Nurriflier 31. Zondag 16 April 1911. 34° Jaarg TWEEDE KAMER-LEDEN Tweede Blad Reclame. BUITENLAND. BINNENLAND. Wij nemen met instemming 't volgende artikel over uit »De Avondster*. De heer ter Kuile een fabrikant te Enschede, heeft in verschillende bladen een ingezonden stuk geschreven, dat wij van belang genoeg vinden om het ook ter kennis van onze lezers te brengen mocht er onder hen hier of daar een gevonden worden, die van dezelfde ver keerde gedachte in als de Kamerleden, door den heer ter Kuile aangehaald n nog verscheidene andere bovendien dan zal hij misschien tot andere, betere denkbeelden komen. >Na lezing der discussies bij de be handeling van het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet in de Tweede Kamer zoo schrijft de heer ter Kuile heb ik aanvankelijk hoogwoedend de krant ter zijde gelegde. Daar de stemming afge- oopen was, scheen mij napraten nutte- oos. Later ben ik hiervan terugge- comeD ik heb mij het Verslag der handelingen laten komen en vraag U au eenige ruimte om alsDOg uiting te jreven aan de indrukken, die een werkgever van deze discussies heeft ge kregen, meer bepaald waar deze gingen t>ver de textielnijverheid. De hoofdindruk dan welwat een theoretiseeren, wat ren beoordeeling na lezing van bundels rapier, arbeidsinspecteurs- en congres verslagen, academische proefschriften, iatistieken enz wat een onbekend heid met onze industrie. En door die onbekendheid, welk een onbemindheid Wij willen hier even den heer ter Kuile onderbreken en de vraag stellen viens schuld is het, dat in onze volks vertegenwoordiging met zoo absoluut f;emis aan kennis over de industrie wordt gesproken. Zeker wel de schuld der kiezers, naar toch in de eerste plaats die der boormannenvan hen, die de kiezers voorlichten en den weg wijzen tot het Kiezen van afgevaardigden. Wat is voor een deel dier voorman- Ten de groote aanbeveling om in aan 'nerking te komen voor de zoo gewich- ige en verantwoordelijke eer deel uit te naken der volksvertegenwoordiging Niet meer, dat men een man is, die le praktijk des levens kent en weet, wat tr zooal gedaan moet worden, maar rooral, dat men zich verdienstelijk maakt foor de actie Bij ons is dat de katholieke sociale ictie, bij de liberale is dat de politieke ictie om de meerderheid te heroveren, |ij de socialisten is het die om zooveel pogelijk zieltjes te winnen. En die >verdienstelijkmaking voor de jetie* bestaat bij alle partijen in het ifreizen van stad en land met een paat czingen of voordrachten, die gelijk le heer ter Kuile het zoo juist zegt van ie redevoeringen van vele kamerleden - zijn bijeengebracht uit papier, ver- iiagen van arbeids-inspecteurs en con- ;ressen, proefschriften van grasgroene icademieburgers. Het behoeft geen betoog, dat, wan- |eer het volk zich door dergelijke meu- chen laat vertegenwoordigen, de zaken iteeds verkeerder moeten loopefl, om- fat de wetten, die door hen worden ge naakt, steeds meer onpraktisch zijn. Wij geven weder het woord aan den eer ter Kuile, die van eenige kamer den aanhalingen doe^. >Van den heer Schaper>Die (de erkgevers) willen nu eenmaal alles wat i de arbeiders zit, in hunne vrouwen n kinderen, er uithalen, dikwijls zonder !eweten, zonder schaamte, zonder eeni- e scrupules. Dat is nu eenmaal het apitalisme, en al die menschen met hun lodel inrichtingen, ik geef ze cadeau, aot als ze die nieuwigheden invoeren, het alleen om de arbeiders nog meer c ketenen en uit te zuigen*. Van den heer De Klerk een acade misch proefschrift, aanhalend Laten iij toe, dat de nadeelen van het indu- jtrialisme ook hier te lande in hun ver- oestende werking zich openbaren in en gezondheidstoestand en de zedelijke erhoudingen des volks* Van den heer Goeman Borgesius Vrouwenarbeid in het textielbedrijf. Het >innerijwerk is zwaar, vooral omdat het ader ongunstige omstandigheden wordt erricht De kaard- en voorspinzaal is ter stoffig en de ruigspinzaal gewoonlijk ook zeer warm. Vandaar de gewoonte der vrouwen om zich van bovenkleeren en kousen te ontdoen tijdens het werk* en na deze aanhaling >Welk een toe stand I Ik meen te merken dat men dat aan den overkant zoo erg niet vindt, maar het geldt hier toch een kwestie van ze delijkheid. Verder moet door het vele stof het haar gereinigd en opnieuw op gemaakt worden. De zwaarte van het werk komt eensdeels voort uit het vele sjouwerwerk met bakken en klossen, van de eene naar de andere machine, doch vooral uit de haast waarmede ge werkt wordt*, enz. enz. En de heer ter Kuile gaat dan verder »Natuurlijk moet de leek-lezer uit dit alles opmaken, dat het industrialisme een mooi staaltje van kleineerende woord kunst I in zijne verwoestende werking uit den booze is, zoodat de Nederland- sche industrie hoe eer hoe beter, van den Nederlandschen bodem moest worden weggevaagd, dat de toestanden in onze nijverheidsstreken met een uitgebuite, uitgezogen en geketende arbeidersbe volking, met vrouwen zonder kousen en bovenkleeding, met haar, dat nog weer gereinigd en opgemaakt moet worden, hemelschreiend zijn 1 O politiekO boekgeleerdheid 1 hoe stelt gij de wereld der werkelijkheid op den kop, maar erger, in welk een at mosfeer van kleinachting, hatelijkheid en haat wordt er in onze Haagsche Kamer over de belangen, het wel en wee onzer industrie beslist. Zou ik niet genoeg eer bewijzen aan alles wat bovenstaand aangehaald is, door er een eenvoudige feit tegenover te stellen als ditdat het aantal sterf gevallen per 1000 inwoners in Enschede zoo ongeveer het laagste cijfer aanwijst voor ons geheele vaderland. Of als ditdat de verwoesting van de zedelijke verhoudingen des volks gepaard kan gaan met de bewaking van een 20,000 bedorven Hengelosche zielen door een viertal politieagenten I En hij vervolgt dan Een andere indruk dien het lezen op mij maakte was deze dat die hooge Heeren zoo weinig met hunnen tijd meegaan, nog zoo achterblijven ergens in de vorige eeuw, zoo weinig weten, welken vooruitgang, ook ten opzichte onzer arbeiders, sinds jaar en dag, gaande is. Komt eens kijken naar onze nieuwe arbeiderswoningen, en vergelijkt ze eens met de oudere, laat u eens rondleiden in de nieuwere fabrieken, ziet onze ar beidersbevolking, komende uit de fabriek of 's avonds en 's Zondags langs de straten flaneerend, en schaamt u dan dat u deze menschen als minderwaar digen voorstelt, uitgezogen, etc. etc., zooals het oude, wel wat versleten deuntje luidt, schaamt u dan over uwe prachtige aanhaling over het industria lisme en zijne verwoestende werking, spreek dan niet meer over vrouwenarbeid in ons textielbedrijf waarvan gij niets gezien hebt met den verontwaardigden uitroep: >welk een toestand*. Het is wel comisch en ook wel tra gisch Moesten de heeren voor zij zich neerzetten voor de behandeling eener arbeidswet, en voor zij den mij onbe grijpelijken durf hebben, te spreken als boven moesten de heeren niet op zijn minst eenige weken of maanden rond gaan, reizen en de oogen laten gaan over de werkelijkheid Wij willen hierbij de opmerking plaat sen, dat dit alles niet noodig zou zijn, wanneer naar de Kamer meer menschen werden afgevaardigd, die met beide voe ten in het leven staan in plaats van niets te zien dan de vier muren hunner al dan niet te recht zoogenaamde stu deerkamers, de trein, de vergaderzalen, waar allerlei politiek sociale bijeenkom sten worden gehouden en het gebouw der Kamer- De heer ter Kuile sluit dan zijn schrij ven met deze opmerking, die in alle opzichten de overdenking waard is >Waar moet dat anders heen, bij de zich altijd uitbreidende overheidsbemoei ing, als zoo allerlei goede, beste, wel- meenende menschen misschien, knappe menschen zeker in hun vak, maar leeken in onze industrie, gaan regelen en voor schrijven en regeeren leeken bovendien die niet onbevangen zijn, maar eenige jaren de politiek hebben medegemaakt en lid van deze Kamer zijn* (Woorden van een der geachte sprekers). Intusschen beweer ik maar stout en stijf dat onze industrie een zegen is voor de omgeving, ook voor de arbeiders, en dat ik een goeden wensch uitspreek, wanneer ik de andere deelen van ons 'and Twentsche etablissementen mits liefst in een ander vak toewensch.* Wanneer onze lezers-werklieden dit gelezen hebben, dan zijn wij ervan over tuigd, dat de groote meerderheid hunner het met den Enschedeschen fabrikant eens is de vooruitgang voor den werk man is in alle opzichten zoo groot, dat het niet aangaat op grond van allerlei beschouwingen en mededeelingen van menschen, die buiten de industiie staan, over deze den staf te breken. Waar zou het met den werkman naar toe moeten als wij geen nijverheid had den of indien deze door allerlei droeve en onpraktische bepalingen den kop moest worden ingedrukt Tot zoover het blad Werkelijk is het te verwonderen dat in het R K. Patroonsblad gevraagd wordt om een afgevaardigde-patroon. Maar dan niet zooals elders gesproken wordt, van afgevaardigden die uit industrie-fa milies afstammen, neen iemand die volop rondom in het industrie-leven zit, een werkelijk industrieel, die ook voor de be langen van de zakenmenschen opkomt. Want werkelijk het wordt hoog tijd, dat met dier belangen wat meer en beter rekening gaat gehouden worden. Eener- zijds legt men hen steeds zwaarder lasten op door sociale wetten en daartegen over worden wetten ingediend en aan genomen, die de industrie ook nog ander zijds beoadeelen. Of b. v nu de werkman zoo gebaat er mee is, dat een jong- mensch tot zijn 17 jaar nog geen 10 uur per dag in een volle week mag werken en zoo meer van die zaken, we durven 't betwijfelen. En met een ander blad vragen we, waar blijven de afgevaardigden der in dustrie-centra, om ook de industriebe- langen nu en dan eens flink naar voren te schuiven, want dat zijn belangen èn voor patroon èn voor werkman Wanneer de Nieren ziek zijn wordt liet geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwijls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge heele lichaam verbreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de urinezuur-vergiften af te scheiden. Wanneer deze organen echter zwak of ziek zijn, kunnen zij hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gij u zoo afgemat, terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gij geen energie of werklust hebt 's Morgeus hebt gij een ellendig gevoel in uw rug, en pijn in de lendenen en zijden, uw oogeu zijn opgeblazen en uw ledematen rheumatisch, vooral bij vochtig weer, Uw urine is bewolkt en komt branderig en on regelmatig. Tenzij het urinezuur onmiddelijk wordt uitgedreven, worden uw levensdeelen aan getast ea treden noodlottige ziekten op de nieren worden cel na cel vernietigd en de blaas verliest misschien haar kracht om het water op houden. 'Alleen een nierengeneesmiddel kan het uriuezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Poster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoo danig bekend. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuur lijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteekening van James Foster op de doos voorkomenen weigert alle namaak. De echte zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Wed. Orie Dumoulin,Markt. Toezendinggeschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. 630 In vorige nummers hebben we reeds een en ander medegedeeld omtrent den opstand in het wijngebied in Frankrijk. Hoewel minister Monis lang gedraald heeft, zijn ei ten slotte aardig wat troepen liefst 13000 man heen gezonden. Zij zijn echter te laat gekomen om te verhoeden dat er enorm veel is vernield, huizen, pakhuizen, kasteelen zijn in brand ge stoken. Fusten wijn bij duizendtallen zijn stuk geslaan, barricades werden opge worpen, schoten gelost, een oproer, een sabotage zonder weerga. Wonder genoeg dat niet tal van slachtoffers gevallen zijn. In Albanië wordt hevig gevochten tusschen Turksche troepen en opstan delingen. Van de eersten werd een af- deeling van 1500 man teruggeslagen met een verlies van 100 dooden en ook in Marokko ziet het er steeds dreigender uit, zoodat ook daar eene actie is te wachten. Meer belangwekkende gebeurtenissen biedt het wereldtooneel niet te aanschou wen, alleen nog dient vermeld, dat in Portugal de toestand steeds hachelijker wordt. Festival. Het Festival hetwelk 2 en 3 Juli te Ginneken wordt gehouden zal naar het zich laat aanzien ook ditmaal in een buitengewone belangstelling zich mogen verheugen. Werd aan het vorige Festival hetwelk op zoo een uitstekende wijze was gere geld, door 70 vereenigingen deelgenomen te oordeelen naar het groot aantal muziek- en zanggezelschappen welke zich thans hebben opgegeven schijnt de deelname ditmaal nog grooter le zullen worden. Reeds een groot getal vereenigingen hebben zich opgegeven welk getal bijna iederen dag aangroeit, zoodat de Com missie waarvan Dr. Soer aan het hoofd staat, reeds naar een grooter feestterein heeft moeten uitzien. Mocht het weder medewerken, dan zal de schoone boschrijke streek die dagen ongetwijfeld door duizenden bezocht wor den. Onverwachte steun. Minister Kolkman krijgt steun voor het voorgestelde debietrecht op tabak vaneen zijde, waarvan hij het vermoedelijk niet verwacht had van de „N. R. C." Het liberale hoofdorgaan wijdde reeds twee artikelen aan dit nieuwe belastingsvoor- stel en komt tot de conclusie, dat het nog zoo slecht niet is en dat het misbaar, door onmiddelijke belanghebbenden ge maakt, erg overdreven is. Aan alle jammerklachten van sigaren- verkoopers. dat overdracht van de belas ting onmogelijk zal zijn, en de verkooper de dupe zal worden, hecht het blad bui tengewoon weinig waarde. Daarom is het blad er van overtuigd, dat een matige belasting, zoo als dan toch uiterst weinig invloed op het gebruik heb ben zal. De rooker zal zich die, in het begin al licht wat mokkend laten welge vallen en spoedig raakt hij er aan ge wend. De N. R. Ct. meent dat de voorgestelde debietsbelasting niet overdreven hoog is. Het verschil van een 2cts, op een 'wee en een vijfde ets. sigaar, is waarlijk voor een liefhebber niet groot. De Rijksmiddelen. De middelenstaat over Maart, geeft zoowel over de maand Maart als over het afgeloopen kwartaal een niet on- gunstigen indruk. In het eerste kwartaal van dit jaar werd ontvangen f37.371 000, dat is fl 775 000 meer dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Te verblijdender is drze vermeerdering daar verschillende posten, die eenigszins op algemeene welvaart wijzen, daarin een aanmerkelijk aandeel hebben. Alles saamgenomen stemt zoowel Maart als het geheele eerste kwartaal van dit jaar tot tevredenheid. Landstormen Landweerwetten. De Haagsche korr. van de Stand meldt: De landstormwet, welker indiening te wachten is, zal, naar ik verneem, land stormplicht opleggen aan a. allen, die bij de militie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40 levensjaar; b. allen, die aan de loting hebben deel genomen doch niet ingelijfd zijn bij de militie. In tijd van vrede zal de land storm tot geen enkele dienstverrichting gehouden zijn in tijd van oorlog zullen de landstormplichtingen tot gewapende of ongewapende diensten geroepen kunnen worden, al naar mate zij al dan niet in den wapenhandel geoefend zijn geworden. Bij den Minister van Oorlog staat het voornemen, door de te wachten wijziging der Landweerwet den diensttijd der landweer terug te brengen van 7 op 5 jaar, terwijl het aantal herhalingsoefenin gen, nu 5 bedragend, met een zal worden verminderd. De nieuzue Internuntius. Aan de „Patriote" wordt u't Rome geseind dat Mgr. Tacci Porcelli, apos tolisch internuntius te Brussel, door Z H. den Paus tevens benoemd is tot inter nuntius in Nederland. Zijne Excellentie zal te Brussel resideeren. Men herinnert zich, dat in verband met de eerste Vredeskonferentie, waarop de Paus door toedoen van Italië was geweerd Mgr. Tarnassi de laatste internuntius bij ons Hof is geweest en die funtie nadien door een auditeur is waargenomen. Ontwerp Militiewct. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het ontwerp Militiewct in de af, deelingen der Tweede Kamer van vrij zinnige zijde sgedeeltelijk scherpe tegen kanting ondervonden- Werd het echter ook van deze zijde gedeeltelijk gesteund, toch bleef vooal de stijging van lasten een groot bezwaar. Zeer scherp was daarentegen de houding van de soclaal- demokratische fraktie zoowel tegen de persoonlijke als de nieuwe geldelijke lasten. Ctr. Algemeene Nederl Zouavenbond Drie en veertig jaren zijn vervlogan, sedert het fKatholieke Volk van Nederland^ der wereld een schitterend en overtuigend b -wijs van zijne liefdt en offervaardigheid aan den Plaatsbekleeder van Christus. Van 1867 ot 1870 toch trokken meer dan 8000 zijner zonen op naar a6 Eeuwige Stad, beieid om hun jeugdig leven te geven voor de ver dediging der rechten van Kerk en Paus en bezield met den vromen geestdrift en het vurig verlangen der Kruisvaarders, die togen naar het H. land om Christus' H. Graf te ontrokken aan der SarraceDeu macht. En fier hebben zij gehandhaafd tegenover Chris tus Stedehouder de ongerepte trouw en het. onwrikbaar geloof hunner vaderen, gepaard met oud Hollandechen leeuwenmoed. Zij hebben Holland's naam doen liefhebben en troostvol doen klinken om den troon van Rome's wettigen Koning, zij hebben een schoone bladzijde geschonken aan de geschie denis van Nederland's Katholieke Kerk. Drie en veertig jaren ziju vervlogen. De strijders voor het Eéne It»lië hebben hunne helden geëerd zij hebben Garibaldi verheer. lijkt, zijn standbeeld troont op den Monte Jamcule te Rome en prijkt op de pleinen der voornaamste steden van dat Koninkrijk de namen der landskinderen gevallen op de slagvelden van Castelfidardo en Mentana in den strijd tegen het recht, het dankbaar Vaderland heeft ze gegrift in het marmer, dat de wanden bedekt der gangen en voor portalen van de stadhuizen zijner steden of de monumenten zijner Godsakkers. Dat heeft het liberale Italië gedaan voor zijnen held, dat heeft een dankbaar volk gedaan voor zijne zonen. Maar wat hebben wij gedaan voor onze helden, die Neerland's Katholieken naam met glorie omkransten en strijdend ziju gevallen voor hun heilig geloof. Zullen hunne namen aan de vergetelheid wo^n prijs gegeven op Vaderlanschen bodem? Of wil men ons helpen om een hun waardig momumeut op te richten, zij het dan ook in bescheiden vorm, opdat ook hunne na men mogen bewaard blijven, doch hier tot stichting en opwekking, het nageslacht ten voorbeeld, en tevens tot blijvend protest tegen den brutaleu roof vaD Petrus' Erf en tegen het juist dit jaar le vieren halve eeuwfeest van Italië's eenheid. Ons vertrouwen op U is groot, want de oude geestdrift vlamt nog verminderd voor Rome's wettigen Koni.ig in de harten van Neerlands Katholieken en in Uwe zonen leeft nog de geest, waarvan Schaepmau zong in zijn ,Lied des Konings'': yGeen nood, er gaat door 't hart des [jongeling een trilling Die naar gevaren hijgt, als naar der lusten [stilling ffEn die met ied'ren tocht, die van ziju [lippen vliet »Des kruises glorie zingt en Pius Konings [lied." Daarom rekenen wij er op dat dit plan U sympathiek zal zijn en gij ons grootmoedig zult helpen tot het stichten van zulk een monument. Ook de kleinste giften zullen dankbaar worden aanvaard, opdat ieder Katholiek, arm of rijk, zijn offer kuone brengen, en het een monomen' worde van geheel het katholieke Nederland uit eerbied en bewondering opgericht ter nagedachtenis der jonge helden, gevallen in den s»rijd legen de onge'ecLtigheid en voor de eer van Kerk eD Paus. Het bestuur v. d. Algem. Nederl Zouavenbond. Uitvoerend Comité. Ridder in de orde van St. Gregorius. Echo van het Zuilen. AUGUST WILS, Prraidrnt.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5