Derde blad. De oorlog uitgebroken Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Nummer 78 Zondag 1 October 1911. 34e Jaargang. Het moet voor velen een onaangename verrassing zijn geweest te hooren, dat in de ïkantteekeningen4,- welke Duitschland op de vorige Fransche voorstellen inzake Marokko heeft gemaakt, nieuwe eischen waren vervat, en beperkingen, die een ernstig onderzoek van Fransche zijde noodzakelijk zullen maken. Sommige Fransche bladen leggen dan ook een toenemende verontwaardiging jegens Duitschland aan den dag. De Liberté zegt»De onduldbare handelwijze van Von Kiderlen-Wachter moet onmiddelijk de ontvangst vinden, die zij verdient. Het doet er niet toe, of de nieuwe eischen van politieken of economischen aard zijn. Frankrijk heeit recht er op te rekenen, dat zijn regeering beslist zal weigeren in te gaan op de eischen en de elke week veranderende bedenksels van Duitschland.4 Een ultimatum aan Turkije. Italië heeft aan Turkije een ultimatum gezonden, waarin de onmiddelijke ontrui ming van Tripolis en Barka wordt ge- eischt. Omtrent dit ultimatum wordt nader het volgende gemeld De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken zond in den nacht van 26 op 27 Sept. een telegram aan den Italiaan- schen zaakgelastigde te Constantinopel, van welk telegram hij ook mededeeling deed aan den Tur'kschen zaakgelastigde te Rome en waarin hij wijst op de be sliste noodzakelijkheid om een einde te maken aan den toestand van wanorde en wanbeheer in Tripolis en Cryenaïce (Barka). Iedere Italiaansche onderneming al daar stuit voortdurend af op den meest hardnekkigen ongerechtvaardigden tegen stand. Turkije heeft op het laatste oogenbiik economische concessies aangeboden. Italië acht het echter niet wenschelijk onderhandelingen daarover aan te knoopen Volgens de ingekomen berichten, is de toestand in Tripolis uiterst ernstig, teugevolge van de agitatie tegen Itali aansche onderdanen, die in het leven geroepen is door ambtenaren van de regeering en een ernstig gevaar oplevert voor alle buitenlanders. De aankomst van militaire transpor ten zou die toestand verergeren en nood zaken aan den gevaarlijken toestand een einde te maken. De Italiaansche regeering heeft dus besloten over te gaan tot militaire be zetting van Tripolis en Cyrenaïca en zij hoopt, dat, de Turksche regeering haar ambtenaren zal gelasten geen tegenstand te bieden. Bij latere overeenkomsten zal dan de toestand definitief geregeld worden. De Italiaansche regeering wenscht bin nen 24 uren een beslissend antwoord te ontvangen en zal zich anders genood zaakt zien onmiddelijk over te gaan tot maatregelen om de bezetting te ver zekeren. Tot zoover het ultimatum. De Italiaansche bladen toonen er zich alle zeer mee ingenomen. De Turksche grootvizier was bij de ontvangst er van zeer ontsteld en be gaf zich onmiddelijk naar het paleis, waar ministerraad werd gehouden. De Fransche bladen achten het be houd van den vrede wel zeer onwaar schijnlijk Zoo Turkije niet toegeeft en zoo het antwoord, dat voor heden wordt geëischt, negatief is, zullen de troepen van Italië onmiddelijk te Tripolis aan land worden gezet- Zij liggen reeds op de reede. Een Turksche generaal zeide o m. De bevolking van Tripolis is buitenge woon oorlogzuchtig gestemd en de Arabieren kunnen Italië tot het laatste toe bestrijden. Het is buitengesloten, dat een groote mogendheid in Tripolis kan binnendringen. De ongeregelde troepen die echter reeds gezamenlijk wapenoefe ningen gehouden hebben zijn 30.000 man sterk. Telt men hierbij de geregelde Turksche divisie, dan moet men dit leger niet onderschatten: menschen en dieren van het land hebben het voordeel tegen over de Italianen dat zij aan het kli maat gewend zijn. De soldaten en paarden van Italië kunnen niet zonder watertoevoer in het heete gebied van Midden-Afrlka leven Wegen zijn natuurlijk in Tripolis niet voorhanden wat begrijpelijk is. Er is een groote weg voor de karavanen naar het zuiden, en het zal voor de Arabie ren een gemakkelijk werk zijn het bin nendringen van den vijand door het vergiftigen der waterbronnen, over dezen weg onmogelijk te maken. Als de Italianen de kuststreek bezetten, zullen zij voortdurend aan* aanvallen van de oorlogszuchtige woestijnbevolking bloot gesteld zijn. Het was voor de Franschen reeds zoo moeilijk het achterland van Algarië en Tunis binnen te dringen. Enorme massa's geld heeft dit gekost en het arme Italiegzal moeilijk hetzelfde kunnen volbrengen. In een oorlog met Turkije heeft Italië slechts te verliezen. Het zal in een langdurigen kolonialen oorlog gewikkeld worden. Ter zee en dat vergat de Turksche generaal is'Italië Turkije echter verre de baas. Italië bezit8 linieschepen met rond 97.000 ton, 9 pantserkruizers met rond 75.000 ton 5 beschermde kruisers, 23 torpedojagers 31 hoogzeetorpedo booten, 53 torpedobooten 2e klasse, en minstens 7 duikbooten. Maar daar het eene strijd met Turkije betreft mag men hier nog gerust als zijnde gevechlswaardig bij rekenen 3 oude linieschepen uit de jaren '88 tot -91 en die samen 41.200 ton meten. Worden zij bij de jongste linieschepen en pantserkruisers gerekend, dan verkrijgt men 20 slagschepen met rond 213.000 ton waterverpla.atsing. Alleen aan zwaar geschut voert deze vloot 12 stukken, ouderwetsch model, 30 c.M,, 16 nieuwe van 30.5 cM., van 25.4 c.M., en 62 van 20.3 c.M.,; totaal 117 stukken. Turkije van zijn kant beschikt over twee steenoude Duitsche linieschepen .van 10.000 ton, door de »Flottenverein4 als >drijvende doodskisten4 gebrandmerkt. Zij voeren samen 12 stukken van 28 c.M., en loopen slechts 17 zeemijlen Daarbij komt nog een schip uit 't jaar '74 van 9250 ton met twee stukken van 24 c M. en nog een oudere stakker uit -68 (omgebouwd in 1899), die slechts gemiddeld geschut voert. Die oeroude kustvaartuigen zonder eenige gevecht- waarde, voltooien deze vloot van slag schepen4. Er komen nog bij twee be schermde vrij moderne kruisers, een aantal kanonneerbooten, 12 voor 't meerendeel moderne torpedojagers en een grooter aantal kleinere torpedo booten. De Itatiaansche pers over het ultimatum De Italiaansche bladen doen natuurlijk alle moeite om den >noodzakelijke >ge rechtvaardigden4 »tot versterking van Turkije dienende4 (1), en nog meer in dien zin betitelde maatregel van geweld tegen Turkije recht te ptateu. Van toe zeggingen van de zijde van Turkije wil len zij niets meer weten, daar die te laat kwamen Italië zou een militaire be zetting van Tripoli en Barka niet gewild hebben deze was eerst door de feiten aan de Italiaansche regeering opgedron gen. Wanneer de Turksche regeering op 't oogenbiik een meer helder inzicht had in den toestand dan in het verleden het geval was geweest, zoo zou de loop die de gebeurtenissen hadden genomen een versterking, en geen verzwakking, van het Ottomaansche rijk ten gevolge hebben. De nota van de Italiaansche regeering aan de gezantschappen en consulaten in verschillende steden op hetBalkan-Schier- eiland wordt een waarschuwing voor de Balkanstaten genoemd en een bewijs van vriendschap (1) dat Italië het Ottomaan sche rijk geeft op het oogenbiik, dat het gedwongen is Turkije in een afgelegen kolonie te treften. De Stemming in Turkije. Het Turksche volk is in uitermate ge prikkelde stemming. Het voelt algemeen dat er iets zeer gewichtigs voor het aanzien der Perzische rijk op het spel staat en de haat tegen de Italianen is fel. Toch schijnt de regeering ernstig er naar te streven anti Italiaansche be togingen tp voorkomen. Wat wij gisteren reeds vermoedden is thans waarheid geworden Turkije heeft binnen den vastgestelden tijd geantwoord op het ultimatum der Italiaansche re geering en dit antwoord luidt, zooals het niet anders verwachten konden. geeriog heeft den oorlogstoestand tus- schen beide mogendheden in het leven geroepen, en zal binnen enkele oogen- bliken de kanonnen in de middellandsche Zee doen donderen. De Italiaansch- Turksche oorlog. ROME, 29 September. Sinds halfdrie hedenmiddag bestaat tusschen Italië en Turkije de oorlogstoestand. ROME, 29 September. Daar de Turksche regeering de eischeD van het Italiaansche gouvernement niet heeft ingewilligd, bestaat sinds halfdrie heden middag de oorlogstoestand tusschen Italië en Turkije. Onverwijld zal aan de mogendheden worden bekend gemaakt dat de kust van Tripoli en Barka geblokkeerd is. ROME, 29 September. De Tribuoa meldt, dat de ministerraad alle militaire, financieele en politieke 'quaesties in ver band met de bezetting van Tripoli en Barka heeft geregeld. Er heerscht ten dezen onder de ministers volkomen over eenstemming, De regeering is besloten, om zoowel op financieel als op militair gebied alle maatregelen in hun vollen omvang toe te passen, die noodig zullen zijn om aan de expeditie een volledig welslagen te verzekeren. KONSTANTINOPEL, 26 September Hiei is er reeds mededeeling van gedaan, dat de oorlog verklaard is. SALONIKI, 29 September. Een Italiaansch kruiser heeft een Turksche torpedoboot in den grond geboord in de haven van Prevesa. Men heeft sol daten ontscheept. De militaire overheid heeft een bataljon naar Prevesa gezonden. NEW YORK, 29 September. (Part.) De Turksche consul-generaal alhier ver klaarde, dat de 400,000 Turken, die in de Vereenigde Staten verblijf houden, een bijzonder corps zullen uitrusten. De vroegere gezant van de Ver. Staten, de heer Oska Straus, heeft tot het departe ment van Buitenlandsche zaken het tele grafisch verzoek gericht, om terstond bemiddeling aan te bieden. De Evening Post begint haar hoold- artikel hedenavond als volgtDe overval van Italië is, zelfs, als men de bezoedelde bladzijden in de annalen van den inter nationalen landroof nog eens heeft nage slagen, buitengewoon schaamteloos te noemen. spreekt, kunnen wij niet beter doen dan ons van harte daarbij aan sluiten. Pastoor Brans. Gisteren met den trein van 1 uur arriveerde alhier onze nieuwe pastoor met zijn nieuwbenoemden kapelaan. Door den oudsten kapelaan, den W.Eerw. heer Suijs afgehaald, werd de gemeente, die geheel bevlagd was doorgereden, waarbij Z.Eerw. de ovaties en hartelijke begroetingen van 't publiek, dat de straten vulde, had in ontvangst te nemen. Ter pastorie waren de H.H. pastoors uit de buurt en het kerkbestuur ter ontvangst aanwezig. Op uitdrukkelijk verlangen van den Z Eerw. heer pastoor bleef verder alle uiterlijk vertoon achterwege. Z.Eerw. zal a.s. Zondag de Hoogmii opdragen en verleent na afloop daarvan receptie. Nogmaals wenschen wij Z.Eerw. van harte welkom en een gelukkig verblijf en een succesvol herderlijk werken, in ons midden toe. Kon Goedkeurd. De Staatscourant no. 288 bevat de goedgekeurde statuten van de Eerw. Zusters Dochters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, in de St. Antonius- straat alhier. Men zendt on» uit Veghel het volgende ter opname Afscheidsgroet aan de ZeerEerw. Heer L Brans Directeur der Heilige Familie van Veghel bij zijn vertrek naar Waalwijk- Vaarwel 1 Geliefde Leider Van 't groote «Broed'rental Der Heilige Familie", U dierbaar boven al. Wat Gij voor Haar verrichtte Sinds vijftien juren lang. Zal «Veghel" nooit vergaten, Wees daarvoor nimmer bang. Het blijft U graag gedenken Beminde oudKap'laan, Dien Het *oo innig aoode Van hier tiet henengaan. Een «Hoogur Stem" gelastte Men boog domoedig t hoofd Ofschoon het ung verraatte Dat Gij ons werdt ontroofd. Wij gunnen wel van harte De Btaudplaats U bereid. Doch d .t Uw heengaan smarte Het mag hier vrij gezeid'. De Ottomaansche regeering doet daarin oeconomische concessies, maar het kan niet toes'aan dat Italië haar laatste be zitting aan de Afrikaansche kust gaat bezetten. Welke mogendheid zou dit toestaan Welke macht zou hier haar >non possumus4 niet doen hooren Inderdaad, zulk een eisch der Itali aansche regeering kan een land alleen inwilligen wanneer het er door een ver pletterenden oorlog daartoe gedwongen is. De Turksche natie heeft dit inge zien zij wilde deze vernedering niet on dergaan en de regeering antwoordde zooals elke mogendheid in dit geval zou doen. Maar dat >wij kunnen niet4 is de oorlogsverklaring; het gerechtvaar digd »non possumus4 der Turksche re- WAALWIJK, 30 Sept. 1911. Deurwaarder Gerris Sr. Zooals wij nog onder onze telegram men, met een enkel woord konden mededeelen is de heer J. Gerris, deur waarder alhier, ter gelegenheid van zijn 50-jarig ambtsjubilé op 27 Sept. jl., door H. M. de Koningin begiftigd met de eere-medaille^van Oranje-Nassau in Zilver. Van harte feliciteeren wij den alom bekenden, geachten jubilaris, met deze welverdiende koninklijke onderscheiding Het is toch zeker een veelbeteekenend, zeldzaam feit, wanneer een ambtenaar 50 jaren werkzaam is bij de rechterlijke macht, en op eene wijze zeer zeker boven onzen lof verheven, op eene wijze, zoo uitnemend in korte woorden geschetst door onzen kantonrechter Jhr. Mr. E. Verheijen, toen hij hem voor de civiele zitting van Vrijdag morgen met zijn jubilé en zijne konin klijke onderscheiding gelukwenschte. Jhr. Mr. Verheijen zeide dan alvorens over te gaan tot de behandeling van zaken, zich gedrongen te gevoelen een enkel woord te zeggen tot den man, den ambtenaar die op^zoo^uitnemende en voorbeeldige wijze gedurende 50 jaren zijn ambt heeft vervuld, hoewel de jubilaris zelf verzocht had de ge beurtenis stilzwijgend voorbij te gaan. We kennen elkander reeds lang, zoo zegt spr. De eerste kennismaking was bij een faillissement in Drunen, toen ik nog jeugdig advocaat was. Vanaf dat oogenbiik heb ik geweten dat gij waart een rechtschapen en werkzaam man. In 1884 werd ik hier griffier, in 1886 kan tonrechter en ik kan niet anders zeggen, dat ik U hier al dien tijd gekend heb, als een van die ambtenaren zooals er niet veel zijn. Uw plichtsgevoel en ijver deden U alles trotseeren, altijd deed ge uw plicht, op eene wijze boven eiken lof verheven. Dit is niet alleen mijne meening, maar ook var. vele mij bekende rechterlijke ambtenaren die met lof over u spreken, en dat het geapprecieerd wordt, blijkt uit uwe mooie onderscheiding. Ik hoop dat ge nog lange jaren voor uwe echtgenoote en kinderen gespaard moge blijven. Dat God u de kracht geve, zoolang gij daartoe nog 3lust ge voelt uw ambt op dezelfde wijze te volbrengen, mede tot uw eigen genoegen en voldoeningen als U dan rust gaat nemen, ge nog tal van jaren daarvan zult genieten. Dit is mijn vurige wensch die opwelt uit den grond van mijn hart, en ik ben overtuigd, dat de heer griffier, volkomen met mij instemt". Waar een rechterlijk ambtenaar op dusdanige wijze over den jubilaris Geniet dan Waalwijk 't voorrecht Dat U ten deele viol Dat Hij U toebehoore Voortanu mot hart en ziel, Die waarlij K goede Herder Die gul zijn krachten geeft Voor heü, die zyner zorgen God aanbevolen heeft. Dule op uw nieuwen werkkring O Priester van den Heer En op l)w groote Kudde Door U Goob Zegen neer Ook steune U de voorapraak Van nWaalwijks Fiereten Zoon" «Die door een wreede mart'liug" «Verdiende 't hemelloon". Dat wenscht en bidt ook «Veghel" De plaats, U wis wel dier' Die U zal blyve minne Al zijt Ge niet meer hier. Een lid der Heilige Familie Veghel 29 September. Premiemarkt. Uitslag van den wedstrijd om premiën, gehouden vanwege de 14e Afdeeling der N. B. Mij. van Landbouw. Ie Afdeeling. (Kalfdragende koeien en schotten). Ie prijs. A. M. Rijken te Loonschendijk met vaalbonte koe 2e J. Rijken te Sprang, met roodbonte koe. 2e Afd. (Vaarzen met niet meer dan twee breede tanden). Ie prijs. A. J. Verhoeven te Capelle, met vaalbonte vaars. 2e H. v. Zuilekom te Capelle, met zwartbonte vaars. 3e Afd. (Vaarzen met niet meer dan vier breede tanden). Ie prijs. A. van Huiten te Waalwijk, met zwartbonte vaars. 2e J. Rijken te Sprang, met vaalbonte vaars. 4e Afd. (Vette koeien). Te prijs. W. Vermeulen te Capelle, met zwartbonte koe. 2e Ingehouden. 5e Afd. (Vette vaarzen en schotten). Ie prijs. Ingehouden. 2e A. Hoffmans te Waalwijk, met vaalbonte vaars Door den heer J. v. d. Sanden slager alhier, is Donderdag aangekocht op de premie-markt, van den heer A. Hoffmans een vaars bekroond met den 2en Prijs. Kruisbooggezelschap >De Eendracht4. Zondag 11. gaf het Kruisbooggezel schap „De Eendracht" gevestigd bij den Heer A. van Vught, bij het sluiten van het seizoen eene onderlinge prijs- verschieting. Hoewel het weer niet erg meewerkte werd er toch hevig gekampt om de eerste prijzen welke werden behaald als volgt le prijs: A. Schoondermark2e A. Nelis, 3e C. Smolders, 4e J.v.d.Hoven, 5e P. Span, 6e C. v. d. Wiel, 7e P. Castelijns, 8e J. ten Haaff, 9e M. Cas- telijns, 10e W. Verhoeven, lie J. de Folter, 12e P. Schapendonk, 13e A. de Graaff, 14e A. Stokwielder. De prijzen werden na afloop onder een toepasselijk woord door den Pre sident den heer A. de Graaff aan de winnaars uitgereikt en bedankte hij nog maals de werkende leden voor de prijzen dit jaar op verschillende concoursen behaald, daar nl. de vereeniging heeft deelgenomen aan 5 concoursen en niet minder dan 16 prijzen wist te behalen nl. 8 corpsprijzen en 8 personeele prij zen, hij spoorde de leden aan te blijven volharden en het spreekwoord in toe passing brengen „oefening baart kunst". Politiezaken. Donderdag 11. des vn\ bevond zich zekere E. N van Capelle alhier op de markt. Deze persoon staat bekend de markten af te gaan om aldaar aan kra men enz. diefstal te plegen. In Tilburg is hij tevoren reeds voor hetzelfde betrapt en gestraft. Toen men hem hier in de gaten kreeg heeft de agent van politie Didden hem heimelijk in burgerklee- ding achtervolgd en betrapte hem op heeterdaad toen hij aan een kraam met ijzerwaren een mes ontvreemdde. De dader werd door hem gearresteerd. Bij onderzoek bleek dat de verdachte E. N. nog meer gelijke feiten had ge pleegd. Zoo is door de politie uitge- vischt en tot klaarheid gebracht dat hij op 31 Aug. jl. op de markt alhier een broek van een kraam ontvreemdde en ook nog op een andere plaats. Deze voor werpen zijn opgespoord en door eige naars herkend. Verdachte werd hedenmorgen naar s Bosch overgebracht, doch is weder op vrije voeten gesteld. De vermoedelijke dader B van de Zondag te Kaatsheuvel gepleegde mishandeling is naar 's Bosch overge bracht en later weer in vrijheid gesteld. De mishandelde neemt in beterschap toe en levensgevaar is geweken. Jubileum. Morgen herdenkt onze algemeen ge achte gemeente-secretaris den dag waar op hij voor 40 jaren in dienst trad als secretaris dezer gemeente. Reeds vroeger noemden wij den datum van benoeming enz., thans willen wij de gelegenheid aangrijpen den behulpzamen en werk- zamen gemeente-ambtenaar in een paar woorden te huldigen. Van harte feliciteeren wij hem op dezen heugelijken dag, terwijl wij hem een woord van warme lof en hartelijken dank brengen voor hetgeen hij voor onze ge- meente heeft gedaan. Want zeer zeker heeft secretaris van Liempt groote ver diensten voor onze plaats. Zijn groote wetskennis daarenboven is van alge- meene vermaardheid. Behulpzaam, toegankelijk voor eenie der heeft hij met zijne uitgebreide kennis velen belangrijke diensten bewezen, en de gemeente veertig jaar met onkrenk- baren trouw en ijver gediend. Is het wonder dat velen zich opmaken om den jubilaris te huldigen op dezen dag. De Langstraatsche Administratieve Vereeniging zal Z Ed heden en corps gelukwenschen gaan aanbieden, terwijl onze gemeenteraad den jubilaris morgen zal complimenteeren. Op een en ander hopen we nader terug te komen, daar het niet aangaat daarvan nu reeds meer te zeggen. Wij spreken de hoop uit dat het secrc- tarisvanLiempt gegeven moge zijn na zijn langdurig werkzaam leven, nog vele jaren van rust te genieten, dié hij zoozeer heeft verdiend en dat hij zich dan mei voldoening de afgelegde loopbaan als secretaris van Waalwijk en tevens de hoogachting en dankbaarheid der inge zetenen, zal herinneren. Lie der en-avond. Zooals we in ons vorig nummer reeds met een kort woord mededeelden, zal a.s. Dinsdag in de achterzaal van 't Hotel Verwiel een liederen-avond ge geven worden door mejuffrouw Cato de Wit, sopraan uit Nijmegen, met den heer Jos. Groenen, baryton alhier. Zijn de namen dezer twee uitvoerenden reeds meer dan voldoende om een volle zaal te trekken, er is aan dezen avonc nog iets meer verbonden. Wij moeter een sympathieke daad doen, nl. onze i hulde en dank gaan brengen aan onzer gevierden zanger, den heer Jos. Groener die onder leiding van den bekenden zan ger Jos. Tijssen, deze maand naar Kie vertrekt, om daar zijne studies te vol- j tooien. We schreven hierboven een daac van hulde en dankbaarheid en zeer te recht. Als iemand daarop recht heeft dan heeft het zeker Jos. Groenen. Hoe veel jaren hebben wij genoten van zijr heerlijk talent, dat hij ten beste gaf bi, uitvoeringen der Liedertafel, de liederen avonden en de armenconcerten, er bij altijd belangeloos, hij die reeds eent vermaardheid bezat door 't geheele land De kunstliefhebbers van Waalwijk zijr den heer Groenen heel wat verschuldigd - Daarom allen op naar dit concert oir het kunstgenot zeer zeker, maar niei minder om te voldoen aan een plicht die op ons muziekliefhebbers rust. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit1 In het vorig nummer meldden we, da Zuiden, - «iwv-'yinav WIJ Hiimm atlan r\ r\ nQar Hit f*nnPPf"t fHT" i

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5