Nummer 78 Zondag 1 October L911 34e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. liiUi ajUEP Dit nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn Sinnen dei uitsluitend betrouw» bare Zeep. \lg. Ned. Bond van t Schoenfabrikanten. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. LAATUWZÊEP SOliUÜHT ZIJN' IVaalwüksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena„ franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: AdvertentiEn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcotc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten, gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1212 Verschillende leden van den A. N. B. v.S. hadden zich Zondag naar Vlissingen begeven tot bijwoning van de jaarver gadering van den Bond. Te half één had in het Grand hotel Albion de ontvangst plaats bij monde van den heer A. Klijberg uit Vlissingen, die mededeelde, dat de burgemeester ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Spr. iprak zijn voldoening er over uit dat de ltden in grooten getale waren opgekomen en sprak den wensch uit, dat de be sprekingen op de vergadering zouden strekken tot welzijn van den bond en dat de.debatten zoo vriendschappelijk mo gelijk zouden zijn. Hierna werd de eerewijn aange boden, waarna de voorzitter van den bond, de heer E. W. Klijberg uit Waal wijk, dank bracht voor de^ontvangst en de gesproken woorden. Toen de heeren Klijberg het verzoek deden dit congres te Vlissingen te doen plaats hebben, is hieraan met genoegen gevolg gegeven, mede omdat de heeren Klijberg tot de trouwste leden van den Bond behooren, die altijd de vergaderingen bezoeken. Spr. herinnert er aan, dat men bijeen is in de aanzienlijke stad Vlissingen, waar nog steeds de* geest van onzen beroemden voorvader, Michiel Adriaansz. de Ruijter rondzweeft. De energie is hier groot. Met den wensch dat het den heeren Klijberg en hunne familie wel moge gaan, eindigde de voorzitter. Te ongeveer halfdrie werd in het Grand Hotel des Bains de bestuursvergadering geopend. De voorzitter deelde na de gebruikelijke verwelkoming mede, dat hij naar aan leiding van het op de buitengewone vergadering te Tilburg voorgevallene, zijn functie heeft neergelegd, maar dat hij bereid is voorloopig tot Januari als waarnemend voorzitter te blijven fun- geeren. De agenda voor de algemeene verga dering nagaande, meende spr. dat voor behandeling in de bestuursvergadering allereerst in aanmerking kwam punt 7, namelijk de bespreking: wijziging Ar beidswet c Spr. deelde mede, dat de wijziging der arbeidswet het o.a. mogelijk zal maken om met name het vrouwelijk personeel in dendrukken tijd langer te laten werken dan in den stillen, maar toch nooit later dan 8 uuren vroeger dan 7 uur en niet meer dan 58 uur in de week. Spr. acht deze regeling in den drukken tijd niet de gewenschte en stelt voor een commissie, bestaande uit den rechtskundigen adviseur van den Bond, mr. Pastoors, en nog twee personen uit de gewone leden op te dragen eens met den inspecteur en daarna met den directeur generaal van den arbeid te trachten gemakkelijker regelingen in het leven te roepen. De beer van Schijndel uit Waalwijk gelooft niet dat men dan hard zal op- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 35 Sir Oswald ontvouwde het groote vel papier, waarop het testament geschreven was en hield het boven de lamp. Hij bracht het D&ar den haard en wierp het brandende op den ledigen rooster. Hij beschonwde het met aandacht tot het grootendeels verbrand was en ging toen weder zitten. Mijne neven Lionel en Douglas Dale zullen het goed onder elkander deelen, dacht hy. Morgen zend ik naar mijnen zaakgelastigde en maak een ander testament. Victor Carrington zat in het dienstbodenver- trek vun Raynham, tot na elf ure .Hij was Reheel met de dienstboden op zijn gemak De vrouwen waren zeer ingenomen met het opzichtige goed, dat hij medebracht en dat hij verkocht, ver beneden den prys, waarvoor zij het ooit gekregen hadden. Eenige minuten over elven stond hij op om kan goeden nacht te wenschen. Ik zal het hek wel open vinden, denk ik, zeide hij. l Ja, het hek van het binnenplein blijft altijd open tot half twaalf, antwoordde een stevige, onde koetsier. De marskramer nam afscheid, maar hy ging oiet over het binnenplein. Hy ging recht op het terras af, dat hy diefsgewijze langs sloop. Meoig licht was Dog te zien aan de ramen, die op het terras uitzagen, want de meeste gasten van air Oswald waren naar hun kamers ge gaan. Het breede venster der boekery was nog openmaar er hing eene gordijn voor, dat, op een kleine reet na, het geheele raam bedekte. Door deze spleet kon Victor in de kamer zien, op gevaar af van ontdekt te worden. De baronet zat nog voor zijne schrijftafel, terwyl het schijnsel van de lamp hem geheel in licht hulde. Hij had een geopenden brief in de hand 't was de brief, die zijne vrouw voor hem had achtergelaten. Dat was niet de brief van eene Bchnldige vrouw er was een rustige, onderworpen geest in, vol weedom en gelatenheid, eerder dan heftige wanhoop. Ik begrijp thans dat ik u nooit had moeten huwen, Oswald, schreef zij. Uwe opoffering was te groot. Geen geluk kon het gevolg zijn van zulk een vereeniging. Gij gaaft mijn alles en ik kou u zoo weinig geven. De sluier welke mijn verleden omgaf wbb somber en ondoordringbaar. Gij naamt my zpnder naam, zonder vriend of vriendin onbekend tot u. Ik heb geen reden mij er over te verwonderen, dat bij de minste verdenking uw vertrouwen week, uwe liefde vlood. Vaarwel, dierbaarste en beste der menschen! Nimmer zult gij weten hoe teeder ik u bemind heb, hoe ik uwe edele inborst op prijs heb gesteld. In al wat tusschen ons is voor gevallen. sedert het eerste uur onzer ver vreemding heeft Biets mij zoo diep getroffen, als te zien dat uw edel hart gefolterd ge slingerd werd door een twijfel en wantrouwen, uwer onwaardig, daar er geen reden, geen grond voor bestond. Vaarwel Ik keer terug tot de duisternis, waaruit gij mij hebt opge heven. Vrees niet voor mijne toekomst. Door de muzikale opleiding, die ik aan uwe weldadig heid verschuldigd ben, zal ik in mijne behoeften kunnen voorzien en mijn wensch is, slechts zeer nederig te leven. God zegene u. Honoria. Meer niet. Geen klacht, geen verzoek, niets De brief droeg het kenmerk der waarheid. En zij ging alleen, hulpeloos, Zij keerde terug tot haar eenzaam en treurig leven, dacht de baronet, ten minste voor een oogenblik geneigd, aan de woorden zijner vrouw geloof te slaan. Een oogenblik later kwam hem de getuige nis van Lydia Graham weer voor den geest de zonderlinge, ongelooflijke geschiedenis die Honoria had medegedeeld, als om hare af wezigheid te rechtvaardigen. Neen I neen riep hij uit. Alles is be schieten, men kan beter bij ieder voor komend geval verlenging van den werk tijd aanvragen. De voorzitter zegt dat het toch op den weg van den* bond lig'| pogingen aan te wenden. De heer Smits uit Dongen zeide ook niet veel heil erin te zien. De voorzitter las hierop een brief van mr. Pastoors voor, die als zijne meening uitspreekt, dat de bond gerust kan reques teeren in dezen. Besloten wordt overeenkomstig het idee van den voorzitter aan de algemeene vergadering voor te stellen. De voorzitter zegt, dat met het oog op de inwerkingtreding der gewijzigde statuten en de daaruit volgende reorga nisatie van de bestuursindeeling de verkiezing van nieuwe bestuursleden tot anuari zal worden uitgesteld. Na een korte bespreking wordt be sloten Oisterwijk als plaats van het volgende congres voor te s'ellen. De bestuursvergadering werd hierop gesloten. Direct na de bestuursvergadering ving de Algemeene vergadering aan. De voorzitter stelde ook deze verga dering in kennis met zijn aftreding. De notulen der vorige algemeene ver gadering werden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer W. Riemslag uit Dongen, aan wijzende in ontvang f 1.314 34 en in uitgaaf f693.03, alzoo met een goed slot van f621.31, werd goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om de vol gende vergadering te Oisterwijk te houden, werd aangenomen. Hierna werd de begrooting voor 1911 1912 behandeld, waarop o.a. een post van onvoorzien ad [f 50 en een batig saldo van f830 voorkomen. In verband met den rooskleurigen toestand der bondskas vroeg de voor zitter of een der leden ook wist voor te stellen, dat in het belang van den Bond zou kunnen worden uitgevoerd. De heer Mannaerts uit Tilburg stelde voor een subsidie 'aan Oisterwijk te geven voor de kosten van ontvangst van het congres. De voorzitter vindt dat daarvoor wel iets te zeggen valt. We zou'1 en dat in overleg met de betreffende afdeeling kunnen regelen. De heer van Schijndel is bang dat dan iedere plaats zal komen. Voorzitter: Als de kas^het toelaat is er dan ook niets tegen. Na ampele bespreking werd besloten zulk een subsidie toe te staan onder bepaalde omstandigheden bijv. het hou den van eene tentoonstelling en in ver band Jhiermede werd de post van on voorzien van f 50 op f 100 gebracht. De heer Smits, uit Dongen, wijst op de wenschelijkheid om iemand aan te stellen, die in het vakblad meer tech nische artikelen kan schrijven, dan daar tot nu toe in voorkomen. Wat geschreven wordt is heel goed maar technische voorlichting vinden we er absoluut niet in. De voorzitter wijst er op, dat het moeilijk zal zijn om iemand te vinden die vakman is en tergelijkertijd goed steller. De zaken menschen hebben geen tijd Pogingen kunnen echter gedaan wor den en een oproep in de vakbladen zal geschieden. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Smits merkt de voorzitter nog op, dat eene redactie- vroeger geen succes heeft commissie gehad. De artikelen die er nu in voorkomen zijn heel belangrijk en worden zelfs gretig overgenomen- De afgetreden secretaris, de heer Groe nen, uit den Haag bracht vervolgens het jaarverslag over 19101911 uit, waaruit bleek dat het ledental stationnalr bleef; alleen het 'aantal donateurs nam toe. De najaarsorders kwamen tengevolge van de droogte slecht in- De voorzitter bracht den heer Groenen dank voor alles wat hij als lid en als secre taris voor den Bond heeft gedaan, en stelde onder luid applaus voor den heer Groenen tot eerelid te benoemen. De heer Groenen dankte voor de hem gebrachte hulde en zeide steeds voor den bond te zullen blijven werken. Over de kwestie van wijziging der arbeidswet wordt in deze vergadering niet meer gediscusieerd, maar besloten werd eene commissie te benoemen als in de bestuursvergadering werd bespro ken. Als de leden, die met den rechts kundigen adviseur de commissie zullen uitmaken, wees de voorzitter de heeren drog, van het begiu tot het einde. Zij is zonder twijfel ergens in de nabijheid ver borgen, om den uitslag van dezen valschen brief af te wachten. En als zij ziet, dat hare kunsten verBpild zijn, dat hare trouweloosheid mijn hart in steen heeft veranderd, dan zal zij naar dien man terugkeeren, als hij nog lust heeft om haar op te nemen. Honderden tegenstrijdige denkbeelden door kruisten elkander in zijn hoofd. Maar één ge dachte dreef bij hem boven, en dat was de gedachte aan wraak. Hij besloot den volgenden morgen vroeg zijn zaakgelastigde te ontbieden om een nieuw testament te maken ten behoeve der zonen zijner znsterdaarna zon hij ver trekken om den man op te zoeken die hem zijne vronw had ontstolen. Reginald moest hem natuurlijk behulpzaam zijn om Victor Carrington op te sporen. Terwijl sir Oswald dus peinsde, bespiedde de man, over wien hij dacht, hem door de opening tusschen de gordijnen. Zal het dezen nacht zijn dacht Carring ton. 't Kan niet te spoedig geschieden. Hij ban elk oogenblik van gedachten veranderen omtrent zijn testament, en zoo het heden nacht geschiedt, zal men zeggen dat de aandoening over de vlucht van zijne vrouw hem gedood heeft. Sir Oswald ruBtte met gevouwen armen op de tafel. Eindelijk was hy uitgeput door de hevige gemoedsbewegingen, den doodsangst van dien dag en den Blapeloozen nacht. Hij viel in slaap in een koortsachtigen, on— rcstigen slaap. Carrington bespiedde hem meer dan een kwartier laDg, terwyl hij zoo sliep Ik geloof dat ik het nn het best kan wagen, dacht hij. Hij kroop voorzichtig de kamer binnen, een grooten omweg makende en geheel in de schaduw blijvende tot hij bij den slapendon ba ronet gekomen was. Daarna kwam hij tot by de verlichte tafel. Bij de verspreidde brieven stonden eene wijnkaraf, eene groote karaf water en een leeg Victor kwam dicht hij de tafel en luisterde een oogenblik naar de ademhaling van den slapende. Vervolgens nam hij een flescbje uit zijn zak en goot eenige droppels vaD een kleurloos vocht in het ledige glas, waarna hij Smits en Mannaerts aan. Laatstgenoemde zeide echter liever den heer Dupont- Mannaerts benoemd te zien. Aldus werd besloten. De heer Dupont-Mannaerts uit Tilburg, zegt dat tijd gewonnen, reeds veel ge wonnen is en dat tijd raad geeft en nu de president 't reeds tot januari heeit aangenomen, hopen wij dat hij 't dan weer voor goed zal aannemen. De Voorzitter dankt voor die woorden, maar kan geen enkele toezegging doen. Na eene opmerking van den heer Groe nen over de minder goede wijze van be handeling van vele crediteuren bij fail lissementen en dieonderlingemededeeling in het orgaan wenschelijk achtte, werd op voorstel van den voorzitter, die meen de dat de Bond nuttiger werkzaam kon zijn, besloten dat de heeren Smits en Dupont-Mannaerts bij mr. Pastoors in dezen raad zullen vragen en dat getracht zaDworden tot oprichting van een infor matiebureau voor leden van den Bond, waarvan beter resultaat verwacht wordt dan van de particuliereinformatiebureaux, mogelijk te maken, en zooals die ook in verschillende landen reeds bestaan daar wij bij de kwestie van faillissementen en bij goede informaties zeer groot belang hebben. De heer Smits brengt, nu alle pogingen tot aanblijven, gefaald hebben, den afge treden president hulde, voor hetgeen hij voor den Bond heeft gedaan, waarvan hij de ziel was, en waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven- Wij eerbiedigen de motieven, die er toe geleid hebben, maar tevens zeg ik het den heer Dupont- Mannaerts na, dat ik hoop dat de tijd, de omstandigheden zoo zal wijzigen dat de president weer kan optredenwij nemen afscheid, maar hopen dat het weerzien, ook zeer nabij is. De Voorzitter dankt voor 't gesprokene maar zegt geen enkele toezegging te kunnen doeD. Hij brengt een woord van dank aan de pers, speciaal aan de redactie van 't Vakblad van de Schoenmakerij, en van »De Echo v. h. Zuiden en Schoen industrie, die altijd aanwezig zijn en sluit de vergadering nadat besloten werd 100.000 inlegvelletjes betreffende het gekleurd en lakleder te doen drukken. even stil de kamer verliet als hij er in ge komen was. Het sloeg twaalf ure toen hy het terras verliet. Zoo mompelde hij bet is nauwelyks drie kwartier geleden dat ik de bediendenkamer verliet. Het zal niet moeilijk zijn een alibi te bewijzen, door middel van den een of anderen lompen herbergier. Hij deed geen poging om het kasteel door de voordeur te verlaten, die hij thans ge sloten wist- Hij was volledig bekend met de plaatselijke gesteldheid en had zich een slentel verschaft van een der tuinhekken. Door dit hek kwam hij in hel park, klom eene lage heg over en begaf zich naar het dorp Rayn ham, waar de eigenaar van „De llen en de Kuikens juist zijne denr wilde sluiten. De bedienden op het kasteel hebben mij gezegd, dat ik hier een bed kan brijgen zeide bij. Do kastelein, die altyd trachtte zijn be gunstigers uit de keuken en den stal van het kasteel Raynham te bevredigen, was bireid den reiziger het beste bed of te staan dat hij had. Het is laat, zeide hij, maar ik zal zorgen het u goed te geven. De dokter sliep dus dien nacht in het dorp Rayham. Hij was ook uitgeput door het ge beurde der laatste vier en twintig uren hij sliep dien nacht zoo rnstig als een kind. Den volgenden morgen, te acht ure, daalde hij den oudeD, fraaien trap van de herberg at. Beneden heerschte eene zonderlinge ver warring men had daareven vreeselijke tijdin gen van het kasteel vernomen sir Oswald EverBleigh was dood gevondeD, zittende in zijne boekery, met de brandende lamp nog naast zich, in den helderen, zomerscbeu morgenstond Een der rijknechts was naar de kleine herberg gekomen en deed het verhaal aan iedereen toen de marskramer zich in de gelagkamer vertoonde. Millard vond hem. vertelde de man. Hy zat volkomen kalm met zijn hoofd achterover op het bossen van zijn leunstoel. Popieren en brieven lagen rondom hem verspreidmen zond onmiddelyk naar zijn zaakgelastigde, den heer Galton, om de papieren na te zien en alles te Bluiten. De heer Eversleigh is vreese- lijk aangedaan. Nooit zag ik iemand zoo verbleken ala hij, toen hij in de de vestibule kwam, na het nieuws gehoord te hebben. 11 Is toch een aardig kansje voor hem zal men zeggen, want men zegt dat sir Oswald den vorigen avond een nieuw testament maakte en alles aan zynen neef gaf. Maar mijnheer Eversleigh heeft er nog al wat doorgewerkt en zit in diepe schulden. Echter zag ik nooit iemand zoo als by daarvan. Arme sir Oswald riepen de omstanders uit. Znlk een edel goed heer 1 Waaraan stierf hij, weet ge dat ook, mijnheer Limber? Da doktor zegt dat het eene hartkwaal was, antwoordde de knecht. Een gebroken hart, zeg ik, dat is het, wat sir Oswald had. Het gedrag zijner vrouw heeft hem gedood. Zy moet een gemeen mensch zijn geweest dat moet ze 1 Den vorigen dag was de kwestie van de schaking van alle kanten bepraat in „De Hen ec de Knikens" en overal elders in het dorp Raynham. De landlieden schudden het hoofd over de ongerechtigheid van lady Eversleigh, maar zeiden niets. Deze nieuwe gebeurtenis was zoo treffend, dat zij het stilzwijgen op legde, zelfs aan de radste tongen van het dorp. De marskramer gebruikte zijn ontbijt in de kamer daarnaast en luisterde naar al wat er gesproken werd. En waar is mylady vroeg de herbergier. Gisteren kwam zij terug, is het niet? Ja, en namiddag vertrok zij weer, ant woordde de ryknecht. Zij heeft al genoeg op haar geweten dat heeft ze I Vreesolijk was inderdaad de verslagenheid die op het kasteel Raynham heerschte. De gasten van sir Oswald hadden reeds haastig maatregelen genomen voor hun vertrek en reeds waren eenigen heengegaan vooraleer het onheil ontdekt waB, dat als een donderslag ieder in bet kasteel had getroffen. Weinigen waren zoo goed gezien bij hunne kennissen en vrienden, als sir Oswald. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1