Tweede Blad Attentie. Provinciaal Nieuws. IN OUSTRIËELEN. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. BINNENLAND. Engeland. Nummer 18. Donderdag 2 Maart 1911. 34e Jaargang. De Kamer van Kooohandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1910 Heeren Industrëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kdmer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Bij het einde der maand Maart herinneren wij aan onzen nieuwen maatregel, dat wij over advertentie-gelden om de maand disponeeren. Duidelijkheidahalve deelen wij mede, dat elke advertentie (ook de abonne- meuts-advertenties) per keer worden geno teerd. Het is dus mogelijk dat degenen, die een abonnement per jaar hebben tegen een vast bedrag, de eene maand iets meer betalen dan de andere, omdat het blad de eene maand een keer meer versohijnt dan de andere, maar het totaal per jaar blijft zooals overeengekomen is. Wij hopen hiermee de verschillende vragers tevreden gesteld te hebben en volgen dezen stelregel tegenover elk adverteerder. DE ADMINISTRATIE. In den brief, waarin Briand ontslag vraagt als minister-president, wijst hij op de verzwakking van de republikeinsche meerderheid in de Kamer, waarop het kabinet steunde. Die meerderheid was in twee kampen verdeeld, waarvan het grootste de regeering trouw bleef, maar waarvan het kleinste, dat snel aangroeide, elementen bevatte, waarop de regeering gemeend had te kunnen bouwen. Voor den politieken van socialen vooruitgang, de politiek van orde en veiligheid, welke dit kabinet voorstond, was eensgezind heid der republikeinsche partij noodig. Briand constateert, dat er een buiten gewoon verwarden toestand is ontstaan tengevolge van wantrouwen en vijandige gezindheid jegens den minister-president. Zijn oproep tot het volgen van een politiek van ontspanning en vrede is niet begrepen; het tot stand brengen van hervormingen is op die wijze on mogelijk. Een ander ministerie zal mis schien in staat zijn de noodige eendracht tot stand te brengen. President Fallières heeft in den gisteren gehouden ministerraad tevergeefs ge tracht Briand tot andere gedachten te brengen. Het tweede ministerie-Briand heeft nauwelijk vier maanden bestaan. Het was den dag na de debatten, over de spoorwegstaking, op 4 November, dat het tweede kabinet-Briand geconstitueerd werd. Het eerste ministerie-Briand werd in Juli 1909 na den val van Clemenceau geconstitueerd. Briand zelf was toen echter al sedert 1906 minister. Hij trad toen op als minister van openb. onderwiis en eeredienst in het kabinet-Sairien. Hij bleef aan het hoofd van dat departe ment, toen Clemenceau het bewind aan vaardde, in October 1906 en na den dood van Guyot Deseaigne werd hi minister van justitie, welke post hij later met die van minister van binnen- landsche zaken (het departement van Clemenceau) verwisselde. Meer dan vijf jaar is Briand dus minister geweest. Gisterenmiddag heeft president Fal lières de presidenten van Kamer en Senaat, Brisson en Dubost bij zich ont vangen. Vandaag zullen er wel andere politici naar het Elysée geroepen worden en men heeft dan wat meer houvast voor de gissingen ten aanzien van Briand's opvolger dan op het oogenblik, nu tal van nameo, blijkbaar met het zelfde recht, genoemd worden. Gemak kelijk zal de oplossing van de crisis dit maal niet vallen. dat hij liep; want zij zagen dat een der leeuwen zich tot den aanval gereed maakte. De heer Hill sprong van xijn paard en loste snel een schot op den grootsten leeuw in de hoop, daardoor de aandacht van het dier af te leiden. Maar de kogel trof niet en de leeuw viel op den heer Grey aan, die van zijn paard sprong en een schot loste, dat den leeuw in den schouder trof, maar hem niet weerhield van den aanval, evenmin als een tweede schot, dat het wilde dier in den muil trof en twee snijtanden verbrijzelde. De leeuw wierp zijn slachtoffer op den grond en begon hem te verscheuren. Hij speelde er mee als een kat met een muis. De overige leden van het jachtge zelschap waren intusschen komen aan rennen en afgestegen en nu keerde de .eeuw zich tegen zijn nieuwe aanvallers, Sir Alfred en H. Pease losten iedereen schot, dat hem tusschen de ribben trof. iet herhaaldelijk gewonde dier keerde toen naar zijn slachtofter terag en vóór men in staat was geweest, den leeuw door een schot door den kop neer te vellen, was de heer Grey zóó deerlijk gewond en verminkt, dat hij, kort daarna den laatsten adem uitblies. Uit Lissabon wordt gemeld, dat zich te Setubal onlusten hebben voorgedaan, tengevolge van een coüflict tusschen stakende werklieden der fabrieken van geconserveerde levensmiddelen en de gewapende macht, die 'n aanval der ar beiders op genoemde fabrieken wilde beletten. De eigenaars van 16 fabrieken besloten de uitsluiting af te kondigen. Volgens een nader bericht is een deputatie der stakers te Lissabon aan gekomen, om bij de regeering te pro testeeren tegen het optreden der plaatse lijke autoriteiten. De infanterie vuurde in de lucht en de cavalerie deed een schijn-manoeuvre om den aanval op de fabrieken te be letten. Daarbij werden eenige personen waaronder 3 vrouwen, niet ernstig ge wond. Troepen zijn uit Lissabon naar Setu bal vertrokken om de orde te verzeke ren. De stakers wenschen, dat alleen aangesloten arbeiders tot de fabrieken zullen worden toegelaten, doch de eige naars weigeren dezen elsch in te willigen. op bet werkplan van den minister voor de eerstvolgende jaren staan de positieverbetering van de officieren, de ercadreering der land weer en de reorganisatie van de artillerie, 'en aanzien van het laatste ontwerp wordt /enigszin* in aansluiting san een denkbeeld van minister Van Rappaid) overwogen, of iet mogelijk is, een geschut-type (Krombaan- geschnt) te vinden, dat zoowel voor den velddienet als in de stellingen goede diensten kan bewijzen. De Grondwetsherziening. Naar de yTel/ verneemt, heeft de staats commissie voor de Grondwetsherziening nog geen beslissing genomen omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot invoering van algemeen kiesrecht te adviseeren. Wel is men over het algemeen gestemd voor nitbreiding van het kiesrecht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predo mineert het denkbeeld, om de beletselen daarvoor uit de Grondwet te doen vervallen, zoodat eventueel in de kieswet aan de vrou wen het kiesrecht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Twtede Kamer zullen vermoedelijk geen veranderin gen van beteekenis komen. Wel echter kuDnen belangrijke wijzigingsvoorstellen met betrek king tot de gemeentebesturen worden ver wacht. Debietrecht op tabak. Naar aan fDe Standaard' bericht word1 heeft de wets voordracht tot heffing van een debietrecht op tabak bij den Raad van State geen bezwaar ontmoet wat de zaak zelf aangaat. Wel adviseerde de Raad tot het aanbrengen van eenige kleinere wijzi gingen en tot grondige herziening, in over leg met het departement van justitie, van het hoofdstuk behelzende de bepalingen van strsfrechtelijken aard. Omtrent den dood van den heer Grey, broeder van den Brltschen minister van buitenlandsche zaken, op een leeuwen jacht, worden thans uit Mombasa nadere bijzonderheden bericht. Het struisvogelkamp bij het huis van Sir Alfred Pease, te Atti River, werd sinds eenlgen tijd aangevallen door leeu wen, en Sir Alfred besloot met zijn 2 broeders, den heer Grey, den hr. Hill en een paar andere heeren, jacht te ma ken op die leeuwen. Weldra vertoonden zich twee groote leeuwen. Zoodra de heer Grey die zag, gaf hij zijn paard de sporen en rende op hen aan. Zijn metgezellen schrikten van die vermetelheid en trachtten hem te waarschuwen voor het groote gevaar Wijziging der Militiewet. Omtrent den inhoud van het binnenkort bij de Tweede Kamer in te dienen wetsont werp tot wijziging van de Militiewet deelt de #N. Rott. Ct.' verschillende bijzonder heden mede, waaraan wg het volgende ont- leenen Minister Colijn sluit zich in menig op zicht bij de denkbeelden van zijn ambts voorganger aan. Zoo blijven het contingent (28,000 en diensttijd bij militie en landweer (resp. 6 en 5 jaar onveranderd. Het twee-ploegenstelsel blijft bestaan, maar aldus gewijzigd, dat de miliciens van eenzelfde bataljon ook allen op hetzelfde tijdstip (15 Janaari of 15 Juli opkomen. In tegenstelling met minister Cool wil mi nister Colijn het aantal compagnies onver anderd laten, maar aan elk regiment een vijfde bataljon toevoegen. Ook in het stelsel van minister Colijn zal de ploeg, die in Januari opkomt, veel sterker zijn dan de zomerploeg. Doelmatige indeeling van de someriichting en door de kazerneering van het blijvend gedeelte zal zorg worden gedra gen, dat steden als bijv. Amsterdam steeds in voldoende mate van geoefende traepen voorzien zijn. Het blijvend gedeelte zal in beperkten getale gehandhaafd blijven en in twee ploegen (elk van omstreeks 2000 man) moeten op komen. De gelegenheid tot nummerver wisseling zal in dien zin worden verruimd, dat deze zal kunnen plaats vinden tusschen manschappen van verechilleide corpsen (mits van hetzelfde wapen). Het instituut der viermaanders wordt afgeschaft en invoering van kaderplicht za worden voorgesteld, terwijl de oefentijd van het kader 4 maanden langer zal duren dan die van de gewone soldaten, ten aanzien van wie met een oefeningstijd van 8l/i maant kan blijven volstaan. De voor het kader bestemde miliciens znllen na 8% maand te hebben gediend, naar huis keeren en daarna in Mei van het volgende jaar nog eens voor 4 maanden opkomen. De 1500 militaire arbeiders (die in oorlogs tijd voor depottroepen zullen dienen) moeten 14 iqaanden onafgebroken onder de wapens blijven, waar tegenover staat, dat zg van alle herhalingsoefeningen zullen worden Trijge- steld. Daar de verwezenlijking van deze denk. beelden niet zonder verhooging van het eindcijfer der begrooting zal kunnen plaats vinden, zal de minister voorstellen over te gaan tot vrgstelling van de zoogenaamde koslwinoers. Voorts verneemt de rN. R. Ct./ dat nog Builenpest op Java De correspondent van yDe N. Ct.' seiat Te Soerabaja is vermoedelijk builenpest uitgebroken. Het bestuur nam krachtige maatregelen. Hollandsch-Belgische Commissie. Blijkens de jongste mededepliDg over de samenstelling der Hollandsch-Belgische com missie hebben van Nederland in het algemeen bestuur voor 1911 zitting de heeren Tyde- man, lid der Tweede Kamer; jhr. Van Nis pen tot Sevenaer, vice-president der Tweede Kamermr. Treub, jhr. Van Asch van Wijck, eden dier Kamer, en jhr. De Brauw, laast- genoemde tevens secretaris van het comité. De heer Tydeman zal de vierde bijeen komst, die te 's Gravenhage zal gehouden worden, presideeren. Bureau voor de R. K Vakorganisatie. Het Bareau voor de R. K. Va «organisatie ging in het jaar 1910 beduidend in leden tal vooruitniet minder dan 4905 leden won dit instituut aan. De Nederl, R. K. Timmerliedenbond en het Nederl. R. K. Arbeiders-Secretariaat leëiodigden op 31 Dec. 1910 om financi— eele redenen hun aansluitingtegenover dit verlies staat de aanwinst van het Ned. R. C. Secretariaat van Spoor- en Tramwegper soneel ySt. Raphael', den Ned, R. K. Goud en Zilverbewerkersbond en den Nederl. R. K. Gloeilichtarbeiders- en arbeidersbond, be nevens de spoedige oprichting van twee vakbonden, n. 1. een van fabriek en losse arbeiders en een van houtbewerkers. Het ledental klom van 10.847 op 1 Jan 1910 tot 15.752 op 1 Jan. 1911, met 17 vakorganisaties. dat de heer P. van Diem in dienst trad bij den heer A. H. van Schijndel. Als handwerker in dienst gekomen, heeft hij met grooten ijver, met voor- beeldlgen trouw, alle stadiums van dit hoogst belangrijke bedrijf medege leefd. Geen wonder dan ook dat deze dag niet ongemerkt voorbij kon gaan. Des morgens werd ten a&nhoore van 't geheele personeel en in tegenwoordigheid der firmanten en hunne families, door een hunner den heer Jan van Schijndel een hartelijk woord van gelukwensch gesproken en de jubelaris aan allen ten voorbeeld gesteld, als een ijverig, trouw en eerlijk arbeider, als een man, waar op een zaak, een bedrijf kan bouwen en steunen. Hij overhandigde hem daarna een prachtig gouden horloge met in scriptie. De Liedertafel der Kon. Stoom- schoenenfabriek zong daarna een Hij leve lang* en eenige toepasselijke num mers, en daarna sprak de jubelaris een hartelijk woord van dank aan patroons en medegezellen voor de hartelijke feli citaties. Ook wij sluiten ons gaarne aan bij de gelukwenschen hem gebracht. Storm. Door den hevigen storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, is het achterste gedeelte van de boerderij van C. B. aan den Galgenwlel, geheel omgewaaid. Voetbalvtreeniging W. V. Het slechte weer was Zondag j 1. oor zaak, dat de wedstrijd tegen Willem IIs voor de 2e maal moest worden afgelascht. Zondag a.s. komt B. V. C. (Bosch naar Waalwijk. Met groote belangstelling zien de voetbal-enthousiasten dezen wed strijd tegemoet en hopen we dan ook dat het weer geen spelbreker zal worden. Carnaval. De vastenavonddagen, die een zeer kalm verloop hebben gehad, behooren weer tot het verleden. De liedertafel Oefening en Vermaak gaf Zondagmorgen op hare zaal Musis Sacrum, een Volksmatinée dat slechts matig werd bezocht, wat zeer jammer is daar het programma dat een aantal fraaie koren en een tenor-solo bevatten, uitstekend werd afgewerkt. De buitengewone voorstelling door het Nederlandsch Tooneel-Ensemble, onder directie van Albers en Cheval, die Zondag avond op de concertzaal van den heer Ant. Gerris plaats had, was druk bezocht- Hoog Bezoek en Brand In de Jonge Jan werd over 't algemeen genomen goed weergegeven. De voorafgaande voordrachten vielen in 't geheel niet in den smaak en daarom zullen we over dit ensemble maar niet veel meer zeggen. De uitvoering die Zondagavond door de tooneelclub van de St. Paulusver. op de St. Pauluszaal werd gegeven was zeer druk bezocht. Het mooie drama werd evenals Zon dags te voren, op uitstekende wijze vertolkt. Waalwijk 1 Maart 1911. R. K. Bizonder Onderwijs Naar wij vernemen is 't pand van Mevr. de wed. de Greeff-Rath, gelegen naast het Bondsgebouw aangekocht om daarop eerlang eene inrichting te stichten voor 't geven van bizonder onderwijs aan jongens. Zijn wij goed Ingelicht, dan zal de school komen onder leiding der eerw. Fraters van het H. Hart van Tilburg, n zou ook nog een ander buis als woonhuis voor de fraters bestemd zijn. Er loopen nog geruchten, dat de inspecteur van 't onderwijs het gewenscht en noodzakelijk acht, dat alhier handels onderwijs zou worden gegeven in aan sluiting met de vakschool, om de lessen dezer school met vrucht te kunnen volgen. Wat hiervan waar is, zal spoedig blijken d.i. zeker dat er in onze gemeente be langrijke zaken op til zijn. Chef van politie- Onze nieuwe chef van politie, de heer Lesschert treedt morgen in functie. Marichausèe s. Heden wordt het detachement Maré- chaussée, sedert bijna een half jaar hier gestationeerd, opgeheven en tegelijker tijd de brigade Besoijen met twee man schappen versterkt. Naar wij vernemen zou de heer Jager, brigadier te Dussen en die een drietal maanden alhier detachements commandant was, bestemd zijn om op te treden als leeraar aan de op te richten kweekschool voor maréchaussée's op 't Loo. Zilveren feest. Maandag 1.1. was het 25 jaar geleden, Jos Groenen. Nu zal voortaan eenieder in de gele genheid zijn. onzen zanger den heer Jos. Groenen, die zoo'n enorm succes heeft overal, 't laatst nog de vorige week in den Kunstkring te 's-Bosch, bij zich aan huis te hoorei. Wij waren gisterenmiddag in de ge legenheid een paar platen te hooren van liederen door den heer Groenen gezon gen voor de Gramaphone Co. te 's-Hage. (Vertegenwoordiger de heer R van Mil- Bohnen alhier) en wij waren verrukt over de pracht, de zuiverheid, de volheid, die de stem van onzen baryton kenmer ken en welke eigenschappen zoo in al hunne volheid hier tot zijn recht komen. We bewonderden >De Heilige Stad* >De Koningsvrouwe* van Spoel. >'tLied der Liefde* en >Vaccination« Wij raden eiken gramaphoon-bezitter ten zeerste aan zich spoedig dit eerste viertal van een reeks van Groenen-platen aan te schaffen; ze zijn heerlijk en ge notvol en zullen eenieder in staat stellen om te genieten van de eenige kunst van onzen baryton; zij zullen meewerken om zijn welverdienden roem nog verder te verbreiden. Droevig Ongeluk. Een zeer droevig ongeluk heeft Zon dagmiddag op de Bergsche Maas nabij Made en Drlmmelen en Hooge Zwaluwe plaats gehad. De boot der Hollandsche Buurtspoor wegen*, de Waalwijk-Amsterdam I, ka pitein W. Bonis was op weg van Rot terdam naar Waalwijk. Hoewel 't niet de gewoonte is op Zondag te varen, ge beurde dit thans, omdat wegens het in nemen van eene groote lading, het Za terdag te laat geworden was en met het oog op het vreeselijke noodweer. Zon dagmorgen was het iets beter en voer de boot af, met den lichter >De Koop handel*, bemand met schipper Meijs met vrouw en knecht, op sleeptouw. Aan 't einde van de Kil is de kapitein om den hevigen storm voor anker gaan liggen. Zoo heeft men een paar uur gewacht. Toen het iets rustiger werd, heeft men 't anker gelicht, vooral op aanmoediging van schipper Meijs, die geen gevaar zag Even ging 't goed, maar ter hoogte van 't Bergsche Veld, kreeg men zulk een vliegenden storm, dat de tros, waarmede beide schepen verbonden waren, brak, en de lichter onmiddelijk van achter water kreeg, hij kwam dwars in de dei ning zoodat hij spoedig geheel volliep. De bemanning der boot deed al 't mo gelijke om te redden, maar geen redding was mogelijk, de kapitein draaide bij, maar er was geen kwestie van naderen, 't was een noodweer, waartegen niets be stand was of hulp kon bieden. Bij deze pogingen sloeg de stoomboot zelf tegen de zandplaat en raakte daar vast. Men kan zich den toestand beter voorstellen, dan zich die beschrijven laat- Te midden van het vreeselijkste nood weer, worstelden die drie menschen daar op het steeds verder wegzinkende schip met den dood, terwijl hun hulpgeschrei akelig weerklonk en de bemanning der stoomboot nog meer aanzette om alles te doen ter hunner redding, op een 50 M. afstand moesten zij dit wreede schouw spel aanzien. Maar helaas, een kwartier lang klampten zij zich aan 't uiterste topje vast, toen een gloedgolf hen daarvan wegsloeg en zij voor de oogen van allen verdwenen in de diepte en daar een droeven dood vonden. De stoomboot zelf had ook veel wa ter gekregen en de be ranning had reeds een stellage in de masten gemaakt, als laatste toevluchtsoord, men verkeerde in voortdurend doodsgevaar. Na anderhalf uur worstelen kwam de stoomboot, die veel water had en nogal gehavend was weer vlot en na eenigen tijd tevergeefs gezocht en gedregd te hebben, vluchtte zij in de haven van Made. Schipper Meijs, gedomicillieerd te Rotterdam, was reeds 35 jaren in dienst van deze stoomboot-onderneming. De knecht een man van ongeveer 40 jaar, die anders nooit voer, maar walknecht was, hoorde eveneens te Rotterdam thuis en laat eene weduwe met 7 kinderen achter. De boot wordt morgen naar de werf gebracht. Een 700-tal huiden der firma Gragt- mans Wiesman, waren o. a. in den lichter, alsmede schors voor de firma Mombers, verschillende leersoorten enz., de schade is aanzienlijk, terwijl verschil lende zaken verzekerd waren, andere weer niet Men is heden druk met Uchten bezig. De lijken zijn nog niet gevonden. BAARDWIJK. Zondag jl. gaf de Tooneel- vereeniging gevestigd bij den heer W. van Helvoirt een ^oed geslaagde uitvoering. De beide blijspelen y Nihilisten' en ylokwar- tiering» kwamen behoudens enkele kleine fontjes goed tot hao recht. Wij kannen deze flinke en tevens nattige vereeniging niet genoeg recommandeeren bij volgende gelegenheden hetwelk vliefdadig heid door knnsl' ten volle verd end. Stennt door meer flinkere opkouat ha a ijverig streven voor hun liefdadig duöl, uan doet gij een goed werk en kunt gy ook tevens rekenen op menige genoegelijke uren. Het concert der Liedertafel yTot bloei der Toonkunst' gevestigd bg den heer P. van Cromvoirt was goed bezocht doch jammer genoeg nog te weinig belang stelling voor zulk een genotvollen avond. Op den voorgrond moeten wij hier eerst hulde breDgen aan het bestuur der Liedertafel in hunne kerse tot medewerking en opluiVfiijig van dit concert den heer de Bont humorist Dongen want deze heeft onze verwachtingen overtroffen. Hij beschikt over een schoone voordracht daarbg een flink prachtig bariton geluid. Zijne nummers werden dan ook telkens uit bundig geapplaudiseerd. De heer 'de Bent weet de lachspieren iu beweging te houden. De verschillende koren afzonderlijk te beoordeelen welke de liedertafel ten gehoore bracht zou ons te ver voeren. Men weet genoeg wat yTot Bloei der Toonkunst' kan aanbieden. Maar een appart woord van lof is hier zeker niet misplaats voor de heeren solisten L. van Cromvoirt en A. Boom, die ons voor den aooveelsten maal wederom lieten genieten. Wij gelooven de tolk te zijn van alle aanwezigen, als we zeggen, dat gisten r avond is geprofiteerd en wg weer spoedig zoo'n avondje ver-vachtc i. Na afloop werden wg nog verrast door een schoone tenorsolo van den heer G. Verhoeven uit Waalwijk waarin zijn bekende hooge zuivere ztem flink uitkwam en latf not least nog een leuk toegevertje van den heer de Bont sloot dit heerljjk avondje. Door bemiddeling van den WelEerw. Heer Adviseur werd in de openbare school eene verloting gehouden zonder nieten voor de aspir&ntleden van 't Kruisverbond. Allen keerden hjogst voldaan huiswaarts. Naar wg vernemen zal ook in onze gemeente binnenkort een Gymuasliekver- eeniging worden opgericht. Wij vertrouwen dat deze gezonde «port veel bloei en belang stelling zal ondervinden. In de op 24 Febr. 1.1. gehouden algemeene vergadering van den N. C» Boerenbond der Afdeeling Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang werd ver slag uitgebracht en rekening gedaan over de vereeniging en hare onderdeelen over het afgeloopen jaar. Besprekingen hadden plaats over een pakhuis voor meststoffen en voederarti kelen, verkiezing van 3 leden van het Bestuur en 2 van den Raad van toezicht bij periodieke aftreding Uit de cijfers van een en ander ont- De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5