Tweede Blad Provinciaal Nieuws. BUITENLAND."" Duitschland. Amerika* China. Perzië. Nummer 14. Donderdag 16 Februari 1911. 34e Jaargang. In het rapport van den Minister van Oorlog aao de begrotingscommissie van den Rijksdag heeft gestaan, dat Duitsch land maar l°/o van zijn bevolking onder de wapens roept en Frankrijk daarentegen IV, Volgens die berekening zou Jen er in Duitschland elk jaar 650.000 man en in Frankrijk 600.000 man worden opgeroepen. Maar in werkelijkheid, zoo betoogt kolonel Gadke in het »Berl. Tagebld., roept Frankrijk er maar 313000 op. Trekt men daar de manschappen van Tunis en Algerije nog af, dan blijven er 232000 man over. Daarvan gaan weer af 17000 man, die voor verschillende hulpdiensten worden gerequireerd. Res ten dus 215.000 man, wat Duitschland per jaar een voorsprong geeft van minstens 50.000 man. De Rijksdag is gisteren begonnen met de tweede lezing van de marine- begrooting. De bekende Centrumsaige- vaardigde Erzberger constateerde dat het bedtag, dat per hoofd der bevolking voor de landsverdediging in Duitschland moet worden opgebracht, minder is dan in Frankrijk en Engeland. Voorts betoogde spreker, dat de Duitsche vloot tot be scherming en niet tot aanval dient. Daaraan verandert de nieuwe samenstel ling van het Noordzee-eskader niets. De verplaatsing van enkele der vloot- afdeelingen van Kiel naar Wilhelmshaven is noodzakelijk, wijl de nieuwe slagsche pen te groot zijn voor het Noord-Oostzee kanaal. Na nog enkele andere sprekers was de minister van marine Von Tirpitz aan het woord. Hij gaf toe, dat de Duitsche vloot van den beginne af niet voor aanvallende doeleinden is gebouwd. Voor ieder Duitscher is dat iets zóó van zelf spre kends, dat bewijs daarvoor eigenlijk on- noodig is. Het blijkt ook zeer duidelijk uit de toelichting op de Vlootwet, waarin o.m. te lezen is »het is niet be paald noodzakelijk, dat de Duitsche oor logsvloot even sterk is als die van andere groote zeemogendheden, zij mag zelfs zwakker zijn.4 Wanneer men aanvallend te werk wilde gaan, dan moest daar staan »wij willen een vloot hebben, die sterker is4. Schandelijk Door den heer Hoke Smith, den on langs gekozen gouverneur van Georgië, is dezer dagen een mededeeling gedaan, die in de zuidelijke staten van Amerika groote ontsteltenis heeft veroorzaakt. Smith verklaarde n l. te weten, dat twee katoenspeculanten een millioen >boll weewils4 hadden verzameld, die zij van plan waren in Georgië en Zuid- Carolina >los te laten4, vóórdat de ka- toenoogst rijp is- Wanneer door die insecten de oogst dan vernield zou zijn, zouden zij groote hoeveelheden katoen op de markt brengen, die zij dan na tuurlijk voor zeer hooge prijzen van de hand zouden kunnen zetten. De »boll weewil4 is een klein, groen insect, dat de katoenvrucht aantast en aan de katoenplantages in de laatste tien jaren een schade heeft berokkend, die op veertien millioen dollar wordt geschat. De pest. In een onzer vorige nummers meldden wij reeds, dat ook in Europeesch-Rusland gevallen van pest waren geconstateerd. Dit onrustbarend bericht wordt thans door het Russische blad de >Birzheviya Vyedomosti4 bevestigd. Het Petersburg- sche orgaan heeft n.l. uit zeer goede bron vernomen, dat in niet minder dan 22 plaatsen in de Kirgiezen-steppen en het gouvernement Astrakan, pest is uit gebroken. Ook de »Russkoje Slowo4 bevat de zelfde droeve tijdingen. Het blad zegt, dat in Blagoveschenk verscheidene ge vallen zijn geconstateerd en de >Slowo4 wijst er dan nogmaals op, hoe de maat regelen ter wering van de vreeselijke ziekte op lichtvaardige wijze worden toegepast. Zoo worden geldzendingen, brieven en kranten, uit Charbin naar Rusland gezonden, nog steeds niet ont smet. De gevallen van pest, op de Russische grens geconstateerd, heeft de autoriteiten van het Amoer-gebied doen besluiten om de geheele Siberische grens met een cordon soldaten af te zetten. Dejapan- sche regeering heeft in Korea hetzelfde gedaan. Ook het diplomatieke korps in Peking heeft zijn invloed laten gelden, want de vertegenwoordigd s der buitenlandsche regeeringen hebben bij de Chineesche regeering er krachtig op aangedrongen om cavalerie naar de streken ten Noor den en Oosten van Charbin te zenden, ten einde de honderden lijken die daar in de velden liggen, te verbranden. Volgens de laatste berichten moet de ziekte in die streken nog altijd op de meest ontzettende wijze woeden en tal van slachtoffers maken. De consul-generaal van Rus land vermoord De Russische consul-generaal te Ispahan is Zaterdag verdronken gevonden in een bron op het gebied van het consulaat. In verband met de groote opwinding die in de stad nog heerscht over den aanslag op den minister van Financiën, en het feit, dat het Russische consulaat, den daders een toevlucht verleende, omdat het Russen waren, gelooft men, dat hij geen natuurlijken dood is ge storven. Tot nu toe heeft men echter niets, dat op een nieuwen aanslag wijst, kunnen ontdekken. door de heeren C. Donker en A. Laar- j Zonden om de vergadering bij te wonen algemeen gang van dit jaar Waalwijk ij Febr. ipu. Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Gisterenavond hield de afdeeling Waalwijk en Omstreken van het Centr. Gen. voor Kinderherstellings en Vacantie kolonies een jaarlijksche algemeene ver gadering in de eetzaal van den heer Ant. Gerris-Simons alhier. De opkomst was ook ditmaal niet groot. De vergadering werd door den Voor zitter, den heer A. C. v d. Heijden met een toepasselijk woord geopend, waarna de Secretaris, de heer J. F. Marks lezing deed van het jaarverslag, dat wij hier in zijn geheel mededeelea JAARVERSLAG 1910. Wezen telken jare de cijfers in het jaarverslag op een achteruit- contribueerende leden ook M- H. zijn die cijfers weinig bemoedigend we mogen wel zeggen ontmoedigend, want in geen enkel jaar is die afname zoo sterk geweest Was in 1909 de vereeniglng nog 76 leden sterk, in 1910 daalde dat getal tot 61 en moeten wij alzoo een afname con- stateeren van 15 leden. Moeten wij daaruit nu afleiden, dat de sympathie voor deze schoone vereeniging minder gaat worden? Geenszins! Men is haar zeer genegen, maar genegenheid voor iets bezitten en ze doen blijken in klinkende munt zijn twee verschillende zaken- En toch, deze combinatie moeten wij hebben, zullen we aan het doel, dat we beoogen, uitvoering kunnen geven 't Is waar, er zijn zoovele instellingen die een beroep doen op de liefdadigheid maar onze afdeeling behoeft toch in belangrijkheid van doel geenszins achter te staan bij vele andere en is dus den steun der ingezetenen overwaard. Overal elders in ons land zien we de belangstelling voor het lijdende kind wakker worden. Het getal kinderen telken jaren uitgezonden, neemt gestadig toe en het aantal koloniehuizen blijkt te klein om aan de vele aanvragen om uitzending te kunnen voldoen. Door de offervaardigheid van vele kindervrienden werden in korten tijd duizenden bijeen gebracht, waarvoor een nieuw gebouw te Egmond a. Zee gesticht werd. Alge meen begint men in te zien, dat he geld aldus besteed, niet weg geworpen is, maar dat daarmee aan de physieke gesteldheid van vele een wending ten goede gegeven wordt, die blijvend na werkt. Het doet ons dan ook genoegen een iUustreerend voorbeeld hiervan te kunnen aanhalen van een jongen, enkele jaren geleden door onze afdeeling uit gezonden en die zich van af dat tijdstip steeds heeft mogen verheugen in eene goede gezondheid en een sterk geste al heeft een krachtige groei veel van zijn krachten gevorderd. De gezondheid in bosch of aan zee opgedaan, is als ware het fundement, waarop het gebouw eener sterke constitutie wordt opgetrokken Men meene nu echter niet dat van de andere uitgezonden kinderen de resultaten minder zijn. Daarvoor, staan ons de vele dankbetuigingen der ouders borg, wien de gunstige verandering in den gezondheidstoestand hunner kinderen wel 't best in 't oog valt en daarvoor dan ook woorden van lof te over hebben. Dit jaar, M. H., hebben we wederom 3 kinderen kunnen uitzenden naar Egmond aan Zee, 1 meisje van de school der Eerw. Zusters en 2 jongens van de openbare school. De gewichtstoenamen bedroegen van 2 tot 5 pond. Onze middelen stonden geen meerdere uit zendingen toe. Volgens verslag van den penning meester in de algemeene vergadering sloot de kas met een voordeelig saldo van f37,17. De rekening werd nagezien akker en in orde bevonden. De opbrengst der bussen bedroeg f 12,14, welk bedrag niet schitterend genoemd kan worden. De opbrengst van deze bussen M. H. kon veel grooter zijn. Voor hen, die niet als lid onzer vereeniging kunnen toe treden, wijl de contributie van minstens f 1, per jaar te hoog is, wordt hier een schoone gelegenheid geboden ons hun penningske te offeren voor het zwakke kind Deze kleine gaven zouden ons zeer welkom zijn, niet alleen, omdat zij ons in staat zouden stellen om meer dere kinderen uit te zenden, maar ook omdat wij gaarne zouden zien, dat ook de werkman, wien ons streven haast uitsluitend geldt, dat streven op prijs stelt en wij daarin een aansporing zouden vinden om met nog meerder ijver onze schoone taak te behartigen. >Vele kleintjes maken een groote,» moesten we hier kunnen zeggen. Wie één cent per Zondag offert, zou ons steunen met 50 cent per jaar en als meerderen, ja, velen dat deden, zou onze kas gestijfd worden met vele guldens, en dat be teekent gezondheid en kracht voor ver scheidene zwakke kinderen In den loop van het jaar werden enkele jestuursvergaderingen enééne algemeene vergadering gehouden, waarin door den secretaris verslag werd uitgebracht over 1909. Als bestuurslid werd gekozen de leer C. M. Donker in plaats van den heer Jan Tielen, die niet meer in aan merking wenschte te komen. Drie andere leden werden herkozen. Aan 't einde van onze jaarvergadering gevoelen wij ons gedrongen, evenals de vorige maal, een woord van hartelijken dank te brengen aan 't Bestuur van onze gemeente, de afd. Langstraat van de Mij. tot Nut van 't algemeen voor hare jaarlijksche subsidie en aan al degenen die de afdeeling met hun financieelen en moreelen steun ter zijde stonden Wij betreuren het echter, dat onze middelen het niet toelaten een nog grooter con tingent kinderen naar een der bekende koloniehuizen te kunnen zenden. Wij hopen daarom, dat dit jaar de leden ons de noodige bijdragen niet onthouden zullen en nog tal van nieuwe leden zullen toetreden, want hoezeer wij ook het nut van de talrijke instellingen op velerlei gebied niet onderschatten willen, ge- looven wij toch, dat de Vacantiekolonies, zoo om haar aard, als om haar streven, in de allereerste plaats op algemeene waardeering aanspraak mogen maken. De Secretaris, J. F. MARKS. Waalwijk, 14 Febr. 1911 De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Marks voor diens nauwkeurig en goed gesteld verslag. Hierna werd verslag gedaan van den toestand van de kas der vereeniging. Hieruit bleek, dat de inkomsten in 1910 bedroegen f 159.75, de uitgaven f 132.67* zoodat er een batig saldo is van f 27 07*. De rekening en verantwoording werden door de heer A. Prlncen en A. Laar akker mede onderzocht en in orde be vonden. Tot leden van het Bestuur werden herkozen de heeren A. de Vries en C. Donker. Nadat nog enkele zaken van huishou- delijken aard behandeld waren, sloot de Voorzitter met een hartelijk woord de vergadering. Nat. Militie. In Maart a.s. moeten voor onze ge meente 7 jongelieden onder de wapenen komen en wel in de nummers van 1 tot en met 13. N. O. G. Zondag hield de afd. >Waalwijk4 van het N.O.G. op Musis Sacrum eene ver gadering, die ondanks het slechte weder vrij goed bezocht was. Bij acclamatie werd het oude afdeelingsbestuur herko zen, met uitzondering van den heer J. Mols, penningmeester, die wegens zijn vertrek naar 's Bosch niet meer in aan merking kan komen. In zijne plaats werd gekozen de hr. J. Hauff van Kaatsheuvel. Na de bespreking van een schrijven van het Hoofdbestuur omtrent de va- cantie regeling werd den secretaris op gedragen de hoofden van scholen in ons ressort te verzoeken opgave te willen doen van de bestaande vacantie-regeling aan hunne scholen. Een adres voor in voering van een zomer-vacantie van minstens 3 weken zou dan namens onze afdeeling aan de gemeentebesturen worden gezonden. Bij de rondvraag ontspon zich nog een levendige discussie tusschen den heer Buzink en onzen Voorzitter, den heer M. H. v. d. Horst, over den aard en het wezen van het N.O.G. Op warme wijze werd de vereeniging door laatsgenoem- den verdedigd. betreffende de bevordering der totstand koming eener spoorlijn van Werkendam naar het Sleeuwijksche Veer en van daar door het Land van Altena naar Heus- den. Dan zal men trachten van uit Heusden een aansluiting te verkrijgen naar Zalt Bommel en wanneer bij Kei- zersveer een brug komt, ligt het voor de hand, dat men ook een aansluiting met Geertruidenberg zal trachten te ver krijgen. De verg. zal te Sleeuwijk of te Meeu wen of in een ander centraalpunt van de Landen van Heusden en Oud-Altena gehouden kunnen worden. 't Zijn grootsche plannen, die niet zoo licht, maar naar we hopen voor deze be langrijke streek toch tot uitvoering zullen komen, tenminste wat de spoorwegver binding betreft. Den loop daarvan zou den we wel graag anders zien. Voor- looplg willen we echter alleen de aan dacht der autoriteiten dezer plaats en streek vragen voor de belangrijke aan gelegenheden, die hangende zijn of ge maakt worden. Zoo eerst de lijn over Tilburg, Don gen, Oosterhout, Zwaluwe enz., nu weer een plan voor een lijn door het land van Altena met Heusden en Geertrui denberg tot eindpunten. Zoo gaat alles zoowat buiten ons om en dat alleen zouden wij gaarne voorkomen 1 Nederl Heidemaatschappij De Levensverzekering- Maatschappij »Utrecht4 te Utrecht, welke zich in het Zuiden van Noord-Brabant bezig houdt met heide-ontglnnlng op groote schaal onder leiding der Nederlandsche Heide maatschappij, is dezer dagen eigenares geworden van het bekende landgoed de >Hertgang4, gelegen onder de gemeenten Hilvarenbeek en Diessen. Dit landgoed dat wijd en zijd bij de bewonderaars van natuurschoon bekend is, beslaat een oppervlakte van ruim 500 H. A. De geheele bezitting der Maat schappij «Utrecht* beslaat thans een oppervlakte van ruim 2100 H.A. De bedoeling van dezen aankoop is de heide in cultuur te brengen, terwijl het oude hout langs de beekjes de Aa en de Reuzel in stand zal worden gehouden. Het meertje de »Flaas4 zal eveneens ongerept in stand worden gehouden, aan gezien dit gedeelte van de bezitting een zeidzame flora en fauna bezit. Vooral de vogelwereld is zeer interessant, zoo worden o m. aangetroffen een grootaantal groote en kleine sterntjes, grutto's, hop, goudvink, enz. Het voornemen bestaat om in dezen overleg te plegen met de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Spoorwegverbindingen. Wij hebben onderstaand bericht uit geknipt en geven het hier een plaatsje om daarvoor de speciale aandacht der hiervoor in aanmerking komende autori teiten te vragen. HEUSDEN. Naar men uit goede bron verneemt is aan alle heeren bur gemeesters van de Landen van Oud* Altena en Heusden een schrijven rondge- Groote brand te Drachten van looierij en schoenmakerij. Zaterdagavond te ruim half zeven werd brand ontdekt in de groote leerlooierij en schoenfabriek van de naamlooze ven nootschap Bongaerts en Oosterbaan te Drachten, directeuren deheerenBongaerts en Engelschman. Nog geen half uur te voren hadden de beide directeuren de fabriek verlaten en niets verdachts op gemerkt. Ook de werkman-voorman, die als geregeld de ronde gedaan had, had niets opgemerkt. De brand werd het eerst gezien in de stikkamer. Heel snel greep het vuur om zich heen, zoodat al spoedig de geheele fabriek in brand stond en aan blusschen niet te denken viel. De brandweer, die met een motorspuit en 2 handspuiten werkte, had het geluk het vuur tot de fabriek te bepalen, de looierij grenzende aai# de gemeentelijke gasfa briek, bleef behouden evenals het nog in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte der schoenfabriek Er verbrandde eene groote hoeveelheid leer, ongeveer 10000 paar schoenen en tal van machines. Alles is verzekerd bij de Jong en Co- Ongeveer 80 arbeiders zijn door dit on geval buiten werk. Dit is reeds de derde maal, dat in deze fabriek brand ontdekt werd. Een veer over het Hollandsch diep De gemeenschap tusschen hetDordtsche eiland en den Noordbrabantschen wal wordt sedert jaren behalve door de spoor onderhouden door een roeiboot en uit den aard der zaak is die verbinding een zeer gebrekkige. Bij mistig of eenigszins ruw weer is die gemeenschap geheel verbroken, daar men dan het breede Hollandsch diep niet over durft. Toch ligt het veer WillemsdorpZwaluwe aan een rijks grooten weg eerste klasse, den aan Napoleon herinnerenden straatweg Amsterdam—Parijs, en sedert de auto mobiel haar Intrede deed als vervoer middel, heeft zich de behoefte sterk doen gevoelen aan een betere en meer aan de eischen des tijds voldoende verbinding tusschen Zuid-Holland en Brabant. Want voor rijtuigen en andere middelen van vervoer is in het geheel geen gelegenheid over het Hollandsch diep te komen. Wel is te Willemsdorp een enkele maal een auto overgezet door middel van een modderschuit, maar het groote verk-er voor auto's enz. met België moet langs een grooten omweg over Gorinchem geschieden. Geen wonder dan ook, dat er wel eens stemmen zijn opgegaan om het veer te Willemsdorp te verbeteren, en het Dordtsche particulier initiatief, dat den laatsten tijd zich reeds meerma len krachtig deed gelden, heeft thans dit veer onder zijn aandacht genomen en vrij zeker zal er verbetering komen. Een commissie met invloedrijke en ver mogende leden heeft zich reeds gevormd en heeft reeds een aardig kapitaaltje bijeengebracht om te Willemsdorp een grootverkeersveer in het leven te roepen met stoombooten als overtochtmiddel. Vast staat, dat reeds 2 April a s. ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd HollandBelgië twee stoombooten in de vaart zullen komen tusschen den Brabantschen wal en Willemsdorp, één voor passagiers- en één voor rijtuigvervcer. Aan den Dordtschen wal en in Brabant zullen voorloopige aanlegplaatsen warden gebouwd. Vooral ook omdat de Alg. Ned. Wielerbond met het oog op dien voetbalwedstrijd fietstochten heeft geor ganiseerd, en die wedstrijd door tal van Belgische automobilisten zal worden be zocht, verwacht men op dien dag een druk vervoer en men twijfelt niet aan het slagen van het groote plan het tot stand brengen van een grootverkeersveer tusschen Willemsdorp en Zwaluwe. VLIJMEN, 14 Febr. In eene vergade ring, 1.1. Donderdagavond in bet caté van den heer J. Honnef gehoaden, heeft de op richting eener vereeniging van eigenaars van huurwoningen in Vlijmen, Nieuwknik en Haarsteeg haar beslag gekregen. Het doel der vereeniging mag bekend geacht worden. Het jaarlijksch bestaar is thans samengesteld ait de heeren lT. Vugts te Haarsteeg, voor zitter, G. van Stokkum, vice-voorzitter en J. W. Honnef secretaris-penningmeester, de beide laatsten in Vlijmen woonachtig. Voor dit jaar is de contributie op 20 ets. gesteld en zal verder por jaar 10 ct. per woning bedragen. Die als lid nog willen toetreden kunnen zich bij bovengenoemde bestuursle den vervoegen. Zaterdagmiddag reed eene automobiel van den heer B. uit 's Hertogenbosch een verkeerden weg op. De bestuurder, zijne vergissing bemerkende, deed het voertuig draaien, maar tengevolge van de geringe breedte van den weg, kwam de automobiel in de sloot terecht, zoodat met behulp vau een paar rossinants de taf-tuf weder op het droge moest worden gebracht. Voor de verleende hulp werden de redders in den nood mild beloond. De beer Van Galen, klerk aan het post- en telegraafkantoor alhier, wordt met ingang van 1 Maart i, in gelijke be trekking overgeplaatst naar Boxtel. - Op de vergadering van slinger tigden van het kiescollege der Nederl. H Gemeente alhier is op Zondag 12 Febr. besloten dei bestaauden toestand te besten- digrn tot 31 Dec. 1920, zoodot ook nude predikant, ouderlingen en dial ?hs door de stemgerechtigden gekosen zulltffc worden. Zondagavond werd lu Qe school der Eerw. Fraters door konaten uit de gemeente Vlijmen, silshont en Engelen eene gemeen scha elijke repetitie gehouden, zulks ter bestodeering van den nieuwen Gregoriaan - schen zang, welke repetitie g leid t> 't dou den W.Eerw. Heer Dobbelsteen. Ook Zondag zullen de koorzangers der genoemde gemeenten weder in de gelegenheid gesteld worden zich in den nieuwen kerkzang te oef nen. Voor deze gemeente moeten tusschen 1 en115 Maart a.s. 8 manschappen ter vol ledige oefening bij de nationale militie worden ingelyfd. In het geheel moeten 8 lotelingen worden ingelijfd, waarvan 2 voor korte en 6 voor volledige oefeuing. Door B. en W. dezer gemeente zal aan den Raad worden voorgesteld de be trekking van onderwijzer aan de openbare school alhier op te heffen, aangezien het leerlingental dier school op 15 Januari j.l. slechts 23 bedroeg. Belanghebbenden worden attent ge maakt op de Caruavalspublicatie, die ouder gewoonte a. s. Zondag vau de pui van het raadhuis zal worden afgelezen. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 17 Februari, des namiddags te 57a ure, tan raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van P. Prinsen c.s. om ver hooging der bijdrage aan den telefoonhouder te Haarsteeg iu verband met de eventueele oprichting eener publieke spreekcel te Haar steeg met voorstel van B. en W. 3. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen eener rooilijn voor den Kerkpad. 4. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen vat een eervol ontslag aan den on derwijzer II. A. M. van der Linden met ingang van 1 April 1911. 5. Wijziging begroo»ing 1910. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 61 der plaatselijke politievrrordeuing. 7. Benoeming stembureau 1911. Het bedrag door het Rijk aan deze gemeente, in verband met het aantal inwo ners over 1910 verschuldigd, bedraagt f 3811.63*. Ter vervanging van J. v. Haperen is tot 2e veldwachter alhier benoemd de heer G Vogel, marechaussee te 's Bosch. VRIJH.-CAPPEL. Aan den overweg nabij het station Kaatsheuvel-Capelle werd door een voermanskar, (van wie onbekend) een der afsluitboomen dwars door midden gereden. Mogelijk heeft de voerman wat haast gehadhetkomt niet zelden voor dat men minstens 10 A 15 minuten wachten moet eer De Echo run het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5