Derde Blad- BEKENDMAKING, Waalwijk 1910-1920. Provinciaal Nieuws. Nummer 31 Zondag 16 April 1911. 34e Jaargang. Hei ijk ven maten en gewichten. I. Met genoegen plaatsten we in het nummer van den 9en Maart 1.1. het in gezonden stuk van >Een Waalwijker.4 Deze weinige, doch van echte belang stelling in den bloei onzer plaats getui gende woorden deden ons goed en gaven ons het beste bewijs, dat nog niet bij allen het oude vuur is uitgedoofd, dat destijds zoo heerlijk uitlaaide bij de op richting en het aanvankelijk zoo energieke werken van de vereeniging »Waalwijks Belang.4 Wat echter meer is, dit door zijn kortheid en eenvoudigheid, doch vooral door zijn warmen ondertoon, zoo impo neerende stukje gaf ons een denkbeeld aan de hand, een denkbeeld, dat mis schien zeer vruchtdragend kan zijn. Wij dachten er n.l. over na, wat de eerste tienjarige periode der twintigste eeuw voor de plaats onzer inwoning aan belangrijks heeft gebracht enwat er in de volgende jaren al zoo tot stand zou hunnen komen. En al verder denkende, kwamen we tot de ideeZou het eenig succes kunnen hebben als wij ons wen den tot onze lezers met de uitnoodiging deze vraag te willen beantwoorden Wal is naar uwe meening het belang rijkstedat in de jaren 19101920 in Waalwijk door gemeente zorg ofparticulier initiatief tot stand zou kunnen komen Wij weten wel, dat in een courant schrijven niet ieders werk isdat velen, al bezitten zij ook de capaciteiten daar toe, tijd noch lust kunnen vinden, om hunne denkbeelden op papier te zetten en ze door middel van ons blad te pu- bliceeren. Daarnaast staan echter weer anderen, die slechts een aansporing als deze noodig hebben, om hunne reeds lang vorm aangenomen hebbende denk beelden in deze te uiten. Welnu, wij stellen de kolommen van ons blad gaarne ter beschikking voor de schrijvers, die meenen in deze quaestie iets te zeggen te hebben. »Du choc des opinions jaillit la vérité«,zegt een Fransch spreekwoord, dat in goed Hollandsch wil zeggen: »Door wrijving van gedach ten komt men tot de waarheid4. Er moeten dus verschillende denk beelden komen, dan kan daaruit het beste genomen en aan de mannen der practijk ter uitvoeringvoorgeiegd worden. Tot zelfs de minst nadenkende moet voelen en tasten kunnen, dat onze ge meente thans op een keerpunt staat. De ontwikkelingsgang van Waalwijk moet bewust in de beste banen geleid worden. Eerst dan kan van werkelijken vooruit gang sprake zijn. Welnu wij willen zelt voorgaan, door in eenige vervolgartikelen onze denkbeelden te ontwikkelen Wellicht vormen deze dan een basis, waarop anderen voortbouwen. Moge het tot heil onzer plaats zijn 1 Waalwijk 15 April 1911. Het Bondsgebouw van Waalwijk. Men schrijft ons Het Bondsgebouw nadert zoo zachtjes aan zijne voltooiing. En we beginnen te zien wat het worden zal. Of het een architectonisch kunststuk is Ik wil deze vraag in het midden laten. Het zijn alleen slechts een paar kleine details, die mijne aandacht trokken en die, laat ik het niet verbloemen, slecht verzorgd zijn. Ik bedoel de wapens die boven den rechter ingang staan. Ik weet niet wie de bouwmeester van het gebouw is, ook niet wie de ontwerper is. Maar wat ons daar is ten toon gesteld als heraldieke kunst, is niet wat het wezen moet. De vorm van de schilden geeft mij de vraag in den mond of de wapens wel bij hel oorspronkelijk plan behoor den. Want waar het gebouw opgetrok ken is in een nieuweren stijl, past zeker niet de Oud-Gothische vorm der schil den. Een vorm overeenkomstig den stijl van het gebouw was beter op zijn plaats geweest. Doch dit is niet het eenige. De wa pens en de stukken zijn foutief en vol dichterlijke vrijheden. Laat ik eerst iets zeggen van Waalwijks wapen. Waalwijk voert gevierendeeld 1 en 4 in zwart een gouden leeuw 2 en 3 in zilver een rooden leeuw, het schild ge hangen met een rood lint aan een groe nen boom links (heraldisch) van het schild staande. Hoe kwam Waalwijk aan dit wapen Waalwijk was eenmaal en wel in 1303 door Jan II hertog van Brabant tot een stad geproclameerd met gelijke rechten als Leuven en Den Bosch. De voorrechts- brief schijnt verloren. Hoe ik er inder tijd ook naar zocht, ik heb hem nergens kunnen vinden. Mogelijk is hij verbrand tijdens den grooten brand van 1824, die ook het gemeentearchief van Waalwijk verwoestte. Niet te gewaagd evenwel is de ver onderstelling, dat tot de voorrechten behoorden het voeren van s' Hertogs wapen in het stadszegel. Dat dat gebeurd is, blijkt uit een zegel bewaard in het al gemeen rijksarchief in Den Haag, en dat dagteekent uit 1372. Hoe was nu het wapen van den Hertog f Oorspronke lijk in zwart een gouden leeuw met roode tong en nagels- Maar nadat Jan I in 1288 door den bekenden slag bij Woeringen ook hertog was geworden van Limburg, kwartilleerde hij zijn wa pen met het Limburgsche d i. in zilver een roode leeuw met dubbelen staart goud gekroond en genageld en blauwe tong. Waalwijk gebruikte als schildhouder een boom. Ik kon op het zegel niet meer onderscheiden ot het er met een lint aan bevestigd was, dan wel of het los stond. De zegelsnijder uit de 18e eeuw bevestigde het er evenwel met een lint aan. Toen bij het begin der re geering van koning Willem I aan de steden en dorpen een wapen werd toe gestaan, zond Waalwijk aan den Hoogen Raad van Adel een afdruk van het laats* genoemde zegel. Door de groote on kunde op het gebied der wapenkunst in die dagen, zoowel bij den Hoogen Raad van Adel als bij den Gemeenteraad van Waalwijk, konden zij slechts vaag de kleuren opgeven, daar het zegel uit den aard der zaak geen kleuren aangaf. Zoo kreeg Waalwijk gevierendeeld1 en 4 in zwart een gouden leeuw, 2 en 3 in zilver een roode leeuw. Ofschoon dus dit wapen foutief was, was het sedert dien het officieel wapen. Als de bouwmeester dit in het oog had gehouden, dan had het wapen rechts boven den rechter-ingang nu niet zoo'n gek figuur geslagen. Want wat is nu het geval Het wa pen zooals het er nu staat is tusschen het oorsponkelijke en het tegenwoordig officieele en dus onzin. In den oud go- thischen schildvorm staan 4 leeuwen, waarvan de twee onderste voor een vier kanten schildvorm gemodelleerd zijn het zijn voor dezen vorm mismaaksels. Dan heeft de gouden leeuw in het zwar te veld een zilveren kleur, de staart van den rooden leeuw is gespleten en goud gekroond, bovendien staat het schild voor den boom, dat eene niet duidbare vrij heid is. Nu het wapen van Besoyen. Hoe Besoyen aan het wapen is gekomen is mij niet geheel duidelijk. Besoyen was oudtijds een ambachts heerlijkheid, toe behoorend aan het geslacht van Besoyen dat tot wapen voerdeIn blauw drie zilveren st. Andrieskruisjes. Als Besoyen nu dit wapen had gevoerd, zou het te verklaren zijn geweest, maar hoe komt het aan dien dwarsbalk geladen met de vier blokjes Enfin er zijn meer heral dieke raadsels. In ieder geval Besoyen heeft, toen het hij begin der regeering van koning Willem I zijn wapen opgaf, niet aan kunnen geven de kleuren. Van daar, dat er toen op toegepast werd het besluit om bij die wapens, waarvan de kleuren onbekend waren de rijkskleuren te verleenen, dus het schild blauw en de figuren goud. Vandaar de kruisjes goud inplaats van zilver, zooals in het oude geslachtwapen. Het wapen zooals het dus in het bonds gebouw is afgebeeld, is naar de kleuren goed, maar de st. Andrieskruisjes zijn foutief, wat die verdikkingen aan de ar men doen, weet ik niet en hoe men er toe komt, om den afstand tusschen het 2de en 3de blokje grooter te maken dan die tusschen het 1ste en 2deenhet3de en 4de weet ik niet, maar ik wijt het aan onoplettendheid. Als men nu een oogenblik de moeite had genomen en op de raadhuizen van Waalwijk en Be soyen inzage had gevraagd van de offi cieele wapenbrieven, dan had men geen fouten gemaakt. Want zoolang de ge meentebesturen geen stappen doen om de oorsponkelijke wapens terug te krijgen, zijn dat de wapens en geen andere. Directeur Liedertafel. Met genoegen kunnen wij melden, dat de Directeur der Liedertafel, de heer J. Sars, goed beter wordt, zoodat er alle hoop bestaat, dat hij over enkele weken weer als leider van het Koor kan optreden. Concert Liedertafel. Voor hen die uit de aanplakbiljetten voor genoemd concert meenden op te maken, dat de plaatsbespreking slechts geschieden kon tot Maandag j.l. melden wij hier, dat zulks nog kan tot as. Maandag 17 April tot 1 uur in den namiddag. Wie hiervan gebruik wenscht te maken, haaste zich, daar alles doet voorzien, dat de uitvoering zeer druk be zocht zal worden. Modelstal. Dat ons land, bekend om zijne uit muntende weilanden, ten allen tijde in de veeteelt en de fabrikatie van zuivelpro ducten heeft uitgemunt weet ieder. Ieder weet evenzeer, dat vooral in de laatste jaren er sterk naar gestreefd wordt, dit bedrijf aan de strengste eischen der hygiëne te doen beantwoorden. Gezond heidscommissiën, landbouwleeraars, bla den, geschriften enz. dringen voortdurend aan op ruime, zindelijke, luchtige en goed verlichte stallen. Onze j.l. land bouwtentoonstelling gaf een modelstal aanschouwen, zooals onze tegen woordige tijd dien eischt. Het doet ons een groot genoegen te kunnen vermelden, dat het goede voor beeld op die tentoonstelling gegeven, hier navolging heeft gevonden. De heer Aug. van Baal heeft achter in zijn eerlang te betrekken woonhuis een modelstal ingericht, die aan ieder tot voorbeeld gesteld kan worden De circa 12 Meter lange stal maakt op elk een prettigen indruk; de standplaats der dieren, de afvoering der beerstoffen, de berging van het hooi, de manier waarop de dieren zich kunnen en moeten bewegen, dat alles is volkomen volgens de regels, die bij dergelijke inrichtingen in acht ge nomen moeten worden. Rechts van dien stal bevinden zich een even doelmatige paardenstal met een vloer van gewapend beton en een stal voor mestkalveren. Wij raden onzen landbouwers en vee- teelers ten zeerste aan daar eens een een kijkje te gaan nemenwij zijn er zeker van dat de heer v. Baal gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen zal en dat velen zoo niet allen de over tuiging zullen erlangen, dat de oude potstallen te lang bestaan hebben en zoo gauw mogelijk vervangen dienen te worden door modelstallen, welke de landbouwer gemak en voordeel onder alle opzichten schenken. Dat de melk, die in den eersten en eenigen stal van dien aard in onze ge meente gewonnen wordt, volkomen zuiver is en gretig aftrek zal vinden, zal nauwelijks behoeven vermeld. Paasch-ètalagen. Aan de gewoonte om hunne klanten met Paaechen iete extra's te leveren, zijn de tal rijke slagers uit onze gemeente ook ditmaal weer trouw gebleveD. Wij deden gisteravond zoo eens eene kleiDe wandeling langs de winkels en kwamen daarbij opnieuw tot de ervaring, dat slechts prima kwaliteit vee voor het Hoogfeest van morgen geslacht is. De étalages der heeren v. Lood, v. Roessel, Zijl mans, v. d. Sanden, Hendriks, Willemsen- Van Laarhoven enz. trokken de bijzondere aandacht en verscheidenen banner hadden ter opluistering tusschen de vleescbwaren prach tige bloemen en groen gezet, wat het fffVct nog aanmerkelijk verhoogde. Kortom door allen is er daar gestreefd het oog te bekoren en daardoor mag men er ook van verzekerd wezen, dat morgen de smaak niet minder gestreeld zal worden. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Maandag a. s. (2e P*aschdag) speelt W.V. een friendly game tegen Willem 11" op het terrein te Tilburg. Op denzelldeu aag speelt de Duisburger Spielverein een wedstrijd lege het le elftal van Willem II, terwijl na af loop hiervau bovengeuoemde match plaats beeft. Vrachtauto. Dezer dagen hadden wij het genoegen de Firma A. C. van Loon, graan- en meelhandel te Tilburg, vertegenwoor digd voor Waalwijk en omstreken door den Heer Jac. Sars alhier, hare klanten te zien bedienen per vrachtauto. Ge noemde Firma, die bij hare naar de eischen des tijds ingerichte graanzaak, deze machine heeft aangeschaft om hare afnemers zoo gemakkelijk en vlug mo gelijk te bedienen, zij met dit nieuwe vervoermiddel veel succes gewenscht. Nieuive Maasmond. verlegging De werken tot vei legging van den nieuwen Maasmond beginnen hun vol tooiing te naderen. De voornaamste laatste werken, waaraan reeds een begin gemaakt is, zijn wel de uitvoering van het aanbrengen der Inlaatsluls in den Linker-Diezedijk en de Loozingsluls in het afwateringskanaal 's-Bosch—Dron- gelen. Weldra zal nog een aanvang gemaakt worden met de beton constructies in de fundeeringsputten, zoodat het te voorzien is dat na de voltooiing dezer werken de reusachtige-Maasmondwerken hun beslag zullen gekregen hebben. Stierenkeuring. In den loop van deze en van de twee volgende weken worden in Noordbrabant de voorjaarskeuringen van springstieren Gemeentegewijze gehouden. Dit geschiedt met het oog op het dreigend gevaar van het mond en klauwzeer. De beoordeeling heeft plaatr ten over staan van het gedelegeerd lid der Rege lingscommissie, den heer L. H. Gooien van Berchem, door de heeren Thijssen v. Beers, Nelemans van Moerdijk en Wagenmakers van Ginnekeo, bijgestaan door den heer W. J. Paijmans, leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht. Deze week werden de keuringen gehouden iu het district Waalwijk, 18 en 19 April worden ze gehouden in het district Bergen op Zoom, 20 en 21 April in het district Zevenbergen, 24 en en 25 April in het district Oosterhout en 26, 27 en 28 in het district Oss. De eigenaars van springstieren die aangeteekend worden om later op de premiekeuring te kunnen mededingen naar de prijzen, zullen daarvan nader bericht ontvangen. DRUNEN. Vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 18 April 1911 des namiddags ten 5 uur. Onderwerpen ter behandeling a. Ingekomen stukken. b. Bespreking over het aangaan eener geldleening voor ontginning. c. Aanbieding gemeenteverslag over 1910. d. Aanbieding verslag volgens art. 52 der woningwet over 1910. De tweede Paaschdag des namid dags ten 5 uur geeft de gymnastiek vereeniging der Jongens-Congregatie >St. Herman Joseph4 eene uitvoering in de zaal der Elshoutsche Jongens Con gregatie bestaande inOpmarsch - Staaf en Vrije orde oefeningen, Brug en cn Rek oefeningen Groepen. Wij twijfelen niet of ook daar zal zoo'n uitvoering wel in den smaak vallen. Leden en eere-leden laten dus deze ge legenheid niet voorbij gaan. NIEUWKUIIK- In de jongste ver gadering van B. en W. dezer gemeente is tot schatter voor het vergunningsrecht benoemd de heer J. M. v. Sas, ambtenaar ter secretarie alhier. Bij de gisteren alhier gehouden voorjaarskeuring zijn zoowel de twee s'ieren van N. v. Engelen als van G. de Goeij goedgekeurd. VLIJMEN. B. en W. van Vlijmen maken heden bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en ge wichten zitting zal worden gehouden in een der localen van het raadhuis Op 27 April van 9-12 en 1-3 voor hen wier geslachtsnaam begint met A-H. Op 28 April van 9—12 en 1 -3 voor hen, wier geslachtsnaam begint met I-S. Op 29 April van 9—11 Va uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met T-Z. Bij de 1.1. Dinsdag in onze gemeente gehouden keuring van stieren, zijn de beide stieren onzer gemeente goedge keurd. BESOIJEN. 2den Paaschdag zal B.V.C. voor den eersten maal iratchen tegen »Leonidas4 op het terrein van laatstge noemde. Met spanning zien we den uitslag tegemoet. Naar men beweert maakt L. al aardige vorderingen. Jammer dat hun mooi veld zoo moeilijk te bereiken is. De match begint 's middags 2 9 uur achter het Raadhuis. Dat het oude gebruik het schieten voor een bruidspaar nog voortleeft, mochteo we gisterenavond tot ons ge noegen weer ondervinden. Was het dan nog maar dat men op eigen en gesloten terrein bleef. De stier toebehoorende aan P. K-erkx alhier, is dezer dagen goed gekeurd. De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente geschieden op Dinsdag a.s. des v.m. van 8 /s—12 en des n.m van 1-4 uur in de openbare school. Op Maandag 24 April a.s. des voormiddags 10 uren zal ten huize van J. Timmermans te Capelle eene verga dering worden gehouden, door stemge rechtigde ingelanden van het Waterschap ,De Waarden4 ter behandeling van: 1. Rekening over 1909/1910. 2. Begrooting voor 1911/1912. 3. Uitvoering van werken in eigeu beheer. 4. Bepaling van het bedrag van den omslag 1911/1912. SPRANG. De werkman C had Woensdag 1 1. het ongeluk, bij het af komen van een trap iu de fabiiek, ziju voet zoodanig te verstuiken, dat hij per voertuig naar huis moest worden ge bracht en geneeskundige hulp is inge- roepen- Vergaderiug van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »De binnenpolder van Sprang4 op Vrijdag 28 April 's n.m. 7 uur ten huize van Maas. Agenda 1. Vaststelling gewone en buitenge wone rekening over 1909—1910 2. Vaststelling begrooting 1911-1912. 3 Voorstel tot machtiging van het Dag. Bestuur, om noodig geoordeelde werken bij onderhandsche besteding of eigen beheer uit te voeren. 4 Voorstel tot vermindering van pacht grasgewas Molensteeg en kleine Oude Straat. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De knecht van A. v. d. P., die met Mei a s. naar Waspik gaat wonen, ontving uit die ge meente, althans te oordeelen naar deo poststempel, een dreigbrief, waarin hij bedreigd werd met doodslag of vergif tiging, zoo hij in Waspik wonen kwam. De aanleiding van het schrijven v*d den dreigbrief is, dat de schrijver eenige jaren geleden met een broeder van den bedreigde, die sedert is overleden, een twist gehad heeft. De politiie is met het geval in kennis gesteld. Het is te hopen, dat het den Heiligen Hermandad spoedig gelukke den dader dezer laaghartige daad aan de justitie over te leveren. A.s. Maandag (2e Paaschdag) geeft de Zangver. Hallelujah4 haar aange kondigde uitvoering, des n.m te 5 ure. Zooals reeds gemeld is zal deze uitvoering worden vereerd met een bezoek van den WelEd. Hee» Pijlman Directeur en componist, te Amsterdam van welke de ver. ook reeds verscheidene liederen zong Ook ditmaal komen op het rijk gevulde programma een drietal nummers voor, waaronder wel genoemd mag worden, Psalm 8. De Zangver. >Hallelujah4 die in deze omgeving reeds een flinken naam ver worven heeft, zal het ook op eene uit voering als deze wel niet aan belang stellenden ontbreken. WASPIK. Op de te Brussel gehouden internationale honden—tentoonstelling werden van den heer H. de Roon alh- twee buldoggen bekroond, waarvan een reu den eersten en een teef den eersten prijs met kampioensprijs behaalde. Maandag 2den Paaschdag zal Raplditas alhier een match spelen tegen B.V.C. van Besoijen op 't terrein van eerstgenoemde vereeniging- Raplditas zal zijn best moeten doen om B.V.C. te kloppen. Op de deze week alhier gehouden stierenkeuring werden aangevoerd 5 stieren waarvan 2 werden goedgekeurd, nl. die van de heeren Joach J. Kamp en W. Zijlmans- De hooihandel blijft slap. Alleen in de goede soorten is eenige beweging maar doordien er geene verzending naar het buitenland bestaat, liggen de persen stil en gaat er in de infrieure soorten haast niets om. Het gevolg is daarvan dar de pachtboeren ook niet op tijd kunnen betnlen. Men besteedt voor eerste soort hooi f 12 a f 14, tweede soort f9 k f 11, schraal pakhooi f6,50 af 7 en rogr;estroo f 10,50 tot f 11 per 500 KG. RAAMSDONK(Dorp). Woensdag 11. werd door R. Kieboom te R'veer in het café C. v. d. Plas tegen f 2,07 der M8 de levering aangenomen van 300 Ms grint aan den Nieuwen Buitendijkschen Hooipolder. Het vervoer per as werd aangenomen door Ant. Krols a 39 cent per MJ. RAAMSDONKSVEER- Gistermorgen werd alhier door marechaussees gear resteerd zekere W. P. verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. In den vroegen morgen van 12 April werd de Heer Timmermans, mr. bakker alhier opgeschrikt doordat zijne keuken in lichte laaie stond juist toen hij wilde gaan bakken. Na vrouw en kinderen gered te hebben is hij aan t blusschen gegaan met behulp van knecht en een paar buren- Zoodat de brand zich tot de kast heeft bepaald doch de belcndede kamer heeft veel van rook en water geleden. Oorzaak onbekend. Het uitdiepen der Haven alhier is aangenomen door M Zijlmans, a 23 t% ets. per M8 terwijl de klinkerbestrating ter lengte van 210 M. door H. Oomen uit Raamsdonk(dorp) is aangenomen voor f 530. Op de >Ganze-weide4 in den Biesch-Bosch brandde heden nacht een boerderij met schuur enz geheel af. Ook verbrandde een dorschmachme. De Echo van het Zuilen Burgemeester en Wethouders Tan Waalwijk maken bekend A. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden iu het kantoor van den Gemeente-opzichter (achter het gemeentehuis) alhier: op 19 April van 9!/j—12 en 1—4 uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters AF op 20 April van 91/»—12 en 1—4 uur voor hen ffier geslachtsnaam begint met de letters G—K. op 21 April van 9>/,—12 en 1—4 uur voor hen irier geslachtsnaam begint met de letters L—S. op 22 April van 9>/a—H en 1—4 unr voor ben wier geslachtsnaam begint met de letters T—Z. B. dat de maten en gewichten schoon, droog to roestvrij moeten worden aangeboden om on derzocht te kanoen worden C. dat oetaald moet worden voor het justeeren tan gewichten en wel ten bate an 's-Rijks- ichatkist D. dat de raaien en gewichten vóór 1 Januari 1912 gestempeld moeten worden met de letter s en tot dien datum ook de letter r geldig is; E. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het «fkeuringsmerk niet in win kels enz. teruggebracht mogen worden F. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te 's-Hertogenbosch op iederen Woensdag en Donderdag van 9—1 nur G. dat de onderdeelen van het Gram (de milli gram-gewichten) niet op de herijkzitting. maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Waalwijk, 10 April 1911. De Burgemeester, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9