Nummer 16 Donderdag 23 Februari 1911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsyefgadefing. PALJAS Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. INDUSTRIËELEN. FEUlLLBTols Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. VLIJMEN. I WaaUpsche en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."&. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 16 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1910 Heeren Industrlëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kaniet van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 17 Februari des avonds ten 5*/s uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. R. van der Ven. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de ledeu welkom aanwezig zijn de heeren Boom, van Wordragen, de Vaan, v. Heivoort, van Buul, van der Ven, Mommersteeg, van Stokkum en van Oijen afwezig de heeren Zwaans en van Heesbeen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Na voorlezing zegt de heer van Buul dat in de notulen staat alszou hij gezegd hebben dat de schoollokalen moeten in gericht worden voor een manden-pak huis. Dat is niet zoo, alleen is door hem gesproken over een pakhuis. Voorzitter. Onze aanteekeningen luiden zoo. Van Buul. Door mij is toch van geen mandenpakhuis gesproken. Voorzitter. YVij zullen er niet veel woorden over verspillen, het is voor mij 't zelfde wat er staat. Van Stokkum. 't Is wel van geen beteekenis maar ik wil toch mededeelen dat ik zeker weet dat alleen door van Buul gesproken is over een pakhuis. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF c^fcWltoww aau Dew JéwwefijiióEauD. 165) Haar blik scheen Belpbégor te ondervragen. Toen bij in do eetzaal trad, fluisterde hij haar Bpoedig in het oor Alles gaat naar wensch/ zelfs beter dan ik het verlangde. VII. Van dit oogenblik af, begon er voor den goochelaar een gansch buitengewoon leven. Zijn avontnnr nam eene wending welke hij zelf nooit voorzien had. Alhoewel Madeleine, door haren grootvader ondervraagd, slechts met groote voorzichtigheid hare genegenheid voor den ridder liet blijken, had de hertog er niettemin nit besloten, dat zij met zijne plannen instemde en zijne tevre denheid was de oorzaak van nog grootere vriendschap voor zijnen gast. Belpbégor, van zijnen kant, beaamde het plan dat hij, overeenkomstig met zyne vronw, had vastgesteld en liet niets onbennt am da goede gunsten van den ouden edelman te winneD hij hield hem gedurig gezelschap, volgde zijne minste grillen in en trachtte bem te verlnBtigen door geeBtige zetten en aan houdende kwinkslagen. Belphégor was vooral geestig als de hertog, gelijk bet hem dikwijls gebeurde, het onder houd over Paljas deed rollen, wiens echtver- breking weldra door de rechtbank zon uitge sproken worden. De grijsaard sprak daar graag over 's avonds, bij den haard, nadat Madeleine naar hare Van Buul. Ik kom er alleen maar op neer omdat men anders zou kunnen ver moeden dat ik voor eigenbelang uit zou zijn geweest. Voorzitter. Wij zullen de notulen zoo wijzigen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring rekening 1909. b. Idem, houdende goedkeuring be grooting voor het dienstjaar 1911. c. Idem, besluit van den raad om de begrooting te wijzigen. d. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. e. Schrijven van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente, als antwoord op de missive hun gedaan naar aanleiding van het raadsbesluit. Het bestuur der Ned. Herv. Gemeente zegt niet op de gestelde voorwaarden te kunnen ingaan. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor alles te laten zooals het is in af wachting wat de Bossche sloot zal doen bij den aankoop der perceeltjes. Van der Ven. Is het bestuur van de Bossche sloot competent om daarover te oordeelen. Voorzitter. Neen, doch wij zullen zien wat dat bestuur zal doen. Later moet de raad dan toch beslissen. Het kerk bestuur schrijft ook over dat hek, maar deze kwestie staat er geheel buiten. De schutskooi is later verplaats naar achter de pastorie en daar is toen geen akte van opgemaakt, zoodat het niet ten name van de gemeente is gesteld 't Is nog van ouden datum. Gedurende 40 jaar is het zoo. Voor kennis geving wordt het schrijven aangenomen. Voorzitter. Van den districtsschoolop ziener is een schrijven ingekomen waarin hij zijn bevreemding uitdrukt over het besluit van den raad om een gedeelte der school als pakhuis te verhuren. Hij schrijft dat hij zich krachtig tegen dit besluit zal verzetten. Men moet het lokaal behoorlijk verbouwen of anders zal het gevolg zijn dat de school moet worden afgekeurd De Voorzitter. U ziet wel dat men met een besluit zoo maar voetstoots ge nomen, in botsing kan komen met andere kamer reeds was gegaan want hij had be- Bloten in hare tegenwoordigheid nooit meer over hem te spreken. En zeggen, riep hij, dat die kerel gepoogd heeft zijnen wil op te dringen, alvorens den strjjd op te geven 1 Hij moest waarlijk cot, stapel zot zijn, ant woordde Belpbégor* Die man had voorzeker eenen kbver in de hersens om zooiets te durven wagen. Stel n toch dien goochelaar eens vóór, bier in nw huis, de kleindochter van den hertog de Montbazon «zijne vronw noemend 1 Een barakepeler aan owe tafel, naast n in eenen zetel, gelijk ik mij na bier bevind, aan 't praten met eenen «pair" van Frankryk... Dat zou waarlijk gek wezen. Het doet my zelfs lachen, als ik er aan denk. Ah ahah En onze held lachte dat hij schaterde. Die vroolykheid was aanstekelijk en weldra was de hertog zelf aan 't lachen dat de tranen over zijne wangen rolden. Hy vond waarlyk pret in de redeneeringen van Paljas. Maar deze liet het niet daarbij alleeB hij trachtte voordeel te trekken nit de goede vooi beelden welke hij onder de oogen had. Inderdaad, hy was zeer dikwijls in gezel schap van echte edellieden, afstammelingen van de grootste familiën en hy stelde, onder andere vast dat hnnne kleeding veel eenvou diger was dan hetgeen hij droeg en dat hoogst genomen goed genoeg was om op een theater aan te trekken. Dank aan den kleermaker van het Hof was dit ongelijk echter spoedig hersteld. Na drie dagen kon hy zich ordeiyk op de feesten, die in het hotel de Montbazon gegeven werden, aanbieden en den hertog en zyne kleindochter in rijtuig vergezellen. De manieren lieten nog wel wat te wen— schen over, maar men begreep een zekere rnwheid by M, de Rollac, omdat het voor komen by hem alles deed vergeten hij was een flinke man. De taal, die was nog moeilijker te veran deren maar de misslagen die hy beging, werden aangezien als eigenaardige spreekwijzen. De hertog werd er allengs aan gewoon de groote edelman was des te toegevender daar hy verblyd was weldra een einde te belangen. Wat mij betreft, ik ben nog steeds dezelfde principes, dezelfde meening toe gedaan als vroeger. Van der Ven. Welke gevolgen zou het kunnen hebben, indien de schoolop ziener zijne bedreigingen doorzet. Voorzitter. Men zou ons kunnen ver plichten om de school te verbouwen maar dan op een heel andere manier, een manier waarop het de gemeente heel wat meer zal kosten dan wanneer men de school had verbouwd, tegelijk met de woning voor een veldwachter. Het lokaal is te laag iets waarover hij vroeger niets heeft willen zeggen. Uit zijn brief blijkt dat hij zich met een pakhuis in geen enkel opzicht kan vereenigen en nu ook op zijn puntjes zal staan en dan kan bet best gebeuren dat hij de school zal afkeuren en op sluiting zal aandringen. Van der Ven- En zal daar dan uit volgen dat wij een nieuwe school moeten bouwen. Voorzitter. Neen, dat niet, wij zouden de lokalen hooger moeten laten maken en vernieuwen en veranderen. Boom. Ik heb mijn standpunt uit eengezet en daar blijf ik bij. 't Is beter een woning dan een pakhuis. Voorzitter. Een pakhuis zal altijd hin derlijk zijn voor de school, want men moet wel in aanmerking nemen dat het geen ledig staande school is. Er wordt nog onderwijs gegeven. Van Buul. Het zal voor het onderwijs hinderlijker zijn als er een woning naast is gelegen waarin kinderen zijn, dan een pakhuis. Van der Ven. Dat ben ik niet met je eens. Van Stokkum. Dat hooger maken van de lokalen is toch wel doenbaar en be hoeft als geen ramp beschouwd te worden. Ik meen dat vroeger is gesproken van f 500 voor het veranderen van een wo ning en t 200 voor het schoollokaal. Voor dat bedrag zou mtn het zoo ook wel kunnen veranderen. Voorzitter. Mijn meening is dat men zoo niet zoo voordeelig zal kunnen bouwen. Van Stokkum. Iets meer zal het wel zijn, maar een nieuwe school behoeft er niet te worden gebouwd. Voorzitter. Ik heb mijn meening gezegd kannen maken aan al de moeilykheden welke voorgesproten waren uit het mishuwelijk ran Madeleine. Eene samenspraak welke bij bad met den kommandeur, zal bewijzen hoe hoog bij zijn toekomenden schoonzoon achtte. M. de Puffières was by M. de Montbazon een bezoek komen afleggen. Toen deze bem zijne inzichten meedeelde en zegde in hoeverre bet hnweltyk van Made leine met den ridder bepaald was, wilde de kommandeur protesteeren. Weihoe mijn waarde hertog, gij hebt de band van uwe kleindochter aan dien M. de Rollac geschonken. Hij beoogde geene andere belooning... Gij zoudt op eeue heel eerlijke manier awe schuld tegenover hem kannen betaald hebben mitsgadeiz een rijkelijk geschenk en awe bescherming om hom eene plaats te doen bekomen. Ik heb n daareven de redenen uiteen gezet, waarom ik in dat huwelijk heb toege stemd. De ridder is toch van te kleinen adel om in eeDe familie te komen gelyk de onze. Wat scheelt dat, vermits de koning zijnen adeltitel verhoogt en mij toelaat hem later den mijDe over te laten Derwijze zal Madeleine in rang niets verliezen. Goed 1 Maar dit alles zal aan dien gelukzoeker toch de persoonlyke vardiensten niet byzetton die hem ontbrekenhij heeft geene opvoeding genoten en is zoo gemeen van manieren. Het is een frank en openhartig man, misschien wat ruw, 't is waar, maar hij zal onze manieren wel leeren. Ik zeg dat het een gelukzoeker is. Het is een man die krachtig weet te handelen on geen hofjonker, dat erkent hij zelf. Wij lellen onder onze vooronders ook dergelijke manDen die nochtans onzen ge slachtsboom niet ontsieren, maar waarover wy fier zijn. Kortom, ik herhaal het n dat ik hem niet gnnstig beoordeel en d'Arpignol deelt volkomen myne zienswijze. Iodien de markgraaf een eigen oordeel bezat, dan zon het voorwaar de eerste maal en verder wil ik er niet op aandringen Ik heb gedaan wat ik gemeend heb te moeten doen als voorzitter van den raad Verder moet de raad het maar weten. Wel wil ik nog even zeggen dat het ten zeerste mijn verwondering heeft gewekt dat toen de school aan de Haarsteeg moest worden verhuurd aan den heer Prinsen, datzelfde lid, dat nu heeft voor gesteld om de lokalen van de school al pakhuis te verhuren, er toen op tegen- is geweest en gezegd heeft daar mag geen pakhuis in zijn zelfs geen bergplaats van verfwaren. Dat was toen zelfs in een ledig staande school en hier, waai nog onderwijs gegeven wordt, zegt dat lid, mijnheer van Buul, er moet een pakhuis van gemaakt worden. Van Buul- Best mogelijk. Voorzitter. Dat is toch in 't geheel niet consekwent blijven. Van Buul- Mijn p inciep was dat men die voorwaarden kan stellen en er toch evenveel geld voor zou ontvangen dan wanneer hij dat wel mocht. Nu zou het lokaal niet lijden, dat is in het voordeel der gemeente. Voorzitter. U is niet consekwent ge bleven. Van Buul. Ik heb mijn opinie gezegd en het kan mij niet schelen of er een woning komt of een pakhuis, 't is mijn best hoor. Van der Ven. Ik blijf bij hetgeen ik toen gezegd heb n.l. dat het veel voor deeliger voor de gemeente zou zijn om er een woning van te maken, 't Zou ongeveer f 80 voordeel voor de gemeente geven. Maar laat dat nu minder zijn, al was er geen voordeel bij, dan nog zou ik het beter vinden. Daar straks is ook door den heer van Buul gezegd dat hij er liever, voor wat het onderwijs betreft, een pakhuis heeft staan dan een woning. Ik geloof echter, vooral daar niet altijd de patroon in zoo'n pakhuis zal zijn en men brengt er manden, dat het onderwijs niet veel vruchten zal dragen. Van Buul. De raad heeft het besluit toch genomen toen ik het plan geopperd heb. Boom. Kan niet afgewacht worden tot dat de schoolopziener hier persoonlijk eens komt. Voorzitter. De school staat er nu al zijns levens zijn, antwoordde de hertog spot tend. Het is geenszins bewezen dat nw oordeel het goede is omdat hij het deelt. Het tegenovergestelde is er toch ook niet nit te besluiten Ik vind Rollac naar mijnen zin. Penh 1 als voorkomen, ja. Het is een flinke welgebouwde kerel. Uw kamerdienaar is dat ook. Hy iB sterk De goochelaar Belphégor was dit waarschijnlijk ook. Hjj was w-t vermagerd bij zijne aankomst, maar dit is te begrijpen 't is bet gevolg van zijne vermoeienis en van het... ongeval dat hem was overkomen maar op die eenige dagen dat hij hier verblijft, is hij reeds ganBcb veranderd-.. Kortom, in uwe oogen is M. de Rollac volmaakt? Hy heeft vele goedo hoedanigheden hij is gedienstig, vol eerbied en voorkomend voor mij en altyd wel cezind. Zijn gezelschap be haagt mij en zal mij nog meer aanstaan als ik hem beter zal kennen. En Madeleine, wat denkt zij erover Ha dat had ik verwacht, In den beginne heeft Madeleine bem zeer koeltjes onthaald. Ziet ge wel Zy kon hem niet verdragen. Dat had ik wel voorzien. Zij wilde zelfs van hem niet hooren spreken. Daarop zou ik mijn hoofd verwed hebben. Maar opeens is zij veranderd. Uit eigen beweging Ja, uit eigen, vryen wil. Zonder eenig aandringen van uwentwege Zonder het minste aandringen. Welnu? En nu Bchijnt zij hem zoo hoog op prijs te stellen, als zij hem vroeger minachtte, Zoo I zoo 1 Het is nochtans zóó. Ik ben er over ver wonderd. Dat geloof ik Maar zijt gy het wel zeker 0/ ik zeker beu van hetgeen ik vertel i Neen, neen, ik vergis mij niet, gij zult ove rigens zelf kunnen oordeelen. Gij znlt de joDge vrouw niet meer herkennen. Zy, die vroeger altijd droefgeestig, afgezonderd was, is nu zoo lang zoo. Bovendien kan de school opziener eiken dag worden verwacht. 21 December schreef hij al dat hij zou komen, we kunnen dus goed wachten. Van Buul. Ik begrijp niet dat de heer van der Ven zich nu zoo tegen het oesluit verzet wat hij zelf eerst heeft goedgekeurd. Van der Ven. Ik neem de zaken van den voordeeligstenkant voor de gemeente. Van Buul. U hebt toch voor gestemd. Van der Ven. Omdat ik niet anders kon. Voor verbouwen was geen geld en daarom stemde ik 'tin finantieei belang voor uw voorstel van een pakhuis, doch ik blijf bij mijn meening een veldwach terswoning is beter. Na nog eenige discussie wordt besloten af te wachten tot dat de schoolopziener persoonlijk een bezoek heeft gebracht. 2. Verzoek van P. Prinsen c. s. om verhooging der bijdrage aan een tele foonhouder te Haarsteeg in verband met I de eventueele oprichting eener publieke spreekcel te Haarsteeg met voorstel van B en W- Door de bewoners van wijk E wordt in hun adres gewezen op het groote belang van een spreekcel en nu de ge meente Haarsteeg, mits Vlijmen een kleine tegemoetkoming aan den telefoon houder geeft, een spreekcel zal maken, verzoeken zij den raad gunstig op het adres te beschikken Voorzitter. De telefoonhouder krijgt voor het langer openhouden van zijn kantoor een bijdrage van f20 per jaar. Daar wij overtuigd zijn van het groote nut van een publieke spreekcel voor de industrie en handel voor de bewoners der Haarsteegsche zijde, stellen wij voor de bijdrage te verhoogen met f 10 en alzoo te brengen op f 30 «et ingang van 1 Januari 1911, mits er natuurlijk eene publieke spreekcel komt- Van der Ven. Weet u wat de op btengst is per jaar. Voorzitter. Ik geloof dat dit betrek kelijk* weinig is. Maar wij achten een bijdrage van f 30 voldoende omdat de man toch een geheelen dag thuis is. Van der Ven. De uitgaaf behoort toch gerechtvaardigd te zijn aan de inkomsten. Voorzitter. Het aantal gesprekken kan men niet als maatstaf nemen. Vroeger was ik ook van die meening toegedaan, vroolyk, spraakzaam geworden, en nooit ont glipt er nog een traan aan bare oogen. En waaraan schrijft gij die verandering toe Aan twee redens de eerste '8 de onver scbilligbeid welke zij nn gevoalt voor den man wien zij, na zooveel jareu gemeenschap pelijk leven, nog eene zekere liefde toedroeg, tot op den dag dat zij dnidelyk heeft geweten wat hij waard was de tweede is een nienw gevoelen dat in haar hart ontstaan is voor een jongen, schoonen man, die haar overigens ook de innigste liefde toedraagt Kortom, zij is op den ridder verliefd, daaraan valt er niet mear te twijfelen. Die verandering is waarlijk zoo spoedig gebenrd. Wat wilt gij er aan doen Het adellijke bloed is eindelijk in Madeleine opgebruisebt. En daarbij de vrouw iB zoo een zonderling, zoo een veranderlijk iets. Een wijsgeer heeft het gezegd het hart der vrouw is een onpeilbare afgrond. Och 1 mijn waarde komm&udeur, laat de wijsgeeren met vrede. Als men goed nagaat wat er gebeurt, dan moet men het heel na tuurlijk vinden en ik ben verrukt over eene gebeurtenis die weer de vreugde aan mijnen haard brengt. De wederzijd&cho genegenheid welke tn8echen M de Rollac en mijne klein dochter bpstaat valt juist in mijn plan dit huwelijk zal menige moeilijkheid uit den weg mimen. Zoodat mijne opmerkingen hier niet van pas komen, zei M. de Paffiéres op bitsigen toon. Geloof me vrij, heer hertog, dat al wat ik gezegd heb. enkel ingegeven was door mijne bezorgd heid voor de zaken die de familie aanbelangen. Ik twyfel geenszins aan nwe goede inzich ten maar zij znllen de mijne niet het minBte wijzigen, mijn baslnit is genomen- Ik zie het wel, gelief mijnen al te grooten ijver te verontschuldigen, alsook mijn oordeel over eenen man die nwe genegenheid en de liefde uwer kleindochter heeft verworven (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1