Nummer 14 Donderdag 16 Februari 1911 H4e Jaarpas id aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen PALJAS Belangrijke cijfers. Feuilleton rs Telegram-Adres: ECHO. •P- IIJ. e Echo van het Zuiden, aahvHksche angslraatsflic Courant Zaterdagavond. f l)."5. ,90. franco te zenden aan den UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooie letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven; worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel dan den moeielijkeren verkoop van soort bedenkt, dan spreekt het van dat de looierij hiervan verre van stgevend genoemd kan worden- oor de ontzettend dure grondstof heeft het vorig jaar veel secondaire en e huiden ingewerkt en hierin be- dan ook geen gebrek op onze markt, de bijsoorten als prima Columbia's wel te plaatsen, moeielijker gaat het er met huiden, die beschadigd zijn brand, vreet, etc. nieuwe looiwijze van zoolleer, we 'S, ten de be sTéia?CTK^ïïak'e rij en, op het platte land voornamelijk, zich eveneens in rui mere mate van waar voorzien. De meeste vraag ondervindt prima zwaar zoolleer. Hiervoor wordtin den groothandel goed engentig cent tot om een gulden per pond gegeven. Voor deze leersoort heeft er trouwens den geheelen tijd een gun stige stemming geheerscht en er zijn nooit voorraden van eenige beteekenis geweest. De vraag overtreft thans het aanbod en het zou ons niet verwonderen, wanneer voor het goede zware zooileder binnen kort prijsverhooging ingang vindt. Be halve huiden van circa 40 pond, zijn ook overzwaren goed teverkoopen. In den wicht van a 30 a 33 pond is er ook goe de opruiming gekomen, voornamelijk wat primaqualiteiteu en looiingen betreft. Toch is de markt hierin beter voorzien dan in eerst genoemd soort. Licht zool leer kan niet den prijs bedingen, waai- op het aanspraak diende te maken, de overdreven huidennoteeringen voor deze categorie in aanmerking nemende. Terwijl de huiden hiervoor haast even duur zijn als de zware, voor zoover 't althans goede gezouten ossen betreft, wil men voor het product geen prijzen aan leggen, die in evenredigheid hiermede staan. Bovendien mag niet vergeten worden, dat het rendemeut minder loo- nend is van lichtere waar, en wanneer Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF aan JUusvelij lu)E anti. oelen die van vache lissée, begint zich meer en meer te ontwikkelen, als nde in het teeken des tijds. De be ven, die zich op de fabricage van :he toeleggen, vinden geregelden, door- tns gereeden afzet voor hunne pro- cten, vooral wat de croupons aan- at. Goede en zware croupons zijn g en gemakkelijk te plaatsen. Aan de vraag kan maar amper voldaan wor den, Zij noteeren bij partij genomen circa f 110 af 1.15. De lichtere platen ondervinden over 't algemeen een cou ranten markt en zijn een uitnemend débouché voor de schoenfabrieken. Hal zen en voorplaten (nekbanen) worden m de met graagte gekocht. De vache- looierij gaat dan ook hier te lande een goede toekomst tegemoet- Inlandsch zoolleer, indertijd zoo'n ge wild en dagelijks voorkomend artikel, is totaal verdrongen door wild leder. Slechts sporadisch gebeurt het, dat er oog eens een partijtje aan de markt is. De notee ringen der inlandsche huiden loonen de bereiding niet meer. Inlandsche waar wordt voor andere doeleinden gebruikt, waarbij betere prijzen bedongen kunnen worden, zooals drijf- riemenleer, tuigleer, militair leer, box-rund etc. De vachelooiers hier te lande looien, voor zoover we weten, nog alleen wild leder, in tegenstelling met het buitenland waar veel inlandsche vache op de markt komt zooals in Oostenrijk, Frankrijk,, etc. De tulgleerprijzen zijn zeer vast en zullen dat ook wel blijven, nu de grond stof op zulk een hoog niveau blijft. Naar zwart tuigleer in goede qualiteit heerscht er goede navraag en hebben de fabri kanten geen reden van klagen wat de omzet aangaat. Van overleersoorten zijn het de chroom- gare, welke het beste gaan. Van de plantaardig bereide zijn het bijkans alleen paardenleer en vetleer, waarvoor trouwens nog van een markt gesproken kan worden. Grauw leer raakt meer en meer op den achtergrond. Het eens gerenommeerde kalfsleer, de Dacca's, het rundsleer, zij karnen niet meer voor. Alleen voor militair werk worden kalfsleer en runds leer nog gebezigd. Of men hierin vol harden zal, moet de tijd leeren. In box-rund en chroom-Java bestaat flinke afzet, al zijn de verkoopsprijzen doorgaans minder loonend door de con currentie, welke ook hierin bestaat Vetleer is minder gezocht en kan dit product dan ook geen prijs bedingen, die in overeenstemming is met de grond stof, welke voor goede soorten steeds uit Java runderhuiden bestaat. In het buitenland is de stemming voor lede vrijwel gelijk aan die hier te lande, met name in Duitschland. Uit Engeland zijn de berichten minder gunstig, terwijl Frankrijk normale zaken meldt. Geheel anders zijn echter de zaken gelegen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Daar worden krachtproeven ondernomen, welke met belangstelling door het publiek casu quo de looiers in Europa, worden gadegeslagen. Behalve dat de zoolleerfabrikanten daar te lande tot zulke enorme beper kingen van het bedrijf zijn overgegaan, hebben ©ok zoo lezen we in >Haute und Leder® de chevreaufabrikanten op een vergadering besloten de maand Augustus 't bedrijf stop te zetten. Of het waar is, we zouden het niet durven zeggen We vinden het bericht nogal aan twijfel onderhevig. Nu al besluiten over 8 maanden stop te zetten 1 We Door den heer B. W. ter Kuile, een bekend industrieel te Enschede, die zoo wel te Gronau als te Enschedé aan 't hoofd van katoenfabrieken staat, zijn naar aanleiding van de mededeeling van onzen minister, dat spoedig >welvaarts- wetten» aan het oordeel der Kamers zullen worden onderworpen, eenige ge gevens ver ameld, welke eenig licht kunnen werpen op het verschil in eco nomische toestanden in ons land, onder den invloed van het vrijhandel-regime ontstaan, en in Duitschland, waar protec tie of welvaartswetten reeds hare uit werking sedert tal van jaren doen ge voelen. De cijfers, verzameld te Gronau en te Enschedé, zullen van groote waarde zijn om een oordeel te vormen over deze zaak voor de toekomst van ons land vao zoo groot belang. De arbeider betaalt gemiddeld te te Enschedé Gronau voor huishuur per week i 1,95 drinkw. per kub M. f 0,16 directe belasting bij een inkomen van f660 per jaar f3 75 aardappelen per kilo 0.03 tarwemeel per pond 0,09 tarwebrood 0,09 roggebrood 0,05 melk per Liter 0,08 margarine per pond 0.46 varkensvleesch p. p. 0,36 2.10 0,9' om zullen goed doen voorzichtig te zijn met dergelijke sensationeele tijdingen. In Duitschland tracht men ook een beweging op touw te zetten om de in krimpingen van ons bedrijf te verzekeren. In Elmshorn hebben de leerfabrieken tot uitsluiting beslotende Zuidelijke en Westelijke groep van Duitsche leerfa- brikanten heeft een circulaire verspreid aan hare leden om de inwerkingen te beperken en de prijzen van het fabrikaat te verhoogen. rundvleesch p. p. 0.42 spek per pond 0,40 vet per pond 0,42 boter (boeren) p. p. 0.70 kaas per pond 0,16 suiker per pond 0,25 koffie per pond 0,60 thee per pond 0 90 tabak per pond 0,30 petroleum per Liter 0,08 lucifers per pakje 0,07'/s geneeskundige hulp dokttr ziekenf. p. lid 1,f 2,70 apoth. in Enschedé 1,60 per lid en per jaar, in Gronau 2,40 per lid en per jaar. Hierbij valt op te merken dat de f 14,85 0,03 0,10 0,11 0,08 0,09 f 0 42* 0,48 0.45 0,54 0.60 072 0 24 0,15 0.72 1,30 0,78 0 12 0,15 loonstandaard te Enschedé en te Gronau zeer weinig verschilt, feitelijk in vele afdeellngen der fabiieken volkomen gelijk is. De ondernemer betaalt bij deu bouw eener fabriek te Enschedé voor baksteen per 1000 f 12, te Gronau f 13 voor Duitsch cement per 10,000 Kg. te En schedé f 147,50, te Gronau f157; voor Duitsch balkijzer te Enschedé f7,31, te Gronau f7,86; voor machinerie 121 2 pet minder dan te Gronau per eenheid kost eene fabriek te Enschedé f25, te Gronau f 29,50. De bedrijfskosten zijn voor Duitsche kolen 4 pet. lager dan te Gronau voor répara'ie-artikelen (machinerie) 12pet. lager dan te Gronau voor leer, riemen, per 100 kilo f 30 lager dan te Gronau voor pakpapier per 100 kilo f 0,7 5 lager dan te Gronauvoor verpakking per 100 kilo f 24 lager dan le Gronauvoor olie per 100 kilo f 11,40 te Gronau f 15,60 voor houten kisten per stuk f 1,84, te Gronau 12,28; voor kapitaals rente 15 pet. lager dan te Gronau**) voor amortisatie 15 pet. lager dan te Gronau;**) voor verk. provisie 50 pet. lager dan te Gronou voor wisseldisconto's gewoonlijk Jager dan te Gronau voor assurantie- kosten gelijkvoor reiskosten 2e klasse per K.M. te Enschedé 2 ct. te Gronau l,9 cent; vrachtgoed per 100 K.M voor stukgoed en per waggonlading wordt te Gronau ongeveer 25 pet. meer gerekend. Ui1 het bovenstaande blijkt, dat de productiekosten in Duitschland ongeveer 10 pet. hooger zijn dan in ons land Er blijkt tevens uit. dat de Duitsche textiel industrie, voor zoover het stapeiartikelen betreft, niet ln vrije markten tegen de Twentsche kan concurreeren. Ze heeft dit ook minder noodig, daar binnen hare tolgrenzen 60,000,000 con sumenten wonen. De Nederlandsche textielindustrie fa briceert een kwantum veel grooter dan deor de 5,000,000 inwoners kan worden verbruikt. Zonder export kan ze op den tegenwoordigen voet nitt blijven bestaan. Dit zal zeker ook wel het geval zijn met eiken anderen tak van Industrie, die niet uitsluitend voor het binnenland werkt. Te Gronau iets minder in kwaliteit. In verband met de hoogere bouw kosten- 163) Zie, geloof mij vrij, heer hertog, het is geen winstbejag dat mij doet handelen. Ik ben op haar zoodanig verliefd dat ik haar zelfs tot vrouw zou wenschen indien zij geenen stuiver bezat en slechts een katoenen kleed droeg, gelijk bij haar vertrek nit Angonléme... Dat is edelmoedig gesproken Gij zijt waarlijk een echte Frausche ridder I Ik besta zoo ik bemin de menschen voor henzelven. Zeer wel l zoo bevalt ge mijmaar dat is niet genoegwij moeten nog weten of Ma deleine evenzeer met u ingenomen iB. In zake van huwelijk wil ik haar mijnen wil niet opdringen en zoek ik eerst en vooral haar 135 Wees gerust, ik geloof, met reden, dat ik in hare gUDst sta, Waarlijk? Zonder pochery mag ik vrij zeggen dat mijn voorkomen haar verleid heeft. Heeft uwe onderhandeling van dezen morgen bij u dien indruk gemaakt? Ja, daarvan ben ik overtuigd. Gij hebt haar spoedig overwonnen, want ik moet het u niet ontveinzen, zij was erg tegen u ingenomen en beeft u in den beginne ook maar koeltjes ontvangen. Ja, maar daarna is zij ook zooveel te vriendelijker geworden en hare vooringeno menheid is weldra verdwenen. Gausch? Heel sn ganschvervlogen alsof men er op geblazen had... Passez muscade Gij kunt er u overigens zelf van overtuigen. Dat doet mij genoegen, 't Is ook waar dat zij er genoeg van heeft van haren... man. ik heb moeite dit woord uit te spreken. Dat stropt u in de keel, niet waar Die man doet my uit mijn vel springen als ik van hem spreek, kookt m\j het bloed in de aderen 1 Haar man Die dorper, die barakspeler, die vagebond Die straatlooper l Die nietwaard Die galgen boef! De hertog kon geen woord meer vinden om meerdere verachting nit te drukken. - Gelukkig, zegde hij, dat wy van hem ontslagen zijn, dank aan n en aan de Cour- gemont. Het is Biet waarschijnlijk dat hij ooit nit Amerika weerkome. - Paljas, nit Amerika weerkomen? Dat zou ik willen zien antwoordde Belphégor. Zeg eens, ridder, hernam de oude edel man, zijt gij wel zeker dat die mijnheer... Bnlphégor wettig met myne kleindochter ge trouwd is? Dat is zoorzeker alsof ik zelf op de brniloft geweest ware. Ik heb desaangaande nauwkeurige inlichtingen. Het huwelijk had over omtrent acht jaren plaats in een dorpje van LorreiBen. Niets ontbrak er, noch bur gemeester, noch pastoor... Wat wilt ge er aan doen? Die zwervers voelen soms lust om te doen gelijk de eerlyke lieden... M. de Montbazon haalde medelijdend de schouders op. En na een oogenblik te hebben nagedacht Ik had, wel is waar, verkozen dat het anders geweest ware, maar vermits het nn eenmaal zóó is, znllen wij er naar bandelen... Ridder, ik wil u zoo openhartig spreken, als dat gij zelf gedaan hebt, gij zijt de schoon zoon naar mijn hand, top daar Weihoe gij stemt toe Hebt gy mij niet verklaard dat ik geen beter middel zou vinden om tegenover n mijne echuld van dankbaarheid te vereffenen, dan u de hand van Madeleine toe te staan Dat is waar Maar niettemin, hertog, voegde Paljas erbij de hand van den ouder ling stevig in de zijne drnkkend, hoe zal ik n kunnen bedanken Gij hoeft mij niet te bedanken Inat ons van zaken spreken... Ik heb n gezegd dat uwe vraag mij geenszins verrast, maar integendeel aan mijn verlangen beantwoordt. Met dit vooruitzicht ben ik dezen morgen den koning gaan spreken, die zooals gy weet, mij met eene bijzondere vriendschap vereert,... Ik heb hem ons familiegeheim verklaard, Zijne Majesteit is zeer gnnstig gestomd. Zijne Majesteit de koning vanïrankryk en Navarre Oh oh Juist op het oogenblik dat ik in de Tnileries aankwam, zond de koning mij een zijner kamerheeren om mij eene goede tijding te melden... Hij heeft mij pair van Frankryk benoemd om mij een blyk zyner achtrng te geven. Pair van Frankrijk mijne beste geluk- wenschon, monseigneur Zijne Majesteit kan mij overigens niets weigeren, hernam de hertog. Ik beb hem gezegd wie gy zijt, de diensten die gy bewezen hebt, het genoegen dat het mij zou verschaffen u naar waarde te kunnen beloonen en ont— rnkken aan den armzaligen toestand waarin gij door het ODgeluk gedompeld zijt. De koning waB verheugd te vernemen dat de goochelaar voorgoed verdwenen was. Ah zoo Hij was verheugd Die Paljas was nochtans niet gevaarlijk voor den troon van Frankryk l... Persoonlijk, neen maar het schandaal dat zijne eiscben zonden verwekt hebben en een pnbliek proces, dit alles zon in de kaart geweest zijn van zekere heethoofden die den adel verachten. Dat ware spy tig geweest/... Betreurlijk Dit alles is nu vermeden, dit is al een eerste stap en misschien wel de voornaamste. Nu blyft er ods niets meer over dan in regel te zijo met da wet. Dat is eene heel goade voorzorg vooral tegen de gendarmen. Want zie, als ik op reis ga maar, verschooning, ik begrijp uwe meeniog niet al te wel Hebt gij my niet bevestigd dat Made leine en Belphegor wettelijk getrouwd waren Ja, en daarvan zou ik a de bewijzen kunnen leveren. Welnu dit huwelyk moet verbroken worden, niet alleen omdat het voor mijne dochter eene onwaardige verbintenis is. maar ook om haar toe te laten eene tweede maal te trouwen. Een huwelyk kan dos verbroken worden Laat mij toe u te zeggen, ridder, dat gy met de wetteu niet wel bekend staat. Dat is waar ik heb nooit den tijd gehad die wetten te beBtudeeren Ik ken veel beter de... de schermkunst .- Daarbij, hebt gij mij zelf daareven niet gezegd dat het huwelijk eoue ernstige zaak was die niet gemakkelijk kon noch mocht verbroken worden Dat is vanzelf... Er zijn zekere ge vallen dat het huwelijk onwettig is. Bijvoor- beeld, als een mirderjarig meisje zonder de toelating barer onders getrouwd is. Maar indien zij niet wiBt waar hare ouders waren Het was haar plicht hen op te zoeken- Indien zij z-lfs nonnen naam niet kende j)an was het heel eenvoudig indien hare opzoekingen vruchteloos bleven moest zij de afwezigheid der onders wettelijk doen bevestigen eu hare meerderjarigheid afwachten. M-juffer Madeleine heeft natuurlijk deze formaliteit niet volbracht noch zij, noch Belpbégor hebben daaraan gedacht. Men kan ook alles niet voorzien. Zij hebben gehandeld gelijk twee dwaashoofden, die denken dat het genoeg is voor den burgemeester en mynheer den pastoor eeDe b 'lotte af te leggen om man en vrouw te worden en dat twee weezen op de wereld over benzelve beschikken, zonder zooveel komplimenten te moeten maken In dergelyke omstandigheden zal het huwelyk ongetwijfeld verbroken worden, vervolgde de hertog. De koning beeft my bovendien verzekerd dat het geding met gesleten deuren zon afgehandeld worden. ln 't geniep. Ja, wy rekenen op de stilzwygendheid der magistraten. En men zal dit alles zonder den man afhaspelen Jnist alsof hy niet bestond, hetgeen des te gemakkelijker zal wezen, daar hij het land verlaten heeft... Ja, maar niet ganBch uit eigen beweging Ik weet wel dat gy hem daartoe hebt aangezet. Inderdaad tot op het laatste oogenblik ik heb mij geenen duimbreed van bem ver wijderd Ik was zelis bij zyn vertrek naar Amerika aanwezig... Gij zondt zelf voor het tribunaal als getuige kunnen optredeD. Ik zou zeker, zonder liegen mogen be vestigen dat ik by zijn vertrek tegenwoordig was maar zweren dat hy uit eigen beweging vertrokken is Oucoodig op dit pont aan te dringen. Best 't is ook van weinig beteekenis. Wij znllen de zaak heel rond afhandelen en binnen eenige dagen zal Madeleine vrij wezen. Ah ik wacht met ongeduld bet oogen blik af dat ik baar myne vrouw zal mogen noemen! Wees bedaard, heer ridder, gy zult nog een weinig geduld moeten hebben. Wachten En waarom Ik ben bereid gij hebt mij uwe toestemming gegeven en ik hoop ook zonder weerstand noch moeite de bare te bekomen bijgevolg dunkt het mij onnoodig langer nit te stellen. Heb ik dan vergeten n te vertellen dat ik eene fabel verzonnen heb om allen licht zinnigen praat ov. r Madeleine te voorkomen Ik heb niet verborgen dat de roaikies, haar vader, haar als kind aan eene goochelaars- familie bad toevertrouwd maar ik heb er ook bijgevoegd dat zij later opgenomen en opgevoed werd door eene edele Italiaansche familie en zij later met zekeren graaf Appiani trouwde die onlangs in den vreemde over— lfl De welvoegelykbeid, de wet zelfs, eiscben dat zij niet te spoedig na het afsterven van baren man hertrouwe. Het tijdperk door de wet bepaald zal misschien aan sommige menschen nog wat kort schyuen want over het algemeen heelt men bare droefgeestigheid toegeschreven aan het verdriet zij gevoelde over het verlies van baren welbeminden echtgenoot en natunrlijk heb ik dat laten gelooven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1