Nummer 63. Donderdag 10 Augustus L911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. BondvanNedeil.Lederfabrikanten Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. DIT IS HET «n Langstraatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., Uitgever. franco te zenden aan den UITGAVE: Advektbntièn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Beolames 15 cent per regel. Sunlight Zeep is wat U voor de wasch en voor Uw huishouden noodig hebt. Sunlight bespaart U schrobben, boenen en geld, en vrijwaart U voor nadeel aan goed en handen. Sunlight varan- dert de eentonig, held aan de wasch- külp In een genoegen Koop eens een stuk Sunlight en neem de proef. Bovengenoemde bond hield gisteren in de zaal van de Liedertafel »Souvenir des Montagnards», te Tilburg, hare veer tiende algemeene vergadering. De tal rijke aanwezigen werden welkom gehee- ten door den voorzitter, den heer D. C. Lans uit Delft, waarna voorleziog plaats had der notulen van de vorige algemeene vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Hierop werd den penning- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Dergelijke gedachten bestormden Reginald, nu bij plaats nam aan de eettafel. Hij had reeds veertien dagen op het kasteel Raynham doorgebracht en was voor het uiterlyk, vol komen op zijn gemak met de schoone jonge meesteres van den hnize. Er zijn vrouwen, die geboren schijnen om eiken stand, hoe verheven ook, waardig te bekleeden. Zij hebben geen onderricht noodig, zij zijn nooit verrast door het nieuwe van weelde en overvloed zg begaan geene misslagen. Zij bezitten een aangeboren tact, dien de zorgvuldigste opvoe ding aan anderen niet geven kan. Zij nemen hunne plaats op de natnurlykste wijze in, en als men hun gedeslaatlin bare kalme waardigheid, hare natuurlijke gratie, dan is het moeilijke te gelooven, dat zij niet in purper geboren zijD. Zulk eene vrouw wob Honoria lady Eversleigh Het nieuwe van baren toestand bracht baar niet in de war, de pracht van al wat haar omringde, bekoorde baar en verfijnde haar schoonheidsgevoel, zonder haar te bedwelmen maar het verblindde hare tot nog toe daaraan niet gewone oogen niet. Zij ontving den neef van sir Oswald met de vrien (lelijke maar waardige houding welke aan de vrouw van den baronet tegenover zijn bloedverwant paste. De jonge man lette te vergeefs zoo nanwkenrig mogelijk op, of hij ook eenig geheim kon ontdekken, verborgen onder dat kalme, rastige uiterlijk. Die vrouw is een geheim, dacht hij. Men zou haar voor eene vermomde prinses houden Ia zij werkelijk op mijn oom verliefd Zij speelt haren rol goed, als het een rol is. Maar wie zou geene rol willen speleD als er zulk een prijs te winnen is Ik wensebte dat Victor hier ware. Hij zon misschien het geheim meester verzocht, rekeniog en verant woording te doen over 't afgeloopen jaar waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 222,50, terwijl er f 188,56 aan uitgaven was geboekt. Het batig saldo van 1909 was f 182,40, zoodat de reke ning thans sloot met een in kas van f 216,34. Nadat eene commissie deze rekening en verantwoording, had nage zien en in orde bevonden, werd de penningmeester bedankt voor zijn accu raat beheer. De secretaris, de heer M. van Son, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Gehouden werden een algemeene en vier bestuursvergaderingen, terwijl 88 nieuwe leden tot den bond toetraden. Evenals andere jaren, mocht de secretaris met genoegen getuigen, dat in den bond de beste verstandhouding bleef heerschen, terwijl het toetreden van zooveel nieuwe leden, voorzeker een bewijs van sympathie was voor de hou ding, die de bond innam inzake de tarief wet. Ook den secretaris werd een woord van dank gezegd, voor zijn afgewerkt verslag. Alsnu werd overgegaan tot de behandeling der ingekomen stukken. Van den heer Niessen was bericht ontvangen, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. De firma Blauwhoedenveem te Ant werpen had een schrijven aan den bond gericht, waarin zij met het oog op de nieuwe tarieven, zich recommandeerde voor het vervoer van droge en gezouten huiden. Ingekomen was een verzoek van den Directeur van den arbeid, of er n.l. bezwaren bestaan, waarmede de minister rekening moet houden, bij het bepalen, dat jeugdige personen en vrouwen niet langer dan tien uur per dag en 58 uur per week werk mogen verrichten en niet vóór zes uur 's morgens en na zeven uur 's avonds. De voorzitter meent, dat hier tegen geen bezwaren zijn, daar vrouwen bij de leerlooierij zeer weinig voorkomen en voor jeugdige personen, deze regeling reeds meestal getroffen is- Ontvangen was nog een circulaire om de Zondags rust te bevorderen. In de lederindustrie komt het slechts bij hooge uitzondering voor, dat Zondag's moet gewerkt worden. De voorzitter brengt nu eene onlangs te Amsterdam gehouden vergadering van lederfabrikanten te binnen, waar, zooals de verslagen van N. R. Crt. en Handels van haar leven kunnen ontsluierenZonder twijfel is zij eene schijnheilige, maar dan is zy eene volmaakte. Ik zou er veel voor geven om haar dien sluier van het schoone gelaat te rakken en de ware kleuren van die lady te kennen. Zulke bittere gedachten, pijnigden den teleurgeBtelden en eerznehtigen man onop houdelijk. Toch was hjj in staat om bestudeerd beleefd jegens lady Eversleigh te zijn. De voornaamste lieden van den omtrek waren naar Raynham gekomen, om aan de vronw van sir Oswald hunne opwachting te maken. Niets kon de voldoening evenaren, welke haar Echtgenoot smaakte als deze haar vereerd en bewonderd zag. Geen zweem van yvirzucht bedierf z(jn genot als hij jongere men8chen om haar heen zag fladderen om haar aan te bidden en hulde te bewijzen. Hij was zeker van hare liefde, want herhaaldelijk had zij hem verzekerd, dat haar hart hem geheel en al had toebehoord, zelfs voor hij haar zijne liefde beleed. Hij stelde onbepaald vertrouwen in hare dengd en_onschuld. Een man als sir Oswald wordt niet licht door Ijverzucht aangegrepen maar beeft eenmaal een znchtje van wantrouwen, een syllabe van laster tegen baar die hij aanbidt, vat op hem, dan werkt dit als de doodstrijd Reginald bad deelgenomen aan al de ver maken en uitspanningen van sir Oswald en diens vrouw. Zij waren sedert zijne komst op het kasteel, nergens zonder hem heen gegaan, want hij was tot nog toe de eeuige gast die op het kasteel verbleef en de baronet was te beleefd om hem een oogenblik alleen te laten. Na don twaalfden zullen er genoeg heeren bier zyn, Reginald sprak hij, en dan vertrouw ik dat gy het kasteel meer naar uwen zin znlt vinden, lutnsschen moet gij u met ons gezelschap tevreden stelleD. Ik ben meer dan tevreden, mijn waarde oom, en verlang niet naar uwe vriendon, hoewel ik het zeer goed met hen zal vinden, als zij komen. Ik wacht ook eene gansche vlucht juf vrouwen, Herinnert gij n Lydia Graham, de zuster van Gordon Graham, van de fusiliers O, zonder twyfel I Sir Oswald en lady Eversleigh namen in blad zouden uitwijzen, èn schoenfabri kanten en schoenmakers en leerlooiers het ontwerp der nieuwe tariefwet danig zouden hebben bestreden. Nu kan die vergadering wel gestaan hebben in het teeken van den vrijhandelde heeren Roosevelt en Frieling hebben er hun standpunt verdedigd, maar de »N.R.Crt. gaat nog veel verder, en laat den heer Koperberg uit Breda vertellen, dat (achter den naam van den heer Koperberg plaatste de >N.R.Crt." »leerlooier"), ook het meerendeel van zijne vakgenooten (looiers bijgevolg), den vrijhandel boven het protectionisme verkiezen, terwijl er nog een andere stem op kwam wijzen, dat er onder de looiers zeer veel vrij handelaren waren. Bovendien zou de heer Koperberg gevraagd hebben, dat het aan de Tweede Kamer gezonden adres, het gevoelen v.d. bond weergeeft, slechts 165 leden telt, terwijl er in Nederland nage noeg 500 lederfabrikanten gevonden worden. Deze mededeeling zou applaus hebben ontlokt, waaruit de lezers vaD de >N.R.Crt." moeten concludeeren, dat de vergadering in haar geheel aan vrij handelsmanie leed. Toen de »N.R.Crt." het bijgevolg ging voorstellen, alsof onder de lederhandelaren de meesten, met vrij handel gebaat zijn, getroostte de heer Laos zich de moeite, aan den heer Ko perberg te verzoeken, of die verslagen in de courant juist waren. Toen schreef de heer Koperberg o.a. heb ik gezegd »Men moet aan het adres van den bond niet te veel waarde hechten, want die bond telt slechts 'n 160 leden, terwijl er 500 Lederfabrikanten zijn- Hij houdt slechts eens per jaar een algemeene vergadering, die door 'n veertig leden wordt bijgewoond. De vergaderingen munten uit door onbeduidendheid. Wanneer men onder deleden van den bond eens stemming hield, met gesloten briefjes, dan zou de uitkomst, aantoonen, dat er onder hen meer vrijhandelaren worden gevonden, dan men vermoeden zou. Ik voor mij zal alle mogelijke moeite doen, om te voorkomen, dat de onzalige protectie wordt ingevoerd.4 Dit klinkt heel wat zwakker, dan de redactie die de >N. R. Crt.* er van geliefde te geven De voorzitter ging natuurlijk met al die uitlatingen van den heer Koperberg niet accoord. Al moest het rijtnig plaatsReginald reed er naast gezeten op een volbloed ros nit de stallen van Raynham. Het panorama van twintig mijlen in den omtrek van het kasteel, was rijk in schoone gezichten en zeer afwisselend, Ten Westen van het kasteel, in^het purperen verschiet, was eene rij heuvelen, met heide bezettusschen die heuvelen en het dorp Raynham stroomde eene heldere rivier, waarover hier en daar, nette, onderwet8che brnggen gelegd waren, omzoomd door kleine gehuchten, zich nestelende in groe- ne weilanden. De rustige schoonheid der landbouwende streken en de trotsche aanblik der wilde na tuur, waren evenzeer onder het bereik van den eigenaar deB kasteels. Sir Oswald had, op dezen fraaien namiddag in Augustus, den top van een boschrijken heuvel, van waar men een prachtig vergezicht had tot het doel van hunnen tocht uitgekozen. Deze heuvel was Thorpe-Peak genaamd en ongeveer zeven mylen van het kasteel ver wijderd. Het rijtuig hield stil aan den voet van de heuvel, de baronet en zijne vrouw stegen uit en ging langs een overschaduwd pad naar boven, vergezeld van Reginald, die zyn paard aan een bediende had overgegeven. Zij giogen langzaam opwaarts lady Ever sleigh leunde op den arm van haren echtgenoot. Het pad kronkelde naar de hoogte tusschen dennenhout in en slechts de krnin van den berg veroorloofde den voetganger een ruimeren blik. Boven gekomen, vonden zij een heer op een omgevallen boom zitten teekenen. Eene kleine klenrendooB lag naast hem opengeslagen, en eene eenvoudige portefeuille rustte op zyne knieën. Hy scheen geheel verdiept in zynen arbeid, want hy zag niet van zyn werk op, toen Bir Oswald met de zijnen naderde. Hij droeg een gemakkelyk reiskostuum, dat door zyne schil derachtige anede, niet geheel onbevallig was. Een paard graasde in deonmiddelijke nabij heid, met den teugel aan een boom vastge bonden. De reiziger was Victor Carrington. Carrington riep de heer Eversleigh uit. Wie zou u ooit hier gezocht hebben? En nog wel teekenende hij toegeven, dat reglementair slechts ééne algemeene vergadering wordt ge houden, toch blijkt uit eene opgemaakte statistiek, dat de opkomst niet zoo be droevend is, als de heer Koperberg het doet voorkomen, daar er gemiddeld, 75 leden op de vergaderingen zijn aanwezig geweest. De vergadering van heden was evenwel buitengewoon druk. Misschien ook niet onbeduidend, want straks zou er nog een actueel onderwerp behandeld worden, n.l. het proefstation. Zoo is echter op de overige vergaderingen ook ge handeld, en de heer Lans achtte daarom het verwijt onbillijk, dat de vergaderingen te onbeduidend zijn. De uitlating, dat er bij gesloten stemming zich meer vrijhandelaren zouden opdoen, dan men vermoedt, is daarbij zeer vaag. Indien men evenwel bedenkt, dat het adres aan de Kamer 369 handteekeningen droeg van zoolleerlooiers en 69 van overleer- looiers, dan kan men toch narekenen, dat 93 pet. zich individueel voer invoer recht heeft verklaard. De loco voorzitter, de heer Bressers, roert nogmaals de fameuse Amster- damsche vergadering aan en meent, protest te moeten aanteekenen tegen de draaierij, de groote woorden en over drijving, waaraan een deel der pers zich schuldig maakte, terwijl ook hij, evenals die voorzitter te Amsterdam, durft bogen op een dertigjarige ondervinding, maar met die ondervinding tot een gansch andere conclusie komt, dat n.l. de Ned. lederindustrie binnen afzienbaren tijd geheel verzonken zal zijn, indien wy de invoerrechten niet krijgen. Want de achteruitgang is niet het gevolg van ons achterlijk zijn, zooals men durfde beweren en waartegen ik hier een krachtig protest doe hooren, (applaus), maar wij gaan vooruit, zooals onze toekomstige looier- school en het op te richten proefstation komen bevestigen. Thans staan onze looierijen onder den druk van het bui tenland de clientèle wordt ons ontnomen, maar het protectionisme, zal ze tot ons terugbrengen. Door cijfers en voorbeelden, maakt de heer Bremers vervolgens duidelijk, dat het enkel groote woorden der vrij handelaren zijn, als zou door de tarief- wet de prijs der schoenen aanmerkelijk moeten stijgen. Een eenvoudige loons- De dokter hief plotseling het hoofd op, zag zijn vriend aan en barstte in lachen uit toen hjj hem de hand drukte. Hij zag er aangenamer, ja bekoorlijker uit, dan Reginald Eversleigh hem ooit gezien had. De losBe flnweelen jas, het wijde losse hals boord en de das van donkerblauwe zijde deden de slanke bonding en het bleeke, uitheemscho gelaat voordeelig uitkomen. Gij z\jt verwonderd mij te zien, maar ik heb nog meer recht verbaasd te zijn, u hier aan te treffen. Wat voert u hier been? Ik ben by myn oom, sir Oswald Evers leigh op het kasteel Raynham. Ab, dat 's waar ook. Dat prachtig land goed, vier mylen van 't dorp Abbey wood ver wijderd, waar ik mijnen intrek heb genomen De baronet en zijne vrouw stonden op eeni- gen afstand van de twee jonge liedenthans trad sir Oswald op hen toe, terwyl zijne vrouw nog steeds op zynen arm leunde. Stel my aan uw vriend voor, Reginald, sprak hij, op de meest vriendelijke wijze, Hieraan gaf Riginald gehoor en Victor werd aan sir Oswald en zijne vrouw voorgesteld. Zyne aangename en bevallige manieren waren er wel toe geschikt om van den beginne een aangenamen indruk te maken, en sir Oswald was dan ook blykbanr ingenomen met bet uiterlijk voorkomen van den vriend zyns neefs. Gij zyt schilder, mynheer Carrington, zooals ik zie, sprak hy na een blik geslagen te hebben op de schetst van den jongen man, welke, hoe onvoltooid ook, van eene geoefende hand getuigde. Slechts liefhebber, sir Oswald, antwoordde Victor mijn beroep is de geneeskunde, maar ik ben nog niet in do praktijk. Ik stel zooveel prijs op onafhankelijkheid, (lat ik er moeilijk toekomen kan, er afstand van te doen. Ge durende de laatste twee weken heb ik hier in de omstreken rondgedwaald met myn schets boek onder den arm, voor een paar dagen my bier of daar ophoudende als de streek byzonder schilderachtig was, een paard hurende als ik een redelyk dier kon machtig worden. Het is eene zeer eenvoudige manier om eene vacantie door te brengen, maar 't valt geheel in mijnen smaak. Uwe smaak doet u eer aan. Maar als verhooging van twintig cent per week zou den prijs nog hooger opvoeren, dan de nu in uitzicht gestelde invoerrechten. Ik hoop, zoo eindigde spreker, dat door de invoerrechten ons spoedig de moge lijkheid zal zijn gebracht, onze nijverheid tot nieuwen bloei te brengeu. De voorzitter vraagt, of iemand het woord verlangt. De heer Bock verdedigt matig de houding van den heer Koper berg, daar hij in hem ziet een looier en een lederhandelaar, en vraagt dan of ook niet op deze vergadering, iemand in die dubbele kwaliteit zou kunneu poseeren. De h^ er van Riel wilde in het aan de Tweede Kamer gezonden request eene wijziging brengen en lichtte zijn voorstel aldus toe De Waalwijksche looiersvereeuiging, heeft in hare vergadering van 4 Augustus 1.1. mij als secretaris opgedragen, uw bestuur mede te deelen, dat zij behoudens onderstaande wijziging, adhaesie betuigt met de strekking van het adres, hetwelk door het bestuur van den bond van Ned. lederfabrikanten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verzonden, inzake het door de regeering ingediende wetsontwerp, regelende een nieuw tarief van invoerrechten met betrekking tot groep VIII. Zij stelt echter voor, de volgende rectificatie op uw adres aan de Tweede Kamer op te zenden In sub 33 Lc. waar sprake is van vrijeu invoer van chroomgelooide kalsvellen, zwart en gekleurd, tot een gewicht van twee kilo per geheel vel, zagen wij gaarne dit gewicht tot anderhalf kilo gelimiteerd. De kleine kipsbox van 20 tot 22 voet, de grootste concurrent van Java-box weegt onder twee kilo, terwijl boxkalfs ruim één kilo per vel weegt. Zou men dus in plaats van twee kilo, maximum anderhalf kilo kunnen bepalen, dan bleef boxkalfs, dat nog niet voldoende in Ne derland gefabriceerd wordt, toch vrij van invoerrechten- De Waalwijksche looiers- vereeniging verzoekt uw bestuur, alsnog in die richting bij de Tweede Kamer stappen te doen, teneinde deze wijziging te verkrijgen. Dit vooistel maakte een punt uit vau ernstige bespreking. De voorzitter meen de, dat de vergadering de draagwijdte van het voorstel zoo niet op eens kan gij iu mijne baart zyt, dan moet gy uwe paarden uit de stallen van Raynham nemen. Waar hebt gij thans uw tent opgeslagen. In een klein logement, bij de bnrg van Abbey wood. Vier mijlen van bet kasteel verwijderd. Wy zijn naaste buren, mijnbeer Carrington, op de wijze van buitenlieden gesproken. Gij moet met ons terugrijden en met ons op Raynham blijven eten. Gy zyt wel beleefd, sir Oswald, maar mijne kleeding zal... Dat doet er niets toe. Wy zijn nog geheel onder ons en ik houd my overtuigd dat lady Eversleigh aan een reiziger zijne kleeding zal ten goeden houden. Als ffij er niet op staat om deze zeer verdienstelijke Bcbets te voltooien, dan blijf ik er op aandringen dat gy met ons terug rydt. Gy wilt my immers wel in mijn verzoek bijstaan,-llonoria I Lady Eversleigh gaf glimlachend bare toe stemming te kennen en de doktor betuigde zynen dank. Tot nog toe had hij weinig acht geslagen op de schoone vrouw van den baronet Hij was naar Yorkshire gekomen om deze vrouw te bestudeeren, zooals iemand eene afgetrokkene en moeilijke wetenschap bestu deert maar hy was een te goed menscben kenner om eenige buitengewone belangstelling te toonen. Zijne voornaamste eigenschap was gednld, en in dit, evenals in alle andere gevallen, wachtte hy zijn tijd af. Zy is zeer schoon dacht hij, en zij heeft een goeden prijs van hare schoonheid gemaakt, maar het is nog Blei hts het begin er moet nog een midden en een einde aan zyn. Na deze eerste ontmoeting op Torpe— Hill, was de dokter telkens op Rnynham te vinden. Sir Oswald was zeer ingenomen met de kennis en beschaving van den jongen man, en Victor trachtte die ingenomenheid te versterken, door mededeelicgen als bij toeval gedaan, over zynen levensstrijd, de armoede zijner moeder, zyne geduldige studiën en onwrikbare volharding. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1