Derde blad. Gemeenteraadsvergadering, Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 64Zondag 13 Augustus 1911. 34e Jaargang. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag den 11 Aug. des avonds ten half acht. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop Ongeveer 8 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze ongewij- zigd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Benoeming hoofd der school MULO. De Voordracht bestaat uit de heeren 1. A. C. van der Tooien, Stad Vol lenhoven. 2. M. Glastra, Driebergen. 3. J. van Doorne, Hilllgersberg. 4. J. L A. Thielman, Sommelsdijk. De heer A. C. van der Tooien wordt met algemeene stemmen benoemd met ingang van 't liefst 15 September, uiter lijk 1 October. Veerman. Is de school al geheel gereed Voorzitter. De banken komen de volgende week gereed de kachels zijn besteld, doch met het gas aanleggen is men nog niet ver gekomen. De des kundigen zegden dat het beter is daar mede te wachten totdat gezegd wordt daar en daar moeten de lampen precies worden gehangen. Ik had gezegd dat men de Hoofdleiding al vast zou aan brengen. Ik had liever gehad dat men daar klaar mee was. 't Is nu droog weer en dan kan men kijken of de buis aan de Wijksche poort van voldoende capaciteit is. Prins. Wordt er wel aangedacht om het gebouw te assureeren. Voorzitter, 't Is nog niet voor onze rekening omdat het nog niet is afge leverd. De aannemer heeft het nu heel wijselijk tegen brandschade laten ver zekeren. 3. Verzoekschriften restitutie vergun ningsrecht Wed. Sasse en A. v. d. Heijden. Voorzitter. Met het oog dat de ver gunningen zijn ingetrokken en op grond dat een verklaring is ingekomen van afstand moet drie vierde terug worden gegeven. Aldus wordt besloten. 4. Wijziging begrooting 1911 (aankoop schuren Erven Mevr. Roomer.) Wordt goedgevonden om alsnog een post van f 127.50 op de begrooting te brengen. 5. Aanbieding gemeenterekening 1910. Voorzitter. Ik stel voor deze rekening in handen te stellen van een commissie en benoem daarvoor de heeren Mol, Prins en Vos. Vos. In de laatste jaren is er veel ter verbetering gedaan van straten en riolen. De riolen hebben vooral veel geld ge kost, dat is een groot werk geweest. Maar eenieder is er dan ook over te vreden. Die groote kosten daaraan be steed, zijn oorzaak geweest dat aan andere punten minder is gedacht kunnen worden, Als de financieelen toestand wat beter is, hoop ik dat andere werken ter hand zullen worden genomen. En dan heb ik het eerst op het oog de beschoeiing van De Demer vooral wat betreft het gedeelte tusschen de Kerk straat en Wittebroodstraat. Dat ziet er daar allesbehalve rooskleurig uit. Zou op de begrooting van 1912 geen post gebracht kunnen worden voor de verbetering daarvan. Ik begrijp wel dat de kosten niet gering zullen zijn, maar verbeter dan alvast maar dat gedeelte bij de brug door er iets aan te brengen wat wat oog geeft, 't Is zonde van die boompjes die daar staan. De heele buurt verkeert er in eeu desolaten toestand. Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft daar steeds de aandacht op gevestigd doch de financieelen toestand is van dien aard dat wij er tot heden nog niets aan hebben kunnen doen. Of op de vol gende begrooting een post daarvoor gebracht kan worden weet ik nog niet, wel sluit de rekening met een voor- deelig slot. Vos. Al is het maar een klein beetje dat men tot verbetering doet. De heet Veerman wijst er op dat ook naar de sluis moet worden gekeken. De Voorzitter zegt zulks toe. Hierna gaat de vergadering over in geheim comité ter behandeling van 6. Hoofdelijken Omslag 1911. Waalwijk 12 Augustus 1911. Geslaagd. Gisteren slaagde te 's Hage voor het examen Fiansch 1. o. de heer A. G. Laarakker Bcleediging In verschillende bladen komen berichten voor betreffende eene beleediging door den heer A. H. vau Schijndel, den Eerw. adviseur de Wijs op den openbaren weg aangedaan. In de vergadering van Leerbewerkers te Waalwijk werd dan ook op voorstel van den heer Jansen eene motie aange nomen die afk-urlng daarover uit sprak. Men ziet toch, in weerwil van vele praatjes en veronderstellingen van onze partijdigheid, dat wij het feit, misschien tot veler spijt, zooals dit^ eenerzijds wordt medegedeeld, zonder aanzien des per- soons vermelden, men zal ons echter uiet euvel duiden dat wij ook hier, juist om onzeonpartijdigheid het »hoor en weder hoor» toepassen. Anderzijds deelt men ons mede dat van het bewuste geval absoluut nie's bestaat, en verklaarden verschillende personen, die gelijktijdig met den heet van Schijndel ter plaatse aanwezig waren, dat van een naroepen absoluut geen sprake geweest is, doch deze praaijes louter op laster berusten. Ziehier dus de twee lezingen. Sluiting van gummischoenfabrieken. Bij gebrek aan commissies zijn de fabrieken der Boston Rubber Shoe Co. in Edgeworth en Fells, Mass., die ruim 3000 man werk geven, onlangs voor den duur van een maand gesloten evenzoo de in Naugatuck, Conn., en de Alice en Millville Mills der Woonsocket Rubber Co. De fabriek der National India Rubber Co. in Bristol, met ca. 2000 werklieden, heeft haar bedrijf voor onbepaalden tijd gestaakt. Bond van Nederl. Lederfabrikanten. In het verslag van de alg. vergadering van bovengenoemden bond Maandag j.l. te Tilburg gehouden (zie ons nummer van Woensdagavond) zijn eenige onnauw keurigheden binnengeslopen, waarvan wij de belangrijkste willen rectificeeren. Zoo stond er, dat de heer van Ghein vei zocht werd zijn bespreking te houden over het proefstation. Dit moet zijn de heer v. Gijn, directeur van de Vakschool te Waalwijk Niet de heer H, Niesten werd tot bestuurslid hei kozen, doch de heer H. Niessen. Bij de bespreking van het amendement van den heer M. v. Loon op het door den Bond aan de Tweede Kamer gezon den adres in zake de tariefwet wordt één keer meldiug gemaakt van 20 pel. rechten op chroom-gelooid geiten- en scbapenleer. Dit moet natuurlijk zijn 2 pCt. Mond- en klauwzeer. De Minister van landbouw, nijver heid en handel heeft met ingang van 9 Augustus j. 1 in de gemeente Hedik- huizen, Herpt, Heusden, Oudheusden c. a., Genderen, Wijk c. a. Veen, Andel Giessen Rijswijk, Woudrichem, de Wer ken c. a Werkendam, Almkerk, Dussen Meeuwen, Drongelen, Baardwijk, Waal wijk, Besoijen, Sprang, Vrijhoeven-Capelle Capelle, Waspik, Raamsdonk, Geertruiden- berg, Made c. a- Klundert, Willemstad, Fijnaart, Zevenbergen, Oudenbosch, Hoe ven, Etlen, Prinsenhage, Terheijden, Oosterhout, 's Gravenmoer, Dongen en Loon op Zand met betrekking tot het mond-en klauwzeer bij de herkauwende dieren en varkens bij toepassing gesteld de navolgende maatregelen le. De verwijdering en de afzondering (art. 2 subs. Ie en art. 34 van het ge wijzigd Kon besluit van 10 Juli 1896 (Stsbl.no. 104); 2e Het onderzoek (art. 2, sub. 2.); 3e Het plaatsen der kenteekenen( art 2 sub 3e); 4e. Het merken (art- 2. sub. 4e) 5e. De afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar af gesloten kringen (art. 2 sub 6e en art 39, eerste lid) 6e. De ontsmetting (ait. 2 subs 7e en art. 37) 7e. Het verbod van vervoer naar be smette -plaats (art 2 sub 8e art 38) Wij herrinneren onze lezers er aan dat nog altijd zijn kracht behoudt art. 13 der Wet van 20 Juli (Stsbl. no 131) dat voorschrijft >Wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder of hoeder verplicht daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der ge meente, waar het vee zich bevindt. Voor het vervoer van vee uit het land van Heusden en Altena over de Bergsche Maas, wordt nog altijd dispen satie vereischt van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Ook blijft nog verboden het vervoer van besmet of verdacht vee. Aanbesteding Door het Ministerie van Waterstaat werd gisteren aanbesteed le. Het uitvoeren van baggerwerk in eenige gedeelten van bet Noorder af wateringskanaal. gelegen in de gemeenten Drongelen, Meeuwen en Dussen. prov Noort-Brabant, behoorende tot de werken der Bergsche Maas Raming 14800 M3 gemeten in de middelen van vervoer. Hoogste inschrijven: C. Van Ballegooye te Sliedrecht, die aannam 17200 M3 voor de vastgestelde som te baggeren. Nog kras. Maandag kon men, ondanks de on dragelijke hitte, den 84-jarigen K. in de Zelne nog een geheelen dag in het koren veld zien werken. Voorwaar nog kras. Verhooging. Donderdagavond had in het café van den heer Adr. van Velthoven eene ver gadering plaats van den Boerenbond afdeeling Waalwijk. Besloten werd de prijzen van de melk vanaf Zondag te verhoogen met 3 cent per kan. De prijzen zijn dan 5 cent per l/a liter» 10 cent per liter en 14 cent per kan. BAARDWIJK. Bij besluit vau den heer Commissaris der Koningin zijn benoemd tot VeldwachterFranciscos Janeen, thans on bezoldigd Rijke-en gemeenteveldwachter alhier en tot onbezoldigd veldwach'er der gemeente Baardwijk Hubertus van Bokhoven, thans onbezoldigd gemeenteveldwachter te Drunen. Er gaat geen dag voörbij of er worden aangifte gedaan van nieuwe gevallen van uuond- en klauwzeer. Voor inlating van versch drinkwater wordt dagelijks gezorgd terwijl het veel helpt tegen uitdrooging der landerijen, die nu bij het weinige gras toch eene groene tint be houden. ELSHOUT. Opgeschrikt door klokken gelui en brandsignaal ijlden onze dorpsge- noofen de straat op om hulp te bieden, zoo hulpe noodig was. De boereuhuizinge van W. Kliju stond in lichte laaie. Geen yater te bekennen, alles knikdroog 1 Vreeselijke spanningdie niet weinig verhoogd werd, daar 't meereudeel der boereuwoniugen alhier met riet gedekt zijn, en dus door de vlie gende vuurvonken overal gevaar opleverden. Op 5 piaa een dan ook ontstond op tamelijk efgelegen daken een begin van braad, die gelukkig gebluscht werd. De boerderij met anr.ex gebouwen van Klijn gingen geheel in de vlammen op. Niets totaal niet» gered, Wijl water geheel ontbrak vatte het belen dende huis van H. Kempenaars eveneens vuur. Hier was het een ware vuurzee. De zolder van timmerswiukel zat vol bout. Nog vandaag was voor eeu f 1000 hout opge borgen bij het reeds voorradige. Aan blus- chen viel niet te denken en de pompen der huurlieden konden slechts laat nu zeggen pogingen in 't werk stellen om belendende perceelen te behouden. Gelukkig dat het Coogregatiegebouw der Eetw. Broeders den vuurgloed trotseerde. Waardoor wellicht een groot onheil voorkomen is. Door het moedig optreden van een Vlijmennaar bleef het huis der Gebroeders Klijn-Lotff gespaard. De schade is nog al aanzienlijk zoo bij W. Klijn, waar alle graan geschuurd was als bij Kempenaar. Assurantie dekt bij beide eenige chade. VLIJMEN. Naar de Landweer zijn overgegaan de navolgende milicien-vers lofgangers dezer gemeenteJohanne- van Falier. Johannes van Heivoort, Theo- dorus Boom en Frcderik van de Wiel. a.s. Maandag gaat onze harmonie »Concordia< zich op het muziekconcours te Rozendaal in de 2e afdeeling met een paar zusterverenigingen meten Wij hopen, dat zij gelauwerd uit het strijd perk moge keeren. Onze muzikanten zijn zulks ten volle waard, want duchtig hebben zij zich onder de kundige leiding van den heer Brohm reeds vele weken geoefend. Deze week is hier hop verkocht voor 60 gulden de 100 pond. Dat is weer eens een prijsje, dat ons herinnert aan de goede hopjaren in het laatste der vorige eeuw. Als nu het gewas maar mee wil vallen er zal evenwel dan gauw regen moeten komen zullen de weinige boeren, die nog hop hebben liggen, weer eens een voordeelig jaar beleven In den nacht van Woensdag op Donderdag is uit eene mand met wijn staande voor het tramstation eene flesch ontvreemd. Het warme, dorstige weer heeft zeker de(n) dader(s) er toe ge- bracht zich aan eens anders goed te vergrijpen en om die reden zal de eige naar, die nu zelf een fleschje minder te knappen krijgt, den dader het misdrijf niet al te zwaar aanrekenen. Een ge lukkig gevolg kan dit crimineele feit misschien hebben. Mogelijk is het, dat in het vervolg de door den tram aan gevoerde goederen wat beter opge borgen worden. Maandag 28 Aug. 1911 wordt door de heeren Jean van Golde en G. Boes- nach, de populaire humoristen van Am sterdam met medewerking van het ge- heele gezelschap, groot zes personen, eene builengewone voorstelling gegeven in het lokaal van den heer G. van Wor- dragen. Deze voorstelling zal aanvan gen om 7 uur. v BESOIJEN. De groote omgang die het mond- en klauwzeer in deze gemeente heeft aangenomen kan blijken uil het feit dat op heden reeds 46 aangiften vau deze ziekte z n gedtar,. SPRANG. Raadsvergadering, gehouden le Sprang den 9 Augustus 1911 des nam. 7l/i uur. olie leden, uigezuuderd de Tegenwoordig heer de Jong, De Voorzitter, burgemeester Meijer, opent ue vergadering. Na lezing en van orde goedkeuring der notulen de vorige vergadering, worden aan de van behandeling gesteld de volgende hij geslaagd is kommies, bij de blijdende tijding, dat voor het examen van directe belastingen RAAMSDONKSVEER. Dinsdag 22 Augustus a.s. zal alhier eene vergadering worden gehouden van burgemeesters uit het land van Heusden en Altena en de Langstraat in zake de overbrugging aan het Keizersveer. ponten 1. Voorloopige vaststelling gem -rekening over 1910. De Commissie van onderzoek brengt bij monde van den heer J. Rijken rapport uit en adviseert tot voorloopige vaststelling. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten, iu onfangst op f 19786 14 en in uitgaaf op f 19048,09*. De Burgemeester en de Wethouders onthielden zich van medestemmen. 2. Af- en overschrijving op de Begrooting voor 1911, wegeus te kort op den post: Adverteutiekosteu. Aangenomen. 3. Benoeming vau 2 leden der Commis sie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de Heeren J. C. Kleijo en P. Maat, Beide heeten worden met algemeeue stem men herbenoemd. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gisteren was vr. B. alhier bezig met eenige pruimen te plukken waarvoor zij op eeu kleine verhevenheid was gaan staan, toen zij viel en met haar borst op een afgezaagden boomstam terecht kwam. en bleef bewuste loos liggen, Na te ziju bijgebracht is ge neeskundige hulp ingeroepen. De aanhoudende hitte en droogte, veroorzaakt bier op vele plaatsen reeds gebrek can drinkwater. Vele waterpotten raken //uitgeput", zoodat een paar flinke regenbuien hier geen kwaad konden, maar eeu welkome verfrissching zouden zijn. Woensdag 1.1. viel de hond van v. Z. alhier plotseling dood in den wagen, waar schijnlijk tengevolge van de hitte. Voorden eigenaar een leelijt cchadeposlje. VRIJH.-CAPPEL. Den vorigen keer meldden we, dat de Heer H. P. Stam alhier een kalf uit den Binnen polder van Vrij hoeven—Cappel vermiate. Thans kunnen we mededeelen, dat het kalf is gevonden iu het straatje te Kaatsheuvel, waar het bij eeu landbouwer op stal stond, Eukele kinderen welke met lucifers speelden haddeu de aardigheid van de fam. G. B. alhier een weide in brand te steken. Vanwege de groote droogte vatte het ver dorde gras spoedig vlam en had men nog groote moeite de brand tot een beperkt stuk meester te worden. Men zij toch voor al voorzichtig voornamelijk met deze droogte met het vuur. Deze week is een begin gemaakt met de werkzaamheden, aan het te bonwen Café. De langs de vaart staande hoornen zijn reeds uitgerooid, en geven nu eeu flink uitzicht op de hoogevaart. Zoo we vernemen bestaat er echter nog verschil wiens eigedom de?e hoornen zijn, zoodat over dit geval nog wel eens wat meer gehooid zal worden. CAPELLE. Vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag 12 Ang. 1911 des voormiddags lO'/a nur. Te behandelen 1. Ingekomen stnkkeB. 2. Verzoek eervol ontslag onderwijzeres in de kom. 8. Voorstel veldwachter v. d. Liude f 25 'sjaars toe te kenneu voor onderhond fiets, in te gaan 1 Januari 1912. 4. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening over 1910. 5. Goedkeuring: 1. rekening 1910 en 2 begrooting voor 1912 van het algemeen armbestuur alhier. 6. Aanbiedinggemeente-begrooting voor 1912. 7. Vaststelling ontwerp besluit tot af- en overschrijving op posten der gemeentebe- groetiug 1910. Uitvoerig verslag in ons volgend nnmtner. WASPIK. Op Dinsdag 15 Aug. a.s. zal de Harmonie en Liedertafel der ver- eeniging >Volksvlijt en Volksvermaak4 alhier een vocaal en instrumentaal volks concert geven in den tuin van den heer P. van Dougen-Montens alhier. Het programma ziet er zeer goed uit, zoodat >V. en V.* beslist op een druk bezoek kan rekenen. Door de aanhoudende droogte, waardoor elke kans op de toemaat ver keken is, steeg de prijs van 't hooi in acht dagen van f 13 tot f 16 per 500 Kilo, voor welken prijs echter nog moei lijk koopers Ie vinden zijn. De roggeoogst is onder de gunstige omstandigheden vroeger verloopen dan in gewone jaren. Het gewas kan in alle opzichten uitstekend heeten. Met het zaaien van knolgroen is men druk bezig maar de grond is voor de ontkieming van 't zaad te droog. Met het oog vooral op den slechten grasgroei, zou het wen- schelijk zijn, dat de akker een goede naschaar gaf. De suikerbieten blijven door de aan houdende droogte klein van stuk en be loven weinig. Ofschoon dit gewas vol gens den boer van de zon groeit, heeft het nu toch >des Guten zu viel4. Bo vendien doen ook hier de muizen veel schade Zeer veel bieten zijn door deze schadelijke beestjes hol gevreten. RAAMSDONK(Dorp). Dezer dagen ontving de heer F. Snoek alhier de ver- DUSSEN. Gisteren is hier weer een koe van den landbouwer V. uit Sprang, welke onder deze gemeente in de weide liep aan mond- en klauwzeer bezweken. Het cadaver is onder politiezicht be graven. Bij sommige personen alhier zijn de varkens en geiten ook reeds door deze ziekte aangetast. BENEDEN LANGSTRAAT. Vette kalveren gaan met gerlngeu handel aan verminderde prijzen. Voor vette var kens bestaat met weinig aanbod goede kooplust. In wolvee is minderen om zet, waarmee de prijzen gelijken tred houden. Men besteedt voor vette kalveren 54 a 60 ct- per KG., vette varkens 27 a 29 ct. per halve KG exportvarkens 26 A 27 ctnuchtere kalveren f 10 a f 15, biggen f7 k f 12, vette schapen f 18 a f24, lammeren f 14 a f 18, jonge kuikens 60 k 70 ct. en jonge hanen 25 a 30 ct. E1TEN. Aan brigadier Croes der Kon. Marécbauspée alhier, is de zilveren medaille de Merite de la Croix Rouge toegekend naar aanleiding van het te Brussel plaats gehad hebbende Internationale Concours voor Roode Kruishonden. KAATSHEUVEL, 12 Augustus 1911. Loting. Door de bevoegde autoriteiten is bepaald dat de loting voor de T ationale militie voor deze gemeente zal plaats hebben op Woeus- dag 23 Aug. De loting begint voorin, om kwart over tien. Oudergewoonte zullen de herbergen moeten gesloten zijn, hetgeen veel dronkemanatooneelen doet voorkomen. Vreemde vangst. De landbouwer P. v. Laarhoven in den Berkdijk, vond dezer dagen een flink kalf op hel erf loopen. Niemand wist wie het toebehoorde. Hij deed aangifte van zijn vangst bij den Burgemeester. Alstoen vernam hij dat het beest toebehoorde aan zekeren 8 am te Vrijhoeven, aan wie het in eigendom is teruggegeven, tegen de vergoeding voor onkosten en moeiten. Vermist. Verleden Woensdag werden hier twee jongens vermist, werkzaam op de schoen fabriek van F. Dallen Het waren de 16 jarige zoons van C. L en G. L. Aanvan kelijk meende men dat zij bij het zwemmen zouden verdronken zijn. Bij de politie werd aangifte gedaan, we ke dadelijk een onder zoek begon. Het resultaat was dat ze te Gilze-Rijeo door de maréchausées werden opgespoord en aan onze politie werden uitge leverd welke hen vervolgens thnis bezorgde. Een flinke bestraffing welke zij toen ont vingen was welverdiend. Bedankt. De heer Corn. Brands Pres. van den R. K. Volksbond heeft ale zoolanig ontslag geno men. De mindergoede verstandhouding tus schen het Bestuur onderling is hbrvau de oorzaak. De Heer Brands wordt door velen genoemd als een ijverig bestuurslid die vanaf de opriohtiug in deszelfs bestuur heeft zitting gehad. Alzoo zullen een nieuw bestuurslid en nieuwen Pree. moeten gekozen worden. Warmte. Gisteren is een koe van den landbouwer B. door de warmte in den stal doodgevallen Meerdere boeren beginnen te klagen over ziek vee. Gesloten. Op last van den burgemeester zijn de scholen Ponderdag eu Vrijdag-namiddag gesloten. De zeer hooge temperatuur maakte dezen maatregel noodig. Hei brand. Een stuk heigrond onder deze gemeente is afgebrand. Gelukkig was er gauw hulp in de nabijheid, anders eou de schade niet te overzien geweest zijn. Ongeluk Hoe woest kinderen soms kannen spelen bleek heden weer. Een nl, gooide zyn ka meraadje met een grooten scherf van een pot tegen het hoofd, zoodat twee diepe sneden ontstonden. De dokter moest de wonden dichtnaaien. LOONOPZAND. Gisterenavond omstreeks 7 uur ontstond hier brand in 't schuurtje van J. v. d. Schoor in de kom van 't dorp. Binneu het half uur was 't eene vuurzee, daar de boerenwoning van H. van den Hoven ook iD vlam vloog en en de schuur tot aan de nokken gevuld was met hooi eu den oogst. Beide panden zijn geheel afgebrand. 't Vee is gered kannen worden behalve een varken en een drietal geiten. Door den wethouder, den heer V erater, was ook de brandspuit van Kaatsheuvel ontboden. Met vereende krachten, dank zij de nortonputten van de heeren Van Lier en Basters, heeft men de belendende huizen behouden, zoodat de brand nog niet die gevolgen heelt gehad, waarvoor met grond werd gevreesd. Een en ander is laag verzekerd. Oorzaak onbekend. De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9