R. K. DIENSTBODE. Meid-Huishoudster. een net jongmensch, LOOIERSKNECHTS oi gevraagd. Staat ter Dekking mm l)E f.lUAFF B». „Frits VI." Advertentiën, DIENSTBODE Kleine Advertentiën. Terstond gevraagd R. K. Keukenmeid, GEVRAAGD: te Babilonienbroek, DEKGELD: f8.— bij de eerste toelating te vol doen. 489 grond worden verwacht. In ieder geval geeft eene raming als boven bedoeld geene de minste zekerheid, doch de gas fabriek door directe aansluiting van Loonopzand, geen aanzienlijk nadeel zal lijden. Verder mag overwogen worden dat de arbeiders te Loonopzand over 't al gemeen zeer klein behuisd zijn. De in dustrie bestaat slechts uit een paar schoenfabrieken en voor het overige uit leerlooierijen, die niet tot de groote gas- verbruikers mogen gerekend worden. Bovendien behoort een groot deel der bevolking van Loonopzand tot den landbouwenden stand, van welken al evenmin een aanzienlijk gasverbruik mag verwacht worden. De Heeren raadsleden van Loonopzand beweren wel, dat het gasverbruik aldaar veel hooger zal zijn dan het door den heer van Mierlo geraamde, doch opmer kelijk is dan toch wei, dat geen dier heeren noch de bevolking dier plaats durven instaan voor een gasverbruik van 65000 Ms aangegeven in het rapport van voornoemde heer van Mierlo. Zelf durven zij dus de risico niet dragen, doch eischen dit wel van eene gemeente, die finantieel in zoo uiterst benarde positie verkeert. Bovendien mag niet worden vergeten dat voor aansluiting van Loonopzand eene buisleiding noodig is van een uur gaans door de heide. Door aanleg dezer buisleiding zullen de oprichtingskosten met omtrent 35 a 40,000 worden ver hoogd terwijl bovendien de exploitatie kosten aanzienlijk zullen stijgen. Zeker, het college van Ged. Staten wil om billijkheidsredenen Loonopzand doen aansluiten, indien de rentabiliteit der gasfabriek is gebleken. Doch, dan komt een ander deel der gemeente n 1. Loonschendijk en omgeving wat rentabili teit betreft met evenveel grond in aanmer king. Daar toch wonen 200 gezinnen Wordt dus Loonopzand direct aangeslo ten, dan moet dit om dezelfde redenen eveneens geschieden met Loonschendijk. Vooral verlieze men hierbij niet uit het oog, dat de Gemeenteraad bij het ontwerpen harer plannen zich heeft laten leiden door de gedachte, dat het noodig is zoodanig bedrijf te stichten, dat met volkomen zekerheid, niet alleen rente en aflossing zullen worden afgeworpen doch tevens ook winst, welke noodig is a. om niet het voordeel te verliezen dat thans de exploitatie der acetyleen- fabriek voor de gemeente oplevert. j b. niet het minst, om den erbarmelijk financieelen toestand onzer gemeente met hare uitermate hooge belasting van 3Vio%>. Op grond van dit alles Mijnheer de Voorzitter, meen ik te mogen besluiten dat onze gemeente niet op zich mag nemen de hooge risico, een financieel nadeel te zullen lijden, bij directe aan sluiting van Loonopzand met onze te stichten gasfabriek. Eindelijk mijnheer de Voorzitter, zij het mij nog vergund even in herinnering te brengen de geschiedenis, welke aan de stemming door dezen Raad over de gasfabriek is verbonden. Meer dan een jaar reeds is de kwestie der gasfabriek hangende. Meerdere vergaderingen van den Raad en de gascommissie hebben plaats gehad, zoodat de zaak van alle zijde is bekeken en rijpelijk onderzocht. Eindelijk werd dan ook op 3 Dec. 1.1. door dezen Raad met 12 stemmen vóór (waaronder ook die der heeren Raads leden van Loonopzand) en een stem tegen besloten, de gasfabriek voorloopig alleen op te richten voor Kaatsheuvel en wel in de >Kattensteeg« met dien verstande evenwel, dat Loonopzand zou worden aangesloten, zoo spoedig dit uit finantieel oogpunt zou kunnen geschieden. Eenige dagen later echter vragen de zelfde heeren raadsleden opnieuw eene vergadering aan. Blijkbaar waren zij daartoe geprest door hunne kiezers te dien plaatse, die directe aansluiting ver langden of indien dit niet kon verkregen worden, dan toch ten minste dat de fabriek op »den Horst4 zou worden ge sticht. Want, zoo redeneerde men, indien zij daar komt te staan hebben we meer kans, spoedig aansluiting te verkrijgen. Mijnheer de Voorzitter. Ik heb deze geschiedenis nog even in herinnering willen brengen, omdat zij mij te dezer zake zoo leerrijk voorkomt en naar mijn inziens een zoo juisten kijk geeft op de eigenlijke motieven, die de heeren Raads leden van Loonopzand er toe hebben gebracht, alle pogingen in het werk te stellen, om, het eerst met zoo algemeene stemmen genomen Raadsbesluit te doen vernietigen. Op grond van al het voorgaande ver meen ik dus, dat de Gemeenteraad een zeer wijs en voorzichtig besluit heelt genomen n.l. eene gasfabriek te stichten in de »Kattensteeg« voor de Kom van Kaatsheuvel met zijn 765 gezinnen waar van niet alleen met een vergelijk van andere gemeenten de rentabiliteit doch ook winst verzekerd is. Tevens blijkt uit dit besluit reeds de ernst der gemeente raad om later de andere deelen der gemeente zooals Loonschendijk Loonop zand enz. aan te sluiten door reeds nu eene fabriek te stichten met een capa citeit, niet alleen in staat om Kaatsheu vel maar tevens om de andere deelen der gemeente te verlichten vandaar dat de oprichtingskosten niet l 72000 volgens het verslag van v. Mierlo maar f 85000 zullen bedragen. In het werkelijk belang onzer gemeente vertrouw ik dan ook dat de gemeenteraad haar eens genomen besluit zal handhaven, hetgeen ik bij dezen de eer heb voor te stellen. Van den Heuvel. Uw betoog is lang en het gaat voor mij niet om nu punt voor punt te behandelen. Ik heb geen gelegenheid gehad aanteekeningen te maken en zal daarom derhalve mij slechts moeten bepalen tot de hoofdzaken. Vooreerst wil ik u dan opmerken, dat al uw beweringen zonder eenig bewijs zijn gedaan. U spreekt van leugen en on waarheid, dat ik gefatanseerd zou hebben enz. Maar dan verzoek ik de notulen van 3 Dec. te raadplegen dan zult U zien, dat ik gezegd heb, dat ik een onderhoud heb gehad roet den heer Maisé en dat die mij toen gezegd heeft dat de tram maatschappij voor f 4,zou vervoeren. Ik had aangedrongen op f 3,50. Mij is nog daarop gezegd dat zulks onmogelijk was doch dat het niet onzeker was dat men nog iets onder de f 4,zou gaan. Toen had men een deputatie moeten benoemen om in een nader onderhoud nog milder condities zien te krijgen. 't Is mij niet te doen om'de voerlui achter te stellen maar alleen omdat men aan de tram een betere houvast heeft. Wat nu betreft het tijdig ontvangen van steenkolen, ik geloof wel dat de schip pers, zoo ze daar al niet direct altijd voor kunnen instaan, toch wel zooveel mogelijk zorgen dat zij steeds op tijd zijn. De kwestie is echter, dat men geen nadere gegevens heeft trachten te ver krijgen. Men heeft de trammaatschappij genegeerd en een goed woord, dat steeds een goede plaats vindt, heeft men niet gedaan. Wanneer U, mijnheer v. Beurden, als simpel particulier zoo zou worden be handelt zou u, geloof ik, ook niet smaken. Verder gaande wil ik zeggen, dat bij mij steeds 2 zaken hebben voorgezeten n 1. ten le dat de fabriek het grootst mogelijk verlichtingsgebied moet be strijken en nu noemt u in een asem St. Joachimsmoer en het Hoekje wel op, maar ik geloof dat dit niet van pas is. Plaatsen die werkelijk afnemers tellen, zooals Loonopzand en wil u dan Sprang en Vnjh.-Cappel aansluiten goed maar dan had ik concessie aan die plaatsen willen verleenen als ze mij waarborg hadden gegeven op zoo en zooveel aan sluitingen kunt u rekenen. Met f 30,000 spring ik ook zoo licht vaardig niet om en ik geloof te mogen zeggen, dat ik met de finananciën ook zeker zoo zuinig omspring als mijnheer van Beurden. En nu, om nog eens terug te komen op het onderzoek van voordeeliger vracht kosten, in de vergadering van de gas commissie zou ik met gegevens zijn gekomen, maar die vergadering is over rompeld. U, mijnheer van Beurden, kwam toen in de vergadering van den raad met een bout voorstel, zonder dat u daarvoor eenig mandaat was verleend. U sprak toen namens alle leden van de commissie en ik wist er niets van. Nog eens, ik kom hier niet om grond te verdedigen of om de tram te bevoordeelen maar voor de zakelijkheid, voor meer dan 1000 inwoners. Ik geloof wel dat ik getoond hebt meer respect te bezitten voor Kaatsheuvel dan u voor Loonopzand. Twijfel u nog aan de waarheid mijner verklaringen, ach doet me dan een plei- zier en gaat mee naar de directie van de tram, 't is een heele kleine moeite Van Beurden. Ik heb mij geheel ge houden aan de officieele stukken, en wanneer ik die vergelijk met het schrijven van Ged. Staten, dan mag ik gerust spreken van onwaarheden. Met particu liere gesprekken heb ik niets te maken, ik moet me alleen aan de officieele stuk ken houden. Van den Heuvel. Men had mij toen op die vergadering van de commissie moeten laten spreken, maar die moest toen worden verijdelt. Van Beurden. De directie van de tram maatschappij heeft toch tweemaal aan het Dag. Bestuur een schrijven gericht en dat zijn toch zeker de stukken waaraan wij ons hebben te houden. Als u zegt dat men u op Zondag dat en dat heeft gezegd dan geloof ik u, maar ik moet, als er officieele stukken zijn, mij daar toch aan houden. Van den Heuvel, 't Gaat hier niet over de tram, maar over de gasfabriek en brj het stichten daarvan moet men 2 zaken in 't oog houden, le de fabriek moet een zoo groot mogelijk verlichtingsgebied bestrijken en ten 2e zij moet fatsoenlijk winstgevend gemaakt worden. Van Beurden. Welnu, wordt ze in de Kattensteeg geplaatst dan bestrijkt ze het grootste verlichtingsgebied, Kaats heuvel, Sprang en Vrijh.-Cappel. Van den Heuvel. Toen er pas sprake was van een op te richten gasfabriek, toen waren hier de menschen niet zoo vlug geneigd om te zeggen dat ze zou den aansluiten. Bij nader inzien bleek dat zulks kwam door dat, onbekend maakt onbemind, men de goede resul taten er niet van kende. Toen echter circulaires waren rondgebracht waarin het groote voordeel van gas werd uit eengezet, en de menschen door huis bezoek op het practische er van waren gewezen, toen kwam ter vergadering en deelde men mij mede dat reeds 134 menschen zouden aansluiten. Tengevolge van die mededeeling werd ik gerustge steld en ging met pleizier aan den arbeid. Wij hebhen toen in Loonopzand ook een onderzoek ingesteld naar het petro leum verbruik en zijn tot de conclusie gekomen dat er genoeg gasverbruik zou zijn dat was af te leiden aan het petroleum verbruik. De juiste definitie weet ik niet, ik ben geen deskundige. Toen dus gebleken was dat de aansluiting van Loonopzand genoeg rentabiliteit zou zijn, toen zijn wij pas gekomen om ook Loon aan te sluiten, want het is ons niet te doen om iets te verkrijgen wat niet te bereiken is, maar men had in de commissie vergadering een onder zoek moeten in stellen, doch dat mocht niet, die vergadering, moest verijdelt worden, dat alles moest den doofpot ingestopt worden. En nu gaat men alles bijeen rapen, nu moet de gasfabriek, in de Kattensteeg gebouwd, alles brengen, een harde weg, dubbelspoor. Men combineert nu alles. Doet liever een voorstel om een harde weg te leggen, ik zal als de noodzakelijk heid mij daartoe is gebleken, naar best vermogen aan de tot standkoming mee werken, als gold het een eigen kind. Van Beurden. Ik combineer niets Van den Heuvel. U haalt toch alles aan. Van Beurden. Als er een breedeD harden weg moet komen dan zal er wel een voorstel voor komen nu heb ik dit niet gedaan. De heer van den Heuvel zegt op 3 December duidelijk genoeg gezegd te hebben dat hij met gegevens in de commissie vergadering zou komen doch die vergadering mocht niet door gaan, die moest verijdeld worden. Van Beurden. Die vergadering is nooit door mii verijdelt. Op de laatste vergadering is besloten een voorstel te doen en toen heeft mijnheer Hesselmans mij gevraagd dat te willen doen en wel in de Kattensteeg. Er is is toen nog om gelachen dat wij het roe-end eens waren om op die plaats te bouwen. Van den Heuvel. Er was toch niet besloten om het als een voorstel ter tafel te brengen. Van Beurden. Wat was dat anders. Van den Heuvel. Er moest nog een commissie-vergadering gehouden worden waarvoor wij reeds waren opgeroepen en waarop ik toen gegevens wenschte te verschaffen. Ik zat al gekleed en wel thuis om ter vergadering te gaan evenals de Wethouder, toen plots het bericht kwam dat geen vergadering plaats had eenige dagen daarna kwam u met een voorstel en daarvoor had u van de geheele vergadering geen mandaat gehad althans van mij niet want ik wist van niets en mocht, naar het scheen ook van niets weten Hesselmans. U hebt er toch zelf voor gestemd. Van den Heuvel. Ja, maar onder protest, omdat ik niet anders kon. Hesselmans. Dat is niet waar. Van den Heuvel. Raadpleegt dan de notulen maar. Hesselmans. Tot 2 maal toe is het zelf door u goedgekeurd en eerst later ben je gekomen dat het niet goed is Neen man, je bent niet te redden. Voorzitter. Daar gaat de kwestie niet over. Wij moeten bij de zaak blijven Hesselmans. Jullie zijn de zaken later min gaan behandelen, zoo min als het maar kan. Van den Heuvel. Wij zijn altijd eerlijk, open en bloot voor den dag gekorren, maar dat wij ons tegen dat voorstel verzetten is tech zeker wel begrijpelijk- Wijk A. heeft recht op aansluiting, dat heeft het onderzoek bewezen en de Voorzitter heeft gezegd dat 't zou aan sluiten zoodra mogelijk maar wat zei u toen weer, mijnheer Hesselmans: >dat zullen we nog wel eens zien. Hesselmans. Altijd diezelfde kinder achtige praatjes, dat hebben we nu al zoo dikwijls gehoord, moet het daar nu nog langer om uitgesteld worden. Ik zou de discussie maar staken. Van den Heuvel. Wie is oorzaak dat de voorbereiding zoo lang heeft moeten duren. U, mijnheer Hesselmans. U, en al was u nu zesmaal president van de gascommissie, u is de oorzaak dat alles niet vlugger van stapel is geloopen. U heeft zich altijd tegen een gasfabriek verzet. Voor u zijn wij in hoofdzaak naar Dongen en Goirle gegaan om te zien hoe goed een gasfabriek werkt. De heer Rijken wijst er vervolgens op dat hij altijd heeft gezegd dat Loon- op-zand zoodra mogelijk moet aansluiten maar dat het hun dan ook onverschillig moet zijn waar de fabriek gebouwd zal worden De fabriek behoort thuis zoo dicht mogelijk bij de meeste verbruikers en wanneer Kaatsheuvel 6000 en Sprang en Vrijh.-Cappel 2600 zielen tellen, dan gelooft spreker toch wel dat de Katten steeg de aangewezen plaats is. Hoe dichter de meeste verbruikers bij de fabriek zijn hoe goedkooper de aanlegkosten.1 De Horst lijkt Spr. niet de geschikste plaats omdat het vervoer van steenkolen veel beter langs Labbegat of langs station Kaatsheuvel-Cap,elle kan geschieden en ook omdat de menschen niet zoo ge makkelijk naar den Horst met een kruiwa gen zullen gaan om daar cokes te halen. Ik herhaal het nog eens, zegt spreker, Loonopzand moet zoodra mogelijk aan gesloten worden al zou er ook een tusschenstation voor gebouwd moeten worden. Van den Heuvel. Heeft u van de voer lui waarborg dat ze steeds zullen ver voeren want dat ze u dat zeggen is geen axioma. Voorzitter Dat is juist 't zelfde met wat u gezegd heeft. De heeren hebben op hun eigen houtje zulks aan de voer lieden gevraagd wat u op uw eigen houtje aan de tramwegmaatschappij hebt gevraagd. Van den Heuvel. Met de tram had men meer voeling moeten houden. Voorzitter. Ik heb toch namens het Dag- Bestuur tweemaal gevraagd aan de tramwegmaatschappij om de tarieven. De heer van Dorimond merkt op dat men 10 voerlui heeft tegen 1 tramweg maatschappij, dat men dus gemakkelijker en beter per voerman de steenkolen kan laten vervoeren. Spreker begrijpt niet dat, nu toch be sloten is dat Loonopzand ook licht zal krijgen, men vandaar toch nog zoo tegen de fabriek blijft ageeren. Doordat meerdere leden tegelijk het woord voeren is de discussie niet te verstaan. De Voorzitter dreigt de discus sie te sluiten. Verster. Als men spreekt van onwaar heid dan wil ik daartegen protest aan- teekenen, want wij hebben niets dan de zuivere waarheid gezegd. Ik begrijp niet dat de heeren zoo kortzichtig zijn. Daar straks hebben we alweer gezien dat de post voor onderhoud van wegen was overschreden en nu zal men zich des ondanks nog aan de last gaan verbinden om een weg te onderhouden die voor het grootste gedeelte op grondgebied ligt van een andere gemeente, als wij nu geen harde Weg hadden, maar die hebben wij. Van Beurden. Op hetgeen de heer Verster daar zegt wil ik nog even rele- veeren wat ik daar straks al gezegd heb. De Kattensteeg is lang met inbegrip van hetgeen vaa de weg op grondgebied van Sprang ligt, 325 M De weg naar Reuzel is 250 M. lang en die koste toen hij begrint was en dat is voldoende, ook voor' de Kattensteeg, f 199, dat zou dus voor 350 M. worden f 310 Dat ik van onwaarheid heb gesproken zal mij toch zeker niemand euvel dulden. Ik heb kennis genomen van de officieele stukken en gaat men die dan vergelijken met het schrijven van Ged. Staten, dan moet men tot die conclusie komen en kan men niet anders zeggen. De heer van Beurden herhaalt wat de directie van de tram geschreven en be vestigd heeft aan het Dag. Bestuur en wat Ged Staten schrijven. De heer van den Heuvel herhaalt daarop weer wat, op de vergadering van 3 December is voorgevallen en vraagt dan aan den heer van Beurden, of hij wil garandeeren dat de voerlui steeds zorg zullen dragen voor het vervoer aan die prijzen. Van Beurden. Dat behoef ik niet te garandeeren- De heer Roestenberg wijst er op dat hij als werkman zitting heeft genomen in de raad en dat, toen de gasquaestie aan de orde kwam, hij aan den heer Hesselmans, als een der leden die het langste zitting heeft, heeft gevraagd naar diens gevoelens aangaande een gasfa briek. De heer Hesselmans heeft hem toen gezegd dat het niet te doen was voor Kaatsheuvel om een gasfabriek te bouwen daar de kas veel te schrap was en hier niet zou rendeeren. Om deze redenen wenscht hij de verantwoording niet op zich te nemen om de fabriek nu reeds te bouwen. Eeist wenscht hij nog eens een onderzoekin- gesteld te zien. Hesselmans. 't Is waar, ik ben aan vankelijk tegen een gasfabriek geweest omdat ik steeds heb gedacht dat zoo'n fabriek voor Kaatsheuvel een verlies zou opleveren. Toen ik echter naar Dongen en Goirle ben geweest en men mij daar alles duidelijk heeft gemaakt ben ik om het zoo uit te drukken, be keert. Ik ben nu vast overtuigd dat een fabriek rendabel zal werken en daarom ben ik thans voor oprichting. Van den Heuvel. U is er altijd tegen geweest, laat ik maar zeggen van na- tuurswege. Voorzitter. Dat is weer geheel buiten de zaak om. Ik geloof dat de zaken nu genoegzaam zijn besproken en we de debatten kunnen sluiten. Ik zal nog 2 personen het woord verleenen en dan tot stemming overgaan. Roestenberg. Ik zal niet buiten de zaak omgaan, alleen wil ik zeggen dat ik bang ben dat wat door mijnheer van Beurden is gezegd, zal blijken luchtkas- teelen te zijn en later zullen tegenvallen. De Hoofd. Omslag is reeds hoog ge noeg en nu moeten wij trachten die niet nog hooger te brengen maar lager. Rijken. De heer Hesselmans is ver weten dat hij vroeger tegen de gasfa briek was en nu, nu hij de werking er van in Dongen en Goirle heeft gezien, er voor is. Ik zou hem daarvoor alle lof willen toezwaaien. Ik heb ook wel eens een vooroordeel tegen iets gehad, om maar iets te noemen, de kunstmest, Vroeger was ik daar beslist tegen, doch teen ik de wonderen die zij wrocht er van had gezien, bekeerde ik en ging ze ook gebruiken. Met alle menschen gaat dat zoo. Daar heb je het met de Roomboterfabriek, daar waren ze bij ons zoowat alle maal sterk tegen. Zoo zelfs dat ze tegen iedereen die het hooren wilden zegden, ze moesten de Voorzitter in de schoorsteenpijp stoppen dan kon hij mee de lucht instoomen. Maar komt nu eens kijken, na dat ze de fabriek hebben leeren kennen, nu zouden ze er allemaal wel bij willen zijn. Ik breng hier daarom alle lof aan den heer Hesselmans die niet heeft ge- schroomt om, toen hij heeft ingezien dat zijn meening de juiste niet was, terug te komen. (Bravo's.) Hierna wordt in omvraag gebracht of het besluit al of niet zou worden in getrokken. Met 9 tegen 4 stemmen werd besloten het te handhaven. Voor handhaving van het voorstel stemden de heeren Daleu, Teulings, van Dortmond, Hesselmans, van Beurden, de Bresser, Rijken, Lombarts en v. Kuijk. Voor intrekking van het genomen be sluit stemden de heeren Roestenberg, Verster, Elias en v. d. Heuvel. Hierna sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. GEVRAAGD terstond een ZWIKKER. tegen va9t loon bij de firma 505 JOS. GROENEN, Besoijen. Tegen 1 Mei a.s. gevraagd eene Adres TH. D. SCHOMAKER, Waalwijk. 488 of met 1 Mei een nette van goede getuigen voorzien. Waar zegt de uitgever. 500 Tegen 1 Mei gevraaagd uitsluitend voor de keuken, een flinke vereischte goed kunnende koken, en ran prima getnigen voorzien. Hoog loon, veel verval. Brieven met opgaaf van woon en hoelang in betrekking kunnen worden ingewacht Bureau dezer Courant No. der adv. 472 als reiziger. Salaris nader te be spreken. Brieven onder no. der advertentie bureau van dit blad. 499 Twee sjouwers eenigsinds be kend met looierijwerkzaamheden, bij VAN DOOREN-DE GREEFF. op alle werkdagen bij den eigenaar de 6-jarige zwarte witvoet Stam boek- en Premiehengst Ingeschreven in het Ned. Paar- den-Stamboek no. 927. Warmbloed ras, afstammende van Vaderszijde „Harras II", van Moederszijde „Jana", (van W. Branderhorst te Genderen). 497

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 2