Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Nummer 11. Zondag 5 Februari 1911. 34e Jaargang. Wij herinneren er nogmaals aan dat over advertentie-gelden voortaan per maand, abonne mentsgelden per drie maanden wordt beschikt Waalwijk 4 Febr. ign. Bouwen in onze plaats. Met genoegen kunnen wij melden, dat er in het bouwbedrijf in onze gemeente thans een opgewekt leven heerscht, dat tot hoop in de toekomst stemt. Meldden wij reeds, dat met den bouw van het eerste heerenhuis in de Nieuwe Straat (waar blijft] toch de officieele naam bereids een aanvang gemaakt is, wij kunnen er bijvoegen, dat de afwerking van dit pand flink vordert en er verle den week reeds de vlag bovenop wap perde. Niet lang echter zal het daar alleen staan. Nog voor 1 Mei a.s. toch zul len drie mooie dubbele burgerwoningen, welke tegen alleszins matigen huurprijs te betrekken zijn, opgeleverd moeten zijn, terwijl weldra ook met den bouw van twee groote dubbele woningen be gonnen zal worden. Alles doet dus voorzien, dat spoedig in die straat een nieuw opgewekt leven zal waar te nemen zijn, wat onze ge meente, haar handel en industrie slechts ten goede kan komen. Doch ook op andere plaatsen in de gemeente is op dit gebied vooruitgang te bespeuren. In de Groote Straat naar het Hoekeinde naderen een paar flinke heerenen winkelhuizen haar voltooiing. In de Put- steeg verrezen reeds enkele doelmatig ingerichte arbeiderswoningen, en wij zijn er van overtuigd, dat dit getal binnen kort beduidend vermeerderen zal, bij aldien de nijvere ondernemers steun en medewerking mogen ondervinden van hen van wien die in de allei eerste plaats verwacht mogen worden. Ook in de St. Antonlusparochie even voorbij de 1ste Zeine aan den Oostkant zal een flink pand gezet worden hiervoor zal de aan besteding binnenkort geschieden. Uit een en ander blijkt dan voldoende dat, al kunnen pessimisten hunne jeremiades over Waalwijk niet in zich besloten hou den, aan de toekomst onzer gemeente niet gewanhoopt behoeft te wordeD. Ge lukkig bezitten onze ingezetenen veer kracht genoeg om dergelijke dwaze praatjes door daden te logenstraffen. Ongeval. Voor eenige dagen had een aankomend bediende bij het laden van ijzerwerk op een handwagen het ongeluk een zwaren ijzeren buis te laten vallen, welke dermate het bovenbeen trof, dat dit ge broken of althans zwaar gekwetst werd. De jongen werd kermend van pijn in het karretje huiswaarts gevoerd waar Dr. v. Gils de eerste geneeskundige hulp ver leende- Secretariaat van den Arbeid. Het jaarverslag en adresboekje van het secretariaat van den arbeid in het diocees 's Bosch is den 8000 leden, aangesloten bij den Bond van R. K. Werklieden- vereenigingen in het Bisdom 's Bosch, toegezonden. Het boekje bevat behalve jaarverslag een adreslijst van vereenigingeD, een artikelWat heeft een vereeniging bij aansluiting bij onzen Bond en een uit eenzetting van het doel en de werking van het Secretariaat van den Arbeid. De inhoud van het boekje is er wel naar om het een jaar te bewaren. Zoo jammer is het daarom dat de uitvoering van het voor een vereenigingsman zoo pratisch boekje er zoo onsmakelijk uit ziet en daardoor niet lokt tot lezing en bewaring. Noord-Brabant. Het voorloopig ondetzoek, door de commissie uit de Staten van het ont- werp-reglement op de levering van elec- triciteit in de provincie Noord-Brabant, en het nut en de levensvatbaarheid van de oprichting van een of meer eigen centrales, is nog niet beëindigd, zoodat de tpgen gisteren uitgeschreven vergadering der Provinciale Staten is verdaagd tot 15 dezer half-elf. De voorzitter kan niet zeggen, of de rapporten dan behandeld kunnen worden, of dat de behandeling daarvan nog eens zal moeten worden verdaagd. Crayon-werk. Dezer dagen waren wij in de gelegen heid een Crayonportret van een aan komend meisje uit onze gemeente te zien, vervaardigd door den amateur E. Madiol. Werkelijk wanneer wij dien arbeid beschouwen met de gedachte, dat dit teekenwerk komt, gelijk wij reeds zeiden, van een amateur voor wien teekenen slechts bijzaak is, dan moeten wij erkennen dat de vervaardiger iets geleverd heeft, waarop hij met recht fier «ag zijn. De gelijkenis toch is keurig, de werking van licht en schaduw over het geheel zeer goed, terwijl de toets weinig te wenschen overlaat. Zouden wij iets op te merken hebben, dan zou het zijn betreffende de hand die beter geslaagd had kunnen wezen. Wij raden daarom hen, die van de hun nen een portret willen laten teekenen aan een kijkje te gaan nemen in de vitrine van den heer Jos v. Gils, waar het portret gisteren tentoongesteld was. Als wij zullen ook zij dan de overtuiging opdoen, dat men zulk werk met het volste vertrouwen aan den heer E. Madiol kan opdragen. Leerlooierijen in en om Dongen. Door de Kamer van Koophaodel te Dongen was een commissie benoemd tot het instellen van een enquête naar het aantal leerlooierijen en leerfabrikanten, alsmede het gezamelijk aantal daarop werkende personen, in deze gemeente en plaatsen, gelegen in de environs van Dongen. Uit het door deze commissie onlangs uitgebracht verslag blijkt, dat te dezer plaatse en hare omsteken (behalve Kaatsheuvel, Loon-op-Zand en Waalwijk) 238 leerllooierijen bestaan, werkende gezamelijk met 1080 personen, waarvan er te Dongen 74 zijn gevestigd met een personeel van 319 man. V.v.d S. Spoorwegverbinding in Noord-Brabant. Ten stadhuize te Oosterhout is een conferentie gehouden omtrent het aan- Icggcn eener spoorweglijn Eindhoven Oirschot-Tllburg- -Dongen--Oosterhout— Zwaluwe. Ter vergadering waren uitgenoodigd de heeren Kossen, secretaris der Ooster Locaal Spoorweg-Mij. en Van Oort, civiel ingenieur. Verder de vertegenwoordigers der gemeenten Eindhoven, Oirschot, Tilburg, Dongen, Oosterhout, Made en Terheiden, als burgemeesters en wet houders dier gemeenten, voorzitters van Kamers van Koophandel, van Fabrikanten en Handelsverenigingen en verdere belanghebbende en belangstellende cor poraties, zoomede verschillende bestuurs leden en leden van genoemde vereni gingen. De Kamer van Koophandel te Eind hoven en het dagelijksch bestuur der gemeente Tilburg, hadden gemeld niet tegenwoordig te kunnen zijn, doch volle sympathie te betuigen met het doel der vergadering, welke beoogt Oosterhout eene betere aansluiting te bezorgen aan het verkeerswezen (spoorweg). De voorzitter deelde o.a. mede, dat sinds de vorige conferentie in zooverre het plan is gewijzigd, dat nu slechts beoogd wordt de verbinding Zwaluwe Eindhoven, niet meer tot Echt. Er werd besloten in de verschillende vertegenwoordigde gemeenten afdeelingen op te richten in den geest als de Ooster- houtsche, en ook belangstelling te wekken bij het groote publiek. Daarna wordt gevormd een Centrale Raad met zetel te Oosterhout. Zoo spoedig mogelijk zal intusschen Oosterhout de benoodigde subsidie aanvragen, om onverwijld het avant-projet te kunnen doen opmaken door een ingenieur, welke het comité te Oosterhout zal benoemen. Verhooging der zoolleerprijzen in Oostenrijk. De meeste toonaangevende Oosten- rijksche en Hongaarsche zoolleerfabri kanten hebhen besloten de prijzen van lichte vache-coupons met 20 kronen en van zware met IQ kronen per 100 KG. te verhoogen. De toestand tn de Amerikaansche leder- fabrieken. De toestand in de Amerikaansche le- derfabrleken is nog steeds zeer ongun stig. In de chevreauleerfabrieken is, ge lijk gemeld wordt, het inwerken aanzien lijk beperkt, daar van de zijde der schoenfabrikanten slechts geringe vraag voor dit artikel heerscht. De «Central Leather Company* heeft, zoo meldt een kabel-telegram der «Frank- furter Zeitung* uit New-York, tengevolge van den slechten gang van zaken tot het sluiten van haar fabrieken geduren de 2 maanden besloten- De aandeelen van deze onderneming hebben dan ook op de New-Yorksche beurs een sterke daling ondergaan. Ook de zoolleerlooierijen hebben haar werkzaamheden sterk beperkt. Zoo zou, gelijk aan hetzelfde blad uit New-York bericht wordt, de fa. Howes Brothers Co. haar veertien looierijen eveneens stopgezet hebben. De prijzen voor lederafval zijn in den laatsten tijd dermate teruggeloopen, dat de looiing hiervan niet meer toonend is, aldus schrijtt >Hide and Leather*. Er wordt zoodoende minder afval gelooid en de looiers snoeien de huiden scher per en verkoopen den ruwen afval als lijmvleesch. De meeste «looiende packers* alsook een aantal in het Zuiden snijden de kop pen van de geslachte huiden af en zen den ze naar de lijmfabrieken, daar ze tot de conclusie komen, dat bij een prijs van slechts 9 Am. cent per pond het looien van eiken gelooide koppen niet loonen kan. Ook het aanbod in mindere soorten split is belangrijk kleiner, daar de looiers in de laatste maanden inferieure split zooveel mogelijk ruw als lijmvleesch van de hand hebben gedaan. De neiging om te vermijden geringe qualiteit afval te fabriceeren, schijnt bij de looiers toe te nemen, en dit feit zal volgens de mee ning van het Chicagosch vakblad binnen niet te langen tijd op de afvalmarkt merkbaar worden. Over de sluiting der looierijen van de Amerikaansche Zoolleertrust. In aansluiting met bovenstaande kan nog worden bericht, dat de 80 looierijen, die onder de controle der zoolleertrust staan, -ongeveer 60 pCt. der gezamen lijke zoolleerproductie der Vereenigde Staten leveren. Genoemde trust wil door sluiting van al haar bedrijven gedurende 2 maanden in de eerste plaats bereiken, dat de huidenprijz®n, die volgens haar meening nog steeds tehoog zijn, verder een daling ondergaan en aan den an deren kant, dat de noteering voor zooi- leder, vooral voor hemlockzoolleer, door de vermindering van. het aanbod bedui dend in de hoogte gaa». Tot nu toe heeft echter het besluit.op de huiden markt nog niet de gewenschte werking uitgeoefend, want de huidenprijzen heb ben slechts betrekkelijk geringe dalingen ondergaan. V v.d.S Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Eindelijk staan wij aan den vooravond van den zoo lang verbeiden en vurig verlangden voetbaldag. Een W. V.-elftal en elf menschen van de Bergsche club Sparta zullen zich morgen, aangevuurd door een enthousiast publiek, werpen in den strijd om den eerepalm. En wie zal de twee kostbare puntjes in de wacht slepen Zal het sterke Sparta, de geel zwarten er weer onder houden We dur ven ons aan geen voorspellingen wagen, want niets is zoo onzeker dan de uitslag van een voetbal-wed strijd. Al is het onmogelijk den uit slag te voorspellen, zeker is het, dat de strijd uiterst spannend zal zijn. Beide partijen zijn aan elkaar gewaagd, terwijl zoowel Bergsche als Waalwijksche spelers in een wedstrijd tegen elkaar, met een heilig vuur bezield schijnen. Wij hopen van harte, dat een zeer talrijk publiek de strijd zal komen bij wonen en de geel-zwarten, door luide aanmoedigingen zullen steunen, doch ook van den anderen kant het werk der Bergschen zal appiecieeren. Ten zeerste waarschuwen wij het publiek, zich niet in de scheidsrechterlijke beslissingen of anderszins te mengen, wat alleen afbreuk kan doen aan de goede verhouding tus- schen de spelers onderling en het aan gename en spannende van den strijd. Een interessante en succesvolle strijd, bijgewoond door een talrijk en daarbij ordelijk publiek, valle morgen W. V. ten deel- Proefvelden in Noord-Brabant. Verschenen is het verslag van de Landbouwproefvelden in het westelijk gedeelte der Provincie Noord-Brabant over 1910. De Rijkslandbouwleeraar H. E. Huizinga deelt in dit verslag de resultaten mede van de op de verschillende plaatsen en op verschillende soorten grond, aan gelegde proefvelden. Voor iederen landbouwer is dit boekje dat op typografisch gebied er zeer net jes uitziet, een vraagboek Wij stellen ons voor om van enkele proefnemingen in onze omgeving gedaan, onder onze rubriek landbouw melding te maken. DEUNEN. Een welverdiende hulde is den heer Mimpen, gemeente-opzichter op zijn zilveren ambtsjubilé ten deel gevallen. Door den raad der gemeente werd in de op zijn feestdag gehouden vergadering zyn salaris met f 25 verhoogd. Na afloop der vergadering werd de jubilaris op het gemeentehuis ge complimenteerd door de E.A. Heer burge meester en de leden van den raad. In goed gekozen woorden sprak de heer burgemeester over de trouwe plichtsvervulling van den jubilaris, over zijne behartiging van de belangen der gemeente, over zijn vriende lijken omgang met iedereen, over het steeds met beleid optreden in vele gewichtige zakeD. Zijn E. A. uitte den wensch dat de heer Mimpen nog vele jaren met lust en kracht zal mogen werkzaam zyn aan de belangen der gemeente, zijne suprieuren ten genoegen, hem selve tot eer. Zichtbaar getroffen dankte de jnbilaris zijn E. A. en den raad voor de aan hem bewezen eer en voor de verhooging van zijn salaris. Hij hoopte met Gods hulp nog tal van jaren onder dezelfde goede verstand houding zijne krachten te wijden aaD de belangen der gemeente. Talrijke bewijzen van belangstelling zijn den heer Mimpen dien dag geworden, zoowel van binnen als buiten de gemeenten. Wij sluiten met voor onzen kranigen gemeente-opzichter de beste wenschen te uiten tot in lengte van dagen. Op 2 Febr. hield de afdeeling Drunen- Elshout van den Nederl. R, K, Lederbew.- Arbeidersbond een maaodelijksche algemeene vergadering. Na opening door den Voor zitter, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. De Voor. zitter deelt mede dat door het vertrek van den secretaris en door het voldoende aantal leden te Elshout, twee bestuorsleden moeten gekozen worden, waarvoor de candidaten- lijstea bebooren te worden ingeleverd op 23 Februari a s. om op de eerstvolgende alge meene vergadering zoo noodig te stemmen. De oprichting van een werkloozenfonds kwam in deze vergadering tot stand. Het bestuur besloot krachtig te ijveren voor het ver spreiden van het „Het Katholieke Volk.' Door een patroon-schoenfabrikant werd aan de vereenigiDg steun gevraagd tot het ver zetten op een anderen tijd van de Drunensehe Kermis. Na een drukke bespreking werd door de meerderheid goedgevonden hieraan niet mee te werken. Niets meer te behandelen zijnde en niemand het woprd meer verlangend, sluit de voorzitter met den gebruikelijken groet de vergadering. VLIJMEN. Voor de militie lichting 1912 hebben zich in onze gemeente 26 jongelingen aangegeven. Een begin van brand gisterenmiddag omstreeks 12 uui in een huisje op den akker ontstaan veroorzaakte weer heel wat drukte in dat de£l der gemeente. De brandspuit onder hef raadhuis met halve bespanning uitgereden kon gelukkig halverwege rechts omkeert maken, daar de brand spoedig met eeu paar emmers water was gebluscht. Oor- zaak van dit niet veel beteekenend brandje en de daaropgevolgde consternatie er moet ook nog een buurvrouw van haar eigen gevallen zijn eenig noodzakelijk slaap- materiaal, dat bij de kachel te droge» hing en het te warm heeft gekregen. Woensdag 15 Februari wordt des avonds 8 uur in het café van den heer H. Daelmans eene algemeene vergadering der leden onzer coöperatieve stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang" gehouden. In deze ver- gadering zal verslag en rekeniDg en verant woording over het verloopen jaar worden gedaan. BESOIJEN. Donderdag 1.1. speelde het nieuw samengesteld elftal vau „W. V." met name „De Schaauwers" een wedstrijd tegen „Leonidas" op het terrein van laatstgenoemde te BesoijeD, welke wedstrijd door „Leonidas" werd gewonnen met 31. Stand der rust 2 1 in het voordeel van „Leonidas." SPRANG. Geduiende de maand Januari werd op het hulppostkantoor in 's Rijks postspaarbank ingelegd f 695,60 en terug betaald f 1295,62. Toeö Vrijdag j.l. de landbouwer J. T. een zijner akkers omploegde, viel onverwachts het paard tegen den grond. Bij het onder zoek bleek hem, dat het paard in een strik, die op een hazenspoor stond, was geloopen. Hier dus in plaats van een haas, een in den strik. VRIJH.-CAPPEL. Gedurende de maand Januari 1911 werd aan het hulppostkantoor alhier in de R. P. S. ingelegd eeu bedrag van f 1990,— verdeeld in 64 InlageB. De aflevering der lotelingen van de lichting 1911 zal voor deze gemeente plaats hebben te Waalwijk op Woensdag 8 Maart a.s. voorm. 10 uur. In het inschrijvingsregister der nationale militie lichting 1911, zijn 6 jongelieden ingeschreven. J.l, Woensdagavond is alhier ter herberge van A. Stam eene Bak kers vereeni ging opgericht onder den naam „Eendracht maakt macht." De oprichting van deze vereeniging heeft ten doel aan te sluiten bij den algemeenen Nederlandschei Federatiebond, die zich zetelen zal hoogstwaarschijnlijk te Geertrui- denberg. Tegen a.s. Dinsdag 7 Februari des namiddags half drie is een vergadering bijeengeroepen te Geertruidenberg in het hotel Santbergen" om tot oprichting over te gaan. De Statuten der federatie zijn reeds verzonden aan de verschillende bestaande vereenigingen om deze alidan vast te stellen. Als punten ter behandeling zullen be sproken worden 1. Opening der vergadering door den voorzitter. 2. Notulen der vorige algemeene vergadering. 3. Rapport der Deputatie over a. Het bezoek aan het kamerlid van den heer van Vuuren. (Rapport uit te brengen door den heer van der Waals.) b. De audentie bij Z.Exc. den Minister (Rapport uit te brengen door den heer Maris.) 4. Gelegenheid tot het stellen van vragen naar aanleiding der uitgebrachte rapporten. 5. Behandeling en vaststelling der statuten voor de Bakkersfederatie. 6. Sluiten der vergadering. Zoo we vernemen zal het fanfarecorps „Sirena" op 16 Februari a.s. wederom een concert geven in de zaal van den heer L F. van Dongen te Capelle. CAPELLE. Vergadering fan den Raad der gemeente Capelle op Zaterdag 4 Febr. a.s. des voormiddags ÏO1/, ure. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling ontwerp-besluit tot onder- handsche verhoring van huis, tuin en boom- gaard- 3. Voorstel tot af- en overschrijving gemeente-begrooting 1910. 4. Benoeming Heofd der School in de Nieuwstraat. 5. Benoeming commissie tot keuring van fokstieren. Woensdag 8 Februari te 3 uur zal in de openbare school in de Nieuwstraat ge- 1 genheid gegeven worden tot kostelooze koepok-inenting. De werkman J. v. B- in dienst bij de firma Sneep Ce. had deze week het onge luk bij het laden van kisten met een zijner vingers zoodanig bekneld te geraken, dat deze bijna geheel verpletterd is. Dr. Kohier verleende geneeskundige hulp. Voor de loting der nationale militie z!jn ingeschreven 25 jongelieden. WASPIK. De voetbalver. „Rapiditas" alhier heeft haar nieuw terrein reeds in gebruik. Het is een flink ruim veld en voldoet aan allen eischen. Daar het open en vlak langs den straatweg ligt, is het uitstekend geschikt om propaganda te maken voor het voetbalspel. Bij groote wedstrijden, waarbij men om een gedeelte der kosten te dekken graag wat entrée's int, zal het er echter niet zoo ge makkelijk af sluiten zijn. RAAM8DONK(DORP.) Donderdag gaf de looneelvereeniging het Koninklijke Gilde St. Bavo ten huize van den heer J. Boons eene welgeslaagde uitvoering. Te 6 uur opende de heer J. N. van Dongen met een welkomstwoord den avond en werd het drama „de Plichtvergeten Vader" opgevoerd. De hoofdrollen van Simon Bouwens, zijn zoon Bruno, den kantoorbediende Arnold en den ziekenjongeling Jozef warqp in goede handen, terwijl ook de andere spelers, hoe klein hunne rolletjes ook waren, door goede mimiek en juiste zintoon het succes van het boeiende stuk trachten te verhoogen. De drie bedrijven werden vlot afgespeeld en een donderend applaus weerklonk telkens na 't einde van elk bedrijf. Nu bracht de heer Antoon Broeders de lachspieren herhaaldelijk in beweging met no. 2 van 't programma „Hannes op 't Julianafeest." Het „Nachtwakers-examen te Kalverdijk" was een werkelijk humoristisch blijspspelletje, dat door den dikbuikigen te goeder trouwen burgemeester «n de belachelijk gekleeden sollicitanten een groot lachsucces verwekte. No. 4 „Het huishouden van den kruide nier" was een koddig duet, hetwelk door de heeren Broeders en C. van Dongen leuk werd voorgedragen. Nadat de heer Broeders en eenige andere leden van 't gezelschap nog eenige aardige voordrachten hadden gegeven, sloot de heer J. N. van Dongen den avond met een hartelijk woord van dank aan het talrijk publiek voor sijn groote opkomst, aan den heer Snijders van 't Veer voor zijn onbe rispelijk accompagnement en aan den heer J. Kuijsters, die met heldere tenorstem tusschen de verschillende nummers van het program eenige vroolijke liederen had ge zongen. Aan het postkantoor Raamsdonksveer en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f8760,89 en terugbetaald f8635,76. RAAMSDONKSVEER. Pas was he ijsvermaak op de ijsbaan „Raamsdonk" in volle gang of de dooi viel wederom in. Er waren reeds plannen gemaakt, een wedstrijd te organiseeren, om prijzen te verrijden, bestaande uit levensmiddelen, dat echter nu is uitgesteld geworden. Was de baan Woensdag zwart van de menschen, Donderdag was het al minder daar er reeds water op hel ijs kwam. DUSSEN. Voor de lichting 1912 hebben zich in deze gemeente ia de maand Januari 34 personen opgegeven. De voetbalvereniging „Hercules* is wegens gebrek aan leden ontbonden. KAATSHEUVEL, 3 Febr. 1911. Uitvoering. A.s. Zondagavond (5 Febr.) zal de Harmonie «Euphonia* een concert geven voor hare Eere- en honoraire leden en geïntroduceerde vreemdelingen. Behalve Harmonie en Liedertafel, zal door een oudlid van «Olymphia* (Z G.) eene ko mische voordracht gegeven worden. Ten minste zoo is door dezen beloofd op de voorlaatste uitvoering in Dec. Bedoelde heer v. R. hoopt hierdoor meerderen op te wekken, om zijn voorbeeld te volgen en zoodoende de uitvoeringen van »Eup- honia* voor het publiek aantrekkelijk te maken, iets waartoe jammer genoeg, de Harmonie en Liedertafel nog niet genoeg in staat zijn. Het publiek is hier verwend. Hopen wij dat genoemde Heer woord zal houden en tevens ook dat zijn loffelijk pogen met succes worde bekroond. Ruitenvernieling. Verleden Donderdagavond werden bij Corn. C. aan het Sprangsche Pad, de ruiten ingeworpen. Het projectiel dat men hiervoor bezigde bleek een plavuis te zijn, die door het bovenlicht naar binnenvloog. Ook bij L- v. G- moesten het de ruiten ontgelden. Na zulke hel dendaden kiest men het hazenpad, het geen jammer genoeg de laffe daders voor straf vrijwaart. Kruisverbond. Door het Bestuur onzer R.K. Vakver. wordt er naar gestreefd om hare leden De Echo Tin het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9