Nummer 25. Zaterdag 25 Maart 1911. 34o Jaarg Derde Blad. Provinciaal Nieuws. OÏÏWS UIT HSÏÏSDÏN Gemengd Nieuws. «IEUWS UIT KAATSHEUVEL. Waalwijk 24 Maart 1911. Boekdrukkerijen. Naar aanleiding van den diep treurigen toestand waarin de meeste Nederlandsche boekdrukkerijen tengevolge van concur rentie en lage tarieven verkeeren, worden er op het oogenblik ernstige pogingen in het werk gesteld om aan den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen eene groote uitbreiding te geven. Van wege den bond zijn de laatste maanden niet minder dan 60 propaganda- Vergaderingen gehouden met het resultaat dat het ledental is vooruitgegaan van 80 tot ongeveer 350. Op 29 dezer zal te Utrecht de eerste centrale vergadering van de dertien pro vinciale organisaties worden gehouden onder leiding van 't Hoofdbestuur. In die vergadering zal een aanvang worden gemaakt met een grondige bestudeering van het tarietvraagstuk. Begonnen zal worden met de boekdrukkers-patroons op te voeden in de berekening der kosten van hun bedrijf. Langzamerhand zullen er betere coromercieele bepalingen worden ontworpen, om die dan vast te leggen in een dwingend contractlangs den gemoedelijken weg naar den dwang. Dit en tal van zeer belangrijke zaken meer zal kunnen, wanneer het den bond gelukt, zoo niet alle, dan nagenoeg alle boekdrukkerspatroons in deze organisatie te vereenigen. Woensdagmiddag waren de boek drukkerspatroons uit Noordbrabant in 't hotel Noord-Biaband te 's Bosch bijeen geroepen om te komen tot stichting eener provinciale organisatie, nadat reeds vergaderingen zijn gehouden te Tilburg, Eindhoven en Helmond. Onder voor zitterschap van het hoofdbestuurslid den heer Verlinden uit Bergenopzoom, werd de provinciale afdeeliog gesticht, naeene eminente verhandeling van den beambte van den Bond, mr. Veraart uit Nijmegen De aanwezige niet-leden traden toe en werd 't volgend bestuur voor de provincie Noordbrabant gekozen A. Bijvoet (firma Bijvoet-Mutsaers) TilburgP. Stokvis (firma M. F. van Pierre Co Eindhoven Cramer (firma Henri Berger) 's BoschJan Tielen, (Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen) Waalwijk terwijl nader een lid uit Breda zal worden gekozen- Benoeming. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter J. A. Meulkens te Waalwijk, bij de werken voor 't leggen over 400 M. lengte van den leidam aan het Zuiderhoofd van den Rotterdamschen Waterweg te Hoek van Holland. De heer G. van Huiten, gemeente opzichter alhier is benoemd tot adjunct- opperbrandmeester. Nederl. R. K. Leerbew. Arb. Bond. Zondag 1.1. hield de Bondsraad van de Nederl. R K Leerbew. Arb. Bond op de St. Pauluszaal alhier eene vergadering. Besloten werd binnen niet al te langen tijd eene gecombineerde vergadering te houden van alle afdeelingsbesturen, ten einde meer eenheid in de tactiek en practijk der vakbeweging te verkrijgen. Vóór Paschen zullen alle afdeelingsbe sturen omtrent de uitvoering van dit plan een definitief antwoord zenden aan het Hoofdbestuur. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruitu. Ondanks alle moeite is het W.V. niet mogen gelukken, met de komende Zon dagen, voor het le XI-tal een club op bezoek te krijgen. Waarschijnlijk zal Zaterdag het 2e elftal een oefenwedstrijd spelen, tegen de Besoijensche club >Leonldas< op het terrein te Waalwijk. Tot ons genoegen kunnen we be richten, dat W-V. voor de gansche maand April lauwertak-wedstrijden heeft georganiseerd, waarvoor 12 vereenigin- gen deelnamen toezegden. In het vol gend nummer, komen we hierop nader terug. BelgiëNederland. Ter gelegenheid, van den België-Ne- derland wedstrijd, die 2 April a s. te Dordrecht gespeeld wordt, zal door W.V. daarheen een pleizierreisje worden ge organiseerd. De reiskosten, retour 3e Klasse be dragen f 1.1 5. Zij die vau deze goedkoope reisge legenheid gebruik wenschen te maken, gelieven zich vóór Donderdag 29 Maart op te geven bij den heer A. van Eijck, waar ook tegelijkertijd het reisgeld moet worden gedeponeerd. Wachtgeld. In Noord-Brabant is door de onder wijzers in het arrondissement Rozendaal een actie op touw gezet, ten doel heb bende verbeteringen te brengen in de bepalingen voor wachtgelders. Men heeft zich tot de onderwijzers in het geheele land gewend, met het verzoek in de maanden Juni en Juli provinciale meetingen te houden. In Noord-Brabant zal de de meeting gehouden worden in Tilburg in de Gildenzaal op Zondag 18 Juni Verder heeft men de steun gevraagd van alle groote Vakvereenigingen. De grieven die men tegen de huidige regeling heeft, zijn, kort samengevat lo. Het wachtgeld is te klein 2o. Het wachtgeld kan ontijdig ver vallen 3o. Art. 41, 5de lid van de Wet tot regeling van L. O. verzwakt de rechts positie van den onderwijzer en zou hem kunnen overleveren aan de willekeur van de gemeente besturen 4o. De jaren, die men op wachtgeld doorbrengt, tellen niet mee bij de bere kening van het pensioen, althans niet voor de onderwijzers die na 1905 in functie zijn getreden. De wenschen .der onderwijzers zijn in de vijf volgende punten geformuleerd a De onderwijzer lijde door het op heffen zijner betrekking geen financieële schade. b. De onderwijzer, wiens betrekking opgeheven, blijve onderwijzer, zij het op non-activiteit. c. De onderwijzer op non-activiteit, blijve ter beschikking van de Regeering om te kunnen worden benoemd tot een betrekking bij het onderwijs(met inacht neming van het in sub- a uitgedrukte) d. De onderwijzer op non-activiteit blijve vrij in het soliciteeren naar en aanvaarden van e*n betrekking buiten het onderwijs. e. Bij het aanvaarden eeoer Rijks- Provinciale of Gemeentebetrekking bui ten het onderwijs, vervalle of vermindere het wachtgeld, slechts met inachtneming van het sub. a uitgedrukte. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 30 Maart a.s. Leder-Industrie. Het R. K. Patroonsblad beschrijft in vervolgartikelen de geschiedenis der Brabantsche Lederindustrie, waaraan wij onderstaande aardig en zeer juist ge schreven stukje ontleenen De beteekenis van de leerlooierijen in den Nederlandschen handel en het verkeer is thans zeker niet gering Door haar ontwikkeling is de invoer van grondstoffen en extracten, voor dezen tak van nijverheid benoodigd, zeer uit gebreid en moet er veel gereisd worden. De staten van aankomst en verzending op de bij de looierijen betrokken stations leveren daarvan 't beste bewijs. Onze spoorwegmaatschappijen mogen daarom wel eens wat meer aandacht wijden aan de diensten, welke zij aan die herlevende industrie kunnen bewij zen en verschuldigd zijn. S. S. schijnt ook eenigszins nog met dezelfde kleine gedachte omtrent de Langstraat bezield te zijn, als haar personeel, die het traject Zwaluwe-'sBosch eenigszins minachtend „het halve-zolenlijntjenoemt. De Lang straat is zeer stiefmoederlijk bedeeld in vergelijking van haar beteekenis voor de industrie in een niet zeer verre toe komst. Waalwijk b. v. heeft minstens recht op een dagelijkschen sneltrein, die haar ongeveer in één uur tijd met Rot terdam en in twee uur met Amsterdam en Antwerpen in directe verbinding brengt. Al brengt zoo'n trein misschien in den eersten tijd zijn kosten nog niet op, de vermeerdering van het goederen vervoer zal op den duur dit verlies rijke lijk dekken. Het laat zich echter aan zien, dat zij zich nog jaren lang zal ver heugen in het langzaam voortkruipend lokaaltje, dat thans haar isolement nu en dan eens onderbreekt en wil voor zien in den drang, die de energieke in- dustrieelen van de Langstraat gevoelen om niet thuis te blijven zitten. Het buitenland koopt in zeer groote hoeveelheden voor zadels en gareelen ons best schacht- en bovenleer, wat wij zelf looien uit de huid van onze eigen Hollandsche beesten. Dit eischtvoorde productie een even gemakkelijke als snelle verbinding van de Langstraat met de internationale treinen en voor den aankoop van inlandsche huiden, een niet te lange reis naar en van onze nationale markten. Van den anderen kant wordt het zool leer veel in ons eigen land verkocht. De opkoopers komen toch zelf gaarne ter plaatse zien en vragen daarom ook naar reisgelegenheden, die hun niet veel geld en tijd kosten. Om de daarvoor benoodigde grondstof, tegenwoordig meest ossen-of buffelhuiden van Buenos- Aires aan te voeren, is het halve-zolen lijntje nog al goed in staat. Maar de keuring van de te koopen partij huiden te Antwerpen of Rotterdam vraagt even eens het oog van den 'meester in die havenplaatsen, terwijl het voor den goe den gang der zaak zelf gewenscht wordt, dat dit oog niet te lang van huis af wezig is. WASPIK. In den tuin van den heer H. Langerwerf-Verschuren, bloeien de aardbeien reeds in den kouden grond. Indien de lente, die met zulk mooi weer haar intrede heeft gedaan, ons geen al te gure dagen meer schenkt, zal de heer Langer»erf zeker vroeg aardbeien kunnen plukken. RAAMSDONK(Dorp). Gisteren overleed alhier de ZeerE*rw. Heer J. F. Frenoken, ond-pastoor te Hoogeloon en de laatste jaren zijns levens Rector van het liefdegesticht der Eerw. Zasters. De heer P. C. de Bont is benoemd tot commissaris van het zangkoor der R. K. kerk. Naar wij vernemen, heeft het bestuurvan den Oostpolder onder deze gemeente besloten, de kaden van genoemden polder J/s CM. te verhoogen, zulks met het oog op de hooge waterstanden den Donge. R AAMSDONKSVEER. De heer A. Schoen makers, onderwijzer aan de openbaie school alhier van wien bij zijne benoeming de heer Simonis getuigde, dat hij de rechte man voor bet Veer was is beDoemd in gelijke betrekking te Geertruidenberg. 't Is te hopen, dat de heer Schoenmakers er met evenveel genoegen werkzaam mag zijn als hier en dat »Den Berg', langen tijd den eminenten onderwijzer in baar midden mag hebben. Hoewel we hem slechts nooda zien vertrek* ken, wenschen we hem met de promotie toch van harte geluk. NlEUWKUlK. Aangezien het nieuwbe noemde Hoofd der school in deze gemeente, wegens omstandigheden nog niet in functie kan treden, zal met de tijdelijke waarneming belast worden de beer Van Meeuwen, onder wijzer alhier. VLIJMEN. Op de voorloopig voor onze gemeente vastgestelde kiezerslijst staan ver meld 478 kiezers voor den Gemeenteraad en 481 voor Tweede Kamer an Provinciale Staten, 25 kiezers zijn van de vorige lijst afgevoerd en 27 opgevoerd. De nieuwe lijst ligt ter visie tot 21 April en toten met 15 April kunnen bezwaren ertegen worden in gediend. KAATSHEUVEL, 23 Maart 1911. Eerste H. Communie. Zooals gewoonlijk ieder jaar zullen op Passiezondag (2 April) de kinderen van elf ]aar hunne plechtige Eerste H. Communie doen. In de par. Kaatsheuvel omstreeks 90 en Berkdijk roim 30. Men is reeds bezig met het aanleeren van Eerste Communie liederen. De anderen van omstreeks 7 tot 10 jaar zijn begonnen met het gezamelijk aanleeren der voorgeschreven catechismus vragen, eiken morgen om 8 uur- Deze zullen omstreeks Paschen op een nader te bepalen dag in de week tot de H. Communie worden toegelaten. Geestelijk Adviseur. Deor Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch is als opvolger van Kap. Thijssen benoemd tot Geestelijk Adviseur van onze R. K. Volks bond de WelEerw. Heer v. Gemert Kap. parochie Berkdijk. Moge hij er in slagen, om het bestaande meeningsverschil in de flinke en bloeiende vereeniging tot ieders bevredi ging op te lossen en mogen ook allen er een plicht in zien om te handelen naar zijne gewaardeerde voorlichting, in deae zaken onontbeerlijk. Kerkschildering. De bescb;i3<l«8ring der kerk in de par. Berk dijk is thans woltooid. De afwerking is tot in de kleinst* onderdeelen prachtig te noemen. Het «choone kerkgebouw, zoo rijk aan sim- bolische voorstellingen, kan met recht een juweeltje genoemd worden. Vooral des Zon- dags wordt het door een massa volk bezocht die als om strijd, de heerlijke aanblik van aet geheel roemen. Het is niet doenlijk, om elke voorstellingeu en ornnmenteering af zonderlijk te bespreken. Vooial het Priester koor met zijn heerlijke triomfboog, waarop de beeltenissen prijzen der H. Martelaren van Gorcum. Dit schoone Godsgebouw kan gerust met alle in den omtrek staande tem pels wedijveren. Een woord van lof is niet misplaatst aan den ontwerper en tevens uitvoerder van dit heerlijk werk, den heer Braam uit Made. Hij heeft duidelijk bewezen, volkomen be rekend te zijn voor zulke taak. Men kan hem gerust al zulke soort werken toever trouwen. Doch ook den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Eras, die hem dit werk opdroeg, verdieut e-n woord van dank, doordat hij uit eigen middelen, dit schoone werk liet uitvoeren. Hij bewijst hierdoor den luister van Gods Huis te beminnen. Met voldoening kan hij dan ook op dit werk neerzien, overtuigd als hij kan zijn den dank zijner parochieanen te hebben. Chr. Boerenbond. Heden werden de bestuursfunctie^ van den Chr. Boerenbond als volgt verdeeld A. Stasseu, voorzitter. A. v. Kuik, onder-voorzitter. A. de Kort Jz., secr.-penningm. B, Verbooven, comm. J. Maas. f/ A. Robben, n W. Kolsteren n Brand. Bij v. B. had heden middag een binnen brand plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een houten schutting achter ds kachel had vlam gevat, die zich direct meedeelde aan bijstaande voorwerpen. Spoedige hulp wist echter het gevaar te beperken. LOONOPZAND. Nauwelijks is er één dag droogte met feilen Oostenwind, of er is weer sprake van boschbrand. Dinsdag na middag omstreeks 3 uur, toen de tram voorbij war, ontstond er op de Efteling brand en wakkerde zoo fel aan, dat er in weinig tijds wel een bunder jonge dennen en schaarhout in vlam stond, toebehoorende aan de heeren Klijn, Van den Bosch en Van der Meeren. De laatste lijdt de meeste schade. Geluk kig dat enkele jongelui, die er op afgezon den waren, den brand konden stuiten, anders was de verwoesting niet te overzien geweest. Heusden 24 Maart 1911 Uit den dikken duim'. Het bericht in een paar bladen, als zou de heer S. uit S.-Ehier benoemd zijn als Hoofd dei Muloschool is niet zuiDig voor barig, aangezien de oproeping nog moet geschieden en er dus van benoeming heele- maal geen sprake is. Verzekering tegen kinder diefstal 1 Vol gens de Times is bij Lloyds een waar lijk nieuwsoortige verzekering gesloten. Amerikaansche ouders hebben n. 1. een verzekering gesloten voor het geval hun kind zou worden gestolen. De ouders be talen een vrij hooge premie en verbinden zich bovendien tot allerlei voorzorgen Zoo zal het kind slechts in een met stalen traliewerk beveiligden wagen en onder bewaking van drie particuliere deteciives op straat komen. De verzekerde baby is natuurlijk nie mand anders dan de vijftien maanden oude Vinsonson Walsh Mc. Clean, zoon van Mr Edward Mc Clean, onzen lezers uit vroegere mededeelingen reeds bekend als „millionnair baby". Het kind is ver moedelijk erfgenaam van een vermogen van 250 millioen gulden en niet ten on rechte vreezen dus de ouders in Amerika is dat meer voorgekomen dat onderne mende dieven zich op zekeren dag van den baby zullen meester maken om een flink losgeld machtig te worden. Dat zij tegen dit gevaar maatregelen nemen is te be grijpen, maar deze verzekering is toch wel iets heel nieuws. Een messen-gevecht Gisteren-avond heeft buiten de poort van Fontaineblea te Parijs een hevig gevecht tusschen landloopers plaats gehad. Een twintigtal jongelieden vochten met messen. Toen de politie verscheen, waren er al vijf buiten gevecht gesteld die op het slagveld werden achtergelaten evenals een jonge man die toevallig voorbijkwam en ook doorstoken werd. Een schietpartij in een balzaal. Zondag avond had in één der vele muziekzalen van New-York een openbaar bal plaats. Onder de aanwezige dansers ontstond ruzie en weldra was het bal ontaard in een duchtige vechtpartij. Dat is natuur lijk volstrekt niet Amerikaansch, maar Amerikaansch is het wel dat weldra de ver schillende tegenstanders naar de revolver grepen De kogels floten door de balzaal. Politie werd te hulp geroepen om de orde te herstellen, maar zij slaagde hierin eerst toen twee personen waren gedood en één der feestvierders doodelijk was gewond Levend verbrand. Eergisteren morgen omstreeks half zeven liep het gerucht, dat de boerderii, toebehoorende en bewoond door Hendrikus Yan Eijk, in de Beemd nabij sluis 11 was afgebrand waaraan men geen geloof wilde hechten, daar zelfs een paar buren aan sluis ll er niets van wisten, toen zij gister morgen ontwaakten. Bij nader onderzoek bleek echter een en ander waarheid te bevatten. In den nacht omstreeks 1 uur is niet alleen het geheele woonhuis met staMng de inboedel, het vee, bestaande uit twee koeien, een kalf en een paard, drie varkens enz., in de vlammen opgegaan, doch ook een menschenleven is te be treuren en wel van den bij hem inwonen- den, ongeveer 20-jarigen krankzinnigen neef, die geheel verkoold, van hoofd armen en beenen ontroofd, in den kelder voor over liggende is gevonden. Wellicht is hij door de opkamer waar hij alleen nachtverblijf houdt, gevallen, hij zelf moet de huisgenooten het eerst gewekt hebben en toen weder naar boven gegaan zijn. De stukken van het lijk heeft men bijeen verzameld en voorloopig in een zak bij een buurman in de schuur geborgen- Een drie maanden geleden brande bij hem 's avonds ook de bij het huis staande schop af. Oorzaak onbekend. Omgekomen. Te Zuid-Eschmarke (ge meente Lonneker), is verkleumd en door nat aan den kant van een beekje gevonden de 45-jarige landarbeider H Kolthof. De ongelukkige, die nog eenige tee kenen van leven gaf, schijnt den vorigen avond door sterken draDk bedwelmd, in 't water te zijn geraakt en nog kracht te hebben gehad om weder op het droge te komen, doch daarna door de koude te zijn bevangen.. Hij werd naar zijn woning vervoerd waar hij spoedig over leed, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. Wie het onderste uit de kan wil Gisternacht heeft een dief door middel van een bootje getracht een hoeveelheid steen kolen te stelen van het t rrein der wasch- inrichting op de Hirdes-Bonlevard te Bteda, welk terrein grenst aan de Aa of Weerijs. De dief heeft het bootje echter zoo zwaar belast, dat het ter plaatse tengevolge van overlading is gezonken. De dief heeft ver moedelijk een nat pak gekregen. Een ballontocht op een noodlottige wijze in een polder geëindigd. De heeren Oito Schrenders en Paul K»yser, fabrikanten te Crefeld, leden van de fNiederheinische Vereiu für Luftschiffart', waren Zondagmorgen bij vanstig weer met hun ballon te Dusseldorp opgeategen tot het maken van een tochtje naar ons land. Alles ging goed tot aan Harderwijk, waar men in plaats van te landen, op het f onzalige idee* kwam zooals de heer Schrenders vertelde, nog iets verder te gaan en te trachten nabij Amster dam te landen. De voorraad ballast 3Vs zak werd uitgeworpen ec de ballon steeg tot op een hoogte van 1600 meter. Op die hoogte gekomen, bemerkte men, dat de windinrichting veranderd was en dat men in Noordwestelijke richting over de Zuiderzee werd gevoerd. Langzamerhand daalde de ballon, zoodat zij gedurende korten tijd zeer nabij eeD der Zuiderzeebooten verbleefde luchtreizigers meende dat de boot hen trachtte te volgen. Omstreeks half vier beoosten het eiland Wieringen gekomen, kon de ballon het echter niet langer houden en werd de mand af en toe door het water gesleurd: Hun heele hebben en houden hebben de. reizigers toen over boord geworpen, doch de instrumenten werden gespaard. Daardoor steeg de ballon nog weer eenige meters, doch daalde weer spoedig, zoodat de luchtreizigers besloten toeD zij land in de nabijheid zagen, de, touwen, die de ballon met de mand ver bonden, door te snijden. Verstijfd van koude als zij waren slaagden zij daarin niet en werden zij eindelijk door den hevigen wind tegen de bazaltglooiing van den dijk Echo van het Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9