Derde Blad Tarief van Invoerrecb. Bijzondeie Mededeelingen. I. Huiden. II. Leder. Overleder en Tuig- leder. Schoenwerk. BINNENLAND.pr0vinciaal Nieuws. Nummer 27 Zondag 2 kpril 1911. 34e Jaargang. Donderdag waren wij in stat een extra-nummer te doen verschijne, met den voor onze industriën zeer fclang- rijken, navolgenden inhoud. Wij hadden hiermede dat iucces, dat tot op heden geen enkel >lad in staat was hieromtrent iets tede te deelen. Naar wij uit goede bron vrnemen zal deze week nog het tarief va invoer rechten bij de Kamer worden igediend. Men verzekert ons dat h< nieuwe tarief wat onze beide industriën betreft er als volgt uit zal zien Huiden en vellen, versch, gezouten of gedroogd zijn vrij. Huiden en vellen met het haar of de wol gelooid of bereid worden belast met 6 procent er waarde. Pelswerk wordt belast met 2 procent cr waarde. Zool en Riemledei le. Geheel of ten deele gelooide of bereide heele of halve zoolleerhuiden zonder koppen en klauwen, zooge naamde kernstukken of crou- pons en niet in den vorm gesneden reepen of stukken van zoolleerhuiden worden belast per 100 kilogram met fll.- 2e. Geheel of ten deele gelooide of bereide zoolleer huiden met koppen en klau wen meer dan 6 K.G. per geheele huid wegende per 100 K.G. met f9.— 3e. Geheel of ten deele gelooide of bereide zoolleer huiden met koppen en klau wen niet meer dan 6 K.G per geheele huid wegende per 100 K.G. f6.- 4o. Afval van zoolleer, zijnde geheel of ten deele gelooide of bereide koppen, klauwen, liezen en buiker per 100 K.G. met f6.— (f8700) Noord Holland f5425 (f8155); Zeeland f 12490 (f 14090)Utrecht f 3685 (f-2805)Friesland f 5405 f5005)Over- ijsel f3360 (f2290); Groningen f8155 (f 8540)Drente f 5045 (f 4540)Limburg f4500 (f3840). 1. Gelakt leder, gechagr- neerd geitenleder, zwart en gekleurd, zoomede chroon- gelooide kalfsvellen, zwat en gekleurd, minder wegente dan 2 kilogram per geheel vel Vrij. 2. Chroomgelooid geitei- en schapenvellen, zwart ;n gekleurd, belast naar le waarde met 2 procent. 3. Alle andere soortm, onverschillig op welke wize geheel of gedeeltelijk geloeid, bereid of gekleurd, geheele huiden en vellen halve huiden en vellen en stukken, nits niet in den vorm gesneden, belast naar de waarde met 6 procent. Zeemleder, Perkament en Trommelvellen belast naar de waarde met 6 procent. Schoenmakerswerk onverschillig van welke stof vervaardigd 1. Zolen (geen inlegzolen), hakken en achterlappen, als mede in den vorm gesneden leder, belast naai de waarde met 6 procent. 2. Schachten en boven stukken van schoenen (leest- klaar schoenwerk) naar de waarde met 8 procent. 3. Schoenen, laarzen en ander schoeisel, alsmede in legzolen, naar de waarde met 12 procent. Zadelmakers en Koffer- makerswerk vervaardigd van leder, hout, riet, manufac turen of andere stoffen Handschoenen geheel of( naar de ten deele van leder /waaide met Portemonnaies, portefeuil-[ 12 procent les, sigarenkokers en derge lijke voorwerpen var. leder Alle ander lederwerk, dat niet afzonderlijk is vermeld Van het gewijzigd tarief wordt eene meerdere opbrengst verwacht van 10 millioen. Hoofddoel der herziening is de ont vangst van meerdere baten voor de schatkist voor de Sociale wetgeving bijkomstig doel is bescherming der binnenlandsche Nijverheid. Het ontwerp is dus niet zuiver fiskaal, maar het is anderzijds ook vooral niet zuiver pro tectionistisch. Eenige algemeene regelen zijn de vol gende 1. Grondstoffen zijn vrij. 2. Halffabrikaten worden met een gering recht belast, in den regel 6"/o der waarde. 3. Afgemaakte fabrikaten, nog niet geschikt voor direct gebruik door den consument worden in den regel getroffen door een recht naar de waarde ad 10 procent. 4. Geheel afgemaakte fabrikaten met id. 12 procent. Leder, zoowel zooileder als overleder is een half fabrikaat. Volgens het bo venstaande zou het dus met een recht van zoowat 6 procent moeten worden belast. Maar om practische redenen is daarvan afgeweken, hoofdzakelijk om deze reden, dat ons land wel kan voor zien in de behoefte van zooileder en grof overleder, maar niet in die van fijner overleder. Daarom wordt er in het ontwerp onderscheid gemaakt tusschen beide soorten van leder en worden ze streng gescheiden gehouden. Bij het zoolleder wordt een recht ge heven naar het gewicht en niet naar de waarde, omrede dat bij duidelijke omschrijving van de soort van zooileder een recht naar het gewicht minder ge vaar biedt voor twijfel aan de juistheid der aangifte en dus minder oponthoud veroorzaakt en de controle vergemak kelijkt. Bij het overleder blijven onbelast de drie soorten sub. 1 genoemd, wijl deze in ons land niet vervaardigd worden. De soort sub 2 genoemd wordt met een laag recht belast Na verloop van tijd zal hiervoor in het land zelf vol doende gefabriceerd worden en de schoenmakerij daarvan dus geen nadeel meer ondervinden. Enkel gedurende het overgangstijdperk zal dus de schoenfa brikant kunnen beweren, dat door dit recht de kostende prijs zijner productie eenigermate zal worden verhoogd. De soorten sub 3 genoemd kunnen in ons land zelf in voldoende mate worden bereid en kunnen dus belast worden. Om de zeer afwisselde prijs is hier (anders dan bij zoolleder) een recht op de waarde gesteld. Bij de belasting op Schoenmakers- werk regelt zich de belasting naar de mate, waarin de belaste producten zijn afgewerkt als schoeisel, 6, 8,12 procent. Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen. J.l. Woensdagmiddag 1 uur vergaderde in bet gebouw van /Kunsten en Wetenschap, pen'' te Utrecht bet Hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Boekdrukkerijen in Neder land met de Besturen der Provinciale afdee- lingen van gemelden Bond. Aanwezig waren de bestuursleden van alle 13 afdeeliugen, ruim 59 in aantal, zoodat de voorzitter de heer Stok in zijn openings woord terecht kou wijzen op den algemeenen bijvul dien deze Bond van de zijde der Boekdrukkerspatroone mocht ondervinden. Door de oprichting van Provinciale Bon. den zal de grondslag, door het hoofdbestuur gelegd en waarbij dit mag bogen op toetreding van meer dan 300 leden in baar eerste levensjaar, nader worden ontwikkeld, zoodat, naar hij hoopt, door krachtige samenwerking het ideaal, hetwelk allen voor oogen hebben, nl. te komen tot een algemeen Tarief op den grondslag der kostenberekening in het bedrijf, zal bereikt worden. Mr. Veraart, Rechtskundig Adviseur van den Bond, zette in eene zeer zaakkundige rede, die aan het slot met warm applaus beloond werd, uiteen, de middelen om spoedig tot het Tarief te geraken en ontwikkelde voorts een werkplan voor de Provinciale Bonden, hetwelk alles bevat wat wenschelijk is om alle Boekdrukkerijen spoedig tot toe treden te nopen. De verschillende bestoren, brachten ver volgens verslag uit over hunne nu reeds gedane werkzaamheden, waaruit bleek, dat sommige provinciale bouden bereids een provinciaal tarief hadden samengesteld, het welk ter vergadering werd rondgedeeld en een luid applaus uitlokte. Aan den heer Binger werd een telegram van hulde gezonden voor zijue brochure ge titeld ®De kostende prijs,* welke brochure aan alle boekdrukkerijen gratis was toege zonden, waarna aan den gemeenschappelijken disch, die in Maison Gude, onder gezelligen toon plaats had, een antwoord inkwam waarhij de heer Binger den Ned. Bond van Boek drukkerijen grooten bloti toewenschten. Eene algemeene vergadering van den Bond zal in de maand April wederom te Utrecht plaats vinden. Speelgoed en boeken voor zwakke kinderen. De schoonmaak nadert l Io tal van gezinnen zullen weer veel kinderboeken en speelgoed voor den dag komen, die niet meer gebruikt worden. Evenals vorige jaren kom ik dien voorraad vrageu voor het zwakke kind. In de zeven koloniebuizen van het Centraal Genootschap zullen dit seizoen achttienhonderden mis schien meer kinderen herstel van gezondheid zoekeD. Op regendagen en in het najaar bij lange avonden zijn speelgoed en boeken onmisbaar. Wie helpt, om de regendagen voor onze koloniehuizen tot zonnige temaken? Mevr. B. te Brummen zond reeds een bijzonder keurig en waardevol geschenk voor de speelgoedkast. Mogen velen volgen 1 C. BOS. Uitslag examen van de Rijksnormaallessen en daaraan verbonden voorbereidende Das. Van de 14 candidaten voor de le klasse der normaallessen werden toegelaten C. Trimbach, WaalwijkH. Gubbens, Kaatsheuvel; A Fooy, Baardwijk; N. v. d. Hammen, BesoijenG. Madiol, Besoijen W. van Delft, Drunen 1. van Tilborgh, SprangB. Timmermans, Sprang P. van de Sluys, Waalwijk en J. van Asch, Eeten. Voor de voorbereidende klas slaagden B. Verhagen, Kaatsheuvel; W. Vaags, Waalwijk A. v. Oversteeg, Loonopzand; W. van der Mee, BaardwijkW. van Roon, Sprang; F. Janson, Sprang; H. Spijkerman. Waalwijk; A. van lersel, Waspik; E. Wilhelm, Waalwijk L.Sep, Baardwijk Voetbalver. Waalwijk Voor-fit". In een der vorige nummers meldden wë reeds, dat nog voor dit sei oen een Zilveren lauwertak-wedstrijd zal gehou den worden. Definitief schreven hiervoor in 12 clubs n.l- Wilhelrnina II ('s Bosch) Kralingsche Footballclub (Rotterdam). Zalt-Bommel. Willem II3 (Tilburg). Hollandia ('s Bosch). Victoria B. V. V. Velocitas B. V. C. (Besoijen) Exelsior (Tilburg) Waalwiik Vooruit 1 en II. De datums zijn 9—23—30 April en 7 Mei. De lauwertak is geëtaleerd voor de vitrine van den heer Jonkergouw. Degenen, die zich opgegeven hebben, per collectlef-billet naar Dordt te reizen, maken wij er op attent dat de trein om 10,44 alhier vertrekt. Liedertafel Kon. Stoomschoenenfabrik. Naar wij vernemen zal de Liedertafel der Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel op Maandag 24 April a.s. voor hare honoraire leden en donateurs eene uitvoering geven in de zaal Musis Sacrum". Onze bekende bariton de heer Jos. Groenen zal hierbij eenige nummers zingen. Sint An toni us Parochie. Zeereenvaarde Overste en Eerwaarde Zusters Het ia me werkelijk eeu groote eer en een genoegen, U, Zeereörw. Overste en Zu-ters. welkom te mogen heeten iu Waalwijk, welkom by uwe inkomsten in Parochie van den 11. Antonius en U daarbij de gevoelens te mogon vertolken, die onzen Zeereerw. lierder en al Zijne Parochianen thans bezielen. Met wat oprechte vreugde, met wat groot verlangen, wat blijde verwachting zog onze Zeereerw Heer Pastoor den dag te gemoet, dat U Zeereerw. Overste en Zusters, uw intrek hier zoudt nemen, den dag, dat ZIJNE Zusters, onze Parochie zouden betrekkeu, om daar voortaan haar heilige en Gode roo aangename taak te volbrengen, om daar t»t Gods meerdere glorie werkzaam te zijn aan het heil Zijner dierbare Parochianen 1 En ware het mogelijk dat wij dot verlangen van onzen Zeereerw, Herder niet zouden deelen, dat wij niet met Hem. U onze vreugde zouden betuigen over dezen beerlijken stond Nogmaals dus, Zeereerw. Overste en Zusters, roepen wy U uit des harten volheid het blijdste, het innigste „Welkom" toe. Onze zoetste wenBch en tevens onze vurige bede zal sijn, dat God het heerlijke werk, thans door U begonnen, met den rijksten zegen bekrone. Zende God, Zeereerw. Overste en Zusters, vanaf uw eerste intrede in Waalwijk, Zijn milden ztgen neer, op U allen, op uw huis, op uwe ondernemingen Scheuke llij U Zijn overvloedige hulp by alles, wat Gij hier in Zijnen naam en voor Zijn eer zult beginnen en zij deez' dag bet begin van een gelukkig werk, dat steeds Waalwijk tot heil moge Btrekken, en U en Uw Herder eens tot eeuwige heerlijk heid hiernamaals. Deze toespraak, zoo lief uitgesproken, maakte op allen eeu diepen indruk. En hiermede was een einde gekomen aan deze plechtigheid. S tietenkeuringen. In verband met het dreigend gevaar voor tongblaar zijn de stierenkeuringen in Noordbrabant voor 1911 van Donder dag den 30en Maart a.s tot nadere aankondiging uitgesteld. De stierenkeuringen te Heusden, Waal wijk en Almkerk, die bepaald waren op 3, 4 en 5 April e.k., gaan alzoo ook niet door, evenmin als Oosterhout. Bezoek van aartshertog Frans Ferdinand Wij vernemen nader, dat aarshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin de bloemententoonstelling te Boskoop zul len bezoeken. N. B. Ct Paardenfokkerij Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling en wijziging der wet van 1901 betreffende de Staatszorg voor de paar denfokkerij. In de eerste plaats is een herziening dezer wet dringend noodzakelijk, om met meer kiacht het dekken van merriën met niet goedgekeurde hengsten te kun nen keeren- Dat de bij de wet verboden dekkingen een grooten omvang hebben kunnen aannemen, is in het bijzonder te wijten aan de omstandigheid, dat vele paarden fokkers niet kunnen worden overtuigd, hoezeer zij zich zelf benadeelen door hunne merriën door minderwaardige hengsten te doen dekken Ten einde de noodig geachte verbe tering voor zoover het rijk aangaat te verkrijgen, is van meerdere zijden en bij herhaling aangedrongen en wordt in het ingediende ontwerp voorgesteld, om evenals bij de verdeeling van subsidiën voor veefokkerij, voor iedere provincie een vast bedrag beschikbaar te stellen, alvorens tot een verdeeling naar den thans gevolgden maatstaf over te gaan. Als gevolg hiervan mag worden ver wacht dat ook de bedragen der provin ciale subsidiën zullen worden gewijzigd, zoodat in de provinciën, die eenig na deel mochten ondervinden van den voor gestelden gewijzigden maatstaf van ver deeling van het rijkssubsidie, het verlies eene aansporing zal zijn om het provin ciale subsidie te verhoogen. Volgens de voorgestelde regeling zul len de provinciën aan rijkssubsidie ont vangen (de tusschen twee haakjes ge plaatste cijfers geven het bedrag volgens de tegenwoordige regeling aanNoord- Brabant f 8365 (f 8805)Gelderland f10,215 (f11,170) Zuid-Holland f8285 Waalwijk 1 April 1911. De Handelsschool. Onder de talrijke punten der zeer belangrijke gemeenteraads-vergaderiug van Donderdag 1.1. kwam ook voor «oprichting van eene handelsschool4. Met groote voldoening hebben we den loop der behandeling hiervan gevolgd en met niet minder ingenomenheid den uitslag begroet. Waalwijk komt dus bin- nlnkort in het bezit eener handelsschool de eerste van Noordbrabant. Waalwijk met hare toenemende industrie, zal dus een school krijgen, die in staat is flinke en degelijke handelsmenschen, voor wie eiken dag meer gevraagd wordt, te kweeken. Deze school, die mede een schakel vormt tussche i Lagere school en vakschool, die zooals de heer Klijberg terecht opmerkte ook voor degenen die zich op tal van betrekkingen toeleggen een prachtige leerschool vormt, kan en zal eeu zegen worden voor Waalwijk en hare nijvere omgeving. Bij het groote, goede en practische werk, dat den laatsten tijd door onzen raad met zijnen onvermoeiden voorzitter aan 't hoofd is gedaau, sluit ook deze belangrijke stichting zich waardig aan. Nog wenschen wij naar aanleiding dezer raadsvergadering, voor het verslag waarvan we naar elders verwijzen, eene opmerking te maken, n l- deze: Het verheugde ons zeer dat in eeu tijdsbestek van een paar uur zoo'n be langrijke agenda kon worden afgewerkt, wat naar vernamen en ons ook duidelijk werd voor een zeer groot deel was te danken aan de uitstekende wijze van voorbereiding der agenda. De voorstellen van B. en W waren breedvoerig toege licht, van alle bescheiden voorzien voor de leden ter visie, wat eene vlotte be handeling, doch zonder overhaasting zeer in de hand werkte. Aller streven is en blijve gebaseerd op de gestadige ontwikkeling onzer plaats Zooals wij in ons vorig nummer aan kondigden zouden de Eerw. Zusters Don derdag haar intrede in de parochie van den H. Antonius doen en daarmede een harte wensch van pastoor en pa rochianen worden vervuld. Met den trein van 11 uur arriveerden de Eerw. Zusters aan het station alwaar een open rijtuig gereed stond. Stapvoets werd naar de St. Ant. Pa rochie gereden. Van schier alle woningen aldaar wapperde het nationale dundoek. Aan de kerk gekomen, waar zich een groote menigte had verzameld, werden de Zusters afgehaald door den Eerw. heer Pastoor. Nadat het Veni Creator was gezongen, riep hij haar een hartelijk welkom toe en zei dat de vestiging in een lang bestaande behoefte zal voor zien. Negen jaar heeft spr. er reeds voor geijverd om Zusters te hebben enthans, nu ZEerw. ze nog niet verwacht had, zijn ze gekomen. Vervolgens zet Z Eerw. uiteen het wei ken en streven der Eerw. Zusters daarbij opmerkend dat 't liefst en 'teerst arme zieken zullen worden opgepast door haar en wel gratis. In zijne rede had de gewijde spreker de gelegenheid op te merken dat in Helmond een afdeeling van het Groene Kruis was opgericht, eene zeer nuttige vereeniging en de vraag te stellen welke jonge dochter, welke jongeling het ini tiatief neemt om hier in Waalwijk een dergelijke vereeniging in het leven te roepen. Nog deelde Z.Eerw. in zijn welkomst rede mede, dat de bewaarschool voor bereidend onderricht geeft ook fröbel onderricht en zal aansluiten aan het onderwijs van de lagere school- Aan het einde van zijne rede sprak Z.Eerw. de hoop uit, dat spoedig moge blijken dat het eenvoudig huisje te klein is en een groot en doelmatig Moeder huis noodzakelijk zal gebouwd moeten worden, iets waar hij zeer veel hoop op heeft. Nadat door leden van het RK. Zang koor een quartet was gezongen en de zegen tret het Allerheiligste Sacrament was gegeven werden de Eerw. Zusters op de pastorie ontvangen, alwaar men tot 3 uur verbleef. Alsdan werd naar de net versierde woning gereden waar zich de Kerkmeesters en Zelatricen van de H Kindsheid hadden verzameld. Door den Kerkmeester den hr. Adr- de Graaft" werden de Eerw. Zusters als volgt toegesproken >Bij uw intrede in dit huis, kan Ik niet nalaten als lid van het Kerkbestuur om U een hartelijk welkom toe te roepen hopende dat het God moge behagen dat ge lang hier moget arbeiden tot heil van U. zeiven, van ons en de onzen. En hierbij overhandig ik U den sleutel van dit gebouw. Moge het voor uwen vruch- baren arbeid spoedig te klein blijken4. De jongejuffrouw M. Dumoulin hield daarna de volgende toespraak Diefstal va?i leder. Te Dongen is in den nacht van 25 op 26 Maart ingebroken in de looierij van den heer N. Koenen, wijk Lagenham. De dieven hebben medegenomen ruim 20 Java overleers, zwart ronde nerf. Het is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen. Stoomle er looierij te Rijen. Met den bouw der groote nieuwe steomleerlooierij te Rijen is men begonnen. De fabriek zal er eene worden, zooals er wellicht geen tweede in ons land te vinden is. Voorzien van ce nieuwste machines zullen er per week riurn d.dzend zware huiden worden verwerkt. De h F. Wallemacq treedt op als directeur. D. v. N. v. Nieuwe Naaml. Vennootschap. Stoomschoenfabriek »de Phoenix1 Amsterdam. Doelde fabricage van en de handel in schoenen, laarzen en alles wat daarbij geacht kan worden te behoo- ren. Kapitaal: f50.000, waarvan f 30 000 is geplaatst. Hiervan zijn voor f 10.000 Ingebracht de activa van de firma B- de Vries Zonen, bestaande uit machinerieën, voorraden, gereedschappen en vorderingen. Bestuur 3 directeuren onder toezicht van minstens 3 commis sarissen. Voor de eerste maal treden op als directeuren de heeren W. R. de Vries, boekhouder, P. L Huppertz, fabriekschef, beiden te Amsterdam, en Maurits Trompetter, handelsreiziger te Brusselals commissarissen D. Manschot boekdrukker, Amsterdam en H. J. S. Manschot, rijksontvanger te Mijdrecht, waarvan de eerste gedelegeerd commis saris. Duur30 jaar. St.-Ct. van 29 Maart, No. 75. Attentie Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in ons eerste blad van het spreekhoorn-magazijn: >Veni Vidi Vice4 van den heer L. Jonkergouw, Markt alhier. De machines der bekende Lyrophone Mij. zijn dagelijks te hooren en lokken tal van belangstellenden, waarvan naar wij vertrouwen, ook velen kooper zullen worden. BAARDWIJK. Aa. Maandag zal onze Gemeente een officieel bezoek ontvangen van den H.Ed.Gestr. heer Commissatis der Koningin in dit gewest. Al wie, Z.H.E.G. over belangen der ge meente wenschen te spreken, tullen daartoe gelegenheid hebben ten 1.15 ure. DRUNEN. As. Maandag des namiddags ten 3 our zal den H.Ed.Gestr. Teer Com missaris der Koningin dezer provincie een officieel bezoek brengen aan^ .de gemeente. BESOIJEN. A.s. Maandag ten 9uur zal de Commissaris.der Koningin onze ge meente met een bezoek vereeren. CAPELLE. Denderdag vit 1 bet doch tertje van A. de H. alhier in d 1 gioote moeite gelukte het zekere. P. v. het kind te redden. De herijk van maten en gewi voor onze gemeente bepaald op en Dinsdag 11 April a.s. En wier geslachtsnaam begint n AM op 10 en met de le" rs 11 April. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9