros ossv.rn (Casa Blanca) tegen de hooge prijzen va" 1 102 a fr. 105 per 50 kilogram en 3000 koehuiden 20/28 kilo a fr. 96- Di oge B. A en Columbia huiden zijn momenteel minder begeerd. Voor leder is de opinie* zeer goed, zwaar zoolleder, oud en zware Croupons nieuw systeem, tegen betere prijzen gezocht. Vreemde looi- middelen met meer omzet. Zoo even kondigt men den verkoop op levering aan a 103 francs van alle S6/39 K. G. en bloc, der eerst verwachte 8030 Colon Liebig ossen. Hierin hebben wij voor elk wat wils zoowel voor den chauffeur als voor den motor- of gewonen wielrijder. 148 ATELIER VOOR Bromide, Kool- en Platinevergrootingen. 152 Aanbevelend, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Heusden, 3 Febr.. 1911. M. ae R. Hoe zal het gaan met den nieuwb noem den diaken der N. G., den Heer J. Zonneveld, condncteur, waartegen reeds tweemaal een klacht is ingediend. Zal hij a.s. Zondag toch bevestigd worden en de klachten van reclamant tot nader onderzoek worden doorgezonden of zal de Kerkeraad anders handelen. Wij allen zijn er zeer benieuwd naar. CAPELLE. Ongeveer lOVs uur opent de voor zitter de vergadering en heet de leden welkom- Afwezig het lid Middelkoop met ken nisgeving en het lid Wachter, die op gehouden heeft lid van den raad te zijn wegens vertrek- De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter brengt dank aan de heer Wachter, die opgehouden heeft lid te zijn wegens vertrek naar elders- Spr- wijst er op dat het lid Wachter een goede 8 jaar lid van de raad is geweest en dat hij in dien tijd gedaan heeft in Magazijn van marmeren Schoorsteenmantels. Fabriek van ornamenten in gips en cement. Handel in allerlei Vloertegels, Fransche Dakleien enz. Fabriek der gerenommeerde MARMERSLIJP, verkrijgbaar in baaltjes van pl.m. 10 kilo. TELEFOON INTERC. 390. T)oor directen aanvoer uit China, zijn we thans in groot 6|4 x 8|4 te verkoopen Mp a 65 cent per stuk, *^1®$ Hierin brengen we, wat betreft de kleuren en dessins een reuzen sorteering, die men ver in den omtrek te vergeefs zal zoeken. AANBEVELEND, Stationstraat, WAALWIJK. Let op ons adres, want wij hebben geen filialen zoogenaamde winkels die de MATTEN voor ons verkoopen te Waalwijk. WAALWIJK, 3 Februari, 1911. Beesten weinig aanvoer, veel handel. Kalfkoeien t 190 f 280. Vaarzen f 140 200. Varkens 30 stuks f 7.— i 12. Boter aangevoerd 520 KG. Boterprijeen l 1,31 tot f 1,44. Eieren 5 a 6 cent. KAATSHEUVEL, 3 Febr. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.53 Middelprijs f 1,50. Laagste prijs f 1,47- WASPIK, 3 Febr. De prijs der boter is hier thans gesteld op 1,50 per Kilo. DUSSEN, 3 Febr. Boterprijs per K.G. f 1.43 a 1.50. Middelprijs f 1.48. Aanvoer 90 K.G. Eieren 1,15 per 26 stuks. Broekkappen. A. nvrt Chinaü

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 10