Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvefgadering. I Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Onze Weermacht. Dit Blad veraclijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stut ken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaateii s opgegeven- worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een gioot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het is soms verbijsterend te vernemen, hoe of in gezaghebbende kringen en door ter zake kundige personen wordt geoor deeld over de waarde van onze weer macht. Vooral in den laatsten tijd, sedert plannen tot versterking onzer kustverde diging zijn aanhangig gemaakt is er over deze kwestie veel geschreven. Meest in afkeurenden zin. Maar wat de raad van Defensie, die dezer dagen onder verantwoordelijkheid vati den Minister van Oorlog bij het ont werp tot wijziging der Militiewet, een rapport heeft overgelegd, over den toe stand van ons leger schrijft, overtreft wel al het voorgaande. Het klinkt benauwend. «Ondanks het goede, dat nog valt aan te wijzen, laat de tegenwoordige oorlogswaarde van ons leger in vele op zichten bijna alles te wenschen.* «Wat geoefendheid en encadreering betreft is ons leger in een staat van ver wording gekomen, die het op dit oogen- blik volkomen ongeschikt doet zijn voor de uitvoering van welke ernstige taak ook die liet zoude worden opgelegd. «Weerlcos, als wij thans zijn, kan men slechts met huivering denken aan de mogelijkheid, dat wij in buitenlandsche verwikkelingen geraken. «Ongeschikt als het is, voor de bescher ming van de belangen van den Staat wettigt ons weet stelsel in zijn tegen woor- digen toestand niet de offers, die men er jaarlijks voor brengt.* I Maar lees nu nog eens de toelichting, die aan deze krasse uitspraken wordt toegevoegd. »D; ervaring, bij de oefeningen in grooter verband verkregen, is bedroe vend De troep maakt daarbij een hoogst ongunstigen indruk. De marschvaardig- heid is slecht, er zijn in den regel veel achter blijvers. De marschdiscipline laat te wenschcn over. De wachtdienst wordt op zeer onvoldoende en achtelooze wijze uitgeoefend. De houding van de troep is slecht. Militaire vormen worden ver waarloosd. Het aantal vergrijpen tegen de tucht neemt hand over hand toe. Het kader, als geheel beschouwd, mist zelfstandigheids- en verantwoordelijk heidsgevoel. De manschappen missen zeltvertrouwen. Weifeling en onzeker heid, gemis aan ferm, vastberaden op treden kenmerken posten en patrouilles. Het gevecht der infanterie doet herhaal delijk aan het licht treden, hoeveel er ontbreekt aan de individueele geoefend heid van den man en aan de geschikt heid voor hunne taak der lagere aan voerders. Het gevecht wordt niet zel den aarzelend en onzeker gevoerd, van een oordeelkundig voorwaarts gaan on der het vijandelijk vuur is meermalen gfeen sprake. Ook de landweer is geen troep met voldoende strijdwaarde. In het bijzonder het laudweerkader is voor zijn aanvoerderstaak onbruikbaar te achten». Het is werkelijk bedroevend. Ons nationaal volksbestaan staat op het spel. Wat of dan wel de oorzaak moge zijn van dit schier hopelooze verval Ongetwijfeld hebben tal van factoren daartoe meegewerkt. Maar de voornaamste is o. i wel, de weinige sympathie waarin ons leger zich bij voortduring van de zijde der bur gerij heeft mogen verheugen. En juist niets erger is er voor eene weermacht, dan dat de Maatschappij met koude verkillende onverschilligheid haar werken en streven gadeslaat, of nog kren- kender, met minachting daarover de schouders ophaalt. Eerst dan wanneer het volk meeleeft, met 't leger, wanneer het eene goede weer macht e'scht, wanneer de milicien de uniform aantrekt met den vasten wil zoo veel mogelijk de eigenschappen en kun digheden van den soldaat zich eigen te maken, wanneer ieder er naar streeft dat leger moreel te steunen, wanneer in het volk het geloof weer zetelt, dat het leger naast de schutse voor de onafhankelijkheid een opvoedingsgesticht is, waar tucht, onontbeerlijk ook in het leven den jongen Nederlander wor it geleerd, waar het karakter gevormd, de blik verruimd wordt en aldus een tegenwicht vormt voor de heerschende moderne ontze nuwende begrippen, eerst dan is het leger een goed leger zeggen de schrij vers van de brochure. De kracht van een Volk* Inderdaad. En daarom valt de oprichting van eene vereeniging als «Ons Leger», die zich ten doel stelt, de onverschilligheid bij de natie voor ons leger af te schud den, van harte toe te juichen. Moge haar werken vruchtdragend zijn, tot weder-opheffing onzer weermacht, tot heil van vaderland en volk. VLIJMEN. Vervolg. De Voorzitter zegt, dat hij de be slissing in deze zaak natuurlijk aan den raad zal overlaten, doch begint met er op te wijzen, dat de raad van Vlijmen zich wel wat belachelijk zal aanstellen als men het besluit dat met algemeene stemmen is genomen, nu weer intrekt. Van Stokkum. Mijnheer de Voorzitter, ik hoor dat alleen de vergunninghouders hunne localiteiten moeten gesloten hou den en dat de bieshuizen, de verlof houders, open mogen blijven Ik vind alles moest op denzelfden leest worden geschoeid. Dat de verlofhouders door de bepaling niet worden getroffen is wel jammer. Voorzitter. Dat is waar, de raad heeft niet de bevoegdheid om op stemmings dagen de bierhuizen te sluiten alleen vergunningslocaliteiten. Maar de hoofd factor is toch om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, dat althans heeft de wetgever ook op het oog gehad. Van Stokkum. Toen ik in de vorige vergadering mijn stem gaf, wist ik tot mijn spijt niet, dat de bierhuizen niet door de bepaling getroffen worden- Had ik dat geweten, ik had er stellig mijn stem niet aangegeven want ik acht het onbillijk dat de een moet sluiten en de andere niet. Met verkiezingsdagen kun nen die verlofhouders hun rol dan eens laten afloopen. De Voorzitter. Ik zal wel zorgen dat de orde blijft gehandhaafd want, bij ver storing der orde kan ik ook die bier huizen laten sluiten op grond van art 188 der Gemeentewet. Van Stokkum. Ik bedoel maar dat, ik zal nu maar eens iemand noemen, men op zoo'n dag bij Verboord gerust zijn gang kan gaan en bij een vergun ning houder, die voor zijn vergunning moet betalen, niet. Van Buul. Er is ook een besluit ge nomen dat de tramhalte's open moeten blijven om vreemdelingen en menschen die op de tram moeten wachten, binnen te laten en Zondagsvoormiddags ook. Voorzitter. Dat besluit is zoo ge nomen opdat het reizend en doortrek kend publiek bij slecht weer niet buiten behoeft te staan Van Buul. Ik heb mij de laatste dagen nogal eens be2ig gehouden met deze zaken. Ik heb alles nog een na gegaan en onderzocht en ben thans tot de conclusie gekomen dat deze besluiten onwettelijk zijn. Wij kunnen de herbergen niet beletten te tappen als ze open moeten zijn. Dis besluiten zijn onwettig Voorzitter. U beweert dat, maar haalt u nu ook eens even de gronden aan waarop u dat beweert. Van Buul. Op grond dat, als men zegt je mag open blijven, men dan niet er bij voegen kan dat ze niet mogen tap pen. Dat is in strijd met elkaar. Voorzitter. Op welke wettelijke gron den durft u dat beweren. Als u zoo iets zegt moet u 't ook kunnen bewijzen. Van Buul. Ik ben geen wets uitlegger maar ik weet wel zooveel dat ik, als ik kastelein was, zou schenken zooveel als 't mij beliefde. Voorzitter. Dat is het beste, ze moeten zich maar laten verballseeren en het voor de Hoogen Raad laten uitmaken, doch weet wel dat de raad met art. 135 der Gemeentewet in de hand veel kan en mag regelen. Van de Ven- Wet is wet en geen enkele wet heeft een beperkende bepaling die niet geldig is. Van Buul redeneert b v nu zoo na hettot stand komenvan den 10 urigen arbeidsdag, laaf ik in mijn fabriek 12 uur werken. Maar dat gaat niet daar zijn weer andere bepalingen voor en zoo is het ook met de Drank wet. Uit den aard der zaak ken ik de Drankwet zoo niet, die zou ik eerst moeten bestudeeren, maar dat geloof ik toch zeker, dat de raad zeker en vast een bepaling kan maken zooals gedaan in het onderhavig geval met de tram halte's. Voorzitter. Wel zeker de bepalingen zijn in 't geheel niet in strijd met de wet. Van Buul. Ik heb een rechtskundig advies ingewonnen en daaraan durf ik mij wel houden. De Voorzitter merkt op dat niet alle advocaten zoo maar aanstonds een uit spraak aangaande een wet kunnen doen, vooral niet van de zoo ingewikkelde drankwet, ze weten er dikwijls niets van. Van Buul. Iedereen zal toch zoo redeneeren dat als men open mag zijn, dat ratm dan ook mag tappen. Voorzitter. Ik begrijp het lid van Buul wel Stelt u dan voor om ook die gelegenheden voortaan geheel te sluiten. Van Heivoort. Alle kasteleins moeten evenveel recht hebben. Van Buul. 't Is mijn bedoeling niet om de café's te sluiten. Van Stokkum- In deze kwestie kan ik niet zoo heel diep ingaan, maar dat wil ik wel zeggen, ik heb bet zelf onder vonden, dat er Zondags toch getapt wordt, 't Gaat zoo, wie brutaal is tapt toch en een auder waagt het weer niet. En om allen evenveel recht te geven zou ik zeggen laat open wie wil. Juist zooals men dat in 's Bosch heeft; komt er dan wat ruzie of dreigt de orde ver stoord te worden, dan kan u nog altijd tot sluiting overgaan. Voorzitter- Maar dan is het gewoon lijk te laat, we moeten dergelijke zaken trachten te voorkomen. Van Stokkum. Evenals men nu zegt Zondagsvoormiddag en met verkeizings- dagen moeten de herbergen gesloten zijn kan men ook zeggen 't is beter dat met kermis en carnaval geen sterken drank wordt gedronken, we zullen het tappen ervan verbieden. Vechtpartijen hebben bij verkiezingen niet plaats en nu zegt men wel t is voor een zuivere stemming te doep, doch als men dau komt met een kwartje te geven dan is het ook geen zuivere stemming. Voorziter. Dat is strafbaar. Van Stokkum. 't Wordt toch gedaan. Voorzitter. Ze zullen dat niet op groote schaal doen, niemand waagt zich daar aan en is bovendien kostbaar. Van Stokkum. Ik zou alles maar in trekken en de menschen hun gang laten gaan. Van der Ven. U hebt in een vorige vergadering zelf voor gestemd, ik zou daarom zeggen met uw argumenten komt ge als mosterd na den maaltijd en ook ge blijft niet consekwent. Voorzitter. Als U eerst een besluit neemt en het een volgende vergaderi g weer intrekt, dan zal men van den raad van Vlijmen gaan zeggen, dat men aan zijn besluiten niet veel waarde kan hechten. Ik laat echter alles over aan den Raad. Van Stokkum: U spreekt wel van niet consekwent zijn maar men ziet het toch meermalen gebeuren dat een besluit, als 't blijkt dat het niet goed is, wordt in getrokken, zelfs als het gaat over een groot kapitaal. Van Buul. In de vorige vergadering was ik door het pleidooi van Van der Ven en den Voorzitter geheel ingeoomen voor het voorstel. Nadien ben ik echter tot andere gedachten gekomen en wil nu het voorstel van v. Stokkum steunen op grond, dat het besluit onwettig i' Voorzitter. U zegt daar op grond dat het onwet'ig is en aangezien ik in zekeren zin als voorzitter de verantwoordelijkheid draag van onwettige besluiten omdat ik als voorzitter moet waken dat die niet genomen worden, wensch ik dat U dan eens aantoont op welken grond het besluit onwettig is. Van Buul. Café's open laten en ver bieden te tappen. De Voorzitter zegt dat dit uitsluitend geldt voor doortrekkend en reizend pu bliek, zet andermaal uiteen dat de be sluiten in geen enkel opzicht in strijd met eenige wet zijn en merkt het lid van Buul op dat hij vermeent meer wetskennis te bezitten dan de raadsleden en geen onwettige besluiten zal laten nemen. Spreker zegt echter dat het lid van Buul niet moet trachten door een achterdeurtje weg te sluipen en zou liever zien, dat hij eerlijk zegt, ik heb er spijt van, dat ik in de vorige vergadering het voorstel gesteund heb» doch U moet niet gaan schermen met te zeggen het is in strijd met de wet, dat is gemak kelijk te zeggen En veronderstel dat het zoo was, welnu, laat dan de 3 tram haltes ook sluiten, dan was dat bezwaar opgeheven en waart U heel wat conse quenter. Eerst steunt U een voorstel om de herbergen bij stemmingsdagen in plaats van 8 tot 6 uur den geheelen dag te sluiten het eerst en nu steunt U weer het idee direct om dat in te trekkenen ze zelfs den geheelen dag open te laten. Ik zie wel heeren, dat ik het van de meesten van U zal moeten zeggen cn dat is, U hebt er spijt van, omdat de kasteleins opgestaan zijn, doch beken het dan ruiterlijk, deze zoekt die uitvlucht gene weer een andere. De Voorzitter leest intusschen nog een te elfder ure ingekomen adres voor van al de kasteleins waarin wordt verzocht het besluit van de laatste vergadering in te trekken. Van Helvoirt. Als ik een vorige ver gadering geweten had dat de voorsteller de gemeente gaat verlaten en ons voor de snert laat zitten, zou ik er niet voor gestemd hebben en dit is voor mij dan ook een motief om de besluiten in te trekken. Van Stokkum. Mijn eenlg motief is, omdat wel de vergunninghouders en piet de verlofhouders gesloten moeten zijn Alsnu ontstaat een langdurige discussie over het al of niet mogen tappen tijdens de Zondagmorgen. De Voorzitter ontlokt den heer van Buul de bekentenis dat hij liever heeft dat de café's Zondagsmor gens allen mogen open zijn en drank schenken- De Voorzitter zegt zich hier tegen sterk te zullen verzetten wijl reeds lang ge bleken is dat deze maatregel in een katholieke gemeente als Vlijmen uitste kend werkt. Vroeger, /óór deze bepaling in het leven was geroepeo, verlieten groote troepen mannen de Mis zoodra de preek begon en gingen dan reeds naar de herberg om te drinken en te spe len. Dit kwaad heb ik geweerd door de herbergen Zondags voor 11 uur dicht te laten, en de raad deelde destijds vol komen mijne meening. Deze bepalingis genomen niet op grond van de Drank wet doch op grond van art. 13o der Gemeentewet. De kasteleins behoeven niet bang te zijn dat ze dat kwartje oiet zullen krijgen, dat zal na elf uur toch wel verteerd worden. Trouwens l^en dezen maatregel heeft nooit, iemand dan juist één kastelein, ee-oigbezwaargemaakt De Voorzitter zegt over de andere kwestie zich niet veel meer te zullen uitlaten, en laat de beslissing geheel aan den raadalleen dit wenscht hij even te zeggen, dat het hier de laatste jaren nog nooit is voorgekomen dat aftredende leden bij enkele candidaatstelling zijn herkozen. Telkens en altijd worden tegen- candidaten gesteld. Spreker weet bij on dervinding dat eenige kasteleins hierin een groote rol spelen omdat die bij de verkiezingen belang hebben. Dat zijn de menschen die de zaak bij verkiezingen opwarmen. Spreker betreurt he' dat een lid van den raad die dikwijls 12 k 15 jaren de gemeente heeft voorgestaan voor een kasteleinsbelang in stemming moet komen en dikwijls valt De heer van der Ven wijst er op dat de raad zich belachelijk gaat maken en dit door de geheele pers zal worden gemeld. Naar aanleiding van hetgeen de heer van Heivoort zei als zou hij het besluit willen'intrekken omdat dc voorsteller de gemeente gaat verlaten, wenscht spreker op te merken, dat dit motief al heel klein is. De heer Boom. Zooals de heeren nog wel zullen weten heb ik in de vorige vergadering nogal eenige bedenkingen geopperd tegen het voorstel van den heer v. d. Ven. Ten slotte heb ik toch er voor gestemd. Had het voorstel ons niet zoo overvallen, hadden wij er eerst eens over kunnen denken, ik geloof niet dat het zoo zou zijn geloopen. loen werd er gezegd ter beteugeling van drankmis bruik en opdat dan ook geen vechtpar tijen meer zullen voorvallen Mijnheer de Voorzitter, drankmisbruik zal mener niet door bestrijden, want nu zal men bij particulieren nog drinken. De heer Boom protesteert verder tegen de woorden van den Voorzitter als zouden de kasteleins de mannen zijn die de oorzaak zijn van stemmingen. Spreker wil niet ontkennen dat bij de laatste stemming indirect een kas clein er tus- schen zat, doch in den tegenwoordigen tijd, nu er andere klassen van personen aan 't bestuur komen zullen er toch altijd tegencandidaten komen. Ziet U maar naar de Staten en Tweede Kamer. Spreker zegt er voor te zijn de herbergen slechts van 8 tot 5 uur te sluiten- De Voorzitter zegt, dat hij er van overtuigd is dat de kasteleins om hunne zaak te bevoordeelen, direct of indirect, wat volgens spreker hetzelfde is in dit geval, een groote rol iu verkiezingen spelen en herhaalt nogmaals dat dit af keurenswaardig is. Vervolgens wordt nog een korte dis cussie gehouden, waarna de Vo rzitter zegt, dat hij in omvraag zal brengen wie voor den geheelen dag le sluiten is en wie voor 8 tot 5 uur. Aangezien dit een andere wijziging is kan dit besluit nu niet worden genomen en moet eerst de gezondheidscommissie worde gehoord. Spreker zal dan in een volgende verga dering de vaststelling er van aan de orde stellen- Voor sluiting van 8 tot 5 uur verklaar den zich de heeren N. van Oijen. G. van Stokkum, P. van Buul, van Heivoort, A. de Vaan. M. van Wordragen en M. Boom; voor sluiting v. d. geheelen dag verklaar den zich de heeren H Mommersteeg en H van de Ven. Hierna sloot de Voorzitter de verga dering. Een overzicht der advertentiekolom men zal U doen zien dat, steeds meer en meer voor H.H Adverteerders een druk gebruik gemaakt wordt van ons blad. Probeer U eens met eene kleine ad vertentie a 25 cent, zoo U Personeel noodig heeft voor uw Fabriek, Magazijn of indien Mevrouw eene Dienstbode zoekt. «n Ijaiigstmatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1