Derde Blad. Provinciaal Nieuws. INDUSTRIEKLEN. Uitvoeringen, Nummer 17. Zondag 26 Februari 1911. 34e Jaargang. De Kamer van Kooohandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1910 Heeren Industrëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. BESOIJEN. Uitvoering te geven door het Gemengd Koor Vooruitgang zij ons Doel*, van Waalwijk en Besoijen, op Dinsdag 28 Februari in de zaal van den heer D. van Zaken. Aanvang 71/» uur. Zie Programma's BAARDWIJK. Concert door de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst4, te Baardwijk, op Maan dag 27 Februari 1911 in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt. Aanvang 7 uur. Zie Programma's NIEUWKUIJK. Groot winter-concert te -geven door de liedertafel >Oefening Baart Kunst*, van Nieuwkuijk en Onsenoort, op Maan dag 27 Februari 1911 in de zaal van den Heer G. de Bont. Aanvang 61/» uur precies. Zie Programma's Waalwijk 25 Febr. 1911. Zusters in Waalwijk. Dank aan de welwillende medewerking van Z.Eerw. Heer Pastoor en van het Kerkbestuur der St. Antoniusparochie, zullen binnenWort de Dochters van O. LVrouw van het H Harthaar eerste huis in Nederland in die parochie ves tigen. De Congregatie der >Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hait* werd gesticht te Issouduir in Frankrijk door den H. Eerw. Pater Chevalier, tevens stichter der Missionarissen van het H. Hart (Tilburg Door de vervolging onder minister Combes gedwongen FVankrijk te verlaten vestigden zij haar hoofdze tel te Thuin in het Zuiden van België. Reeds meer dan 100 van haar (waar onder verscheidene Nederlandsche) wer ken er met de Missionarissen van het H. Hart in de missiën van Australië, terwijl de overigen in Europa zich wij den aan het onderricht van kinderen en aan ziekenverpleging. Ofschoon vooreerst nog op zeer be scheiden voet, zullen ze dat werk ook te Waalwijk beginnen. Binnenkort zal reeds eene bewaarschool voor de kin deren der St. Antoniusparochie worden geopend, en verder stellen de zusters, naar mate harer krachten, zich beschik baar voor het verplegen van zieken aan huis. We hopen dat zij bij dit werk van naastenliefde in Waalwijk en de geheele Langstraat, aller sympathie mogen ver werven. De directeur der Vakschool. De Ned. Leder industrie schrijft o.m. over bovenstaande benoeming We noemen die tijding heuglijk, niet alleen omdat men hierdoor weer een groote stap nader tot het doel gekomen is de tot-stand-koming der looiersschool, maar tevens om de keuze, die de mi nister gedaan heeft in den persoon van den heer Van Gijn. Het is o-i. inder daad primo van groot belang, dat een Nederlander tot deze betrekking be noemd is en men niet tot het buitenland zijn toevlucht heeft behoeven te nemen een landsman, die uit den aard der zaak veel beter dan eenig vreemdeling op de hoogte is van'toestanden en ver houdingen, waarin de ledernijverheid en de schoenfabrikage verkeeren, iemand die Hollandsch denkt en voelt en de Nederlandsche belangen beter kent. De taak, die den heer Van Gijn hier wacht, is hoogst gewichtig en vereere,nd, maar ook moeilijkwe hebben echter het volle vertrouwen, dat de benoemde alle bezwaren zal weten te overwinnen, die aan het ambt verbonden zijn, vooral daar hij zal ter zijde worden gestaan door nog twee leerkrachten en het hem ook niet zal ontbreken aan medewerking uit vakkringen. Spoedig zal, naar we vermoeden, nu een begin gemaakt worden met den bouw der school, waarmede men wellicht gewacht zal hebben om over detail- quaesties eerst den directeur te raad plegen. Met kracht hopen we dan, dat dit werk ter hand genomen worde, opdat eindelijk deze hoogst nuttige en noodige inrichting verrijzen zal. Ook voor de gemeente Waalwijk, welke zich in deze zooveel moeite en kosten heeft getroost, welke zoo op de bres heeft gestaan voor de vakschool, is het en zal het steeds blijven een groote voldoening, nu deze zaak haar beslag krijgen zal. Een veer over het Hollandsch Diep Omtrent het plan tot het in het leven roepen van een veer van Willemsdorp naar den Moerdijk kan nog worden medegedeeld, dat behalve de proefvaarten op 1, 2 en 3 April, ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd Holland—België, van die datums af elke week op Zaterdag en Zondag tot October toe geregelde vaarten zullen worden onderhouden. Van verschillende zijden wordt in stemming met het plan betuigd en mede werking verleend, o.a. door den A N. W. B. en door de Ned. Automobiel-club. Aanbesteding. als muziek verheffende gezangen wat het nationaal bewustzijn en de liefde voor den geboortegrond aanzienlijk versterken zal. Het beste succes zij genoemde vereeniging dan ook van ganscher harte toegewenscht. BAARDWIJK. Op Vrijdag 3 Maart a.s om 8 uur des avonds zal de Officier belast met de leiding der schietoefeningen eene lezing komen houden in Baardwijk, bij den heer J. de Kort, Tramstation. Als een zeldzaamheid, in aanmer- king genomen de bevolking onzer ge meente, kunnen wij mededeelen dat in den loop van dit jaar bij leven en welzijn niet minder dan vijf gouden huwelijks feesten zijn te vieren. Hopen wij dat de jubilarissen allen het leven moge ge spaard blijven. A.s. Maandag zal door de Liedertafel >Tot bloei der Toonkunst* gevestigd bij den heer P- van Cromvoirt een concert gegeven worden met welwillende mede werking van den Heer Corn, de Bont, Humorist te Dongen. Het program zoo wel komisch als zang belooft een ge notvolle avond. Hopen wij dan ook dat door flinke opkomst men zoo'n avondje naar waarde weet te waardeeren. DRUNEN. Maandagavond hield de Drankweersbond St. Jan een algemeene nieuwgekozen geluk en durft hopen op den voortdurenden ijver van den nieuwen president die als lid van den Raad van Toezicht zich reeds verdienstelijk heeft gemaakt, spoort de leden aan tot spaar zaamheid en vlijt en matigheid, waar door zij hun eigen welzijn en den bloei der Bank zullen bevorderen, waaraan hij van zijnen kant als Geestelijk Adviseur zijne beste krachten hoopt te wijden. Op gebruikelijke wijze sluit de Voor zitter de vergadering. Op de kiezerslijst ^an de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbe drijf, jaar 191112, komen voor 142 werkman-kiezers en 23 patroon-kiezers. Vrijdagavond had de sluiting plaats van den dezen winter gegeven landbouw- cursus. De E.A. Heer Burgemeester hierbij tegenwoordig, dankte den leer meester en leerlingen voor hunne be toonden ijver en koestert den wensch dat de gegeven lessen de heilrijkste vruchten mogen voortbrengen. De leerlingen namen afscheid van hun Hendrik. Dit is nu de derde medaille, welke genoemde vereeniging voor haar internationaal concours van ons Vorsten huis ontving. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier is benoemd, de heer B. P. J. v. Schijndel, secretaris dezer gemeente. Van de werf der firma Gebr. v d. Rijken alhier is met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan >Raphaëlle" groot 300 last, gebouwd voor rekening van schipper A. Praat te Antwerpen. Onmiddelijk daarna werd de kiel gelegd voor een schip, groot 350 last, voor re kening van schipper Meijer te Gent. As. Maandag zal de rijvereeniging »Pegassus« alhier haar eerste rit doen door de gemeente, vergezeld door de harmonie. Zoo gauw als het nieuwe terrein der voetbalclub >Rapiditas« door beter weer in gunstige conditie is, zal het feestelijk ingewijd worden door een reeks wedstrijden tusschen eerste klasse clubs. Ook hier zal onze harmonie het hare leermeester den heer van der Linden uit «idoen om dit feest luister bil te zetten. Vlijmen over wiens gegeven onderwijs zij zoo ten vollen tevreden waren en rie- L i 77 V j, i 4 vergadering in de zaal der Jongens- De uitslag der aanbesteding van het c0ngregatie> Na de openingsrede van den Voor zitter, waarin deze sprak over de noodza- bouwen eener villa voor rekening van den heer A. Oerlemans Sz. te Capelle, onder beheer ran Jos. van Ree, architect alhier, is als volgt M. Hombergen Drunen 11180 J. Kooien Nieuwkuik 10980 W. van Heesch Waalwijk 8999 G. van Stokkum Vlijmen 8992 Wed. A. Aarts en Zn. Waalwijk 8991 G. van Dongen Raamsdonk 8699 A. Michael Aalburg 8680 J Quirijns Capelle 8500 C. Michael Vrijhoeven-Cappel 8420 Wed. Roovers en Zn. Waspik 8225 H Michael, Loonschen dijk 8175 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Voetbalvereenigiug Waalwijk Vooruit Wanneer het weer meewerkt, krijgen we morgen een competitie-wedstrijd op het terrein te Waalwijk en wel tegen Willem II* 2 (Tilburg.) De competitieafdeeling waarin W.V. speelt, is dit seizoen bijzonder spannend. De clubs zijn alle van gelijke kracht en hebben op den ©ogenblik allen nog een kans op het kampioenschap. W.V. staat op één na laatst op het ranglijstje met twee wedstrijden veiloren en één gelijk. Hun positie is dus niet zeer schitterend en moet er morgen in elk geval gewon nen worden, willen zij nog eenig recht op den eere-titel doen gelden. Daar het le elftal van Willem II vrij is, kan het 2e morgen sterk opkomen en zullen de geel-zwarten hun uiterste krachten in moeten spannen om revanche te nemen over de in Tilburg geleden nederlaag De wedstrijd zal om half drie aan vangen. Volksmatinée. Morgen, Zondag, zal de liedertafel >Oefening en Vermaak* op hare zaal, >Musis Sacrum* eene Volksmatinée ge ven, aanvang 12 uur precies. Uitgevoerd zal worden 1 Hymne, groot koor met accomp. van piano. de Vliegh. 2 Gothentrouw Wagner. 3 4 Soldatenkoor uit »Faust« Gounod. Wij maken liefhebbers van muziek er bij deze op attent, dat deze matinée, volgens ouder gewoonte, toegankelijk is voor iedereen. Vlugge expeditie Als een treffend staaltje, hoe snel het vervoer van goederen in deze dagen nog geschieden kan, verdient vermelding, dal de Nederl. H H. leer- en schoenfa brikanten, die op de tentoonstelling te Brussel hunne producten exposeerden, deze week hunne artikelen terug ontvin gen. De tentoonstelling is gesloten 12 November 1910 en wij schrijven heden 24 Februari 1911. Wij kunnen nog mededeelen, dat een schoenfabrikant hier ter plaatse een aan tal (een 40 tal) van de fijnste schoenen vermist. Liederen van Janmaat en Soldaat. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer talrijke lezers op bovenstaanden lieder bundel, waarvan reeds het 120 duizend tal verschenen is. Reeds de groote oplaag zegt voldoende hoe dit keurige boekje met zijn schat van liederen en gedichten zich in schier alle klassen onzer samenleving heeft ingeburgerd Het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging >Volksweerbaarheid», die bij duizend tallen haar vrienden onder alle natlonaal- gezinde partijen telt, verrichtte daarom een hoogstverdienstelijk werk dezen liederbundel, waaraan een groote be hoefte bestond en die uniek mag heeten voor zoo'n minimum prijs beschikbaar te stellen. Het kan niet uitblijven o deze bundel zal weldra op alle scholen in ons Vaderland zijn ingevoerd, en dan is van zelf de tijd niet verre, dat de dikwijls vulgaire straatliederen, overstemd zullen worden door deze zoo om tekst kelijkheid van drankbestrijding, gat hij het woord aan den W Ed Gestr. Hr. Houben uit Waalwijk. Deze bekende drankbe strijder boeide met zijn groot talent van dictie en voordracht ruim een uur het talrijke publiek. Z.W Ed.Gestr. wees op de verschrikkelijke gevolgen van het drankgebruik, hekelde en weerlegde op geduchte wijze de dwaze opwerpingen van nog helaas zoo vele vijanden van de drankbestrijding, toonde door cijfers de geldverslindingen door den drank vereischt, spoorde allen aan alles aan te wenden tot bestrijding van drinken en drinkgewoonten, zich mannen te toonen die zich niet laten leiden aan den zeker ten verderf voerenden leiband van ko ning alcohol, maar tot Gods eer en het welzijn van den evenmensch mede ce strijden tegen dien alles vernielenden vijand. De groote aandacht waarmede de toehoorders den spreker tot het einde volgden en het daarna loskomend applaus waren de beste bewijzen dat de rede indruk had gemaakt Nu gaf de gymnastiekvereniging der Congregatie eene welgeslaagde uitvoe ring. Wat hebben de jongens weer cranig gewerkt. Vooral de met Ben- iraalschvuur verlichte voorstellingen wa ren prachtig. Eere den leiders en uit voerders. De Voorzitter bracht dank aan den geachte spreker, aan leden en belang stellenden voor hunne trouwe opkomst, aan de gymnasten voor hunne mede werking en sloot met den Christelijken groet de vergadering. Op Donderdagavond 23 dezer had alhier de verplichte algemeene vergade ring plaats van de Bóeren-Leenbank. De Voorzitter opent om half 7 de vergadering met den Christelijken groet De kassier spreekt een behartenswaardig woord tot de leden over het groote nut der Leenbank en over hare zegenrijke werking van het afgeloopen jaar, om ver volgens over te gaan tot het geven van het verslag, waaruit het volgende is ontleend. Het ledental vermeerderde in 1910 met 11 en bedraagt 153. Uitgegeven Spaarbankboekjes 143. Voorschotboekjes 101. Bij het einde van 1909 was er na aftrek der teruggehaalde nog schuld aan spaargeld f74557,194. Ingelegd in 1910 f 73988,23, te samen f 148545,42*. Terug betaald in 1910 f63561,40. Bij het einde van 1909 was er te goed aan voor schotten f 50835,50, nieuwe voorschotten in 1910 f 13560,00, te samen f 64395,50 Bij het einde van 1910 wees het kasboek aan eene ontvangst van f 187908,21 een uitgave van f 176484,56, was dus in kas f 11423,65. De bank heeft een reservefonds van f2345,971/»- Na deze duidelijke opsomming van cijfers brengt de kassier dank aan zijne mede bestuursleden, aan den H E.W Heer Deken die volgens voorschrift van de Kerkelijke Overheid als President der Leenbank zijn ontslag neemt, aan den W.E. Heer de Kort die tijdens de ziekte van den kassier de administratie op zoo accurate wijze heeft vervuld, dank aan allen die hebben medegewerkt aan den bloei van de Bank en hij uit den wensch dat de Leenbank onder Godes zegen mogen bloeien en een weldaad zijn en blijven voor Drunen en Elshout. Een voorstel van het Bestuur om met goedkeuring van de Centrale Bank den renten-ingang een halve maand te ver vroegen werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Als president werd geko zen de heer H. G. Clerkx en als lid de heer P. van Loon te Elshout. De H-E. Heer Deken dankt de aan wezigen voor de belangstelling getoond door de trouwe opkomst, wenscht de pen hem een hartelijk tot weerziens toe. NIEUWKUIK. Dinsdagavond gaf onze harmonie haar jaarlijksch armen-concert voor eene overvolle zaal. Zoowel muziek als voordrachten werdtn uitstekend ge peeld eD oogstten zeer veel bijval. We brengen onze harmonie gaarne een woord van hulde voor hetgeen zij telkens bij uitvoeringen ten gehoore weet te bren gen en vooral wenschen wij haar bij deze gelegenheid een warm woord van dank te geven voor haar sympathieke daad de opbrengst dezer uitvoering ten goede te doen komen voor de noodlijdenden dezer gemeente. Donderdagavond bood de H.W.Ed. Gestr. Heer Jhr. W. de la Court, Be schermheer onzer harmonie >De Een dracht* aan dit gezelschap dejaarlijk- sche feestmaaltijd aan. Na een muzikale wandeling door het dorp, vereenigdeo de leden zich in hun vergaderlokaal waar de heer A. Merkx een welvoorziene tafel had bereid. Dat men deze tractatie goed liet smaken behoeft geen betoog; en nog tot laat in den avond bleef men onder vroolijke kout, afgewisseld door muziek en zang Dijeen, ten zeerste voldaan over deze gezelligen feestavond. BESOIJEN. Voor de vacante betrek king van onderwijzer aan de openbare school alhier heeft zich slechts een sol licitant aangemeld. Het bouwen van den nieuwen kerktoren voor de Ned. Herv. Gemeente, waarvan de aanbesteding onlangs heeft plaats gehad, is opgedragen aan den heer W. Schoep te Baardwijk. SPRANG. Dinsdag 7 Maart e.k. hopen de echtelieden H. v. Dongen en D. v. Ui'hoven (wonende t. o. de openb. school) hun 50 jarig huwelijksfeest te herdenken. Gelijk wij reeds in een vorig nummer schreven, zal de Chr. zangvereeniging Excelsior* alhier, Maandagavond om 6Va uur haar concert ten bate van den Algemeenen arme geven in het kerkge bouw der Ned. Herv. Gem. Naar men ons meldt marcheerde de verkoop van kaarten zeer goed, zoodat met grond een drukke en den arme voordeelige avond verwacht mag worden. De landbouwer L. R. kocht deze week een koe, die denzelfden avond dat hij ze kocht, dood in zijn stal lag- Voorzeker een leelijke tegenvaller 1 CAPELLE. De uitvoering van de gemengde zangvereeniging »het Rozen knopje* is bepaald op 21 Maart a s. in de zaal van den heer L F. van Dongen Door den langdurigen storm is het water zoo hoog gestegen, dat de com municatie met het pontveer is verbroken. VRIJH.-CAPPEL. In de plaats van Mej C. J Stegwee, die naar Amsterdam vertrok, is tijdelijk aan de bijzondere school te Loonschendijk benoemd Mej. A. J. Ouderland te Gorinchem. A. Klootwijk, landbouwersknecht alhier is, met ingang van 3 Ap il benoemd tot conducteur opdeElectrische tram te 's Gravenhage. WASPIK 21 Febr. Het concert van 1.1. Zondag, gegeven door de vereeniging >Volksvlijt en Volksvermaak* in de zaal van den heer P. van Dongen-Montens alhier, is in alle opzichten geslaagd. Alle nummers vonden zeer veel bijval bij het talrijk publiek, hetwelk genoot van den prettigen avond. Donderdag, 16 Maart a.s. zal hier jaarmarkt gehouden worden van paarden, rundvee, varkens, laken, linnen en kra- merijen. Voor de aanvoerders van vee worden premies beschikbaar gesteld. Mej. M. geraakte bij ongeluk in een diepen wiel achter hare woning. Op het hulpgeroep eener buurvrouw, die het ongeluk bemerkte, snelde de heer P. van Dongen-Montens ter hulp, wien hetmocht gelukken de drenkelinge met veel moeite van een wissen dood te redden. De Kruisboogschutterij >Willem Teil* alhier ontving nog eene prachtige bronzen medaille van Z. K. H. Prins De handel in vette kalveren gaat uitnemend, zij worden aan flinken prijs en vlug omgezet. Wolvee gaat met vluggen handel bij den geringen voorraad aan vaste prijzen. Varkens behouden eveneens goede vraag. Nuchtere kalveren en biggen staan stijf. Men besteedt voor vette kalveren 60 a 66 ets per K.G- Vette varkens 31 en 32 ets. per halve kilo, lichtere soorten 29 a 30 ets, vette schapen f 16 a f26 per stuk, biggen f9 a f12, nuchtere kalveren f 10 a f 18, konijnen f 0,65 a f 1.50, slachtklppen f0,60 a f0.70 en geiten f8 a f 14 RAAMSDONK(Dorp). Nog eenige jaren en onze boeren hangen den dorsch- vlegel als ouderwetsch voor goed aan den muur. Verscheidene landbouwers plaatsen in hunne schuur eenen motor gedreven door de goedkoope Electrische beweegkracht onzer centrale en koopen eene mooie, soliede dorschmachine, waardoor zij verkrijgen meer werk voor minder loon in korter tijd Vreemde sinjeurs. Verleden Dins dag werd onze gemeente bezocht door een >heer« van Duitsche afkomst, die met een z.g. Hollandsche bediende en een kruier, de bewoners goede linnen handdoeken te koop aanbood voor den fabelachtig lagen prijs van 4 cent. Een legio dozijnen van deze doeken werden door onze geen kwaad vermoedende dorpsgenooten besteld, dochjde levering, bepaald op den volgenden dag, bleef overal achterwege, zoodat allen de dupe zijn geworden van dit nieuwe surrogaat van oplichters. Quasi Perzische tapijten werden door den hoofdman van het prachtig trio te koop aangeboden voor 100 Mark, terwijl zijn Hollandsche bediende den koop lustigen in 't oor fluisterdeBiedt u maar eens f 20, ze moeten toch weg*. Een inwoner van Waspik kocht van de heeren een op 't oog flink kleed voor f 13, doch de tijd zal moeten leeren, of dit kleed al of niet van dezelfde fijne 1 qualiteit is als zijn solide leveranciers. Men wachte zich voor het schoone 3 tal en bestelle geen handdoeken, want men maakt zich slechts blij met een doode musch. RAAMSDONKSVEER, 23 Febr. In grooten getalen had men zich begeven naar de Chr School alhier, teneinde het zevenjarig bestaan der Afd. >Raamsdonk* van den Nat. Chr. Werkl. Bond te her denken Geopend met een rede door den Eere-Voorz. Ds. Meischke, had de bijeen komst een aangenaam en gezellig verloop. Verschillende voordrachten droe gen het hare daartee bij, terwijl eenige »Martha's« zorgden voor een goede tractatie, bestaande uit chocolade en broodjes. Het welvoorziene program werd afgewerkt, zoodat het wel tegen midder nacht moest worden eer de Vergadering gesloten werd. Uit de verschillende verslagen, die ge geven werden, willen wij alleen vermel den dat de Vereeniging goed bij kas is daar het batig slot f 161,47 bedraagt- Deze week werden alhier door de Kon. Marechaussees een drietal verlof houders verbaliseerd wegens het tappen of in voorraad hebben van sterken drank. In verband met ons vorig bericht omtrent de houtwerkersstaking kunnen wij mededeelen dat de werkgevers meer loon hebben toegestaan, doch door de arbeiders niet is geaccepteerd alvorens door de patroons een contract is ge- teekend, als waarborg voor 't vervolg. DUSSEN. Loop der bevolking over igio. Bevolking op 31 Dec. 1909 1660 mannen en 1626 vrouwen te samen 3286. Ver meerderd door: a. Vestiging 70 mannen en 94 vrouwen, b. Geboorten 62 man nen en 65 vrouwen. Vermeerdering 132 mannen en 159 vrouwen. Verminderd doora. Vertrek79 mannen en 89 vrouwen, b. Overlijden 27 mannen en 36 vrouwen. Vermindering 106 mannen en 125 vrouwen. Totale vermeerdering 26 mannelijken en 34 vrouwelijken. Zoodat de bevolking op 31 December 1910 bestond uit 1686 mannelijken en 1660 vrouwelijken. Totaal 3346 inwoners. Er werden 24 huwelijken gesloten en De Echo vin het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9