Nüïftoier 25. Zaterdag 25 Maart 1911. 34t Jaarg Tweede Blad PALJAS LANDBOUW Amerika. FEU1LLHTÖ.ÏV BINNENLAND. HU1TENLAND. Ingezonden Stukken Engeland. I Turkije. van Zuiden. Hoe moet ik inijn Tuin bemesten (Slot.) Hoe zullen wij dan onzen tuin bemes ten, om aan de bezwaren, in de voorgaan de artikelen genoemd, tegemoet te ko men Ik veronderstel nu eerst, dat gij in 't geheel geen natuurlijken mest ter beschikking hebt, of zoo ge dien wel hebt, toch liever om genoemde redenen niet wilt gebruiken, dus uitsluitend kunst meststoften in uw tuin wilt brengen. Welnu, dan kunt ge als gemiddelde be- mestingshoeveelheden aanwenden per Are, dat wil zeggen: 100 vierkanten Meter (10 bij 10 M.).' 8—10 kilo patentkali, 8—10 K- G. superhosphaat, 6-10 K G kalkmergel en 34 K. G. chilisalpeter. In plaats van deze meststoffen zijn ook andere te gebruiken, maar daar wij dit hoofdzakelijk schrijven voor hen, die overigens weinig aan bemesting doen, willen wij door veelheid van namen geen veiwarring brengen. In den tuinbouw zijn deze meststoffen 't eerst aangewezen. Omtrent de Chilisalpeter hebben wij nog op te merken, dat de genoemde gift voor vele groenten niet voldoende is, maar deze strooit men als gemiddelde hoeveelheid bij het zaaien uit over alle bedden, om later, als de planten er opstaan liefst in opgesloten vorm, naar behoefte méér uit te strooien. Naar behoefte, d. w. z. als uit den minder gunstigen stand van het gewas blijkt, dat het wat moet worden aangezet. Lost men de Chili niet in water op (een handvol opeen emmer water) dan strooie men ze vooral niet uit als de groenten nat is van regen of dauw. Zoo we zeiden, kan de Chili worden gegeven bij het zaaien en ze mag zelfs boven op den grond blijven liggen; is de grond wat vochtig of valt er regen of dauw, dan lost ze gauw genoeg op De andere genoemde meststoffen moeten echter eenigen tijd, liefst zoodra mogelijk, vóór het zaaien of poten worden uitge strooid en ondergespitdiep ineggen of onderharken is ook goed- Vele tuinbezitters zullen io de omstan digheid verkeeren. dat zij den inhoud van hun beerput nog moeten of willen gebruiken zij willen echter om hun be mesting volledig te maken en om meer en betere vruchten te oogsten, kunstmest bijkoopen. Hoe dienen dezen te handelen? Het gieren1' of ..beeren" mag in ieder geval, wil men fijne, smakelijke en ge zochte groenten kweeken, niet plaats hebben. En ook in verschen toestand gebruike men den beer niet. Van de faeca lién, vermengd met loof, aarde, keuken- Van „de ECHO VAN HET ZUIDEN." afval, enz, make men een composthoop, die nu en dan om de paar maanden, flink door elkaar gezet wordt. Aldus De kansen aer arbitrage. krijgt men een goed vermengde en ge- President Taft is, zooals hij mededeelt leidelijk verterende massa, welke na aan een berichtgever van de Daily Mail, anderhalf a twee jaren kan worden aan- buitengewoon ingenomen met de ont- gewend. 't Is dan al geheel anders dan vangst die aan zijn vredesdenkbeeld in de oorspronkelijke walgelijke beer. Engeland te beurt is gevallen. De Hieraan ontbreekt echter nu wat. Stik- kwestie van een arbitrage-verdrag tus- stof zit er gewoonlijk genoeg of meer schen Groot-Britannié en de Vereenigde dan genoeg inphosphorzuur niet altoos, Staten, zoo zeide de president, is nog en kali en kalk mankeeren in den regel niet zoover gevorderd, dat er reeds min of meer, zooals we in het eerste diplomatieke onderhandelingen worden artikel reeds hebben opgemerkt. Daarom gevoerd, hij had echter gegronde hoop, voege men toe patentkali en kalkmergeldat daarmede weldra een aanvang ge- van de eerste stof het eerste jaar, als maakt zou kunnen worden, men er mee begint: 8 kilo per are (100 De regeering der Vereenigde Staten vierk. Meter), in de volgende jaren minder heeft een uitvoerige uiteenzetting van van de tweede stof om de 4 of 5 een hare denkbeelden omtrent het te sluiten hoeveelheid van 20 Kilo per Are. verdrag aan de Britsche gezonden en Is de hoeveelheid beschikbare beer deze heeft daarop medegedeeld, dat zij onvoldoende, dan moet er ook super- over de kwestie denkt. Uit deze ge- phosphaat (super) en misschien nog Chili, dachtenwisseling is gebleken, dat tus dus van alle vier voedingsstoffen, aan de schen beide regeeringen zoo goed als faecaliën worden toegevoegdde juiste geen verschil van opvatting bestaat, gift is hier natuurlijk niet aan te geven, zoodat het betrekkelijk geringe moeite omdat deze afhangt van de hoeveelheid zal kosten een ontwerp-verdrag op te beer. In den regel zal 57 K.G. patente maken kali en super voldoende zijn, die met den De grootste moeilijkheid voor de tot- mengmest kunnen worden ondergespit. I standkoming van een arbitrage-traktaat De mergel geve men als reeds is aan- ziet de president in den onwil, dien de gegeven en, als het gewas nog niet flink Amerikaansche Senaat tot dusverre heeft aanslaat of doorgroeit, dan strooie men betoond om een arbitrage-traktaat goed chili als overbemesting uit, zooveel of|te keuren en wel uit vrees, dat aanzijn ongeveer 20 man. De Prins naar Londen. Naar verluidt, zal Z K. H de Prins der Nederlanden als vertegenwoordiger I c,^u C,UUJC "TT"' van H. M. de Koningin afenvaardivd ambtenaIen-het e,„dje van enn ander rookers belast je met f 10 per jaar en de stinkstokkenrookers met f5. Dat geeft 2 millioen per jaar precies wat de minister noodig heeft En de controle vroeg ik. Heel eenvoudig. Iedereen levert zijn eigen eindje in bij daarvoor aangestelde zoo weinig als noodig zal blijken. C. B. konstitutioneel prerogatief in zake ver dragen getornd zou worden. De Senaat heeft n.l tot dusverre als voorwaarde voor zijn goedkeuring van scheidsrechterlijke verdragen steeds den a i I I eisch gesteld, dat deze bepalingen om- IjClglC t trent iedere kwestie, waarvoor de Senaat Het Antwerpsche scheepsvaartblad zou moeten beslissen wanneer een ge- Neptun is van meening, dat een inter- schil voordeed, maar de wet den Senaat nationale zeeliedenstaking zeer onwaar- niet toestaat zijne konstitutioneele be- schijnlijk is, daar de Duitsche en Belgische voegdheid in deze over te dragen aan zeelieden er zich niet bij aansluiten zul- het Uitvoerend Bewind, len. Daarentegen dreigt nog immer het De president hoopt echter den Senaat gevaar voor een staking van Engelsche te kunnen overtuigen, dat de verdragen zeelui, wat gegeven het groot aantal En- zoo opgemaakt zouden kunnen worden, gelschen, die de internationale vloot be- dat genoemd regeeringslichaam er geen volken, ernstig genoeg is. bezwaar tegen behoeft te hebben. Koningin afgevaardigd worden naar de kroningsplechtigheid te Londen, in Juni a. s., a's hoofd eener buitengewone zending, waarvan de leden later zullen worden aangewezen. Uitbreiding Leerplichtwet In de Tweede Kamer heeft de heer Ter Laan gisteren medegedeeld, dat de soc.-dem. fractie een wetsontwerp zal indienen tot uitbreiding van den leerplicht tot het 14e jaar, in verband met het verbod van kinderarbeid De positieverbetering der officieren. De Avondpost verneemt hieromtrent het volgende Een suppletolre begrooting van Hoofd stuk VIII zal vermoedelijk in de maand Mei worden ingediend, waarbij de offi- cierstractementen eenige verhoogiog on dergaan. Als grondslag wordt de regeling van minister Cool genomen, verminderd met een vierde gedeelte het deel, dat door dien bewindsman in de laatste instantie gereserveerd werd voor de ver hoogde pensioenen. Doch verder worden de aanvangssalarissen minder hoog ge nomen in verband met de snellere pro motie in de middelrangen. Die snellere opklimming zal verkregen moeten worden door het stellen van hoogere bevorde- ingseischen, waarmede het departement van Oorlog hoopt, dat de hoofdofficiers rang in de toekomst drie a vier jaar eerder bereikt zal worden. In het over gangstijdperk, waarin de verscherpte regeling der »conduite-lijsten< nog niet zal werken, een tijdvak van acht tot tien jaar, zal een tijdelijke toeslag op het traktement worden verleend. De uitgevallenen uit de middelrangen inlevert, draait de bak in voor 3 en 6 maanden. Recidive 2 jaar. En van de eindjes hakt het rijk pruimtabak, die het weer verkoopt opbrengst 21/» ton en daar koop je een torpedoboot voor, die in zijn vlag het motto kan voeren »Bij elkaar gepruimd door het Nederlandsche volk c De heeren van >Onze Vloot* zijn dol op 't idee- De groeten aan minister Kolkman 1 Morgen meneer 1 (Buiten verantwoordelijkh 'id der Redactie.) OF J&fóeitltomv aait Deu Jêuweftilwt'aMt) 174) Wij zijn beiden verloren, zuchtte Lava- rennen. Spreek voor u zeiven, antwoordde zijn bondgenoot ik wacht de harenmutsen niet af Weihoe? gij laat mij schieten?., vroeg de booswicht met eenig verwijt in de stem. Dat is eenvoudig. Ik heb de gewoonte niet een ouden vriend te laten schieten, ale hij in moeilijkheden is ik zal ook bij u blijven, op voorwaarde dat ge mij belooft redelijk te zullen worden. Het medelijden en de raadgevingen van Cas^-Museau, die toch maar een gewone booswicht was, vernederden diep Lavarennes, die reeds zeer gevoelig was aan zijn verlies Dit was de ezelsstamp aan den leeuw. Op het eerste oogenblik dacht bij er zelfs aan hem te laten weggaan, hem zelfs weg te zenden maar hij vreesde dien man, die zijn geheim kende en begreep dat hij voorzichtig moest handelen. Hij zweeg gedurende eenige oogenblikkeu en dacht rijpelijk over den toeBtand na. Langzamerhand bedaarde hij en met veel kalmte deelde hij aan zijnen bondgenoot den uitslag zijner bedenkingen mede, Ik heb ongelijk gehad aldus uit te vallen, zegde hij de gramschap brengt de gedachten nog meer en meer in de war. Nu zie ik den toestand duidelijk in en voel wat er mij te doen staat. De zaak die ik onder nomen had is naar de weerlicht het was Onthullingefi over den kunsthandel. Turken etl Bulgaren. Het Engelsche weekblad Truth maakt Volgens berichten uit Philippopoli, een brief openbaar van een Amerikaansch Dinsdag-avond in verscheidene bladen milltonair, die verklaart, dat er een waar van Sofia gepubliceerd, heeft de ge- complotbestaattusschen Engelsche kunst nerale staf van het militaire gouverne- ïandelaars en Amerikaansche kapitalis- ment van eerstgenoemde stad bericht ten, om de prijzen van schilderijen in ontvangen, dat een bloedige botsing de hoogte te drijven. De Amerikaan tusschen Turksche en Bulgaarsche sol bied dan een enorme som, hem wordt daten heeft plaats gehad, bij de Bul- jeloofd dat hij een zeker percentage gaarsche grenspost van Tcharwen-Kamak daarvan ontvangt, als het publiek in De Turken vielen de Bulgaren aan Europa er toe gebracht kan worden, dat waarop een langdurig gevecht volgde geld zelf op te brengen. Bij de huidige in den loop waarvan een Bulgaarsch nationale geestdrift, heet het, wordt dit officier en tien zijner manschappen werden een snoode speculatie. gedood. Aan Turksche zijde vielen ook waarlyk te schoon, wij zullen er maar niet meer over spreken. Ik bevind mij niet meer in veiligheid in de huid van den ridder de Rollac, welnu 1 ik leg die plunjes af en vermits Belphegor ze mij ontstolen heelt, dat bij ze beboude. Hij zal weldra weten wat hem dat zal kosten... Ah de schurk, by zal zijne zegepraal niet lang genieten Wat zijt gij van zin? vroeg Froohard, wiens nieuwsgierigheid aangeprikkeld was Dubbele slsg mij over den goochelaar wreken en Lavarennes naar de andere wereld zenden. Eens dat Lavarennes geoordeeld, veroordeeld en aan den kop zal ingekort zijn, zal men hem niet meer opzoeken en ik zal gerust leven. Eene aanklacht Gij hebt mij begrepen, slimmerik, Ik beu er niet in gelukt Rollac weer tot het leven te roepen, ik zal misschien beter varen indien ik Lavarennes, onder den valschen naam van Rollac, die nu juist Belphégor is, aan de goedwilligheid van 't gerecht en van den beul aanbeveel... Flink uitgedacht riep Frocbard, ik wist wel dat gij uwe weerwraak zoodt nemen. Gy zijt waarlyk een groot man I Aan dezen trek herkende hij zijnen meester en nogmaals schonk hij hem daarom zyn volle vertrouwen weer. Eens dat mijn plan klaar getrokken is, zal ik vrij in mijne bewegingen zijn en mij wel weten te schikken, zei de schurk. En met inzicht voegde hy erbij Indien gij er aan houdt uwe vryheid te hernemen. Ik 1 protesteerde Frochard, maar ik heb er nooit aan gedacht. Gij zult misschien mijne hulp nog noodig hebben men weet niet wat er kan gebeuren... AnderB ik wil u niet dwingen, hoor. Uit ganscher harte, gelyk oude vrienden... Denzelfden avond verlieten Lavarennes eu zijn medeplichtige plotseling Versailles. X. Lavarennes had zich niet bedrogen. M. de Préval, oude wapenbroeder van den echten Rollac, die beweerd bad dat de ridder dood was, bad waarlijk den strijd niet opgegeven na de volstrekte logenstraffing van M, de Courgemont. Reeds 's anderdaags 's morgens bood hij zich ten huize van den nieuwen prokureor aan Deze verwachtte dit bezoek niet hij schreef het eerst toe aan hot verlangen den slechten indruk te verdryven welken bij dacht mis schien te hebben nagelaten na hunnen rede twist. Hij ontving hem met welwillendheid. Welnu, myn waarde heer, zegde hy glimlachend, houdt bij nog altijd staan dat ridder de Rollac van de lijst der levenden moet geschrapt worden Goddank de men schen die gy doodt, zijn uiterst wel te paB M. de Préval, verre van de zaak al lachende op te Demen, bleef heel statig en ernstig. - Mynheer de prokureur. antwoordde hij ik zou onverstandig bandelen, indien ik mij gramschap stelde omdat ik van ongelijk overtuigd ben, vooral in dergelijk geval. Het zou mij integendeel een waar genoegen zijn indien ik my zoker vergist had. Maar heb ik mij wel vergist Dat is de vraag - Hy is waarschijnlijk koppig, dacht M de Courgemont. En luid op voegde hij er bij Mij dunkt nochtans dat het onmogelijk is langer te twijfelen, wanneer ik u verzeker dat mijn klein'ieef springlevend is. dat ik hem zelf voor eenige dagen in vleesch en been deren gezien heb, gelyk ik u nu zie en zooals gij zelf, hoop ik, het genoegen zult hebben hem binnen eenige dagen te zien, wanneer hij volkomen sal genezen zijn. Ik wil uw woord natuurlijk niet in twijfel trekken en loochenen niet wat gij 'vooruitzet, antwoordde M. de Préval maar indien ik met eigen oogen uwen kleinneef zag, dan zou ik overtuigd zijn dat hij verrezen is, dat by uit syn graf is opgestaan, in één woord dat ik tegenover een spook sta... Gij schertst 1 M. de Courgemont begon te denken dat hy met eeneo zot te doen had. Ik scherts in 't geheel niet, beweerde de bezoekerik Bpreek integendeel heel ernstig. Ziehier de kwestie heel duidelijk geBteld Wy houden beider uit goeder trouw Kaatsheuvel, 23 Maart. 1911. Mijnheer de Redacteur. Daar het verslag van de vergadering der Hanze, benevens het bericht, waa-in dat verslag door den Eerw. Heer v. Heeswijk als miuder betrouwbaar, als ^slechts ten dagbLdverslag/' wordt grqualific erd, in uw blad heeft gestaan, ben ik genoodzaakt mij te rechtvaardigen èu bij uwe Redactie èu bij het lezend publiek, dat zoo willens en wetens wordt om d°n tuin geleid. Dat de Eerw. Heer van Heeswijk niet kan gelooven, dat de Adviseur der Hanze de consumptie- coöperatie als onedel en onchristelijk heeft gebrandmerkt, dat ia zijn zaak', maar dit is nog ^een bewijs, dat het niet gezegd is. Sierker nog opzettelijk heb ik in mijn verslag het toen gesprokene zelfs wat verzacht en enkele scherpe uitdrukkingen van den Eerw. Heer v. Acht weggelaten. Al wat ik geschreven heb, is van A. tot Z. de zuivere waarheid, al wordt mij dan ook thans een dosis onbetrouwbaarheid meegegeven. Ik kan me intusschen best voorstellen, dat de Eerw. Heer v. Heeswijk spijt heeft over de toespraak o van ziju confrater en dat hij alles in het zullen in de Landweer worden onderge-1 werk stelt om die woorden zooveel mogelijk bracht. Een nieuwe pensioenregeling is voor- oopig niet te wachten. Het dagboek van een Amsterdammer. Wij lezen in de Tel. 21 Mrt. Als je voor'n dubbeltje sigaren koopt, dan is het niet meer: »Mooi weer meneer.; opsteken, meneer maar de tiende penning, Alva en de Bloedraad En het is zoo eenvoudig voor minister Kolkman om aan geld te komen. Meneer zei er een vanmorgen tegen me, er zijn 6 millioen Nederlanders. Daar van rooken de vrouwen niet, blijft over 3 millioen. Daarvan rookeD de zuigelingen, de niet-rookers en de pruimers niet, blijft over 300.000. Daarvan rooken 100.000 fijne en 200 000 bocht. De fijne-sigaren hun effret te doen verliezen, doch dat dit moet geschieden door iemand leugenachtig te maken, die tot geen der beide partijen behoort, is niet erg fair en getuigt evenmin van groote waarheid-en naastenliefde. Een eerlijke bestrijdrng neem ik van harte aan, di ch de theorie *het doel heiligt de mid delen* wijs ik met verachting af. Van niemand minder dan van den Eerw. Heer v. Heeswijk had ik dergelijke insinuatie verwachtik heb hem steeds te hoog geschat om een aanhanger te kunnen ziju van deze theorie. Maar nogmaals ik voel weinig lust of roeping om voor martelaar te spelen, voor wie dan ook. Mijnheer de Redacteur, ik heb dit geschreven om Uwe lezers toe te lichten, wat ze van deze zsak te denken hebben. Geen enkel woord neem ik terug, wijl ik niet behoef en ook niet wil. Ik staan, gij, dat ridder de Rollac leeft, ik, dat bij dood is een van beiden is mis eu ik geloof niet dat ik het ben. Ah bah zei de prokureur, die meer en meer begon te denken dat de gewezen officier niet wel by zyn verstand was. En ik denk zelfs n zulks te kunnen bewyzen, voegde deze erbij. De baron baalde ongeloovig de schouders op Niettemin was hij nieuwsgierig. Ik zou wel willen weten hoe gy dat zoudl bewijzen, zegde hij. Sedert gisteren, antwoordde M. de Pré val, heb ik over de zaak goed nagedacht en' ik heb my tot in de minste bijzonderheden de ontdekking en de begraving van mijnen wapenmakker herinnerd. Indien (je mij de eer wilt aandoen te luisteren dan zal ik u dit alles vertellen. Spreek, mynheergy boezemt my' waarlyk belang in. De edelman zette zich op zijn gemak in zijnen zetel, kuchte eens en deed het vol—' gende verhaal Ik kende Rollac sedert lang. Wij hadden malkander ontmoet en kenniB gemaakt in Amerika, waar wij beiden door ons avontuurlijk barakter werden naartoe getrokken. Wij keerden samen naar Frankrijk terug, zorder dat een van ons beiden fortuin had gemaakt en wy zochten het een of ander ambt te bekleeden. Het keizerrijk was bedreigd door de vereenigde machten der andere mogend hedei wy vroegen niets beters dan d« ko ninklijke zaak te dieDen, maar het leger van Condé bestond niet meer. Om den overwel diger te bestryden, Damen wij beiden dienst in een Pruisisch regiment waar wij, in onze hoedanigheid van edelmaD, als luitenant aan* vaard werden. Wy woonden samen den slag van Lutzen bij. Gij keDt den uitslag... 's An derendaags bood men den overwonnen vyani een kleinen wapenstilstand toe om de ge kwetsten op te zoeken en te verzorgen Mijne afdeeling en die waarvan de ridder deel uitmaakte, werden voor dit droevig werk aangewezen... Terwijl wij het slagveld door zochten, waren wij op den oever der Elster gekomen de rivier voerde taliijbe lijken mede. Opeens ziet een der soldaten er eenen tusschen het riet liggen het was het lyk van eenen officier. Zij halen het op... de mannen van do afdeeling van Rollac, herkennen hunnen luitenant, wiens verdwyuing op het appel bestatigd waB geweest ik zelf bd de andere officiereu, wij herkennen allen ODzen kame raad Hij was dood hij droeg verscheidene wonden en waren deze zelfs niet doodelyk geweest, dan zon hy onvermijdelijk verdronken zyu. Men delfde eenen poten by werd dadelyk begraven. Ziedaar een eerste, onloochenbaar feit Maar, opperde M. de Courgemont er kan eene vergissing geweest zyn eene ge lijkenis... Kan men redelijk in dergelijke veron derstelling de getuigenis loochenen vau een honderdtal personen, van verscheidene uffi- cieren, van mij zeiven, ik die een boezem vriend van den overledene was Ja, maar de dood verandert soms nog al veel de gelaatstrekken van iemand het is meermalen gebenrd dat iemand hegraven werd onder den naam van iemard anders, zelfs nadat hij door vrienden en kennissen was herkend geweest Ik zal u daarvan een voorbeeld aanhaleD... Goed ik neem dat nn nog aan alhoewel de vergissing in dit geval heel onwaarschijn lijk 18 Had de dooden papiereD op zak Zijne zakken waren ledig. Ab I ziet ge wel Geen eDbel bewys zijner identiteit. Verechooning, ik beb niet gedann 1 Ik wil nn een tweede pnDt bespreken, waarvan gy de gewichtigheid zolt beoordeeien. Ik heb gezegd dat de zakken van den overledene leeg waren hy was waarschijnlijk bestolen geweest, men had hem zijne portefeuille en zijn geld ontroofd en gij znlt dadelijk zieD welke gevolgtrekking die btizonderbeid ons moet leiden. Een verholen zakje, in de voe dering van zyne jas, was aan het onderzoek van den dief ontsnapt. Ik kende dit zakje. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5