fweede Blad Stal-verbetering. Provinciaal Nieuws. binnenland. BUITENLAND. China. Duitauhland. Frankrijk. fïumnier 22 Donderdag 16 Maart 1911. 34e Jaargang. II. Welke verbeteringen dienen nu te wor den aangebracht Vooreerst, zei de heer Struif, moet in iederen stal een goede vloer worden aangebracht. Die vloer moet dicht zijn, zoodat geen gier in den grond kan trekken, en daarom gemaakt worden van klinkers in cement of van beton. De vorm is dan aldus. Vóór vin den wij den voorstal, welke niet moet dienen om er te dorschen, ook weer eene goede gelegenheid om destalruimte met stof te verontreinigen maar om de dieren goed te kunnen voederen. Die voorstal mag geene bewaarplaats zijn voor stoppelknollen ot andere voeder gewassen welke de - lucht bederven, hoogstens mag er eene kist voor berging der koeken geplaatst worden. Voor de zul hebben wij dan de voedergoot van voerbakken was de heer Struif geen voorstander omdat er zoo licht voeder- resten in achterblijven die verzuren die nadat de dieren hun rantsoen op hebben, gemakkelijk schoon gemaakt kan worden. De zul zelve moet netjes afge rond zijn en 10 h 15 cM. hoog, wat verhindert dat de dieren zich aan de borst verwonden. De stand dient zoo kort mogelijk genomen te worden van 1,45 tot 1,55 M. en moet dus naar eene zijde smal bijloopen. De groote dieren worden dan op het breedste, de kleine op het smalste gedeelte geplaatst. Achter de stand krijgen we dan eene flinke breede groep, te breeder naarmate hij ondieper is, die een weinig naar achter helt om het afloopen van de gier naar den gierput te bevorderen. En achter in den stal een goede ruime mestgang, wat bij het uitmesten van den stal het werk verge makkelijkte en ook bij kalven vooral geschikt was. Als 2e verbetering wees spreker op het noodige van een goeden zolder. Het was hem om het even of men dien wilde maken van beton, ot van holle steenen ot van planken, mits men er voor zorgde, dat de zolder goed dicht was en dus geen stof of vocht doorliet. De 3e verbetering bestond in het aan brengen van zooveel mogelijk ramen in de muren om volop de dieren te doen genieten van het daglicht. Die ramen konden dan mede dienstbaar gemaakt worden aan de luchtverversching, waar voor het gewenscht zou zijn tuimelramen te kiezen om tocht te vermijden. De boer kan dan precies de temperatuur in den stal naar goedvinden regelen en de dieren volop profiteeren van de frissche koste lijke buitenlucht. In zulke verbeterde stallen blijven de dieren gezonder en komt er ook al in zoo'n stal een geval van besmetting, dan kan de stal toch gemakkelijk ontsmet worden. Zoo n stal kan verder mooi zindelijk gehouden worden. Daarvoor behoeft men dan niet dag aan dag of week aan week te schrob ben en te poetsen, het is genoeg als men in het voorjaar, als het vee naar de weide is en in den herfst, voor het weer op stal gezet wordt deze een goede schoonmaak doet ondergaan- Wat de vliegenplaag betreft kan gerust aange nomen worden, dat deze zich het meest doet gevoelen in onzindelijke ruimten en deze diertjes zich in zindelijke stallen niet best thuis gevoelen. Bovendien kan men in de herfstmaanden, als deze las tige insecten het veelvuldigst voorkomen door tempering van het licht ze tot den aftocht dwingen. Nog een enkel woord meende spreker ook over de kippen te moeten zeggen. In massa streken komt het voor dat de kippen in den stal hunne nesten hebben boven de voederplaats en hun rek boven de koeien. Hoewel die dieren ook graag een warm plaatsje gunnend, meende de heer Struif toch dat ze in geen geval boven de koeien mochten troonen en hij deelde geenszins de meening van de boeren, die het zoo gezond voor de koeien achten, dat het ongedierte der kippen op de ruggen der herkauwers neerdaalde en ze eenige jeukte bezorgde. Bestekamer en de we reldberoemde Brabantsche sopketel hoor den om licht te begrijpen reden evenmin in den stal thuis. Eene kleine bespreking wijdde verder de heer Struif aan de stal inrichting uit een oogpunt van de mest- bewaring. Daar de heer Huizenga, Rijks- landbouwleeraar door ziekte verhinderd was dit punt te behandelen nam de heer Struif die taak ook op zich. In de gier, zei spreker, bezitten de boeren eene kostelijke mest. Er zit dezelfde dure plantenvoedingstof in, welke in chllisal- peter voorkomt, namelijk de stikstof. De boeren moeten er dus op bedacht zijn, dat er zoo min mogelijk van dat kostelijk plantenvoedsel verloren gaat. Door de gier op te vangen en te bewaren in een goed gesloten put is er geen kans dat de dure stikstof vervliegt. Veelal wordt evenwel de gierput te klein gemaakt, zoodat hij herhaaldelijk en dan vaak op ongelegen, ongeschikten tijd geledigd moet worden. Men moet er op rekenen den put voor elke koe minstens 1 Ms inhoud te geven en moet de gier een half jaar in den put bewaard blijven dan mag de inhoud wel 2 M' per koe be dragen. De kosten van zoo'n goedinge- richten gierput beloopen dan ongeveer f 15 per koe eene uitgave, die ons niet moet afschrikken daar zij dubbel en dwars rente afwerpt. Ook de vaste uitwerpselen zijn als meststof veel waard en mag de boer ook wel aan eene geschikte bewa ring van deze zijn zorg besteden. Na tuurlijk wordt de groep dagelijks uitgemest maar wil de boer er voor waken, dat die vaste uitwerpselen niet van het beste plantenvoedsel beroofd worden, dan mag hij ze zoo maar niet aan een hoop laten liggen. Door gistingen toch in dien hoop zal toch weer de dure stikstof vervliegen, terwijl het neervallende regenwater de mest uitloogt en deze dus nagenoeg waardeloos wordt terwijl bovendien bij dergelijke bewaring we in de omgeving van de boerderij een stinkrommel krijgen. Hebben we dus zei spreker een goeden stal noodig voor het vee, en eene goede bewaarplaats voor de gier, er moet ook gezord worden voor een goede mestvaalt. Spreker beschreef deze als volgt: Op de le plaats dient aangebracht te worden een ondoorlatende vloer, liefst op eenige diepte in den grond, op welken vloer dan aan de kanten lage steenen muren worden gemetseld. Zoodoende krijgt de mest dan zijne bewaring in eene ruimte, welke afvloeien van gier verhindert. Wordt nu de vaalt nog overdekt met eene kap om de mest tegen uitdrogen te beveiligen en te overvloedige bevoch tiging door het hemelwater tegen te gaan, dan mag gezegd worden, dat de bewaarplaats van de mest naar elsch is ingericht. Eenige middelen ter conser veering van de mest werden ook nog door den heer Struif genoemd, als het bedekken met aarde, het laten vasttrappen door jong vee, enz., waarna de inleider van dit onderwerp afstapte om nog even duidelijk te maken, wat men onder een stalwedstrijd le verstaan had. Daartoe was noodig, dat zich een aantal veehou ders, hoe meer hoe beter, aanmeldden om van hun plan, tot verbetering hunner stallen over te gaan, kennis te geven Er werd dan eene commissie benoemd, die de boeren advies zou geven hoe die verbetering het best zou kunnen worden aangebracht. Zoo'n commissie bestond gewoonlijk uit een ambtenaar van het landbouwinstituut voor werktuigen, die advies zou geven omtrent de te gebrui ken materialen, een architect dus een rijkslandbouwleeraar, die vooral raad gaf in zake de mestbewaringeen veearts, die er op diende te letten, dat bij de gewenschte verbetering voldoende opde gezondheid dei dieren werd acht gegeven een zulvelconsulent, die de belangen der zuivelbereiding moet voorstaan en dus zijn raad betreffende melkwinning en melkbewaring zou ten beste geven en verder nog een paar practische menschen Zoo'n commissie, die de stallen der boeren, die zich opgegeven hadden voor den eersten keer, ging bezoeken, wat in den regel in het voorjaar geschiedde, gaf aan de boeren gratis advies voor de verbeteringen en legde in punten hunne bevinding omtrent de inrichting der stal, wat zindelijkheidverlichtingenz. betreft vast. De commissie kwam dan in den herfst andermaal een kijkje nemen en maakte weder een puntenlijst op. Door vergelijking moest dan blijken, welke veehouder de doeltreffendste verbeterin gen had aangebracht. Heeft dus iemand werkelijk plan te verbouwen, dan kan hij op die manier profiteeren. Wil men nu in Vlijmen zoo'n stalwedstrijd houden, dan wendt men zich om steun tot bestuur van boterfabriek, boerenbond en andere coöperatie's, die door het geven van subsidie van hunne belangstelling in stalverbetering kunnen doen blijken. Is zoo een sommetje bijeengebracht dan kan men ook bij het Rijk om subsidie aankloppen, welke dan niet geweigerd zal worden. Uit dit bedrag kunnen dan prijsjes gevonden worden om aan de boeren, Een ongunstig benefit over de Russisch- Chineesche betrekkingen. Het Russisch Telegraaf-Agentschap melt De Russische gezant heeft last gekre gen aan het Waipoepoe een nota te over handigen, waarin verklaard wordt, dat de Russische regeering in China's ant woord, omtrent het beperken van den Russischen handel door monopolies en over het verstigen van Rusfische con sulaten in het Kobo-dlstrict, bewijzen ziet van onvriendschappelijke betrekkin gen van de ziide der Chineesche regee- De Russische regeering noodigt China uit, de gevolgen van een dergelijke han delwijze te j overwegen, welke onvermij delijk tot verstoring der vrleodschappe- ijke betrekking tussche nRusland eneChi- na moet leiden. Wat het land al voor den werkman heeft gedaan, heeft minister Delbruk voor den Rijksdag, die bijeengekomen was om de begrooting van binnenland- sche zaken in tweede lezing te behan delen. uiteengezet. Hij wees er op, dat in 1909 Dultschland aan zijn sociale poli tiek ruim 810 miHioen'mark heeft be steed, waarvan 41.5 millioen werden op gebracht door de werkgevers, 343 door de werknemers en 51 door het rijk. Wanneer de rijksverzekeringswet en de wet op de verzekering van ambtena ren in particulieren dienst aangenomen zullen zijn, zullen de sociaal politieke uitgaven meer dan een milliard bedra gen. Dultschland besteedt een vijfde gedeelte van wat als aanwas van het na tionaal vermogen kan worden beschouwd voor sociaal-politieke doeleinden. De regeering heeft besloten twee ba taljons en twee afdeellngen artillerie naar Casablanca te zenden om de posten te bewaken, deze tegen de stammen te beschermen en voor de veiligheid der handelsbetrekkingen in Sjanja te zorgen. De regeering zal stipt tezien dat Moe ial Hafid de bedrijvers van den over val van 14 Januarie 1.1. streng straft. De regeering heeft verder de finan- cieele Fransch-Marokkaansche overeen komst goedgekeurd waarbij aanhetMagh zen de noodige middelen middelen wor den versrekt voor de reorganisatie der militaire macht in Marokko, die ten doel heeft het gezag van den sultan bij de stammen te handhaven, de uitgaven van de havenpolitie over het jaar 1912 te dekken, dringende openbare werken uit te voeren, alsmede de ecomomische ontwikkeling van het land en den voor spoed der inwoners te bevorderen. die het best in de verbetering geslaagd zijn uit te reiken. De heer Struif hoopte, dat als gevolg zijner lezing zoo'n stalwedstrijd ook hier zou slagen en dat velen zich voor deelname zouden opge ven. De heer Prinsen nam nu nogmaals het woord om den heer Struif te danken voor zijne doorwrochte lezing en het publiek voor zijne talrijke opkomst, terwijl ook de E.A. Heer G R. van der Ven, burgemeester, eene aansporing tot de veehouders richtte om zich voor een stalwedstrijd aan te melden. Dien avond was de aanmelding niet groot. Wij hopen evenwel dat in den termijn van 14 dagen voor de aanmelding opengesteld nog zeer velen zullen komen opdagen, want stal verbetering is eene zeer nuttige zaak. De Hollandsche- Belgische Commissie. Üe Nederlandsche leden der Hollaudsch- Bolgi8che commissie hebben den wenscb uitgedrukt, dat de vierde conferentie dit jaar te e' Gravenhage zal gehouden worden in het begin van den zomer. In die zitting zullen dan deze drie be langrijke voorstellen aan de orde komen 1. Centraal instituut om de operaties vau banken te vergemakkelijken 2. Wederkeerige erkenning van diploma's 8. Relatieve verjaring van de bewijskracht van authentieke acten. Het onderzoek in de afdeelingen zal spoedig beginneD. I Wat de verlaging van briefport betreft, kan worden meegedeeld, dat de moeielykheden die daartegen bestonden, bijna uit den weg zijn geruimd en dat het niet mogelijk is, dat de herziening met 1 Januari 1912 reeds van kracht is. Mond en klauwzeer. De Reishsanzeiger bevat een aanschrij ving van de rijkspolitie, waarbij als voorzorgs maatregel tegen het overbrengen'van mond en klauwzeer de invoer van hooi en stroo behalve als pakmateriaal uit Nederland verboden wordt. R. K. Middenstandsvereeniging. In den loop van deze of volgende maand zal te Arnhem of te Nijmegen een vergadering plaats hebben van de Diocesane besturen van R.K. Middenstandavereenigingen, ten einde nader te bespreken de eventueele totstand koming van een federatie der 5 Diocesane bonden. men Een overzicht der advertentiekolom- zal U doen zien dat, steeds meer en meer voor H.H Adverteerders een druk gebruik gemaakt wordt van ons blad. Probeer U eens met eene kleine ad vertentie a 25 cent, zoo U Personeel noodig heeft voor uw Fabriek, Magazijn of indien Mevrouw eene Dienstbode zoekt Waalwijk 15 Maart 1911. Sparta- Waalwijk Vooruit jo. Door verschillende omstandigheden, trok W V. met een zeer gehavend elftal naar Geertruidenberg. Toen de scheids rechter beginnen blies, bleek dat slechts 9 W V.ers aanwezig waren. Twee spelers uit het 2e elftal, die als supporters waren meegegaan, werden bereid gevonden het elftal te completteeren. Voetbal- pluoje was niet aanwezig, zoodat zij in hun gewoon pakje speelden. De W.V. combinatie bestond zoodoende uit 3 spelers van het 2e en 8 uit het le, waarvan één roet een geblesseerden voet. Sparta verschijnt au grand complet. Ondanks hun onvoltalligheid beginnen de geel-zwarten met goeden moed. De Sparta verdediging wordt overrompeld en is het spel nog slechts enkele minuten oud, als de rechtsbuiten een hard schot inzendt, dat juist de bovenlat scheert. Sparta pakt nu wat vuriger aan, doch zijn voorloopig niet gevaarlijk. W. V. daarentegen dringt onstuimiger op en zijn behoudens enkele uitvallen der Spartanen, waarbij de invaller-doelverdediger zeer onzeker optreedt, de sterkste De Sparta- verdediging moet zich ter dege inspannen om doelpunten te voorkomen, wat haar goed bijgestaan door Fortuna ook gelukt. Nu begint echter ook het publiek zich te roeren en laat dit zich, jammer genoeg, niet van de beste zijde zien. Wordt door een W. V.er een fout begaan of komt deze bij een botsing te vallen, dan is een hoera hiervan het gevolg. Ook met steentjes en graszoden wordt gegooid, terwijl den geel-zwarten alle liefelijke benamingen en wenschen worden toegedeeld. Ondei al die be drijven, is het Sparta gelukt te doel punten en vergrooten zij, door een fout van den doelman nog vóór rust hun voorsprong- Na de hervatting beschikt W.V. slechts over 10 spelers. Hierdoor is de aanval gebroken en krijgt Sparta meer vrij spel. Zij maken hiervan gebruik om de score tot 30 op te voeren. De geel zwarten vinden het nu echter welletjes. Flink wordt door hen aangepakt en deBergsche veste belegert. Sparta behoudt echter de overhand, doch kunnen door het hechte vordedigen der W.Vers uiet doelpunten. Ondanks haar onvolledigheid speelde W. V. uitstekend. Voor rust waren de geel-zwarten be slist sterker. Was het gewone competitie elftal naar den Berg geweest, dan zou de uitslag het omgekeerde resultaat hebben opgeleverd. Zoowel het Bergsche spel als publiek viel tegen. Sparta heeft niet meer dat fanatiek doorzettend elftal, terwijl het publiek zeer onhebbelijk optrad. Zondag a s. staat de competitie-wed strijd W. V.Hollaudla op het program. Een wedstrijd tegen deze sympathieke groenen, is het tegenovergestelde van een dito tegen Sparta. Afgunst en jalousie treedt bij een match tegen de Bergenaren op den voorgrond, terwijl tegen Hollandia vriendschappelijk en geanimeerd wordt gespeeld. Verloting. Bij Koninklijk besluit is aan het comité der Prov. Landbouwtentoonstelling alhier, onder verschillende voorwaarden, verlof verleend tot het houden eener verloting, met een aantal loten van 30.000, tot dekking van 't tekort dier tentoonstelling. De loterij zal zoo spoedig mogelijk worden gehouden. - Statenvet kiezing, district Zevenbergen. Bij de Zondag 12 Maart gehouden herstemming in de R. K. Kiesvereeniging zijn uitgebracht op den heer J. G Nollen, wethouder te Zevenbergen 813 stemmen en op den heer W. F. Wolters, notaris te Terheijden, 1311 stemmen, zoodat laatstgenoemde de candidaat is der R. K. Kiesveree niging. Heilig Land-Stichting. Door de aanhoudende en ijvervolle zorgen van den weleerw. heer A- A Suys, kapelaan te Waalwijk, is eindelijk tot stand gekomen eene «Heilig Land- Stichting*, welker statuten dezer dagen werden goedgekeurd door Z. D. H. den Bisschop van den Bosch. Het bestuur dezer stichting wordt gevormd door de volgende heeren leden Ernest Laane, te Bergen op Zoom, commandeur met plaque in de Orde van het Heilig Graf, algemeen vertegenwoor diger voor Holland van het Latijnsche Patriarchaat van Jerusalem, voorzitter. Notaris P. W. Maas te Tilburg, waar nemend secretaris. J. H. M. Cramer te 's-Bosch, ridder grootkruis in de Orde van het H. Graf van Jerusalem. F. J. M. A. Reekers te Amsterdam, commandeur in de Orde van het H. Graf. F. C- J A. M. baron van Lamsweerde, te Wester Meerdijk (gemeente Groesbeek). P. F. Bergmans, te Tilburg, comman deur in de Orde van het H. Graf. W- H. Rikkers te Hilversum, comman deur in de Orde van het H- Graf. De weleerw. heer kapelaan Suys is door Mgr. benoemd tot adviseur der stichting, met den titel vau «vicaris*. BAARDWIJK. Zondag 11. trad als spre ker op in de openbare school voor de leden der St. Prieca vereeniging de heer Henri Hermans uit Maastricht, secretaris van den arbeid in Limburg. Hij besprak in zeer bevattelijke woorden het groote nut en de noudzakelijkheid der vakorganisatie, hier en daar zeer pakkende voorbeelden uit het dagelijksche leven aan halend. Hij wees op de groote voordeelen van een werkeloozenfonds en noemde het een vereischte, wilde men zich beschermen tegen loonsverlaging en toonde aan, dat in eene volmaakte organisatie voor' meisjes ook thuis behoorde een huwelijksverzekering en eene huishoudschool, welke laatste echter door meerdere vereenigingen uit den omtrek te samen moest worden opgericht. Na eene korte opwekking tot een ijverig verenigings leven werd de vergadering gesloten. Heeft de heer Hermans ooit een aan dachtig gehoor gehad, dan is het zeker hier geweest. Voor de aanstaande schietoefeningen voor 's landsweerkracht waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, waarvan het minimum aantal deelnemers 10 moest zijn, kunnen wij melden dat zich 11 jonge lingen hebben aangemeld. Zondagavond jl. trad bij den heer P. vau Cromvoirt alhier als spreker op den heer Henri Hermans uit Maastricht over het onderwerp ^Collectief-arbeidscontract. Voorwaar was er te genieten èn voor werk man èn voor patroon niet ten onrechte was op de verspreide circulaires vermeld: ontwik, kelingsavond. Voor een overvolle zaal gaf de geachte spreker een zeer duidelijke uit eenzetting van bovengenoemd ingewikkeld punt. Moge deze zoo nuttige lezing vruchten atwerpen tot bloei onzer industrie en de goede samenwerking tuftchen patroon en arbeider. Het patronaat alhier is zijn voltooing nabij en zal binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. Een schoone bouw in onze gemeente jneer, waarvoor ontwerper en uitvoerders alle lof toekomt. DRUNEN. Op Vrijdag 17 Maart za' de heer Struijf, zuivelconsulenl te Breda, in de zaal der Jongelingscongregatie alhier ten 7 uur des avonds eene lezing houden over een te organiBeeren wedstrijd tot verbetering der rundveestallen. Heeft dit, door den heer Struijf op verschillende plaatsen besproken onderwerp de volle sympathie der land bouwers genoten, wij twijfelen niet of ook de Druneusche boeren zullen van hunne belangstelling blijk geven door Vrijdag in grooten getale de lezing bij te wonen. ELSHOUT, 13 Maart. Heden hield de steenkolen-vereeniging O. U. N. alhier hare jaarvergadering, waar een 50-tal leden aanwezig waren. De aftredende Bestuursleden werden her kozen. Uit het verslag bleek, dat in den loop vau het jaar 10 nieuwe leden waren toe getreden, terwijl 7 leden de vereeniging verlieten. Totaal aantal leden thans 86. Ingelegd werd ongeveer f 1400, dat is pl.m. f800 meer dan het vorig jaar, terwijl 11 waggons zeer goede steenkoleu werden aan gekocht, welke aan de leden werden ver strekt. voor 77 ct. per mud. In 't geheel werden dit jaar ongeveer 350 mudden kolen meer verstrekt dan het vorig jaar. De kas sloot met een batig saldo van f 16.916. Nadat een woord van dank gebracht was aan het Bestuur en bijzonder aan den Pre sident-Penningm. voor huu ijverig werken, werd gesloten met de conclusie, dat de Ver- eeniging, die een voordeel van f 400 be zorgde aan de gemeente, een zegen is voor den Elshout. VLIJMEN, 14 Maart, Maandagmorgen had M. Heesbeen, werkzaam bij den heer J. Pulles, het oDgeluk bij het banden weeken te vallen en zich ernstig aan den onderarm te verwonden. Het toeval wilde toch, dat de man bij zijn val met den arm door het raam sloeg, zoodat de glasscherven hem diep in liet vleesch drorgen en anderen hem uit zijn pijnlijke positie moesten verlossen. Ge lukkig zijn de gekregen verwondingen uiet van zulken ernstige» aard, dat zij blijvende invaliditeit tengevolge zullen hebben, maar gedurende eenigen ti;d zal Heesbeen toch wel zijue werkzaamhedeg moeten staken. Onze harmonie »Concordia* heeft in beginsel bealoten deel te nemen aan het internationaal concours voor muziekgezel schappen, dat dezen zomer te Roozendaal zal gehouden worden. Er is dus nog volop tijd voor onze muzikanten om zich voor dien wedstrijd te oefenen en wij hertrouwen, dat j Concordia* dien tijd zal weten te be nutten om op gemeld concours een kranig figuur te maken. Naar wij vernemen gaat de Heer H. E. van de Ven onze gemeente verlaten en zich metterwoon vestigen te Utrecht. Daar genoemde heer lid van den Raad is, staat ons dus binnenkort een verkiezing voor dit college te wachten. B. en W. der gemeente Vlijmen brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laate der gemeente over het dienstjaar 1910 voor of op den laatsten Juni a s. bij het gemeentebestuur moeten zijn ingediend. Bij het Gemeentebe»tuur is een aan vrage ingekomen van den heer H. Daelmans om in zijne koektabriek te mogen plaatsen en in werking brengen een heeteluchtoven. De Echo van het Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5