Summer 17. Zondag 26 Februari 1911. Tweede Blad Gemeentefaadsveigadering. MOBACH Cie, Zwaai Zoolledei en Cioupons, 34c Jua.g Advertentién. Gestookte Citroen Doet Uw voordeel Sea partijtje Geitenchroom W. BREKELMANS, Ó\J\PENLAND. tielgië. Frankrijk. Rusland. Reclame. China. RINNENLAND. Distillateurs le Klasse, DEN HAAG. VLIJMEN. 4. Voorstel van B. en W. tot het vrerleenen van een eervol ontslag aan den onderwijzer H. A. M. van der Lin den met ingang van 1 April 1911. Voorzitter. Op 15 Januari waren er maar 23 leerlingen meer die de open bare school bezoeken en bij 41 leerlin gen moet er een onderwijzer van bij stand zijn. Aangezien echter de bevolking uitsluitend uit Katholieken bestaat die toch de Fratersschool bezoeken zullen .er half Maart, wanneer er weer de school verlaten, niet veel meer leerlingen over blijven dan 8 of 10. Wij stellen dan ook voor eervol ontslag te verleenen aan den Heer v, d. Linden onder dankbetuiging voor de vele diensten het onderwijs be wezen. Zooals de heeren weten wordt v. d. Linden op wachtgeld gesteld. Van Stokkum. De vorige onderwijzer staat die ook op wachtgeld. Voorzitter- Neen, die was juist op tijd heengegaan Er staan geen andere op wachtgeld dan Mej. Prinsen en nu mijn heer van der Linden, waarin de gemeente moet bijdragen. Bij acclamatie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 5- Wijziging begrooting 1910 Eenige posten die overschreden zijn worden na voorlezing daarvan, af- en overgeschreven. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van art- 61 der plaatselijke politie verordening. Voorzitter. Het zal de heeren wel niet onbekend zijn gebleven dat hier dezen winter door velen, vooral door arbeiders misbruik is gemaakt van het spelen op de barak In de herbergen. Hoofdzakelijk door de werkende klasse is in de afge- loopen wintermaanden meer dan f 800. verspeeld. Was het gedaan door een andere categorie van personen die hun geld daarvoor goed kunnen missen dan had ik misschien nog niets gezegd maar nu het werklieden zijn acht ik mij daartoe verplicht, 't Is mij bekend dat men 's avonds met z'n weekloon van 8 a 9 gulden een café binnen ging en dat dan achtereen verspeelde ja dat men zelts nog 10 gulden bij leende en het dan weer verspeelde zonder dat men nog een prijs had. Het directe gevolg hier van is dat in de desbetreffende huis houdens meer armoede heerschte dan noodig was en door vele huisvaders aan de vrouw en kinderen datgene werd onthouden waarop zij rechtens aanspraak hadden. Het wordt dus tijd dat hieraan paal en perk worde gesteld, het is een zaak van algemeen belang. Om dit misbruik tegen te gaan stellen B. en W voor art. 61 van de politie verordening te wijzigen en wel zoo dat het zonder vergunning van het hoofd der politie verboden is barak- of bi'jart- concoursen of kegelwedstrijden te hou den. Ik kan dan vergunning verleenen als ik wil, want het ligt niet in mijn be doeling om het geheel te verbieden. Als men een concours uitschrijft en als prijs stelt een konijn of haas dan verleen ik gaarne vergunning maar niet als er prijzen worden gesteld van 80 a 100 gulden, dat is een prikkel om geld te vermorsen. Met ingenomenheid wordt dit voorstel aangenomen. 7. Benoeming stembureau 1911. Na heel wat stemming wordt het stembureau als volgt samengesteld. Voorzitter de Burgemeester, plaats vervangend Voorzitter de heer Zwaans, leden de heeren Boom en van Stokkum. plaatsvervangende leden de heeren van Wordragen en van der Ven en als 4e lid de heer van Helvoirt. Voorzitter. Tijdens de vacature voor een 2en veldwachter heeft de nachtwaker Roozen deze dienst gedaan en ik mag zeggen hij heeft dat gedaan op uitste kende wijxe. Met alle lof heeft hij zich van zijn taak gekweten, al deed hij 's nachts van 115 uur dienst, over dag was hij steeds op zijn post. Billijk is het dat wij hem daarvoor eene gratificatie verleenen van f 25. Aan Van Haperen hadden wij in dien tusschentijd f50 als salaris moeten geven, zoodat de gemeen te er toch nog f25 voordeel bij heeft. Boom. U vergeet nog er bij te zeggen dat ook in dien tijd veldwachter Hollander een dag of 10 ziek is geweest en hij toen overal alleen voor heeft gestaan. Bij acclamatie wordt besloten f25. gratificatie aan Roozen te verleenen Voorzitter. De stierhouder van de Haarsteegsche zijde dhr. Vermeulen is niet genegen meer voor f60 een stier te houden. Wij hebben toen gezegd, dan zullen wij het bedrag met f25 ver- hoogen en brengen op f85, doch Ver meulen wenscht meer te hebben, die vraagt f 100. Minder doet hij het niet. B. en W. vinden een bijdrage van f 100 nog al hoog. De heer de Vaan wijst er op dat naar proportie gerekend de stieren in Vliimen dan evenduur zullen zijn als in de Haar steeg, reden waarom hij voorstelt aan Vermeulen een bijdrage van f100 te verleenen. De heer Mommersteeg zegt dat het jammer is dat de gemeente Haarsteeg, alleen maar door een beetje dwingerij, haar stierenhouders verboden heeft op boete van f 5.koeien te dekken van den Vlijmenschen kant. Eenige leden wijzen er op dat het een onderlinge kwestie is geweest en dat er in Haarsteeg zijn die zelf een stier willen houden. De Voorzitter geeft in overweging geen kwaad met kwaad te vergelden al heeft de gemeente Haarsteeg dat besluit genomen, zonder z.i. daarvan motieven te hebben en niet te bepalen dat koeien van Haarsteeg niet gedekt mogen wor den door de stier van Vermeulen. Spreker zou in deze netter willen han delen. Wel geeft hij in overweging het dekgeld iets hooger te stellen voor Haarsteegsche ingezetenen. Met algemeene stemmen wordt na eenige discussie besloten f 100 subsidie te verleenen onder voorwaarden echter dat hij het geheele jaar een goedge keurde springstier moet houden. Voorzitter. Van den heer Huizinga rijksland- en tuinbouwleeraar te Breda is een schrijven ingekomen waarin hij ver zocht om op een perceel grond gelegen in het Ven, een proefveld aan te leggen. Het vorig jaar is het ook gedaan en toen heeft het een gunstig resultaat afgeworpen. Nu wenscht hij de proef voort te zetten, 't Kost ons niets dan eenig arbeidsloon. Wordt goedgevonden. De heer Boom wijst er nog op dat bij de behandeling van de begrootiug in overweging is gegeven om dit jaar niet aan de verbetering van de landerijen te werken, dan alleen bij werkloosheid Aangezien er in de afgeloopen maanden nogal werkeloozen zijn geweest, hebben wij besloten om zand te laten rijden van den Meerheuvel, in het hst nog aan wezige gat. Kan men nog 14 dagen daarmee doorgaan dan komt men gereed en kan alles, ook de rails worden op geruimd. Na eenige besprekingen wordt besloten met het werk door te gaan totdat men gereed is. Van der Ven. Naar aanleiding van punt 7 der agenda, dus nu wij aan den vooravond staan van verkiezingen, wil ik deze vraag stellen Heeft de raad de bevoegdheid om, wanneer men dat voor het algemeen belang nuttig oordeelt, de café's op gezette tijden te sluiten o: behoort dat tot de competentie van B. W. Voorzitter. Bij politie-verordening is bepaald dat om 11 uur de café's ge sloten moeten worden. Ik geef dan ge legenheid tot half 12 om te betalen en de café's te ontruimen. Bevindt zich na half twaalf nog iemand in het café dan wordt proces-verbaal opgemaakt. 1 Jan 1910 is deze maatregel ingevoerd. We kan ik het politie-uur verlengen en ook kan ik wanneer zulks in het belang van de goede orde gewenscht is alle café's of enkele vroeger sluiten. Maar 't gewone politieuur wordt door den raad vastgesteld. Van der Ven. Gedurende de verkie zingen worden de café's om 5 of 6 uur geopend, kan de raad daar dus veran dering in brengen. Voorzitter Ja. Nu gaan bij verkiezingen na 6 uur de café's open. Wanneer ik zie dat de openbare orde dreigt gestoord te worden door vechtpartijen of wat ook, dan kan ik de café's weer laten sluiten. Ik moet eerst een motief hebben.B v zoo als ik dat had toen ik em half negen de cafés heb laten sluiten. Van der Ven. Ik zou bij dagen van verkiezingen alle café's willen sluiten, behalve die noodzakelijk even bijaankomst van de treinen of trams open moeten zijn. Of ze een geheele dag gesloten moeten blijven, dat wil ik aan den raad over laten, doch ik zou beslist partij kiezen voor algeheele sluiting En wanneer ik dat standpunt inneem, dan doe ik dat ten eerste ter bevordering van de drank bestrijding en tot verhooging van het kiezerspeil 't Is een eisch der beschaving dat verandering in de toestanden zooals die hier zijn, gebracht worde. Voorzitter. De motieven die u aan haalt zijn heel goed gegrond, maar ik vermeen, dat het drankmisbruik er niet door gebaat zal zijn, indien de candi- daten of hunne familieleden bij hun thuis drank schenken. Ik geef echter gaarne toe, dat men niet die schandalen meer zal zien die men hier nog bij de laatste verkiezing heeft gezien, toen zijn er 's avonds nog klappen gevallen en is er nog procesverbaal opgemaakt, waardoor er een een maand gevangenisstraf heeft opgeloopen Den volgenden morgen heeft men wel berouw. De heer Boom wijst er op, dat deze maatregel veel te kras is. Men, en dat zijn de candidaten, moesten absoluut geen drank geven of laten geven, dat is minderwaardig en dient te worden gelaakt Laten de zittende leden op hun woord beloven, dat zij met dit verfoeilijk stelsel zullen breken en ik maak me sterk, dat het uit zal zijn. De Voorzitter en het lid van der Ven zijn het hiermede niet eens want men ran het nu van de zittende leden wel verwachten, maar komt daar iemand tegenover te staan en die zal geven o aten geven, dan zal het zittend lid we de dupe worden. Van Helvoirt. Wanneer ';hooikarren, van elders komende dan toch een café mogen binnen gaan en vreemdelingen toch gelegenheid hebben om binnen te gaan in een tramstation, dan wil ik het voorstel wel ondersteunen. Voorzitter. Vreemdelingen mogen altijd worden toegelaten. Die kunnen dan een kop koffie krijgen, want alcoholhoudende dranken mogen die café's dan ook niet schenken. Van Oijen. Sluit de café's niet, maar zegt dat ze geen sterke drank mogen tappen, alleen maar bier. Voorzitter. Dat valt niet te controleeren. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer van der Ven ondersteund door de heeren van Buul en van Helvoirt in omvraag gebracht en met algemeeme stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter onder dankzegging de vergadering. Een groote staking op til? Telkens duiken er berichten op over de groote internationale zeeliedenetakinp, die reeds lang dreigt, maar gelukkig nog niet oniniddellij voor de deur schijnt te staan, Wij lezen nu in een bericht uit Brussel dat de algemeene secretaris van den inter, nationalen bond de Belgische en Nederl. ïavens afreist om de zeelieden daar voor slaking te winnen. Den derden Maart moei er een congres van afgevaardigden uit ver schillende vakvereenigingen in Antwerpen gehouden worden, om over de groote staking te beraadslagen. De secretaris heeft tegen een verslaggever gezegd dat het uitbreken der staking hoogst waarschijnlijk is, want verleden jaar heeft de reeders»ereeniging geweigerd met den bond der zeelieden te onderhandelen o«er verbetering der loonen en arbeidsvoorwaarden. Hij hoopt dat de staking juist zal vallen tijdens de Britsche kronings feesten. Het plan is, de zeelieden, die natuur lijk hun schepen moeten verlaten, onder te brengen in ontzaglijk groote tenten in de havensteden. Uit de Fransche Kamer. Aan de orde is een interpellatie-Meunier, over bet tekort schieten »au de bestaande wetgeving tegen de congregaties. Briand antwoordt, dat men de congre gaties, die zoo diepe wortels in het land hebben, zoo maar niet van vandaag of mor- gen kan doen verdwijnen en vraagt de meer derheid haar vertrouwen in de regeering uit te spreken. De door Briand aanvaarde motie keurt de verklaringen der regeering goed en geeft het vertrouwen te kennen, dat zij de toe passing der wetten zal verzekeren. Het eerste gedeelte wordt aangenomen mei 262 tegen 238 stemmen, het tweede met 437 tegen 83 en het g heel met 258 tegen 242. Ond?r toejuichingen van de linkerzijde en van de uiterste linkerzijde wordt de ver gadering opgeheven. Door den voorzitter den heer H.Frielink Jr. te Amsterdam, werd het onderwerp ,Geza- menlijke inkoop van grondstoffen* ingeleid. Na een uitvoerige discussie werd met alge meene stemmen de volgende motie aange nomen De Nederlandsche Bond van Schoenmakers- PatroonsvereenigingeL, in jaarvergadering bijeen te VGravenhage, den 22 Febr. 1911, gehoord de inleiding en de besprekingen omtrent gemeenschappelijken inkoop van grondstoffen, draagt het bestuur op ten spoedigste maatregelen te nemen teoeinde bet gezamen lijke inkoopen bij ouderling overleg, voor de leden van den Boüd mogelijk te maken, met de bedoeling te gelegeneriijd te geraken tot de oprichting, betzij van verschillende plaatselijke- hetzij van ééue landelijke coöpe ratieve inkoopvereeuiging. Gener aal-majoor jhr. L. C. vd. Brandeler f Gisterenavond overleed generaalmajoor L. C van den Brandeler, gouverneur der Kon. Militaire Academie, in den ouderdom van 55 jaar. Zijn opleiding ontving hij aan de K. M. A., waarna op 5 Juli 1876 zijn benoeming volgde als 2e luiteuant der infanterie, 31 Maart 1881 werd hij bevorderd tot len luitenant en 20 Februari 1893 tot kapitein. Als zoodanig stond jhr v i. Brandeler tevens aan het hoofd der militaire ver kenningen. Zijn loopbaan als hoofdofficier bpgon op 22 Maart 1902 met de benoeming tot majoor, gevolgd door die van luit.-kolonel den 22e.n Maart 1904. In deze rangen was hij werkzaam als chef der 1 le afdeeling van het Departement van Oorlog, tot hij op 16 October 1905 werd aangewezen om de op- volger van generaal Sabrnn te zijn als gouverneur der Kon. Militaire Academie. 1 Mei 1908 volgde zijn promotie tot kolonel en 1 Nov. 1910 die tot generaal-majoor der infanterie. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nas8au en het Legioen van Eer, ridder der Pruisische Kroonorde. 3urgers en militairen roemeo hpm als een edelman in de nobelste beteekenis van het woord. Een bloedbad. De Times-correspondent te Teheran be vestigt het bericht, dat Russische troepen uit Ardebil het Perzische grensdorp Vera- roem hebben uitgemoord, daarbij een 50-tal manueD, vrouwen en kinderen doodend. Het bloedbad zal gelukkig geen nadeeligen in vloed hebben op de betrekkingen tusschen tusland en Perzië, want de Russische re- geeriug heeft zich gehaast haar ditp leed wezen te betuigen over het gebeurde. Vrouwen behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke boofdpijD, duizelig- ïeid en schemeringen voor de oogen, rheu- matiscbe pijnen, hartkloppinger en gij o afgemat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden bpgonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is Vele vrouwen zijn er toe geneigd om der gelijke verschijuselen toe te schrijven aaD hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen heb ben en niet wetend hoe vaak deze belang rijke organen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als bovenstaande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk ver richten. Velen verwaarloozen deze verschijn- selen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die eene totale verwoesting iler nieren tengevolge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmiddel- lijk niet bet genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen volkomen geschil voor hun belangrijk werk. Zij komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende on zuiverheden af, die de bovenstaande ver schijnselen veroorzaakten en waaruit teven» waterzucht, rheumatiek, reodenjioht, urine- atoomissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juist •pelling van den naam) zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij de Wed. Orie-Dumonlin Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst vai postwissel k f 1,75 voor één, of f 10.voor zes doozen. 448 Gisteren, zoo meldt een telegram van 23 dezer, zijn in Charbin 20 Chineezen aan de pest gestorven. In de buurt van Charbin heeft men een Chineesch dorp gevonden, waarvan alle bewoners aan de pest waren gestorven. Men had de lijken niet opgemerkt eerst, omdat zij allen onder een dikke sneeuw- aag begraven lagen. te bekomen a.s. Maandag of Dins dag aan het spoor, of bij J. FRANSSEN, St. Ant. Parochie Waalwijk, voor f 3,25 per mud en 21 cent per kop. 446 Gevestigd Anno 1821. LEVEREN PRIMA Arbeidswet Het bureau der R. K. Vakorganisatie heeft aan den minister van landbouw nijverheid en handel en aan de 2e Kamer een adres ver zonden en naar aanleiding van het Ontwerp van de Wet lot wijzigiDg der Arbeidswet, waarin ten opzichten van deo wettelijk ge- regelden arbeidsduur voor vrouwen en jeugdige personen, eenige verbeteringe.B worden voorgesteld, welke verbeteringen echter volgens adr. niet voldoen aan de eischen, welke tot de zedelijke en atotfelijke verheffing van den arbeidersstand, aan den wetgever mogen gesteld worden. Adr. geeft daarom een aantal wijzigingen in overweging. Ned. Bond van Schoenmakers- patroonsvereenigingen In het Zuid-Hollandech Koffiehuis ie 'b Gravenhage hield gisteren do Nederl. Bond van Schoenmakerspatroons-vereenigingen zijn jaarvergadering. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Frielink Jr. te Amsterdam en P van Nieuwbnrg te Zaandam, werden her kozen. Bepaald werd dat de volgende jaar vergadering te Hilversum zal worden ge houden. Behalve deze punten werden in de voormiddag-vergadering nog eenige andere zaken van hnishoudelyken aard afgedaan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de Bond steeds in ledental toe- aeemt en op vruchtbaren arbeid in het af geloopen jaar kan wijzen. U !T uir op fust in alle sterkten. SPECIALITEITEN IN 126 door Uw LEDER te koopen aan onderstaand adres. Zwarte Geitenchroom k 30 ct. per voet. i Bokxrnnds k 40 n n Bruine Liezen k 87 /2 n pond Brejde Satin Liezen k 77/r it n Ook stee da voorradig: Uitsluitend voor reparatie licht Zoolleer en Binnetixoolleerbuidenbruine en zwarte Croute, alles zeer concurreerend. Ter opruiming middelzwaar k 25 cent. Orders aan oubekenden worden niet uit- gevoerd, zonder opgaaf van goede referentiën Aanbevelend, 407 Handel in Leder en Touwerij, Waalwijk. WecUrverkoopers aanzienlijk rabat. van het 9* rI I»

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5