Derde blad. Provinciaal Nieuws. f BUITENLAND. Engeland. Spanje. BINNENLAND. Nummer 76 Zondag 24 September 1911. 34e Jaargang. De spoorwegstaking in Ierland. In antwoord op de oproeping tot alge- meene staking heeft de helft van het personeel van den Grooten Noorder spoorweg te Dublin het werk neergelegd. Maar uit vijf andere groote plaatsen aan de lijn wordt gemeld, dat zich daar geen verandering voordoet. De treinen tus- schen Dublin en Belfast loopen als ge woonlijk, daar sein- en wisselwachters het stakende personeel vervangen hebben. In de beide dorpen Alcira en Carca- gente, waar, zooals gemeld, de commune was uitgeroepen, zijn tal van hulzen geplunderd en waren de revolutionnairen reeds overgegaan tot verdeeling van de landerijen en andere bezittingen onder elkaar. Te Sevilla is de Duitsche consul door een volkshoop aangevallen en kon zich pas ruim baan maken door met een revolver te dreigen. Te Barcelona duren de arrestaties voort. De politie beweert een plan te hebben ontdekt voor een aanslag op generaal Weyler. Vele van de gearres teerden waren in het bezit van Fransche twintigfrancs-stukken. In de haven van Coruna liggen verscheidene mailboolen, die tengevolge van de staking geen kolen kunnen laden. In den nacht van Dinsdagop Woensdag hadden in Madrid meer dan 300 arres taties plaats Alle verdachte personen in de| straten werden gefouilleerd eu zoo vond de politie tal van messen, revolvers en andere wapenen. De overheid beschikt thans, om de orde op het schiereiland te bev/aren, over 98 000 militairen, 22.000 gendarmes en 14.000 politieagenten. Intusschen komen telegrammen de al vroeger geuite meening bevestigen, dat de aangekondigde algemeene staking op een mislukking schijnt uit te loopen. De bladen in Madrid zijn gisteren verschenen en alleen de huurkoetsiers en de met selaars hebben zich aan het voornemen om te staken gehouden. Er komen ook gunstige berichten uit Bilbao, Valencia en Barcelona. Geïllustreerde tijdschriften. Naar wij vernemen zullen met ingang van 31 October a.s. in 255 waggons 2e klasse der Staatsspoor gratis geïllustreer de tijdschriften voor het publiek ter le zing worden gelegd. De handel van België met Nederland In de maand Augustus werden uit Nederland naar België gezonden 151 945.232 kilos goederen, tegen 159.927 696 kil. in de overeenkomstige maand van 1910. Deze goederen hadden eene waarde van fr 25.634.524 (vorig jaar fr. 24 724.890). Daarentegen verzond België naar Holland 224.014 588 kil. goederen (vorig jaar 217.505.774 kil.) ter waarde van fr. 32.995.395 fr. 28 510.762). De invoer van Nederland bestond on der andere uit levend vee (1.672.287 tegen 2.686,698 kilo's)visch ruim 5 millioen kil.groenten ongeveer 2 mil- lioen koffie, 1 '/s milloen steenkolen, 32 millioen turf, 3 millioen en aarde werk ongeveer 5 millioen kil. De uitvoer van België naar Holland bestond uit 125 mill. Kg. suiker tegen 7 millioen vorig jaar 62 millioen kil. steenen 25 millioen kil. steenkolen, 11 millioen kil. kalk en 12 millioen kil. aardewerk. De heele invoer van België in de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg 18.800.008 ton (v.j. 16 886.939 t0n) ter waarde van ruim fr. 2855 millioen (v.j. 2693 millioen fr.) De geheele uitvoer beliep 12978.957 (12.347.927) ton ter waarde van ongeveer fr. 2205 millioen (circa fr. 2085 millioen). Aan invoerrech ten werd ontvangen fr. 42 921.582 tegen tr. 45.151 222 in hetzelfde tijdvak van 1910; dus een vermindering van fr. 2.229.640 of 4 9 pc. Een incident. Reuter seint uit Brussel Gisteren-morgen om halt twaalf was een groote volksmassa bijeen op de Place Brouckére te Brussel, waar men voor een venster van hótel Métropole iemand geheel ongekleed op en neer zag loopen. Deze heer was de oud-mi nister dr. Kuyper. Dr. Kuyper werd door de politie naar het commissariaat in de rue de la France gebracht en van daar naar het commis- sariaat.der vierde afdeeliug. Verschillecde getuigen erkenden de ju'stheid van de toedracht der zaak. De heer Kuyper verklaarde bij ztjn verhoor, dat het feit juist was. Op voorschrift vau zijn genees heer moest hij zoo in de kamer bewe ging nemen. Hij wist niet dat men hem van de Place Brouckére zien kor. Procés verbaal is opgemaakt. Het Rott. N bid. schrijft De oplossing van het geval-dr. A. Kuyper, te Brussel overkomen, is betrek kelijk eenvoudig Men zal zich herinneren, dat hij eeni- gen tijd doorgebracht heeft in Lahmann's Sanatorium te Weisserhirsch. Daar past men een geneesmethode toe zonder gebruik te maken van medi cijnen, maar door den lijder te laten ba den op de meest verschillende wijzen Daar bestaan ook luchtbaden groote afgezette ruimten, waar de heeren i'i zwembroek rond wandelen. Na een volbrachte kuur wordt aan verschillenden geraden zulk een lucht bad thuis te nemen. Dr. A. Kuyper schijnt het nu ook in zijn hotelkamer gedaan te hebben, zonder te weten, dat z'n ramen niet gesloten waren. Wilde tooneelen in de aKmer. Er zijn gisteren bij de behandeling van een voorstel van de Socialisten om de Openingsrede met een adres te be antwoorden, wilde tooneelen voorgevallen. De Kameroverzicht-schrijver van het >Handelsbladc erkent >Dit is het ergste, dat wij in ons Par lement, in de tien jaren gedurende welke wij de vergadering bijwonen, hebben aanschouwd. De tooneelen van anarchie, even voor het zomerreces, waren niet zoo erg als het heden gebeurde, omdat de stemming toen niet zoo venijnig, zoo boos was4. Het verloop was zoo. Nadat de Voorzitter, in de gebruike lijke eindelooze en onverstaanbare voor lezing van stukken o a. had aangekon digd, dat hij nader een voorstel zou doen om de Militiewet op 17 Oct. in open bare behandeling te nemen, deelde hij de Kamer mede, dat een voorstel van de sociaal-democraten was ingekomen om de Openingsrede met een adres te be antwoorden. En de Voorzitter wilde dat voorstel, dat overeenkomstig het Regle ment van Orde schriftelijk was ingediend en van een schriftelijke toelichting voor zien, doen drukken en ronddeelen om de behandeling ervan nader te bepalen De heer van Dedem betoogde dat een adres van antwoord op een »ope- nings4 rede d. w z. wanneer de Koningin niet zelve de zitting heeft ge opend iets heel ongewoons zou wezen en eindelijk kwam de heer Lohman ronduit met het voorstel om nu dadelijk te beslissen dat men het voorstel-Troel stra c. s. niet in behandeling zou nemen Men had nu eenmaal het zenden van een adres van antwoord afgeschaft, en het ware dwaasheid om er een te zen den juist in een geval waarin het nooit gebruikelijk was geweest. Toen begon het reletje Toen werd gescholden, gepraat om te praten van belang. En toen de voor zitter met een voorstel kwam van den heer Lohman om de beraadslaging over dit onderwerp te sluiten toen begon het voor goed aan 't adres dei rechterzijde »Dompers, bende, gij zult plezier van ons hebben, wij blijven obstructie voeren.» En dat hebben ze 's middags en 's avonds gedaan, uienlang praten over de nietigste zaken, overal stemming over vragen. Troelstra was zeer heftig en beloofde aan de rechterzijde alles wat leelijk war. In de avondzitting was het 't zelfde rumoer. De kamer is nu uiteen. Verklaring dei socialisten. In de Tweede Kamer verklaarde de heer Schaper gisteren namens de socialistische fractie, dat, indien de rechterzijde terug komt op het eergisteren gebeurde, en alsnog de gelegenheid aanbiedt om de toen in debat georachte zaak te be spreken, de spons zal worden gehaald door het voorgevallene, en het de fractie een genoegen zal zijn, weder met de rechterzijde samen te werken. Gebeurt dat niet, dan zullen de socialisten daarentegen al het mogelijke doen om de aanhangige wetsontwerpen en ook het sectieonderzoek der Staats- begrooting zooveel mogelijk te rekken. Bij de onpenbare behandeling van deze laatste zou voorts telkens de kiesrecht» kwestie worden ter sprake gebracht. De groote manoeuvres- De manoeuvres, waarover we zoo dik wijls schreven zijn thans in vollen gang Een roode partij (de vijand) is zijn actie bij Harderwijk begonnen, terwijl een blauwe partij, waarbij de meeste onzer Brabantsche jongens van uit den Bosch hun kracht ontplooit onder bevel van generaal Burck te Breda. Men is al aan 't vooruitschuiven, zelfs ponden en ve en zijn beiderzijds geno men, en in de Betuwe zal het voornaam ste treffen zijn- Er staat p!m. 20 000 man, met (4000 paarden in ,t veld. 't Zijn de grootste manoeuvres hier ooit ge houden en voor den eersten keer wordt voor eigen menage uit veldkeukens ge- gezorgd, dus inkwartiering wel, maar zonder voeding. Er schijnt aan een en ander nog al aardig te kort te komen. H. M. de Koningin en de Prins volgen de geheele manoeuvres, waarvan heden een ernstig treffen verwacht kan worden. Bij den Bosch is een groot vliegkamp ingericht voor zes militaire vliegers. Henri Bakker heeft, naar Hsg. meldt. Donderdagavond met den heerH. Kantens naast zich op zijn Blériot, een verkennings tocht van 21 minuten gedaan. Van Bussel ging ook omhoog, hij vloog eenige malen over Den Bosch en is bij donker geland onder Nuland-Geffen. Gisteren om 5 uur ging luit. Labouchére omhoog voor een proeftochtje van een minuut of tien. Om 6.29 steeg hij weer op met luit. Colijn ter verkenning van de omstreken van Tiel. Om 7 u. 36 is luit. ter Poorte, die gisterenmorgen om 6 u. 10 te Kieviet- Hasselt was opgestegen in h«t vliegkamp geland. Om 7 u. 41 komt L.abouchère terug. Hij en zijn passagier zeggen, dat zij alles hebben kunnen zien. Om 8 u. 7, ging Bakker met luit. Visser de lucht in voor een verkenning van de streek bij Wijk bij Duurstede en Culemborg. Hij vloog bij Hedel over de Maas, bij Kuilenburg over de Lek, om 8.40 vloog hij over Kuilenburg, om 8.50 over Werkhoven, en om 9 uur bij Amerongen over de Rijn. Vervolgens keerde hij over de Betuwe terug en volgde vanaf Geldermalsen de spoorlijn. Daar hij in westelijke richting bleef, konden de vliegers het kamp niet verkennen bij Amerongen. Langs den Rijn lagen geen troepen. Bakker vloog op een hoogte van 300 meter, doch daalde lager voor verkenningen De rivier was gedeeltelijk best te zien gedeeltelijk echter onzicht baar. Ook vloog hij boven Rhenen Deurne en Tiel. Na een vlucht van 1 u. 40 min. daalde hij. Ltitze, wiens toestel niet zuiver werkte vertrok toch, doch moest wegens een motordefect bij Echteld dalen Hij zou trachten in den namiddag het vliegkamp te bereiken. Vrijdagmorgen om zeven uur arri veerde H.M. de Koningin te Zalt-Bommel. Aan het station werd H. M. begroet door den burgemeester, den heer E F. W. van Hasselt, die vergezeld was van de wethouders en secretaris der gemeente. De burgemeester stelde het dageiijksch bestuur aan H. M. voor, waarna Zij eenige woorden met den burgemeester wisselde. Door het zoontje van den stationschef werd H. M. een bouquet aangeboden. VanuP het station werd per auto, waarin H. M. gezeten was, gevolgd door twee andere auto's, gereden naar Rossum, waar juist veel cavallerie en infan'erie ge arriveerd waren. De Koningin heeft toen langs den dijk gewandeld, omstuwd door een groote menigte. Van hieruit werd naar Driel en van Driel naar Hedel gereden. In het laatste plaatsje was juist een concen tratiepunt van militairen. Na eenige, oogenblikken te Hedel vertoefd 'e heb ben, reed H. M. terug naar ZaltBommel waar zij op de veerpont wachtte, die juist met een paar pelletons vavallerie aan de overzijde was. H. M. heeft toen op Haar vouwstoel'je, dat Zij zelf me- dedroeg, aan den kant van de rivier gezeten en gewacht tot de pont terug was. Heel ZaltBommel was in feesttooi Slechts een klein deel van het soc.-dem. troepje wist naar het Buitenhof te outkomen en bleef nog korten tijd de Kamerleden zingend volgen. Na eenigen tijd was de rust teruggekeerd op het Binnenhof. Waalwijk, 23 Sept. 1911. Sobriëtas Bloem. zal het de groote dag zijn De Amsterdamsshe winkelsluiting. Wij vernemen, dat gisterenavond 48 pro- cessen-verbaal ziju opgemaakt te Amsterdam, tegen winkeliers, die weigerden hun winkels om 9 uur te sluiteii. Hedenavond wordt voortgegaan met het verbaliseeren. De politie had het z66 druk, dat zij niet alle winkeliers kon verbaliseeren. Manifestatie tegen Kamerleden. Gisteravond was er weer baitengewone belangstelling voor de Tweede-Kamer-ver- gadering. Publieke en ger serveerde tribune waren dicht bezet en op straat stonden talrijke nieuwsgierigen. Na afloop der avondvergadering, om half tien, schoolde een troep tribune-bezoekers samen nabij den lioofduitgang voor de Ka merleden. Toen de heeren De Savornin Lohman, Duymaer van Twist, Van Asch van Wijck, Snoek Henkemans en nog eenige leden van rechis het Tweede-Kamer-gebouw verlieten, klonk van verschillende zijden een scherp gefluit. Een stem riep hoera Ver scheidene personen gingen de Kamerladeu volgen, den Socialistenmarsch aanheffend. De rijksveldwachters, die dienst hadden ge daan in de Tweede Kamer, snelden toe eu zetten de poorten af, welke naar het Buiten hof leiden. Ook eenige politie-agenten waren weldra aanwezig. Toen de manifestanten niet dadelijk teruggingen, trokken de veldwachters hun sabel, iedereen terugdrijvend, die zich door een der poorten naar het Buitenhof wilde begeven. Morgen voor onze R. K. Drankweer over het geheele land. Ook zal Waalwijk en Besoijen getuigenis afleggen van de ingenomenheid hunner inwoners met dit zoo schoone doel, te meer daar de bloemenverkoop door een ijverig en belangstellend Comité op zich genomen, en gesteund door Dames-Bloemenver koopsters ons hiervoor de grootste zeker heid biedt. De bloempjes zullen na den laatsten morgendienst in de Kerk, dus ongeveer 12 uur 's middags door de Dames aan huis worden aangeboden Door het Bestuur der St. Paulus vereeniging zal des avonds aan het Plaatselijk-Comlté en de Dames Bloemen- vërkoopsters als dankbaarheid, een tooneeluitvoering worden aangeboden, voor de groote offervaardigheid betoond tot het welslagen van deze l'ropaganda- dag. Deze uitvoering is tevens toeganke lijk voor alle Dames van Waalwijk en Besoijen welke getooid zullen zijn met de Sobriëtasbloem. Durven we de hoop koesteren, dat de verkoop groot zal zijn, te meer mogen we zulks verwachten nu het gepaard zal gaan met het aangename. Tot betere regeling en goede orde zal de benedenzaal van den R. K, Gildenbond gereserveerd worden voor het comité e s. en zullen de overige stoeien in de benedenzaal in te nemen zijn tegen d.- geringe kosten van 10 cent per persoon. En Gij leden der St. Paulusvereeniging zooveel mogelijk propaganda gemaakt. Dat het Sobriëtas-bloempje Uwe borst sieren om alzoo uiting te geven van uwe warme belangstelling voor het tot stand komen van een Sanatorium voor drankzuchtigen waarmee onze R. K Drankweer een grootsch werk zal ver richten. Attentie Wij vestigen gaarne de attentie op de advertentie „Gratis Atlas van Europa" van de „Vitello", waarvan de vervaar digers steeds bedacht zijn op nieuwe en doelmatige reclame, Philips Lamp De Philips-lamp behaalde te Roubaix den „Graind Prix." Een nieuw bewijs van de uitnemendheid van 't fabrikaat dezer wereld-firma. Beechams Oracles. De firma Thomas Beechams, St, Helena, Engeland leverancier van de bekende Beechams Pillen, geeft een aardige reclame uit, n.l. oracles. Het is een wit stukje papier met in den hoek een ster gedrukt. Deze ster moet men met een brandende sigaar aanraken en Beechams-Oracles zal zijn geheim open baren op een wonderschoone wijze. Welke geheimen u worden veropenbaard willen wij niet verklappen. Vraagt Beechams-Oracles aan aan den Vertegenwoordiger voor Nederland A. Gauthey, Overtoom 341, Amsterdam en- ze worden u gratis en franco toegezonden. Diefstal. Een brutale diefstal heeft hier Zondag plaats gehad. Onder de Hoogmis van 10 uur, hebben dieven zich toegang verschaft in den tuin van den pastoor in de St. Antonius- parochie en hebben de dieven eeD pesrenboom geheel van zijn fruit ontdaan. Daar den chef van politie onmiddellijk kennis werd gegeven van den diefstal toog deze er aanstonds met zijn politie hond op uit, zonder echter eenig spoor van de daders te kunnen vinden. Jammer genoeg. Een jubilè. Op 24 September zal onze bekende voerman, de heer Antoon Coppens, meer bekend onder den naam van »Braai» een zeldzaam jubileum vieren, 't Is dan 25 jaar geleden dat hij voor de eerste maal zijn tocht naar den Bosch met zijn voermanskar ondernam, wat hij verder een reeks van 25 jaren onafge broken voortzette. Heel veel goede diensten heeft hij ons allen bewezen, en daarom zal het hem morgen niet aan blijken van belang stelling ontbreken, want heel Waalwijk mag hem uitstekend. Wij feliciteeren hem van harte bij deze Manoeuvres. Donderdagmorgen passeerde onze ge meente eene groote afdeeling van 't 3e. Regt. Veldartillerie uit Bergenopzoom, op weg naar de manoeuvres. Men begrijpt dat dit ongewone schouw spel heel wat belangstelling trok. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Morgen neemt een W. V. combinatie deel aan de medaillewedstrijden van de Oosterhoutsche Voetbalver. »Tavenu.» DRUNEN. Gisterenavond hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering. De begrooting voor het diens»j*ar 1912 werd aangeboden welke een bedrag aanwijst aan ontvangsten eu ui gaven ••■an I 23577.22. De Voorzi ter deelde mede, dat de ontvangs ten zeer ruim zijn genomen e t de uitgaven zeer krap, zoodal het niet op waarschijnlijk is, dat de begrooiing met em adeelig slot zal sluiten. De Voorzitter s van meening dat daarom tot verhoogieg van den Hoofd Omslag zal moeten worden overgegaan. Be- sloteu woidt alvorens daartoe over te gaan, het jaar 1912 te laten passeeren. Wegens plaatsgebrek moeten wij het uit gebreide verslag van dsze vergadering tot een volgend nummers verschuiven. DRONGELEN Geslaagd. Deze week slaagde onze dorpsgenoot, de Heer P. W. van der Schans, die onlaugs toegelaten werd tot de Rijk-zuivelschool te Bolswaard, óók voor zijn examens FranschDuitsch en Engelsch, zoodat hij aldaar ook kan volgeu den cursus in de moderne talen. Naar we vernemen ontviug hij zijn opleiding van eerstgenoemd ook van het Hoofd der school in zijn woouplaats, den Heer Verzjl en voor de beide laatstgeuo» inde van den Heer Ver hoeven, Hoofd der Openbare School te Hensden. DU8SEN. Op Woensdag den lien Oct. a.s. zal door Z. D. H den Bisschop Mgr. W. van de Ven in onze parochiekerk het H. Vormsel worden toegediend, voor de Parochies Dussen, Hank (gem. Dussen) on Woudrichem. HERPT. A.s. Zondag 24 Sept. zal de haudboegechutterij „Ons G.;noegen" alhier een onderl ngen wedstrijd houden in tiet schieten op gelukpapier, waaraan zoow.-l honoraire als werkende leden deel kunnen nemen. De harmonie ,/De Eendracht" z-.l dit fees'je met een concert opluisteren. Ook hier kwam een geval van de ge vreesde vlekziekte voor en wel onder de varkens van de landbouwers A. de G. en V.K. De landbouwer M. F. alhier heeft, een aardappel gerooid, die ruius D/j pond zwaar woog. Eeu verkwikkende reg n beeft dan eindelijk een eiude gemaakt aan de lang durige droogte. De zaaitijd is aangebroken en de grond was zoo droog, dat hij op vele plaatsen niet te bewerken was. Van het onlangs uitgr- zaaide knolgroeD is niets uitgekomen. Het te veld staande bietengewas zal zeker nog van bekomen, terwijl de weilanden er weer door opgroenen. Het gekletter van den regen tegen daken en vensters klinkt thans voor de landbouwers als heerlijke muziek. SPRANG. Tot predikant bij de Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. IJ. Doornveld, te Nunspeet. Vrijdag had hier een ongeliik plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebbeD- Toen het bakkersrijtuig vau den heer v. Z. voor de woning van de wed. J- stilhield, om iemand te laten uitstappen, werd hot paard onrustig, kruide achteruit en begon te steigeren, zoodat het rijtuig met veel geweld tegen de deur der woning aanreed. Door den schok viel het paard en geraakte het los, doch werd spoedig gevangen. Wonder genoeg kwamen geen persoonlijke ongelukken voor en kwam ook de inzittende heer v. Z gelukkig met deu schrik vrij. Zondag verloor het elfjarig doch tertje van den heer v. d. H. uit Waalwijk, bij een wandeling door ons dorp haar gouden broche. Door het 4 jarig dochtertje van den veldwachter werd het gevonden en aan de eigenares teruggegeven. De fiuitdleveo slaan tegenwoordig zoo nu en dan hun slag. Zoo zijn bij zekere D. alhier in den nacht van Zater dag op Zondag weer een partijtje peren gestolen. Het ware te wenschen dat de daders van zulke diefstallen eens op heeterdaad werden betrapt- Vrijdag j.l. reed een fietser die blijkbaar meer op iets anders dan op zijn stuur lette, in de Riersteeg in volle vaart tegen een telegraafpaal. De fietser kwam vrij onzacht met den grotd in aanraking, terwijl het voorwiel geheel in elkander gedrukt was. Ook voor fietsen is opletten noodig. CAPELLE. De eenige milicien van de loting 1910 D. v. d. Waals, die deze weck is opgeroepen lot 't vervulleu van zijn militie plichten is ingelijfd bij het 2e Reg. inf. te 's Hertogenbosch. Vreesden sommigen al, dat de aard appelen veel hadden geleden door de muizen .- bij 't rooien blijkt de oogst alle reden lot tevredenheid te geven, ook wat verkoopprijs betreft. Duitsche kooplieden toch, besteedden heden (Vrijdag) f 2,80 voor de 70 kilo Eigenheimers. De Rederijkerskamer ^Vriendentrouw is weer uit zijn dommel ontwaakt. Op een voorvergadering is men overeen gekomen, dit jaar weer Capelle te vergasten op een paar uitvoeringen. Met October zal men vol moed beginnen met het instudeeren der rollen van het blijspel *Ziek Gemeld". WASPIK. Het rooien der kleiaardappelen is thans in vollen gang. Alle soorten leveren een zeer rnim beschot en wijl er vele H.A. gepoot zijn, verwacht men lage prijzen, in dien er weinig verzending naar buitenland is. Er zijn nog geen vaste prijzen. Kleiue De Echo ran het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5